Kerkrade ontvangt 12.000 muzikanten K&G weer in de ban het muziekconcours van Museumvereniging vreest sluiting tientallen musea Beatrix opent vrijdag Wereld Muziek Concours VARA-directeur verbaasd over kritiek Boelen DINSDAG 2 JULI 1985 KUNST PAGINA 17 Ook Amerikaanse showbands zijn op het Wereld Muziek Concours van de partij. KERKRADE (GPD) - Over de amateuristische muziekbeoefe ning wordt nogal verschillend ge dacht. Voorzitter Dolman van de Tweede Kamer heeft zich nog niet zo lang geleden de woede van har monie-, fanfare- en brassbandle den op de hals gehaald door deze orkest 'hoempa-pa-korpsen' te noemen. Wie ooit in Kerkrade een Wereld Muziek Concours heeft meegemaakt, weet dat ook door amateurkorpsen en ook in de we reld van de blaasmuziek opmerke lijke prestaties geleverd worden, vooral met het oog op de heden daagse muziek. Op het Wereld Muziek Concours in Kerkrade, dat dit jaar van 5 tot en met 28 juli voor de tiende keer wordt gehouden, komen de beste amateurmuziekverenigingen op het gebied van harmonie, fanfare en brassband bijeen en dat wereld wijd. Drumbands en showkorpsen en alles wat zich in de jaren in die categorie ontwikkeld heeft aan korpsen zoals trommel- en pijper korpsen, drumfanfares, drum- en buglerkorpsen trekt ook naar Kerkrade om er tijdens mars- en showwedstrijden in het gemeente lijke sportpark in Kaalheide-Kerk- rade te laten zien wat mogelijk en bijna onmogelijk is. Die wedstrijden hebben plaats in de weekeinden. De andere dagen zijn de professionele muzikanten aan de beurt, gerenommeerde orkesten en groepen uit heel de wereld beklimmen dan om beur ten het podium van de Rodahal. Eerste in die rij is het Concertge- (foto GPD) bouworkest, dat op 6 juli het ope ningsconcert verzorgt. Het Wereld Muziek Concours be gon feitelijk in 1949, toen een En gels muziekkorps bestaande uit mijnwerkers van de Colliery-mij- nen uit Yorkshire op uitnodiging van twee Kerkraadse harmonieën een bezoek bracht aan het mijn werkersstadje Kerkrade, wegge- De KRO-televisie zal uitgebreid aandacht besteden aan het tien de Wereld Muziek Concours, dat van 5 tot en met 28 juli in Kerk rade wordt gehouden. Vanavond zal onder de titel 'Van toeten en blazen' een impres sie van de voorbereidingen voor het tiende WMC worden uitge zonden. Tevens wordt teruggeblikt op het concours van 1966 waarvan de KRO destijds opnamen maakte. (Nederland 1, 22.00 uur). - Vrijdag 5 juli een rechtstreekse reportage van een deel van de openingsmanifestatie. (Nederland 2, 21.55 uur). - Zaterdag 27 juli een reportage van de mars- en showwed strijden zoals die tot dan zijn gehouden. (Nederland 2,21.55 uur). - Vrijdag 2 augustus een reportage van het gehele concours, inclusief de winnende gezelschappen. (Nederland 2, 20.40 uur). Tot slot staat voor maandag 5 augustus een tv-special gepro grammeerd rond de Hongaarse deelnemers aan het concours, de folkloristische dans- en muziekgroep Erkel uit Boedapest. (Ne derland 2,19.27 uur). drukt tegen de Duitse grens in de Oostelijke Mijnstreek in Zuid-Lim burg. Het werd een geweldig feest en de besturen van de twaalf muziek korpsen die Kerkrade toentertijd telde (nu zijn het er veertien) sta ken de koppen bijeen en besloten in 1951 een internationaal muziek feest te organiseren. Dat gebeurde ook in 1954 en in 1958 en toen werd de naam Wereld Muziek Concours al geboren, omdat het muziekfeest in Kerkrade zich ontwikkelde tot een echt wereldconcours met mu ziekkorpsen uit bijna alle wereld delen. In het beginjaren werden de mu ziekfeesten nog in een grote tent gehouden, in 1966 echter bouwde Kerkrade de Rodahal, een uniek bouwwerk dat als concerthal en sporthal dienst kon doen. Om de vier jaar vonden de Wereld Muziek Concoursen plaats, steeds meer korpsen deden mee, steeds meer mensen kwamen naar Kerkrade om te kijken te luisteren. In 1978 besloot de organisatie om in 1981 reeds het volgende Wereld Muziek Concours te houden om zodoende de concurrentie van het Wereld Kampioenschap Voetbal te ontlo pen. En nu in 1985 