'Formules van Campomanes zijn ronduit belachelijk' Amerikanen komen voor 'kiek' naar huurlingseholen Vraagtekens rond pauselijke rubriek in kranten Jan Timman bij terugkeer uit Mexico: PAGINA 14 MAANDAG 8 JULI 198S m Cricketers Ajax winnen verdiend Dankzij een verdiende overwin ning op het Haagse KZKC hebben de Oegstgeester cricketers hun po sitie in het midden van de ranglijst van de Eerste Klasse verstevigd. Bij het Haagse Klein Zwitserland moest Ajax na verloren toss als eer ste gaan fielden. Op het onbe trouwbare kunstgraswicket geen nadelige uitgangspositie. Het KZKC-team dat toch al niet sterk aan de start verscheen, kwam van af het begin tegen de Ajax-aanval in grote moeilijkheden. Op 19 wa ren reeds 4 wickets neer. Via 36 voor 5 en 63 voor 7 werd het uitein delijk nog 123 all out. Ajax-routi- niers Frits de Jongh 5-20 en Ton Eldering 4-20 eisten voor Ajax de meeste wickets op. Er werden maar liefst 7 vangen genoteerd. Hoewel Ajax op 7 al het eerste wicket verloor, stevenden de Oegstgeester cricketers vervolgens gedecideerd op de overwinning af. Via 34 voor 2 (Ray v.d. Berg 26) en 45 voor 3 maakten Paul Mahon 50 not out en Erik Spruyt 27 not out voor Ajax het karwei geconcen treerd af: 124 voor 3. Met ook deze overwinning op zak kan Ajax zich opmaken voor een belangrijk dubbel weekend: zaterdag 13 juli Ajax-VOC 2 en zon dag Ajax-Hermes DVS, aanvang 11.00 uur Hofbrouckerlaan te Oegstgeest. Alphians in promotierace ALPHEN AAN DEN RIJN - Het softbalteam van Alphians is in de race voor promotiewedstrijden naar de landelijke tweede klasse. De Alphense vrouwen wonnen met 9-0 van rivaal Westerkwartier en kwamen daardoor aan kop van de rayonklasse Den Haag. Na een 1-0 voorsprong voor Al phians door Mary Bloem in de eer ste innings hielden beide partijen de thuisplaat tot de derde slag beurt schoon. Toen voerde de Al phense ploeg de voorsprong in snel tempo op tot 6-0. Vooral Mary Bloem was op dreef en zij zorgde in de vierde inning voor 7-0. Werpster Anja Salemink (cijfers: 3-5-2-2) te kende voor 8-0 en Erika Bloem be paalde de eindstand op 9-0. Al phians speelde ook verdedigend een goede partij, met Astrid Hoe venagel (twee schitterende vang- ballen) in de hoofdrol. Remise V.d. Wiel in Biel BIEL (ANP) - John van der Wiel heeft zijn half punt achter stand op Andrej Sokolov niet kunnen wegwerken in de zesde ronde van het interzonale schaaktoernooi van Biel. Nadat Sokolov al in de eerste zitting het punt had gedeeld met Tor- re, kwam de Nederlandse grootmeester in tweede zitting tot een zelfde resultaat tegen de Chinees Li. De afgebroken stel ling wees ook al in de richting van remise voor Van der Wiel, die met de zwarte stukken speelde. Scholma Auke Scholma heeft zaterdag het damtoernooi van Wester- haar gewonnen. In de zevende en laatste ronde versloeg hij Brunsman. Door die zege be hield Scholma zijn voorsprong van een punt up Jannes van der Wal, die van Rigterink won. Van der Wal liet op zijn beurt Boom een punt achter zich. SCHIPHOL (ANP) - Intens tevre den is Jan Timman gisterochtend om half acht uit Mexico op Schip hol teruggekeerd. Zelfs het voorval op de luchthaven van Mexico- Stad, waar de Amsterdamse groot meester als een potentiële kaper werd behandeld na de ontdekking van de douane via de elektronica van een piepklein zakmesje, waar mee zelfs een padvinder niet voor de dag durft te komen, kon zijn bruisende humeur niet bederven. Daarvoor was de euforie over zijn imponerende overwinning in het interzone-schaaktoernooi in Tax- co, waar hij twaalf