Blanken liggen dwars in Zimbabwe 'Het was een keurig autootje^ Werkgevers pleiten voor WIR Onderzoek naar lozingen in Rijn Bioscoop minder in trek Tweede Kamer tikt vijf ministers op de vingers Toch ton extra voor danskunst in Amsterdam Geen zorgen over stijgen gemeentelijke tarieven Stadhuis in Weert bezet door woonwagenbewoners Verzamelingen van het Haags gemeentemuseum naar Japan PAGINA 14 DINSDAG 2 JULI 1985 ROTTERDAM (ANP) - De eerste fase van het onderzoek van de ge meente Rotterdam naar lozingen .van zware metalen op de Rijn die een aantoonbare belasting beteke nen voor havenslib, is vandaag van start gegaan. De komende drie maanden zal het Internationaal Centrum voor Water-onderzoek in Amsterdam langs de Rijn in West- Duitsland, Frankrijk en Zwitser land circa 1.200 monsters nemen bij industriële lozingspunten. Het onderzoek richt zich met name op cadmium en in mindere mate ook op chroom, lood, koper en zink. Volgens de Rotterdamse haven wethouder Den Dunnen is het in eerste instantie de bedoeling van de gemeente Rotterdam langs min nelijke weg tot regelingen te ko men met de binnenlandse- en bui tenlandse industrieën. Juridische acties worden achter de hand ge houden. Rotterdam wil voor alles voorkomen dat ze aan het begin van de 21ste eeuw opnieuw een grootschalige locatie voor de ber ging van verontreinigd slib moet aanleggen zoals nu met de slufter- dam (kosten 190 miljoen, door Rijk en Rotterdam gelijkelijk gedeeld) het geval is. Het Rotterdamse project „Naar schoon havenslib" is er op gericht dat het slib van een zodanige kwa liteit wordt dat het tegen die tijd normaal in zee gestort kan worden. Het Rijn-onderzoek, dat met twee meetschepen wordt uitge voerd, heeft een tweeledig doel: identificatie van de lozende indus trieën en experimenteel onderzoek met een zogenoemde meetvis om aan de hand van monsters en we tenschappelijk modellen vast te kunnen stellen hoeveel verontrei nigde stof iedere afzonderlijke in dustrie in de Rijn loost. Die laatste gegevens zijn met name van be lang in eventuele juridische proce dures. De gemeente Rotterdam heeft in totaal 10 miljoen gulden beschik baar gesteld voor het Rijn-onder zoek, dat ook juridisch onderzoek omvat naar de mogelijkheden ver vuilers aan te pakken. De eerste fa se kost nu ruim 3 miljoen gulden. Naast het Internationaal Centrum voor Wateronderzoek zijn ook de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit in Amsterdam, het Waterloopkundig Laborato rium in Delft en de Erasmus-Uni versiteit betrokken. Onderzoeken langs lozingspun ten aan de Rijn zijn reeds drie maal eerder door milieu-organisaties ge houden, te weten in 1976, 1980 en 1982. De lozingen kunnen echter steeds verschillen. Bovendien wordt nu voor de eerste keer niet alleen identificatie-onderzoek ver richt - de meeste lozingspunten zijn toch al wel bekend -, maar ook onderzoek naar de hoeveelheid ge loosde stof. De vaarreis van de beide meet schepen eindigt op 1 oktober, maar het definitieve rapport met de ana lyse-resultaten komt pas een jaar late;- gereed. In de tussentijd zal Rotterdam met industriën in bin nen- en buitenland en vertegen woordigende organisaties oriënte rende en verduidelijkende ge sprekken gaan voeren. Mogelijk kunnen bedrijven al bewogen wor den tot saneringsmaatregelen. AMSTERDAM (ANP) - Nederland se speelfilms hebben vorig jaar weer veel meer dan anders de gang van zaken bij de bioscopen in ons land bepaald. Dat blijkt uit het jaarverslag 1984 van de Nederland se Bioscoopbond. Het aantal bioscoopbezoekers daalde vorig jaar van 21,6 miljoen (in 1983) tot ongeveer 17,4 miljoen. Het bezoek aan Nederlandse films steeg daarentegen van een aandeel van 14,5 procent in 1983 tot 19,3 procent (bijna een op de vijf bezoe kers) vorig jaar, aldus het NBB- jaarverslag. De financiële cijfers tonen een zelfde beeld: de bruto-recettes van de bioscopen bedroegen vorig jaar ruim 160 miljoen gulden (in 1983: circa 196 miljoen). De Nederlandse