Raad wijst strenge eisen fusie woning bouwverenigingen af WD-fractie in problemen door vertrek van raadslid Zonnevylle Suikerspin op kermisop feestmarkt Voorstellen PSP/PPR en IT66 verworpen Playback-show op De Noorderwiek Wandelen en fietsen bij ZLC Vijf maanden straf 'kraker' telefooncellen Zwartkijkers op de vuist 9,90 9,98 7,98 4,98 1,49 4,98 2,49 WOENSDAG 3 JULI 1985 LEIDEN LEIDEN - De opvolging van het WD-raadslid Zonnevylle, in de Leidse gemeenteraad, heeft de li berale raadsfractie voor onver wachte problemen gesteld. Zonnevylle is benoemd tot bur gemeester van de gemeente Ame land, waardoor zijn plaats in de raad beschikbaar komt. Eerste op volger bij de liberalen is de num mer dertien van de kandidatenlijst M.A. Laken. Zijn kandidatuur wordt door een niet onbelangrijk deel van de fractie als ongewenst beschouwd, omdat Laken zich in het verleden heeft uitgesproken te gen de samenwerking tussen libe ralen en socialisten in het Leidse college van B en W. Laken heeft zich ook gekeerd tegen het college program dat beide partijen hebben onderschreven en naar zijn opvat ting teveel afwijkt van het WD- verkiezingsprogramma. door Jan Rijsdam Zijn uitgesproken voorkeur voor een afspiegelingscollege heeft La ken tijdens de verkiezingscampag- ne van 1982 de steun opgeleverd van de toenmalige voorzitter van de liberale jongerenverenigng JOVD, De Bloeme, die opriep een voorkeurstem uit te brengen op Laken om te voorkomen dat de WD wederom met de PvdA in zee zou gaan. Een andere kwestie waarmee de liberalen in hun maag zitten is een aantal procedures die zich in het verleden tussen de gemeente Lei den en Laken hebben afgespeeld over een reeks van clandestiene bouwactiviteiten (zomerhuisjes op het erf van Laken aan de Vlietweg). Enkele maanden geleden is Laken nog door de gemeente aangeschre ven over de aansluiting op het ge meenteriool en heeft zich een ver velende affaire voorgedaan om trent de plaatsing van een riool- pomp waarvoor Laken alleen toe stemming wilde geven als hij werd vrijgesteld van de betaling van rioolbelasting en lozingsrecht. Laken laat er desgevraagd geen misverstand over bestaan voor de opvolging van Zonnevylle in aan merking te willen komen. Hij zegt niet bij voorbaat als dwarsligger in de fractie te willen functioneren maar laat er op volgen over het be sturen van de stad soms andere op vattingen te hebben dan thans in de WD-fractie worden gehuldigd. Laken verklaart zonder omhaal van woorden nog steeds voorstan der te zijn van een afspiegelings college waaraan tenminste de drie grote partijen (PvdA, WD en CDA) deelnemen. "Ik zou het geen gelukkige ontwikkeling vinden als de samenwerking tussen socialis ten en liberalen ook na 1986 weer wordt voortgezet. Het is niet mijn bedoeling 'oorlog' te voeren met de fractie, maar er moet wel heel wat gebeuren wil ik dat standpunt los laten". Onverkwikkelijke affaires en dissidente geluiden zijn, aan de vooravond van de raadsverkiezin gen van '86, een weinig aanlokke lijk perspectief voor de 'bestuurbe- luste' liberalen. Er wordt dan ook naarstig gezocht naar middelen, en ook het nodige in het werk gesteld, om het aspirant-raadslid er toe te bewegen van zijn raadslidmaat schap af te zien. Veel liever zou de fractie het oud-raadslid Kees van Duyn, veertiende op de lijst en dus na Laken aan de beurt, terug zien in de raad. Er circuleert binnen de liberale gelederen een aantal scenario's om Laken van zijn raadszetel af te hou den. De meeste zekerheid biedt de terugkeer van een oud-raadslid. Formeel is het zo dat nu er een ze tel beschikbaar komt alle WD- raadsleden die in de huidige perio de hun raadszetel hebben opgege ven gevraagd moeten worden of zij weer in de raad zitting willen ne men. Het middel om Laken van zyn raadslidmaatschap af te houden is dus dat een raadslid dat is opge stapt zou terugkeren in de raad. In dit verband wordt de naam van Gijs de Vries, de tegenwoordige Europarlementariër, genoemd. Of De Vries zijn partij van dienst wil zijn, om ze van een vermeende dis sident en vervelende affaires af te helpen, is nog niet zeker. De formeel opererende fractie voorzitter van de VVD, Bakker, ontkent