'PTT moet uit greep politiek' Overheid moet betalen voor loonadministratie Woedende reacties op noodplan Israël Advies commissie-Steenbergen Westland gebaat bij één regionaal energiebedrijf Kontant geld voor gebruikte studieboeken! (U d> DINSDAG 2 JULI 1985 ECONOMIE PAGINA 11 DEN HAAG (GPD) - Het staatsbedrijf PTT moet voor 1990 worden omgevormd tot een nv (naamloze vennootschap) om als een normaal bedrijf te functioneren. Als NV, los uit de greep van de politiek, kunnen de razendsnelle technologische ontwikkelingen beter worden gevolgd. Alle aandelen van de NV zouden vooralsnog in handen van de Staat moeten komen. Een commissie onder leiding van dr. F. J. Steenbergen komt tot deze conclusie in het gisteren gepresen- ■teerde rapport „Signalen voor straks". Steenbergen deed samen met dr. M. Albrecht en prof. dr. J. C. Arnbak in opdracht van de rege ring onderzoek naar de toekomsti ge status van de PTT. Staatssecre taris Scherpenhuizen (verkeer en waterstaat), die het rapport in ont vangst nam, zei zich met de hoofd lijnen te kunnen verenigen. De commissie-Steenbergen vindt dat de PTT slagvaardig en flexibel moet zijn om de verwachte ontwikkelingen op het gebied van informatie en communicatie het hoofd te kunnen bieden. Om aan de toenemende vraag naar tele- communicatieprodukten en -be hoeften te voldoen en tegelijkertijd haar taak als openbaar nutsbedrijf te vervullen, is een ingrijpende wij ziging van de organisatie noodza kelijk. Om van de PTT een onderne mend, marktgericht en" concurre rend bedrijf te maken, zal de be moeienis van de overheid moeten verminderen, zegt de commissie- Steenbergen. Net als het chemisch bedrijf DSM wordt de PTT een nv. De afdelingen Post, Telecommuni catie en het Openbaar Nutsbedrijf van Telecommunicatie (het tele foonnet) worden bv's (besloten vennootschappen) en krijgen een eigen directie. Volgens Steenbergen heeft het losweken van de overheid voorlo pig niets te maken met privatise ren. De nv-vorm moet ervoor zor gen dat de PTT-directie zelfstandig besluiten kan nemen, zonder dat de regering of het parlement zich daar elke keer ook over uitspreekt. Daardoor kan de PTT zich op de kapitaalmarkt bewegen en eigen reservers vormen. Verplichte af drachten aan de schatkist van het Rijk zijn van de baan. Voor de PTT is het ook belang rijk een eigen arbeidsvoorwaar denbeleid te voeren. De huidige sa lariëring en arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel laten momenteel onvoldoende ruimte om genoeg kundige werknemers aan te trekken. Dus de nieuwe structuur moet de PTT ook ruimte geven voor een eigen tarieven- prij- zenbeleid. Dat betekent dat de Tweede Kamer zich niet elk jaar meer over de PTT-begroting hoeft te buigen. De commissie-Steenbergen stelt voor om de NV PTT een exclusieve concessie te verlenen voor het be heer van de infrastructuur, het Kort Zakelijk Peking-A'dam Peking krijgt van de gemeente Amsterdam vijf jaar lang gratis ruimte in het World Trade Centre ter beschikking. Burgemeester Van Thijn heeft dit geschenk kort na aankomst van een Amsterdam se delegatie in Peking aangeboden aan zijn Chinese ambtgenoot, Chen Xitong. Het cadeau moet de wens onderstrepen om duurzamer zakelijke contacten tot stand te brengen tussen beide hoofdsteden. Peking krijgt in het World Trade Centre 60 tot 100 m2 (ingerichte) kantoorruimte. Spinnerij Het nettoverlies van Spinnerij Nederland is vorig jaar verder ge daald van 3,6 tot 2,4 miljoen gul den. Zonder rentelasten is er een positief bedrijfsresultaat van ruim 1,6 miijoen na een negatief resul taat van twee ton in 1983. De verbe tering is echter nog onvoldoende om het voortbestaan te verzekeren, aldus de directie in het jaarverslag. Er is nu een meeijarenplan opge steld, waarbij 40 miljoen gulden wordt geinvesteerd en het aantal personeelsleden teruggaat van ruim 600 naar ongeveer 400. Fotocentrale Borsumij Wehry en Fuji Photo en Film willen samen Photofinis- hing Holding International PHI in Steenbergen overnemen van de Amerikaanse City Investing. Bor