'Etappe winnen is Oranje-ploeg maakt opnieuw dienst uit Spanning neemt toe in de 'Zes' Belg loopt weekje achter De Bruin eerste, Top derde Kozakiewicz vraagt asiel Debutant zorgt voor eerste Nederlandse zege Raas rent maar door Tak profiteert handig WOENSDAG 3 JULI 1985 SPORT PAGINA 11 PONT AUDEMER (GPD) - Het zweet brak mecanicien Johnny Krijnen aan alle kanten uit. In de laatste beklimming van de derde rit van de dames Tour de France was Petra de Bruin temidden van een peloton dames, die als dominostenen omver vielen, onderuit gegaan. Krijnen greep een nieuw wiel en wilde het achterportier van de ploegleiders wa gen open duwen. Tevergeefs. De deur zat klem en was niet open te krijgen. In opperste paniek vloog bondscoach Rinus Verboom naar buiten, hielp Petra de Bruin op de fiets en duwde haar op gang. Een juiste ingreep, want twintig kilometer later won ze de rit. Vreugde ondanks de valpartij, waarbij ze haar horloge verloor. Maar Petra de Bruin bleef bij de tijd en sloeg op het juiste moment toe. Een nieuw Nederlands succes. „Weer Oranje boven", lachte coach Verboom, „al moeten we oppassen dat we niet te vroeg juichen, want er komt natuurlijk toch een dag dat het ook eens mis gaat". Voorlopig echter smaakt de Oranje-brigade net als vorig jaar dagelijks het zoet der overwinning. Een resultaat van de voorbeeldige samenwerking, die ook gisteren weer vruchten af wierp. „Ik heb dit aan de ploeg te dan ken", gaf Petra de Bruin ruiterlijk toe. „Er wordt geweldig goed sa mengewerkt". Dat moet ook wel nu is besloten geen afwachtende houding aan te nemen, maar zelf het gezicht van de wedstrijd te be palen. ..In de eerste rit hebben we BAD ZWISCHENAHN (DPA) - De Poolse atleet Wladislaw Koza kiewicz heeftin het Westduitse plaatsje Bad Zwischenahn politiek asyl gevraagd. Kozakiewicz wil zich met vrouw en twee dochters in de Bondsrepubliek vestigen. De 31-jarige Kozakiewicz veroverde bij de Olympische Spelen van 1980 in Moskou goud bij het polsstokk- hoogspringen. de fout gemaakt dat we onze wed strijd afstemden op de Francaise Longo. Daar zijn we mee in de fout gegaan. We moeten zelf aanvallen". Toch werd de finale van de rit tussen Fougéres en Pont Audemer, over iets meer dan 100 kilometer met vier colletjes van de derde ca tegorie, geopend door de Britse Maria Blower. Hennie Top sprong er naar toe en Petra de Bruin bleef in het wiel van de Francasie Cécile Odin, die het gaatje dichtte. Gevie ren gingen ze op de aankomst af. „Ineens zag ik het bord driehon derd meter en ben ik maar gaan sprinten. Ik moest het wel doen, anders zouden we misschien nog verrast zijn", zei de winnares. Toch is het geen gemakkelijke dag geweest. „We hebben nogal wat aanvallen te verduren gehad", •zei de bondscoach, vooral van de Fransen. Die zijn net als de Ver enigde Staten met twee ploegen vertegenwoordigd. „Toch", zei de leiding van de nationale equipe, „wil ik niet zeggen dat ze doelbe wust samenwerken tegen ons". Het ontbreekt de concurrentie dus kennelijk nog aan koersinzicht en op dat punt spant Nederland de kroon. Heieen Hage bereikte in het geel de eerste rustdag, want meneer Le- vitan wil de dames niet over de kasseien van de Hel van het Noor den sturen. In Pont Audemer werd ze opgewacht door haar ouders. Die lieten twintig jaar geleden voor het eerst hun boerderij in Sint- Maartensdijk in de steek: voor hun wielrennende dochter Bella, een pionierster van