staat de tiende uit gave voor de deur. Koningin Bea trix geeft vrijdag het startsein tij dens een grootse openingsmanifes tatie in het gemeentelijk sportpark te Kaalheide, de plek waar door het jaar de Roda-voetballers hun ca priolen vertonen. Kerkrade verwacht 12.000 be roeps- en amateurmuzikanten uit 26 landen. Op Rusland, Grieken land, Ierland, Polen en Finland na zijn alle grote Europese landen ver tegenwoordigd. En van andere continenten komen korpsen uit: Canada, Indonesië, Japan, Nieuw- Zeeland, Taiwan, Thailand en de Verenigde Staten. Opmerkelijk is de grote deelna me van muziekkorpsen uit Spanje. In de regio Valencia existeert een federatie van muziekverenigingen waarbij 260 harmonieën zijn aange sloten. Allemaal amateurkorpsen. Valencia wordt wel het Mekka van LEIDEN - Het zweet parelt op het voorhoofd van de trompet tist. De trommelaar wacht ge spannen op zijn beurt. De diri gent is meedogenloos. "Op nieuw", buldert hij door de zol derkamer. Een verdieping la ger vergadert het bestuur in een lokaal van de school aan de Oosterstraat; er moeten nog heel wat zaken worden gere geld. Het muziekkorps Kunst en Genoegen, K&G in volks mond, aan de vooravond van het Wereldmuziekconcours in Kerkrade. "Het enige concours waar je kunt meten hoe sterk je bent." door Saskia Stoelinga De Show- en Marsband van de K&G. zo'n 90 mannen bij elkaar, zullen zondag 7 juli voor de vierde maal afreizen naar Zuid-Limburg. Een kleine tweehonderd suppor ters vergezelt de groep per privé- trein, die voor die dag is omge doopt in K&G-Kerkrade-express. Hoewel het gebeuren plaats heeft in stadion van Roda-JC valt, vol gens K&G-man Ron Favier, de sfeer toch niet te vergelijken met die van een voetbalwedstrijd. "Het is heel apart en heel hartelijk. Be slist geen dronkemansplezier". Al maanden, of liever gezegd ja ren, praten de leden van het mu ziekgezelschap nergens anders meer over. De roes van het behaal de wereldkampioenschap in 1966 is weer helemaal terug. Een natio naal concours, enkele weken gele den in Medemblik, bevestigde nog eens het vermoeden dat K&G in Kerkrade één van de favorieten is. Twee eerste plaatsen werden er be haald. Op zich is het spelen in Kerkrade "al een eer. K&G heef als enige band uit de Leidse regio de selectie doorstaan. Ook in Kerkrade zal de marsband 350 meter moeten lopen over de sintelbaan. Oog in oog met de internationale jury, die niet al leen op welluidende tonen let, maar ook de houding van het in strument, tempo, orde, netheid én de juiste pas in de gaten houdt. Concurrentie Aan de showband worden wat andere eisen gesteld. K&G heeft gekozen voor het repertoir van Glenn en Mitch Miller. Gedurende exact twaalf minuten moet er een wervelend showprogramma op de grasmat ten beste worden gegeven. Het spreekt vanzelf dat de muziek daarop is afgestemd. "Een hoogte punt in de muziek, betekent een hoogtepunt in de show". De indrukwekkende high- schoolbands uit de Verenigde Sta ten en Canada veroorzaken nogal wat woelingen binnen de gevestig de muzikale showwereld in Neder land. Ook K&G heeft daar geduch te concurrentie van te verwachten. Met enige jaloezie wordt geke ken naar de professionalisering van deze bands. Elke dag krijgen ze de gelegenheid om zo'n vier uur te oefenen. In 1978, het jaar dat K&G de achtste plaats op de we reldranglijst behaalde, waren de schoolbands duidelijke trendset ters met hun frontgerichte shows. Verder zegt Rop Favier dat ze veel meer bandleden tellen, waardoor de voorstellingen indrukwekken der overkomen. "Het is me nogal niet een verschil of je 50 of 100 mensen op éen grasveld hebt staan". De enige professionals die K&G in dienst heeft, zijn de drie instruc teurs, afkomstig van de Mariniers kapel uit Rotterdam. Zij schaven voortdurend aan de muziek, de show en de mars. "We streven naar perfectie". Juryrapport Al maandenlang wordt er woens dagavond en zaterdagmiddag, weer of geen weer, geoefend. Af zeggen betekent niet meedoen. Niets kan aan het toeval worden overgelaten. Op de