Staking verlamt economie Israël Inkomen boer 20 procent gedaald 'Nigeria kan niet terug met olieproduktie' Prijzen fors omhoog; lonen kelderen Miljardeiiboete Exxon wegens te hoge prijzen Sporthuis Centrum boert goed met bungalowparken Wereldbank: westen moet hulp in Afrika opvoeren PAGINA 6 ECONOMIE WOENSDAG 3 JULI 1985 TEL AVIV - Ruim anderhalf miljoen Israëli's zijn gisteren niet op het werk versche nen uit protest tegen de maandag afgekondigde economische noodtoestand. Als gevolg van de door de algemene vakbond Histadroet uitgeroepen 24-uursstaking was de eco nomische bedrijvigheid en de dienstverlening vrijwel totaal verlamd. WASHINGTON (Rtr/DPA) - Ex- xon (Esso) Corporation, de op één na grootste oliemaatschappij ter wereld, moet bijna twee miljard dollar boete betalen omdat zij aan haar klanten te hoge olieprijzen heeft berekend. Dat vonnis, al eer der uitgesproken door een lagere rechtbank, is gisteren in de VS in hoger beroep bekrachtigt. In 1978 werd de oliemaatschap pij door het Amerikaanse ministe rie van energie voor de rechter ge daagd, omdat het bedrijf vanaf 1975 te hoge prijzen zou hebben berekend aan zijn klanten. Exxon zou ten onrechte 895 miljoen dollar extra hebben binnengekregen, doordat de oliemaatschappij de kwaliteit van olie uit het enorme Hawkins-veld opzettelijk te hoog waardeerde. Dat was in strijd met de prijsbepalingen van de verschil lende federale overheden. Exxon heeft steeds beweerd dat het alle mogelijke moeite heeft ge daan om zich aan de federale bepa lingen te houden, maar noemde de overheidsregels vaag en moeilijk toe te passen bij het bepalen van de kwaliteit van olie uit het Hawkins- veld. President Reagan heeft de wette lijke bepalingen op de olieprijzen begin 1981 afgeschaft, maar in 1983 bepaalde een federale rechtbank echter dat Exxon Corporation in de periode van 1975 tot 1981 ten on rechte te hoge prijzen had gehan teerd en veroordeelde het concern tot het terugbetalen van de 895 mil joen dollar. Inclusief de rente op dit bedrag kwam de rekening voor Exxon daarmee op 1,6 miljard dol lar. Nu de bijzondere rechtbank ne gatief heeft beslist over het beroep van Exxon komt de totale boete (inclusief rente) volgens schattin gen op omstreeks 1,9 miljard dol lar. Het geld zal naar de verschil lende deelstaten in de VS toegaan en zal worden besteed aan energie besparingsprogramma's. Vóór de zitting verklaarden de advocaten van Exxon Corporation dat zij indien zij de zaak zouden verliezen, in beroep zouden gaan bij het opperste gerechtshof in de Verenigde Staten (vergelijkbaar met de Nederlandse Hoge Raad). Woordvoerders van het concern zeiden na afloop te vrezen dat het vonnis een golf van individuele aanklachten tegen Exxon zal ver oorzaken van mensen die destijds teveel hebben betaald. Supermarkten, banken, fabrieken en de meeste winkels waren geslo ten. Ziekenhuizen en nutsbedrij ven kwamen alleen in noodgeval len in actie. Vanmorgen om zes uur is het werk weer hervat. 'op dinsdag tot een treffen met de politie. Woedende arbeiders blok keerden wegen en staken autoban den in brand. De rellenpolitie trad op en sloeg de menigte met stok ken uiteen. Twintig personen wer den gearresteerd; vier politieman nen raakten gewond. Ook in Naza reth gingen arbeiders de straat op. In deze hoofdzakelijk Arabische gemeente kwam het niet tot onge- Van de Knesset (het Israëlische regeldheden. parlement) kreeg het nationale ka- Minister van financiën Modai binet met slechts enkele tegen- kondigde gisteren in het parlement stemmen de goedkeuring om een aan vandaag met de vakbeweging jaar lang de economie per decreet over salarissen en prijscompensa- te reguleren. Alleen de minister tie voor de gigantische verhogin- van volkshuisvesting David Levy gen van de prijzen te zullen praten. (Likoed) stemde tegen. De socialis- Vakbondsleider Kessar vreest ech- door