punten uit vijf tien ronden behaalde, nog te uit bundig en de portefeuille met 21.000 gulden winstpremie te goed gevuld. In het hooggelegen toeris tenoord Taxco leverde Timman voor het oog van de dagelijks snor rende televisie-camera's een van zijn beste prestaties uit zijn mar kante loopbaan. Niet alleen schreef hij door zijn bijzonder hoge score vijftien elo-punten bij en verover de hij zijn 20e toernooizege sedert zijn promotie tot grootmeester in 1973, belangrijker was, dat hij be stand bleek tegen de psychische druk, die zo'n toernooi vooral op hem als torenhoge favoriet uitoe fende. „In '79 in Rio de Janeiro wa ren de verwachtingen dermate hoog, dat de spanning te veel werd. In Mexico bleek ik nu wel opge wassen tegen die druk. Daarom is deze overwinning wellicht de be langrijkste uit mijn carrière, al heb ik sterker bezette toernooien ge wonnen. Ik weet nu dat ik in een stress-situatie kan presteren en dat is natuurlijk zeer bevorderlijk voor het zelfvertrouwen". Voor'het toernooi in Taxco had Timman zijn soms joyeuze, riskan te speelstijl tijdelijk naar de achter grond geschoven en een simpel, ef fectief strijdplan bedacht. „Sober spelen. Absoluut niet verliezen. Niet forceren. Daar was mijn stra tegie op gebaseerd. En wat gebeur de er? In de eerste ronde tegen Spraggett en de derde tegen Pinter stond ik op verlies. Beide spelers misten de winnende voortzetting, zodat ik met remise kon ontsnap pen. Na die alarmfase was alle ge vaar geweken. De overwinningen regen zich als bijna vanzelfspre kend aaneen. Vooral mijn zeges op Qi, Speelman, Sisniega en Roma- nisjin stemden me zeer tevreden". Lachwekkend De plaatsing van de Cubaan Nogueiras en de Canadees Sprag gett verraste Timman min of meer. "Je weet dat er in een dergelijk toernooi altijd verrassingen voor komen. Na de afzegging van Hüb- ner hield ik vooraf in het bijzonder rekening met Tal, Romanisjin en Pinter. Op Nogueiras en Spraggett had ik mijn geld niet durven zet ten. Naarmate het toernooi vorder de, bleken die twee in blakende vorm te steken. Daarbij had Nog ueiras het voordeel, dat hij zeer kundig gesecondeerd werd door Garcia, Cuba's eerste bordspeler tijdens de Olympiade in Thessalo niki. Romanisjin stelde teleur. Kort voor Mexico had hij nog een sterk toernooi in Moskou gewon nen, maar in Taxco speelde hij niet constant genoeg. Dat was funest in dit toernooi". Balasjov.'de stille man uit Siberië' zoals hij in de schaakwereld wordt genoemd en regelmatig secondant van wereld kampioen Karpov, had met het zelfde euvel te kampen. Bovendien had hij last van een opkomende maagontsteking, die hem een paar ronden voor het einde in het zie kenhuis deed belanden. Door de overwinning plaatste Timman zich voor de eerste keer in zijn carrière voor het kandidaten toernooi, dat half oktober in Mont- pellier wordt gehouden. In de Zuidfranse stad komen zestien ■deelnemers aan de start. Vier uit elk van de drie interzonetoernooi- en plus vier geplaatsten op grond van oude rechten (Kortsjnoi, Ribli, Smyslov en Spasski). Na Montpel- lier bestaat er grote troebelheid over de voortzetting van de strijd om het recht van uitdaging. Tim man: "FIDE-voorzitter Campoma nes wil met steun van Karpov op het congres van Graz twee voor stellen op tafel leggen. In het eerste wil hij de eerste vier van Montpel- lier in een apart toernooi vier keer tegen elkaar laten spelen, waarna de winnaar in een tweekamp tegen de verliezer van de match tussen Karpov en Kasparov strijdt om het recht van uitdaging. In het andere plan