films zorgden in 1984 voor een om zet van circa 31 miljoen gulden te gen 28 miljoen in het jaar daarvoor. Een woordvoerder van de bond verklaarde nog geen cijfers te heb ben over de eerste maanden van 1985. De meest bekeken Nederlandse films in 1984 waren 'Ciske de Rat' en 'Schatjes', zo blijkt uit het jaarverslag. Het totale aantal bio scopen bedroeg eind vorig jaar 486 met een gemiddeld aantal zitplaat sen van 258. Er werden 328 nieuwe hoofdfilms (12 Nederlandse) uitge bracht tegen 312 in 1983. DEN HAAG (ANP) - De vaste ka mercommissie voor de rijksuitga ven heeft vijf ministers gisteren brief op poten gestuurd van wege uitblijven van nadere infor matie naar aanleiding van kritiek van de Algemene Rekenkamer in het jaarverslag 1984 over uitgaven van hun departementen. De be trokken bewindslieden, Van den Broek (buitenlandse zaken), Kort hals Altes (justitie), Winsemius (volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieubeheer), Braks (landbouw en visserij) alsmede Brinkman (welzijn, volksgezond heid en cultuur), hadden de ge vraagde nadere opheldering uiter lijk 30 juni de commissie moeten doen toekomen. De commissie voor de rijksuitga ven betreurt het dat de vijf geen ge hoor hebben gegeven aan dat drin gende verzoek en voegt er aan toe dat hun collega's De Ruiter (defen sie), Smit Kroes (verkeer en water staat), Ruding (financiën), Van Aardenne (economische zaken), Deetman (onderwijs en weten schappen) en De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) wel tij dig antwoord hebben weten te ge ven op nadere vragen naar aanlei ding van het jaarverslag van de Re kenkamer. De kamercommissie wil dat de lakse ministers per ommegaande de achterstallige antwoorden toe zenden. Doen zij dat niet dan staat hen onmiddellijk na het zomerre ces een confrontatie te wachten met de leden van de commissie tij dens het mondelinge vragenuurtje in de Tweede Kamer. ROME - Prins Claus was gisteren een van de sprekers tijdens de eerste dag van de SID-wereldconferentie in Rome. Thema van de conferentie was: 'Ontwikkeling, de risico's en de kansen'. (foto ap> AMSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam zullen de gemeente raad voorstellen om de danskunst in 1985 een extra subsidie te geven van één ton. Er was voor dit jaar al ruim 390.000 gulden voor de dans uitgetrokken. Het extra geld is ech ter nodig, aldus donderdag de ge- mfeente, om „enkele van de groot ste financiële problemen bij be paalde produkties op te lossen". Kunstwethouder Luimstra voel de er aanvankelijk niets voor de ton extra op tafel te leggen. Dat leidde twee weken geleden in het Shaffy-theater tot een protest van de tientallen dansgroepen in de hoofdstad. Het protest vond plaats in de vorm van door honderden mensen bekeken gratis optredens. Het protest was georganiseerd door het Nederlands Instituut voor de Dans. LEIDEN - De aanklacht luidde dat hij een café in Katwijk had gerund zonder daarvoor een ver gunning te hebben, maar vol gens de verdachte klopte die aanklacht niet: het ging niet om een café, maar om een restau rant. "Het klopt toch dat u geen ver gunning had?" vroeg de rechter. "Inderdaad" door Wim Brands In mei '84 was die politie-agent bij hem op bezoek gekomen. Een erg vriendelijke indruk had die man niet gemaakt "en ik zou. echt niet weten waarom hij zo prikkelig deed. Ik heb hem nooit wat misdaan". Aldus de verdach te. Hij had die agent uitgelegd dat hij door omstandigheden geen vergunning had. Een ambtenaar ten stadhuize wist daar alles van. Die had ook een regeling met hem getroffen. "Die ambtenaar vond het goed dat ik het bedrijf bleef uitoefenen zonder vergun ning, maar ik moest er wel voor zorgen zo snel mogelijk die ver gunning te halen". De agent had z'n schouders op gehaald - of zoiets. In elk geval had hij geen oren gehad voor het verhaal van de verdachte. "Die agent zei dat ik gewoon een be keuring kreeg en dat ik maar moest afwachten wat de gemeen te ging doen. Ik zou wel bericht