vooralsnog in alle toonaar den dat er problemen zijn omtrent de opvolging van Zonnevylle. "De opvolgingsprocedure is nog niet gestart", aldus Bakker. "Ik weet wel dat er praatjes de ronde doen maar ik vind het niet zinvol daar op in te gaan. We hebben geen haast en zullen wel zien waar het schip op afstevent". Dat de kwestie La ken de liberalen hoog zit blijkt evenwel uit het feit dat WD-wet- houder, en voormalig-fractievoor- zitter, Kuijers zich met de zaak be moeit Een vertegenwoordiging van de fractie zal waarschijnlijk deze week een eerste gesprek met La ken hebben over zijn kandidatuur. Zonnevylle heeft, hoewel de raad reeds afscheid van hem heeft geno men, zijn ontslagbrief nog niet in gediend. Dat geeft de WD-top zonodig nog tot september de tijd om de zaak in kannen en kruiken te krijgen. LEIDEN - De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond geen duimbreed toegegeven aan de verlangens van klein links en D'66 om strengere eisen te stellen aan de fusie van de Leidse Woningstichting (LWS), Werkmanswoningen, De Eensgezindheid en De Een dracht. Een meerderheid van PvdA, WD en CDA verwierp moties van PSP, PPR en D'66 die de vier woningbouwclubs willen verplichten na de fusie - ten koste van een minder rooskleurige financiële positie - meer geld uit te trekken voor onderhoud aan woningen en de huurders meer zeggenschap te geven. "De gepresenteerde cijfers roepen bij mij het beeld op van lapwerk en onvoldoende onderhoud", ver woordde De la Mar (PSP/PPR) zijn scepsis ten aanzien van de finan ciële fusie-paragrafen. "Zelfs op het hoogst noodzakelijke wordt nu bezuinigd, terwijl de stand van het onderhoudsfonds zal oplopen. Al leen heb je dat fonds niet om te sparen, maar om onderhoud uit te voeren". Samen met D'66 vroeg hij de raad in een motie om 'De Vier' na de fusie te verplichten de geplande onderhoudsuitgaven met een zes de te verhogen. "Ik ben bang datje anders een vereniging start, waar van de woningen verder achteruit gaan", aldus De la Mar. PSP/PPR en D'66 wilden via de motie tevens de garantie afdwingen dat onder houdsuitgaven die het gevolg zijn van tegenvallers, niet ten koste van het normale onderhoud gaan. De kritiek van de partijen richtte zich voorts op de vorm van mede zeggenschap voor huurders die 'De Vier' willen hanteren. Deze behelst een vertegenwoordiging in de alge mene ledenvergadering van de nieuwe vereniging van één huur der per honderd woningen. "Die vertegenwoordiger kan niet ter verantwoording worden geroe pen", wees De la' Mar op een man co. Hij pleitte tevens voor meer zeggenschap van huurders van de vereniging over hun eigen wijk. Uniek PSP/PPR en D'66 vonden echter vooral de PvdA op hun weg, die de voorwaarden, in de motie gesteld, te streng vond. "Je kunt het beter verzoeken", meende Van der Pluijm. De financiële eisen waren voor hem echter hoe dan ook niet bespreekbaar. "Wil je de verenigin gen een kans geven, dan is dit niet aan de orde. Zo laat je hen hun ei gen graf graven. We moeten de fu sie met enthousiasme tegemoet treden". Wat de regeling voor medezeg genschap betreft, verkeerde Van der Pluijm zelfs enigszins in een juichstemming. "Dit is een unieke vorm. De voorgestelde participatie waarborgt een goede inspraak", stelde hij. Waarop De la Mar hem prompt voorhield dat in het eerste besluit van burgemeester en wet houders, ter voorbereiding van de fusie, is vermeld dat alle huurders lid moeten kunnen worden van de nieuwe club. Nu blijft dat beperkt tot één per honderd woningen. CDA en WD bleken gister avond geen moeite meer te hebben met de hoofdlijnen van het fusie- voorstel. WD-raadslid Driessen zei te hechten aan een professio neel bestuur voor de nieuwe ver eniging. Het CDA wilde onder meer de medezeggenschapsclau- sules nog iets aanscherpen, maar beduidend minder rigoureus dan PSP/PPR en D'66. In zijn reactie verweet PvdA- wethouder Tesselaar PSP, PPR en D'66 ten onrechte een houding aan te nemen van 'het zal wel niks wor den, houd er maar mee op'. "Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Het fundament is goed", aldus Tesse laar, die tevens de verwachting uit sprak dat ook de fusie van de ande re