LEIDSCH DAGBLAD Driehonderd sji'iten vrij PAK Helft minder drugs doden in Amsterdam Notarissen verdienen grof aan nieuwbouw Israël wilde gegijzelden direct bevrijden Israël draagt gevangenen over aan Rode Kruis Voor verf. behang engoeaeraad. De Pelikaan Academici in aetie voor vrijlating van Klaas de Jonge OOST-WEST DIE 50% KORTING WOENSDAG 3 JULI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37744 Eigen Huis vindt tarieven te hoog AMERSFOORT (ANP) - De tarie ven die notarissen in rekening brengen voor hypotheekakten zijn in veel gevallen te hoog, vooral in gemeenten waar veel nieuwbouw woningen worden opgeleverd. Een serie van 75 huizen levert hem al gauw een ton op. De akten zijn na genoeg identiek aan elkaar en hij krijgt ze bovendien aangeleverd van de bank. Zo luidt de kritiek van de vereni ging Eigen Huis in haar julinum- mer van de „Woonconsument", dat vandaag is verschenen. Voor een hypotheekakte van een woning van 50.000 gulden rekent een nota ris 920 gulden, voor dezelfde akte maar dan voor een huis van 150.000 gulden, moet 1.617 gulden worden betaald, aldus Eigen Huis. De hoe veelheid te verrichten werk blijft echter exact hetzelfde: het invullen van enkele gegevens op documen ten die door de hypotheekbanken 'worden verstrekt. „Uiterst onredelijk" is volgens Eigen Huis dat notarissen in groei- gemeenten enorme bedragen in casseren voor het passeren van een groot aantal dezelfde akten,als er een blok nieuwe woningen wordt opgeleverd. Mr. Hengeveld van de Koninklij ke Notariële Broederschap noemt de uitlatingen van Eigen Huis on genuanceerd. De Vereniging houdt geen rekening met de tijd die nota rissen moeten steken in de voorbe reiding van nieuwbouwprojecten: allerlei regelingen met de gemeen ten en met de bewoners onderling moeten worden getroffen, zoals erfdienstbaarheden en antennesys temen. Hengeveld wijst er boven dien op dat bij nieuwbouw- complexen al een verlaagd tarief geldt. Mislukte overval op casinowinnaar HAARLEM (GPD) - Twee nog on- bekende mannen hebben vanmor gen omstreeks vijf uur vergeefs ge probeerd een 23-jarige Haarlem mer geld afhandig te maken dat hij in het Zandvoortse casino had ge wonnen. De Haarlemmer had volgens de politie 'aardig wat geld' op zak. Een van de overvallers spoot hem iets in de ogen, vermoedelijk traan gas, nadat het tweetal hem in het flatgebouw had aangesproken. De man vluchtte daarop naar de eerste verdieping, begon te schreeuwen en sloeg een ruit stuk. Daarop vluchtten de daders. Anti-terreurbrigade door misverstanden niet in actie TEL AVIV (GPD) - Israël had vrij wel vanaf het begin van de kaping van het TWA-vliegtuig een een heid klaar staan voor een bevrij dingsactie in Beiroet. Het wach ten was op instemming van presi dent Reagan die het plan met zijn crisisstaf op het Witte Huis be sprak. Door allerlei misverstanden en langdurig overleg in de VS was het vliegtuig al weer in de lucht, op weg naar Algerije, voordat de Israëlische anti-terreurbrigade in actie kon komen. Dat blijkt uit verklaringen van een hooggeplaatste, betrouwbare bron in Israel tegenover onze cor respondent in Tel Aviv. De zegs man, die niet met name genoemd wil worden, is ervan overtuigd dat het drama kort na de kaping een heel andere wending had kun nen nemen als de „politieke com municatie" tussen Israël en de Verenigde Staten beter was verlo pen. De derde en tevens laatste keer dat het TWA-toestel in Beiroet landde, was de kans op een ge slaagd militair optreden verke ken. Militieleden van de sji'iti- sche Amal-beweging hadden toen