795- Raad legt parkeren centrum aan banden Sprankelende vakantie in augustus in een luxueus 5-sterrenbungalowpark t Rijk lost schulden af aan woningbouwverenigingen SSfeg Protest prof. Oort tegen omslag boek gratis plaatsen verdwijnen 020-924926' NENDÖMDO MSBBSBM. -I 19INSDAG 2 JULI 1985 LEIDEN LEIDEN - Professor J.H. Oort vindt het niet leuk dat zijn por tret op de voorkant van het boek 'Het Land der Letteren - Leiden' prijkt. "Ik weet niet hoe en wan neer deze foto genomen is, maar ik heb nooit verlof gegeven om deze te publiceren, en zou dit jdses ook zeker niet geven, want uit 9-19.3 het verband van de optocht van hoogleraren gelicht doet deze cafl enigszins belachelijk aan", aldus 48 t€ de 85-jarige in Oegstgeest -an i, woonachtige astronoom die werd gefotografeerd tijdens de universitaire Dies Natalis - ver- »ewe| sierd met eretekenen dus. De voormalig hoogleraar en oud-directeur van de Leidse >eroe sterrenwacht vervolgt: "Door de uitgever wordt op de ommezijde Foto op Het land der letteren zonder toestemming geplaatst van de titelpagina gesteld dat van rechthebbenden toestem ming verkregen is om teksten en afbeeldingen af te drukken. Ik wil met klem protesteren tegen het buiten mijn medeweten pu bliceren van dit portret en het vestigen van de indruk dat ik hier toestemming toe gegeven heb". Meulenhoff-redactrice Tilly Hermans vertelt dat men ter uit geverij de brief van de Leidse professor heeft gelezen. "Wij dachten niet dat we een foutje hadden gemaakt. In elk geval zullen we contact opnemen met de heer Oort; we zullen hem een brief schrijven". Mag je een foto van iemand op de voorkant van een boek plaat sen zonder toestemming van de desbetreffende? De Amsterdam sejurist Mom. gespecialiseerd in het auteursrecht, zegt dat er in de auteurswet drie artikelen betrek king hebben op dit onderwerp. Het gaat om de artikelen 19, 20 en 21. van fotograferen in opdracht. Dat is in dit specifieke geval niet zo, hier is geen sprake van foto graferen in opdracht, dus is arti kel 21 van toepassing. Welnu, als je dat artikel bestudeert, kom je tot de slotsom dat de fotograaf een foto openbaar mag maken van iemand die daar niet uit drukkelijk toestemming voor heeft gegeven". "Maar - en nu komt het - de fo tograaf loopt dan later wel het ri sico dat de geportretteerde zich verzet en naar de rechter stapt. Hij kan zich dan op redelijk be lang beroepen". "Ik weet niet of die professor zich daar in dit geval op kan be roepen. Kijk, hij komt weliswaar niet verder in het boek voor, maar dat ze zijn portret hebben gekozen heeft z'n redenen, denk ik. De sfeer van een universiteits stad treffen bijvoorbeeld". "En het is zeer de vraag of ie mand dan nog kan zeggen: er is geen rekening gehouden met mijn redelijk belang. Het is iets anders als je het portret van de professor gebruikt voor de om slag yan een seksblad". len- '^'LEIDEN - De Leidse ge- .'anineenteraad heeft zich gis- erdteravond vrijwel unaniem akkoord verklaard met het ''""nieuwe parkeerregime -cn waarbij op den duur alle of gratis parkeerplaatsen in de j°rbinnenstad zullen verdwij- op nen- Bewoners en bedrijven kunnen, te- .erj gen betaling van 180 gulden, een ter vergunning krijgen om in de daar in voor gereserveerde straten en bij jg de meeste parkeermeters en auto- maten hun auto te stallen. Een voorstel van het CDA om dit par- keerabonnement voor bewoners te verlagen van 180 naar 100 gulden per jaar werd door een grote raads- meerderheid verworpen, j: Daaraan vooraf zaten PvdA en CDA elkaar stevig in de haren over jn die voorgestelde tariefsverlaging. Van Zijp (CDA) verklaarde de las tenverzwaring voor binnenstadbe- woners zo laag mogelijk te willen houden en verweet PvdA-ver- Raad voelt niet voor beperking gemeentegarantie LEIDEN - Een raadsmeerderheid voelt niets voor het collegevoorstel om de gemeentegaranties voor be staande woningen te beperken tot 105 procent van de verkoopwaar- de. Het college van B en W meent dat de risico's die de gemeente loopt te groot zijn en beperkt