het Nederlandse Wie het verloop van de Tour de France niet goed volgt kan van een koude kermis thuis komen. Dat heeft een Belgische suppor ter, op vakantie in Frankrijk, gisteren ervaren. Hij had in zijn tentje een spandoek ge maakt met de aanmoeding: "Leve Fons de Wolf, waar Bra bant trots op is". Tevergeefs zocht de wielerfan naar de rij zige renner uit Breendonk. Die is er als sinds de proloog niet meer bij. Toen verscheen hij zes minuten te laat aan het vertrek en werd hij wegens overschrij ding van de tijdslimiet uit de wedstrijd genomen. Iets om trots op te zijn. De vuistslag die Bernard Hinault maandag na de ploe gentijdrit uitdeelde aan een fo tograaf heeft in de Franse kranten voor veel opwinding gezorgd. Of dat wel gepast was voor een kampioen, wilden ver stoorde lezers weten. Jacques Anquetil, de vijfvoudig Tour- nu een dagelijkse De Tour is onderhand vergeven van de nares Petra de Bruin ligt daar voor even echt niet wakker van. De Nieuw-: koopse is blij met haar zege en neemt de poespas daaromheen maar voor lief. (foto anp) wedstrijden gaan rijden in Frank rijk. Veertien dagen lang mocht ze er koersen in de Pyreneeën. Vader en moeder Hage raakten er verliefd op Frankrijk en brengen er sindsdien de vakantie door. Toe val („Het was al een jaar geleden gepland") bracht hen gisteren in de buurt van de Tour de France Femi- nin. „Ik heb vandaag pas een krant te pakken kunnen krijgen. Een half uur voor de wedstrijd las ik dat onze Heieen de etappe had ge wonnen en de trui droeg", vertelde pa Hage. Zijn vrouw kreeg de bloe men en onmiddellijk daarna ver trokken ze naar de camping. „We komen verder niet meer kijken.. Hoewel, misschien in Parijs als ze daar in het geel aankomt. Niet dat we dat zo belangrijk vonden, hoor. Als ze naar een wedstrijd gaat krijgt ze altijd maar één opdracht: heel thuiskomen". vragenrubriek heeft in de orga niserende krant l'Équipe, moest er aan te pas komen om de ge moederen wat tot bedaren te brengen. "Het hoort natuurlijk niet, maar het publiek moet be grijpen dat renners na zo'n zware inspanning niet kunnen herstellen als ze meteen worden omstuwd door verslaggevers en publiek. Je kunt geen adem meer halen, om over drinken nog maar te zwijgen. Dat ver klaart de klap van Hinault", aldus Anquetil. PONT AUDEMER (ANP) - Het zweet liep nog in stroompjes langs zijn knalrode wangen toen Gerrit Solle- veld met kracht zei: "1 Mos beure". De tomaten in De Lier in het Westland moesten deze, zomer zonder zijn verzor gende handen zien te groeien. De Sol'was immers van plan hard te gaan fietsen in de Ronde van Frankrijk. Dat deed hij al in de ploegentijdrit (tweede) van maandag, hij deed het gisteren nog harder in de slotfase van de vierde etappe. Solleveld bracht met een krachtige demarra ge de beslissende ontsnapping tot stand, waar hij na 239 kilometer in het Normandische stadje Pont Au demer als sprintwinnaar tevoor schijn zou komen. Het interesseerde hem niets, dat door zijn actie de gele trui overging van de Belg Eric Vanderaerden uit dè ploeg-Post naar de Deen Kim Andersen, waakhond van tourfa voriet Bernard Hinault. Solleveld bekommerde zich niet over de bo nificatie-seconden bij de zes tus- sensprints, niet om het geld en de tijdvergoeding bij de "vliegende etappe" in Quillebeuf, en ook niet om de punten bij zes passages van heuveltoppen, hij wilde maar een ding en dat was de etappe winnen. "Aan de Tour