WIEL actief in vrije tijd 'Op Schuttersveld grotere behoefte aan parkeerruimte' contactlenzen, das pas fijn. van der Rembrandtfestival opent Lakenfeesten 'Boven z'n theewater, helemaal crazy' NS ^levensgevaarlijke' situatie bij spoorbrug Grotere samenwerking in zwakzinnigenzorg DINSDAG 9 JULI 1985 maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108 bezoekers hun plaats innemen zal het gilde een vendelzwaai-demon- stratie verzorgen. Vervolgens speelt het Noordhollands Blazer sensemble een intrada bij de op komst van de acteur Henk van Ul- sen. Met door Rembrandtkenner Gary Schwartz bewerkte en gese lecteerde teksten van Constantijn Huygens geeft Van Ulsen een beeld van 'Vriend Rembrandt'. Centraal staat hierin het leven en leren van de schilder in zijn Leidse periode (tot 1630). De Koninklijke Zangvereniging Rotte's Mannenkoor, onder leiding van René Verhoeff, brengt vervol gens de première van Herman Strategiers 'Rembrandtiana' ten gehore. Hierbij wordt het koor be geleid door koperblazers en orga nist Ben Fey. Dan volgt Henk van Ulsen met een vertolking van Rembrandt zelf. De 'meester' leest ten". Bij de afdeling verkeerszaken blijkt echter geen melding te zijn binnengekomen. De politie kan èr daarom verder ook geen medede lingen over doen. Een woordvoer der: "Het is eigen terrein van de NS. Misschien kunnen ze het pad op één of andere manier afsluiten". Maar daar is dus vooralsnog geen sprake van. ters zich niet ongevoelig voor de wensen van de LVI. De gemeente is er tot dusver steeds vanuit gegaan dat in de buurt van het station en het Schut tersveld in de toekomst voldoende parkeerruimte aanwezig zal zijn. Ook als het Schuttersveld is volge bouwd met kantoren en woningen en het grote aantal gratis parkeer plaatsen dat daar nu is, verdwenen zal zijn. De bedrijven en instellingen in het stationskwartier vrezen echter al geruime tijd dat dat niet het ge val zal zijn. Om die bezorgheid te staven met wat 'hardere' gegevens, heeft de LVI, samen met de Kamer van Koophandel en de Leidse uni versiteit, het parkeeronderzoek la ten houden. Overschieten Uit het onderzoek is nu naar vo ren gekomen dat, als op het Schut tersveld 75.000 vierkante meter kantoorruimte wordt verwezen lijkt en 625 woningen worden neer gezet, daar bijna 1200 parkeerplaat sen moeten komen. Voor bedrijven en instellingen in het stationskwar tier zullen dan ongeveer 730 par keerplaatsen nodig zijn. Volgens de berekeningen van de gemeente kan er op het Schutters veld echter met 1166 parkeerplaat sen worden volstaan. Daarbij is zij overigens er niet van uitgegaan dat parkeerruimte zowel door bewo ners als werknemers kunnen wor den gebruikt. In het stationskwar tier schieten dan nog slechts 583 parkeerplaatsen over. De LVI komt tot haar conclusies na drie - op één dag gehouden - parkeertellingen en na een enquête onder werknemers van een aantal bedreven die in het stationskwar tier zijn gevestigd. Uit die onder zoeken blijkt dat er op dit moment een kwart parkeerplaats nodig is per woning. Voor werknemers van bedrijven en instellingen is één parkeerplaats nodig per 89 vier kante meter beschikbare kantoor ruimte en voor bezoekers van die kantoren één parkeerplaats per 156 vierkante meter kantoorruimte. Als alle plannen voor het Schut tersveld worden verwezenlijkt