'Het' kan ook buiten vakantie gebeuren T0EGAI U bent niet getrouwd. Nee? Anglicanen in zuidelijk Afrika bepalen koers Europese jeugdweek Apart? We zijn het zat. WOENSDAG 3 JULI 1985 PAGINA 9 Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 18 j AAI? f HET IS NIET TOEGESTAAN KLEDING TE DRAGEN| f MET STICKERS EN/OF HARDROCKRECLAME TEVENS VALT HIERONDER HET DRAGEN VAN j KLEDING MET SPIJKERS,ARMBANDEN EN RIEMEN. KITS knijpt er binnenkort twee maanden tussen uit. Volgende week verschijnt het laatste nummer (over schoolverlaters). Actie tegen politiek Zuid-Afrika k Minister Brinkman heeft de jeugd in zijn pakket. Samen met 'jongeren in Neder land' wil de Anti-Apartheids Be weging Nederland (AABN) dit jaar de actie "Apart? We zijn het zat!" voeren. In het kader van die actie zijn zogenaamde solidari- teitskaarten te bestellen, dat zijn briefkaarten die kunnen worden gestuurd aan het nationale koör- dinatie komitee van het Jonge- renjaar in het Zuidafrikaanse Jo hannesburg. Een 'afschrift van de kaart' kan naar de AABN wor den gestuurd. De kaarten kosten 50 cent per stuk (exclusief porto). Bij afna me van grotere aantallen is kor ting te krijgen. De kaartenactie is vooral bedoeld om de Jeugdsek- tie van de Zuidafrikaanse bevrij dingsbeweging, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), te steunen. Dè Zuidafrikaanse jongeren spelen een zeer belangrijke rol in het verzet tegen de apartheidspo litiek. Ze staan vooraan bij de protestacties tegen huurverho gingen, ze organiseren school- boycots en zijn massaal aanwe zig bij de begrafenissen van om gebrachte activisten. De Jeugdsektie van het ANC zorgt onder meer voor de opvang van duizenden uit Zuid-Afrika -gevluchte jongeren. Steeds openlijker namelijk stellen de jongeren zich teweer tegen de apartheidspolitie en het leger. Behalve de kaartenactie staan meer acties op het programma van de Anti-Apartheids Bewe ging Nederland. Zo is het de be doeling dat reisbureaus die rei zen naar Zuid-Afrika organise ren (alsof er in dat land niets aan de hand is) met verrassingsacties worden bestookt. Verder staat voor het komend najaar een fi nanciële steuncampagne voor de Jeugdsektie van het ANC op het programma waarbij wordt gere kend op de inzet van Nederland se jongeren. Wie solidariteitskaarten wil be stellen kan zich wenden tot het comité "Apart? We zijn het zat!" via telefoonnummer 020-237335/ 257952. Schrijven kan ook naar: secretariaat AANB, Laurier gracht 116, 1016 RR Amsterdam. Deze week zitten 25 Nederlandse 25 jongeren in Straatsburg voor jongeren in Straatsburg. Daar al bespreken. De bedoeling is dat wordt in het kader van het Inter- zij de overige Europese jongeren nationaal Jongerenjaar de Euro- wakker schudden om het opko- pese Jeugdweek gehouden. Het mend fascisme en racisme sa- Europees Jeugd Centrum, een men het hoofd te bieden. Een instituut van de Raad van Euro- maal terug in Nederland willen pa, heeft de bijeenkomst, waar- zij Brinkman dan zover zien te aan in totaal 500 jongeren deelne- krijgen dat er een soort jeugd- men, georganiseerd. platform tegen discriminatie ont staat. Een woordvoerder van het Ne- In de Nederlandse delegatie derlands Platform Jongeren- zitten jongeren uit onder meer werk (PION) verwacht erg veel Kindervuist, de Raad van het van deze week. Want na terug- Jeugdbeleid, de Marokkaanse en komst zal de 'delegatie' een ge- Turkse Vereniging, ATD-vierde sprek hebben met minister Wereld en van Jongerencentra. Brinkman, die als 'welzijnsmi- nister' ook de jeugd in zijn pak- Het leukste kenmerk van de ket heeft. En aan het eind van het Europese Jeugdweek is dat er in jaar gaat Brinkman weer met zijn 'Straatsburg nu eens naar jonge- collega's van andere Europese ren wordt geluisterd. Normaal landen praten over de voorstel- wordt er alleen over jongeren ge len van de