van de burgemeester krijgen". Tot op heden heèft hij van de burgemeester nog niks gehoord. Waarom had de verdachte geen vergunning? Hij vertelde dat zijn vrouw een vergunning had gehad en toen ze waren ge scheiden was hij dus de papieren kwijt geweest. Later bleek echter dat het ver haal toch iets anders in elkaar zat: hij had een bedrijfsleider ge had die over de nodige papieren beschikte. Toen hij die werkne mer ontsloeg, had hij geen ver gunning meer. Na deze gebeurte nis had hij de afspraak met de ge meente-ambtenaar gemaakt. Die regeling was echter niet op pa pier gezet. En nog vervelender: die ambtenaar is niet meer in dienst van de gemeente Katwijk. "Het is een vreemde zaak", oordeelde de officier van justitie. "En u moet goed beseffen dat er nare dingen kunnen gebeuren. Als ze vanmiddag bij u aan de deur komén, kunt u immers zo weer een bekeuring krijgen". Schuldig zonder straf, eiste ze, want ze had wel begrip voor het verhaal van de verdachte. Maar: "Ik kan natuurlijk niet instaan voor wat er nog gaat gebeuren". De rechter veroordeelde de verdachte conform de eis van de officier van justitie. "Maar ik raad u wel aan om zeer snel die papieren te halen. Ik wens u dan ook veel studie-ijver". Wrakkie Wrakken in Alkemade: daar over gingen gisterochtend twee zaken. "Kijk, eerst was het een keurig autootje", vertelde de eer ste verdachte, een vrouw, "maar ja, toen kwam de jeugd en werd het een wrakkie". De jeugd kreeg ook de schuld tijdens de tweede zaak. De verdachte was bekeurd in verband met de parkeerexces- senverordening. (De man die dit woord - een wegversperring van prikkeldraad - heeft bedacht, dient ook een bekeuring te krij gen.) Een bekeuring die niet terecht was, vond de verdachte. Aanvan kelijk was zijn auto geen wrak geweest. Hij had het voertuig op willen knappen. "Maar toen-ie een tijdje geparkeerd stond, sloe gen de kinderen toe. Ze hebben 'm vernield. Lekke banden. Ka potte portierramen". Hij had die kinderen ook schriftelijk verantwoordelijk ge steld, vervolgde hij. Eén ding moest in elk geval duidelijk zijn: één persoon kon nooit als schul dige worden aangewezen: hij. Onzin, oordeelde de officier van justitie. "U bent ook behoor lijk met de data aan het schui ven. Op 12 januari kreeg u te ho ren van de politie dat uw auto weg moest zijn op 23 januari. Op 20 februari stond uw wagen daar nog steeds. En ja, dan komt u op eens ook met die kinderen aan zetten. Tamelijk ongeloofwaar dig". Zestig gulden boete eiste ze. De rechter veroordeelde de ver dachte conform die eis. belastingen (onroerend goed, le- geskosten) vallen erbuiten. Voor verhoging van belastingen is ko ninklijke goedkeuring nodig. Ook is de versoepeling niet van toepas sing op de tarieven van openbare nutsbedrijven (gas, water, licht), waarvoor een specifieke regeling geldt. De Consumentenbond vreest dat de tarieven nu fors zullen stijgen, wat een lastenverzwaring voor de burger betekent. Immers, de con- voor het zwembad. Gemeentelijke trole van de landelijke overheid op DEN HAAG (GPD) - De burgers hoeven zich geen zorgen te maken dat de gemeentelijke tarieven sterk zullen stijgen, nu het toezicht daar op door de landelijke overheid goeddeels is komen te vervallen. Dat zegt de heer C. Bloemendaal, plaatsvervangend hoofd van de af deling financiële en economische zaken van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). Onlangs besloot de ministerraad het toezicht op de tarieven van de gemeenten aanmerkelijk te versoe pelen. Tot dan toe moesten verho gingen van drie tot tien procent aan het ministerie van economi sche zaken worden gemeld. Nu hoeft dat alleen nog maar bij ver hogingen van meer dan tien pro cent. Het gaat om tarieven in de zoge naamde privaatrechtelijke sfeer, zoals bijvoorbeeld de verhuur van de sporthal of het toegangskaartje het tarievenbeleid van de gemeen ten valt weg. Ook het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond (KNOV) betreurt de versoe peling van het