sumij en Fuji gaan een gezamenlij ke dochter oprichten, waardoor Borsumij een belang van 30 pro cent zal krijgen in PHI. PHI is een van de grotere bedrijven op de Ne derlandse markt voor het afdruk ken van fotoé, zowel op de ama- teurmarkt (Presto Print) als in de professionele sector. Lonen Mexico De elfduizend werknemers van de Mexicaanse Volks wagenfabrie ken hebben een loonsverhoging van zestig procent gekregen. On derdirecteur Josephi noemde de verhoging vrij fors, maar ge rechtvaardigd gezien de inzet van het personeel en de hoge inflatie. De verhoging bestaat onder meer uit achttien procent duurtetoeslag en een loonsverhoging van 35,6 procent. De inflatie in Mexico heeft de eerste vijf maanden van dit jaar 22,6 procent bedragen. openbare telefoonnet. Met die ver gunning kan de overheid het be drijf aan bepaalde regels binden, zoals waarborgen voor de privacy en richtlijnen voor de tariefstruc tuur. Zodra de concessie i ven, opereert de PTT als maal bedrijf. Monopolie Terwijl het monopolie van de PTT op de infrastructuur (het openbare telefoonnet) blijft be staan, moet volgens de commissie wel de alleenheerschappij op aan bod, installatie en onderhoud van randapparatuur, zoals telefoons, telexen en bijbehorende accessoi res, worden opgeheven. De PTT behoudt de leveringsplicht voor het eerste (standaard) telefoontoe stel. Apparatuur die andere bedrij ven op de markt brengen, moeten wel voldoen aan bepaalde kwali teitseisen, die dan niet meer door de PTT maar door het ministerie van verkeer en waterstaat worden gecontroleerd. De commissie zegt dat het be houd van werkgelegenheid de voortdurende aandacht heeft ge had, maar dan in nationaal ver band en niet als een krampachtig vasthouden van arbeidsplaatsen binnen één bedrijf. Verlies van werkgelegenheid voor de PTT kan elders worden gecompenseerd, al dus Steenbergen. Wel moet er een overgangsperiode komen, opdat alle partijen zich op de tuatie kunnen voorbereiden. DEN HAAG (ANP) - De toekomsti ge energievoorziening in het West- land is het meest gebaat bij een re gionale aanpak, met op den duur gebruikmaking van de afvalwarm te van het Rijnmondgebied. Dat is de conclusie van een rapport van de Nederlandse Energie Ontwik kelingsmaatschappij en het Sa menwerkingsorgaan Westland (Westlandse gemeenten). Het rapport is gisteren in Den Haag aan de ministers Braks (land bouw) en Van Aardenne (economi sche zaken)aangeboden. In het rapport wordt gepleit voor één Westlands nutsbedrijf voor de distributie van gas, water en elek triciteit, inclusief de mogelijkheid om lokaal elektriciteit op te wek ken. In de regionale (Westlandse) opzet moet op middellange termijn voorrang worden gegeven aan de opslag van warmte, afkomstig van individuele kooldioxyde-bemes- ting in de zomer, gecombineerde opwekking van elektriciteit en stoom (warmte) en het scheppen van mogelijkheden voor warmte krachtkoppeling en gasmotor- warmtepompen bij grote tuin bouwbedrijven. Het op te richten Westlandse nutsbedrijf moet ook een rol spe len in de teeltbegeleiding, alsmede de bewaking van de prijsontwikke ling van energie en het tijdig signa leren van mogelijkheden. In het onderzoek wordt er voor gepleit de mogelijkheden open te houden en reeds planologisch voor te berei den om naar de zogenoemde „Del tastrategie" over te stappen, waar bij het Rijnmondgebied in de Westlandse energievoorziening wordt betrokken. De energiekosten in de West landse glastuinbouw zullen naar de mening van de onderzoekers aanvankelijk dalen, maar als de be sparingsmogelijkheden in de ne gentiger jaren zijn uitgeput moet een nieuwe koers zijn uitgezet. Om financiële redenen verdient het de voorkeur gemeenschappelijke toe passingen te zoeken, door meer of minder grote groepen van tuin ders. Nadat de aanwezige moge lijkheden waren getoetst aan be sparingsmogelijkheden, werkgele genheid, milieuverontreiniging en ruimtebeslag is de regionale aanpak zoals de NEOM die schetst uit de bus gekomen. Volgens de onderzoekers (vier ingenieursbureaus