atletiekbaan in de Leidse Hout is het bochtenwerk geoefend. Ieder lid kent zijn maat en pas. Op het plein van het Gor- leauslaboratorium en in de NZH- hal zijn de showelementen ingestu deerd: met en zonder uniform, met en zonder instrument. Aankomen de zaterdag is er op datzelfde plein de generale repetitie: de laatste kans om de schoonheidsfoutjes er uit te halen. De burgemeester mag dan samen met de schare suppor ters er zyn goedkeuring aan geven. Hoewel niemand weet of K&G zondag wereldkampioen wordt - de definitieve uitslag is pas op 28 juli bekend - is er na afloop wel een indicatie te geven. Heeft K&G de dagprijs in ontvangst mogen ne men, en staan er in het juryrapport slechts negens en tienen, dan be staat er een kans op het kampioen schap. Volgens zakelijk leider Ton Siera behoren ze dan tot de top. In dat geval wordt er bij terugkomst, rond de klok van negen, een de monstratie op het Stationsplein ge geven. Uit de Christelijke Jongeman- nenvereniging werd in 1928 K&G geboren. K&G telt thans 230 leden; allemaal mannnen, onderverdeeld in een groep leerlingen, junioren en senioren. Het overgrote deel wil daarin absoluut geen verandering. Er doen zelfs verhalen de ronde dat er vrouwen zijn die er een moord voor zouden willen doen om bij K&G te mogen horen. Vrouwen Ook Favier kent die verhalen. "De druk van buitenaf is groot. In derdaad, er zijn vrouwen die te kennen geven alles te willen doen om bij K&G in de pas te lopen". Toch houdt het bestuur de poot stijf. Er zijn vooralsnog geen rede nen om de boel opén te gooien. K&G blijft zo verkoopbaar. "De le den zijn tevreden, de aanwas van jongemannen is voldoende en het keurkorps wordt overal voor ge vraagd". Verder zijn er teveel negatieve voorbeelden van verenigingen die dames toelieten. "Die dames wa ren dikwijls de aanleiding voor een scheuring in de vereniging en zelfs stevende het in sommige gevallen af op een regelrechte opheffing. Daar zijn we beducht voor", meldt Favier zakelijk. Overigens betekent dit niet dat dames onvriendelijk worden beje gend. Navraag leert, dat vrouwen en supporters op handen worden gedragen. Een ander heikel punt is de mu ziek. Wie het in zijn hoofd haalt daar denigrerend over te doen, krijgt de wind van voren. Op mu ziekscholen en conservatoria, over al zijn (ex-)K&G'ers te vinden. Op een toon die geen tegenspraak duldt, zegt Favier: "De opleiding is prima, de muziek perfect". Zonder dat men de discipline verzaakt, worden de geluiden steeds voller en enthousiaster. Op het schoolplein blijft de verslagge ver stiekem nog even luisteren. Een man die aan zijn auto sleutelt vraagt of het mooi wordt gevon den. "Ja, mooi". "Mooi", zegt hij. "De Oosterstraat geniet al maan den. Nu Kerkrade nog". de amateuristische blaasmuziek genoemd. Om beurten haalden de machtige Spaanse korpsen in Kerkrade de eerste prijzen weg. Dit jaar komen maar liefst acht korpsen uit Spanje naar het Wereld Muziek Concours. Maar Nederland weet daar goede andere muziekverenigingen tegen over te zetten en niemand waagt zich op dit moment nog aan een voorspelling wie dit jaar met de in ternationale prijs naar huis gaqt: Spanje of Nederland. Want op har- moniegebied gaat de strijd zeker tussen deze twee landen. De ama teuristische muziekbeweging heeft in deze twee landen een bijzonder niveau behaald. Kerkrade en Limburg en vele muziekliefhebbers uit heel Neder land keken zich de ogen uit toen tijdens de eerste Wereld Muziek Concoursen showkorpsen uit Amerika kwamen en wervelende choreografische hoogstandjes op de grasmat uitvoerden. De muziek was vreselijk voor onze oren maar de show was prachtig. De vlam sloeg over, ook Nederland kreeg zijn showbands. Dat heeft ertoe ge leid dat we nu in Nederland over een rijk arsenaal van show- en drumbands kunnen vervoegen, al dan niet met majorettes, rifle-pelo- tons, colour-guards etc. Alles wat maar een beetje naam heeft op dit gebied komt in de juli-weekeinden naar Kerkrade om zich aan de We reld Muziek Concours-normen te meten. Kerkrade, een