en de parkeergewoonten van de werk nemers niet veranderen, moeten in het stationskwartier en het Schut tersveld 2420 parkeerplaatsen be schikbaar zijn. Dat zijn er 671 meer dan in het bestemmingsplan voor het Schuttersveld is voorzien. De LVI tekent daarbij echter aan dat, wanneer het Schuttersveld is volgebouwd, er waarschijnlijk op een andere 'manier' wordt gepar keerd dan nu het geval is. Uit de personeels-enquête blijkt bijvoor beeld dat werknemers op dit mo ment menen dat er geen gebrek aan parkeerruimte is omdat maar een paar procent van de werkne mers met iemand anders meerijdt. In gebieden waar werkelijk sprake is van een tekort aan parkeerplaat sen, ligt dit cijfer meestal rond de 35 procent. Dus, als het aantal par keerplaatsen afneemt, ligt het voor de hand dat meer werknemers met een collega naar het werk zullen rijden. Ook om een aantal andere rede nen zal de vraag naar extra par keerplaatsen minder snel toene men. Een aantal van 670 parkeer plaatsen, bovenop de 1166 die de gemeente in het Schuttersveld wil toestaan, lijkt de LVI daarom over dreven. Een aantal van 250 extra parkeerplaatsen - 200 voor het sta tionskwartier en 50 voor het Schut tersveld lijkt haar reëler. Parkeergarage In het bestemmingsplan voor het Schuttersveld is op het binnenter rein aan de Morssingel nog ruimte vrij voor de bouw van een zoge noemde parkeerdek. De LVI vindt dat niet zo'n gelukkige plaats om Postduiven (1) "De Vriendenclub", wedvlucht Soissons: 1/3/10 A. Houweling; 2. L. Koopman; 4. W. Siera sr.; 5/6 Comb. Kooy-Werkohoven7. F.J. Compter; 8. P.H.J. Bink; 9. A. Sie ra. Wedvlucht Haasdonk: 1. N. Vogelenzang; 2/3/4 Com. Kooy- Werkhoven; 5/6 Gebr. v.d. Voorn; 7. S. Pracht sr.; 8. W. Vijlbrief; 9. L. Koopman; 10. W. de Wit jr. PV. Leiderdorp Haasdonk: 1/3/ 8/9/10 comb. Reijke; 215 W. Jacobi; 4/7 D. v. Seggelen; 6. J. Knijnen- burg. Wedvlucht Soisson: 117 F.v. Heusden; 2. D. v. Seggelen; 314/5/ J. v. Alphen; 6. H.v. Laar; 8. J. Knijnenburg; 9. A. Petit; 10. P. Sloos. PV. 'De Rijnklievers' wed vlucht Haasdonk: 1. J. Kok; 2. C. Kop; 3. J. vd Wal; 4. K. van Ley- den; 5. A. de Vries; 6. A. de Vries; 7. P. Juffermans; 8. C. Kop; 9. P vd Wal; 10. Koster-Akerboom. Soisson: 1. Koster-Aker boom; 2. Koster-Akerboom; 3. J. Kok; 4. J. vd Wal; 5. Koster Akerboom; 6. H. vd Star; 7. J. Kok; 8. P vd Wal; 9/10 J. vd Wal. Postduiven (2) PV "Het Oosten", wedvlucht Soisson: 1/2/31 R. vd Nieuwen dijk; 4. G. Hendrikse; 5. T van As en zn; I. Smit; 7/8 G. Hendrikse; 9/10 R. vd Nieuwendijk. Wed vlucht Haasdonk: l.Cvd Berg; 2. G. Hendrikse; 3. B v. Putten; 4. P. v. Duyl; 5. R. vd Nieuwendijk; 6. L. Gijsman; 7. C. vd Berg; 8. A. Pracht; 9.1. Smit; 10. C. vd Berg. PV de Reisduif: 1/3 N. de Groot en zn; 21516171 W. Kop; 4/8/9/10/ W. Fokker. Wedvlucht Haasdonk: 1/ 4/5/8/101N de Groot en zn; 2. G v. Stein; 3. W. vd Hoogt; 5/9 W. Kop; 6. P. Mooten; 7. J. Harteveld. PV. LPC, wedvlucht Soisson: 1/ 3/6/J. Staffelen; 2/9 Van de Meer- Halewijn; 4. C.J. van de Horse; 5. P. de Haas; 7/8/ A. Singeling; 10. J.H. Pen. Wedvlucht Haasdonk: 1/3/ J Staffelen; 2/61 T. Gijsman; 4. Schouten-Verhagen; 5. K. van de Broek; 7. W.L. Onstenk; 8. A Singeling; 9. A. Siera; 10. P. de Haas. PV 'Blauwkras', wedvlucht Soisson: 1/4 B. Diersman; 2/7/8/ 101R. Verhoogt; 3/9/ A. van Holst. Reproduktie 