moe ten worden. Voor nieuwbouwwo ningen zou wel een garantie moge lijk moeten blijven voor een lening ter financiering van de volledige verwervingskosten. Dit betekent dat de koper van een nieuwbouw woning geen eigen geld hoeft te hebben en de koper van een be staande woning, waarvan de ver wervingskosten (koopsom, over drachtsbelasting en notariskosten) doorgaans hoger zijn (circa 110%), wel. Het WD-raadslid Van der Nat meent dat een dergelijk beperking het eigen woningbezit niet ten goe de komt en het met name de nieu we woningzoekenden moeilijk maakt. Hij vreest dat kopers het benodigde eigen geld op een ande re wijze gaan financieren, bijvoor beeld door een persoonlijke lening aan te gaan. Een voorstel van de liberaal om de beperking te laten vervallen werd gisteravond door een meerderheid in de raad ge steund. AUTO IN BRAND - De brandweer moest gisteravond omstreeks half negen een in brand gevlogen auto op het parkeerterrein van Holiday Inn blussen. De brand is waar schijnlijk ontstaan door gaslekka- keerswcthouder Peters voor de ge makkelijkste weg te hebben geko zen. De lagere opbrengst aan par- keergelden van bewoners kan vol gens Van Zijp worden gecompen seerd door de tarieven voor bedrij ven te verhogen. Dit nu stuitte op bezwaren van verkeerswethouder Peters die betoogde dat het juri disch onmogelijk is bedrijven voor dezelfde voorziening meer te laten betalen dan bewoners. Opportunistisch PvdA-fractievoorzitter Van der Molen verweet het CDA een oppor tunistische stellingname "die ram melt aan alle kanten". Volgens Van der Molen is 180 gulden een rede lijk bedrag en noodzakelijk om het parkeren kostendekkend te laten zijn. Zij wees op de jarenlange te korten van het parkeerfonds. CDA- fractievoorzitter Walenkamp noemde dit een gelegenheidsargu ment. Het CDA trok het voorstel voor de tariefsverlaging evenwel te elfder ure in. Ook het CD A-voorstel om het parkeren in het hart van de stad duurder te maken dan in het ge bied daar omheen struikelde gis teravond in de raad, hoewel PvdA- wethouder Peters zich eerst wel ontvankelijk had getoond voor dit idee. De wethouder wilde gister avond niet verder gaan dan de mo gelijkheid van een hoger tarief te onderzoeken. Een aantal wijzigingen en aan vullingen op het parkeerplan uit de koker van klein links (PSP/PPR) werderi wel door het college van B en W overgenomen maar het lukte ook deze partijen niet essentiële za ken in het collegevoorstel te veran deren. Wethouder Peters zegde op verzoek van PSP en PPR toe een onderzoek in te zullen stellen naar de mate waarin de voorgenomen maatregelen, overeenkomstig de bedoeling van het college, het lang parkeren in de binnenstad tegen gaan. Een voorstel van PSP/PPR om illegale parkeerplaatsen die de vrije doorgang voor fietsers en voetgangers belemmeren door middel van paaltjes op te heffen haalt vermoedelijk een meerder heid in de raad. Dat zal pas van avond blijken omdat gisteravond de stemmen staakten over een wij ziging die de VVD in dit voorstel wilde aanbrengen. Een motie van klein links om het aantal kort-par- keerplaatsen in het plangebied om laag te brengen haalde het niet. Maredorp Het nieuwe parkeerregime zal volgend jaar worden ingevoerd in de Pieterswijk en in Pancras-West, de wijk rond de Hooglandse Kerk. Het jaar daarop zal de wijk De Camp, dat is de buurt achter de Haarlemmerstraat (tussen Lange Mare en Turfmarkt), aan de beurt komen. Een voorstel van Van Lint (PPR/PSP) om het nieuwe par keerregime in 1987 ook in Mare dorp (een jaar eerder dan door het college gepland) in te voeren vond geen weerklank. Dit zou een ver snelling van de fasering betekenen en dat is volgens het college onmo gelijk met het oog op de opleiding van de parkeercontroleurs. Een voorstel van de SP'er Ver geer en de communist Brands om bewoners van de binnenstad gratis te laten parkeren werd door de grootst mogelijke raadsmeerder heid verworpen. Leerlingen van de 'Noorderwiek' bekijken werkstukken op de tentoonstelling in de aula van hun mdgo-school, die