en de NEOM) Industrie en consiunentenbond positief, bonden terughoudend DEN HAAG - De aanbevelingen van de commissie-Steenbergen voor meer armslag spreken de PTT-directie wel aan. Maar volgens de bedrijfs leiding ontbreken er belangrijke punten en moeten de voorstellen veel beter worden uitgewerkt. De PTT-directie vindt dat in het rapport een samenhangende kijk ontbreekt op de informatiemaatschappij. De PTT-leiding meent ook dat de commissie ten onrechte niet is inge gaan op de werkgelegenheid bij de PTT. „Het voorstellen van diep ingrij pende veranderingen bij de PTT, met slechts summiere aandacht voor de meer dan 100.000 Nederlanders die zich dagelijks inzetten om de samen leving te dienen met PTT-diensten, geeft geen blijk van goed sociaal beleid". De vakbond AbvaKabo zegt in een eerste reactie dat de volksvertegen woordiging de PTT moet kunnen blijven controleren. De bond is geen voorstander van een nv PTT. Wei moet de PTT meer ruimte krijgen om te functioneren. De AbvaKabo is afwachtend waar het het arbeidsvoor waardenbeleid betreft van de NV. Behoud van werkgelegenheid en ze kerheden die de PTT-ambtenaren nu hebben, staan voorop, aldus de bond. De christelijke ambtenarenbond CFO is blij dat niet gedacht wordt 'aan privatisering van de PTT en gaat er van uit dat het personeel zijn ambtenarenstatus blijft behouden. Positieve geluiden komen er van werkgeverszijde. Het NCW spreekt van een „uitstekend rapport met goede perspectieven voor het bedrijfsle ven". Ook het Centrum voor Informaticabeleid, waarin de Nederlandse bedrijven op dit gebied samenwerken, betitelt het rapport als 'goed door dacht' en vraagt om snelle uitwerking. Instemmend is ook de reactie van de Consumentenbond, die evenals de commissie-Steenbergen van oor deel is dat het PTT-monopolie op het gebied van randapparatuur door broken moet worden. De WD sluit zich aan bij alle aanbevelingen van de commissie-Steen bergen, al vraagt woordvoerder De Beer wil wel meer duidelijkheid over de publieke controle op de tarieven en de leveringsvoorwaarden. De Beer vraagt zich af of de Post en de het nutsbedrijf Telecommunicatie ook wel in de nv moeten. Pvda en CDA waren nog niet in staat commentaar te leveren. SCHIPHOL Minister Braks (midden) heeft gisteren een oude belofte ingelost. Hij overhandigde een Neder landse prijsstier aan zijn collega Al Seikh van Saoedi-Arabië. Een cadeautje omdat deze oliestaat sinds kort in haar eigen graanbehoefte kan voorzien en daarvoor een jaar geleden werd onderscheiden door de wereld- landbouworganisatie FAO. (foto ANP) Grapperhaus over belastingafdracht: ciale zekerheid. Aan de andere kant mogen administratieve ver- stratieve handelingen die bedrij- plichtingen alleen aan het bedrijfs- ven moeten verrichten ten behoe- leven worden opgelegd als dat de belastingdienst en de s AMSTERDAM (GPD) - Als alles meezit zal dit najaar de nieuwe scheepsreparatiewerf van de ADM kunnen beginnen met zo'n 200 werknemers, onder leiding van de Engelse management consultants Appledore. De ver wachting is dat later groei moge lijk is tot circa 400 werknemers. Hoewel er werk verricht zal kun nen worden voor de andere ADM-poot, Amsterdam Naval Service, blijft deze ANS als repa- ra tie bed rijf zelf financieel en contractueel verantwoordelijk voor de renovatie van de Peru viaanse kruiser Almirante Grau. Drs. J. Kasteel, president-com missaris van het Overslag Bedrijf Amsterdam, is als deskundige aangetrokken om samen met de Engelse management consul tants de nieuwe werf op poten te zetten. Twee maanden geleden werden de plannen voor het eerst aan de direct betrokkenen gepresenteerd. Op basis daarvan ADM is bijna klaar voor nieuwe start is met de vakbonden al stemming bereikt. Met de Nationale Investerings bank, eigenaar van de roerende goederen op de in staat van fail lissement verkerende werf, is een akkoord binnenkort te ver wachten. De onderhandelingen met de ABN en de AMRO-bank over het, huren van het terrein zijn nog gaande, maar de ver wachting is dat