Taco Slagter de nationale coalitie zijn aftreden. Israëls economie dreigde in elkaar te storten vanwe ge een ontembare inflatie en een scherpe daling in de buitenlandse ter dat de onderhandelingen tot niets zullen leiden en kondigde voor de loop van de week 'selectie ve' stakingen aan, waarbij het pu bliek zal worden ontzien, maar die de overheid des te harder zullen treffen. Premier Peres van Israël liet via zijn media-adviseur weten dat hij 5 procent van zijn salaris vrijwillig zal inleveren, in de hoop dat de an dere bewindslieden zijn voorbeeld zullen volgen. De ministers had den in het kader van het laatste economische herstelplan al 10 pro cent van hun inkomen aan de schatkist afgestaan. De stap van Peres is geen loos gebaar. Minis ters in Israël verdienen bijna even veel als een leraar in Nederland met een eerste graad bevoegdheid. De prijzen voor de meeste le vensbehoeften stegen gisteren ge middeld met 25 procent. Naast een drie maanden geldende loon- en prijsstop trof het ministerie van fi nanciën nog talrijke andere diep ingrijpende maatregelen. Het in breken in de cao's van de werkne mers, die een reële achteruitgang in het inkomen tussen de 30 en 50 procent tot gevolg heeft, dreef de vakbeweging de barricades op. In Jeruzalem leidde de sociale onrust al in de nacht van maandag ROTTERDAM (ANP) - Sporthuis Al met al de omzet vorig Tunnel onder Kanaal kost 9 miljard LONDEN (UPI) - Een groep Britse en Franse bedrijven heeft gisteren een plan ont vouwd voor de aanleg van een tunnel voor twee sporen onder het Kanaal. De Channel Tunnel Group (CTG) zal het plan in ok tober aan de Franse en de Brit se regering voorleggen. Uitvoe ring kost zo'n 9 miljard gulden. Volgens de directeur van CTG, Sir Nicholas Henderson, kunnen via de spoorverbinding personen- en vrachtwagens worden vervoerd van Cheriton bij Folkestone naar Sangatte in de buurt van Calais. Iedere vijf minuten kan er een passagiers- trein vertrekken. De reis zal een half uur duren. De aanleg van de spoorver binding zal viereneenhalf jaar vergen. Sir Nicholas verklaarde dat het niet om zomaar ideeën gaat, maar om plannen die werkelijk kunnen worden uit gevoerd. Hij liet nog weten dat het het grootste bouwproject van deze eeuw kan worden. Premier Thatcher en presi dent Mitterrand hebben toege zegd dat ze nog dit jaar een be sluit zullen nemen over een verbinding tussen hun landen. Van beide kanten is er de na druk op gelegd dat het project niet met overheidsgeld zal wor den gefinancierd. Centrum Recreatie boert steeds jaar toe van 184,8 miljoen tot 226,9 beter met de exploitatie van bun- miljoen gulden. De nettowinst galowparken. Dat is te danken aan ging van 13,9 miljoen naar 22,3 mil- een toename van het aantal (korte) joen. Door kostenbeheersing en ca- binnenlandse vekanties, maar ook paciteitsuitbreiding wordt dit jaar aan een vergroting van het markt- opnieuw een hogere winst ver- aandeel, zo blijkt uit het eerste wacht. Sporthuis Centrum ver- openbare jaarverslag. wacht, dat de vrijetijdsbesteding in Het totaal aantal vakanties van de komende jaren nog belangrijker de Nederlanders nam vorig jaar toe zal worden. Dit zal zich mede uiten met 6 procent. De groei het toeneming vooral de aantal binnenlandse vakaties lag binnenlandse, korte vakanties, met 8 procent hierboven, vooral Er wordt nu een nieuw bunga- dankzij de stijgende belangstelling lowpark met 600 eenheden voorbe- voor vakanties dagen. Van de binnenlandse bungalow- reidt in Gennep. De bedoeling in augustus van dit jaar met de bouw te beginnen, ^odat het pro- vakanties nam Sporthuis Centrum ject midden 1986 in exploitatie kan 45 procent voor haar rekening te- worden genomen. Het bedrijf gaat gen 36 procent in 1983. De stijging door met het bewerken van het marktaandeel is mede het tenlandse markten, die gevolg van de uitbreiding van het komst aantal bungalows met 302 tot 3836. de bui de toe aandeel van 20 procent de totale de huuromzet moeten Het bedrijf beschikt over ongeveer opleveren. 