kIk e 299.- in de klas 4?° Ids24?5 Gorbatsjov: macht delen met Gromyko De carrière van 'mister Njet' 39.7 12.95 -=iDonderdagavond'=- koop(jes)avond in Leiden t*éY*Lé [y J Weekendkoopjes Q B Q Wij lezende krant 75 SET VOORDEEL: SOLA GERO CASSETTES NU MET 20 TOT 50% KORTING!!!! Expeditie personeel Geldig t'm /atcrdaq en tijdens de koopavond Zolang de voorraad strekt A W BBHBB i BHMIH Rowenta Rowenta koffiezet apparaat mei thermoskan en afneembaar waterreservoir. Geschikt voor 8 kopjes koffie Adviesprijs 169.- Sparklets Sparklets slagroom- syphon. Is genieten (b v van' aardbeien met slagroom) zonder teveel calorieën Maakt 2 liter slagroom van een halve liter room. Adviesprijs 65.- Originele iisemmer van praktisch kunstslof Geschikt voor een grote hoeveelheid ijsblokjes en bi| ons te koop voor een appel en een ei. Bolvormige aluminium pannensetmet koelblij- vende grepen Ook in b v zomerhuis niet te missen. Kookpan 16.18 en 20 cm nu als LEIDEN (3 zaken) - ALPHEN a/d RIJN LEIDERDORP - KATWIJK NOORDWIJK OEGSTGEEST - SASSENHEIM Terrasset "Monaco" in wil of bruin. De weerbeslendige fauteuils van deze zonnig geprijsde set zijn verstel-en inklapbaar Tafel 0100 cm. met weer- bestendig blad Bagagekruier. Voorkomt gesjouw met koffers tijdens de vakantie Het lichtgewicht Irame is inklapbaar Bakkerij van Maanen Katwijk B.V., gevestigd te Katwijk. Op de buitengewone algeme ne vergadering van aandeel houders de dato 27 juni 1985 is besloten tot terugbetaling op de aandelen. Conform het be paalde in artikel 209 boek 2 B.W. is een afschrift van de notulen van gemelde vergade ring ter inzage gelegd ten kan tore van het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden. Hanab bv in liquidatie Hanab bv is door besluit van aandeelhouders d.d. 20 de cember 1984 per 1 januari 1985 ontbonden. Het plan van uitkering is ter inzage voor een ieder neergelegd ten kantore van het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leiden en ten kanto re van de vennootschap. De vereffenaar, W. Kooiman en... tot 1 augustus bij elke casset te een champagnekoeler kadoü Haarlemmerstr. 165 - Leiden Wij zoeken wegens uitbreiding enkele heftruck chauffeurs/ magazijnbediendes en chauffeurs H. Tukker en Zonen Transport B.V., Achterweg Zuid 82, Lisse. Telefoon: 02522-14751, toestel 10. DEN HAAG - De Sowjet-leider Gorbatsjov heeft met de benoe ming van Andrei Gromyko tot pre sident zijn handen vrij om zich ge heel aan de binnenlandse politiek te wijden. Zijn voornaamste zorg is - om nog vóór het partijcongres van volgend jaar zijn machtsbasis in de party te verstevigen en om zyn am bitieuze economische verbete- - ringsplannen uit te voeren. Dat is de mening van Huib Hendrikse, Rusland-kenner op het Instituut voor Internationale Betrekkingen, Clingendael, in Den Haag. door Bob Mantiri De 75-jarige Andrei Gromyko heeft twintig jaar zijn land gediend als minister van buitenlandse za ken. Hy is sinds 1973 lid van het politburo, het voornaamste be leidsbepalende orgaan in de Sow- jet-Unie. Volgens Hendrikse zal deze nieuwe rolverdeling in de par tijtop kunnen leiden tot spannin gen in de partij. Gromyko zal in zyn nieuwe functie toezicht kun nen houden op het buitenlandse beleid, terwijl Gorbatsjov zich kan concentreren op de binnenlandse politiek. Zyn eerste zorg is om zijn aanhang in de party en over het he le land te vergroten en te verstevi gen. Hij moet dit volgend jaar rond hebben wanneer de partij weer bij eenkomt. Dat partijcongres is voor zijn po litieke toekomst belangrijk, zegt Hendrikse. Dan zal worden beoor deeld wat