VS: vliegtuigen Libanon taboe Botha gispt Raad van Kerken Gegijzelden gezond Bommen in Madrid, verband met kaping Israël laat sji'iten vrij mnsm Ook Syrië blijft op zwarte lijst België regelt geschil over studiekosten Vliegtuigen in botsing Eduard Sjevarnadze: geen internationale ervaring Dinsdag 2 juli i985 BRUSSEL - De vele Nederlandse studenten aan Belgische hoge scholen en hogere beroepsoplei dingen hoeven niet langer een ex tra hoog inschrijvingsgeld te beta len. De Belgische regering zal de speciale inschrijvingsgelden voor studenten uit de EG-landen af schaffen. haar studie aan het Hoger Instituut WASHINGTON/JERUZALEM (GPD/AFP/Rtr/UPI) De in Libanon gevestigde lucht- voor Vertalers en Tolken, in strijd vaartmaatschappij Middle East Airlines (MEA) mag niet meer in de Verenigde Staten ™.as met de ,i5'arnati°nale^vet'en landen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren meege- deeld. MEA vliegt twee keer per week het traject Beiroet-New York. door Hans de Bruijn sche studenten in rekening wordt gebracht. Volgens het Europese Verdrag is een dergelijk onderscheid tussen studenten uit EG-landen verbo den. De Belgische minister van on derwijs Coens heeft de uitspraak van de Antwerpse rechter aan vaard en is dus niet in beroep ge- Vorige maand besliste de Ant werpse rechter dat het hoge in schrijvingsgeld dat een Nederland- studente moest^ betalen voor gaan. Bovendien krijgen de stu- t-.xTT denten hun te veel betaalde in schrijfgeld terug. Aan de Antwerpse tolkenschool heeft een derde van de leerlingen de Nederlandse nationaliteit. Ook Zij moest 1600 gulden betalen, dan dubbel zoveel als Belgi- aan andere Belgische instellingen van hoger onderwijs (de uitspraak gold niet voor universiteiten) stu deren veel Nederlanders die in ei gen land werden uitgeloot. In onderwijskringen is nu de vraag opgekomen of de Antwerpse uitspraak toch ook van toepassing kan worden verklaard op de stu denten aan de Belgische universi teiten. In België studeren duizen den buitenlanders, vooral medicij nen. Ook zij betalen hogere in schrijfgelden. Als alle studenten de te veel be taalde inschrijfgelden gaan terug vorderen, kan dat de Belgische staat nog aardig wat kosten. Minis ter Coens heeft weliswaar afgekon digd dat alleen studenten worden terugbetaald die voor 13 februari 1985 daartoe een eis hebben inge diend, maar die beperking zal wor den aangevochten voor de rechter. BRUSSEL (AP) - Twee toe stellen van de Portugese lucht macht zijn gisteren boven Bel gië op elkaar gebotst en neerge stort. Het Belgische ministerie van defensie verklaarde dat de piloten zich met hun schiet stoel in veiligheid wisten te brengen. De~A-7 Corsairs kwamen bij Jodoigne, ca. 40 km ten zuid oosten van Brussel, met elkaar in botsing toen zijn in een for matie van vier vlogen. heeft gegeven. Deze hebben tot doel de internationale luchthaven van Beirut gesloten te krijgen om dat het vliegveld van de Libanese hoofdstad door kapers gebruikt wordt. Op Beiroet vliegen voor zover bekend alleen nog luchtvaartmaat schappijen uit België, Cyprus en Frankrijk. Twee Amerikaanse maatschappijen, Pan-Am en Trans World Airlines (TWA), hebben lan dingsrechten in Beiroet, terwijl de Libanese vrachtmaatschappij Trans Meditterranean Airways (TMA) op de Verenigde Staten placht te vliegen. De woordvoerder van buiten landse zaken in Washington noem de de sancties „een duidelijk sig naal" dat de Verenigde Staten ernst willen maken met de bestrij ding van luchtpiraterij en als een "eerste stap" om te verhinderen dat terroristen een "uitwijkhaven" hebben, zoals minister Shultz het heeft omschreven. Het Amerikaanse smaldeel met het vliegdekschip Nimitz zal voor lopig voor de kust van Libanon blijven, zo hebben zegslieden van Een hoge ambtenaar van het mi nisterie verklaarde tegenover jour nalisten dat Washington "het vlieg veld van Beiroet op de zwarte lijst plaatst tot Beiroet terroristen op de zwarte lijst zet". Hij zei dat de Verenigde Staten met hun bondgenoten "overleggen over een beëindiging van alle luchtverkeer op Libanon" en waar schuwde dat maatschappijen die op Beiroet blijven vliegen, hun