Shell Curagao verleent uitstel Vakantie? GWK Eerst langs GWK GWK Lubbers gaat praten in Venezuela Nederlander al week in Zuidafrikaanse cel Beroep tegen uitzetting hongerstakende Hongaren 'Laatste greep' in ABP-fonds DINSDAG 2 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 WILLEMSTAD, CURA CAO (GPD/ANP) - De aan deelhouders van de Ko ninklijke Shell hebben be sloten het ultimatum waar bij wordt beslist over het voortbestaan van de raffina derij op Curasao enige we ken op te schorten. Dit ulti matum was eigenlijk zon dag al verlopen, en volgens de Shell-directfe is nog steeds niet voldaan aan de vier voorwaarden die het mogelijk maken de poorten open te houden. Shell is bereid te wachten met een definitieve beslissing tot na het be zoek van premier Lubbers aan Ca racas in Venezuela. Half juli zal Lubbers onderhandelen met de Venezolaanse regering om garan ties te krijgen die een rendabel functioneren van de Curagaose raf finaderij mogelijk maken. Waarne mers die bij de onderhandelingen zijn betrokken, hopen dat het pre mier Lubbers zal lukken een leve ringscontract voor langere termijn te krijgen met een aanvaardbare prijs voor de ruwe olie. Het zou de premier er vooral om te doen zijn de raffinaderij nog minstens een jaar open te houden. Dat is precies tot na de verkiezingen in Neder land. Als gevolg van de sluiting van de olieraffinaderij op Aruba Komen er namelijk veel werkloze Arubanen naar Nederland. Er is de Neder landse regering daarom heel wat aan gelegen de raffinaderij op Cu rasao open te houden. Men is er be ducht voor dat een nog grotere stroom Curagaoënaars hen zal vol gen. Shell-directeur Van Mourik- Broekman zei dat er wel voorberei dingen worden getroffen voor slui ting van het bedrijf. De komende weken wordt er geen ruwe olie meer ingekocht, alleen de oude voorraden worden opgemaakt. Al le uitgaven worden tot het hoogst noodzakelijke beperkt. Verliezen Oorspronkelijk zou Shell al op 31 maart j.l. een beslissing nemen over het al of niet sluiten van de raffinaderij wegens aanzienlijke verliezen. Er moest ook toen al worden voldaan aan een aantal voorwaarden, wilde de raffinaderij kunnen openblijven. Op verzoek van de Nederlandse regering en van de Nederlands-Antilliaanse re gering heeft Shell vervolgens zijn beslissing met drie maanden opge schort tot afgelopen zondag. In die drie maanden heeft het bedrijf een verlies van 70 miljoen Antilliaanse gulden geleden, dat is zo'n 135 mil joen Nederlandse gulden. Opmerkelijk is dat de Shell-di- rectie nu terugkomt op haar eis tot een meerderheidsparticipatie door de Antilliaanse overheid. De on derhandelingscommissie had zich ADVERTENTIE Fontantqeld voor cheques en cards. Met uw blauwe girobetaalkaarten, girokascheques, groene betaalcheques en Eurocheques kunt u bij elk GWK-kantoor tegen een kleine vergoeding kontantgeld halen. Ook houders van Eurocard, VisaCard, Diners Card of American Express Card zijn voor kontantgeld welkom. Handig: u kunt dan meteen uw vreemdgeld kopen. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De GrenswisselkantorenNV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV Pierson, Heldring Pierson N.V. ONTPLOFTE CAMPINGBUS (ANP) - Het Neder landse campingbusje dat zondagmiddag in Oosten rijk op de snelweg nabij Salzburg is ontploft, heeft naar alle waarschijnlijkheid een defecte gasinstalla tie gehad. Volgens het Oostenrijkse persbureau APA zou een van de meerijdende kinderen daardoor in een onbewaakt ogenblik een gaskraan hebben kun nen openen. Alle zes de inzittenden (twee vrouwen en vier kinderen) raakten ernstig gewond door de explosie. Het busje was zowel met een lpg-tank als met een kookinstallatie uitgerust. De 29-jarige bestuurster S. Oosting-Hell uit Rijs- sen verklaarde