hij bereikt heeft met zijn economische verbeteringspro gramma's. Voor Gorbatsjov is het dan zaak om in de partij een stevi ge basis te hebben. Er zullen in de komende maanden vele koppen rollen, verwacht hy. Oostblok Hendrikse verwacht dat deze binnenlandse ontwikkelingen ook invloed zullen hebben op de ver houding van Moskou met de Oost- blokstaten als Hongarije, DDR, Roemenië en Polen. Deze landen streven naar meer onafhankelijk heid van Moskou en willen op eco nomisch gebied meer ruimte heb ben om te kunnen manoeuvreren. Tegenover deze bondgenoten zal Gorbatsjov zich harder dan voor heen opstellen, meent Hendrikse. Het buitenlandse beleid zal een „verkramping" te zien geven, zo lang de positie van Gorbatsjov op het binnenlandse politieke toneel nog niet helemaal geprofileerd is. Dat betekent dat het Kremlin zich ook zeer hard zal opstellen tegen over de Westerse landen in zaken als de rakettendiscussie. Dat blijkt ook uit de benoeming van Sjevarnadze, een man die zijn carrière gemaakt heeft bij de gehei me politie. Volgens Hendrikse is dit een slechte keuze. Hij heeft geen ervaring in de internationale politiek. Hy staat bekend als ie mand die geweld niet schuwt. Hoewel Gorbatsjov in zyn func tie van secretris-generaal van de partij in het land de dienst uit maakt, zal Gromyko op zijn nieu we post naar buiten toch de be langrijkste zijn. Als hij in het bui tenland op reis gaat, wordt hij als staatshoofd behandeld en is hy de man die de akkoorden en overeen komsten ondertekent namens de Sowjet-Unie. Spanningen Voor Brezjiyev was dat toen ook aanleiding om de functie van presi dent op zich te nemen. Vraag is, wie straks met de Amerikaanse president Reagan zal gaan praten: Gromyko of Gorbatsjov. Deze si tuatie zal in de toekomst eveneens tot spanningen kunnen leiden tus sen de twee mannen. Het is daar om te verwachten dat over enkele jaren de 76-jarige Gromyko we gens zijn leeftijd zal aftreden en dat zijn functie dan weer zal worden overgenomen door Gorbatsjov, net zoals het geval was aan het begin van het Brezjnjev-tijdperk. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE UITSPRAKEN FAILLISSEMENTEN WOENSDAG 26 JUN11985 F 255/85 CJ.M. Pennock-Peters, won. te 2211 ZD Noordwijkerhout, Duinschoten 12-32, RC: mr. M.C. Govaerts CUR: mr. J.I.A.W.M. v. Roy-Visser. Rapenburg 55,2311 GH Leiden, tel. 071-122362 F267/85 T.A.C. Geerlings, won. te 2215 AX Voorhout Boekhorstlaan 5, hodn Constructiebedrijf De Boekhorst, gev. te 2215 SE Voorhout, Drechsberg 1. RC: mr. J.C. Cleyndert, CUR: mr. A.H. Spijker, Rapenburg 36 postbus 2020 2301 CA Leiden tel. 071 -143941 F 268'85 Gebouwen Beheer B.V., gev. 2223 VP Katwijk, Asterstraat 300, met als corr. adres postbus 126 2220 AC Katwijk, RC: mr. J.C. Cleyndert, CUR: mr. N.W.A. Brink, Gooweg 14,2203 AB Noordwijk tel. 01719-13080 F 269/85 D. v. Rhijn Bouwplan B.V., gev. te 2223 VP Asterstraat 300, met als corr. adres postbus 126 2220 AC Katwijk, RC: mr. J.C. Cleyndert CUR: mr. N.W.A. Brink, Gooweg 14,2203 AB Noordwijk tel. 01719-13080 DAGBEPALING VERIFICATIEVERGADERING Op woensdag 28 augustus 1985 te 14.30 uur is er een verificatievergadering in het Paleis van Justitie te 's-Gravenhage, Juliana van Stolberglaan 2, in het faillissement van: C.M. Middendorp, wonende te Berkel en Rodenrijs, Venus 101. De schuldvorderingen moeten uiterlijk worden ingediend op 9 augustus 1985. CUR: mr. J.A.M. Reuser, Vlielandseweg 20 b, Pijnacker tel. 01736-2916. de griffier Het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad helpt! Bel 071-144941 en vraag naar Harry