'Misschien is dit een droom' I leizel niet veilig genoeg Navratilova is 'zichzelf weer Rampdag voor klassements- renners Post LEIDSCH DAGBLAD Boris Becker schrijft historie met zege Zesde Wimbledontitel na wraakoefening tegen Chris Evert O MAANDAG 8 JULI 1985 PAGINA 9 BRUSSEL (GPD) - De Belgi sche parlementaire onder zoekscommissie voor het 'Hei- zeldrama' heeft de vraag opge worpen of een eventuele inter land tussen België en Neder land in oktober wel in het Brus selse Heizelstadion gespeeld kan worden. De Belgische voetbalbond heeft vorige week beslist dat een eventuele beslissingswed strijd in de voorronden voor het wereldkampioenschap te gen Nederland gespeeld zal worden in het Heizelstadion, waar op 29 mei 38 mensen door supportersgeweld om het leven kwamen. Die wedstrijd wordt nodig wanneer België in september in Warschau verliest van Polen en daardoor tweede in zijn pou le wordt. Nederland, ook twee de in zijn poule, moet dan tegen België twee wedstrijden spelen om een plaats in het eindtoer- nooi van volgend jaar in Mexi- De onderzoekscommissie vindt dat de beslissingswed strijd in oktober niet in het Hei zelstadion gespeeld kan wor den, omdat dit stadion niet vol doet aan de te stellen veilig heidseisen. Daarvan kan slechts worden afgeweken als een aantal maatregelen wordt getroffen. Daarbij gaat het om het ver beteren van de afscheidingen tussen de diverse supporters- groepen. Voorts zouden de toe gangen en de evacuatiemoge lijkheden verbeterd moeten worden. Gebeurt dat niet, dan zou de Brusselse burgemeester de wedstrijd moeten verbie den, aldus vice-voorzitter Baert. De toestand van het stadion heeft de werkzaamheden van de ordediensten op 29 mei be moeilijkt, stelt de commissie. De gemeente Brussel, eigenaar van het stadion, moet daarom nu zelf de garanties voor een or delijk verloop van een eventue le wedstrijd België-Nederland bieden. Daartoe zou volgens commissieleden onder meer een beperking van het aantal toe te laten toeschouwers moe ten horen en een ingrijpende technische, aanpassing van het stadion, vooral waar het de in- en uitgangen betreft. EPINAL (GPD) - De gezichten van de Nederlandse klas sementsrenners van Peter Post stonden zaterdag na de in dividuele tijdrit tussen Sarrebourg en Strassbourg op on weer. In de 75 kilometer lange rit tegen het uurwerk wer den Peter Winnen, Gerard Veldscholten en Steven Rooks door een ongenaakbare Bernard Hinault, nog voordat het gevecht in de bergen losbrandt, gedegradeerd tot figuran ten. Hinault richtte een enorme schade aan in het kamp van Post. De drie Nederlanders kwamen niet met de intentie naar Frankrijk om de Tour te winnen, maar wel om zo dicht mogelijk in de buurt van de Breton te eindigen. Maar zelfs dat lijkt na de rampzalige race tegen de klok nu al een hopeloze zaak. Het zal nog heel lang duren voor dat er weer een Nederlandse ren ner de Tour de France gaat win nen. Een opvolger voor Jan Jans sen, die de Tour in 1968 won en voor Joop Zoetemelk (1980) rijdt in het vaderlandse peloton nog niet rond. Peter Winnen leek een paar jaar geleden nog even een serieuze kandidaat. De Limburger maakte toen een sterk debuut in de kara- vaan van Felix Lévitan door de etappe naar Alpe d'Huez te win nen, maar zakt nu steeds verder weg naar een middelmatig niveau. Een nederlaag in de tijdrit naar Strassbourg calculeerde hij bij voorbaat in. Winnen ging er echter vanuit dat het verschil met Ber nard Hinault maar drie, hooguit vier minuten zou bedragen. Het werden er tot zijn grote verbijste ring bijna zeven. „Dat is veel te veel", reageerde hij teleurgesteld. Klap Winnen, die niet van tussentij den op de hoogte werd gebracht, had namelijk zelf het idee dat hij in het begin van de wedstrijd een be hoorlijke cadans had. Het tegen deel bleek toen hij twintig kilome ter voor het einde tot zijn stomme verbazing werd ingelopen door de nieuwe Belgische kampioen Paul Haghedoorn, die net als Winnen geen specialist is. „Daarvan kreeg ik een enorme klap", vertelde Win nen. „Ik