bezit van de luchthaven genomen en het toestel met zware wapens omsingeld, aldus de verklaring te genover deze krant De Libanese regering heeft bij' monde van premier Karami fel geprotesteerd tegen de door presi dent Reagan afgekondigde sanc ties met betrekking tot het vlieg verkeer van en naar Beiroet. Amerikaanse vliegtuigmaat schappijen zullen de luchthaven van Beiroet boycotten en Reagan riep de Westerse wereld op dit voorbeeld te volgen. Groot-Brit- tannië was het eerste Westerse land dat daar positief op reageer de. De Libanese premier kondigde „tegenmaatregelen" aan. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz zei in een televisie-inter view gisteravond, dat de Ver enigde Staten alles in het werk zullen stellen om de kapers langs legale weg op te sporen en te laten berechten. Maar de Verenigde Staten hebben daartoe weinig kans van slagen. (Zie ook pagina 7) Een Israëlische gevangenenbewaarder (links op de foto) roept de volgende sji'itische gevangene uit een van de cellen van de Atlit-gevangenis, ten noorden van Haifa. Twee andere sji'iten zijn inmiddels op weg naar de bussen die ze terug moet brengen naar Libanon. (foto AP) TEL AVIV (GPD) - Israël heeft vanmorgen 300 sji'i ten vrijgelaten uit het strafkamp Atlit. Hoewel van officiële zijde wordt ontkend dat het loslaten van een deel van de in Zuid-Libanon ge vangen genomen sji'iten iets te ma ken heeft met de vreedzaam opge loste vliegtuigkaping in Beiroet, is het een publiek geheim dat zulks wel degelijk het geval is. De ex-gevangenen zijn vanmor gen bij de grenspost Rosh Hanikra aan medewerkers van hét Rode Kruis overgedragen. Ze waren daar naar toe gebracht in een zwaar bewaakt convooi van elf bussen. De algemene verwachting is dat ook het resterende deel van de ge detineerden van Atlit, onder wie ook enkele tientallen Palestij nen en guerrillero's met andere natio naliteiten, spoedig hun vrijheid zullen herkrijgen. De vrijgelaten Libanezen wér den op 2 april naar Israël meegeno men nadat bij de ontruiming van zuid-Libanon het gevangenen kamp Ansar werd gesloten. Er werd bekendgemaakt dat den worden vrijgelaten zodra de si tuatie in zuid-Libanon dat zou toe staan. Een groot aantal landen der bondgenoot Amerika deelde de daad als een schending van de Conventie van Genève. (foto AP) Brigitte Leconte en doch tertje Eloide stralen en ap- plaudiseren nadat haar man Henri heel verras send Ivan Lendl in vier sets uit het Wimbledon- toernooi heeft gewipt. PAGINA 13 Vreugde bij de omroepen over het vonnis van de Raad van State, dat de re clameboetes van Brink man als onjuist heeft be stempeld. PAGINA 5 Algemene staking verlamt de economie in Israël. PAGINA 6 Reagan en Gorbatsjov zul len elkaar in november in Genève ontmoeten. PAGINA 7 Éérste Nederlandse etap pezege in de Tour de Fran- Pelikaanstraat 27. Leiden. Tel.: 071-125813. MAANDAGMIDDAG GEOPEND. DEN HAAG (GPD) - Ne derlandse academici van onder meer het universitai re Afrika Studiecentrum in Leiden zijn bezig een actie steund. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag heeft via zijn ambassade in Pretoria ophel dering gevraagd over de arrestatie van de Amsterdammer. Dr. Vernon February van het Afrika Studiecentrum, een naaste op touw te zetten voor de vriend van De Jonge, zegt ernstig vrijlating van de 47-jarige •antropoloog-demograaf drs. Klaas de Jonge die in Zuid- Afrika op grond van sectie bezorgd te zijn over het feit dat De Jonge onder sectie 29 wordt vast gehouden. Dat betekent, zegt hij, dat De Jonge aan grote gevaren Iblootstaat. Mensen