'Het lijkt wel of het niet mag' 'Dit maakt alles goed' één dag aan kop 'Veranderde' Hennie Top Matthijs gnu al grootste verrassing van Ronde LEIDSCH DAGBLAD der Poel: Goddet blijft bij de tijd Adrie van Phil Anderson knieproblemen 5 MAANDAG 1 JULI 1985 En het kusje deed wonderen. Ru dy Matthijs zette de gerenommeer de sprinters inderdaad te kijk. „Ik heb in de sprint geen angst voor Kelly, Vanderaerden en de ande ren. Met veel zelfvertrouwen kan ik iedereen aan", aldus Matthijs die nog niet dikwijls uitblonk in mas sasprints. Rudy Matthijs:,, Ik kan iedereen Maarten Ducrot geniet van publiciteit na vergeefse solo 5 n t VITRE (GPD) Niets is er op Adrie van der Poel aan te merken. Hij is een gemotiveerd wielrenner, leeft serieus voor zijn vak en barst van de klasse. Alleen wint hij nooit iets. Tenminste geen wedstrijden van allure, die de blonde Brabander laten uitstijgen boven de middelmatigheids- grens. VITRE (GPD) - De grootste ver rassing in de Ronde van 1985 mag nu al de 26-jarige Belg Rudy Mat thijs worden genoemd. Door zijn dubbele overwinning in de eerste massaspurts, zaterdag in Lanester en een dag later in Vitre, heeft het peloton en uiteraard de Belgische wielersport er een sprinter bij die Eric Vanderaerden nog flink voor de wielen kan rijden. Het kost de verantwoorlijke mensen bij Hitachi, de ploeg waar voor Matthijs fietst, telkens wel heel wat moeite om de vaak los bandige renner in het gareel te houden. Om Matthijs zo gemoti veerd mogelijk naar de Tour te krijgen werd zijn vriend Patrick Versluys bijvoorbeeld buiten de ploeg gelaten omdat hij te vaak een slechte invloed zou hebben op de prestaties van Matthijs. Omringd door serieuze ploegge noten maakte Matthijs al twee da gen achter elkaar waar wat hij as sistent-ploegleider Luc Landuyt telkens in de vroege ochtend al be loofde. „Zaterdagmorgen ging ik hem wekken en toen voorspelde hij mij dat hij ging winnen. Op de voet die toen al buiten de dekens stak heb ik hem een flinke kus ge geven", vertelde Landuyt. Zonder kus op de andere voet was het verbazingwekkend dat de Belg het een dag later nog eens over kon doen. Ook die tweede overwinning had hij gtstermorgen al aangekondigd. Bij hem leefde toen alleen even de angst dat Kelly en Vanderaerden hem zouden op sluiten. Maar zijn ploeggenoten waren net op tijd midden in het pe loton om hem verder naar voren te loodsen. In het spoor van zijn gid sen werd Matthijs opnieuw goed gelanceerd en kon hij degenen die nog twijfelden er van overtuigen dat hij echt de rapste van allemaal Nu hij tot ieders verwondering een grote concurrent is geworden voor Eric Vanderaerden krijgt Mat thijs de smaak te pakken. Aan de groene trui durft hij nog niet te denken, maar wel aan het geld dat hij na de Tour de France in de cri teriums kan opstrijken. „Het is misschien mijn eigen schuld dat ik nog niet overal wordt gewaar deerd, maar het is nu de hoogste 1tijd dat ik na de Tour van deze overwinningen de vruchten ga plukken". VITRE (GPD) - De geruchten stroom in de Tourkaravaan over de knieblessure van de Australiër Phil Anderson zwellen aan. De kopman uit de ploeg van Peter Post zou tijdens een trainingsrit vorige week tegen een paaltje zijn gereden, maar inmiddels wordt er gefluisterd dat de beruchte ren nerskwaal tendenites hem plaagt. Ruud Bakker, verzorger van de ploeg, spreekt dat overigens tegen. Feit is wel dat Anderson flink wat hinder ondervindt van de pijn lijke rechterknie. „Het werkt voor al op je gemoed. Ik heb constant het gevoel dat er iets kan kraken van binnen en daardoor durf ik geen kracht te