gisteren haar koperen jubileum vierde. LEIDEN - De feestvreugde over het twaalfjarig jubileum van de 'Noorderwiek', de rk mdgo-school aan de Ter Haarkade, werd giste ren enigszins getemperd. Staatsse cretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) kon om gezondheidsredenen haar rede niet uitspreken en stuurde een plaatsvervanger. Niettemin kon ambtenaar Week- enborg, directeur voor het lager en middelbaar beroepsonderwijs, na mens mevrouw Ginjaar een ver heugende tendens constateren: de aantrekkingskracht van het mdgo (middelbaar dienstverlening en ge zondheidszorg onderwijs) is groot. "Het aantal leerlingen, dat na 1 au gustus 1987 in het dan volledig in het onderwijs ingegroeide mdgo aanwezig zal zijn wordt nu op circa 8.000 meer geschat dan waarmee vorig jaar bij de start nog rekening werd gehouden". De Noorderwiek pikt daar zeker een graantje van mee: de toeloop van leerlingen is Grote toeloop van leerlingen naar mdgo op Noorderwiek zo groot dat een dépendance in ge bruik moest worden genomen. Weekenborg legde de nadruk op de voor deze vorm van onderwijs noodzakelijke samenwerking met het bedrijfsleven: het onderwijs, bedrijfsleven en de overheid dra gen een gezamenlijke verantwoor delijkheid voor het beroepsonder wijs. "Deze gezamenlijke verant-, woordelijkheid is essentieel voor het bereiken van een betere aan sluiting van het onderwijs op de ar- (foto Dirk Ketting) beidsmarkt. En dat is op zijn beurt weer een belangrijke voorwaarde voor het herstel van de economie". Hij tekende daarbij aan dat het voor een beroepsopleiding zeer goed mogelijk is de veranderingen in het arbeidsveld op de voet te volgen. In dit verband noemde hij als sleutelwoorden samenwerking, flexibiliteit en kwaliteit. "Het zal met name liggen aan de wijze waarop u deze elementen hanteert of uw afgestudeerden ook in de toekomst gemakkelijk hun weg naar het beroep zullen blijven vin den". Vandaag werd het feest voor de leerlingen van de 'Noorderwiek' nog eens dunnetjes overgedaan met een playback-show en een bar becue. In de aula van de school is tot 5 juli een tentoonstelling te zien over het mdgo. Speciaal de oplei dingen mode en kleding, agogisch werk en interim algemene schakel opleiding komen daar aan bod. Geschil over servicekosten flats leidt tot kamervragen LEIDEN - Tweede Kamerlid E. Nypels (D'66) heeft minister Riet kerk van binnenlandse zaken en staatssecretaris Brokx van volks huisvesting vragen gesteld over het servicekostengeschil tussen bewoners van De Drie Zichten in de Merenwijk en beheerder Kok Beheer en de eigenaar, het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Nypels wil dat het ABP zich houdt aan de uitspraak van de huurcommissie in deze en de te veel berekende servicekosten te rugbetaalt. Aanleiding tot de vragen is een artikel in deze krant, dat op 1 juni is gepubliceerd. Nypels vraagt de bewindslieden of zij het aanvaard baar achten dat het ABP, dat onder het ministerie van binnenlandse zaken valt, via de kantonrechter een uitspraak van de huurcommis sie, die onder het ministerie van volkshuisvesting ressorteert, onge daan wil maken. Huiseigenaren die onder de verantwoordelijkheid van de rijksoverheid vallen, zoals het ABP, moeten gehoor geven aan de adviezen van de huurcommis sie, meent Nypels. Huurders van de fiats Stadzicht, Parkzicht en Molenzicht willen van hun verhuurder ongeveer 300.000 gulden te veel betaalde ser vicekosten terughebben. Op grond van een advies van de huurcom missie menen zij dat hun dit be drag sinds de bouw van de flats in 1978 te veel in rekening is ge bracht. Kok Beheer, die de flats voor het ABP beheert, hecht weinig waarde aan het advies omdat dit is geba seerd op het rapport 'Van service naar kosten' van het ministerie van volkshuisvesting. Dit rapport heeft volgens Kok geen enkele rechts kracht. De beheermaatschappij heeft daarom een gerechtelijke procedure aangekondigd om het gewicht van de uitspraak van de huurcommissie te laten toetsen. Nypels is bang dat, als het ABP