ook hier wel overeenstemming gevonden kan worden. Drs. Kasteel: „Het accent zal de komende maanden vooral ko men te liggen op de financiering. U moet daarbij denken aan een bedrag in de orde van grootte van vijf miljoen gulden, waar voor we, buiten de overheid, geïnteresseerden proberen te vinden". Ook de gemeente Amsterdam is bij monde van drs. V. K. Syko- ra optimistisch gestemd over een nieuwe start voor de Amster damse reparatiewerf. „Het be langrijkste pluspunt is dat de werf komend najaar als een fris nieuw bedrijf kan starten zonder de ballast van het faillissement. Zo'n constructie is eerder bij de Amsterdamse Oranjewerf toege past en dat is nu een op maat ge sneden werf is geworden die zo af en toe met zeker 200 werkne mers kan draaien en het goed doet". De Engelse management con sultants van Appledore zijn naar Amsterdam gehaald, omdat deze deskundigen inmiddels al vijf re- paratiewerven over de hele we reld leiden. In het moederland, maar ook in Gibraltar, Grieken land, Dubay en Noord-Borneo. minder kost dan heid de werkzaamheden zelf zou uitvoeren. Dit staat in het rapport van de commissie tot verlichting van ad ministratieve verplichtingen van het bedrijfsleven, onder voorzitter schap van professor dr. F. H. M. Grapperhaus. Het rapport dat de naam "Heerendiensten" kreeg - diensten die iemand verplicht is te doen zonder betaling - werd giste ren aangeboden aan staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken). De commissie had als taak de aan het bedrijfsleven opgelegde administratieve verplichtingen te inventariseren vooral inzake de so ciale verzekeringen en de belas tingwetgeving en voorts te onder zoeken hoe die verplichtingen ver minderd kunnen worden. Ook werd de commissie gevraagd crite ria te formuleren waaraan admini stratieve verplichtingen moeten worden getoetst. De commissie merkt op dat ver lichting van administratieve ver plichtingen voor het bedrijfsleven kan gebeuren door vereenvoudi ging van regelgeving maar ook door het (weer) laten uitvoeren van bepaalde werkzaamheden door de (semi-)overheid. Als de onderne mer al wordt belast met admini stratieve verplichtingen moet hij wel in staat worden gesteld gemak kelijk de omvang van de verplich tingen te overzien. De commissie vindt dat de een voud van uitvoering bij de politie ke besluitvorming niet steeds de aandacht krijgt die het verdient. Te gemakkelijk wordt aangenomen dat het bedrijfsleven bij de uitvoe ring mag worden ingeschakeld. Werkgeversorganisaties als het VNO, KNOV en NCOV hebben po sitief gereageerd op de voorstellen van de commissie-Grapperhaus. Volgens deze organisaties kan het rapport een belangrijke bijdrage leveren aan de noodzakelijke ver mindering van administratieve las ten voor ondernemingen. Ook de CDA-fractie in de Twee de Kamer, die om het onderzoek had gevraagd, is tevreden met het rapport. Het CDA meenet dat het kabinet zo spoedig mogelijk met voorstellen moet komen tot ver eenvoudiging van de administra tieve verplichtingen voor het be drijfsleven. Volgens de fractie is de problematiek langzamerhand zo: knellend geworden, dat op de kortst mogelijke termijn maatrege len moeten worden genomen. Fabrieken platgelegd, luchthaven dicht TEL AVIV - De Israëli's hebben verontwaardigd gereageerd op de gisteren afgekondigde economi sche noodtoestand. Betogers in Je rusalem wierpen kort na de be kendmaking barricades op en sta ken autobanden in brand. Een 24- uurstaking die de bedrijvigheid in het land vandaag lam legt, is vol gens de furieuze algemene vak bond Histadroet (waarbij negentig procent van de werknemers in loondienst is aangesloten) nog maar een voorproefje. door Taco Slagter Woedend zijn de loontrekkers over de gigantische prijsstijgingen, het zonder overleg inbreken in de cao's en een erosie in de salarissen tussen de 30 en 50 procent. Vol gens vakbondsleider en socialis tisch parlementslid Kessar zullen er nog hardere maatregelen wor den getroffen als de regering niet bereid is naar de onderhandelings tafel te