spelen de eerste vier van Montpellier twee keer tegen el kaar, waarna de nummers een en twee met de verliezer van Karpov- Kasparov in een driekamp spelen om de uitdaging. Beide formules zijn belachelijk. Lachwekkend. Niet het overwegen waard. Ik re ken er op dat het congres in Graz in augustus deze voorstellen van tafel zal vegen. Niemand kan dit toch serieus opvatten". De Amsterdammer is het ook hartgrondig oneens met de revan che-match, die Karpov bij verlies tegen Kasparov kan opeisen. "Dat is in Thessasoniki door Campoma nes bekokstoofd. Karpov en Kas parov spelen 24 partijen. Bij gelijke stand behoudt Karpov de wereldti tel. Dat is in zijn voordeel. Bij ver lies mag hij Kasparov uitdagen voor een revanche. Dat is dubbel voordeel. Ook daar moet het con gres straks stappen tegen onderne- Combine Timman is een vurig voorstander het huidige kwalificatiesysteem voor het wereldkampioenschap op de helling te zetten. "Met de huidi ge interzonetoernooien worden de zwakkeren bevoordeeld. Die heb ben niets te verliezen. Ik ben een fervent voorstander voor twee kampen. Vanaf de laatste zestien. Die zestien worden gekozen op ba sis van het gemiddelde van hun elo-rating over de laatste twee jaar plus de actuele rating. Over de lan ge termijn betekent dat, dat een grootmeester die een slechte perio de doormaakt, toch in aanmerking kan komen. Daarnaast vang je ook de speler in opkomst. Een soortge lijk systeem lijkt mij in alle geval len beter dan het huidige". Daarbij verwijst Timman naar het kandidatentoernooi in Mont pellier. "Daarvoor hebben zich nu al vijf Russen geplaatst. Als het een beetje tegenzit, komen er nog drie bij. Dat houdt in dat er in Frankrijk een toernooi wordt gespeeld, waar in acht Russen tegen evenzovele niet-Russen spelen. In zo'n geval kan combine niet uitblijven. De Russen kunnen alle tegenstanders afmatten en onderlinge leuke af spraken maken". De Amsterdammer wijst er op, dat zijn collega's grootmeesters het eens zijn met deze opvattingen. "Natuurlijk praten wij onderling over deze kwesties. De meesten zijn van opvatting dat de FIDE van de interzonetoernooien af moet en inderdaad moet overschakelen naar tweekampen. Maar 't blijft bij praten. Wij hebben weinig macht. Het wordt hoog tijd dat er een spe lersvakbond wordt opgericht. Maar wat doen de Oosteuropeanen in zo'n geval? Het blijft een inge wikkelde materie". Voor Montpellier wacht Timman nog twee toernooien. Half juli is van hij van de partij in het toernooi van Amsterdam, waar hij onder meer wereldkampioen Karpov zal tegenkomen. Daarna begint eind augustus het toernooi in Tilburg. "Na dat toernooi heb ik drie weken om me voor te bereiden op het kan didatentoernooi. Veel tijd is het niet, maar het ligt niet anders. Ik ben overigens wel van plan naar Montpellier een secondant mee te nemen. Wie Dat moet ik eerst met desbetreffende speler overleggen". Programma in betaald voetbal 17/18 augustus Eredivisie RODA JC - NEC; Heracles - Go Ahead Eagles; FC VVV - Feyenoord; FC Gronin gen - FC Utrecht; PSV - Haarlem; AZ T" - Willem 2; DS '79 - SC Cambuur Woensdag 21 augustus Eredivisie Go Ahead Eagles RODA JC; Feye noord - Heracles; FC Utrecht - FC VVV; Haarlem - FC Groningen; FC Den Bosch PSV; Fortuna Sittard - AZ "67; Ajax - MW FC Twente - Excelsior; NEC - Sparta. Eerste divisie Wageningen - NAC; Voleridam - SVVj Veendam - De Graafschap; Eindhoven Heerenveen; Helmond Sport - RKC; Wit lem 2 - Telstar; SC Cambuur - Vitesse; PEC Zwolle - DS '79; FC Den Haag - RBC; Em- Paraskevin fietst record