het advies van de huurcommissie naast zich neerlegt, ook andere huiseigenaren dit zullen doen. Hij vind dat de overheid ervoor moet zorgen dat het ABP en andere huiseigenaren die onder de over heid vallen, zich aan de adviezen van de huurcommissie houden. Politieradio weer gestoord LEIDEN - De mobilofoon van de politie werd in de nacht van maan dag op dinsdag van twaalf uur tot ongeveer één uur gestoord door een muziekzender. De politie weet niet of de dader dezelfde persoon is die de agenten afgelopen weekein de vergastte op anderhalf uur marsmuziek. Negen miljoen voor Leidse Woning Stichting Het gebouw van Rijn en Lek: straks misschien Vrouwenhuis. Kom begin augustus eens een week lekker luxueus logeren in zo'n 5-sterrenbungalowpark van Vendorado: Loohorst in het mooie Limburg. U bent er welkom om te genieten van de luxe bungalows met kleuren-tv, de gezellige restau rants, het geweldige golfslagzwem bad, de fantastische waterglijbaan, de vele sportieve akkommodaties en... de prachtige omgeving met veel natuurschoon. Wanneer u boekt voor de weken 2 of 9 augus tus, profiteert u van een extra- voordelige weekprijs: slechts 795.- all-in*. Excl. toeslagen huisdieren voorkeur bungalounummer. Eventuele andere kortingen vervallen bij deze aanbieding. Geldt niet voor reeds geboekte vakanties. U betaalt geen cent extra voor: alle luxe waterpret gebruik zonnehemels videofilms op de kleuren-tv verbruik van gas, water en elektriciteit kinderstoel, box en babybedje toeristenbelasting toeslag vrijstaand toeslag Anier of Iris Reserveer nü bij ABN Bank en Vroom Dreesmann. Of bel meteen Vendoradó: Loohorst 2 ot 9 augustus 6-pers. bungalow Per week aHjj' (ma. t/m vr. van 1)9.00 -17.00 uur. 5-sterrenbungalowparken Vrouwenhuis mogelijk naar Doezastraat LEIDEN Het college van B en W denkt erover de huursubsidie aan het Vrouwenhuis op de Hooigracht te halveren. In de ontwerp-begro- ting wordt nog slechts 30.000 gul den uitgetrokken, terwijl de huur van het pand het dubbele per jaar bedraagt. Wethouder Van Dongen (eman cipatiezaken) heeft voorgesteld om voorlopig voor één jaar mede huurders voor het pand aan de Hooigracht te zoeken. Maar aange zien de vrouwen eisen dat dit vrou welijke huurders zijn, voelen zij meer voor een tweede voorstel van Van Dongen: het pand van de Stichting Rijn en Lek aan de Poe- zastraat te verhuren aan het Vrou wenhuis. Een woordvoerster van Vrouwenhuis. "Als we op de Hooi gracht mede-huurders krijgen be staat altijd het gevaar dat die man nen met zich meenemen en dat wil len we liever niet. Het Vrouwen huis moet voor vrouwen blijven". Overigens is de woordvoerster het met Van Dongen eens dat de ruim te aan de Hooigracht niet optimaal wordt gebruikt. "Dan kunnen we wel blijven vechten voor volledige huursubsidie, maar in deze tijd is dat nauwelijks een haalbare kaart". LEIDEN - Pogingen van de ge meente om vaart te zetten achter de terugbetalingen aan de Leidse woningbouwverenigingen van achterstallige verbeteringsbij dra gen door het rijk lijken vruchten af te werpen. Kort geleden ontving de Leidse Woning Stichting ongeveer negen miljoen gulden, een achter stallige betaling die vanaf 1975 loopt. B.L. van Zijll van de ge meentelijke directie volkshuisves ting deelde onlangs mee de indruk te hebben dat het rijk de ongeveer veertien miljoen gulden die zes wo- (foto Holvast) ningcorporaties nog te goed heb ben binnen afzienbare tijd zal uit keren. Onder meer voor de financiële gezondheid van de combinatie die na de fusie van LWS, Werkmans woningen, De Eensgezindheid en De Eendracht ontstaat, is het van belang dat de leningen die deze clubs in afwachting van de rijks bijdragen - hebben moeten afslui- Hengelsport De Leidse hengelsportvereni ging LHC'80 heeft haar tweede wedstrijd in de Ringvaart achter de rug. De individuele stand na twee wedstrijden is daardoor ge worden: 1H. Schouten (TOP), 2p - 33 stuks; 2: M. van Berkel (DVS), 2-39; 3: W. Schouten (DVS). 