Top in Milaan een mislukking 'Niemand' gaf toe in gijzelingsdrama Zuid-Afrika doodt in Angola 45 leden Swapo Nieuw EG-verdrag struikelblok Zeven IRA-leden in Londen voor rechter ■flCHTEHGRÖHB MAANDAG 1 JULI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 MILAAN (GPD) De Europese topconferentie van Milaan is vrijwel volledig mislukt. De regeringsleiders van de tien EG-lidstaten slaagden er zaterdag niet in besluiten te nemen over de hervorming van de Europese Gemeenschap. De ministers van buitenlandse za ken moeten over drie weken in Brussel proberen de scherven te lijmen. Er zijn slechts summiere besluiten genomen over de technologische samenwerking in Europa en de verbetering van de interne markt, maar die krijgen pas betekenis wanneer de organisatorische pro blemen in de EG zijn opgelost. Mi nister-president Lubbers en minis ter van buitenlandse zaken Van den Broek toonden zich zaterdag dan ook teleurgesteld over de scha mele resultaten van de topconfe rentie. Volgens Lubbers is 'op zijn best een gelijk spel bereikt'. Van den Broek was minstens zo som ber: 'Het doel was vandaag een kwalitatieve stap voorwaarts te zet ten, en dat is niet gebeurd'. door Hans de Bruijn Centraal in de discussie stond de vraag of er een speciale regerings conferentie moet komen, waar be slist kan worden over de herzie ning van de uit 1958 daterende Eu ropese verdragen. Daarbij ging het vooral om het afschaffen van het veto-recht, het stroomlijnen van de besluitvormingsprocedures en het vergroten van de invloed van het Europees Parlement en de Europe se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG. Volgens onder meer Nederland is het veto-recht, waarbij één land de besluitvor ming kan blokkeren, een sta-in-de- weg voor nauwere samenwerking. De tweedaagse top is vrijwel ge heel besteed aan de discussie over de zin van zo'n conferentie. Zater dagmorgen liet de Italiaanse voor- EG bindt strijd aan met kanker MILAAN (GPD) - De tien landen van de Europese Gemeenschap binden gezamenlijk de strijd aan met de kanker. Daartoe besloten de regeringsleiders van de EG vrij dag in Milaan, op voorstel van Frankrijk. De gemeenschappelijke aanpak op het gebied van het fundamen teel onderzoek moet doublures in de EG-lidstaten voorkomen en de uitwisseling van onderzoeksgege vens makkeüjker maken. Ook moeten de EG-landen campagne gaan voeren tegen het roken en voor het kankeronderzoek bij vrouwen. De Fransen denken blijkens hun plan dat de sterfte aan de vijf be langrijkste kankersoorten (long-, borst-, baarmoederhals-, prostaat- en darmkanker) door deze Europe se aanpak met 10 tot 15 procent kan worden teruggedrongen. Buitenland kort Airbus De Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft bij het Europese vliegtuigconsortium Air bus vijftien toestellen van het type A320 (150 zitplaatsen) gekocht en optie genomen op nog eens 25. Verder koopt Lufthansa zeven A300-600's (267 plaatsen). De A320 staat nog op het tekenbord en dient op korte afstanden. De A300- 600 is bedoeld voor de lange af stand. Voor Airbus betekent deze order een forse overwinning op de Amerikaanse vliegtuigfabriek Boeing. Walesa Lech Walesa, de leider van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit, heeft de arbeiders indirect opgeroepen maandag mee te doen aan de algemene staking van een uur uit protest tegen de verhoging van de vleesprijzen per 1 juli. In een toespraak tot enige duizenden mensen die zich verzameld hadden in Warschau wees Walesa op het „recht van de Polen om te proteste ren" tegen de „voortdurende verla ging" van de levensstandaard. Colombia Bij een overval van een 100-tal guerrilleros op het Colombiaanse stadje Génova op 300 km ten wes ten van Bogota, zijn 19 mensen ge dood, onder wie twaalf politieman nen. Militairen zetten de achtervol ging van de overvallers in. Men neemt aan dat zij leden zijn van de extreem-linkse ondergrondse or ganisatie „Beweging van de 19e April" (M-19), die een jaar geleden een wapenstilstand sloot met de Colombiaanse regering. „De wa penstilstand behoort thans tot het verleden", zei een militaire woord voerder in de 15.000 inwoners tel lende stad Génova, waar een avondklok is ingesteld. zitter van de top, premier Craxi, het aankomen op een soort stem ming. Groot-Brittannie, Grieken land en Denemarken bleven toen tegen een 'intergouvernementele conferentie'. Volgens de Britse premier Margaret Thatcher is zo'n conferentie niet nodig, omdat over de interne markt en de technologi sche samenwerking ook zonder verdragswijziging beslist kan wor den. 