Mos. GEMEENTE VOORHOUT De burgemeester van Voorhout maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, bekend dat de gemeenteraad in zijn ver gadering van 20 juni 1985 heeft besloten te verklaren dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor een per ceel grond in de Boekhorstpolder, kadastraal bekend ge meente Voorhout, sectie A nr. 1911welk perceel op de bij de stukken behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening gearceerd is aangegeven. Het betreffende raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt voor een ieder ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken. Voorhout, 3 juli 1985 Een leuke attentie voor u! Als u zorgt voor een nieuwe abonnee krijgt u een van deze prachtige parapluies. Voor elke abonnee mag u kiezen: wordt het de elegente, maar onverwoestbare damesparapluie: of wordt het dat stevige, zwarte, opvouwbare heren-regenscherm? Zet uw keuze op onderstaande bon en stuur die op naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. Uiteraard kunt u ook bellen (071-144941). Mijn naam is u'i Adres Postcode Plaats Ik kies de damesparapluie de opvouwbare herenparapluie Omdat ik voor een kwartaalabonnement (65,70) als nieuwe abonnee aanmeld: Naam Adres Postcode Plaats De nieuwe abonnee krijgt de krant twee weken gratis. Jceijjen LEIDSCH DAGBLAD nat Decompk'te krom over wermstad en land Het leidende driemanschap in de Sowjet-Unie, hier op archieffoto. V.l.n.r. premier Tichonov, president Gromy ko en partijleider Gorbatsjov. (foto ap> Andrei Gromyko, de nieuwe presi dent van de Sowjet-Unie, heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een van de machtigste mannen van het Kremin. Hoewel hij al in 1939 aan het hoofd kwam te staan van de afdeling Amerika van het minis terie van buitenlandse zaken, was hy decennia lang niet meer dan een uitvoerder van de aanwijzin gen van het Politbureau. Nadat hij in 1973 werd opgenomen in dit hoogste partij orgaan, heeft hy zich ontwikkeld tot de architect van de Russische buitenlandse politiek. door Martin van den Heuvel Gromyko is nog één van die uit stervende garde Sowjet-leiders die op de onderste sport van de maat schappelijke ladder zijn begonnen. Hij werd op 18 juli 1909 geboren in het Witrussische dorpje Starye natie die in Rusland toen veel voor kwam. Op school en op het Econo misch Instituut toonde Andrei zich vlijtig, intelligent en een overtuigd aanhanger van het communisti sche regime. Zijn carrière verliep razendsnel. Vanaf 1939 vertoefde hij in de sfeer van de internationale poli tiek. Hij begon als hoofd van de af deling „Verenigde Staten" van wat toen nog het Volkscommissariaat voor buitènlandse zaken heette. Kort daarop werd hij de tweede man op de Sowjet-ambassade in Washington en in 1942 was hij daar al ambassadeur, de jongste in de Amerikaanse hoofdstad. Opmars Die snelle opmars had te maken met de zuivering op het volkscom missariaat die in 1939 plaats had. Op 3 mei 1939 werd de joodse volkscommissaris Litvinov afge zet, wellicht mede om een betere samenwerking met Nazi-Duitsland mogelijk te maken. Praktisch alle Russische joden verloren toen ook hun banen op het Volkscommissa riaat en in de diplomatieke dienst. De Amerikaanse diplomaat Charles Bohlen beschrijft de Gro myko uit de beginperiode van zijn carrière. Hy ontmoette hem in 1939 tijdens een lunch op de Ameri kaanse ambassade in Moskou en Gromyko was in dit voor hem vreemde milieu duidelijk bang een blunder te begaan. Henri Kissinger maakte in zijn tijd als Amerikaanse minister van buitenlandse zaken een