die onder die 29 van de veiligheidswet sectie worden vastgehouden kun- wordt vastgehouden. Het initiatief tot de actie is geno men door het Institute for Social Studies in Den Haag en wordt door het Afrika Studiecentrum ge- Zonnig en warm Zonnig en warm. Minimumtempera tuur omstreeks 13 en middagtempera- tuur van 25 tot 30 graden. Matige oos tenwind. De vooruitzichten tot en met maandag: vrijdag en zaterdag moge lijk onweer. Daarna weer zonnig en droog. Vrijdag nog warm, vanaf zater dag middagtemperatuur van 20 tot 24 graden. 4 juli 1985 Zon op: 05.26 uur, zon onder: 22.02 uur. Maan op: uur, maan onder: 07.03 Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.14 en 17.43 uur, laagwater 01.10 en 13.29 uur. onder geheimzinnige omstan digheden verdwijnen. Die sectie is een voorportaal tot de dood, aldus February, die De Jonge al sinds 1963 kent. Wie onder sectie 29 wordt vastge houden komt er voorlopig niet meer uit, zegt February. De Jonge staat bekend als een 'idealist' en een vurig tegenstander van de apartheid in Zuid-Afrika. Hij komt uit Amsterdam, heeft een tijdje in Mozambique gedoceerd en is later naar Zimbabwe verhuisd. Hij heeft ook gewerkt voor de Wiardi Beek man stichting, het wetenschappe lijke bureau van de PvdA. Het is nog niet bekend op welke gronden De Jonge wordt vastge houden. Volgens de Zuidafrikaan se regering heeft de Nederlande zich schuldig gemaakt aan staats ondermijnende activiteiten. Hij zou in het bezit zijn geweest van pamfletten en sabotageplannen van het ANC, de in Zuid-Afrika verboden bevrijdingsbeweging. Transfervisum tegen 'stroom vreemdelingen' DEN HAAG (GPD/ANP) - Op initiatief van België hebben de landen van de Benelux met in gang van 1 juli beperkende maatregelen genomen om de stroom van ongewenste vreem delingen in te dammen. Het gaat om inwoners van Afgha nistan, Iran, Irak, Sri Lanka en Turkije, die de tussenlandin gen op de nationale luchtha vens van Nederland, België en Luxemburg gebruiken om asiel aan te vragen. Steeds meer vreemdelingen kiezen een buitenlandse eind bestemming met het vooropge zette doel om bij het overstap pen op Schiphol asiel in ons land aan te vragen. In de afgelo pen maanden hebben vooral de uit Sri Lanka afkomstige Ta mils van deze zogenoemde 'overstaptruc' gebruikgemaakt. Dat gebeurde ook op het Belgi sche vliegveld Zaventem. Om hieraan een einde te maken, moeten deze vreemdelingen voortaan in het bezit zijn van een 'transfervisum'. Inwoners van de vijf genoem de landen die op Schiphol wil len overstappen, moeten vóór vertrek uit hun vaderland zo'n transfervisum aanvragen bij het Nederlandse consulaat. Wie geen'transfervisum heeft, mag niet overstappen en wordt te ruggestuurd naar het land van herkomst. De luchtvaartmaat schappijen moeten controleren of de passagiers in het bezit zijn van een transfervisum. Hebben de maatschappijen dat niet ge daan, dan komen de kosten van de terugreis voor hun rekening. AMSTERDAM (GPD) - In de eerste helft van dit jaar zijn in Amsterdam ruim de helft minder drugsdoden gevallen dan in het eerste halfjaar van 1984. Zeventien mannen en drie vrou wen bezweken aan een vermoede lijke overdosis. Dat zijn er 22 min der dan vorig jaar. Opvallend is vooral de sterke daling van het aantal Duitse slachtoffers. Nu twee, tegen vorig jaar 21. Een en ander blijkt uit vanochtend gepu bliceerde cijfers van GG en GD, de politie en de gemeente Amster dam. De daling van het aantal drugs- slachtoffers wordt voor een deel verminkte toegeschreven aan het zogeheten ontmoedigingsbeleid sterdamse