'Wij waren bereid daar nu be slissingen over te nemen', zei zij za terdag. 'Anderen hebben de beslis singen echter naar weer een nieu we conferentie uitgesteld'. De ministers van buitenlandse zaken moeten nu op 22 en 23 juli proberen het alsnog eens te wor den over de uitgangspunten voor zo'n conferentie. De drie tegen stemmers verklaarden overigens wel die conferentie te zullen bijwo nen. 'We zullen ons in de toekomst constructief opstellen', zei That cher. Zij voegde er echter aan toe niet optimistisch over de uitkomst ervan te ziin. Dat gold ook voor President van eilandstaatje Palau gedood Haruo Remelrijk KOROR (AP) - In de nacht van za terdag op zondag is president Ha ruo Remeliik van het eilandstaatje Palau in de Stille Oceaan doodge schoten. In verband met de moord aanslag is een inwoner van Palau gearresteerd, zo hebben regerings functionarissen zondag bekendge maakt. Palau is een Amerikaans man daatgebied en is bezig een zelfstan dige republiek te worden. Remeli ik werd in 1981 de eerste president van de 400 eilanden tellende archi pel met een totale bevolking van 14.000 mensen. Afgelopen novem ber werd hij herkozen. Remeliik werd in de hoofdstad Koror neer geschoten toen hij uit zijn auto was gestapt en naar zijn woning liep. Het motief voor de moordaanslag is niet bekend. In verband met de aanslag zou een inwoner van Palau zijn gearresteerd, van wie de iden titeit giet is prijsgegeven. Vice-president Alfonso Oiterong was op de terugreis van New York, zei presidentieel woordvoerder Bo nifacio Basilius. Zijn functies wor den tot zijn terugkeer waargeno men door Thomas Remengesau, Palaus minister van justitie. Basi lius zei verder dat binnen 60 dagen speciale verkiezingen zullen wor den uitgeschreven. NEW YORK - Alle partijen heb ben toegegeven, maar houden vol dat zij niet hebben toegegeven. Dat is de sleutel die tot de oplossing van het gijzelingsdrama heeft ge leid. Zaterdag dreigde de zaak nog even uit de hand te lopen nadat president Reagan nogal onvoor zichtige uitspraken had gedaan in Chicago tijdens een toespraak de dag daarvoor. „Ik geloof niet dat enig middel verkeerd is om men sen terug te krijgen die door ge spuis. moordenaars en barbaren gekaapt zijn", sprak de president nogal onvoorzichtig. „Wij zullen al les doen om alle Amerikanen terug te krijgen". Reagan sprak met na me over de zeven Amerikanen die eerder in Libanon waren gekaapt en die tot dusver buiten de onder handelingen waren gebleven. Zijn uitspraken werden in Liba non als een dreiging met vergel dingsmaatregelen uitgelegd - of dat was in ieder geval het argu ment dat Nabih Berri voor het uit stel van de deal gaf. Het kan na tuurlijk ook zijn dat de extremisti sche Hezbollah (Partij van God), die vier Amerikanen in handen had, op het laatste moment toch niet mee wilde doen. Het Witte Huis werd in ieder geval zenuw- premier Lubbers en minister Van den Broek. Lubbers zei 'geen schatting te durven maken van wat die confe rentie zal opleveren'. Van den Broek zei hoop te behouden: 'Veel keus hebben we niet. Europa hangt voorover, maar het is nog niet duidelijk of het zal struikelen, dan wel een sprong vooruit zal ma ken'. Op de vraag wat de zin is van een conferentie, waar drie van de tien EG-leden niets voor voelen (over verdragswijziging kan alleen bij unanimiteit worden beslist), antwoordde Lubbers: 'Een mens is nooit te oud om te leren. Wellicht kan bij een zorgvuldige voorberei ding toch nog overeenstemming over onderdelen worden bereikt'. Bondskanselier Helmut Kohl hield die optie vorige week na drukkelijk open. Lubbers gaf toe dat aan zo'n 'Europa van de twee snelheden' grote risico's zijn ver bonden. 