'Staalmeesters' voor feesten LEIDEN - Leerlingen van de Rem- brandt-scholengemeenschap zijn al weken bezig met een enorme repro duktie van het fameuze werk 'De Staalmeesters' van de schilder aan wie de school haar naam heeft te danken. Het schilderij, dat vijf bij vijftien meter meet, wordt tijdens de Lakenfeesten tegen het stadhuis gehangen. De acht leerlingen, die vooral 's avonds veel werk en uurtjes steken in de vervaardiging van het kunst werk, schilderen onder de deskun dige begeleiding van tekenlerares Annelies Reuter. Op de vraag waar de kolossale Rembrandt na de La kenfeesten moet blijven zegt rector Geerts van de Rembrandt dat er misschien in de school of in de beel dentuin die men op poten wil zetten een plaatsje voor het werk is. (foto Holvast) Vereniging voor Industrie meent: I LEIDEN - Met het Rembrandtfes tival zullen volgende week maan- I dag in de Pieterskerk de eerste Leidse Lakenfeesten worden ge- j opend. Dan wordt de geboorte van deze beroemde schilder gevierd, I die op 15 juli 1606 in Leiden het levenslicht zag. De avond begint om half negen met een feestelijke entree van het Schuttersgilde Nuland. Terwijl de twee gedichten van Jeremias de Dekker en voorziet die van com mentaar. Na dit programma volgt om on geveer half tien een informele ver jaardagsviering met speciale Rem- brandtwijn en muziek van trouba dours. Toegangskaarten voor deze feestelijke gebeurtenis zijn onder meer te koop bij de VW-kantoren en 's avonds aan de zaal. LEIDEN - Op het Schuttersveld moeten in de toekomst ongeveer 250 parkeerplaatsen méér worden aangelegd dan de gemeente heeft berekend. Die extra plaatsen zijn bestemd voor de kantoren die op het Schuttersveld moeten verrij zen en de bedrijven in de buurt van het stationskwartier. De extra parkeerruimte kan het best worden verwezenlijkt met de bouw van een parkeergarage nabij het geplande hotel aan het Schut tersveld. Overigens moet er tijdens het - geleidelijk - volbouwen van het Schuttersveld steeds voor wor den gezorgd dat er voldoende par keerruimte aanwezig is. Die conclusies trekt de Leidse Vereniging voor Industrie (LVI) uit het onderzoek naar de behoefte aan parkeerruimte in het stations- kwartier en het Schuttersveld dat zij heeft laten verrichten. Dat on derzoek is uitgevoerd door het bu reau Goudappel Coffeng bv. In een eerste reactie toont wethouder Pe- LEIDEN - De nieuwe spoorbrug i bij de Kanaalweg zorgt voor 'le vensgevaarlijke' toestanden. Dat constateren de Nederlandse i Spoorwegen in een persbericht en stellen desgevraagd vast dat die onveiligheid buiten hun verant woordelijkheid valt. Er zullen geen maatregelen tegen de onveiligheid worden getroffen. Momenteel worden de laatste werkzaamheden verricht aan de opgeknapte spoorbrug bij station Lammenschans. Op de brug is te vens een smal voetpad aangelegd Meisje schopt en slaat vrouw LEIDEN - Een 31-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Toen ze gister ochtend stond te bellen in een tele fooncel op de hoek Zijlsingel/ Trompstraat werd ze geslagen, ge schopt en aan haar haren getrok ken door een meisje dat kennelijk van mening was dat het gesprek te lang duurde. waar personeel van de NS voor on derhoudswerkzaamheden gebruik van kan maken. Dat pad ligt pal naast de rails, er is geen afschei ding en wie het