stadje met net 50.000 inwoners, is tijdens het We reld Muziek Concours het wereld centrum van de amateuristische muziekbeoefening en combineert dat volksfeest met een cultureel festival. Dat het tiende Wereld Mu ziek Concours in het Europese Jaar van de Muziek valt is een pret tige bijkomstigheid en geeft dit Wereld Muziek Concours extra glans. Jan van Vlijmen opera-intendant DEN HAAG (ANP) - Componist Jan van Vlijmen is met ingang van 1 augustus voor vijf jaar benoemd tot artistiek leider (intendant) van de Nederlandse Opera Stichting in Amsterdam. Hij blijft tenminste drie jaar en heeft van minister Brinkman van WVC de garantie gekregen, dat er geld is om de eer ste jaren van het beleidsplan te kunnen uitvoeren. Dit heeft het ministerie van WVC meegedeeld. Hiervoor heeft de minister voor lopig 6,1 miljoen gulden per jaar beschikbaar, welk bedrag boven op de ongeveer 25 miljoen komt, die er jaarlijks voor bestemd is. Van Vlijmen, directeur van het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag, volgt intendant Hans de Roo op, die op eigen verzoek zijn func tie neerlegt. De Nederlandse Operastichting en het Nationale Ballet dienden het beleidsplan in, aan de opzet waarvan Van Vlijmen heeft meege werkt. Daaruit vloeit een ruimer budget voort voor elk van de gezel schappen met het oog op het be spelen van het nieuwe muziekthea ter in Amsterdam, de Stopera. De minister heeft het plan aan deskundigen voorgelegd. Met de benoeming van Van Vlijmen loopt hij vooruit op het oordeel van de commissie. Voor de zekerheid be houdt Van Vlijmen zich het recht voor zijn functie per 1 september 1988 neer te leggen. LEIDEN/HILVERSUM (GPD) - In interviews naar aanleiding van zijn vertrek naar Leiden heeft Boe len de laatste weken veel kritiek op zijn vorige werkgever geuit. In de ze krant zei hij: "De vijandige sfeer die daar (bij de VARA, red.) heerst en het beleid dat wordt gevoerd, zinnen me al lang niet meer. Men sen durven er niet meer voor hun mening uit te komen". In NRC- Handelsblad: "Misschien komt het ze wel goed uit, weer een dure post de deur uit Ze vinden het veel aan trekkelijker met free-lancers te werken, die kun je een schop on der hun kont geven als ze niet meer presteren". VARA-directeur Maurice Koop man noemt de kritiek van Boelen op het beleid van de VARA "perti nente nonsens". Koopman: "Het valt natuurlijk niet te ontkennen dat Boelen een belangrijke kracht voor de VARA is geweest. Hij heeft schitterende dingen gedaan, maar de laatste jaren had hij toch wat problemen. Hij gaf mij op een ge geven moment te kennen dat hij wilde stoppen met het schrijvers collectief, omdat hy een aantal ge heel nieuwe dingen wilde gaan doen. Daaruit is de serie ,Man al leen' voortgevloeid. Twee seizoe nen lang, maar dat bracht toch niet helemaal het succes waarop hij ge hoopt had. Daarna is eigenlijk het zelfde gebeurd met de serie rond André Hazes. Maar dat hij door ons zou zijn gedwarsboomd, zoals nu wordt gesuggereerd, is echt non sens. Als hij iets nieuws wilde, heeft hij daar altijd alle ruimte voor gekregen. Daarom heb ik zijn kri tiek met grote verbazing gelezen en gehoord". KooDman bevestigt dat hij in april van dit jaar positief heeft ge reageerd op het verzoek van Boe len hem voor een half jaar „uit te lenen" aan de TROS. Boelen zou voor die omroep een tweede serie van ,De kip en het ei' gaan regisse ren. Door zijn benoeming als schouwburgdirecteur in Leiden moest hij daar kort daarop vanaf Frans Boelen heeft achttien jaar bij de VARA gewerkt en maakte als regisseur succesvolle program ma's als de Stratemaker-op-zee- show, FC Avondrood, J.J. de Bom- show en de Late Late Lien show. AMSTERDAM (ANP) - In het Ne derlands Scheepvaart Museum in Amsterdam heeft minister Brink man gisteren de eerste overzichts tentoonstelling van de 17e eeuwse maritieme schilder Ludolf Bakhui zen geopend. Bakhuizen was naast de Van de Velde's, de meest vooraanstaande Expositie zeeschilder Bakhuizen zeeschilder en -tekenaar in de Ne- Op de