zetten". Volgens Ruud Bakker is er geen sprake van een ontsteking en zeker niet van tendenitus. „De pijn zit aan de bui tenkant van de knie. Dat zegt vol doende". LORIENT (GPD) - Hijgend en puffend kwam het er uit. „Mijn opa was een Fransman", beweer de Maarten Ducrot. Terwijl zijn benen de pedalen regelmatig ble- s ven ronddraaien en hij met een voorsprong van een kwartier voor het peloton uitreed, dook er naast de Zeeuw plotseling een gemotoriseerde verslaggever van de Franse televisie op. Die duw de hem een microfoon onder de neus en stelde de vraag die ken nelijk al zijn landgenoten bezig hield. „Hoe kom je aan die Fran se naam". Ducrot was te verbou wereerd om de wel erg opdringe rige reporter af te snauwen en kwam daarom maar snel met een antwoord op de proppen. „Het klopt niet eens", vertelde hij later. „Want het was mijn overgrootvader. Alleen wist ik niet wat dat is in het Frans". En 'even later: „Mag dat eigenlijk wel, vragen stellen vanaf de mo tor? Nee toch. Nou ja, het zal er wel bij horen". De 27-jarige neo- prof genoot als een blote badgast Iin de branding van de golf publi citeit die over hem heen kwam. Als een bijna anoniem artiestje was hij vrijdag in Plumelec het wielercircus van Levitan en God- det binnengestapt en door zijn monsterontsnapping van 207 ki lometer werd hij zaterdag ineens verheven tot wielerheld. Want in de Tour de France gaat zo'n be handeling snel. De (bijna afgestudeerde) psy- j chologie-student kon er geen echte triomftocht van maken. Twintig kilometer voor het einde werd hij opgeslokt door het pelo ton, kwam in het gedrang ten val en verspeelde zelfs nog ruim zes minuten. Maar de rode en bol letjes-trui, die hij kreeg als leider van het sprint en berg-klasse- ment, verdoofden de pijn aan zijn pols en verdreven de verbit tering over het tijdverlies. Het onophoudelijke klikken van de fotocamera's om hem heen, de nooit ophoudende vragenstroom en de metalen stem die uit de luidsprekers zijn naam over de aankomst-boulevard liet schal len waren geluiden, die samen een onvergetelijke symfonie voor hem vormden. „Al die belangstelling", zei Du crot een dag later voor het ver trek in Lorient, waar hij als een pauw zo trots in de witte trui met de rode ballen over het parkeer terrein paradeerde, „terwijl het morgen weer vergeten is. Maar hier ben ik wel beroepsrenner voor geworden. Om zo'n erva ring mee te maken. Niet voor het geld, maar voor het plezier. Ik hoop dat ik het nog eens kan doen in deze Tour. En dan met een overwinning er aan vast". Voor één dag klom Ducrot om hoog uit de onmetelijke diepten van de anonimiteit. Op een ma nier die hij eerder zelden han teerde: een lange solo. Weliswaar heeft hij in de korte tijd dat hij bij de profs rondrijdt de naam de man van de lange ontsnappingen te zijn, maar meestal laat hij zich door andere avonturiers verge zellen. Ducrot, die pas op 21-jarige leeftijd begon met fietsen en als amateur in Goodwood wereld kampioen werd op het onderdeel 100 kilometer ploegentijdrit, in 1983 de derde plaats pakte in de „open" Ronde van de Toekomst VITRE (GPD) - Bondscoach Ri- nus Verboom staat voor een onmo gelijke opgave. Vorig jaar won de nationale damesploeg onder het bewind van Ben Scheperkamp tij dens de eerste Tour de France voor vrouwen vijftien van de achttien ritten. Die prestatie zal dit jaar met een sterker deelnemersveld en een zwaarder parkoers niet te evenaren zijn. Toch was de eerste gele trui van deze Tour zaterdag voor een Nederlandse: Hennie Top, die de proloog won. Pikant detail is dat zij in de sponsorploeg zit die wordt geleid