politie ei geïntegreerde hulpverlening GG drugsgebruikers dat aan een over dosis is bezweken, is gedaald van negentien tot elf. Volgens dr. Wijnand Mulder van de hoofdstedelijke GG en GD heeft de daling van het aantal drugs- slachtoffers met drie factoren te maken. In de eerste plaats met het het verstrekken politieoptreden vooral op en rond Een derde oorzaak Lichamen van zwarte leiders UDF gevonden PORT ELISABETH (AFP) - De verminkte en verkoolde lijken van twee vermiste zwarte leiders van au de"Am- het Verenigd Democratisch Front X Haarhiï ziJn vandaag teruggevonden in de ioniser wan buurt van het Zuidafrikaanse Port GE)1 Hetaan^alNederlandse Elisabeth- Ze werden sinds don- uu. Het aantal Nederlandse derdag vermist Afgeiopen vrijdag vond de politie de verkoolde resten van twee ander UDF-leiders-. Het UDF en de radicale AZAPO (Zwarte Bewustzijnsbeweging) ontkennen dat de dood van het viertal iets te maken heeft met de gewelddadigheden die tussen UDF en AZAPO zijn uitgebroken. Volgens UDF en AZAPO is de aan slag het werk van „onbekende agenten". De vier mannen hadden een ver gadering van het UDF in Port Eli sabeth bijgewoond en waren sinds dien spoorloos. Partijleider in Mexico ontvoerd MEXICO CITY (UPI/Rtr) - Zes dagen voor de algemene verkiezingen in Mexico is de lijstaanvoerder van de Verenigde Socialistische Partij ont voerd. Dat is vanmorgen meegedeeld door de PSUM, de grootste linkse partij in Mexico. De 60-jarige Arnoldo Martinez Verdugo zou uit zijn kantoor in de hoofdstad zijn meegevoerd door vijf gewapende personen, die zeiden tot de partij van de armen te behoren. Dit is een groep waarvan nog niet eerder was gehoord, aldus de woordvoerder. Hij zei dat de ontvoering nog niet officieel bij de politie was gemeld in verband met het „delicate karakter" van de situatie. De ontvoerde partijleider was gedurende dertig jaar secretaris-genêraal van de communistische partij in Mexico, die in 1978 samenging met drie andere linkse partijen. Martinez Verdugo is lid van het centrale comité van de PSUM en was in 1982 kandidaat gesteld voor het presidentschap. de Zeedijk. Verder zou het veran-. derde beleid van de apothekers een rol kunnen spelen. Deze zijn strengere regels gaan hanteren bij methadon. >u volgens Mulder kunnen liggen in de voor lichting die zowel hier als in het buitenland wordt gegeven over de gevaren van drugs en over het ver anderde drugsbeleid in Amster dam, waarbij vooral ook op buiten landers wordt gelet. Vertegenwoordigers van de junkiebond en van de hulpverle ningsorganisaties in Amsterdam noemen het optimisme van de ge meente en de resultaten van het politieoptreden voorbarig. Zij wij zen erop dat er ook veranderingen optreden in de gebruikerswereld •en dat broeders op ambulancel nu beter zijn opgeleid om slachtoffers van een overdosis tijdig te helpen. Over de koers van Sow- jet-leider Gorbatsjov mag dan nog misver stand bestaan, één ding moet hem al worden nagegeven: de man heeft le ven in de brouwerij gebracht. De Westerse waarneming had daar de afgelopen jaren bijna hartstochtelijk op aangedrongen, uitgekeken als men was op mensen als Brezjnjev en Tsjernenko, wier ziektes de Moskou- se verstarring leken te symboliseren. Het Westen snakte naar nieuwe gezichten en is op zijn wenken be diend. In nauwelijks meer dan een jaar tijd verdwenen Andropov, Tsjer nenko, en Oestinov; is Brezjnjev een vergeten man; verdween de conser vatief Romanov en werd Gorbatsjov partijleider met aan zijn zijde een nieuwe minister van buitenlandse za ken, Sjevarnadze, van