Nederlandse jeugdde- Esproken. En dan wordt altijd ge- legatie. zegd: "De jongerenproblemen hebben onze aandacht". Dat is een mooie manier om de rappor- Zaken waarover in Straatsburg ten over typische jeugdzaken on- wordt gesproken zijn natuurlijk derin een stoffige la te stoppen de jeugdwerkloosheid, werk en errze er vervolgens nooit of veel scholing. Verder zullen de Euro- te laat weer uit te halen, pese jongeren hun gedachten la- ten gaan over vrede en ontwikke- Als Je meer inlichtingen over ling. Maar waar de Nederlanders de Europese Jeugdweek wilt veel van verwachten zijn onder- hebben, kun je contact opnemen werpen als racisme en intoleran- met het PION, Prof. Tulpstraat 2, tie, levensstijlen en jongerencul- 1018 HA Amsterdam, telefoon tuur. Die onderwerpen willen de 020-223680. Bij de Rutgers Stichting kan je altijd terecht voor adviezen over voorbehoedsmiddelen. Deze stichting is in bijna elke stad te vinden en geeft uitgebreide in formatie en voorlichting op dit gebied. "Het is nog steeds zo dat jongeren denken dat het de eer ste keer niet zoveel kwaad kan", vertelt een medewerkster van het Rutgershuis. "Wij blijven er op hameren dat dat sprookjes zijn en dat je hoe dan ook altijd wat gebruikt en altijd wat bij je hebt, want er kan altijd wat ge beuren". Bij het Rutgershuis kan je trouwens ook buiten je ouders om terecht. "Meestal adviseren wij om de pil te gaan gebruiken, maar als je geen vaste vriend hebt kan je natuurlijk altijd con dooms gebruiken". Ook al heb je dit soort proble men niet met je ouders omdat je niet met je vriend of vriendin op vakantie gaat, toch kun je beter altijd wat meenemen, want je weet maar nooit wat voor vakan tieliefde je in het zonnige zuiden nog eens tegenkomt. IVON VERMEULEN Het probleem om tijdens de vakantie samen te kunnen sla pen, is niet van vandaag of gis teren. In de 'kuise' jaren vijftig was het nog veel moeilijker om samen op vakantie te gaan. Ruud Paauw, adjunct-hoofdre dacteur van deze krant, be schrijft hieronder zijn eerste reis met zijn toekomstige vrouw. Het zou allemaal heel keurig gescheiden gaan, maar daar stak een hotelbediende een stokje voor. "Toen Riet en ik, negentien en drieëntwintig jaar oud, in de vijftiger jaren samen met vakan tie wildenhad dat nog heel wat voeten in de aarde. We liepen pas een halfjaar met elkaar en voor zo'n vakantie met zijn twee tjes moest je toch minstens gede gen verloofd zijn. Mijn aan staande schoonmoeder was ech ter niet kinderachtig: uiteinde lijk gaf ze aarzelend haar toe stemming. De man van het reisbureau waar we onze vakantie naar het Joegoslavische Bied bespraken, had de toenmalige moraal hoog in het vaandel staan. "U bent niet getrouwd, nee? Dat worden dan twee één-persoonskamers", verkondigde hij resoluut en zo la waaierig dat iedereen het in de zaak wel móest horen. We zwegen beiden beschaamd. Na een lange, vermoeiende reis kwamen we met ons hele gezel schap in Bied aan. De gérant (ho telbediende -red.), een man met fonkelende ogen en een piratens- nor, verdeelde de kamers. Wij kwamen als laatsten aan de beurt en er waren kennelijk pro blemen. Maar van zijn uitgebrei de betoog verstonden we geen woord. Met handgebaren maak ten we hem duidelijk dat we voorlopig alles goed vonden, als we maar naar onze kamers kon den. We waren te moewe zagen wel. Dat onze kamers, op de derde etage, aan elkaar bleken te gren zen, was al meer dan waarop we hadden durven hopen. Riet stak haar sleutel in het slot van haar deur; ik was vijf meter verderop bezig mijn deur te openen. We grijnsden elkaar nog even toe en sleepten onze koffer naar binnen. En toen....toen bleken we in één en dezelfde kamer te staan: een, kamer met twéé deuren en twéé één-persoonsbedden, zo ver moge lijk van elkaar. Stomverbaasd keken we elkaar aan, waarna we brullend van het lachen op onze