deelnemen is schitterend. Maar een etappe win nen is hemels. Ik voel me nu net de paus, waar is het pausmobiel?" zei hij na zijn overwinning. "Ik reed al een paar dagen goed, ik probeerde ook verschillende keren wat, maar steeds ging er wat mis. Blijven werken, Gerrit zei Raas wel twintig keer tegen me. Blijven werken, dan komt het vanzelf goed. Het zal eens gebeuren. Jan had gelijk, 't Mos beure en 't is beurd". Volgens de gelukkige ploeglei der heeft het onlangs gesloten hu welijk veel te maken met de goede verrichtingen van Solleveld in dit ;seizoen. "Vroeger zat hij in het fa miliebedrijf met die tomaten. Hij had het best, hij hoefde niet zo no dig te presteren op de fiets om aan de kost te komen. NiLhij een gezin heeft moet hij wel". IJzig kalm PONT-AUDEMER (Van een speciale ANP-verslaggèver- Jan Raas heeft besloten hardlo per te worden. In de Rónde van Frankrijk heeft, de debuterende ploegleider zich voorgenomen elke ochtend zes kilometer hard te lopen"Anders word ik te dik", vertelde de Zeeuw dins dag mor de start van de vierde Touretappe. "Vijf of zes kilo mag ik wel aankomen, maar beslist niet meer. Een beetje fiet sen is te tijdrovend, dus ga ik maar een beetje.hardtopen. Het valt anders niet mee. Ik heb flinke pijn in de kuiten". Overigens zijn de renners zeer te spreken over Raas als ploegleider. "Jan is zeer rus tig", meende Joop Zoetemelk, "dat komt misschien wel omdat hij eindelijk eens een keer Pa rijs gaat halen". Dezelfde Zoe temelk, die in december 39 wordt, overweegt op het ogen blik nog een jaar aan zijn reeds lange loopbaan vast ie knopen. De beslissing hangt af van zijn prestatie in deze Tour. Als hij positief besluit legt Raas hem graag een nieuw contract voor. Volgens de kersverse ploeglei der zal de Kwantumformatie voor -volgend seizoen, als hij naar, de Ronde van Italië wil trekken, nauwelijks wijzigin gen zal ondergaan. Solleveld heeft er niet te lang mee gewacht. Hij voelde zich sterk en nerveus. Van binnen kookte hij, naar naar buiten toe was hij ijzig kalm. Hij deed voor zijn (pas) vier de overwinning bij de profs alles perfect. Na 203 kilometer, direct na de afdaling van de Cote de Quille beuf waar ploeggenoot Adri van der Poel punten verzamelde waar door hij de bolletjestrui van Maar ten Ducrot overnam, koos Solle veld de ruimte. "Ik demarreerde met Zoetemelk aan het wiel. Joop liet een gaatje vallen en ik was weg". Solleveld trok een kilometer hard door, hield vervolgens de be nen stil om te zien wie zich bij hem zouden voegen. Dat was in de eer ste plaats Kim Andersen uit de ploeg Hinault en verder de Colom biaanse klimmer Herrera, de Ita liaan Leali, de Belgische kampioen Haghedooren en twee landgeno ten: Hennie Kuiper en Gerard Veldscholten. De zeven reden in vlot tempo over smalle en bochtige weggetjes naar ruim twee minuten voorsprong. In het peloton werd aanvankelijk niet of nauwelijks gereageerd. Alle grote ploegen hadden een man netje vooraan. Ook de ploeg Post wachtte af. Voor de start van wat iedereen verwachtte dat een ner veuze rit zou worden, bepaalde Post, dat de klassementsrijders voorrang zouden krijgen. Des noods moest de gele trui van Van deraerden opgeofferd worden. Na een bevel van Post gingen zijn renners toch ineens tot de te genaanval over. Dat was om An dersen niet te ver te laten uitlopen op Anderson, Winnën en Rooks. De marge werd uiteindelijk terug gebracht tot 46 seconden. Ander sen kreeg toch de gele trui, omdat hij winnaar van de vliegende etap pe was geworden en dertig secon den vergoeding toucheerde. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Solleveld (Ned - Raas), 239 km in 6.31.46 (met tijdvergoeding 6.31.16); 2. Leali (Ita - Boifava) z.t. (6.31.26); 3. Haghedooren (Bel, Godefroot) z.t. (6.31.36); 4. Kuiper (Ned - Swerts); 5. Veldscholten (Ned- Post); 6. Herrera (Col - Meza); 7. Andersen (Den - Kochli), allen in dezelfde tijd als Solleveld; 8. Lieckens (Bel) - Godefroot), op 46 secon den; 9. Kelly (Ier - De Gribaldy); 10. Van der Poel (Ned - Raas); 11. Matthijs (Bel - De Kimpe); 12. Van Brabant (Bel - Wouters); 13. Lauraire (Fra - Ocana); 14. Wijnants (Bel - Wouters); 15. Bogaert (Bel - Swerts); 16. Castaing (Fra - Berland); 17. Peiper (Aus - Berland); 18. Murga (Spa - Perurena); 19. Vanderaerden (Bel- Post); 20. Peeters (Bel - Gribdldy); 47. Adri van Houwelingen (Ned - Swerts); 54. Pieters (Ned - Minguez); 56. Lemond (Vst - Köchli); 61. Van Vliet (Ned - Raas); 63. Winnen (Ned - Post); 65. Hinault (Fra - Köchli); 67. Criquielion (Bel- De Kim pe); 80. Lubberding (Ned - Post); dam (Ned - Raas); 106. Nulens (Bel- Post); 112. Zoetemelk (Ned - Raas); 114. Jan van Houwelingen (Ned - Swerts); 123. Lam- merts (Ned - Post); 125. De Keulenaer (Bel - Post); 138. Shapiro (VSt - Raas); 155. Du crot (Ned - Raas) allen in dezelfde tijd als Lieckens; 171. Manders (Ned - Raas) op 1.18; 175. en laatste Bibollet (Fra - Ocana) op 4.29; Opgegeven: Indurain (Spa - Eche- varri); Cerri (Ita - Reverberi). Uit de strijd wegens tijdsoverschrijding: Navarro (Spa - Echavarri). Het algemeen klassement na de vierde etappe is: 1. Andersen (Den, Köchli) 21 uur 12 minu ten en 40 seconden; 2. Vanderaerden (Bel, Post) op negentien seconden! 3. Hinault (Fra, Köchli) op 1.01; 4. Bauer (Can, Köchli) op 1.12; 5. Lemond (VSt, Köchli) op 1.22; 6. Veldscholten (Ned - Post) op 1.25; 7. Vallet (Fra, Köchli) op 1.28; 8. Rüttimann (Zwi, Köchli) op 1.35; 8. Vigneron (Fra, Köchli) op 1.36; 10. Gomez (Fra, Köchli) op 1.37; 11. Anderson (Aus, Post) 1.47; 12. Zoetemelk (Ned, Raas) op 1.52; 13. Haghedooren (Bel, Godefroot) op 1.54; 14 Arnaud (Fra, Köchli) op 1.59; 15 Peeters (Bel, Raas) op 2.03; 16. Peiper (Aus, Berland) op 2.05; 17. Matthijs (Bel, De Kimpe) op 2.06; 18. Van der Poel (Ned, Raas) op 2.06; 19. Kelly (Ier, De Gri baldy) op 2.09; 20. Simon (Fra, Berland) op 2.10; 24. Rooks (Ned, Post) op 2.16; 25. Wij- nands (Ned, Raas) op 2.18; 26. Shapiro (VSt, Raas) op 2.19; 27. Winnen (Ned, Post) op 2.21; 30. Roche (Ier, Geminiani) 2.25; 33. Nijdam (Ned, Raas) op 2.30; 42. Leo van Vliet (Ned, Raas) op 2.42; 57. Kuiper (Ned, Swerts) op 2.58; 58. Criquielion (Bel, De Kimpe) op 2.59; 60. Solleveld (Ned, Raas) op 3.02; 77. Jan van Houwelingen (Ned, Swerts) op 3.41; 92. Teun van Vliet (Ned, Swerts) 4.01; 108. Van Meer (Ned, De Gri baldy) op 4.22; 118. Herrera (Col, Meza) c 22.10. Puntenklassement: 1. Vanderaerden (Ned - Post) 92 punten; 2. Kelly (Ier - De Gribaldy) en Andersen (Den - Köchli) 81; 4. Matthijs (Bel - De Kimpe) 77; 5. Castaing (Fra - Berland) 68; 8. Solle veld (Ned - Raas) 48. Jongerenklassement: 1. Bauer (Can - Köchli) 21.13.52; 2. Shapiro (VSt - Raas) op 1.07; 3. Forest (Fra - Ber land) 1.10; 4. Nijdam (Ned - Raas) op 1.18; 5. Marie (Fra - Guimard) z.t.. Bergklassement: 1. Van der Poel (Ned - Raas) 19 punten; 2. Herrera (Col - Meza) 