verbodsbord ne geert, loopt gemakkelijk over het p3d van de Kanaalweg naar het Roomburger fietspad. Veel mensen, zo constateert de NS, doen dat ook. Ze kunnen dan direct doorsteken richting Zoeter- woude en hoeven niet om te rijden naar de Wilhelminabrug of Lam- mebrug. Met name de fietsersbond ENFB heeft er op aangedrongen dat met de nieuwe spoorbrug ook een voor ziening voor fietsers en voetgan gers zou komen. In dat verband werd in mei een ludieke protestac tie gevoerd met een 'fietspontje', maar noch van gemeentelijke noch van provinciale zijde zijn er initia tieven ondernomen. De NS stellen zich daar verder buiten. "Het is nooit onze bedoe ling geweest iets op dat vlak te on dernemen. Dat is onze zaak ook verder niet", aldus NS-woordvoer- der Meijer. Zoals de spoorwegen zich verder evenmin bekommeren om de veiligheid. "Wij zullen daar Een vierknemer v de NS loopt over het pad naast de spoorbrug. Hij mag dat wel, particulieren niet (foto Holvast) verder geen maatregelen voor tref fen. Nee, we zullen het pad niet op één of andere manier afsluiten. Er staat een bord". De NS volstaan derhalve met een persbericht "om de gevaarlijke situatie te signale- Of de politie is ingelicht, weet de woordvoerder niet. "maar die zul len het zelf ook drommels goed we- Vast in lift LEIDEN - Een 21-jarige jongen heeft gisteren ongeveer vijf kwar tier lang in een lift in de Kieken diefhorst opgesloten gezeten nadat de lift was blijven steken tussen twee verdiepingen. De brandweer bevrijdde hem uiteindelijk. extra parkeerruimte aan te leggen. Vooral ook de grootste behoefte aan extra parkèerplaatsen niet op het binnenterrein zal ontstaan maar tussen het stationskwartier en het Schuttersveld. Bovendien levert dit parkeerdek maar 130 par keerplaatsen op zodat het tekort daarmee niet volledig verdwijnt. Met de bouw van een parkeerga rage naast het nog te verwezenlij ken hotel Schuttersveste, op de hoek van het Schuttersveld en de Marislaan, zou het tekort wel kun nen worden opgevangen. Die gara ge kan zowel dienst doen voor be drijven en instellingen in het sta tionskwartier en het overige deel van het Schuttersveld. Uit het onderzoeksrapport blijkt dat op dit moment voor minder dan tien procent van het aantal parkeerplaatsen in het stations- kwartier en op het Schuttersveld betaald moet worden. De LVI laat doorschemeren dat dit in de toe komst waarschijnlijk drastisch zal veranderen. Werknemers zullen minder gebruik maken van par keergarages en minder snel met el kaar meerijden wanneer er in prin cipe nog volop gratis parkeerplaat sen in de buurt beschikbaar zijn. De LVI meldt ook dat parkeer plaatsen die speciaal zijn bedoel'3 voor lang- of kortparkeerders beter zullen worden benut als de ge meente verschillende tarieven han teert voor deze terreinen. Tevens stelt de vereniging dat bewoners harder gaan roepen om 'bescherm de' parkeerplaatsen: terreinen waar overdag geen wagens van werknemers mogen staan. Invoe ring van 'belanghebbendenparke ren', waarbij een aantal plaatsen te gen betaling wordt vrijgehouder voor een groep bewoners, lijkt daarom noodzakelijk. Grotere vraag Wethouder J. Peters zei vanmor gen bij de aanbieding van het rap port dat de gemeente ook voortdu rend wordt geconfronteerd met een grotere vraag naar parkeer ruimte op het