een gaslucht te hebben geroken, waarna zij de bus langs de kant tot stilstand bracht, aldus APA Op het moment dat zij de ontsteking uitschakelde ontplofte de wagen en vloog in brand. JOHANNESBURG - De 47-jarige Nederlander Klaas de Jonge is, naar gisteren in Johannesburg be kend is geworden, acht dagen gele den door de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie gearresteerd. De Jon ge wordt in Johannesburg vastge houden krachtens sectie 29 van de veiligheidswet. Dit houdt in, dat hij voor onbeperkte tijd in hechte nis kan worden gehouden voor verhoor, zonder dat er een aan klacht tegen hem is ingebracht. Opgepakt door veiligheidspolitie door Ruud de Wit akkoord verklaard met een een derde deelname door de Antil liaanse regering. De Shell-directie hoopt op zeer korte termijn over haar participatie-eis met de Antil liaanse regering te onderhandelen. Van Mourik-Broekman verklaar de dat aan de voorwaarden voor het voortbestaan van de raffinade rij moet zijn voldaan voordat pre mier Lubbers naar Caracas gaat. Een van die voorwaarden is een loonsverlaging voor de werkne mers van 15 procent. Daarop lie pen het afgelopen weekeinde de onderhandelingen tussen de Shell- directie en de vakbonden stuk. Nederlandse ambassade in Suriname houdt zelfde status |DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering is niet van plan haar ambassade in Paramaribo te sluiten of de diplomatieke betrek kingen met Suriname terug te brengen tot het niveau van zaakge lastigde. Ambassadeur Van Hou ten blijft op zijn post om zoveel mogelijk de kanalen open te hou den. Een dialoog met de Surinaam se regering moet mogelijk blijven, zo verklaarde vanochtend een woordvoerster van het ministerie van buitenlandse zaken. De Surinaamse regering had vo rige maand uit bezuinigingsover wegingen besloten ambassadeur Heidweiler en zijn tweede man Van Bokhoven terug te roepen en de diplomatieke vertegenwoordi ging terug te brengen tot de status van gezantschap. Maar legerleider Bouterse legde dit vorige week op een persconferentie uit als een po litieke daad en had verwacht dat Nederland dit signaal had begre pen en een zelfde diplomatiek ge baar zou maken. Volgens diplomatiek gebruik had Nederland op grond van het beginsel van wederkerigheid (reci prociteit) zijn ambassadeur moe ten terugroepen en de ambassade in status verlagen. Maar het minis terie zei dat een tegengebaar zou betekenen dat er geen dialoog meer mogelijk zou zijn met het Su rinaamse volk. In politieke kringen in Den Haag wordt gezegd dat als Nederland zijn ambassadeur zou terugroepen er geen controle meer zou kunnen worden uitgeoefend op Bouterse. De laatste maanden komen uit Pa ramaribo berichten over grove schending van de mensenrechten door het Bouterse bewind. De mili taire politie maakt zich volgens Su rinaamse ooggetuigen schuldig aan systematisch martelen van te genstanders van het regime. HASJSMOKKEL (AP) - Aan de Nederlands-Duitse grensovergang bij Emmerich is een 35-jarige Ne derlander gearresteerd die 10 kilo hasjiesj in zijn auto had verstopt. De man verklaarde door een onbe kende Amsterdamse dealer in een koffieshop te zijn benaderd om voor 2.000 gulden de lading hasj naar de Bondsrepubliek te bren gen. Op grond van de verklaring van de arrestant werden nog vijf arrestaties verricht in Berlijn, Düs- seldorf en Neuss. Tijdens dit verhoor mag niemand contact met hem hebben, dus ook niet familieleden, advocaten of in dit geval vertegenwoordigers van de Nederlandse ambassade. De Jonge was twee weken gele den vanuit Harare, de hoofdstad van het buurland Zimbabwe, per auto naar Zuid-Afrika gekomen. Hij zou in het zogenoemde 'thuis land' Bophuthatswana gaan sollici teren voor een docentschap aan de universiteit van