lan dingsrechten in de Verenigde Sta ten kunnen kwijtraken. Ook mogen Amerikaanse en Li banese vliegtuigen geen vracht meer vervoeren tussen de Verenig de Staten en Libanon en omge keerd. Samen met het landingsver bod vormt deze maatregel het eer ste concrete resultaat van wettelij ke en diplomatieke stappen waar toe president Reagan opdracht WIESBADEN - De 39 Amerikaan se gegijzelden die zeventien dagen in Libanon gevangen zijn gehou den, verkeren allemaal in uitste kende staat van gezondheid. Dat zei kolonel Charles Maffit, direc teur van het Amerikaanse militaire door Hans Amesz hospitaal in Wiesbaden, gisteren op een persconferentie op de Lind- sey-luchtmachtbasis. Maffit ver klaarde dat weliswaar pas vandaag alle medische tests achter de"rug Buitenland kort zullen zijn, maar dat er geen enkele reden is aan te nemen dat een van de gegijzelden ernstige fysieke of mentale letsels heeft opgelopen. In Wiesbaden was een groot het Amerikaanse ministerie van defensie verklaard. Volgens een zegsman blijven de Amerikaanse schepen en een 1.800 man tellende Amfibie-eenheid veeleer in de Mid dellandse Zee 'om te benadrukken dat deze schepen altijd in interna tionale wateren varen en wij ze niet als reactie op eisen van terroristen heen en weer verplaatsen.' Een woordvoer van Buitenland se Zaken liet gisteren weten dat Syrië, ondanks de rol die Damas cus heeft gespeeld bij de vrijlating van de 39 Amerikaanse gijzelaars, genoteerd blijft op de Amerikaan se lijst van landen, die het terroris me ondersteunen.- Op die lijst ko men naast Syrië ook landen als Li bië, Iran en Zuid-Jemen voor. Re den voor de weigering om Syrië van deze lijst te schrappen is vol gens de woordvoerder het feit dat talrijke terroristische organisaties op een of andere manier hulp van Syrië krijgen. Bush De Amerikaanse vice-president George Bush zei gisteravond in Pa rijs dat elke wraakactie op de ka- 'pers is uitgesloten. Volgens Bush houden de misdadigers zich op in het dichtbevolkte westelijke stads deel van de Libanese metropool Beiroet, en zou een militaire aanval op hen zeker ook onschuldige bur gers treffen. Bush wilde geen be- tal familieleden van de gijzelaars vestiging geven van geruchten dat de VS Syrië hebben beloofd aanwezig. Ter begroeting waren daar ook enkele senatoren aanwe- revanche'af te zien. zig, onder wie Edward Kennedy, die vanwege het ontwapenings- overleg in Genève was. De meeste gegijzelden hielden zich gedurende de eerste uren van hun vrijheid in de Bondsrepubliek Duitsland op de achtergrond, maar enkelen, vooral de als woordvoer der van de groep treden Allan Conwell, gaven MADRID - Twee kantoren van deeltelijk te ontruimen, om de niet- Het gebouw van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij i gisteren door een bomaanslag forse schade opliep. buitenlandse luchtvaartmaat schappijen in Madrid zijn gisteren het doelwit geweest van aanslagen. Rond het middaguur ontplofte in het sousterrain van het kantoor van British Airways een bom. Als gevolg van de explosie brak brand uit, die het kantoor volledig ver nielde. door Gerrit-Jan Hoek Amper vijf minuten later werd het kantoor van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij Alia van uit een passerende auto met een mitrailleursalvo onder vuur geno- De twee inzittenden van de auto gooiden ook enkele granaten door de gebroken ruiten naar bin nen, die door de specialisten in ex plosieven van de Spaanse politie tot ontploffing werden gebracht. Eén bejaarde vrouw kwam bij de aanslag op het kantoor van British Madrid dat Airways om het leven, terwijl bij TEL AVIV - Binnen 48 uur zal de Libanon opge- Israëlische regering 300 van de nog veil, gaven 's 735 gevangen zittende sji'itische middags voortdurend interviews gevangenen vrijlaten. Dat is vol- aan Amerikaanse tv-stations. Con well zei dat de gijzelaars goed be handeld waren en meer begrip binet hadden gekregen voor de proble matiek van het Midden-Oosten en voor de vaak bittere omstandighe den waaronder de sji'iten leven. Naar verwachting keren de gegij zelden in overgrote meerderheid naar huis terug. gens welingelichte bronnen giste