door Scheperkamp, die door de Wielerbond (KNWU) op een zij spoor is gerangeerd. Hij won zater dag dus toch een beetje, al ontdeed Verboom dat onmiddellijk van alle glans. „Want ik", zei hij, „heb haar carrière veranderd". Drievoudig nationaal kampioene Hennie Top, die gisteren de trui al weer moest afstaan aan de Francai- en vorig jaar als tweede eindigde in de eveneens open Ster der Be loften, deed het nu in zijn dooie eentje. „Ik was gedemarreerd en zag dat er niemand meesprong. Dat kwam waarschijnlijk niet omdat ik zo hard ging, maar om dat de rest dacht: daar gaat die aap van Ducrot weer met zijn lange ontsnappingen. Die zien we straks wel terug". Eenzaam vervolgde hij zijn weg. „Hoewel je toch veel te doen hebt, als je alleen op kop zit. Je bent steeds aan het reke nen. Waar ze je kunnen terug pakken als het peloton echt gaat rijden. Van die dingen... Dat houdt je wel bezig". Meer dan zestien minuten was de voor sprong van Ducrot, wat betekent dat hij twaalf kilometer voor lag op het wandelende peloton. Ho pend dat de groep zich iets te lang rustig zou houden, besef fend dat die kans erg klein was. Een krachtenverslindende vlucht, waar in het verleden een andere Nederlander patent op had. „Fedor", noemt Joop Zoete melk zijn ploegmaat Ducrot sinds zaterdag. Naar Fedor den Hertog, Fedor de verschrikkelij ke. „En eigenlijk is daarmee alles gezegd", voegt Jan Raas er aan toe. Want behalve met die lange ontsnappingen zijn er wel meer overeenkomsten. Ducrot heeft dat dromerige, iets filosofisch. Profwielrenner zijn schenkt hem op zich al genot. „Al moeten er ook prestaties worden geleverd. Dat heeft Jan Raas me de laatste weken wel duidelijk gemaakt. Ik reed in de voorbereiding op de Tour heel slecht. Ik kwam niet se Jeannie Longo, was altijd te vroeg in vorm. „Ze trainde vanaf het begin van het seizoen keihard en was in topvorm tijdens het NK. Daarna zakte ze terug, waardoor ze op een wereldkampioenschap nooit iets presteerde. Daar hebben we vorig jaar in Amerika over ge sproken. Ik heb haar een ander trainingsschema gegeven en daar werkt ze nu naar". Verboom passeerde zodoende Scheperkamp, die als het op zijn eigen trainingsmethoden aankomt weinig twijfels kent. Maar de Zeeuwse bondscoach had een krachtig wapen. De deelname van Top aan de Tour de France en het WK hingen er van af. Niet in vorm, betekent niet starten liet hij weten. De 28-jarige renster uit Wekerom trok er haar conclusies uit. „Ze heeft het nu rustig opgebouwd en dat blijkt effect te hebben. Of Scheperkamp er blij mee is weet ik VANNES - Met een diner op een rondvaartboot is Tourdirecteur Jacques Goddet (80) zaterdag avond gehuldigd voor het feit dat hij drie dagen geleden aan zijn vijf tigste Tour de France is begonnen. Het feest werd de journalist van L' Equipe, die in 1936 plotseling tot Ronde—directeur werd gebombar deerd omdat Tour-oprichter Hen ri Desgranges in elkaar stortte, aangeboden door de club van in ternationale wielerjournalisten. Goddet kreeg een gouden horloge ter waarde van 5000 gulden. Gistermiddag in Vitré was hij 200 meter verwijderd van die ene grote Zege, waar hij nu al jaren op wacht. Terwijl de woorden op het span doek dat aan het eind van de rit in Vitré boven de weg hing steeds duidelijker leesbaar werden, streek het peloton op hem neer en ging Van der Poel weer terug naar af. De zoveelste mislukking in een wielercarrière die ondanks alles veelbelovend is. Woedend baande hij zich een weg door zijn collega's, die hem die streek hadden geleverd. Met een* gebalde vuist sloeg hij wild om zich heen om pas bij de