raakte daardoor zo van de wijs dat ik helemaal niet meer vooruit kwam. Hinault heeft van daag de Tour de France al voor een groot deel beslist". Een oorzaak voor zijn falen wist Winnen niet zo gauw te vinden. „Ik weet soms echt niet wat er met me aan de hand is. Deze klap komt hard aan, maar we mogen ons er niet zo maar bij neerleggen. Als we dat wel doen, kunnen we beter op houden". Winnen vestigt zijn hoop op de bergen, waarin hij mogelijk nog voor een verrassing kan zorgen die zijn bedenkelijke positie in het al gemeen klassement moet compen seren. „Er kunnen dan nog gekke dingen gebeuren. Eén goede dag kan voor mij de Tour weer goed maken". Ook Gerard Veldscholten ver loor meer dan vijf minuten op Hi nault, maar staat er voorlopig in het algemeen klassement beter voor dan Winnen. Veldscholten ging ervanuit dat hij vanaf zondag een beschermde positie mocht op eisen, maar dat kwam zaterdag avond aan tafel nog niet aan de or de, zodat Veldscholten langzamer hand zelf niet meer weet waar hij aan toe is. „Ik sta vóór Winnen en nog mag ik nu niet rijden van Post. Ik snap er niks meer van', zei de Tukker, die over zijn prestatie in de tijdrit niet eens ontevreden was. „Ik had misschien één minuut sneller moeten zijn, maar tegen de ze Bernard Hinault is niets te be ginnen". Steven Rooks, die bijna acht mi nuten verspeelde, kan het hele maal vergeten. De zeer wisselvalli ge Noordhollander weet zijn zwak ke tijd aan een slechte voorberei ding als gevolg van een infectie aan de linkerarm. „Voor de Tour ben ik een keer gevallen in België en daarvan ondervind ik heel de week nog de naweeën. Want die wond is gaan zweren, waardoor mijn bloed op dit moment niet goed circu leert". Winnen, Veldscholten en Rooks behoorden alle drie tot het grote le ger verliezers. De enigen die er om lachen zijn de mensen die in de Tour de France zijn om contracten af te sluiten met renners. Met dat doel is Kees van Beek (Skil) bij voorbeeld in Frankrijk. Hij heeft onder meer belangstelling voor Gerard Veldscholten, die zijn con tract met zijn huidige werkgever nog steeds niet heeft verlengd. Van Beek: „Elke slechte prestatie van de Nederlanders scheelt ons weer een hoop geld. Want de renners hebben dan niet zoveel meer te ei- Respect Ook Joop Zoetemelk slaat de ontwikkelingen met een brede glimlach gade. De veteraan van het Nederlandse profwielrennen dwingt veel respect af, maar het is ook tekenend voor het niveau van anderen. In de tijdrit (21e) was hij zaterdag al de beste Nederlander en met zijn twaalfde plaats in het algemeen klassement is Zoetemelk voorlopig ook de beste van de twintig Nederlanders. Hij zou zich rustig houden, maar het eergevoel speelt zo door zijn hoofd dat de ou de rot zich tot het uiterste inspant. „Ik leef van dag naar dag", rea geerde Zoetemelk heel kalmpjes. „Zo lang ik in het algemeen klasse ment zo hoog sta, blijf ik doorgok- ken. In de tijdrit ben ik geëindigd op de plaats die ik voor mezelf had ingeschat. Nu de bergen nog. Als Hinault niets meer tegenkomt, fietst de rest hier voor de tweede plaats". Zo hoog denkt Zoetemelk niet te eindigen. Hij heeft er voorlopig plezier in dat hij de eeuwige talen ten van Post voor schut heeft ge zet. „Maar na de eerste bergrit zul len we pas zien hoe groot de kloof in werkelijkheid is". LONDEN (GPD) Het was geen bluf van Ion Tiriac toen hij in het begin van 1984 een bezoek bracht aan Karl-Heinz en Elvira Becker. „Jullie zullen je zoon meer dan zes maanden per jaar niet zien, maar genoeg over hem kunnen lezen", was de voorspelling van de besnorde Roemeense manager. Het zijn de woorden van een helderziende geble ken. Boris Becker: "Hoeveel heb ik nu eigenlijk verdiend?" De als een komeet omhooggescho- ten Boris Becker zorgde gisteren tijdens zijn pas 26e proftoernooi voor een uniek moment in de ten- nishistorie. Met 17 jaar en 7 maan den werd hij de jongste enkelspel winnaar die Wimbledon ooit heeft gekend door Kevin Curren in de 99ste finale te verslaan: 6-3, 6-7, 7-6, 6-4. „Misschien