'Ik ben weer c ds vroeger' Columbianen snakken naar bergen Raas 'Wonderboy' van ploegleiders na ritzege Duerot Geslaagde 'operatie' Bernard Hinault straft pt 'loton hangbroeken Sfeer blijft prima bij vrouwen MAANDAG 8 JULI 1985 SPORT PAGINA 11 EPINAL (GPD) Voor de Colom- bianen wordt de Tour nu pas echt interessant. In de vlakke ritten bengelden de klimgeiten constant achteraan in het peloton, omdat ze het tempo niet konden volgen. Daar komt spoedig verandering in. In Morzine ligt morgen de streep voor de eerste keer op een col van de eerste categorie. Dat is precies het terrein waarop de fijngebouw- de kereltjes van ploegleider Raul Meza hopen te exploderen. Door allerlei omstandigheden zijn de Colombianen niet in hun sterkste formatie naar Frankrijk gekomen. Edgar Corredor, een van hun betere klimmers, raakte in het voorjaar gewond toen hij tijdens de training door een auto werd ge schept en is er dit jaar niet bij. De afwezigheid van de begiftigde klimmer Alfonso Florez heeft een andere oorzaak. Hij werkte dit jaar al de RCN Classico en de Ronde van Colombia af en werd vanwege een vormcrisis thuisgelaten. Inmiddels hebben de Colombia nen al drie renners verloren. Roge- lio Arango ging al na twee dagen naar huis. Antonio Angudelo haak te zaterdag af, toen hij in de invi- duele tijdrit zo veel achterstand op liep dat hij door Bernard Hinault naar zijn vaderland werd gereden. Ook de in Spaanse dienst rijdende Francisco Rodriquez is er al niet meer bij. Hoop De hoop is opnieuw gevestigd op Luis Herrera, die vorig jaar ge schiedenis schreef door als eerste Colombiaan een etappe (op de Al- pe d'Huez) te winnen. Meer dan een ritzege zit er voor Herrera ook dit keer niet in, want zijn achter stand op Hinault is inmiddels al opgelopen tot ruim boven de tien minuten. „Ik zal de Tour nooit win nen zolang we zoveel moeite heb ben met de vlakke ritten. In de in dividuele tijdritten en in de ploe gentijdrit komen we nog heel veel te kort". Herrera wordt beschouwd als de Colombiaanse topklimmer, maar hij heeft er sinds dit seizoen een nieuwe concurrent bij. In de 25-ja- rige Fabio Parra heeft Meza inmid dels weer een nieuw klimtalent ontdekt. Parra heeft al een merkwaardige carrière achter de rug. In 1981 won hij als amateur de Ronde van Co- 11e Etappe 9 juli 195km EPINAL (GPD) Jan Raas had gisteren bezoek in de Ron de. De Goese dierenarts Rinus Karelse mocht voor één dag naast de succesvolle ploeglei der in de materiaalwagen de Tour volgen. Het contact daar over was vorige week tot stand gekomen toen de dierendokter de hond van Raas, Pasja, aan de kruisbanden opereerde. „Zou ik eens niet met Jan een rit kunnen volgen in de Tour", vroeg hij na de ingreep aan de vrouw van Jan Raas. Die regel de dat telefonisch met haar man en gisteren was het zo ver. De veearts reed trots de cols over en zag bovendien een ren ner van Raas winnen. „Je kunt dus wel zeggen dat het een ge slaagde operatie is geweest", zei hij. De Bruyne rijdt auto in puin Fred de Bruyne heeft zaterdag de dure auto van zijn sponsor in puin gereden. De pr-man van Panasonic vervoerde Henk Lubberding en Ludo de Keulenaer van Nancy naar de start van de tijdrit in Sarre- bourg. Bij een kruispunt kon De Bruyne een Fransman die geen voorrang verleende niet meer ont wijken. De wagen van de oud- ploegleider werd zwaar bescha digd, maar de inzittenden kwamen er zonder kleerscheuren vanaf. WIELRENNEN - De reeks van stayerswedstrijden voor beroeps renners is een tweestrijd geworden tussen Peter van der Knoop uit Haarlem en Fred Rompelberg uit Maastricht. Van der Knoop won de vierde wedstrijd. Rompelberg werd tweede voor de Belg Dirk Krikilion. lombia. Een jaar later, toen de La tijns-Amerikanen voor het eerst in de Tour verschenen, stopte