'Zijn kracht is ongelooflijk' 531^ MancUikova stelt weer teleur Volkert Post in acht naar WK Cijfers van Wimbledon Tiebreak record op Wimbledon Boris Becker: de hulk9 van Wimbledon Marcel Vink favoriet in toernooi Sassenheim Junioren-équipe roeien nog nooit zo klein Oranje honkbalteam verslaat Curagao Alphians onstuitbaar Slechte dag Nederlandse Finn-zeilers UEFA-jeugdelftal wellicht in competitie reserves PAGINA 10 DINSDAG 2 JULI 1985 LONDEN (GPD) Het begint zo langzamerhand meer regel dan uitzondering te worden dat Hana Mandlikova's grilligheid het wint van haar talent. De Tsje chische wilde in het verleden nog wel eens een onderonsje tus sen Chris Lloyd-Evert en Marti na Navratilova. die de laatste veertien Grand-Slamtitels ver deelden, verstoren, maar de hui dige nummer drie bij de vrou wen blijkt steeds meer terrein te moeten prijsgeven op het heer sende duo. Net als tijdens de onlangs ge houden open Franse tenniskam pioenschappen. waar ze vroegtij dig ten onder ging tegen Claudia Kohde, sneuvelde Mandlikova gisteren ook Wimbledon verras send snel. In de derde ronde al bleek de Australische Elizabeth Smvlie. 55e op de wereldrang lijst, te sterk voor de pupil van Betty Stöve, die geen verklaring had voor haar vormcrisis („ik ben gewoon niet gretig genoeg, heb geen honger naar de bal") en slechts meldde „zeer teleurge steld" te zijn. Mandlikova's slechte voor beeld werd overigens gevolgd door de als veertiende geplaatste Wendv Turnbull. die zich gewon nen moest geven tegen de Fran- caise Pascale Paradis. Het bete kende, dat er op Wimbledon nu nog maar acht geplaatste speel sters over zijn bij de laatste zes tien. Het Britse publiek nam tevens afscheid van Virginia Wade, die gisteren de 205e partij speelde in een 24-jarige Wimbledon-carriè- re. „Ginny", volgende week veer tig en bezig aan haar laatste op treden tijdens The Champions hips. ontfutselde Pam Shriver weliswaar een set, maar daar bleef het ook bij. Desondanks kreeg de Engelse op het centre- court, waar ze in 1962 voor het eerst tegen Ann Jones speelde en in '77 kampioene werd door Bet ty Stöve te verslaan, een staande ovatie van de toeschouwers. Vrouwenenkelspel, derde ronde Elizabeth Smylie (Aus)-Hana Mandlikova (Tsj) 6-1, 7-6, Barbara Potter (VS)- Patty Fendick (VS) 7-6, 6-1, Manuela Maleeva (Bul)-Robin White (VS) 6-3, 6-3, Pam Shri ver (VS)-Virginia Wade (GBr) 6-2, 5-7, 6-2, Anne Smith (VS)-Sabelle Demongeot (Fra) 6-2, 6-4, Jo Dune (GBr)-Elise Burgin (VS) 7-5, 7-5, Steffi Graf (BrD)-Stcphanie Rehe (ZAf) 6-3. 6-2, Chris Evert-Lloyd (VS)-Jen- ny Byrne (Aus) 6-2. 6-1. Kathy Rinaldi <VS)- Alycia Moulton (VS) 7-6, 6-4, Pascale Para dis (Fra)-Wendy Turnbull (Aus) 2-6,7-5,6-1, Mollv van Nostrand (VS)- Larissa Savtsjen- ko (Sov) 7-6, 3-6, 7-5, Vince van Patten (VS) 6-3. 6-3, 6-1, Bons Becker (Wdl) - Joakim Nystrom (Zwe) 3-6, 7-6,6-1,4-6,9-7, Roberto Seguso (VS) - Tom Gullikson (VS) 4-6, 6-3, 7-5, 6-2, Henri Le- conte (Fra) - John Lloyd (GBr) 5-7, 6-3, 6-4, 6-4, Sammy Giammalva (VS) - Ben Tester- man (VSt) 4-6. 6-3, 7-5, 7-6, Vijay Amritny (Ind) Yannick Noah (Fra) 4-6, 7-6, 6-3, 7-6, (Zwe) - Chip Hooper (VS) 6-3, 6-4, 6-4, Danie Visser (ZAf) - Greg Holmes (VS) 6-3, -6, 6-7, 6-0,10-8, Ivan Lendl (TSj)- Shlomo c (Joe) 2-6. 