COLORADO SPRINGS (AFP) De Amerikaanse wielrenster Con nie Paraskevin heeft zaterdag-, avond op 2000 meter hoogte in Co-j lorado Springs het wereldrecord voor amateurs over 200 meter met vliegende start op open banen ver-j beterd. De drievoudige wereld kampioene op de sprint bracht hetj op 11,39 sec. Het record stond se-i dert 14 september 1980 op naam; van de Russin Natalja Kroetsjel-i nitskaja. Die kwam toen in Tbilissi tot 11,753 sec. Later op de avond stelde de drie voudige wereldkampioen Lutz Hesslich het record voor amateurs l op de 200 meter met vliegende) start op open banen scherper: 10,10 seconde. Anderlecht strikt Deen Mortensen BRUSSEL (AFP) - Het zeventien jarige Deense talent Henrik Mor tensen heeft de voorkeur gegeven i aan Anderlecht. Hij tekende bij de Belgische kampioen een contract voor twee jaar. Mortensen stond) ook in de belangstelling van Ajax. Mortensen geldt in Denemarkeni als een groot talent. Als zestien-ja- i rige maakte hij bij Aarhus zijn de buut in de Deense eerste divisie en het UEFA-elftal. In het afgelopen seizoen werd hij gekozen tot voet baller van het jaar voor spelers on-1 der de achttien. Een vermeende samenzwering om de Indiase premier R^jiv Gandhi tijdens diens bezoek aan de Ver enigde Staten te vermoorden en de ramp met het lijntoestel van Air In dia dat is neergestort voor de kust van Ierland, hebben onlangs de in ternationale aandacht gevestigd op het verschijnsel van de huurlin- genscholen in de Verenigde Sta ten. door Fred Bayles Een van de Sikh-extremisten die door de politie wordt gezocht in verband met de samenzwering en de ramp, heeft namelijk een cursus gevolgd op de Recondo-huurlin- genschool van Frank Camper in Alabama. Het toestel van Air India is mogelijk in de Atlantische Oce aan neergestort als gevolg van een bomexplosie. De gedachte dat de 329 inzittenden de dood vonden door toedoen van iemand die wel licht leerde met explosieven om te gaan op Campers cursus, zorgde niet alleen in de Verenigde Staten voor de nodige opschudding. De kwestie bracht een Amerikaanse senator uit Alabama, Jeremiah Denton, ertoe te verklaren dat de subcommissie voor terrorisme van de Senaat een onderzoek zal instel len inzake dergelijke opleidingen. Wat is een huurlingenschool en wat leert de cursist? En vooral: wat is de motivatie van de mensen die grof geld neertellen voor de du bieuze kennis die zij aan dergelijke instituten opdoen? Leef of sterf "Leef of sterf: de keuze is aan u", aldus een van de leuzen waarmee de scholen cursisten werven. De instituten of kampen bevinden zich wijd verspreid in de Verenig de Staten. De kandidaat-revolver- held, huurmoordenaar of terrorist kan terecht in de bossen van Ala bama, de bergen van Colorado en de woestijn van Arizona. Niemand houdt toezicht op de scholen, maar wie tijdschriften als Soldier of Fortune, Gung-Ho en New Breed doorbladert komt tal van advertenties tegen in de stijl van 'Leef of sterf. Alabama, Arizo na, Colorado, Illinois, Indiana, New York, New Mexico, North Ca rolina, Mississippi en Missouri tel len zeker vijftien opleidingsinstitu ten. Redacteur Harry Belil van New Breed schat dat er in de Verenigde Staten misschien wel 25 van derge lijke scholen zijn. Zij variëren in kwaliteit en prijs van 2.500 dollar (ongeveer 8.500 gulden) voor een cursus van twee weken in Pitts- view (Alabama) tot 300 dollar (on geveer 1.020 gulden) voor een vol ledige 'huurlingencursus' van vijf dagen in de bossen van North Ca rolina. Senator Denton acht het drin gend noodzakelijk dat