hij plotseling. Zijn vader was bang dat er met de derdejaars universiteits student management iets zou ge beuren. Hij veranderde snel van gedachten en keerde dit jaar terug. Nu heeft hij zelfs aanbiedin gen op zak om volgend in jaar in Spanje (Teka) of Frankrijk (Peu geot) te komen rijden. Die belangstelling heeft hij te danken aan zijn goede prestaties in de Ronde van Spanje, waarin hij dit jaar het jongerenklassement won en vijfde werd in het eindklas sement. Op dit moment voelt Parra het meest voor een wielertoekomst in Frankrijk, waar volgens hem meer aandacht wordt besteed de techniek van het fietsen dan Spanje. Talent Zijn ploegleider beschouwt Par ra als een groter talent dan Herrera. „Hij mist alleen nog de ervaring. Voorlopig maakt Herrera nog meer kans op een ritzege, maar ik ben er van overtuigd dat Parra er dicht bij komt', zegt Meza. De verantwoordelijke rr het Colombiaanse team noemt Par ra een intelligente renner. „Hij weet zijn krachten goed te verde len en denkt niet aan de show. Als hij eenmaal op £ang is, zie je hem van ver komen en is hij binnen tien seconden bij je". Andere troeven dan Herrera en Parra hebben de Colombianen niet. Dit jaar hebben ze zich voor het eerst volledig op het Europese Nederlandse wieleroorlog ten einde wedstrijdgebeuren gestort. Met de Ronde van Spanje, de Giro, de Dauphiné en twee wedstrijden in Colombia heeft de ploeg van 24 man al een zwaar seizoen achter de rug. Meza: „We zijn hier niet met ons beste team, maar die andere wed strijden hebben we gewoon nodig om onze achterstand op de Euro peanen te overbruggen. Een paar jaar geleden kwamen we naar de Tour om mee te doen. Vorig jaar wonnen we een rit en in de toe komst hopen we ook een rol van betekenis te kunnen spelen in het algemeen klassement. Maar daar is deze ploeg niet sterk genoeg voor. Herrera en Parra naderen hun ter rein. We kunnen alleen maar ho pen op een uitschieter". EPINAL (GPD) De wieleroorlog is ten einde. Maandenlang hebben de ploegen van Jan Raas en Peter Post elkaar tijdens internationale wedstrijden naar het leven ge staan. Gisteren onder Epinal werd de vrede getekend. Met een enkel woord besloten Maarten Ducrot en Theo de Rooy dat het afgelopen moest zijn met die zinloze rivali teit. Zij zetten een dikke streep on der het verleden en besloten tot sa menwerking. De krachtpatser Du crot was er het beste mee. De 27- jarige neo-prof won de rit tussen Straatsburg en Epinal. Een kwar tier nadat hij de streep was gepas seerd, drong het ineens tot hem •door: „Oh, oh, oh... nu begin ik het pas te begrijpen. Ik heb een Tour etappe gewonnen". Ploegleider Jan Raas had het 'm allemaal voorgekauwd. Hij heeft het hoofd, Ducrot heeft de benen. Raas voelde, net als vroeger op de fiets, feilloos aan dat dit het mo ment was om de vredespijp te ro ken. Een kleine veertig kilometer voor het einde sloot zijn verras send sterk debuterende renner sa men met De Rooy en de Fransman Yvon Madiot aan bij René Bittin- ger en Niki Ruttiman, die al na de eerste zware col van deze Tour het hazepad hadden gekozen. „Raas zei dat ik in de slag moest gaan met De Rooy en dat heb ik dan ook ge daan", vertelt de dolgelukkige Du crot. Het „Utrechtse" tweetal (De Rooy komt er vandaan, Ducrot stu deerde er tot een jaar geleden psy chologie) kwam onmiddellijk tot overeenstemming. „Wij zijn geen van beiden sprinter, dus tegen die anderen zouden we met deze aan komst kansloos zijn geweest", ver telde De Rooy. Hij verbond alleen één voorwaarde aan het samenwer kingsverband: Ducrot moest als eerste demarreren. „We hadden dat nog maar net afgesproken toen hij uit zijn mondhoeken „Nu" riep. Ik heb geen moment geaarzeld", zei de Middelburger die het zeven kilometer volhield, tot op de eind streep. „Die