10 procent van de capaciteit van de georganiseerde bungalowmarkt in Nederland. De verhuuromzet op- Jaar van 581 tot 661 en het aantal gebracht door buitenlanders dubbelde bijna tot 13 procent het totaal. In Duitsland werd Kort Zakelijk Draka Philips wil alle kabelactiviteiten van de NKF-Groep afstoten, voor zover ze niet direct zijn gericht op leveringen a achtergrond zijn besprekingen gaande met Parcom en Flint Be heer over de overdracht van NKF- aandelen in Draka Kabel, zo heeft Philips bekend gemaakt. De on dernemingsraad van NKF is tegen het afsplitsen van Draka en poogt zelf de aandelen van Philips over te boekingskantoor operationeel, het winst van 1984 wordt 9 miljoen gul- i Belgische kantoor werd uitge- den als dividend uitgekeerd. In'83 WASHINGTON (AP/ANP) - De ge middelde inwoner uit de landen in zuidelijk Afrika verdient nu min der dan 15 jaar geleden, maar aan die ontwikkeling kan een halt toe geroepen worden in de komende vijf jaar als de hulp aan die landen opgevoerd wordt. Het hoofd van de Wereldbank, A.W. Clausen, heeft dat vandaag gezegd bij de presentatie van het jongste 'World Development Rapport'. Clausen drong aan op een ver meerdering van de hulp met 2,7 procent per jaar door de rijke lan den en de internationale organisa ties, oftewel 500 a 700 miljoen dol lar plus nog een compensatie voor de inflatie. Met een dergelijke ver meerdering zou men gemakkelij ker aan Afrika kunnen lenen zon der beperkingen in de leningen aan de arme Aziatische landen. Gisteren heeft de Wereldbank al KINDERDIJK - Bij de werfIHC Smit in Kinderdijk wordt morgen het grootste en sterkste baggerschip ter wereld, de Leonardo da Vinei, te water gelaten. Deze zogeheten cutter- of snijkopzuiger is bijna twee keer zo sterk als zijn soortge noten tot nu toe. Opdrachtgever is het baggerbedrijf Dredging and Contracting in Rotterdam, een dochterbedrijf van de Belgische baggeraar De Nul, die 86 miljocii gulden moet betalen voor het ge vaarte. Spijtig is alleen dat er voorlopig geen werk is voor het schip. Tot nu toe werden cutterzuigers ge bouwd met een vermogen tot maxi maal 16.000 pk, die met hulp naar hun binnenlandse werkplek moes ten worden versleept. De Leonardo da Vinci is daarentegen een zelfva- rende en zeewaardige zuiger met een vermogen van niet minder dan 27.524 pk, ongeveer dat van een cruiseschip als de Nieuw-Amster- dam. Hierdoor is dit schip zeer ge schikt voor moeilijke baggerbaden, grondsoorten als zware klei en rots tot op een diepte van 30 meter. Door het gebruik van zware olie en het relatief lage brandstofverbruik kan de zuiger zowel in de pool streek als in de tropen baggeren. Directeur De Nul van het Belgische moederbedrijf bevestigt dat er voorlopig geen werk voor is. „We hebben twee jaar geleden besloten dit schip te laten boiLwen. Er be- miljoen inwoners van Koeweit stonden toen nog goede verwach- moeten rondkomen van gemid- ^n9en- De markt was toen welis- deld 17.880 dollar en het nationale waarflauw, maar teruglopend gemiddeld van Zwitserland be- ™erk in het ene deel van de wereld draagt 16.290 dollar. Het armste kon ergens anders nog wel worden land ter wereld is Ethiopië met een opgevangen. Nu is het wereldwijd inkomen van 120 dollar, op de voet sjechL ?e Nederlandse baggerbe- gevolgd door Bangladesh met 130 y ven kunnen erover meepraten dollar. personeelsleden in gedeeltelijke dienst van 673 tot 825. De gemid delde leeftijd is 24,5 jaar. Van de zo zegt hij. (foto GPD) DEN HAAG (ANP) - De op brengst van de Nederlandse land bouw is het afgelopen seizoen vooi het eerst in tien jaar gedaald. De inkomens van de boeren kelder den met twintig procent tot gemid deld 35.000 gulden. In de tuinbouw daarentegen steeg de opbrengst