de overheid informatie krijgt over de opleidin gen. Naar aanleiding van de ge ruchtmakende affaire rond voort vluchtige Sikh, verklaarde hij: "Ik geloof dat er veel meer op dit ge bied moet worden gedaan en dat moet worden onderzocht welke Op de vliegbasis Eindhoven vierde de nostalgie zaterdag hoogtij tijdens een Dakota-dag. Daar waren zo'n tien oude getrouwen te zien, waarvan er overigens elders in de wereld nog menige rondvliegt. Op de foto een confrontatie tussen oud en nieuw: de ontwerper van de DC-3 zal nooit hebben gedroomd dat zo'n 'wesp' als op de voorgrond staat ook de lucht in kan. (foto anpi kampen bestaan, wat zij leren en welke wetten van toepassing zijn of van toepassing zouden moeten Lijk Anderen relativeren de beteke nis van de cursussen. Een redac teur van het tijdschrift Eagle, Jim Morris, verklaarde dat het enige wat iemand in vijf dagen kan leren, is 'hoe een lijk te worden'. Morris was tien jaar beroepsmilitair bij de parate troepen. Functionarissen van de Ameri kaanse regering stellen zich op het standpunt dat de opleidingen bin nen de wet opereren. Het is zelfs wettelijk geoorloofd cursussen te verzorgen in het gebruik van auto matische wapens, zolang voor de De scholen bieden verschillende cursussen, afhankelijk van de wen sen van de cursisten. Ex-comman do Bill Waldron, die in Colorado de Rocky Mountain Commando- school leidt, verklaarde dat zijn leerlingen 1.700 dollar (ongeveer 5.780 gulden) voor een week beta len. "Zij zijn van middelbare leef tijd en het is de categorie die zijn hele leven niets opwindends heeft gedaan," aldus Waldron. De Commando-school van North Carolina vraagt 300 dollar voor een huurlingencursus van vijf dagen, waarin les wordt gegeven in het leggen van hinderlagen, het vech ten met messen en het doden van schildwachten. De cursisten krij gen verder onderricht in het ge bruik van half-automatische wa pens, het leggen van mijnen en het omgaan met granaten. De bevelvoerend officier van de school, die zichzelf identificeerde als 'kolonel Patton', verklaarde over zijn klanten: "Het zijn mensen die huurling willen worden of Viet- nam-veteranen die op zoek zijn naar een kick". Patton, die naar ei gen zeggen marinier en huurling in zuidelijk Afrika was, zei zowel bouwvakkers, artsen als buitenlan ders te hebben opgeleid. Hij voeg de hieraan toe dat er sprake is van een zeker antecedentenonderzoek. "Wfi laten geen communisten toe". Enkele schoolinstructeurs plaat sten vraagtekens bij de kwaliteit van andere opleidingen. "Het is be lachelijk te denken dat je in zo'n korte tijd huurlingen kunt oplei den", aldus Harry Claflin, een ex- r met een specialistenoplei ding, die in Missouri de Starlight Training School leidt. Recht De meeste scholen houden zich aan de wet, maar tegen enkele zijn door de overheid maatregelen ge nomen. In april omsingelden de fe derale recherche en de politie een kamp in Arkansas dat werd geleid door een groep milieu-activisten op religieuze grondslag. Na vier da gen werden vijf leden van 'Het Goddelijk Verbond, het Zwaard en de Arm van de Heer' gearresteerd. De politie nam automatische wa pens, explosieven en cyanide-cap- sules in beslag. Een woordvoerder van het Bu reau voor Alcohol, Tabak en Vuur wapens. Jack Killorin, verklaarde dat 'enkele van die scholen worden geleid door mensen die de richting opgaan van de Klu Klux Klan of soortgelijke haatgroepen'. Killorin voegde hier echter aan toe dat zijn bureau de meerderheid van de opleidingen ongemoeid laat. "Wy bemoeien ons niet met de