toezicht. De ge meenten zullen sterk uiteenlopen de tarieven gaan hanteren. Dat be tekent voor het bedrijfsleven con currentievervalsing en marktver storing, aldus het KNOV in een brief aan de vaste Kamercommis sies voor economische zaken en het midden- en kleinbedrijf. Volgens de VNG is die vrees voor forse verhogingen volstrekt ongegrond. „De laatste jaren heb ben de gemeenten hun tarieven met gemiddeld drie procent ver hoogd. Dat is niet veel, als je weet dat tien procent was toegestaan. Een verhoging van tien procent moest weliswaar worden gemeld, maar er was geen aparte toestem ming voor nodig. Er verandert dus nauwelijks iets", aldus Bloemen daal. DEN HAAG (ANP) - De. werkge versvertegenwoordigers hebben er gisteravond in het zogenoemde Vooijaarsoverleg bij het. kabinet nog eens op aan gedrongen dat in w. verlies wordt ge- het vrijkomende geld te gebruiken maakt) in de WIR blijft zoals die nu voor lastenverlichting HARARE - De grote overwin ning van Ian Smith's Conserva tieve Alliantie bij de verkiezin gen voor de 20 blanke zetels van het 100 leden tellende parlement van Zimbabwe, heeft bij velen niet alleen verbazing maar ook ongerustheid gewekt. Vooral president Robert Moegabe van de regerende ZANU/PF heeft er zondag geen twijfel over laten bestaan weinig gelukkig te zijn met de 15 zetels die Smith heeft behaald. door Ruud de Wit Volgens Moegabe hebben de blanken in het land nu laten blij ken, dat ze dezelfde racisten zijn gebleven van voor de onafhanke lijkheid: „Hun stemgedrag laat zien, dat ze onze hand van vriendschap hebben afgewezen en dat ze dezelfde personen zijn gebleven die in dit land enorme problemen hebben veroorzaakt en die moorden en aanslagen hebben gepleegd, welke hebben geleid tot vele massagraven". De afgelopen vijf jaar heeft Moegabe weinig te vrezen gehad van de 20 blanke parlementa riërs, omdat deze er niet in slaag den gezamenlijk een vuist te ma ken tegen zijn socialistische be wind. Nu Smith zo openlijk het mandaat heeft gekregen van de blanke kiezers, moet Moegabe toch rekening houden met het front dat de blanke kamerleden ongetwijfeld in het parlement zullen gaan vormen. Verlengd Tot en met donderdag hebben de zwarte kiezers de gelegenheid hun stemmen uit te brengen voor de overgebleven 80 zetels. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de zwarten alleen maan dag en dinsdag zouden stem men. Maar administratieve pro blemen hebben ertoe geleid dat de termijn met twee dagen werd verlengd. De verkiezingen zijn overigens dat moet worden ge- Robert Mugabe en zijn vrouw Sally verlaten het gebouw waar ze hun stem hebben uitgebracht, omringd door body-guards. (foto api zegd tegen veler verwachting in tot nu toe opvallend rustig ver lopen. Het 'apart stemmen' voor blank en zwart in Zimbabwe is een van de erfenissen van de langdurige onafhankelijkheids strijd die in het voormalige Rho- desië is gevoerd. Bij het opstel len van de constitutie in 1979 werd onder westerse druk be paald, dat tot 1987 twintig zetels in het parlement gereserveerd zouden blijven voor de blanke kiezers. Daarna kan slechts een meerderheid van 70 van de 100 zetels in het parlement deze voorkeursbehandeling van de blanken uit de constitutie schrappen. Bij de eerste verkiezingen, die nog voor de onafhankelijkheid in 1980 werden gehouden, kon Smith's Conservatieve Alliantie niet meer dan zeven zetels beha len. Dat bracht Smith, die gedu rende 14 jaar eerste-minister was van een eenzijdig onafhankelijk verklaard Rhodesië onder blan ke heerschappij, overigens wel in dezelfde kamerbanken als zijn eertijds zo gehate en vervolgde zwarte tegenstanders als Robert Mugabe en de zwarte oppositie leider Joshua Nkomo, die beiden meer dan tien jaar door zijn toe doen vast hebben gezeten. Verbazing De overwinning van Smith on der de blanke kiezers van Zim babwe heeft iedereen verbaasd. De opiniepeilingen gaven hem een dag voor de verkiezingen, die vrijdag werden gehouden, slechts drie a vier