ploeglei derswagen tot rust te komen. „Het Maarten Ducrot: „Hier ben ik beroepsrenner voor geworden". (foto AFP) vooruit. Maar dit maakt het in één klap goed". Een dag in de bergtrui en lei der in het klassement van de tus- sensprints, omdat hij door zijn solo de meeste punten verzamel de. „Alleen baal ik van dat tijd verlies. Ik werd teruggepakt in een beklimming en in dat ge drang en ^eduw reed en Italiaan me pardoes onderuit. En ik had best in de groep kunnen eindi gen. Aan de andere kant heb ik mezelf kunnen bevestigen. Dat is ook al een voldoening". niet. Het is één van de vele dingen waarover we een conflict hebben", aldus Verboom. In de aanloop naar de Tour de France Feminin, zoals de jongste telg van Levitan officieel heet, was het vrouwenwielrennen in Neder land een vat vol meningsverschil len. Mieke Havik, die vorig seizoen een soort eigen public relationsbu- reautje runde dat het hardfietsen voor dames propageerde, werd uit de ploeg gelaten. „Omdat ze niet de goede vorm had", luidde de verkla ring. En Connie Meijer, ook al een meisje dat snel kan sprinten, bleef op eigen verzoek thuis. Twee goe de rensters, maar ook meisjes die de sfeer in de groep niet altijd ver hoogden. Onderling gekrakeel, roddel en achterklap teisterden de formatie tijdens de eerste vrou wentour. Een nijdig naaikransje dat echter wel voor resultaten zorg de. schijnt dat ik geen grote overwin ning mag halen. Ik jaag op klassie kers en op ritjes in de Tour. Al een paar jaar en het mag niet lukken", klaagde hij. Maar een verklaring voor zijn onophoudelijke falen in de belangrijke wedstrijden kon hij niet geven. „In koersjes als de Bra bantse Pijl gaat het wel. Dat is na tuurlijk wel aardig, maar het weegt niet op tegen het echte werk". Ploegleider Jan Raas denkt wel te weten hoe het komt. „Hij is te nerveus. Het is al een stuk verbe terd, maar hij moet nog beter kun nen doseren en het juiste moment kiezen. Dat laatste heeft ie niet ge daan. In een kopgroep met twee ploegmaats moetje die laten rijden en in de laatste kilometers op volle snelheid wegspringen". Van der Poel deed het dus verkeerd. Daar liet Raas geen twijfel over bestaan. De eerste Nederlandse ritzege laat dus nog op zich wachten. Banaal Van der Poel heeft weer iets om over te dubben. Hij is van nature een twijfelaar, die er een vaak won derlijke planning op na houdt. Niet zelden is hij in de aanloop naar gro te evenementen al bezig met een wedstrijd die daar weer op volgt. Zijn leven is één grote voorberei ding, die door lijkt te gaan tot in het oneindige. Toch had hij zich gisteren eens een doel gesteld op korte termijn. Een rit winnen. En hoe banaal de reden van die plotse ling besluitvaardigheid ook mocht zijn (Cora Jansen, vrouw van voor malig Tour-winnaar Jan Janssen en moeder van zijn ex-vriendin was jarig), hij had in elk geval eens een vast voornemen. Nu de over winning nog. De Ronde van Frankrijk ontwik kelde zich tijdens het weekeinde zoals te verwachten was. Bernard Hinault, die in de proloog de gele trui veroverde, liet zich niet verlei den tot een prestige-gevecht om het behoud van dat textiel. Net als in de Ronde van Italië zal hij de momenten uitkiezen om toe te slaan en tijd te winnen. Zijn ploeg maats Greg Lemond, Steve Bauer en Kim Andersen worden ingezet om al te veel dreigend gevaar in de kiem te smoren, al stond bij voor baat vast dat de sprinter Eric Van deraerden in vlakke ritten met bo nificaties onderweg de leiding van het klassement zou overnemen. Daarmee werd de controle van de wedstrijd, een slopende bezig heid, in handen gelegd van de