vijf woningbouwverenigingen nog dit jaar rondkomt. Milder Ten aanzien van de moties be perkte Tesselaar zich ertoe te ver wijzen naar de mening van WD, CDA ert PvdA: geen voorwaarden stellen, maar het bestuur van de nieuwe club verzoeken zich moeite voor deze punten te getroosten. "In dat geval 9ordeel ik positief over de moties", gaf de wethouder De la Mar een hint. Aan strakke financiële verplich tingen wilde Tesselaar namelijk ze ker niet. "Ik wil de verenigingen niet verplichten zo veel geld aan onderhoud uit te geven. Ik wil hen niet aldus beperken". Hij merkte daarnaast op dat een gezonde fi nanciële positie en goed onder houd elkaar niet uitsluiten. De la Mar toonde zich daarop be reid zijn voorwaarden milder te ADVERTENTIE formuleren. Hij stelde voor dat B en W de kritiekpunten - in de vorm van een verzoek aan het bestuur van De Vier overbrengen en later melden en verantwoorden of er iets van is verwezenlijkt. Voor Tesselaar was dit echter evenzeer onaanvaardbaar. "Dat komt neer op het uitstellen van de fusie". PSP/PPR en D'66 bleken even min als CDA, WD en PvdA bereid om meer water bij de wijn te doen en stemden tegen het fusievoor- stel. De moties - in hun oorspron kelijke vorm - haalden het niet, met de stemmen van de drie grote fracties tegen, zodat PSP, PPR en D'66 uiteindelijk met lege handen achterbleven. Kamerbureaus De WD poogde vervolgens nog wat zout in de wonden te wrijven door - in een voorstel - erop aan te dringen een initiatiefvoorstel van PSP, PPR en D'66, om com merciële kamerverhuurbureaus aan banden te leggen, na de zomer vakantie te behandelen. Volgens afspraak zou de gemeenteraad hierover vanavond moeten verga deren. De indieners hebben alles in het werk gesteld om de verorde ning voor de vakantie er door te krijgen, mede met het oog op het nieuwe 'kamerverhuurseizoen'. Het CDA steunde het WD-voor- stel, evenals de PvdA-wethouders Peters en Bordewijk. De rest van de socialisten, wethouder Tesse laar incluis, ging deze keer met de drie kleine partijen mee. Dat was niet genoeg: met 18 tegen 13 stem men besloot de raad de behande ling van de verordening uit te stel- len tot na het zomerreces. Jongen schiet met luchtdrukpistool LEIDEN - Een 16-jarige jongen is gistermorgen aangehouden na dat hij diverse malen met een luchtdrukpistool had geschoten. Vanuit een pand aan de Volders- gracht mikte hij op omliggende panden en volgens één getuige schoot hij ook op passanten. Daar van is echter verder geen melding binnengekomen. Het pistool is in beslag genomen. LEIDEN - Voor de leerlingen van de Noorderwiek-school aan de Ter Haarkade was het gisteren feest. De school bestaat W/2 jaar en dat feit moest worden gevierd. Op het programma stonden o.m. een bar becue-party op het schoolplein en een playback-show in de gymnas tiekzaal. Aan beide programma onderdelen namen zowel leerlingen als docenten deel. De playback- show was geheel in de stijl van Hennie Huismans bekende televi- Een presentator (Olaf Hoenson), een driekoppige jury (popzanger Bobo, fotograaf Joop de Koning en kunstredacteur Pieter Rosier) en veel nerveuze deelneemsters. De laatsten deden sterren als Olivia Newton John, de Dolly Dots, The Village People en de Bobby Soeks na. Voor de jury was het moeilijk kiezen, maar die kende ten slotte de eerste prijs toe aan de Dreamgirls (Linda de Blaer, Petra Zonderop, Minou Pander en Pascale Pander), de Unicefloop brengt meer op dan verwacht LEIDEN - De Rotap'-loop die 8 juni ten bate van Unicef werd ge houden, heeft aanzienlijk meer op geleverd dan aanvankelijk ge dacht. Werd eerst een opbrengst van vijftienduizend gulden ge schat, het werkelijke bedrag ligt een stuk hoger: 27.630.90. De or ganiserende Rotaryclubs hebben dit bedrag inmiddels op de reke ning van Unicef gestort. Het geld is door veel kinderen en een paar ouderen in en rond de Leidse Hout bijeen gelopen, waar bij sommigen afstanden van twin tig tot dertig kilometer aflegden. Er waren in totaal 681 deelnemers. De eerste prijs viel daarbij Frank Borst van de Rudolf Steinerschool ten deel. Hy bracht een bedrag van 587,75 binnen. Eerste school werd de Eerste Leidse Schoolver eniging 