'Met die intergouverne mentele conferentie zetten we de zaak eigenlijk op scherp'. Eureka Door de meningsverschillen ver dween zaterdag ook het Frans- Duits- Britse voorstel om de EG- landen hun buitenlands politiek beleid te laten coördineren geruis loos van tafel. Dit punt zal ook in Luxemburg weer opduiken. Slechts op twee punten kwamen de regeringsleiders tot enige con crete besluiten. Zij spraken zich unaniem uit voor een 'interne markt' in 1992, waarbij de handels belemmeringen aan de binnen grenzen van de EG vrijwel geheel verdwijnen. Voorts werd in algemene termen steun uitgesproken voor het Fran se 'Eureka'-plan voor technologi sche samenwerking in Europa, op weg naar een 'Europese technolo gische gemeenschap'. Maar aan een inhoudelijke discussie over de ze kwestie kwam men ook al niet toe. Wel is afgesproken dat over twee weken in Parijs een bijeen komst wordt gehouden van de mi nisters van onderzoek van de 10 lidstaten over de wijze waarop aan Eureka kan worden meegedaan. Popconcert in Dublin: 200 mensen gewond LONDEN (GPD) Meer dan 200 mensen zijn dit weekeinde ge wond geraakt bij ernstige rellen in de Ierse hoofdstad Dublin na afloop van een concert door de popgroep U2. De ongeregeldheden in het centrum van de stad braken uit nadat 75.000 popliefhebbers van het concert terugkeerden. Een aantal van hen begon de politie met stenen en flessen aan te val len, winkelruiten in te gooien en te plunderen. Een aantal charges van de poli tie maakten een einde aan de rel len. Meer dan 50 mensen werden gearresteerd. Een tweede con cert van U2, dat gisteren zou worden gegeven, werd met het oog op de rellen afgelast. Vorige maand waren er ook al ongeregeldheden in de Ierse hoofdstad rond een concert van de Amerikaanse popartiest Bru ce Springsteen. achtig. Zo zenuwachtig zelfs dat functionarissen naar de pers be richten lieten uitlekken dat de uit spraken van de president onvoor zichtig waren geweest. Een gebrek aan discipline dat in de kapingsaf faire tot dusver niet was vertoond. Het ministerie van buitenlandse zaken probeerde de zaak te redden. Zaterdagavond werd een verkla ring uitgegeven waarin de VS zijn steun voor de regering, het volk en de integriteit van Libanon herhaal de. Wie dat wilde kon die verkla ring opvatten als een toezegging dat Amerika geen represailles zou geven - desgevraagd zeiden zegs lieden van het ministerie van bui tenlandse zaken dat die interpreta tie gegeven mocht worden. door Jaap van Wesel Wie dat wilde kon volhouden dat Amerika zich tot niets had ver plicht - dat was ook de visie van vice-president Bush. Zaterdag werd de vice-president in een tele visie-interview gevraagd of hij met de hand op zijn hart kon verklaren dat er geen deal was gesloten. LONDEN (GPD) - Vier mannen en drie vrouwen zijn het afgelopen weekeinde in staat van beschuldi ging gesteld omdat zij, als leden van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA), ervan worden verdacht in 12 Britse badplaatsen tijdbommen te hebben willen laten ontploffen. door Henk Dam Een van de zeven, de 34-jarige Patrick Magee uit Belfast, wordt bovendien ervan verdacht het brein te zijn achter de bomaanslag op het Grand Hotel in Brighton, vorig jaar oktober, die primair ge richt was tegen premier mevrouw Thatcher, maar vijf andere mensen het leven kostte. De zeven IRA-leden zullen van- JOHANNESBURG (GPD) - Het Zuidafrikaanse leger is zaterdag opnieuw de grens tussen Namibië en Angola overgetrokken. Bij een confrontatie tussen Zuidafrikaan se troepen en guerilla's van de Na- mibische onafhankelijkheidsbe weging Swapo werden 45 Swapo- leden gedood. Aan Zuidafrikaanse kant werd een, zwarte, dode ge meld, zp deelde het hoofd van het Zuidafrikaanse leger, generaal Constand Viljoen, in Pretoria mee. De Zuidafrikaanse troepen zou den 15 tot 25 kilometer over de grens met Angola zijn getrokken. Volgens Viljoen volgde dit optre den na enige Swapo-aanslagen in Namibiè, afgelopen vrijdag. Toen de Swapo met mortier-granaten een aanval opende op de Eenhana- basis vlak bij de grens met Angola, besloot het Zuidafrikaanse leger tot een tegenaanval. Hierbij wer den de Swapo-guerrilla's tot over de grens met Angola