met negen procent en het inkomen met twintig procent tot gemiddeld 58.000 gulden. Dit zijn de opvallendste gege vens uit het gisteren verschenen Landbouw-Economisch Bericht van het gelijknamige instituut, dat een overzicht biedt van de econo mische situatie in de land- en tuin bouw in de periode 1983 tot 1 april 1985. De teruggang in de landbouw werd vooral veroorzaakt in de ak kerbouw. De produktie steeg daar weliswaar met 21 procent, maar te gelijkertijd daalden de prijzen met 38 procent. Uien en aardappels wa ren de 'boosdoeners' met prijsda lingen van veertig tot zeventig pro cent. In de veehouderij boerden al leen varkenshouders en kuiken- mesters beter dan in het seizoen er- Voor het lopende seizoen 1985- 1986 verwacht het instituut een be scheiden herstel in de akkerbouw en de melkveehouderij, omdat de kosten nauwelijks zullen stijgen en de prijzen vermoedelijk zullen aan trekken als gevolg produktie. De hogere opbrengst en de daar aan gekoppelde stijging van het ge middelde inkomen in de tuinbouw onder glas, kwamen tot stand dank zij hogere prijzen bij een min of meer gelijkgebleven produktie. De gemiddelde inkomensvooruitgang van 50.000 naar 58.000 gulden schrijft het instituut toe aan de groentenkwekers en het potplan- tenbedrijf. Volgens het LEI is in de glastuinbouw nog nooit zo'n hoog gemiddeld inkomen bereikt. Het instituut tekent hierbij wel aan dat het percentage tuinders met een inkomen op of onder het minimum niveau relatief groot is (34 procent). Vooral de fruittelers hebben de afgelopen tijd grote klappen gekregen. De totale pro duktie steeg wel met drie procent, maar de gemiddelde prijs knalde met veertien procent naar bene den. Het is het instituut verder nog opgevallen dat het aantal meewer kende zoons die het bedrijf later overnemen, stijgt. In dé land- en tuinbouw werkten in mei 1984 270.000 personen. Stukgoedfusie stuit nog op eis personeel ROTTERDAM (ANP) - De voorge nomen fusie tussen de Rotterdam se stukgoedbedrijven Felshaven en Rotterdam Terminal is gisteren opnieuw onzeker geworden. De ondernemingsraad van Rotterdam Terminal heeft een positief advies over een overlevingsplan van de bewindvoerder opgeschort. De or wil eerst meer zekerheid dat het la dingspakket van 300.000 ton van Felshaven daadwerkelijk in zijn geheel naar Rotterdam Terminal overkomt. Het fusieplan houdt in dat ook 34 werknemers van Felshaven over genomen worden door het gefu seerde bedrijf. De overige 68 werk nemers van Felshaven, dat giste ren officieel door de Rotterdamse rechtbank failliet werd verklaard, kunnen aan de slag in de werkne- merspool van de Samenwerkende Havenbedrijven. Volgens mr. J. Mentink, curator van Felshaven, zouden de partijen vandaag opnieuw bij elkaar komen teneinde tot definitieve overeen stemming te komen. Maandag al ruimde Mentink een obstakel uit de weg door de bedrijfsvereniging onder dreiging van een kort geding te bewegen een vordering van ach terstallige lasten en premies bij Felshaven (100.000 gulden) niet op de nieuwe onderneming te verha len. Volgens Mentink heeft een re cente uitspraak van het Europese een lagere Hof van Justitie geleerd dat derge lijke vorderingen bij overgang van personeel en lading in de failliete boedel achter dienen te blijven. Tot voor kort werd ervan uitge daan dat dergelijke vorderingen op de nieuwe onderneming zouden komen te rusten. Het Gemeentelijk Havenbedrijl in Rotterdam heeft ook nog sterke 'reserves tegen het voorgenomen reddingsplan van Rotterdam Ter minal, omdat het geld uit het werk nemersfonds toch wordt onttrok ken aan zijn originele bestemming, namelijk afvloeiingsregelingen. Rotterdam gaat met de aandelen- bestemming akkoord op voorwaar de dat de betrokken werknemers individueel afstand doen van hun rechten ten opzichte van de ge meente als beheerder van het fonds. Gedwongen ontslagen zijn bij de kwestie