6.074,60), tweede de Hof- dijkschool uit Oegstgeest (ƒ4.242,49) en derde de Rudolf Steinerschool 2.919,65). LEIDEN - Op het complex van de voetbalvereniging ZLC is gisteravond onder uitstekende omstandigheden een wandelvierdaagse en fietsdrie daagse gestart. Het is voor de derde maal dat ZLC dit evenement organi seert met voor de eerste keer ook mogelijkheden voor wandelaars. De opkomst daarvoor viel de organisatie overigens wat tegen. Daarentegen lijken de fietsers in iets grotere getale te zijn opgekomen. Er wordt op zo'n tweehonderd deelnemers gerekend. Fietsers kunnen ook vanavond nog aan de Smaragdlaan terecht. Zij hebben nog tot vrijdag om hun fietsdriedaagse vol te maken. (foto Holvast) tweede prijs aan Madonna (Yvon ne Bogaard) en de derde prijs aan Mai Tai (Nancy Titawano, Jane Eind en Barbara Doesburg). Een poedelprijs ging naar Martine Leuering en Judith de Jong voor hun André van Duin-act. Op de fo tocombinatie rechts Yvonne Bo gaard als Madonna en links Nancy Titawano, Jane Eind en Barbara Doesburg, die behalve de groep Mai Tai ook Evelyn King imiteerden. (foto's Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft een 19-jarige Lei- denaar voor het 'kraken' van tele fooncellen veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. Tegen de man was twee weken geleden negen maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk geëist. De Leidenaar heeft bekend wel vijftien telefooncellen te hebben gekraakt en daarbij totaal zo'n 1.000 gulden te hebben buitge maakt. Zijn compagnon in het kwaad, een achttenjarige Leide naar, had negen gevallen bekend en is er met een alternatieve straf afgekomen. De Haagse rechtbank heeft een achttienjarige Leidenaar veroor deeld tot acht maandén gevange nisstraf waarvan drie voorwaarde lijk voor een reeks van inbraken. Tegen hem was twee weken gele den tien maanden cel waarvan drie voorwaardelijk geëist. De Leidenaar is de afgelopen ja ren zeven maal wegens inbreken met justitie in aanraking geweest. Deze maal stond hij terecht voor inbraken in modezaken aan de Haarlemmerstraat in maart van dit jaar waar geld en kleding werd buitgemaakt. Hij werd uiteindelijk in april op heterdaad betrapt bij een inbraakpoging in een schoe nenwinkel aan de Kuipersteeg. Ook leden CPN akkoord met één lijst klein linies LEIDEN - De CPN is gisteravond, als laatste van de drie kleine linkse partijen (PSP/PPR/CPN), akkoord gegaan met de vorming van één ge zamenlijke lijst 'Links Leiden' voor de gemeenteraadsverkiezin gen van 1986. Afspraken, gemaakt tussen de onderhandelingsdelegaties van PSP, PPR en CPN, werden gister avond door de ledenvergadering van de communisten aanvaard. Eerder gingen ook al de ledenver gaderingen van PSP en PPR met het onderhandelingsresultaat ak koord. De drie partijen zullen nu verder werken aan een gemeen schappelijke verkiezingsprogram dat dit najaar zal worden gepresen teerd. 'Links Leiden' zal na de ver kiezingen streven naar de vorming van een links meerderheidscollege met de PvdA. LEIDEN - Het niet betalen van omroepbijdrage heeft gisteren tot een schermutseling met de politie geleid. Ambtenaren van de contro ledienst omroepbijdragen gingen gisteren in het gezelschap van de politie op zoek naar zwartkijkers. Bewoners van een pand in de Van Limburg Stirumstraat bleken dat te zijn. Ze weigerden alsnog te be talen en namen ook geen genoegen met de verzegeling van hun toestel. Dat leidde tot een kleine vechtpar tij waarbij een agent door een Do- berman pincher werd gebeten. Er werden verder geen aanhoudingen verricht. Wel werd de televisie in beslag genomen. Bromfietser raakt gewond LEIDEN - Een 17-jarige brom fietser verleende gisteravond rond zeven uur geen voorrang aan een 35—jarige automobilist en moest dat met een hersenschudding en schaafwonden bekopen. Hij wilde, komende uit de Robijnstraat, de Cameoolstraat inrijden en reed te gen de zij flank van de auto op. Zijn verwondingen waren van dien aard dat hij naar het Diaconesse- ziekenhuis moest worden overge bracht. KRAKERS - Bij een kraakpoging in de Groenesteeg zijn gisteren drie mensen aangehouden. Zij werden bij hun actie op heterdaad betrapt. Het gaat