word ik morgen wel wakker en blijkt dat het allemaal een droom is geweest", riep de op volger van John McEnroe na af loop van een vooral spannende wedstrijd, die veel overeenkomst vertoonde met een soort western- ontknoping tussen twee revolver- helden. Maar nadat de kruitdamp na 3 uur en 18 minuten was opge trokken in de hoofdstraat van Wimbledon en beiden meermalen „sneller dan hun schaduw" had den toegeslagen - de 15.000 kij kers zagen in totaal 40 aces, bijna broederlijk verdeeld - bleek de jeugdige branieschopper wel dege lijk zijn ervaren en favoriete oppo nent te hebben ontwapend. Als een vuilbesmeurde cowboy door allerlei duikpartijen deed Bo ris Becker datgene wat de acht on geplaatste Wimbledon-finalisten voor hem niet was gelukt. Hen werd zelfs nooit een setje gegund, maar de rossige krachtpatser mocht zichzelf kronen tot de eerste Westduitse triomfator in de ge schiedenis van The Champions hips. Baron Gottfried von Cramm (drie keer) en Wilhelm Bungert (in 1967) haalden wel ooit de eind strijd, maar moesten zich telkens gewonnen geven. Boris Becker leek gisteren nota- bene minder nerveus dan zijn tien jaar oudere tegenstander, die tij dens de zes voorgaande ontmoetin gen met onder andere Edberg, McEnroe en Connors slechts één keer zijn opslagbeurt had moeten inleveren. De ex-Zuidafrikaan weet enkele enorme missers aan het net later weliswaar aan „een te grote gretigheid", maar het leek er meer op dat hij zijn door coach Warren Jacques bedachte bijnaam „Unconscious" teveel eer aandeed. Waar Becker zijn concentratie bewust wat liet verslappen door bijvoorbeeld even een tennisbal letje met het dijbeen hoog te hou den, daar stond Curren inderdaad soms bijna bewusteloos op de baan. Bescheidenheid is de meest in het oog springende eigenschap van de lange safari-liefhebber („ik heb hem er nooit van kunnen over tuigen dat hij een potentiele top vijf speler is", zegt Jacques) en dat strekt een broodtennisser bepaalt niet tot aanbeveling; zeker niet een die net Amerikaan is geworden. Wat dat betreft straalt Becker on danks zijn leeftijd al aanzienlijk meer lef en zelfvertrouwen uit. De architectenzoon wilde dolgraag van „niemand iemand worden" en is daar sneller dan wie ook van zijn collega's in geslaagd. „Becker acht ik nu nog kansloos tegen een McEnroe die veel completer is, maar hij kan beslist de toekomsti ge nummer één van de wereld wor den", aldus Kevin Curren. „Ik denk trouwens dat straks meer jeugd tot de finales van grote toer nooien zal doordringen, louter op grond van kracht. Het is alleen de vraag hoelang ze dat weten vol te houden". Het lichaam van Boris Becker LONDEN (GPD) - De kennelijk nooit eindigende Amerikaanse „soap-opera" in het vrouwentennis heeft or weer een dertien-in-een- dozijn-aflevering bij. De onvermij delijke topactrices Martina Navra tilova en Chris Lloyd-Evert wilden nog wel eens voor een boeiende af levering met een verrassende ont knoping zorgen, maar het 66ste hoofdstuk, dat zich voor de vijfde keer in de finale op Wimbledon voltrok, verliep ondanks een hoop vol begin als vele andere. Had Na vratilova haar tegenspeelster tel kens uit de hoofdrol weten te hou den tijdens de climax van de Championships, ook dit maal slaagde ze er in de tennis-Oscar binnen te halen. De in totaal zesde Wimbledon-ti- tel van de 28-jarige ex-Tsjechoslo- waakse betekende tevens de vier de op rij, waarmee ze in de voet sporen trad van Helen Wills- Moody, die van 1927 tot en met 1930 enkelspelkampioene werd. Het lijkt slechts een kwestie van tijd of Navratilova breekt ook het andere record dat Wills-Moody met acht veroverde Wimbledon-hoofd- prijzen nog steeds achter haar naam heeft staan. Zeker wanneer de Amerikaanse meent dat ze iets heeft recht te zetten, zich moet re vancheren omdat haar heersende positie in gevaar komt. Wat dat betreft waren er redenen genoeg om extra gemotiveerd te zijn. De nederlaag (de derde dit sei zoen) die Navratilova onlangs in de ADVERTENTIE ZEGMAAR TEGEN 'NN KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions sKIESÖÓKVTO^AMSTEEGZ^ eindstrijd van de open Franse kampioenschappen tegen Lloyd leed bijvoorbeeld. Op grond daar van werden beide speelsters door de Wimbledon-organisatie - een uniek feit in de historie als eer sten geplaatst, passeerde Lloyd haar eeuwige rivale bovendien op de computerlijst en bleef de nieu we nummer-één volop in de race naar de (laatste) miljoen-dollar-bo nus van de internationale tennisfe- deratie, de beloning voor het win nen van de vier bestaande grand- slam-toernooien. Kortom, Martina Navratilova, die dat „extraatje" vorig jaar nog mocht incasseren, sprak zaterdag niet voor niets van „de meest be vredigende overwinning in mijn carrière. Het feit dat ik dit seizoen al drie keer had verloren (van Mandlikova en Lloyd, die haar in twee ontmoetingen de baas was ge bleven, red.) gaf me plotseling het gevoel van: „Hé, ik moet oppassen. Ik kreeg hier sterk de neiging me opnieuw te moeten bewijzen. Kijk, toen ik in 1978 voor het eerst de finale haalde en won van Chris, had ik in feite niets te verliezen. Zij was favoriet en het gekke is dat ik me nu nog nadrukkelijker de un derdog voelde". Die gemoedstoestand resulteer de aanvankelijk in grote nervosi teit („Bij het inslaan kon ik de bal al niet eens in het spel houden") en zelfs verlies van de eerste set, maar desondanks slaagde de wraakoefe ning alsnog. Tot teleurstelling ui teraard van Lloyd, die voor haar in totaal tiende finalepartij op Wim bledon pas 16 games had hoeven prijsgeven - ter vergelijking: Na vratilova 39 - en later constateerde „nooit eerder in mijn leven zo goed te hebben gespeeld. Daarom had ik beduidend meer van deze wed strijd verwacht", aldus de 30-jarige Amerikaanse, met inmiddels 137 toernooizeges achter haar naam. Het deed echter niets af aan het feit dat de drievoudig Wimbledon- kampioene de belangrijkste con currente blijft van Navratilova. „We liggen veel te ver voor op de rest van de wereld", erkende ook de inmiddels 12-voudig grand- slam-winnares. „Gabriela Sabatini en Steffi Graf zijn geweldige talen ten en kunnen ver komen, maar ze moeten zeker driejaar de kans krij gen zich verder te ontwikkelen. Ik was ook 19 toen ik aan de top kwam, en ik speelde destijds nog lang niet zo goed als ik nu doe". Zeker op een grasbaan brengt Martina Navratilova de titel van haar meest recent verschenen boekwerk „Being Myself', dat ze in samenwerking met een New- yorkse columnist schreef, nadruk kelijk in de praktijk. Dan komt haar op kracht gebaseerde tennis het best tot zijn recht en bewijst ze inderdaad vaker dan ooit zelfbe wust te zijn. Wie daarover wil lezen en er bovendien prijs op stelt Na- vratilova's meest intieme gevoe lens te leren kennen, zal overigens ongeveer f 45 moeten neertellen. Het pas uitgegeven boek staat in middels 'nummer tien' op de best sellerslijst in de Verenigde Staten en is reeds aan een herdruk toe. Haar zesde Wimbledon-titel zal de verkoop ongetwijfeld nog meer sti muleren. Drie jaar geleden leed Martina Navratilova de laatste nederlaag op gras. In 1982, tijdens de open Au stralische titelstrijd in Melbourne, was (uiteraard) Chris Lloyd te sterk. Sindsdien heeft de meest verdienende tennisvrouw, die za terdag ruim 480.000 gulden aan haar toch al immense bankreke ning mocht toevoegen, er een ge woonte van gemaakt voor vrijwel niemand een knieval te maken. Be halve dan bij het verlaten van het centre-court op Wimbledon, ter af scheid van de al even onvermijde lijke hertog en hertogin van Kent. En zijn die na hun gebruikelijke plichtplegingen - kort onderhoud met enkele ballenjongens is al ja ren een vast programma-onderdeel - voor en tijdens de prijsuitreiking toevallig niet op tijd in de konink lijke loge teruggekeerd, dan kan de „ere-knik" achterwege blijven; zelfs al zit de Britse premier Marga ret Thatcher op de eerste rij. „Voor Martina Navratilova: "Ik voelde me de underdog". haar hoef je niet te buigen", fluis terde Lloyd de zichtbaar aarzelen de Navratilova toe toen ze