4-6 Meisjes enkelspel, eerste ronde. Ingeliese Driehuis (Ned) - Jane Wood (GBr) 6-1, 6-7, 2-6 Karen Schimper (ZAf) - Hester Witvoet (Ned) 6-4, 6-7, 7-6 Digna Ketelaar (Ned)-Silke Meier (Wdl) 6-1, 6-1. LONDEN (ANP) - In de eerste ronde van het heren dubbel spel op Wimbledon tussen Jan Gunnarsson/Michael Morten- sen tegen John Frawley/Victor Pecci werd in de tiebreak van de vierde set een record geves tigd: 26-24. Het vorige record in de geschiedenis van de Grand Prix kwam eveneens op Wim bledon tot stand en wel in de ontmoeting Björn Borg - Prem- jit Lall van 1973. Toen won Borg de tiebreak van de derde set met 20-18. LONDEN (GPD) - Tot nu toe blijkt Boris Becker op Wimbledon mentaal net zo sterk als de rechterarm waarmee hij tennisballen pleegt af te vuren. De pas zeventienjarige West duitser, met een opslag die elke willekeurige groundsman nachtmerries moet bezorgen, gaat vooralsnog niet gebukt onder de karrevracht loftuitingen waarmee hij van alle kan ten wordt overladen. Dat ondervond gisteren ook Joa kim Nyström, die twee klappen verwijderd was van de overwin ning. maar uiteindelijk toch zijn meerdere moest erkennen in Bec ker. Onder de laatste zestien in The Championships zijn derhalve nog maar zeven namen van geplaatste spelers, omdat ook Yannick Noah sneuveide tegen de Indiër Vijay Amritraj. Richard Schönbrunn, de hoofd coach van de Westduitse tennis- bond, verrichtte onlangs een leer zaam onderzoek. Hij nam 203 kin deren in de leeftijd van 11 tot 16 jaar onder de loep en kwam tot een even verrassende of alamerende ontdekking: 66 procent had al veel last van rugklachten en 27 procent van de bekeken talenten kampte met spierblessures en vertoonde tekenen van zowel geestelijke overbelasting als uitputtingsver schijnselen. Cijfers, die eens te meer de uitzonderingspositie van Boris Becker benadrukken. Niet voor niets wordt de rossige "hulk" uit Leimen (bij Heidelberg) bestempeld als de meest opwin- SASSENHEIM - Marcel Vink voert in Sassenheim de lijst van deelnemers in het mannenenkel- spel B 1 aan. Boven Jan Willem Lugthart, finalist van de districts kampioenschappen en winnaar van het toernooi in Lisse, boven Herman van der Capellen, halve fi nalist van de districts en Waldo Jansen, Finalist in Lisse in B 1 en finalist van de districts in B 2. Jan Siemerink, winnaar van B 2 in de districts is zelfs helemaal niet ge plaatst. Overigens mag het toernooi in Sassenheim zich verheugen over een sterke bezetting bij de man nen. Naast het genoemde vijftal ge ven in Sassenheim ook Michael van der Berg, Freek Tanis en Bart van der Feen bewijs van aanwezig heid. Volop strijd dus in de komen de dagen in Sassenheim. Bij de dames lijkt de Finale in B nu al bekend. Geplaatst zijn, Hen- ny Fehling. Juliette Grimbergen, Heieen van der Berg en Annemarie Jünger. De Finale zal dus gaan tus sen Henny Fehling en Heieen van der Berg of de anderen zouden voor een klein wondertje moeten zorgen. In het mannenenkelspel C 1 zijn geplaatst Martijn Krans, Marius Pieters, Rogier Liefbroer en Marco Visser. Bij de vrouwen in C 1 geeft de plaatsing al evenmin reden tot commentaar als bij de mannen. No. 1 is Heieen van der Berg in haar laatste C-toernooi, no. 2 is Wil den Hollander. Verder