14; 3. Ducrot (Ned - Raas), Bernaudeau (Fra - Ocana) en Dhae- (Bel - de Kimpe) 10; 6. Hinault (Fra - Algemeen ploegenklassement: 1. Köchli 63.41.02; 2. Post 63.44.29; 3. Raas 63.45.27; 4. Berland 63.46.03; 5. Guimard 63.46.35; 6. Geminiani 63.46.36. Vrouwen "De uitslag van de derde etappe van de Ron de van Frankrijk voor dames, een rit over 105,3 kilometer van Saint-Pierre-sur-Dives r Pont-Audemer, i; ding 2.51.02) gemiddelde snelheid 36,886 km/uur; 2. Cecile Odin (Fra) z.t. (met ver goeding 2.51.07); 3. Henriy Top (Ned) z.t. (met vergoeding 2.51.12); 4. Maria Blower (GBr) op 3 seconden; 5. Jeannie Longo (Fra) op 5 seconden; 6. Valerie Simonnet (Fra); 7. Greta Fleerackers (Bel); 8. Catheri ne Swinnerton (GBr); 9. Ingrid Mekers (Bel); 10. Monique de Bruin (Ned); 13. Pe tra Groen (Ned); 17. Heieen Hage (Ned); 53. Thea van Rijnsoever (Ned) allen in dezelf de tijd als Longo. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Heieen Hage (Ned) 7 uur 24 minuten en 30 seconden; 2. Laurie Lisnard (Fra B) op dertien seconden; 3. Jeannie Longo (Fra A) op negentien seconden; 4. Valerie Simmo- net (Fra B) op 22 seconden; 5. Henny Top (Ned) z.t.; 6. Petra de Bruin (Ned) op 28 se conden; 7. Cecile Odin (Fra A) op 30 secon den; 8. Thea van Rijnsoever (Ned) z.t; 9. Kelly-Ann Way (Can) op 38 seconden; 10. Mandy Jones (GBr) op 40 seconden; 11. Monique de Bruin (Ned) op 41 seconden; 54. Petra Groen (Ned) op 1.00. TOKIO Het Internationaal Olympisch Comité heeft karate er kend als Olympische sport, zodat in de toekomst naast het judo ook deze Japanse vechtsport op Olym pisch niveau kan worden beoe fend. De erkenning is schriftelijk ver leend aan de Wereldbond van Ka- rate-do Organisaties. De bond hoopt in 1992 voor het eerst aan de Olympische spelen te kunnen mee doen. Bij de wereldbond zijn 76 landen aangesloten. De Bond zegt dat karate wordt beoefend door on geveer 25 miljoen mensen in meer dan 120 landen. Met gebalde vuist stuift Gerrit Solleveld als eerste over de meet. De eerste Nederlandse etappe-zege in de Tour i feit. In de kopgroep was Andersen met afstand de hardste werker hij reed voor het geel, dat hij twee jaar geleden als knecht van Zoetemelk ook een week lang mocht dragen. 'Solleveld vond het schitterend en trok zijn plan. "Er zaten geen sprinters in de kopgroep. Ik was al leen een beetje bang van Leali, zo'n linke Italiaan, de laatste kilometers ben ik niet meer uit zijn wiel weg geweest en ik heb hem in de sprint gemakkelijk geklopt". Zo werd het in Pont Audemer een feestdag voor de ploeg van Raas. Van der Poel nam de berg- trui van Maarten Ducrot over. Sol leveld was al aan zijn winnende sprint begonnen toen er toch nog lost, Zoetemelk sloot net op tijd aan bij het peloton. "Pfff", ver zuchtte de veteraan, "zonder die kleine domper over de festivi- jongens had ik het nooit gered". teiten zou vallen. Vijf kilometer voor de eindstreep, midden in de volle jacht kreeg Joop Zoetemek 'Voor ons kan de de Tour al niet :er stuk", merkte Jan Raas op. Met hem aan het stuur werd zijn lekke band. Henri Manders gaf formatie plotseling een eenheid, onmiddellijk zijn wiel af. Ducrot en Nijdam stopten om Joop terug in het peloton te brengen. Dat moest gebeuren onder levensge- vaaarlijke omstandigheden tussen de auto's door. Het lukte op het nippertje doordat Nijdam de ziel uit zijn lijf trapte. Ducrot werd ge- die geinspireerd is, hard werkt het tegen