Schuttersveld. Een aantal kantoren dat overweegt zich op het Schuttersveld te vestigen, vraagt namelijk twee keer zoveel parkeerruimte dan de gemeente heeft berekend. Peters merkte op dat de gemeen te ook bezig is met een parkeeron derzoek voor het gebied rond het station en het Schuttersveld. De wethouder sloot niet uit dat er op of rond het Schuttersveld een tweede parkeergarage nodig is. Hij heeft daarbij vooralsnog twee plaatsen op het oog: een parkeer dek achter de Morssingel of een parkeergarage rond het Terwee- park - die dienst zou moeten doen voor het station, het AZL en het Schuttersveld. Rond Katwijk en Leiden LEIDEN/KATWIJK - In het ge bied rond Katwijk en Leiden wordt een regionaal overleg zwak zinnigenzorg (ROZ) opgericht. In deze ROZ zullen verschillende or ganisaties op het terrein van de zwakzinnigenzorg met elkaar gaan samenwerken en overleggen. In middels is een zogenoemde coördi natiegroep in het leven geroepen die de oprichting van het ROZ moet voorbereiden. Het doel van het ROZ is om een platform te vormen waarbij instan ties en organisaties die werkzaam zijn op het gebied van de zwakzin nigenzorg in de regio Leiden en Katwijk hun werk beter op elkaar kunnen afstemmen. Verstandelijk gehandicapten worden steeds min der benaderd als een groep en meer gezien als personen met indi viduele behoeften en mogelijkhe den. De verschillende organisaties streven er naar om daar gezamen lijk en beter op in te spelen. Een betere samenwerking tus sen instanties is ook nodig omdat nu nog steeds grote verschillen kunnen optreden in het toelatings beleid. Voorzieningen die in el- kaars verlengde liggen, zoals kin derdagverblijf, zmlk-scholen en so ciale werkplaatsen, hanteren ande re criteria. Daardoor kunnen geestelijk gehandicapten op een verkeerde plaats terecht komen of, erger nog, tussen wal en schip val len. Samenwerking en overleg is ook nodig omdat het rijk een aantal ta ken overdraagt aan lagere overhe den. In de regio is daardoor een goed coördinatiepunt nodig. Het kan gebeuren dat het rijk geldbe dragen beschikbaar stelt voor sa menwerkende instellingen. Deze kunnen dan binnen het ROZ het geld op een acceptabele manier verdelen. In de Alphense regio en de duin en bollenstreek zijn al eerder ROZ's opgericht. Die regio's zijn ook 'overzichtelijker' wat de zwak zinnigenzorg betreft. Dronken man steekt konijn LEIDEN - De politie heeft giste ren een 44-jarige bewoner van de Margrietstraat aangehouden we gens dierenmishandeling. In zijn tuin ging de man een konijn te lijf met een mes. Toen de politie arri veerde leefde het dier, dat op ver schillende plaatsen was door boord, nog. De man, die dronken bleek te zijn, werd meegenohien naar het bureau. Het konijn moest worden afgemaakt. LEIDEN - Op verschillende plaat sen is gisteren een drietal mannen actief geweest dat zich uitgaf voor controleurs van het Energiebedrijf Rijnland. Ze vervoegden zich bij oudere mensen met de smoes dat het gas moest worden gecontro leerd. De mensen die werden be zocht, trapten er niet in. LEIDEN - Hij was eigenaar ge weest van een cafetaria aan de Haarlemmerstraat. Vorig jaar was de politie op een avond langsgekomen. Het was ha enen en in de zaak zaten nog zo'n twaalf mensen. Een bekeuring werd zijn deel. Dat de politie het opschrijf boekje te voorschijn