ren door het zogenaamde kernka- tien ministers besloten. door Taco Slagter Dominica Bij de gisteren gehouden verkie zingen op het Caribische eiland Dominica is de regerende Domini ca Freedom Party (DFP) opnieuw de sterkste gebleken. Het was de tweede keer sinds Dominica in 1978 onafhankelijk werd van Groot-Brittannië dat er verkiezin- gen plaatsvonden. De partij won 15 WARSCHAU (DPA/UPI/Rtr) - In Nauwelijks protest tegen verhoging prijzen in Polen Het is opvallend dat zo snel na de vreedzame ontknoping van het gij zelingsdrama met de 39 Amerika nen, in Jeruzalem een dergelijk be sluit is genomen. Van alle kanten wordt ontkend dat de terugkeer van de sji'iten naar Zuid-Libanon ook maar iets te maken heeft met de beëindigde vliegtuigkaping. Maar het is een publiek geheim, dat president Assad van Syrië als bemiddelaar in de affaire de toe zegging van de Verenigde Staten kreeg dat het Witte Huis ervoor zou zorgen dat binnen afzienbare tijd de gevangen van Atlit (Galilea) uit detentie zouden worden ontslagen. Washington op haar beurt ver plichtte Jeruzalem met de afspraak akkoord te gaan. De kapers had den vanaf het begin de vrijlating van deze moslimbroeders annex vrijheidsstrijders geëist. Het socialistische parlementslid en voormalige minister van buiten landse zaken van Israël Abba Eban zei gisteravond in een radio-inter view dat er geen enkele reden meer is om de sji'iten nog langer vast te houden. "Zou dat wel het geval zijn dan was Israël inderdaad van onrechtmatig handelen te betich ten zijn geweest", aldus het Knes- setlid. Verder wees hij erop dat zijn land er alles aan moet doen om el ke herinnering aan die 'rot'-oorlog de sji'iten werden tijdens de laat ste fase van de Libanon-oorlog ge vangen genomen - uit te bannen. "Daar horen deze en de resterende gedetineerden ook bij", zo vond Eban. de twee aanslagen in totaal 26 men sen met min of meer ernstige ver wondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. In politieke kringen in Madrid werden de aanslagen in verband gebracht met de recentelijk beëin digde kaping van het Amerikaanse vliegtuig van TWA, waarbij Jorda nië een bemiddelende rol heeft ge speeld. Ook werd verwezen naar de omstandigheid dat in hetzelfde gebouw als British Airways ook het kantoor van de TWA gevestigd is, voor welk agentschap wellicht de bom bestemd was. De aanslagen veroorzaakten gro te consternatie, omdat de kantoren van de twee luchtvaartmaatschap pijen slechts 300 meter van elkaar verwijderd liggen in het hartje van de Spaanse hoofdstad. Het besluit om de wolkenkrabber waar het kantoor van Alia gehuisvest is, ge- van de 21 zetels. Labour won er vijf; de laatste zetel ging naar een onfahankelijke kandidaat. De zeer pro-Amerikaanse pre mier Eugenia Charles, die als een van de eerste de Amerikaanse in val op het Caribische buureiland Grenada van harte ondersteunde spèeld! bTeefToÏÏnTe'WoegeavóS Polen zijn gisteren prijzen vlees verhoogd zonder dat daar merkbaar tegen is geprotesteerd. Van protestacties van arbeiders was buiten de fabriekspoorten nauwelijks iets te merken. Wat zich binnen de fabrieken heeft afge- onduidelijk. Een medewerker van Lech Wale sa liet weten dat de leider van het verboden vakverbond Solidariteit „zeer tevreden was over de hou ding van de arbeiders" op de Le- nin-scheepswerf, het bedrijf waar Walesa zelf werkzaam is. Volgens onbevestigde berichten zou het op de scheepswerf tot werkonderbre kingen zijn gekomen. De directie van het bedrijf sprak die berichten tegen. beloofde voor de verkiezingen dat ze haar pro-westerse beleid zou voortzetten. Labour daarentegen wilde een niet-^ebonden koers va- Nieuw-Caledonië De staat van beleg, die de rege ring in Parijs een halfjaar geleden afkondigde in het onrustige over zeese gebiedsdeel Nieuw-Caledo nië in het zuiden van de Stille Oce aan, is sinds gisteren opgeheven, maaar hij kan opnieuw van kracht worden als het Franse parlement in augustus besluiten neemt over de toekomstige status van het ei land ten oosten van Australië. Na dat op grote schaal rellen waren uitgebroken na plaatselijke verkie zingen in november schortte de re gering in