tentoonstelling, die mede derlanden in de 17de eeuw. Vol- ter gelegenheid van SAIL 85 ge- gens het museum is nog nooit eer- houden wordt, zijn ruim dertig der een representatief overzicht schilderijen, dertig tekeningen en van het werk van Bakhuizen gege- tien prenten, afkomstig uit binnen- ven. en buitenland, te zien. De thema's van de werken van Bakhuizen heb ben vooral betrekking op schepen en water. Nu en dan koos hij echter ook bijbelse onderwerpen. De ex positie omvat verder documenten, die betrekking hebben op het le ven van de schilder. De tentoon stelling in het museum duurt tot en met 25 augustus. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 kunstinstellingen, allerlei ge zelschappen, muziekensembles, dansgroepen en dergelijke zullen van vrijdagavond 23 tot en met zondag 25 augustus weer vertegen woordigd zijn op de achtste Uit markt in de Amsterdamse binnen- Achtste Uitmarkt Amsterdam stad. Op de Dam en Rokin en in de zal gebeuren met optredens op Nes zullen zij die dagen tonen wat twaalf binnen- en buitenpodia en Amsterdam het komende seizoen een grote informatiemarkt met 130 zoal te bieden heeft op een breed kramen. terrein van kunst en cultuur. Dat De afgelopen jaren is de Uit markt uitgegroeid tot een enorm festijn dat vorig jaar 350.000 bezoe kers trok. De Boekenmarkt zal als onder deel van het geheel zowel op zater dag als zondag plaats vinden op de Dam. Ongeveer vijftig uitgeverijen zullen daar deel van uitmaken. Gouden Kurhausboek DEN HAAG (GPD) - Het Kurhaus heeft in de afgelopen eeuw vele be roemde gasten gehad, die er hun handtekening op de fraai vaak ver sierde bladen van het Gouden Boek mochten zetten. Schilders van de Haagse school hebben de bladzijden opgesierd en her en der heeft een binnenlandse of buiten landse cartoonist er zijn sporen in nagelaten. Samen met foto's uit het Haagse gemeentearchief en bege leidende teksten geeft een tentoon stelling over het gastenboek een aardig beeld van een tijd, toen het Kurhaus alleen nog werd bezocht door mensen met heel veel geld. De tentoonstelling is tot 31 au gustus te bezichtigen in de galerij van het Kurhaus. HOORN (ANP) - De Nederlandse Museumvereniging vreest de slui ting van tientallen nu nog door het rijk gesubsidieerde musea als de Tweede Kamer instemt met de vo rige week door minister Brinkman (WVC) ingediende Nota Museum beleid. Veel musea worden in elk geval bedreigd in de 'uitoefening van hun normale taken'. De nota is te eenzijdig gericht op geld, aldus de vereniging. Minister Brinkman wil het mu seumbeleid decentraliseren. De koppelsubsidies aan niet-rijksmu- sea zullen worden beëindigd. De lagere overheden moeten wat dit betreft de taken van het rijk over nemen, aldus de nota van de be windsman. De Museumvereniging meent dat veel provincies en ge meenten echter "onvoldoende zijn toegerust of niet bereid zijn" om de hen toegedachte rol te spelen. De vereniging betreurt het ver der dat de nota zich beperkt tot Brinkman's eigen ministerie: een groot aantal door andere ministe ries bekostigde musea bliift buiten beeld. De museumvereniging noemt dit "een gemiste kans om nu eindelijk eens tot één totaal mu seumbeleid te komen". De vereni ging acht het niet uitgesloten dat decentralisatie leidt tot "verbrok keld beleid". De museumvereniging maakt zich tot slot zorgen over de finan ciering van een aantal door de mi nister bepleite nieuwe initiatieven. "Voor de plannen rond het natio naal foto-instituut en een nationale natuurhistorische presentatie blijkt in het geheel geen geld be schikbaar", aldus de NMV. JONGE SCHILDERS - Van 6 juli tot en met 21 juli is in 't Huys De- ver in Lisse de tentoonstelling "Jonge Schilders uit Zuid-Hol land" te zien. Deze expositie is sa mengesteld uit de inzendingen van jonge kunstenaars uit Zuid-Hol land die in aanmerking willen ko men voor de Koninklijke Subsidie voor Vrije Schilderkunst. Ieder jaar reikt de koningin aan zes jonge schilders deze subsidie uit.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17