komen. Fel verzetten Kes sar en zijn achterban zich tegen de ver strekkende volmachten die het ministerie van financiën op grond van de noodwet de bevoegdheid geven een jaar lang zonder parle mentaire goedkeuring diep ingrij pende maatregelen te treffen. De vakbondsleider waarschuw de de regering dat de arbeiders dit keer niet meer in de hand zijn te houden. „We stevenen af op een anarchie als er met ons over het pakkpt van bezuinigingsmaatrege len niet eerst fatsoenlijk wordt ge praat", alsdus Kessar. Fabrieken plat Tot vanmorgen zes uur lagen alle fabrieken plat, is de internationale luchthaven Ben Goerion in elk ge val voor het uitgaande vliegver keer gesloten, is er geen openbaar vervoer of slechts een beperkte dienstregeling en zijn de banken gesloten. Nieuwe stakingen zijn in de maak. Omdat de economie in elkaar dreigt te 'storten, had het Israëli sche kabinet van nationale eenheid gisteren na een marathonzitting van bijna 24 uur de drastische maatregelen afgekondigd. De in flatie was niet meer in de hand te houden en de bodem van de schat kist met buitenlandse reserves was zichtbaar. Israël had nog minder dan zeven miljard gulden in kas, nog niet voldoende om er de im port van grondstoffen voor twee maanden van te betalen. Boven dien had de schatkistbewaarder er in de maand juni een half miljard gulden aan sjekels (de Israëlische munteenheid) laten bijdruken. De bezuinigingsmaatregelen moeten de overheid op jaarbasis een besparing van 2,6 miljard gul den opleveren. Daarvoor komt een derde voor rekening van de Werk nemers en de rest op conto van de ministeries en dienstverlening. Behalve prijsstijgingen tussen de 30 en 100 procent, een loon- en prijsstop van drie maanden, extra belastingen voor de beter gesi tueerden, zullen er bovendien bin nen veertien dagen ook nog eens 10.000 overbodige ambtenaren worden ontslagen. Volgens Kessar is slechts een achteruitgang in de levensstandaard met 5 a 10 procent voor de Histadroet aanvaardbaar. Werkelijk buiten zinnen is de vakbeweging over de aantasting van de spaargelden van de leden. Werknemers leggen geld weg voor de oudedagsvoorziening in daar voor speciaal door regering en vak bond in het leven geroepen fond sen. Die worden nu belast, terwijl detalrijke inflatie-bestendige spaarrekeningen van de gefortu- neerden - veel geld dat is verkre gen uit belastingontduiking en zwarte handel - ongemoeid blij ven. Dat is de met sociale verhou dingen in Israël in acht genomen, zonder meer een oorlogsverklaring aan de vakbeweging. Een doodvermoeide premier Pe res verklaarde gisteravond voor de televisie dat zijn regering geen an dere keus had. Op de vraag waar om juist hij als socialist de minder draagkrachtigen niet had ontzien, antwoordde de premier: "Dit is geen kwestie van ideologie, maar van verantwoordelijkheid". Peres bestreed de beschuldigingen van alle kanten dat het kabinet zich met de decreten anti-democratisch zou hebben opgesteld. Gevaar "Niet de volmachten zijn een be dreiging voor ons politieke stelsel, maar de inflatie vormt een gevaar voor de democratie", aldus de pre mier. Vakbondsleider Kessar wierp hem echter voor de voeten dat de arbeidsverhoudingen in een democratie en eenzijdige dictaten van een regering elkaar niet ver dragen. De rechten van de arbei-[ ders kunnen niet per decreet wor den ontkend, aldus Kessar. Waarnemers in Jeruzalem voor spellen het bitterste gevecht van de vakbeweging tegen het rege ringsbeleid dat ooit is gestreden. De zomers in Israël zijn al per defi nitie heet, maar de hitte van de so ciale onrust zal die ver overtreffen. levert deze strategie de beste mo gelijkheden op middellange ter mijn (tot 1995) op voor het invoe ren van een groot aantal opwek kingsmogelijkheden en op den duur het uitgroeien naar de delta strategie. De keuze sluit bovendien aan bij de landelijke ontwikkeling met betrekking tot de reorganisa tie van de nutsvoorzieningen. Het bijzondere karakter van de regio: komt het best tot zijn recht bij deze keuze, die wat de uitvoering