laatste meters waren een hel. Ik begon aan dat laatste beklimminkje en ik dacht dat ik nooit boven zou komen. Ik was he lemaal leeggereden", vertelde hij. Minutenlang hing hij volstrekt uitgeput over zijn stuur. Snakkend naar adem, waarvan hij het laatste restje uit zijn longen had gefietst. Zijn ogen draaiden weg van ver moeidheid, het laatste beetje kleur EPINAL (GPD) In iets meer dan ruim anderhalf uur velde Bernard Hinault zaterdag zijn oordeel over deze Tour de France. Saai of spannend: het was in zijn hand. De Breton liet na de tijdrit nauwelijks hoop over op eni ge opwinding. In een massaproces veroordeelde hij zijn tegenstanders tot veertien dagen figurantenrol. De keiharde straf voor een peloton hangbroe ken, dat de eerste week niet de moed had aan te vallen en nu al leen vanuit hopeloze situaties mag proberen terug te vechten. Het onvermijdelijke gebeurde in de 75 keiharde kilometers tussen Sarrebourg en Strassbourg. Een tijdrit die de verschillen teweeg bracht waar de concurrentie van Hinault bijna slaafs op heeft ge wacht. „De Das" heeft ze allemaal aan een touwtje en in die sfeer is hij gevaarlijker en sterker dan wie ook. „Nu", lachte hij nadat hij in Strass]?ourg voor de derde maal in deze ronde een opdringerige foto graaf dizzy had geslagen, „voel ik me weer echt wielrenner. Mijn be nen kunnen weer uitdrukken wat mijn hoofd wil. De conditie is hon derd procent. Ik ben weer als vroe ger". Misser Geen spaan liet Hinault van de tegenstrevers heel. Phil Anderson bijvoorbeeld verspeelde meer dan drie minuten en Peter Post besefte terstond dat de gok op een goed klassement van de Australiër een misser was. „We moeten afwach ten wat Hinault in de bergen doet", was een wel erg zwak verweer van de Nederlandse ploegleider op de grote nederlaag. Een dag later na melijk kreeg hij daarop al het ant woord. Anderson werd op de eer ste echte col (le Champ du Feu) van de Ronde van Frankrijk volle dig uit de wielen gereden. „Ik heb vanmorgen een stuk taart gegeten en ik werd daar mis selijk van", verklaarde Anderson. Maar zijn taalgenoot Sean Kelly wist wel beter. „Hij stond stil in de beklimming. Anderson heeft zijn topvorm achtergelaten in de Ron de van Zwitserland", zei de Ier. Die had zaterdag als enige een acceptabele verklaring voor het grote (2 minuut 52) tijdverlies. Al na drie kilometer spatte zijn gram mofoonplaat-wiel uit elkaar. Er moest een andere, orthodoxe fiets van het dak van de ploegleiderswa gen worden geplukt en de mecha- niciën vergat bovendien de drink bus over te zetten. „Ik moest wach ten tot aan de ravitaillering voor ik wat te drinken kreeg", vertelde Kelly, „maar het ergste was dat ik het dichte achterwiel miste. In de laatste veertig kilometer zou ik daar veel voordeel van hebben ge had. Ik weet zeker dat ik op ander halve minuut van Hinault zou zijn geëindigd". De tweede plaats was nu voor zijn landgenoot Stephen Roche, die zijn reputatie als tijdrijder (en toekomstig kandidaat-winnaar van de Tour?) ermee bevestigde. Hij kon echter nog lang niet tippen aan Hinault, die zijn strafexpeditie mi- nitieus vootbereidde. Na de ver kenning van het parkoers met de auto besloot hij op een conventio nele fiets te vertrekken en pas later in de rit te wisselen. Hij klom eer der dan verwacht („Mijn ketting sprong een keer over en ik ver trouwde het niet meer") op een moderne fiets met dicht achterwiel en reed daarmee naar de streep. Kelly, die twee minuten eerder was gestart, werd ingelopen en Hinault was toen helemaal onstuitbaar. „Normaal gesproken kan ik hel geel houden tot in Parijs. Toch", zei hij, „moetje niet denken dat de Tour de France al afgelopen is. Er kunnen zich altijd nog verrassin gen voordoen. Dat zie je maar aan Mottet, die in de tijdrit ineens