4-24; 4: E. Odijk (O-G), 4-18; 5. C. de Bolster (DSB1), 4-11; 5:1. Masurel (Z-Wl), 4-11; 7: J. Moenen (TOP), 5-16; 8: W. Moenen (Z-Wl5-13; 9: B. Heemskerk (DVS), 5-9; 10: J. Benning (DSB1), 6-16. De stand bij de korpsen is na twee wedstrijden: 1: DVS, 32 p. - 78 stuks; 2: TOP 36,-71; 3: DSB1, 46-53; 4: Zuid-Westl, 50-49; 5: DSB2, 51-52; 6: Hengelsport, 56- 48; 7: Ons Genoegen, 64-53; 8: VIT66-25; 9: Zuid-West2, 67-41; 10: Leiden, 76-24; 11: SUST, 86- 27. ten worden afgelost. Momenteel moeten de vereniging hierdoor jaarlijks ruim een miljoen aan ren te ophoesten, geld waarvoor men per saldo niets terugkrijgt. Sinds de vereniging Tuinstad- wijk de staat met een kort geding dreigde, in februari van dit jaar, is er duidelijk schot gekomen in de terugbetaling. Binnen de gemeen te wordt vermoed dat dit dreige ment bij het ministerie van volks huisvesting de doorslag heeft gege ven. Om een veroordeling te ver mijden, en een overvloed aan kort gedingen van andere woning bouwverenigingen die op bijdra gen zitten te wachten, heeft het rijk eieren voor zijn geld gekozen. Ove rigens wil Tuinstadwijk nu van het ministerie de rentewinst terugvor deren, die de staat heeft genoten op de te laat terugbetaalde gelden, een bedrag van ruim een miljoen gulden. Met een jaarlijkse rentelast van 1,2 miljoen gulden, op een totaal schuld van vijftien miljoen gulden, was voor Tuinstadwijk de spoedi ge terugbetaling een halszaak. Bij de LWS is de terugbetaling van on geveer negen miljoen, voor de re novatie aan de Van Hogendorp- straat en omgeving, zeer welkom. De stichting zat al sinds augustus 1975 op geld te wachten en betaal de de laatste jaren grofweg zeven ton rente per jaar. Druk uitoefenen In totaal zes Leidse woningcor poraties hebben nog geld te goed: een dikke veertien miljoen gulden. Drie miljoen hiervan moet bij de LWS terecht komen, die dit tegoed heeft voor het de renovatie van 188 woningen in het Haagwegkwartier, achterstallige bijdragen over de pe riode november 1976 tot 1982. Jaar lijks kost dat de LWS zo'n kwart miljoen aan rente. Werkmanswoningen heeft nog minstens drie miljoen te goed van het rijk. Per jaar kan de verenging twee ton renteverlies boeken. De Eendracht wacht op 3,2 miljoen gulden en is jaarlijks ruim twee ton aan rente kwijt. Ons Belang krijgt nog 2,1 miljoen en heeft al meer dan een ton uit de reserves aan ren te moeten betalen. Het rijk is Ons Doel nog 2.4 miljoen schuldig, wat van de club per jaar ongeveer 170.000 gulden renteverlies vergt. De Eensgezindheid krijgt nog min stens 350.000 gulden van het minis terie en kan jaarlijks naar zo'n 25.000 gulden fluiten. Volkhuisvestingsambtenaar G. Devilee denkt dat het rijk, als de gemeente nog wat druk uitoefent, deze bijdragen nog wel dit jaar kan afrekenen. "De Leidse plannen worden met de nodige voorrang behandeld. Dat is ons althans be loofd". De gemeente zelf zet er ook vaart achter door de afrekeningen van de verenigingen zo snel moge lijk te behandelen en naar het rijk door te sturen. Iets waaraan het in het verleden overigens nog al eens heeft geschort. Jongen (7) met fiets aangereden LEIDEN - Een 7-jarig jongetje moest gisteravond omstreeks half zes naar het AZL worden vervoerd nadat hij op de Trompstraat was aangereden door een auto. Het on geluk ontstond doordat het jon getje plotseling met zijn fiets over stak. Een 15-jarige jongen die op een gestolen bromfiets reed moest gis termiddag omstreeks kwart voor vier met een lichte hersenschud ding naar het AZL worden ge bracht nadat hij op de Willem de Zwijgerlaan tegen een auto was ge botst. De jongen stak volgens de politie zo onhandig over dat twee auto's tegen elkaar botsten; de bromfietser botste vervolgens te gen één van de auto's. Op de kruising Willem de Zwij- gerlaan/IJsselmeerlaan ontstond gisteren omstreeks half twaalf een botsing tussen twee automobilis ten die beiden beweerden dat ze door groen reden. De politie ver zoekt getuigen die de ware toe dracht hebben gezien zich te mel den bij de verkeersongevallen- dienst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3