bedden neervielen. Toen we de volgende morgen naar beneden gingen, stond de gérant onder aan de trap. Hij grijnsde breed toen we hem vriendelijk toeknikten. Na veer tien dagen vakantie heb ik hem via de tolk mijn dank betuigd voor de schandelijke, onverant woordelijke wijze waarop hij de kamers had verdeeld. Hij glom van genoegen". "Er komt niets van in dat jij met je vriend op vakantie gaat. Zet dat maar uitje hoofd. Vooral niet omdat jullie in één tent slapen, ben je nou helemaal bedon derd!". Een - waarschijnlijk - be kende reactie van ouders als je voorzichtig probeert uit te leg-1 gen dat je graag met je vriend of vriendin op vakantie wilt. In de meeste gevallen stuit een derge lijk verzoek op problemen. "Toen ik zeventien jaar was .wilde ik met mijn vriend op vakantie, maar mijn ouders von den dat dat 'eigenlijk niet kon'. Maar toen ik vertelde dat zijn va der ook meeging mocht het wel, terwijl we in één tent sliepen", vertelt Carry. "Mijn ouders vin den gewoon datje voor je huwe lijk niet met iemand naar bed gaat. Toch hebben ze die vakan tie oogluikend toegestaan en drukten me zelfs zonder iets te zeggen een pakje condooms in mijn hand. Er is trouwens nooit meer over gepraat". Het gebeurt vaak dat ouders niet consequent handelen als het om dit soort dingen gaat. De meeste ouders kunnen niet goed duidelijk maken waarom je niet met elkaar op vakantie mag en waarschuwen je er alleen voor dat 'het' dan wel eens kan gebeu- ,ren. En dat willen ze nu eenmaal niet hebben. Maar verder vertel len ze je niets en doen alsof 'het' iets heel geheimzinnigs is waar je niet over praat. Terwijl 'het' uit eindelijk ook buiten de vakantie om kan gebeuren. Maar dat schijnen de meeste ouders niet te snappen. Er is eer aantal ouders die dat soort din gen niet wil of durft zien, want "wat niet weet wat niet deert". "Ach zolang het maar niet in mijn huis gebeurt", zeggen deze ouders vaak. Het kan zelfs zo ver gaan dat ze hun dochter die een weekeind thuis komt met haar vriend niet bij elkaar laten sla pen, terwijl ze samenwonen! Veel ouders weten gewoon niet goed hoe ze met seks moe ten omgaan en kunnen je dus bij voorbeeld niet vertellen wat voor voorbehoedsmiddelen er zijn. KATWIJK - Het bordje met deze tekst is sinds kort te vinden achter een van de ramen van het Katwijkse café-De Klipper aan de Wilhel- minastraat. De eigenaar van het café houdt de lippen gevraagd om commentaar stijf op elkaar. De Katwijkse politie laat de kwestie op z'n beloop. "Zolang kleur en ras niet in het geding zijn treden wij niet op", aldus een woordvoerder. "Neem het casino, daar heb je een strop das nodig anders kom je er ook niet in". ,foto Dick Hogewoning) De synode van de bijna 2 mil joen leden tellende Anglicaan se Kerk van zuidelijk Afrika is op het ogenblik bijeen om de koers voor de komende drie jaar uit te zetten. Rond 80 pro cent van deze Anglicaanse ge meenschap is niet blank. Er zijn 17 diocesen, onder welke Lesotho, Swaziland, Namibië, Lemombo en St. Helena, ter wijl er ook zijn in de zogenaam de thuislanden voor zwarten. Uitgelekt is dat één voorstel van een hooggeplaatste bis schop wel eens de lont voor het kruitvat zou kunnen zijn. Het betreft de gedachte voor een bepaalde tijd de eucharistievie ring achterwege te laten als te ken van boetedoening en be rouw over wat er in zuidelijk Afrika op politiek gebied aan de hand is. Deze beslissing zou een proces van bezinning op gang moeten brengen en bij dienen te dragen aan het bewa ren van de eenheid. Onder de aanwezige bis schoppen bevinden zich die van Johannesburg, Desmond Tutu, van Port Elisabeth, Bru ce Evans, en van Namibië, Ja mes Kauluma. Een rol van be tekenis wordt voorts verwacht van de theologen dr. John de Gruchy en dr. Francis Wilson. Moties die als „controver sieel" worden bestempeld moe ten, om aangenomen te