zijn in C 1 van de partij Nelleke Weyermans, die in de helft van Heieen van der Berg zit en Madeion Damen, die is ingedeeld bij Wil den Hollander. In C 2 zijn bij de mannen ge plaatst Johan van der Lippe, Mark Baan. Thomas de Mooy en Vincent Koning. Mark Baan werd al uitge schakeld door Onno Wempe met de onthutsende score 1-6, 0-6 en Vincent Koning kreeg klop van F. van der Berg, 3-6, 3-6. Bij de vrouwen in C 2 is de plaat sing als volgt. No. 1 is Pascal Jong- mans, no. 2 Fleur Meijer, no. 3 Co- linda Voskuil en no. 4 M. Boven. Op papier zal Fleur Meijer het moeilijker hebben om de Finale te halen dan Pascal Jongmans omdat zij in de halve Finale te maken krijgt met Colinda Voskuil. In C 2 zou bij de vrouwen best een heel andere Finale uit de bus kunnen komen. JACQUELINE VAN WIJK dende nieuwkomer in het interna tionale circuit sinds de opkomst van McEnroe acht jaar geleden. De Amerikaan Hank Pfister bijvoor beeld. Beckers eerste slachtoffer op Wimbledon, stak zijn bewonde ring niet onder stoelen of banken. "Gezien zijn leeftijd is hij zonder twijfel de beste speler waar ik ooit tegenover heb gestaan. Zijn kracht is ongelooflijk, bijna bij het arro gante af. Er zijn 124 andere jongens waar ik liever tegen had geloot". En Johan Kriek ging zelfs nog verder. "Als Becker net zo tennist als tegen mij wint hij Wimbledon. Dan is hij onverslaanbaar op gras". Woorden die werden gesproken na de Finale van het laatste Queens- toernooi, waar Becker zijn eerste Grand-Prixzege boekte. Vervol gens stoomde hij onmiddellijk door naar de 20e plaats in het we reldklassement. Pikant detail: de jonge Westduitser verloor op de snelle plaggen van Queens niet één keer zijn opslag. Welk service-geweld hij kan ont wikkelen. bewees Becker gisteren op baan I in zijn afgebroken duel met Nyström, die in totaal 20 offi ciële aces om de oren kreeg en ze ker zovele nfalen slechts de bal kon toucheren. Maar ómdat de als ze vende geplaatste Zweed al net zo sterk serveerde en van nature bo vendien een veel groter slagenarse naal beheerst, duurde het drie uur en 20 minuten voor de tennisthril- ler was beëindigd. Hoewel de geen spier vertrekkende Nyström op een gegeven moment de wedstrijd definitief naar zich toe kon trek ken, bleek Becker uiteindelijk over de sterkste zenuwen te beschik ken. "Dit was een typische wedstrijd voor het opvijzelen van het zelfver trouwen. Het is pas de tweede keer dat ik een vijfsetter speel (eerder tegen Edberg in Birmingham) en beide keren wist ik te winnen", meldde Becker, die verder ver klaarde weinig prijs te stellen op aanduidingen als "Boom Boom" en "Blitzkrieg" waarmee zijn sterk ste punt wordt getypeerd. "Ik ben wel een Westduitser, maar geen ge neraal of iets dergelijks", aldus de allerminst op zijn mondje gevallen service-kanon. Ion Tiriac zal de niets en nie mand ontziende meppartijen van Becker ongetwijfeld met genoegen gadeslaan. Als diens racket vuur spuwt, stromen de dollars immers binnen, weet de slimme Roemeen, die er als de kippen bij was om zich als manager over de grote belofte te ontfermen. Zijn pupil heeft dit jaar inmiddels al ruim 100.000 dol lar bij elkaar geslagen en mochten Beckers verdiensten de investerin gen (naar verluidt zo ongeveer een miljoen