Parijs de burgerlijke vrij heden op Nieuw-Caledonië op. Franse kernwapens is bezig het kem loopbaan tot dusver- stelsdniatig onderscheide^ door met harde functionarissen en een gewillig te lenen aan de publieke opinie. Daar staat tegenover dat hij nau welijks ervaring heeft op het ge bied van de internationale politiek. De reputatie van Sjevarnadze bij de bestrijding van de corruptie ver wierf hij als partijleider in Georgië, een van de lastigste en meest cor rupte Sowjet-republieken waar de bevolking zich sterk aangetrokken voelt tot de in het Sowjet-bestel verboden geneugten van het vrije ondernemerschap. Toen Sjevar nadze, zelf een Georgiër met de rang van politiegeneraal, in 1972 de leiding kreeg over de Georgische JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse pre sident P. W. Botha heeft in felle bewoordingen gereageerd op een telex die de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de SACC, hem vorige week toestuurde. Botha legde de SACC voor dat zij eerst maar eens moest uitmaken of zij een ker- door Ruud de Wit kelijke organisatie is of een 'politieke activis- tengroep'. Hij beschuldigde de SACC er ook van, dat ze bezig is Zuid-Afrika uit te leveren in de handen van zijn vijanden. Vorige week donderdag besloot de SACC, onder voorzitterschap van haar secretaris-ge neraal, dominee Beyers Naudé, aan Botha een telex te zenden. Hierin werd de onmiddellijke terugtrekking van alle Zuidafrikaanse politie- en legereenheden uit de zwarte woonwijken gevraagd. Die donderdagochtend had Beyers Naudé ook bezoek gekregen van twee officie ren van de veiligheidspolitie, die hem namens de minister van justitie, Louis le Grange, een 'vriendelijke waarschuwing' gaven vanwege zijn oproep tot burgerlijke ongehoorzaamheid. In zijn antwoord aan Beyers Naudé zegt Bo tha ook twijfels te hebben over de representa tiviteit van de SACC. "Ik ben behoorlijk ver rast over de wijze waarop u en bepaalde verte genwoordigers van de kerken, die behoren tot de SACC, het op zich durven te nemen de re gering en andere organistaties voor te schrij ven hoe te handelen in het belang van Zuid- Afrika. U hebt op geen enkele wijze een man daat gekregen voor zo'n arrogant gedrag". Botha betwijfelde in zijn antwoord aan Beyers Naudé ook, dat de SACC van zijn kerk leden toestemming heeft gekregen voor een openlijke politieke opstelling, en waarschuw de de SACC voor de gevolgen: "Ik moet u waarschuwen tegen onverantwoordelijke ac ties, omdat dit land het zich niet kan veroorlo ven met zulke kwalijke propaganda van uw kant te worden belaagd". Het antwoord van Botha komt op een reso lutie van de SACC, afgelopen vrijdag, om openlijke desinvestering door het buitenland in Zuid-Afrika te ontmoedigen. In tegenstel ling tot in Nederlandse anti-apartheidskrin- gen, waar deze met historisch aangeduide be slissing van de SACC veel bijval kreeg, is de resolutie van de SACC in de Zuidafrikaanse pers nagenoeg doodgezwegen. ontplofte granaten onschadelijk te maken, leidde tot paniek onder de employés van de andere kantoor gebouwen. Omdat de politie uit voorzorg en angst voor nog meer aanslagen de Gran Via, de belang rijkste verkeersader van Madrid, had afgesloten, ontstond een enor me verkeerschaos, die verscheide ne uren duurde. De Spaanse politie zette direct na de ontploffingen een groot scheepse opsporingsactie in gang, die leidde tot de arrestatie van twee verdachte individuen, die in een ondergrondse parkeergarage werden gesignaleerd. Maar gister avond konden de politie-autoritei- ten nog geen bevestiging geven dat het tweetal inderdaad betrokken was geweest bij de aanslagen. La ter op de avond werden de aansla gen vanuit Beiroet opgeëist door een volstrekt onbekende groepe ring, de Organisatie van Onder drukten, die verklaarde dat de aan slagen een antwoord vormden op de politiek van de Amerikaanse president Reagan. Dat de aanslagen juist in Madrid werden gepleegd, wordt ook ge zien als een intimidatiepoging van sji'itische terreurorganisaties te gen Spanje, waar twee weken gele den twee sji'iten tot 23 jaar gevan genisstraf werden veroordeeld we gens een mislukte aanslag op een Libische diplomaat in september van het vorig jaar. Eén dode bij mijn staking Z.