Mmbatho. Hij had zijn familie in Harare gezegd, dat hij zondag 23 juni weer terug zou zijn. Volgens goedingelichte bron nen is hij de vrijdag ervoor wel de gelijk in Mmbatho voor het sollici tatiegesprek geweest, maar sinds dien had niemand meer iets van hem vernomen. Omdat familieleden in Harare een. ongeluk vreesden, werden vrienden in Johannesburg in de loop van vorige week ingeschakeld om te achterhalen waar De Jonge gebleven zou kunnen zijn. Er werd toen voor een ongeluk gevreesd. Ook bij de Nederlandse ambassade in Harare en Pretoria werd De Jon ge als vermist opgegeven. In Johannesburg werd tevens de bekende advocate Kathleen Satch- well ingeschakeld, die gespeciali seerd is in 'verdwenen' personen. Zij wist uiteindelijk te achterhalen, dat De Jonge sinds zondag 23 juni door de veiligheidspolitie te Jo hannesburg wordt vastgehouden vanwege sectie 29. Van de eerder genoemde goedin gelichte bronnen is ook vernomen, dat de beschuldigingen tegen De Jonge ernstig zijn. Bij zijn arresta tie zou zeer belastend materiaal in de auto waarmee hij reisde, zijn aangetroffen. Aanvankelijk werd er gesproken over wapens, maar la ter werd dit afgezwakt tot sabota- geplannen van het African Natio nal Congress (ANC) en andere ver boden publikaties. Het is in Zuid- Afrika verboden ANC-materiaal in bezit te hebben, en op betrokken heid bij sabotages staat de dood straf. Tot vorig jaar was Klaas de Jon ge in Mozambique werkzaam op het ministerie van onderwijs. Als sociaal-antropoloog en demograaf was hij daar reeds enige jaren ac tief als veldwerker. Omdat hij vond dat het in Mozambique onmogelijk was geworden zijn beroep, gezien de onveilige-situatie in het land, nog langer uit te oefenen, besloot hij met zijn gezin een vriendin en een zoon van 18 naar Zimbabwe te gaan. Daar trad hij wederom in dienst van het ministerie van on derwijs. De Nederlandse ambassade in Pretoria alsmede het consulaat-ge neraal in Johannesburg zijn op de hoogte van de arresatie van De Jonge, maar weigeren commentaar te geven. Blijf van mn lijfin rouw UTRECHT (ANP) - Bewoon sters en medewerksters van het Utrechtse 'Blijf van m'n Lijf huis hebben gisteren voor het Utrechtse stadhuis met een rouwplechtigheid te kennen ge geven dat zij treuren over de verdwijning van de landelijke subsidieregeling voor opvang huizen van mishandelde vrou wen en kinderen. Volgens de nieuwe welzijnswet zal het rijk voortaan geen sub sidies meer verstrekken aan dergelijke tehuizen, maar zul len gemeenten en provincies die subsidies gaan verzorgen. Het actiecomité 'Blijf van m'n Lijf- Utrecht is verbolgen over die maatregelen. Volgens het comi té zijn de 'Blijf van m'n Lijf huizen nu overgeleverd aan de politieke willekeur van gemeen ten en provincies zonder dat daar een bindend landelijk be leid ten opzichte van geweld te gen vrouwen tegenover staat. De overheid onttrekt zich op die manier aan haar verantwoor delijkheid voor het ontwikkelen van een landelijk beleid tegen vrouwenmishandeling. Door de nieuwe opzet van subsidieverle ning zullen er beleidsverschil- len ontstaan per gemeente of per provincie en is een lande lijk beleid ten dode opgeschre ven, aldus het comité, (foto anp> KAMPEN (ANP) - Mr. H.D. Wind, de advocaat van twee in Kampen in hongerstaking verblijvende Hongaren Janos Arpad Török (35) en Ursula Ember (32), gaat in hogei beroep tegen de uitspraak van het Haagse arrondissementsgerecht dat de twee terug moeten naar Oos tenrijk. Het beroep dient over twee maanden. De advocaat ziet voldoende rede nen om de zaak te herzien. Een be langrijk argument is een brief die hij deze week ontving van het Oos tenrijkse ministerie van binnen landse zaken. In die brief staat dat Oostenrijk de Hongaren onder geen beding terug wil