Rotterdam Terminal-Fels- haven niet meer aan de orde sinds het akkoord in de commissie-Van der Louw, het afgelopen weekein de. Het akkoord voorziet erin dat eventueel alle Felshaven-werkne- mers bij de gezamenlijke arbeids pool SHB worden ondergebracht. TARIEVENOORLOG Stadspost Eindhoven is begonnen met een tarieven-oorlog. In de maanden juli en augustus wordt alle drukwerk bezorgd voor 30 cent in reactie op de beslissing van B en W van Eindho ven om de bestaande relatie met de PTT te handhaven. Volgens direkteur Duin van de Stadspost geeft de PTT de gemeente Eindhoven een onge hoord hoge korting van 35 procent. Tam David-West aan vooravond OPEC-vergadering: de opening voor de lange termijnproblemen zuidelijk Afrika aangekondigd, dat ou r m j - naar verwacht de komende drie iaar 4'?.™!!iar.d_8"Iden ®aat lenen aan zuidelijk Afrika. Uit het 'World Development Rapport' blijkt dat regeringen tij dens de recessie van de afgelopen jaren bezuinigd hebben op hun hulp. Uit een steekproef van 90 lan den blijkt dat de officiële hulp ge daald is van 23,4 miljard dollar in 1980 tot 19,9 miljard dollar in 1983. 'In 1984 steeg de hulp al weer tot 21,3 miljard dollar, maar volgens de Wereldbank bestaat er weer een neiging tot bezuinigen". De Wereldbank acht het van het grootste belang dat de rijke landen hun beleid afstemmen op een ver regaande verbetering van de eco nomie. Begrotingstekorten moeten worden verkleind, de arbeids markt moet flexibeler worden en de wereldhandel moet verder wor den geliberaliseerd. "Pas dan kun nen de 3rentelasten voor de ont wikkelingslanden dalen en daar mee hun kredietwaardigheid wor den hersteld. De arme landen zou den dan ook voldoende kapitaal van het buitenland kunnen krijgen om de toenemende tekorten op de lopende rekening van hun beta lingsbalans te kunnen opvangen". LAGOS (IPS) Nigeria is niet van plan de olieproduktie te verminde ren. Het land kan dit niet opbren gen wegens de financiële en econo- c mische crisis, aldus olieminister Tam David-West aan de vooravond van (je OPEC-vergadering die eind deze week in Wenen wordt gehou den. „Wij zijn altijd bereid onze ver plichtingen aan de OPEC na te ko men, maar wij zijn ons ook bewust van onze verantwoordelijkheid ten opzichte van ons volk", aldus Da vid-West. Nigeria wordt binnen de olie—organisatie beschouwd als grootste zondaar bij het ontduiken van produktie-afspraken. Toch heeft het land steeds verzet gebo den aan wanhoopsdaden, ondanks de overstelpende economische problemen, aldus David-West. Fokker-verkoop De luchtvaartmaatschappij Mid Pacific Airlines in Honoloeloe heeft twee F 28 vliegtuigen bij Fok ker besteld. De toestellen zullen nog voor het begin van het zomer seizoen worden afgeleverd. De pi loten van Mid Pacific zijn opgeleid bij Fokker-Schiphol en het cabine personeel bij Empire Airlines, een Amerikaanse maatschappij die met de F 28 vliegt. Het totale aantal verkochte F 28-vliegtuigen is nu 228. Furigas Het gasbranderbedrijf Furigas is in onderhandeling met Bezo Be heer in Twello over overneming van 93 procent van de aandelen. Bezo Beheer bezit drie werkmaat schappijen Geurtsen Metaalwa ren, Sunfit Nederland en Ultimate Aire, die onder meer zonnebanken produceren. De maatschappijen van Bezo behaalden vorig jaar ge zamenlijk een omzet van f 13 mil joen en een winst van f 1 miljoen. Furigas maakt ontstekingen voor geizers zonder waakvlam en heeft kort geleden aandelen uitgezet op de parallelmarkt. Inkomen Het jongste rapport van de We reldbank noemt de Verenigde Ara bische Emiraten, Koeweit en Zwit serland als de landen met het hoog ste inkomen per hoofd van de be volking. De 1.175.000 inwoners van de zeven kleine olieproducerende emiraten verdienen gemiddeld per jaar 22.870 dollar. De anderhalf f Tam David-West (links) i Geknoeid Op de vergadering in Wenen ko men voor het eerst de