om een Rotter dammer, een Leidenaar en een vrouw die haar identiteit niet wilde onthullen. kilo kilo kilo 500 gram DEVLEESCHMEESTERS PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Lelden5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal. Magere Varkenslapjes Gekruide Varkensrollade Gekruide Verse Worst Gemarineerde Braadworst Gekruide Elke 4e Gratis Roomschnitzel100 gram Nasi, Bami en Macaronikilo Gerookte Palingworst200 gram Handelaren laken 3-oktoberbeleid van B en W LEIDEN - "Dus als ik het goed begrijp, dan moet ik voor een suikerspin naar het kermisterrein en voor een ijsje moet ik weer ergens anders zijn". De heren aan de overkant van de tafel knikten zo instemmend mogelijk. Mr. J. Olivier had het goed begrepen. "Zo is het nou precies", zei A.F. Goeman, eigenaar van een gebakkraam. In de koffiekamer van het stadhuis hield de commissie voor beroep- en be zwaarschriften gistermorgen zitting en besprak de discriminatie van oliebollen en suikerspinnen. "En eigenlijk geldt het ook voor kaneelstokken", voelde Olivier, commissievoorzitter, de zaak goed aan. Hoewel, in het begin deed hij nog een beetje lacherig, maar later zag hij gelukkig toch de ernst in. Goeman en in zijn kielzog de bond van kermisbedrijfhouders (Bovak) hadden bij de commissie aangeklopt omdat zij zich ernstig tekort gedaan voelen door de ge meente. Goeman mag niet langer met zijn oliebollenkraam op de feestelijke 3 okto- bermarkt staan. Zestien jaar lang stond hij op de Oude Singel, maar nu moet hij met zijn spullen maar een plaatsje zien te vin den op het kermisterrein rond molen De Valk. De gemeente heeft bepaald dat de han delaren in suikerspinnen, oliebollen, pof fertjes, noga en niet te vergeten kaneel voortaan hun '3 oktober' op het kermister rein moeten doorbrengen. De achterlig gende gedachte daarbij is dat de verhuur op het kermisterrein in handen is van de 3 October-Vereeniging en die vereniging heeft kennelijk geld nodig. Daarom heeft het College van B en W besloten dat de feestmarkt rond de Oude Vest taboe moet zijn voor bollen en spin nen. Op die markt, waarvan de exploitatie in handen van de gemeente is, hebben al leen de 'kleine etenswaren' toegang. On der die vage aanduiding vallen zaken als snacks, loempia's en ijsjes. Goeman en andere exploitanten zijn het daar dus helemaal niet mee eens. 'Wille keurig' en 'discriminatie' waren de tref woorden van mr. P. van de Berg, de Utrechtse advocaat die namens beide par tijen het woord voerde by de commissie. Goeman had vorig jaar al tegen dit ge meentelijk beleid geprotesteerd. De com missie was het toen reeds hartelijk met hem eens en gezien de houding van de commissieleden gisteren zullen B en W opnieuw een standje krijgen. "Ze kunnen toch ook moeilijk wit verven wat gisteren zwart was", wist Goeman zich ook al vrij zeker van zyn zaak. Ambtenaar Waltman van de directie rei niging die de gemeente moest verdedigen, had dan ook bijzonder weinig tegengas te bieden. Zijn enige argument was de in komsten van de 3 October-Vereeniging, maar in hoeverre dat steekhoudend was, wist hij zelf eigenlijk ook niet. De vereni ging kon nu wel oliebollenverkopers te gen elkaar uitspelen, maar volgens de man van de Bovak leverde dat toch eigen lijk heel weinig op en moesten de exploi tanten daarvan de dupe worden? Hij vond van niet. Zijn vraag of er geen andere ma nier was om de verenigingskas te spek ken, bleef onbeantwoord. Olivier besloot daarop terug te keren naar de kern van de zaak: mag de gemeen te zomaar exploitanten weigeren met als enige reden de kas van de 3 October-Ver eeniging? Geen enkele regeling in het marktwezen wijst op een dergelijke be voegdheid en Waltman wist ook in dit ge val geen antwoord. Opnieuw sloeg de balans uit in het voor deel van de oliebollen en suikerspinnen. Daarom het laatste woord aan gedupeerde Goeman. "Ik kan het niet zo goed zeggen als de andere heren. Ik kan alleen maar bollen bakken", deed hij zichelf te kort. "Ik snap niet dat je er zomaar uitgezwiept kan worden. Ik gun die vereniging alles, ze doen goed werk. Maar laten ze het niet over mijn rug doen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3