gulden voor twee seizoe nen) die Tiriac in hem heeft gedaan straks overschrijden, dan gaat de meeropbrengst volledig naar de Oosteuropeaan. zoals bekend hoofdpersoon tijdens de beruchte startgeldaffaire rond Vilas in Rot terdam. Het "Wunderkind" heeft op Wimbledon nu nog geen partij ver loren. al geeft die balans een verte kend beeld. Vorig jaar scheurde hij tijdens zijn partij in de derde ronde tegen Bill Scanion zijn enkelban den en moest er een brancard aan te pas komen om hem uit het toer nooi te verwijderen. Dat gebeurde destijds op baan II, beter bekend als de "grave-yard", de begraaf plaats der kampioenen, omdat er inmiddels al heel vedetten zijn ge sneuveld. Pat Cash was vorige week het laatste slachtoffer, nadat bijvoor beeld Jimmy Connors daar twee jaar terug tegen Kevin Curren ten onder ging en John McEnroe zes jaar geleden Tim Gullikson moest feliciteren. Gisteren keerde de nummer één van de wereld terug op de gevreesde piste, tot zijn grote ongenoegen overigens. Maar ge zien de opgelopen partij-achter stand (120 in getal) was referee Alan Mills onvermurwbaar, al pro beerde McEnroe, die vijfjaar gele den voor het laatst "buiten" was verschenen, hem telefonisch nog tot andere gedachten te brengen. Het mocht natuurlijk ook vreemd heten dat het centre-court (overigens zonder succes) wel AMSTERDAM - Volkert Post van Die Leythe zal bij de wereldkam pioenschappen roeien voor junio ren, die van 8 tot 11 augustus in Brandenburg (Oost-Duitsland) worden gehouden, uitkomen in de nationale acht. Een andere moge lijkheid zou zijn geweest de skif. De roeibond besloot echter Post, evenals de sterke vier met stuur man van Het Spaarne, op te nemen in de acht om deze zo sterk moge lijk aan de start te krijgen. De roeibond heeft met de uitzen ding bepaald niet voor Sinterklaas gespeeld, want naast de jongen- sacht zal bij de meisjes slechts één skiffeuze aan de start verschijnen. Nog nooit was de junioren-equipe zo klein. Op 25 juli vertrekt de ploeg naar Kopenhagen om deel te nemen aan internationale wedstrijden. Daarna volgt een trainingskamp in Zwe den, waarna doorgereisd wordt naar Brandenburg. De dubbelvier zonder stuurman bij de heren, met aan boord Steven van Groningen zal over twee we ken deelnemen aan de Rotsee-Re- gatta in Luzern. Ook de dames-vier met Jos Compaan zal starten in de Zwitserse stad. Voor beide ploegen is de kwalificatie voor de wereld kampioenschappen eind augustus in Hazewinkel (België) een formali teit. Dat geldt niet voor de vier van Njord. die zal moeten aantonen kans te maken op een Finaleplaats. Het krediet dat de Leidse vier bij de bond heeft is aan de krappe kant. Arold de Vries (Die Leythe) is weer terug in de nationale acht. Tij dens het trainingsselectie weekend enkele weken geleden werd de jon ge Leidenaar in de acht verkozen na zorgvuldige selectie. Op de ARB.