wor den, in elk „huis" van de syno de een meerderheid verwerven en vervolgens tweederde meer derheid van alle uitgebrachte stemmen. Diakenwijding vrouwen - De Anglicaanse synode heeft gisteren met zeer ruime meer derheid besloten dat vrouwen tot diaken gewijd kunnen wor den. Dat betekent dat vrouwen in de Anglicaanse kerk voor taan kunnen dopen, huwelij ken kunnen voltrekken, zich pastor mogen noemen en in sy nodes kunnen optreden als ver tegenwoordiger van de geeste lijken. De Anglicaanse kerk kent sinds 1862 reeds vrouwe lijke diakenen, maar deze wor den niet gewijd en tot de leken gerekend. Het besluit van de synode heeft nog de goedkeuring no dig van het Britse parlement. Alle 36 bisschoppen stemden gisteren voor de diakenwijding van vrouwen. Bij de geestelij ken was de stemverhouding 147 tegen 49 en bij de leken 137 tegen 34. Het verzet tegen het voorstel kwam vooral van ang licaanse katholieken. Zij vrees den dat de diakenwijding van. vrouwen het begin zal zijn van het proces dat uiteindelijk leidt tot de wijding van vrouwen tot priester. Protest tegen moorden - De oproerpolitie heeft gisteren ongeveer 500 priesters, vrouwe lijke religieuzen en predikan ten verhinderd bij het presi dentieel paleis in de Filipijnse hoofdstad Manila te demon streren tegen de moorden op kerkelijke functionarissen op de Filipijnen. De demonstran ten, die een kruis droegen met de namen van zes vermoorde priesters en predikanten, wer den een aantal huizenblokken van het paleis tegengehouden door 100 leden van de oproer politie. Geen homo als predikant - Er bestaat geen bezwaar tegen een praktiserende homoseksu eel in een kerkelijk ambt, „maar niet bij ons". Deze uit spraak heeft de kerkeraad van de Epiphanias-gemeente van de Evangelische Kerk in Ham burg gedaan in de zaak Hans- Jürgen Meyer. Deze predikant had zich bij zijn pastorale ar beid in deze gemeente gedu rende zes jaar zeer geljefd ge maakt, maar vroeg toen officië le erkenning van zijn verbinte nis met een man. Het bestuur van de regionale EKD greep in en schorste de predikant in af wachting van een kerkelijk tuchtproces. De predikant verwijt zijn ker keraad te weinig begrip te heb ben getoond voor andere me ningen over wat de bijbel be doelt met uitspraken over ho moseksualiteit en ook geen nei ging te tonen deel te willen ne men aan een leerproces terza ke. Scheefgegroeid - Er dreigt een scheefgroei te ontstaan in het studentenbestand van het oecumenisch studiecentrum van de Wereldraad van Kerken in het Zwitserse Bossey. Dat verklaarde ^directeur prof. dr. Adriaan Geense (54), voorheen hoogleraar in de dogmatiek aan de RU Groningen, onlangs te gen een afvaardiging van de Raad van Kerken in Nederland. De kosten van de bijna vijf maanden durende wintercur- sus in oecumenica en alles wat daarmee samenhangt zijn zo hoog opgelopen, dat daarmee zonder de reiskosten te tellen per student zeker 10.000 gulden is gemoeid. Aangezien de stu diebeurzen veelal ter beschik king worden gesteld van stu denten uit de Derde Wereld, wordt de verhouding ten koste van de ontwikkelde wereld scheef getrokken. Studenten uit westerse staten kunnen de kosten vaak zelf niet meer op brengen, zodat thans een ver houding tweederde Derde We reld tegen eenderde rest van de wereld is ontstaan. Daardoor kunnen studenten uit ontwik kelingslanden bij hun studie in dit oecumenisch studiecen trum onvoldoende in contact komen met studenten uit de •ontwikkelde wereld, terwijl het •onderlinge contact juist zo ver helderend en vruchtbaar voor allen kan zijn, aldus de visie van directeur Geense. BEROEPINGSBERICH- TEN - Nederlandse Hervorm de Kerk: Beroepen te Krimpen aan den IJssel: J. Bogaard te N ieuw-Loosdrecht. Nederlands Gereformeerde Gemeente: Aangenomen naar Loosdrecht: drs. W. Janse te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9