beiden de baan stapten. Zo leerde de „mares toch nog iets van de ver liezer. lijkt in elk geval wel tegen een stootje te kunnen. Na zijn afgebro ken halve finale-partij zaterdag te gen Jarryd oogde hij nog vermoeid en sloeg hij inplaats van de gebrui kelijke „winners" veel dubbele fouten op de beslissende momen ten. Zijn zwakke enkels, zijn rug, zijn maag, alles deed hem pijn, maar „dat voel je niet wanneer je hier staat". De mensen achter het doorslaan de Becker-succes heten Günther Bosch en de reeds opgevoerde John Tiriac, twee geboren Roeme nen die samen ooit Davis Cup speelden voor hun Oosteuropese moederland. Bosch vluchtte, trad in dienst bij de Westduitse tennis- bond, maar het contact tussen bei de oude bekenden bleef. Op een gegeven moment kreeg Tiriac van Bosch een tip over een aardig ta lent, dat in zijn eerste seizoen on der bondsvleugels nota bene was teruggezet omdat hij niet met zijn leeftijdgenoten kon meekomen. Ti riac reisde naar Monte Carlo en raakte prompt onder de indruk van de daar spelende jongen, die er trouwens sinds een half jaar ook woont. Hij zette Boris Becker voor alle zekerheid op de trainingsbaan te gen zijn voormalige protégé Guil- lermo Vilas, die al even positief oordeelde. Tiriac aarzelde niet lan ger meer. Met een gehuurde Rolls Royce reed hij linea recta naar hui ze Becker in Leimen, een plaatsje met 17.000 inwoners alwaar de bei de partijen snel tot een akkoord kwamen. De Roemeense manager haalde 25.000 gulden uit de zak om het contract van zijn nieuwe aan winst met de Westduitse bond af te kopen en maakte bovendien Bosch, die ontslag nam en nu als een soort pleegvader en zakgeldbe zorger voor Becker fungeert, tot zijn compagnon. Over het financiële aspect van de inmiddels alom losgebarsten „Bec- ker-hysterie" doen de wildste ver halen de ronde. Zo zou alles wat de geblokte tennisser per jaar boven de miljoen gulden verdient zelfs rechtstreeks in de portemonnee van Tiriac verdwijnen. De meest waarschijnlijke versie is dat de zaakwaarnemer zijn pupil voor een periode van drie jaar een basisin komen van negen ton heeft gega randeerd. Tiriac zou 10 procent krijgen van het behaalde prijzen geld en 30 procent van de reclame inkomsten. Een lucratieve zaak, want Boris Becker sloeg op Wimbledon al 350.000 gulden bij elkaar en sloot vorig jaar een reeks sponsorover eenkomsten af met een kleding- (Ellesse), een horloge- (Rolex) en een schoenenfirma (Puma). Die laatste sportartikelenfabrikant in vesteerde al zeven ton en experi menteert momenteel met een spe ciaal door Tiriac ontworpen racket voor de kersverse Wimbledon- kampioen. Het staat dan ook reeds vast dat de Westduitser na golf- held Bemhard Langer, die rond de twee miljoen gulden per jaar incas seert, de best betaalde sportman van zijn land wordt. Maar dat schijnt Becker, onge twijfeld in tegenstelling tot zijn be geleiders en investeerders, nauwe lijks van belang te vinden. Geld in teresseert de jonge ster, die zelfs ooit twee keer zijn winstpremie zou zijn vergeten op te halen, (nog) niet. Hij wist gisteren niet eens hoeveel met een enkelspelzege op Wimbledon was gemoeid. „Hoe veel? Ja, dat is inderdaad veel", reageerde Becker tot hilariteit van de pers die hem het bedrag vertel de. Het zal echter moeilijk zijn zo nuchter te blijven zegt 's werelds grootste tennisbelofte bij voorbaat. „Dit succes zal mijn leven toch enorm veranderen, maar denk ik het vest aan kan". Kortom, Boris Becker beschikt over alle kenmer ken van een echte vedette en kan een nieuw tennistijdperk inluiden. Becker is er van overtuigd dat zijn onverwachte Wimbledon-coup een positieve uitwerking zal heb ben op het Westduitse tennis met ongeveer twee miljoen recreatieve beoefenaars. Die hebben eindelijk weer een idool. Dat us Becker ze ker voor de man die tienduizend pond op hem had ingezet toen hij bij de bookmakers nog 14 tegen 1 stond. De gelukkige verdiende dus nog meer dan degene die hem zijn jackpot bezorgde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9