komt opzetten. Wie had er nu op hem gerekend, en hij is wel een goede klimmer". De ex-winnaar van de Toekomstronde is de enige hoop van ploegleider Cyrille Gui- mard, sinds 1976 zeven maal „leve rancier" van een Tour-winnaar. Maar ook hij heeft in de algemene rangschikking al meer dan vier mi nuten achterstand. Rugdekking Bovendien heeft Hinault een perfecte rugdekking. Greg Le- mond schermt hem af in het klas sement en ook de naam van debu tant Steve Bauer prijkt nog hoog in de ranglijst. De laatste is geen po tentiële Tour-winnaar, Lemond wèl. „Vooral het feit dat de ploeg zo goed draait doet je goed. Dat geeft me de garantie dat ik zal sla gen", aldus Hinault. Het wachten is op ploegen die de moed bijeenrapen en de strategie veranderen. In het Post-kamp is die bereidheid voorlopig niet aan wezig. „Een keer mee zitten in een gunstige ontsnapping", beschouw de Gerard Veldscholten bijvoor beeld als te volgen strategie. Over zelf aanvallen wordt kennelijk niet gedacht in die kringen, hoewel dat toch voor de hand liggend zou zijn. Peter Post sloeg zaterdagavond tijdens de maaltijd in elk geval niet met de vuist op tafel. Hij ontvouw de geen nieuwe tactiek en ver strekte geen andere richtlijnen. Hinault passeert Kelly: „Nu voel ik me pas weer echt wielrenner". Phil Anderson zocht de rust van zijn slaapkamer op en verscheen zondagochtend een minuut voor het vertrek pas bij zijn collega's. Lastige vragen werden daarmee ontweken. En de naam Hinault viel al evenmin, want in het huis van de veroordeelde hoort men niet over de beul te spreken. trok weg uit z'n gezicht. Vorige week zaterdag was hij de held van de etappe met een solo van 200 ki lometer, nu bezorgde hij Jan Raas, die in deze Tour de wonderboy van de ploegleiders geworden is, zijn derde ritzege. Voor één keer liet Raas z'n bescheidenheid varen. „Dit kan geen geluk meer zijn", gaf hij toe. „Maar vanaf het moment dat we tweede zijn geworden in de ploe gentijdrit wist ik dat het wel goed zat. Ook al hadden we geen uitge sproken winnaars in de ploeg". Gerrit Solleveld en Henri Manders waren de eerste twee Nederlandse ritwinnaars. „Maar", zei Raas, „van de drie etappe-overwinningen is dit de mooiste". De reden is duidelijk. Ducrot is van huis uit geen profiteur, geen afwachter. Hij durft het duel aan en is te onrustig om in het wiel van anderen te blijven zitten en daar op een listige manier voordeel uit te slepen. Raas kent hem als geen an der. De taaie Ducrot kreeg zelfs als opdracht om inderdaad als eerste; weg te springen. Normaal gespro ken krachtenverspillerij, maar de blonde Zeeuw is een diesel die een maal op gang niet te stuiten is. „Ik rekende er op dat Ruttiman en Bit- tinger, die lang samen aan de lei ding hadden gereden, niet meer de kracht hadden om een achtervol ging op touw te zetten", aldus Raas. De Rooy vergiste zich daarin. „Natuurlijk", gaf hij ruiterlijk toe, „wilde ik dat Ducrot als eerste zou springen omdat degene die dat doet meestal nog wordt terugge pakt. Alleen reageerde er nu nie mand. Ze bleven rustig zitten en ik hield me ook aan de afspraak. Nor maal gesproken zit ik dan in de be tere positie. Nu verlies ik. Dat is een teleurstelling", aldus De Rooy. Hoewel hij volstrekt logisch re deneerde, zal Peter Post de ont wikkelingen knarsetandend heb ben gadegeslagen. De Amstelvener blijft werkelijk niets bespaard in. deze Tour. „Toch", hield De Rooy na afloop staande, „was op eikaars wiel rijden, wat we vroeger deden, een waardeloze tactiek. Overigens moetje ook niet denken dat we dat nu nooit meer zullen doen. Ducrot en ik hebben elkaar kunnen vin den. Dat is een individuele zaak. Als morgen Ludo Peeters en Ge rard Veldscholten samen op kop rijden, hoeft dat niet te betekenen dat ze hetzelfde zullen