had ge toverd, maakte hem nu, een flin ke tijd later, nog steeds kwaad. Aanvankelijk was het moeilijk om wijs te worden uit het verhaal van de verdachte - hij praatte snel en onduidelijk - maar naar mate de zitting vorderde, werd duidelijk dat volgens hem de po litie indertijd een fout had ge maakt. Die twaalf mensen, dat waren geen klanten, vertelde hij. Het merendeel bestond uit werkne mers. "Maar drie mensen waren klanten. Zij kwamen iets voor enen binnen en ja: toen heb ik ze maar gewoon wat gegeven, want daar hadden ze recht op. Het is dus niet zo dat ik die mensen na één uur nog heb binnengelaten". De officier van justitie hoorde het verhaal aan en eiste vervol gens een boete van vijftig gul den. De verdachte gesticuleerde, alsof hij wilde zeggen: wat maak je me nou man! Even later begon hij te sputteren: die boete was te hoog, de officier hacl toch de wa re toedracht gehoord! En boven dien: hij kon het niet betalen, die vijftig gulden. In één jaar was hij namelijk alles kwijt geraakt: geld, vrouw, zaak. Tsja, zo heb je alles, zo heb je niks. De rechter wilde wel rekening houden met deze feiten, zei hij. Boete: vijfentwintig gulden. Het was na enen geweest, in derdaad. Hij, de café-eigenaar te Noordwijk, had feitelijk z'n café moeten sluiten. Maar in dit geval was er toch sprake van bij zonde- door Wim Brands re omstandigheden: de volgende dag ging hij er namelijk een weekje tussenuit met z'n vrouw en daarom had hij op deze avond gedacht: kom, ik geef de vaste jongens nog maar eens een rond je van de zaak. Ze hadden boven dien allemaal al afgerekend. Het was beslist niet zo dat hij het café nog erg lang wilde openlaten. En toen stond opeens die agent in de deuropening. Nee, beleefd binnenkomen, was er niet bij. Mogen we de café-eigenaar gelo ven, dan kwam de agent als een wildeman binnen, als iemand die teveel westerns heeft gezien en denkt dat hij een saloon binnen komt vol desperado's. Of de café-eigenaar maar even wilde meekomen. "Ik dacht nog bij mezelf: helemaal normaal is dit toch niet. Meekomen? Wat wilden ze nou. Enfin, ik werd meegenomen naar het bureau". Op het bureau werd hem naar eigen zeggen te verstaan gegeven dat ze hem de hele nacht konden vasthouden. "En dat gebeurde ook. Ik werd naar een cel ge bracht. Ook in die cel ging het raar toe. Nog voordat ik me kon installeren, werd het licht uitge daan. Ik zeg nog: doe het weet 's Ochtends kon hij weer ver trekken. "En ik bleef maar den ken: wat hebben ze nou eigen lijk?" Bent u zelf rustig geble ven, of niet? wilde de rechter we ten. Hij was de rust zelve ge weest, vertelde de café-eigenaar. "In tegenstelling tot vooral die ene agent. Die was boven z'n theewater, die was helemaal cra zy". Merkwaardige gang van zaken, oordeelde de rechter, die de man even later overigens vrijsprak omdat er in het proces-verbaal een foute datum stond. "Als uw verhaal klopt, dan zou ik dit on gehoord willen noemen. Als de politie vaker zo optreedt, dan kan ik me wel voorstellen waar om er in dit land een cellentekort Er moest maar eens een nader onderzoek plaatsvinden, ver volgde hij. "Want ik wil toch wel weten hoe dit precies in elkaar zit". De verdachte was het daar roerend mee eens: "Aan zo'n on derzoek werk ik graag mee".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3