be treft bovendien kan rekenen op de bestuurlijke slagkracht en politie ke wil binnen het Westland. De onderzoekers wijzen er wel op dat de deltaplannen bijna een miljard gulden kosten (aanleg lei- dingnet voor kooldioxyde en der-' gelijke), maar dat de besparingen- economisch zeer aantrekkelijk zijn. Wat het gebruik van energie dragers betreft vallen kolen (te duur, milieu) af. Ook windenergie maakt weinig kans, omdat molens slechts renderen op zeer gunstige plaatsen. Egypte legt KLM-vluchten aan banden SCHIPHOL (ANP) - De KLM mag van de Egyptische autoriteiten niet langer op maandag en zaterdag de Egyptische hoofdstad Cairo aan doen. Egypte wil een wijziging van de KLM-diensten ten behoeve van de nog te beginnen lijndienst tus sen Amsterdam en de Egyptische hoofdstad van de luchtvaartmaat schappij Egypt Air. De jongste be sprekingen hierover, die twee we ken geleden in de Cairo hebben plaatsgevonden, hebben niet tot resultaat geleid. Om moeilijkheden met de Egyp tische autoriteiten te voorkomen heeft de KLM de vlucht die giste ren rond twaalf uur van Schiphol had moeten vertrekken ruim acht uur vertraagd, waardoor het toestel pas na middernacht op de luchtha ven van Cairo is aangekomen. De KLM vloog zeven maal per week op Cairo. Vier van deze vluchtén hadden de Egyptische hoofdstad als eindbestemming. Tijdens zijn bezoek aan Neder land in mei verklaarde de directeur van de Egyptische rijksluchtvaart dienst, Hoesseini, dat het aller minst de bedoeling van Egypte is om de KLM-frequentie of capaci teit te beperken. „Om echter de nieuwe diensten van Egypt Air op Amsterdam een kans te geven vin den wij dat de KLM, die zovele ja ren de verbinding tussen de beide hoofdsteden alleen in stand heeft gehouden, nu rekening moet hou den met de belangen van Egypt Air", aldus Hoesseini toen. De diensten tussen Amsterdam en Cairo wil Egypt Air laten aan sluiten op de pas gestarte recht streekse verbinding Cairo-New York. Wanneer de Egyptische maatschappij op Amsterdam zal gaan vliegen is nog niet bekend. Van Egyptische zijde is steeds ge zegd „hopelijk nog deze zomer". Op basis van de luchtvaartovereen komst tussen de beide landen kan Egypt Air met de diensten naar Amsterdam beginnen wanneer de maatschappij dat wil. Een woord voerder van de rijksluchtvaart dienst zei de Egyptische maatregel tegen de KLM ernstig te betreuren. „Op basis van de luchtvaartover eenkomst wijzen wij zo'n eenzijdi ge maatregel van de hand". Nederlander slorpt 87 liter melk op DEN HAAG (GPD) - Volgens het Nederlands Zuivelbureau drinken de Nederlanders steeds meer melk. Volgens cijfers van het Nederlands Zuivelbureau was het verbruik per hoofd der bevolking in 1984 87 liter; ruim 2,5 liter meer dan in 1980. Het verbruik van volle melk liep te rug ten gunste van halfvolle. Vo rig jaar was ons land ook de grootste zuivelexporteur ter we reld. Tien jaar geleden was overi gens het melkverbruik hoger dan nu: 93,6 liter in 1975. Na 1980 is weer een stijging begonnen. In 1984 kwam een einde aan de stij ging van het verbruik van melk- produkten als yoghurt, vla, pap, karnemelk- en chocolademelk. De consumptie bedroeg 47,2 kg per hoofd, tegenover 48,4 kg in 1983, aldus het NZB. Nederland was in 1984 de grootste exporteur ter wereld van kaas, boter, gecondenseerde melk en niet-magere melkpoe der. Kaas en boter gingen vooral naar EEG-landen: achtereenvol gens 78,5 en 52,3 procent van de totale export. Gecondenseerde melk en melkpoeder vooral naar landen buiten de EEG; achter eenvolgens 72,1 en 80,2 procent van de totale export. ADVERTENTIE 't Is de moeite waard om met je gebruikte studieboeken naar De Slegte te stappen. Want De Slegte betaalt handje kontantje. Gebruikte boeken nodig.Je zoekt ze uit, je betaalt ze en je neemt ze meteen mee. Doe het nog even snel voor je op vakantie gaat Dat spaart tijd èn geld. De Slegte is een goeie voor studieboeken. Boekhandel J. de Slegte BV, Breestraat 73,2311CJ Leiden. TeL 071-122007.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11