de besten kan opnemen. Ook zijn de slechte kanten van de rivaliteit met de ploeg van Post tot nu toe in de Tour achterwege ge bleven. Wellicht heeft de prestatie van Solleveld een, niet verwachte, goede Nederlandse Tour ingeluid. BOSKOOP - Routinier Ad Tak profiteerde uiteindelijk als lachen de derde van de tweestrijd tussen Wies van Dongen en Mathieu Her mans. De 32-jarige semi-prof uit Oud Gastel zegevierde gisteravond tijdens de derde etappe van de Zes van Rijn en Gouwe. Toen Tak de sprint van de kopgroep van drie aantrok, hield Van Dongen de be nen stil. Sprintfavoriet Hermans bleef te lang in het wiel van de Bra bantse kasteleinszoon hangen en kon het gat met Tak vervolgens niet meer dichten. Ziedaar de ontknoping van een levendige koers in Boskoop. De ac tieve Van Dongen, die zijn zinnen op de zege had gezet, een solo zag mislukken, maar wel in de kop groep bleef, zei het als volgt. "Ik ben in eerste instantie te vroeg weggegaan. Dat was overmoedig van mij, want op het laatst kwam ik kracht tekort. Ik moest echter wel iets doen want in de groep ging het niet goed. Hermans zat zich te sparen voor de sprint. Toen Tak uiteindelijk voor de beslissende spurt aanzette, liet ik' daarom het gat vallen. Dan Tak maar dacht ik". s het met dank aan Van Dongen roerend met deze analyse eens. "Ik moest proberen weg te komen want ik zat bij een paar rappe mannen. Toen ik de marreerde, bleef Hermans in het wiel van Wies zitten. Dat kostte hem de nederlaag", aldus Tak, die tevreden kon constateren dat de ereprijs wederom in zijn Nikon- ploeg terecht kwam. In Alphen werd immers Mario van Vlimme- ren een dag eerder al tot winnaar gekroond. Tak c.s. pakken derhalve heel verrassend uit in de profzesdaagse. De concurrerende en favoriete ploeg van Van Erp, die alleen op de eerste dag in Nieuwkoop (Verhoe ven en Van der Hulst) kon toe slaan, werd immers een dermate grote overmacht toegedicht, dat anderen niet of nauwelijks aan de bak zouden komen. De realiteit is anders. Zeker omdat ploegleider Jos Elen na de etappe van Bos koop Theo Appeldoorn opnieuw als leider hét erepodium zag be klimmen. Tak: "Het gaat heel goed met onze ploeg. We weten goed te genwicht te bieden aan de over macht van Skala. Er zitten welis waar veel jonge coureurs in onze ploeg, maar met de routine van Ma rio van Vlimmeren en mij als weg kapitein blijken we een heel eind te kunnen komen". Skala-kopman Nico Verhoeven en de zijnen zint dat totaal niet. Hetgeen bleek bij de tweede tüs- sensprint voor extra klassements- punten. Nadat Theo Appeldoorn de eerste regulier gewonnen had, werd hij bij de tweede bijkans de hekken ingereden. Verhoeven ge neerde zich er samen met ploegge noten niet voor om van zijn lijn af te wijken om Appeldoorn, die te recht protest aantekende, maar van de winst af te houden. De irri tatie in de Van Erp-formatie heeft zijn intrede gedaan. De spanning zal de komende da gen (vanavond start men in Wad- dinxveen, morgen in Bodegraven en donderdag in Gouda) te snijden zijn. Uitslag Boskoop: 1. Ad Tak, 2. Mathieu Hermans, 3. Wies van Dongen, 4. Peter Heeren, 5. Arnold van Hooft, 6. Rene Kos, 7. Jean Ha- bets, 8. Theo Appeldoorn, 9. Fons van Katwijk, 10. Marco van der Hulst. Kop van het klassement na drie dagen: 1. Theo Appeldoorn 103, 2. Ron Groen 82, 3. Nico Verhoeven '82, 4. Ad Tak 82, 5. Mathieu Her- 3 81. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11