wie tot vorige week nauwelijks nog iemand het be staan vermoedde. Elf van de 18 leden van het Politbu reau zijn na 1980 benoemd, zes le den draaien sinds de jaren zeventig mee en ééntje, de minister van cul tuur Demitsjev, trad in 1964 aah, maar moet het nog steeds zonder stemrecht stellen. In dat voorheen zo onbeweeglijke orgaan heeft Gorbats jov sinds zijn benoeming tot partijlei der al vier medestanders binnenge haald. De personele wijzigingen markeren het begin van een nieuw tijdperk, zo veel is zeker. Er is tot dusver echter geen enkele reden om aan te nemen dat deze nieuwe periode Jiet Westen veel zal 'opleveren'. In veel beschouwingen wordt al enige tijd openlijk gespeculeerd over koerswijzigingen die een zekere libe ralisering van de Sowjet-samenleving zouden betekenen. Zo'n ontwikkeling lijkt evenwel uitgesloten. Niets wijst erop dat het Kremlin zich zorgen maakt over de vergankelijkheid van Lenins erfgoed. Integendeel, mensen als Gorbatsjov en zijn voorganger Andropov, hebben er steeds blijk van gegeven in hun systeem te geloven. Zij laakten de wijze waarop het door corruptie, en gebrek aan discipline dreigde te worden ondergraven. Mocht Gorbatsjov er de komende jaren in slagen die ontwikkeling een halt toe te roepen, dan komt het beeld van een krachtiger en zelfverzeker der Sowjet-Unie naar voren. De voor delen daarvan voor het Westen staan nog te bezien. Theorieën zijn er te over. Tweespalt in de leiding van een geplaagde staat, staat in de ene visie aan de wieg van politiek en militair avonturisme, maar wordt door ande ren juist weer beschouwd als een 'garantie tegen roekeloosheid. Het zelfde geldt voor het fenomeen van •een levenskrachtige staat. Volgens* de ene beschouwer bestaat er in dat geval meer kans op dat politici hun tanden laten zien, terwijl de ander er juist rust van verwacht. Eén voordeel mag niet ongenoemd blijven. Niemand heeft het eeuwige leven, zelfs niet Andrei Gromyko, de nu teruggetreden minister van buiten landse zaken. Hij zal de komende ja ren zeker zijn stempel blijven druk ken, maar het is ook voor het Westen van belang dat de continuïteit met de komst van een nieuwe partijleider en een nieuwe bewindsman op buiten landse zaken voor enige tijd verze kerd is. Dat gegeven maakt de tijd rijp voor een ontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov die nu eindelijk voor aan staande november is afgesproken. Veel nieuws zal die top niet oplevererr - 'Genève' ligt immers tot het najaar stil en resultaat is nog niet bereikt - maar wat is er op tegen dat de leiders van twee supermachten die zeggen 'vreedzaam naast elkaar te willen le ven' eens een glaasje met elkaar drinken? LIFTER GESTOKEN (AP) - De 22-jari- ge Eindhovenaar Paul Hillemans is gis terochtend ernstig verwond door drie mannen die hem een lift hadden gege- ven. Hillemans was liftend op weg naar vrienden in de buurt van Clermont-Fer rand. Bij Parijs werd hij opgepikt door drie mannen. Zo'n 60 km verderop sloe gen en schopten de mannen de Neder lander in elkaar en staken zij hem met een mes drie keer in de rug. Hillemans werd vervolgens uit de rijdende auto ge gooid, waarop de daders verdwenen met zijn rugzak, enkele persoonlijke be zittingen en 360 gulden. Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9.80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ii de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja. ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. Tel. Plaats. r het Leidsch Dagblad, n plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1