achtervolgd. De nieuwe grensoverschrijding door Zuidafrikaanse soldaten volgt op een 'officiële' terugtrekking van alle Zuidafrikaanse troepen uit An gola op woensdag 17 april van dit jaar. Bij die gelegenheid verklaar de Viljoen, dat het Zuidafrikaanse leger niet zou schromen tot nieuw optreden op Angolees grondge- 'bied als de veiligheidsitatie in Na mibië dat noodzakelijk zou maken. Overigens is dit niet de eerste keer sinds 17 april dat de aanwezig heid van Zuidafrikaanse soldaten op Angolees grondgebied is gecon stateerd. Op 20 mei werden twee Zuidafrikaanse commando's ge dood en een gevangene genomen door Angolese troepen in het noor den van Angola. Volgens de Ango- lezen waren de drie Zuidafrikanen onderdeel van een commando-een- Bush deed dat, al aarzelde hij wel Zeventien dagen lang heeft het gijzelingsdrama Amerika in zijn greep gehouden. Het is vooral een strijd geworden die door de moor dende concurrentie tussen de gro te tv-stations is opgefokt. Het was een gevecht voor interviews met gijzelaars, hoe langer hoe beter, hoe meer hoe beter, hoe exclusie ver hoe beter. Met beelden van fa milieleden in Amerika, gebeds diensten in kerken en commenta toren voor of tegen vergelding, met of zonder begrip voor de kapers. Geld noch kijkers werden ge spaard. Familieleden werden over gevlogen naar Cyprus om tegen de achtergrond van de Middellandse Zee over de telefoon hallo te zeg gen tegen de gekaapte vader of echtgenoot op het kantoor van Berri in Beiroet. En zo'n gesprek is dan weer een bron van verder nieuws en specu latie: hoe klonk zijn stem, deed hij anders dan anders, verlang je naar hem en ga maar door... Zelfs Amal werd de concurrentiestrijd, die zij overigens prima hebben uitgebuit, op een gegeven moment moe. Zij besloten daarom tot een poule- coverage. Al het tv-materiaal zou daag worden voorgeleid. De recht bank waar dat gebeurt, in Zuid- Londen, was dit weekeinde al om geven door de strengst mogelijke veiligheidsmaatregelen. Daarbij is onder meer de speciale militaire eenheid SAS betrokken. De vier mannen en drie vrouwen zijn thans opgesloten in het Pad- dington Green politiebureau in West-Londen, dat speciaal is toege rust voor gevangenen die een zeer groot veiligheidsrisico betekenen. Twee van hen werden in Londen gearresteerd, en de vijf andere in Glasgow. heid van negen man, die opdracht had de olie-installaties te Cabinda te vernietigen. De- regering in Pre toria ontkende dit echter en zei dat het om een inlichtingen-eenheid ging en niet om een sabotage groep. UDF-leden Zaterdag zijn vlak bij de Oost- kaapse stad Port Elizabeth de ver koolde lichamen van twee zwarte mannen aangetroffen in de buurt van een volledig uitgebrande wa gen. Naar wordt aangenomen zijn het de stoffelijke resten van twee van de vier plaatselijke UDF-lei- ders, die sinds donderdag worden vermist. Volgens de Zuidafrikaan se politie is het niet mogelijk de lij ken van de twee mannen te identi ficeren. Sparrow Mkonto, Mhlawuli, voor iedereen beschikbaar zijn. Totdat ABC erin slaagde toch weer met een 'exclusief interview met zijn eigen gijzelaars te komen... De vrijlating van de gijzelaars is een grote politieke overwinning voor president Assad van Syrië. Daarover bestaat in Washington geen verschil van mening. De Amerikaanse kijker kon getuige zijn van de omvang van die Syri sche overwinning via een perscon ferentie die de Syrische televisie rechtstreeks uitzond naar Amerika via de vier grote Amerikaanse tv- stations. Onder het portret van pre sident Assad en de Syrische vlag stonden de vrijgelaten gijzelaars in het Sheraton-hotel in Damascus de internationale pers te woord, live in de Amerikaanse huiskamer. Ook het prestige van president Assad is zaterdag nog even op de proef gesteld toen de gijzelaars in eerste instantie niet naar Damas cus afreisden. Maar alles is goed gekomen. President Assad werd nadrukkelijk voor zijn heldenrol bedankt en zijn boodschap is luid en duidelijk overgekomen: Syrië speelt een sleutelrol in het Midden- Oosten. Zonder Syrië is voor niets een oplossing mogelijk, dat geldt voor het gijzelingsdrama maar ook Nog negen mensen worden