zetels. En dat was ook wat Mugabe hoopte. Die had in het politieke roulettespel al zijn fiches gezet op onafhanke lijke kandidaten, zoals de blanke minister Chris Andersen en de pas opgerichte Independent Zimbabwe Group. Deze hadden tot vandaag de meerderheid in het blanke deel van het parle ment en hebben Moegabe de af gelopen vijf jaar in elk geval pas sief gesteund. Maar onder het motto: „Dit is de laatste kans voor de blanken om nog invloed uit te oefenen", heeft Smith toch meer respons gekregen dan mogelijk werd ge houden. Hoezeer de peilingen er naast zaten, bleek uit het feit dat slechts 32.000 van de ruim 60.000 blanke kiesgerechtigden zich van tevoren hadden geregi streerd, maar op de stemdag zelf kwamen er zeker 10.000 blanken meer bij de stembureaus opda gen. Voor Moegabe komt het sterke blanke blok in het parlement - eveneens in de Senaat, waar zijn Conservatieve Alliantie alle 10 zetels mag gaan aanwijzen - ui terst ongelukkig. Vorig jaar werd er binnen de regerende ZANU/ PF grote druk op hem uitgeoe fend om de huidige constitutie, die is vastgelegd tot 1987, voortij dig opzij te schuiven en van Zim babwe een één-partij staat te ma ken. De belangrijkste reden hier voor lag toen niet zozeer bij de blanke dreiging, aangezien deze in het parlement een uiterst ver deelde en passieve houding aan namen. De ZANU/PF vreesde echter met name de zwarte oppo sitiepartij van Joshua Nkomo, de ZAPU, die in het bolwerk Mata- beleland herhaaldelijk voor ern- stigë politieke oprispingen zorg de. Toen evenwel de interne par tijanalyses van de ZANU/PF hadden uitgewezen, dat van die kant bij eventuele verkiezingen niets te vrezen viel, werd de één- partijgedachte voorlopig - in ie der geval tot 1987 - in de ijskast gezet. Niet gerust Nu Smith zo'n duidelijke over winning heeft behaald, is het be grijpelijk, dat Moegabe met een iets minder gerust gemoed de uitslag van de zwarte stemming tegemoet ziet. Een onverwachte gunstige uitslag voor Nkomo of voor die andere zwarte oppositie leider, bisschop Abel Muzorewa van de UANC, zou de tot voor kort onaantastbare positie van zijn ZANU/PF wel eens aan het wankelen kunnen brengen, ze ker als ze de steun van Smith zouden krijgen. Zover zal het evenwel hoogst waarschijnlijk niet komen. De 80 zetels die deze dagen worden be twist, zullen ongetwijfeld voor het grootste deel aan de ZANU/ PF toevallen. Dat Moegabe zo fel is uitgevallen naar de blanke kie zers, moet allereerst worden uit gelegd als een laatste poging de zwarte kiezers onder het een heidsbanier van de ZANU/PF te de bur- lö gers. De negatieve aanslag maakt De werkgevers houden het kabi- het mogelijk dat ook bedrijven die uwe ccno yjy aai» ecuiuugcu ua» n» net aan zijn toezegging aan het be- verlies maken en investerenWIR- het komende begrotingsjaar niets gin van deze regeerperiode dat er premie knjgen, niet aoor met de WIRCWetlnvesteringsreke- aan de WIR niet gesleuteld zou verrekening via de belastinge ning) moet gebeuren. De werkge- worden. Lubbers heeft de werkge- maar door een uitkering aan vers willen dat ook de negatieve vers niet gegarandeerd dat er het derneming. komende begrotingsjaar niets aan Aan het gesprek tussen kabinet de WIR zal veranderen. Over de en werkgevers werd deelgenomen ideeën in de Tweede Kamer heeft door premier Lubbers, de minis- hij volgens de werkgevers slechts ters De Koning, Ruding en Van gezegd dat „hij daar de uitvinder Aardenne en de staatssecretarisser niet van is". Van Zei1 en De Graaf. In het voor jaarsoverleg worden actuele zaken Neeatieve aanslas besproken die een rol spelen bij de opstelling van de volgende begro- In de Tweede Kamer is door tjng) jn dit geval die voor 1986. WD en PvdA bepleit de negatieve Vanavond praat het kabinet met de aanslag in de WIR af te schaffen en werknemersvertegenwoordigers. krijgen. Maar het is tevens een waarschuwing aan het adres van Smith, die dat ook heeft aange voeld. Want nog voor de heftige reactie van Moegabe