hebben. Mr. Wind wilde de precieze in houd van de brief niet meedelen, omdat de zaak nog in behandeling is. "Het is in ieder geval wel zo dat de brief voor Janos en Ursula een reden te meer is niet terug te ke ren", aldus de Amsterdamse advo caat. De zaak van de op een geheim adres in Kampen verblijvende Hongaren speelt sinds eind mei. Het tweetal, dat ruim vijfjaar door bracht in een Oostenrijks vluchte lingenkamp en medio mei als sup porter van de voetbalvereniging Rapid Wien meereisde naar Rotter dam, bleef in Holland achter en vroeg in Kampen om politiek asiel. Na een gesprek met een ambte naar van de vreemdelingenpolitie kregen de man en vrouw, verge zeld van drie jonge kinderen, te ho ren dat zij vóór 18 juni het land moesten verlaten. Aangezien zij al lebei in het bezit zijn van een Oos tenrijks vreemdelingenpaspoort met terugreisvisum is Oostenrijk juridisch gezien verplicht hen weer op te nemen. De vluchtelingen weigeren echter terug te keren naar het vluchtelingenkamp om dat ze daar in hun ogen geen enke le toekomstmogelijkheid hebben. Volgens mr. H. Nawijn, adviseur van staatssecretaris van justitie Korte-Van Hemel, heeft het hoger beroep geen opschortende wer king. Slechts als de gezond heidstoestand zodanig verzwakt is dat de vluchtelingen niet in staat zijn de terugreis te aanvaarden, kan de vreemdelingenpolitie be sluiten het vonnis uit te stellen. Zijn de Hongaren echter genoeg hersteld, dan worden ze volgens Nawijn alsnog uitgewezen. De afdeling Kampen van de Ver eniging Vluchtelingenwerk Neder land (WN) heeft laten weten alles in het werk te zullen stellen om uit zetting te voorkomen. De toestand van de twee Hongaren die nu ze ventien dagen in hongerstaking zijn, wordt volgens de VVN met de dag slechter. Man (70) bekent vriendin (65) te hebben gedood ARNHEM (GPD/ANP) - Een 70- jarige Arnhemmer is gisteren door de plaatselijke politie gearresteerd nadat hij telefonisch had laten we ten zijn 65-jarige vriendin van het leven te hebben beroofd. Toen de politie ging kijken in de door de man genoemde woning in de Gel derse hoofdstad, trof zij het leven loze lichaam van de vrouw aan.. Inmiddels is vast komen te staan dat het slachtoffer met een zware bacosleutel op het hoofd is gesla gen en als gevolg daarvan is overle den. Over het motief was gisteren nog weinig bekend. De man heeft verklaard de vrouw te hebben ge dood na een woordenwisseling. De echtgenoot van de 49-jarige vrouw uit het Zeeuwse Sint-Anna- land die enkele weken geleden on der verdachte omstandigheden dood in haar woning werd aange troffen, heeft bekend dat hij zijn vrouw om het leven heeft ge bracht. Hij heeft haar een glas drank met het zwaar giftige insec- tenverdelgingsmiddel Phosdrin la ten drinken. De 57-jarige man is al op 24 juni door de rijkspolitie aangehouden. In het huwelijk bestonden al enke le jaren problemen, waarbij alco holgebruik een rol speelde. Drie jaar cel wegens incest met 6 dochters ALMELO (GPD) - De Almelose rechtbank heeft vanmorgen een 58-jarige man die twintig jaar lang zes van zijn zeven dochters vele malen seksueel heeft misbruikt, veroordeeld tot eèn gevangenis straf van drie jaar. De officier van justitie had vorige week twee jaar De rechtbank meent dat de man enkel zijn eigen seksuele verlan gens heeft bevredigd, zonder ook maar enige rekening te houden met zijn kinderen. De rechtbank sprak van een zeer laakbare menta liteit. Bij het opleggen van de straf overwoog de rechtbank ook, dat de man niet heeft geschroomd grote psychische dwang uit te oefenen op zijn jongste dochter om belas tende verklaringen in te trekken. De vader heeft vrijwel alles ont kend. Wel heeft hij toegegeven met een van zijn dochters gemeen schap te hebben gehad. Order voor HSA DEN HAAG Hollandse