heel ande re Gromyko mee. Hij beschrijft hem als een vakman die de buiten landse politiek ontwierp voor zijn collega's in het Politbureau die weinig kennis hadden van de bui tenwereld. Gromyko, schrijft Kis singer, was een hardnekkig en taai onderhandelaar die zyn zaken zeer goed kende. Het was zelfmoord met hem te onderhandelen als je onvoldoende was voorbereid. Kis singer zegt ook van Gromyko dat als hij zijn zelfbeheersing zoge naamd verloor, dat zorgvuldig was voorbereid. Mister Njet Gromyko zag in zijn lange carriè re vele staatslieden komen en gaan. Hij nam deel aan de interna tionale conferenties van Jalta en Potsdam (1945) en leidde vlak na de oorlog de Sowjet-delegatie die in San Francisco het Handvest van de Verenigde Naties mede opstel de. Hij was van 1946 tot 1949 per manent vertegenwoordiger van zijn land in de Veiligheidsraad. Liefst 25 keer werd een besluit van de Veiligheidsraad door zijn veto getroffen. Dat leverde hem de bij naam „Mister Njet" op. In 1956 drong hij door tot het Centrale Comité van de commu nistische partij en een jaar later werd hij minister van buitenlandse zaken. Toch hoorde hij in die tijd nog niet helemaal bij de echte par tijtop. Vooral Chroesjtov had er een handje van om hem te verne deren. Zo vertelde deze partijleider eens tegen de Franse president De Gaulle dat als hij Gromyko de op dracht gaf om zijn broek uit te trek ken en op een blok ijs te gaan zit ten totdat het gesmolten was, zyn minister dat onmiddellijk zou doen. In 1973-werd Gromyko opgeno men in het machtige Politbureau en kwam hij steeds meer uit de verf als de architect van de Russi sche buitenlandse politiek. Vol gens Kissinger was het merkbaar dat Gromyko sindsdien meer in vloed en zelfvertrouwen kreeg. Die groeiende invloed bleek ook uit zijn benoeming tot eerste vice-pre mier in 1983. Thuisbasis Gromyko heeft zyn tocht naar de top gemaakt zonder eigen machts basis in de party. Voor een diplo maat die veel in het buitenland ver blijft is het praktisch onmogelijk zo'n thuisbasis op te bouwen. Daarnaast is het gevaarlijk je al te zeer aan bestaande fracties in de partij te binden, omdat je dan in het kielzog van een beschermer mee uit de macht gestoten kan worden. Gromyko's enige machts basis was decennia lang zijn grote competentie. Hij is razend intelli gent, een harde werker, heeft een fenominaal geheugen en een scher pe tong. Hij slaagde er vaak in voor zijn land onderhandelingen op ver schillende terreinen tegelijk te voe- Sinds de jaren '70 liet Gromyko zich niet meer door andere Sowjet- leiders overheersen. Bij onderhan delingen over buitenlandse proble men corrigeerde hij zonodig Brezj- nev. Diens opvolger Tsjemenko onderbrak hij in het bijzijn van .buitenlandse staatslieden soms met nog minder eerbied. Gromyko zal begin 1984 zyn instemming met de keuze van Tsjemenko als eerst partysecretaris betuigd hebben, omdat hij dan zelf ook niet voor zijn positie behoefde te vrezen. De post die hy nu gaat bekleden is niet de machtigste in de Sowjet- Unie. De vraag is nu of de positie door de benoeming van iemand als Gromyko nu voorlopig weer aan gewicht zal winnen of dat zy niet meer zal zijn dan een ereplaats voor een man met een enorme staat van dienst. Het is op dit mo ment nog nauwelijks voor te stel len dat deze man zijn dominante rol in de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie geheel zou willen opgeven. (Martin van den Heuvel is mede werker van het Oost-Europa Insti tuut van de Universiteit van Am sterdam)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12