produktiecij- fers van de 13 lidstaten aan de orde zonder dat ermee is geknoeid. Da vid Tam-West, zei het vorige week in Lagos heel open: „Al sinds lang heeft iedere lidstaat gelogen over de productiecijfers". Om het teveel aan olie in te krimoen, had de OPEC op de laatste vergadering begin dit jaar in Genève produktie- plafonds per land afgesproken. Omdat het vermoeden bestond dat weinig lidstaten zich hielden aan de OPEC-afspraken, werd voor het eerst officieel gecontroleerd door het Nederlandse accountantscbe- drijf Klijnveld en Kraaijenhof. Intussen is duidelijk dat deze controle niet echt veel uithaalt, want OPEC produceert volgens schattingen van grote oliebedrij- ven rond de 15 miljoen vaten per dag, terwijl dat er eigenlijk maar 13 miljoen mogen zijn. Bovendien heeft Saoedi-Arabié de produktie met bijna de helft teruggeschroefd. Het land hoopte op deze olieprijs nog enigszins stabiel te houden. Maar het geduld van de Arabieren is nu uitgeput. Sjeik Jamani, de olieminister, heeft enkele weken terug in een brief gedreigd dat zijn land de pro duktie meer dan verdubbelt als de andere OPEC-leden zich niet aan de afspraken houden. Dit zou naar schatting van oliedeskundigen lei den tot een olieprijsdaling tot on der de twintig dollar (bijna 70 gul den) per vat, terwijl nu de gemid delde officiële OPEC-prijs op 28 dollar ligt. Geheim Jamani zei bovendien dat hij van iedere oliestaat verwachtte „de waarheid, de hele waarheid en niets dan de waarheid" te horen over de produktiecijfers, waarover David-West vooralsnog niets wil zeggen. „Dat is de enige informatie over de olie-industrie van ons land die geheim is", aldus de Nigeriaan- se olieminister. Hij zei echter dat het OPEC-secretariaat in Wenen wel ongeveer wist wat ieder land oppompte. Hij hoopt-dat er in Wenen „open en eerlijk" over de problemen van de OPEC-economien gesproken kon worden in Wenen. Dat houdt voor hem ook in de omstreden za ken van prijsvoordeel, prijsverla ging en ruilhandel. In Nigeria klinkt intussen geregeld de roep om de organisatie te verlaten.Het verwijt was en is dat Saoedi-Arabië rustig miljoenen vaten olié kan verkopen voor zijn bevolking van zeven miljoen mensen, terwijl Ni geria het geld veel harder nodig had met een bevolking van min stens 80 miljoen. Schulden Bij eerdere protesten van Nigeria kreeg het extra quota van 100.000 en 150.000 vaten per dag toegewe zen. Maar in Lagos vreest men dat dit zo niet door kan gaan. Nigeria is evenwel niet het enige land dat te veel produceert. Er is een inge bouwde tegenstelling tussen lan den die grote ontwikkelingsprojec ten hebben gestart en zich in de schulden hebben gestoken in bete re tijden, en landen die over enor me voorraden beschikken en dun bevolkt zijn. Hoe de OPEC dit gaat oplossen, blijft een vraag. Prijsverlagingen, zoals naar wordt aangenomen een aantal OPEC-leden wil, lossen het fundamentele overschot op de we reldmarkt niet op. Akzo 'koopt' sterke positie op farmaceutische markt VS ARNHEM (ANP) - Organon Teknika, onderdeel van de farmaceutische divisie van Akzo heeft van het Amerikaanse concern Warner Lambert de zogeheten diagnostische divisie overgenomen. Daarmee wordt Organon Teknika één van de vooraanstaande leveranciers van produkten voor het stellen van diagnoses, zowel in de Verenigde Staten als in de rest van de wereld. De aankoop wordt betaald in contanten en omvat de totale bezittingen van de zogeheten diagnostische divisie van Warner Lambert, inclusief Nuclear Medical Laboratories in Irving, Texas. Organon Teknika levert over de hele wereld produkten die gebruikt worden in de anesthesie, klinische laboratoria, bloedbanken en hemodialyse. Het bedrijf zal meer gaan doen aan onderzoek en ontwikkeling, nu de vruchten hiervan groter zullen zijn dankzij de entree op de Amerikaanse markt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 6