doen. Dat zijn twee andere renners". De twee Nederlanders die gister middag door de Vogezen trokken, konden het begrip wel opbrengen. Maarten Ducrot kreeg er zijn re vanche voor de dag tevoren. „Ik reed voor mijn gevoel een geweldi ge tijdrit", zei hij. Veertig kilome ter lang bleven de Italiaan Guido Bontempi en de Fransman Guy Gallopin, er in zijn, dichte, achter wiel hangen. Ze werden daar met tijdstraffen voor beboet, maar Du crot hield aan die hinderlijke bal last een matige tijd over. Toch voelde hij dat het goed ging. „En het rijden in de Tour is heel overzichtelijk. De klasse mentsrenners houden zich rustig om zich te sparen voor de bergen. Wij moeten daarom in etappes als deze onze slag slaan. Het gevolg is wel dat we uitgepierd zijn als de echte bergen komen. Maar dan heb ik deze rit al op zak. En dat is toch eigenlijk ongelooflijk". Roche woedend De Ier Stephen Roche was na de tijdrit woedend op de begeleiders van zijn ploeg. In de stromende re gen zocht hij bij de finish tever geefs naar een droog jack. De ver zorgers waren zoek, maar de Ier stuitte wel op een aantal journalis ten. „Het is altijd hetzelfde", mop perde hij. „Steeds hangt de pers om me heen, maar van de verzor gers kan ik nooit iemand vinden. Er staat niemand hier, terwijl we vijf soigneurs in dienst hebben". Het peloton geklopten probeer de zich krampachtig te vermannen na de loodzware rit van mensen en machines tegen het onverbiddelij ke horloge, dat zo vernietigend de waarheid spreekt. „De wonderen zijn de wereld nog niet uit", zei Pe ter Post alleen. Het wachten is op het mirakel dat Anderson weer dat doldrieste van vroeger krijgt en de aanval zal kiezen. De enige, zij het geringe kans op een onverwachte wending in de Tour. „Anders", meende ook Cyrile Guimard, „zou het best eens kunnen zijn dat de Tour al is afgelopen". EPINAL (GPD) De dubbele overwinning van gele-truidraag- ster Jeannie Longo kon de sfeer in de Nederlandse damesploeg niet aantasten. Het zware parkoers mag de komende dagen ritsuccessen in de weg stgan, de sfeer is uitste kend. Een gevolg, denkt de ploeg leiding, van de verzorging. De ren- sters worden vertroeteld als vedet ten en in die entourage moeten de klinkende uitslagen toch weer ko men, denkt men. Zaterdagmiddag, na de matineu- ze etappe naar Straatsburg, zoch ten bondscoach Rinus Verboom en verzorger Hans van der Kolk de wasserette op om de witte en bonte was van de ploeg te doen. „De meisjes liggen te rusten. We zorgen er voor dat ze alleen maar aan fiet sen hoeven te denken en dat stel len ze wel op prijs", dacht Ver boom. Het is in iéder geval een verschil met vorig jaar toen coach Ben Scheperkamp zich vooral met de public relations bemoeide en de vuile was aan de ploegleden zelf overliet. „Het wordt", zegt Ver boom, „niet met zoveel woorden gezegd omdat Scheperkamp de persoonlijke trainer van één van de meisjes, Hennie Top, is, maar je merkt aan alles dat ze deze aanpak toch wel beter vinden". Het verschil met vorig jaar is dat het aantal overwinningen geringer is. Verboom, terugblikkend op de eerste week, gaat daar niet onder gebukt. „Dit is eigenlijk pas de eer ste echte Tour de France. Zoveel tegenstand was er vorig jaar niet. De overwinningen zijn nu meer waard, al is de eerste Tour wel van enorm belang geweest voor de ont wikkeling van het dameswielren- Het winnen vergaat hen dus moeilijker. De niet-klimsters, zoals Petra de Bruin, verspeelden in een weekeinde al een kwartier. Toch legt men zich niet neer bij die on dergeschikte rol. Zoals Hennie Top gistermiddag in Epinal, die een ki lometer voor het einde de aanval zocht. „De enige die op dit terrein overeind kan blijven is Heieen Ha- ge", wist Verboom.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11