van zondag verklaarde hij, dat zijn Conserva tieve Alliantie een nieuwe socia listische regering-Mugabe niet zal tegenwerken, maar juist ver zoening en samenwerking wil nastreven. Dat realisme van de kant van Smith hierbij voorop staat, is duidelijk. Na een lange droogte- periode kan Zimbabwe dit jaar eindelijk weer exporteren. Het zijn met name de blanke boeren die gebleven zijn na de onafhan kelijkheid, die van een export van mais en graan zullen profite ren. Zij zijn het dus, die op dit moment, nu het met Zimbabwe beter dan ooit lijkt te gaan sinds de onafhankelijkheid, in eerste instantie gebaat zijn bij een sta biele regering. En dat ze die eerder kunnen verwachten van Robert Moega- be's ZANU/PF, die immers een leerperiode van vijf jaar achter de rug heeft, dan van een wanke le coalitie van de ZAPU en UANC, is voor iedereen zo klaar als het spreekwoordelijke klon tje. En mochten de conservatieve blanke Rhodesiërs - want zo noemen de zich nog altijd graag, vijf jaar Zimbabwe ten spijt - werkelijk van plan zijn zich fron taal op te stellen tegen de ZANU/ PF, dan kunnen ze later nooit zeggen, dat ze niet door Mugabe gewaarschuwd zijn. WEERT (ANP) - Een groep bewo ners van het woonwagencentrum van Weert heeft gisterochtend het stadhuis van Weert bezet. Hiermee protesteerden de woonwagenge zinnen tegen de naar hun zeggen trage gang van zaken by de aanleg van een aantal kleine woonwagen kampjes in Weert. De woonwagengezinnen, die tij dens hun actie ondersteund wer den door de bekende actievoerder Dirk de Vroome, strooiden onder meer tweeduizend knikkers in de centrale hal van het Weerter stad huis om daarmee de politie te be lemmeren een einde aan de actie te maken. Vervolgens bezetten zij de kamers van het college van burge meester en wethouders en eisten dat het gemeentebestuur onmid dellijk besluit tot de aanleg van vier wóonwagenkampjes met to taal dertig standplaatsen. De woonwagenbewoners beëin digden de bezetting rond het mid daguur. Zij hadden'toen de gele genheid gekregen hun grieven uit een te zetten in ene gesprek met burgemeester en wethouders. Na het verlaten van het stadhuis hiel den de woonwagenbewoners een protesttocht door Weert. De woon wagenbewoners zeiden in pamflet ten dat zij het slachtoffer worden van politiek gesjoemel bij de aan leg van vier woonwagenkampjes in Weert. De woonwagenbewoners verwij ten de politieke partijen geen be slissing over de aanleg van deze kampjes te willen nemen omdat de partijen bang zouden zijn hierdoor stemmen te verliezen bij de raads verkiezingen van maart volgend jaar. Zij riepen de Weerter bevol king op om bij het gemeentebe stuur te protesteren tegen de situa tie op het grote regionale woonwa gencentrum in Weert. Dit centrum is volgens de actievoerders overvol waardoor naast brandgevaar ook nog onhoudbare sanitaire wantoe standen zouden bestaan. verzamelingen een overzicht tonen van representatieve voorbeelden uit de Nederlandse cultuur vanaf de 17de eeuw. Er is Delfts blauw (17e eeuw), Haags porselein (18e eeuw), een Rozenburg mokka-servies, een werk van Eissenloeffel, een koffie- en theeservies van Mosa (1959) ont worpen door Bellefroid en stoelen DEN HAAG (ANP) - Bij Nagasaki in Japan wordt 20 juli het nieuwe gedeelte geopend van het Holland Village. Aan de kust verrijst een educatief en recreatief openlucht museum waarin tal van voorbeel den uit de geschiedenis van de Ne derlandse architectuur worden na gebouwd. Binnenkort arriveert ook een kopie van het 17e eeuwse schip Prins Willem. In een replica van een 18e eeuws vanaf de 18e eeuw tot aan ontwer- buitenhuis is ruimte gereserveerd voor presentaties uit het bezit van Nederlandse musea. De komende negen maanden zal als eerste het Haags gemeentemuseum uit zijn pen van Rietveld en Martin Visser. De kostuumafdeling laat zowel een 18e eeuwse robe la Francaise zien als actuele haute couture van Frans Molenaar en Frank Govers.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14