Signaal Apparaten (HSA) in Hengelo zal het commando- en communicatie systeem leveren voor vier nieuwe M-fregatten die de Vlissingse werf De Schelde zal gaan bouwen. Het contract tussen HSA en het minis terie van defensie zal binnenkort worden gesloten. Dat deelt staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) mee in een brief aan de Tweede Kamer. Met de levering door HSA van de com mando- en communicatie-appara- tuur is een bedrag van tientallen miljoenen guldens gemoeid. DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk (binnenland se zaken) zal naar het zich laat aanzien dit jaar voor het laatst 900 miljoen gulden aan het ambtenarenpen- sioenfonds ABP onttrekken. Deze door de ambtena renbonden gewraakte 'greep uit de kas' is door achter eenvolgende ministers van binnenlandse zaken ge bruikt als bezuiniging. Morgen buigt het ambtenaren- overleg zich over een wetsontwerp dat deze mogelijk laatste onttrekking (het gaat in feite om een 2,3 pro cent lagere premie-afdracht) moet regelen, zo heeft een woordvoerster van het ministerie meegedeeld. 'De eerste 'greep uit de kas' werd in 1981 gedaan door de toenmalige minister Wiegel. De onttrekkin gen hadden steeds plaats in afwachting van definitie ve maatregelen voor de pensioenopbouw. Bij de Raad van State ligt nu een wetsontwerp dat de toetredings leeftijd van ambtenaren tot het ABP bij 25 jaar legt. Nu begint de pensioenopbouw van de ambtenaar di rect bij indiensttreding. Door de grens bij 25 jaar te leggen draagt de overheid 550 miljoen minder premie aan het ABP af. Volgens de ambtenarenbonden is de in hun ogen slechte positie van het ABP vooral te wijten 'aan de grepen uit de ABP-kas om het financieringstekort van de overheid te dekken'. Ook de commissie-Polak, die het fonds naar aanleiding van de ABP-affaire door lichtte, heeft de achtereenvolgende ingrepen in niet mis te verstane bewoordingen gekritiseerd. In verze keringstechnische zin is er inmiddels een tekort van 11 miljard ontstaan. De huidige pensioenen worden daardoor niet bedreigd, maar wel de toekomstige pen sioenen. ADVERTENTIE EERSTE FIETSSLAAPTREIN VERTROKKEN UTRECHT (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) - zie inzetje - gaf gisteren in Utrecht met een fluitje en een spiegelei het vertreksein voor de eerste fietsslaaptrein. Deze trein, die 420 passagiers kan vervoeren en evenzoveel fietsen, rijdt in de maanden juli en augustus één keer per week naar de Dordogne en de Limousin in Frankrijk. Op de foto laden fietsers hun voertuig in die ze in speciale rekken goed kunnen vastsjorren om te voorkomen dat ze beschadigen. (foto's anpi Dolman wordt Niet-Roker '85 DEN HAAG (GPD) - De Stich ting Volksgezondheid en Ro ken heeft Tweede-Kamervoor zitter Dolman gisteren uitge roepen tot 'Niet-Roker 1985'. Deze titel, waaraan een oorkon de is verbonden, werd Dolman aan de vooravond van zijn 50ste veijaardag verleend vanwege 'de voorbeeld-functie die hij uitoefent in een milieu waar, letterlijk en figuurlijk, nogal wat rookwolken worden ge legd". Volgens de Stichting heeft de heer Dolman immer geijverd om binnen de parlementsge bouwen de niet-rokers zoveel mogelijk te beschermen tegen de overlast die rokers veroorza ken. Waar en wanneer u maar wilt. GWK is z DOUANE zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 110.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324, Zeven dagenindeweekopen voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV N.S.-station Leiden, tel. 071-144558. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur. zo. 10.00-16.00 uur. Ook op de N.S.-stations van Den Haag C.S. en H.S., Rotterdam, Amsterdam C.S. en Amstel, Haarlem en Schiphol- Centrum.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5