-wedstrijden won de ploeg makkelijk. De eerstvolgende trai ning werd De Vries ineens weer naast de ploeg gezet. Arold de Vries, die in september in Rotterdam gaat studeren, had zich inmiddels al bij de situatie neergelegd en was kampioen ge worden in de "rebellenacht" met Njord. toen hij zondagavond in eens weer van de nationale acht deel uit bleek te maken. De ploeg start in Luzern. Gaat het niet hard genoeg om deel te nemen aan de Wereldkampioenschappen, dan zal de acht nog uitkomen op de wed strijden in Kopenhagen en daar het seizoen afsluiten. De nationale acht bestaat op dit moment uit: Arold en Tjark de Vries. Keesjan Ponsen, Wim van der Velden. Klaas op den Velden. Boris Mulder, Ruud Roelofsen en Wim ten Have. JAN KLERKS Van der Wiel begint met remise in Biel BIEL (ANP) - John van der Wiel is het interzonale schaaktoernooi van Biel gisteren begonnen met remi se. De Nederlandse grootmeester deelde het punt met Yasser Seira- wan uit de Verenigde Staten. De resultaten van de partijen uit de eerste ronde zijn: Angel Martin Gonzales (Spa) - Lev Poloe- gcOevski (Sov) afgebroken; Li Zunian (Chi) - Ljubomir Ljubojevic (JS1) 1/2 - 1/2; Eugc- nio Torre (Phi) - Miguel Quinteros (Arg) uit gesteld; Andrej Sokolov (Sov) - Gyula Sax (Hon) 1-0; John van der Wiel (Ned) - Yasser Seirawan (VSt) 1/2 - 1/2; Ulf Andersson (Zwe) - Nigel Short (GBr) Vi - Vfc Rafael Va- ganjan (Sov) - Margeir Pctursson (IJsl) af gebroken; Vlastimil Jansa (Tsj) - Charles Partos (Zwi) 1-0; Amador Rodriguez (Cub) - Lev Gutman (Isr) 0-1. die twee wedstrijden bevat, gaat tussen Havana en Kobe uit Japan. Dallas, Nederland en Curagao spe len in de troostronde, waarvan Ne derland gisteravond het eerste tref- sensatióneef°duel fen won- Curagao, dat voor de ROTTERDAM (ANP) - De honk- balploeg van Curagao heeft Dallas gisteren in het internationaal honkbaltoernooi van Rotterdam een zeer onaangename verrassing bereid. In elf innings zegevierde Curagao JttÜv.;^iS^6 met 5-4, door voortreffelijk werk werper Ruthson Roberto die de volle tijd de defensie leidde, dertien honkslagen tegen kreeg, maar slechts vier punten moest toestaan. Door deze nederlaag werden de moest verschijnen, boog met 4-3. Het was de tweede overwinning van Nederland dat in ieder geval nu zeker is van de vierde plaats. Nederland openende tegen Cura gao in de tweede innings de score Amerikanen "iSTdel^e"™ hrt ™et ?en homerun van Bil Groot, de ALPHEN AAN DEN RIJN - Hel honkbalteam van Alphians is in de rayon eerste klasse Den Haag on stuitbaar. Tegen Wassenaar werd met de alleszeggende cijfers van 22-3 de tiende competitiezege op rij geboekt. De Alphenaren produ- toernoo, verstoten. De eindsprint, wijzigd, maar toen kreeg de Neder landse werper Roel Klaassen het moeilijk. Twee honkslagen en twee fouten leverden twee runs op: 1-2. In de gelijkmakende slagbeurt scoorde Sven van de Graaf, na een driehonkslag. Nog een keer nam Curagao, dat foutloos werkte, een voorsprong op het werpen van Pe ter van Dalen, maar in de zesde slagbeurt snelden De Leeuw en Joost over de thuisplaat. 4-3. ceerden 22 honkslagen tegenover Wassenaar 3. Alphians heeft zich nu al verzekerd van een plaats in de promotiepoule. De winnaar daarvan strijd met de kampioen van Rotterdam om een plaats in het district. werd gereserveerd voor twee En gelse vertegenwoordigers - Virgi nia Wade en John Lloyd - maar niet aan de titelverdediger was be steed. De angst van de Newyorker en de anonieme scheidsrechter, die in een ochtendkrant verklaarde "deze partij voor geen goud te wil len leiden" voor de begraafplaats, waaraan overigens voor maar liefst ruim een miljoen