Pa- nasonic-ploeg van Peter Post. Het gunstig effect voor Hinault daar van is tweeledig. Terwijl zijn for matie zich een beetje kan sparen, verschijnt één van zijn grootste concurrenten - Phil Anderson - met een uitgewoonde brigade aan de voet van de bergen. Frustratie De frustratie in het Post-kamp is Verboom gooide het over een an dere boeg. Hij wil een goede sfeer als basis. „Natuurlijk zou Mieke Havik zijn meegegaan als ze daar op basis van haar prestaties recht op had. Maar als er sprake is van gelijkwaardigheid, hou ik wel de gelijk rekening met 'de vraag hoe iemand ligt in de groep. Dat geldt ook nu. Wie dwars gaat liggen, kan vertrekken. Als je de rotte appels, in de mand laat, wordt alles aange tast". Het gevaar komt nu meer van buitenaf. Want als de resultaten uitblijven zal het gemor loskomen. De bondscoach heeft zijn meisjes dan ook ingeprent dat elke zege is meegenomen. En braaf kakelen ze hem na. In de proloog kwam dat eerste succes en daarmee werd de druk van de ketel gehaald. Top had de beschikking over supermodern groot. Zeker nu Eric Vanderaer den, het rassprintertje dat in het vooijaar imponerend twee klassie kers op zijn naam schreef, faalt in de afwerking. Tot tweemaal toe moest hij zijn onbekende landge noot Rudy Matthijs voor laten gaan. „Ik ben ontgoocheld, want een rit winnen is eigenlijk het mooiste. Alleen wordt er nog al wat van me gevraagd. Ik moet in de tussensprints voluit gaan en dat kost de ploeg en mij veel energie. Bovendien hoeven Anderson, Win nen, Rooks en Veldscholten zich niet te bemoeien met het regelen van de koers. Die moeten gespaard worden voor later", aldus Vande raerden. Overigens werkten zaterdag tus sen Vannes en Lanester, bij Lo rient, Rooks en Veldscholten wel degelijk mee. In de achtervolging op solist Ducrot ontpopte de equi pe zich tot een „Lorient-expres". „Vijf kilometer voor het einde kon niemand meer iets en stond ik er alleen voor", vertelde Vanderaer den. Hij verloor de sprint, net als gisteren toen er weer geen accepta bel excuus was. Teleurgesteld Toch was Adrie van der Poel nog meer teleurgesteld dan Vanderaer den. In de slotfase sprong de Fransman Jean Claude Bagot weg uit een kopgroep van twaalf man, waarin de Nederlanders Lubber- ding, Veldscholten, Leo van Vliet, Jelle Nijdam en Van der Poel figu reerden. Van der Poel wachtte tot Bagot een flink gaatje had gesla gen, sprintte naar hem toe en een drachtig samenwerkend gingen ze op de streep af. Twee kilometer voor het eind werd de Fransman door een lekke band teruggeslagen en moest de Brabander het alleen doen. „Jammer", zei van der Poel, „want als hij mee blijft werken houden we misschien wel stand. En in de eindsprint is hij geen pro bleem voor mij". materiaal van haar sponsor. Een aërodynamische bolide met een dicht achterwiel. Het werd een ze ge met achthonderdste voorsprong op de de Francaise Simmonet. Die miste trouwens een dag later weer de gele trui, toen ze in de eind sprint haar landgenote Longo voor moest laten gaan. De Nederlandse ploeg had ge probeerd in de eerste etappe naar Vitre Petra de Bruin uit te spelen in een ontsnapping met de Canade se Lemieux. Dat de vlucht strand de kwam vooral omdat de organi satie verkeerde informatie had ge geven over de lengte van de rit. Een officieel communique sprak de avond tevoren van 76 kilometer. Het waren er op de teller van de ploegleiderswagen 118, waarvan 16 geneutraliseerd. „Daar liep het op stuk", zei de ex-wereldkampioene achtervolging. Hennie Top: eerste succes in vrouwentour.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9