rechten van mensen zolang die de wet respecteren. Mensen hebben het recht bij elkaar te komen, in de bossen te leven en wapens af te vu- NEW YORK (AP) - De geschrif- ten en toespraken van paus Jo hannes Paulus II zullen weke lijks in de vorm van een co lumn verschijnen in de bladen van krantenmagnaat Rupert Murdoch. Dit is zaterdag be kendgemaakt door functiona rissen van Murdochs News America Syndicaat. De kroniek zal de opvattin gen van de paus weergeven ten laanzien van wereldse zaken als de honger in de wereld, de sek sualiteit van tieners en de ont- wapeningsproblematiek, aldus een verklaring van de presi dent-directeur van News Ame rica, Richard Newcombe, in Ir vine, Californië. News America en zijn Britse dochtermaatschappij, The Ti mes of London Syndicate, ho pen de kroniek te verkopen aan honderden dagbladen over de gehele wereld, aldus de be kendmaking. Een woordvoer ster van News America, Patri cia Minassian, verklaarde dat de column waarschijnlijk te vens zal verschijnen in Mur dochs dagbladen in de Verenig de Staten, Australië en Enge land. Een New Yorkse firma, EAV Associates Inc., trad op als be middelaar tussen het Vatikaan en de nieuwsmedia. Een woordvoerder van het Vati kaan, mgr. Giulio Nicolini, zei van geen overeenkomst te we ten. Hij voegde hier echter aan toe dat geen toestemming no dig is om geschriften of opmer kingen van de paus, als die een maal zijn vrijgegeven, te ver spreiden. De advocaat Arthur Kleba- noff, de president-directeur en oprichter van EAV, verklaarde dat hij contact over de zaak had gehad met kardinaal Edouard Gagnon en kardinaal Alfons Stickler.De eerste is voorzitter van de pauselijke commissie voor het gezin en de tweede is verantwoordelijk voor de bi bliotheek van hét Vatikaan. Een deel van de inkomsten van het consortium gaan naar de bibliotheek van het Vati kaan en de pauselijke Commis sie voor het Gezin, aldus Kleba- noff. Hij weigerde te zeggen om welk bedrag dit gaat, maar wees erop dat dit zal afhangen van de verkoop van de column. Aangenomen wordt dat de paus niet zelf de columns zal schrijven, maar Klebanoff ver klaarde dat de paus op de hoog te is van de overeenkomst. Het materiaal vor de columns wordt geselecteerd, vertaald en geredigeerd door Alfred Bloch, een schrijver die een van de eersten was met een boek over Karol Wojtyla, de naam die de paus bij zijn geboorte kreeg. De kroniek gaat heten 'Op merkingen van paus Johannes Paulus II'. Het is de bedoeling dat de eerste columns in de herfst worden aangeboden. Uitvaartdienst - Morgen om half elf begint in de protestant se Pieterskerk van Genève de uitvaartdienst voor de overle den oud-secretaris-generaal en erevoorzitter van de Wereld raad van Kerken, dr. W.A. Vis ser 't Hooft, die donderdag al daar op 84-jarige leeftijd is overleden. De huidige secreta ris-generaal, dr. Emilio Castro, zal de dienst leiden. Aan zijn voorganger, dr. Philip Potter, is gevraagd de prediking te hou den. Talrijke kerkleiders uit de hele wereld zullen de uitvaart dienst bijwonen. Naar Zwitserse gewoonte zal tevoren het stoffelijk overschot worden bijgezet. Dat gebeurt om 9 uur op de begraafplaats St. Bourg te Genève. Hervormde Kerk - Aangeno men naar Broek op Langen- dijk: W. Markus, kandidaat te Waddinxveen; aangenomen naar Kamperveen: A. den Bes ten, kandidaat te Katwijk aan Zee; aangenomen naar Hei- en Boeicop: C. van Duijn, kandi daat te Ber"- acht, die be dankte voor Benthuizen en voor Moordrecht (deelgemeen te).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14