-Afrika JOHANNESBURG (GPD) - On lusten bij stakingen in drie goud mijnen in Zuid-Afrika hebben tot nu toe het leven van één zwarte mijnwerker geëist. Gisteren wei gerden ruim 20.000 zwarte mijn werkers in drie goudmijnen, te we ten Kinross en Winkelhaak in de Transvaal en Beatrix in de Oranje Vrijstaat, aan het werk te gaan als steunbetuiging voor de National Union of Mineworkers, de NUM. Deze grootste vakbond in Zuid- Afrika, met 220.000 zwarte leden, weigerde vorige week akkoord te gaan met de loonsverhoging die door de werkgevers was voorge steld. Hoewel vertegenwoordigers van de werkgevers zeggen dat de 20.000 mijnwerkers die nu in sta king zijn, geen lid zijn van de NUM, moet hun staking uitgelegd worden als steunbetuiging voor de eis van 23 procent salarisverhoging die de NUM nastreeft. De werkgevers hebben inmid dels politiesteun gevraagd en ge kregen om de stakende mijnwer kers onder controle te houden. Volgens bronnen in de mijnen heeft de politie traangas, hagel en rubberkogels gebruikt om de mijn werkers uiteen te drijven. Op de mijn Winkelhaak kostte dat het le ven van een staker. ADVERTENTIE MOSKOU (Rtr./UPI/AFP) Eduard Sjevarnadze, de nieuwe minister van buitenlandse zaken de Sowjet-Unie, heeft zich in IL T, ,f1r hand op te treden tegen corrupte beurt aan de hand van een vyf-ja- renplan dat tot 1988 loopt. In een gisteren gepubliceerd rapport van minister Charles Hernu van defen sie staat dat na de ingebruikne ming van de zesde door kernraket ten aangedreven strategische on derzeeboot gewerkt wordt aan het voorzien van de andere onder zeeërs met de nieuwe, sterkere ra ket die meer dan één kernkop telt. Uruguay Het referendum, waarbij de be volking van Uruguay zich op 24 no vember zou uitspreken over een verandering van de grondwet, gaat Sjevarnadze: harde hand. (foto ANP) reid te luisteren naar de opvattin gen van de bevolking. Zo ging het w Georgische partijblad onlangs over niet door. Toen de militairen vorig communistische partij werd de re- tot de ongebruikelijke stap om een vragenlijst af te drukken waarin het publiek werd verzocht om zijn reactie op de anti-corruptiemaatre gelen. De vragenlijst leek niet be doeld om de bevolking een stem te geven in de bepaling van het be leid, maar ze weerspiegelde dezelf- Sjevarnadze ging de uitwassen te ,de neiging tot openheid die ook het 'leiderschap van Gorbatsjov tot jaar plaats maakten voor een bur gerregering, sprak men af dat het congres begin juli als grondwetge vende vergadering zou worden publiek geteisterd door schanda len. Er was sprake van omkoperij, een florerende zwarte markt, spe culatie, handel in marihuana en geïnstalleerd en zou onderzoeken vriendjespolitiek op alle of de grondwet van 1967 en de bij- Ook waren - zondere rechten voor de militairen timenten, op het gebied van de nationale vei ligheid veranderd moeten worden. Het resultaat hiervan zou onder werp worden van een volksraad pleging in november. Maar de poli- r sterke nationale s lijf met een reeks ontslagen en hoogde aandacht voor de politie en de partijhiërarchie. Met ongewone felheid keerde hij zich tegen het tieke partijen hebben besloten, dat gebruik van verdovende middelen, men zich eerst volledig moet wij- waarbij hij dit probleem op één lijn den aan de oplossing van de ernsti ge economische en sociale proble men waarmee Uruguay te kampen heeft. stelde met de andere plaag rest van het land: het alcoholisme. In zijn kruistocht tegen de cor ruptie toonde Sjevarnadze zich be- dusverre heeft gekenmerkt. Sjevarnadzes politieke loopbaan is een voortdurend gevecht ge weest tegen de corruptie. Hij begint met een vrijwel scho ne lei aan het ministerschap van buitenlandse zaken, dat 28 jaar lang in handen is geweest van And- rej Gromyko Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantie zaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis- en/of Euro cheques, safeloketten. U gaat dan een stuk geruster op vakantie. RflbobOllk G2 Vakmensen in Vakantiewensen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7