pond verbeterin gen zijn toegepast, bleek echter on gegrond. De kist kon worden afbe steld, want de Zuidafrikaan Chris- to Steyn was een te zwakke oppo nent. McEnroe treft nu Andreas Mau- rer, net als Robert Seguso en Ricar- do Acuna een kwalificatiespeler, die tot de laatste zestien is doorge drongen. Het is al zeker dat mini maal één deelnemer uit de voor ronden ook de kwartfinales zal be reiken, omdat Seguso en Acuna op elkaar stuiten. Gezien het feit dat o.a. ook Heinz Günthardt - hij ver sloeg Vitas Gerulaitis in diens der tiende vijfsetspartij op Wimbledon - én Anders Jarryd de vierde ron de bereikten, lijkt het bijna wel of er sprake is van een Melkhuisje- toernooi op gras. Boris Becker: opwindende nieuwkomer. MARSTRAND (ANP) - De Neder landse zeilers hebben tijdens de strijd om het wereldkampioen schap voor Finnjollen in Zweden een slechte dag beleefd. In de om geving van Marstrand was Bart Zielhuis gisteren tijdens de derde wedstrijd met de 22ste plaats de beste Nederlander. Net als zijn landgenoten had hij veel moeite met de zwakke wind. De Nieuw- zeelander Cutler, die eerste werd, en de Deen Hortnaes (tweede) pro fiteerden wel van het briesje. Peter Peet, na twee wedstrijden tweede in het klassement, kreeg (foto AP) ne* als de andere Nederlanders weinig wind in de zeilen en ging in het midden van het veld door de finish. Hij zakte, met nog vier wed strijden te varen, naar de zesde plaats in de rangschikking. ZEIST (ANP) Bondsmanager Ri- nus Michels en trainer Dick Advo caat hebben het plan ontwikkeld het UEFA-jeugdelftal in het ko mende seizoen op te nemen in de competitie van de tweede elflallen. Grond voor die gedachte was het feit dat de training voor het natio nale junioren elftal, gewoonlijk op woensdagen, in het gedrang zou komen, nu de reserve elftallen in het seizoen 1985/86 hun wedstrij den op dinsdagavond gaan afwer ken. De bedoeling is het UEFA-jeugd elftal in te delen in de „westelijke" groep van de reserve=elftallen. De reserves zullen regionaal spelen in drie groepen, het plan is aan het eind van het seizoen de drie groepswinnaars te laten strijden om de nationale titel. De beslissing op dinsdag te spe len is genomen om de Betaald Voetbal Organisaties wat meer mo gelijkheden te bieden met hun spe lersmateriaal. Indien de tweede elf tallen op dinsdag spelen, zijn spe lers uit die ploegen ook in het weekeinde beschikbaar voor het A-elftal. Aanvulling voor de reser ves zou kunnen komen uit de jeugdploegen, die hun nieuwe competitie ook in het weekeinde afwerken. Uitvoering van het plan van Mi chels en Advocaat is afhankelijk van overleg dat met de clubs, die spelers voor deze selectie zullen moeten afstaan, zal plaats vinden. De voorlopige indeling voor de competitie van de reserves is: West: Ajax, AZ 67, Excelsior, Feye- noord, Haarlem, Sparta, Utrecht. Volendam, Den Haag. DS 79, SVV en Telstar en waarschijnlijk de UE- FA-jeugd. Noord/Oost: Go Ahead Eagles, FC Groningen. FC Twente, Heracles, PEC/Zwolle, Cambuur, De Graaf schap, Heerenveen, Veendam, Vi tesse, Wageningen en Emmen. Zuid: Den Bosch, Fortuna Sittard, MVV, NEC. PSV, Roda JC, VVV. Eindhoven, Helmond Sport, NAC, RBC, RKC en Willem 2.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10