in verband met de ontdekte plannen van de IRA vastgehouden, vijf in Noord-Engeland en vier in Glas gow. Zij zijn nog niet in staat van beschuldiging gesteld. Volgens de Britse zondagskrant The Observer, die zich beroept op republikeinse bronnen in Ierland, was het de bedoeling van de bom- campagne in de 12 badplaatsen om maximale verwarring onder de Britse veiligheidsdiensten en poli tiekorpsen te creëren. Het was zeker niet de bedoeling. Matthew Goniwe en Fort Calata verlieten donderdagochtend geza menlijk hun woning om een UDF- vergadering in Port Elizabeth bij te wonen. De volgende dag werd de vrouw van Mathew Goniwe door de politie op de hoogte gebracht van het feit dat de auto van haar man uitgebrand was aangetroffen en dat er een lijk in de buurt van de auto was gevonden. In Port Elizabeth wordt aange nomen, dat ook de twee andere vermisten om het leven zijn geko men. Het is niet duidelijk, wie de mannen om het léven heeft ge bracht. Het kan zijn, dat zij het slachtoffer zijn van een wraakactie van de UDF-vijandige Azapo, maar het wordt niet uitgesloten, dat de Zuidafrikaanse politie er achter zit. Dit wordt beweerd door UDF-offi- cials. voor het bredere Midden-Oosten conflict. Verbittering Het is niet toevallig dat PLO-lei- der Arafat met grote verbittering en zonder enige aarzeling de ka ping van de TWA ziet als een com plot van Syne en Amal gezamen lijk gericht tegen het Palestijnse volk en zijn PLO. Dat slaat op de 'slachting in de Palestijnse kampen Sabra en Shatilla in de afgelopen weken door Amal met steun van Syrië. De suggestie dat Syrië de aanstichter is geweest van de ka ping om vervolgens eveneens de oplossing te bewerkstelligen is geen wilde speculatie. Zeker niet in het perspectief van de kaping van een vliegtuig van de Jordaanse vliegtuigmaatschappij Alia kort voor het TWA-drama en de poging om in Athene eveneens een Jor daans toestel met raketten neer te halen. Het was allemaal het werk van Libanese sji'iten die nauw met Sy rië samenwerken. De ruimere bete kenis van de kaping van TWA is dan een boodschap aan de VS dat Amerikaanse vredespogingen in het Midden-Oosten geen kans van slagen hebben zonder medewer- aldus deze bronnen, onschuldige burgers te treffen, omdat zoiets voor de terroristische beweging al leen maar contra-produktief werkt. Er zou dan ook voorafgaande aan iedere ontploffing een waarschu wing worden gegeven. Het was het plan om steeds een of twee tijdbommen over een pe riode van anderhalve week te laten ontploffen. De chaos die, in de ogen van de IRA, het voorspelbare resultaat zou zijn, zou worden ge bruikt om werkelijk belangrijke doelen, mogelijk Britse politici, aan te vallen. De politie denkt met de vondst van een bom in het Londense Ru bens hotel, een week geleden, de enige bom te hebben gevonden die de IRA-groep daadwerkelijk heeft kunnen plaatsen. Het wordt even wel niet uitgesloten geacht dat zich in deze of gene badplaats toch nog een bom bevindt. Gurkan gaat officiële oppositie Turkije leiden ISTANBOEL (GPD) - Professor Aydin Gurkan is zaterdag op het eerste congres van de populisti sche partij, de links georiënteerde oppositiepartij in het parlement, met 424 tegen 228 stemmen geko zen tot nieuwe voorzitter, en daar mee officieel oppositieleider van Turkije. Hij neemt de plaats in van de wat kleurloze Necdet Calp, die deze functie tot nu toebekleedde. Gurkan was de leider van de lin kervleugel van de populisten, de wat kunstmatig tot stand gekomen partij die in november 1983 mocht meedoen aan de parlementsverkie zingen en toen 117 van de 399 ze tels behaalde. Van Calp's leiding ging niet veel uit, en toen enkele maanden later gemeenteraadsver kiezingen werden gehouden waar bij de buitenparlementaire opposi tiepartij Sodep wel mocht mee doen tuimelden de populisten tot 9 procent terwijl de Sodep bijna een kwart van de stemming kreeg. Opi niepeilingen geven de populisten de laatste tijd hooguit 7 procent, terwijl voor parlementsverkiezin gen een kiesdrempel van 10 geldt. Bij de behandeling van de zwaar omstreden wet die de politie ver dergaande bevoegdheden geeft, heeft de populistische fractie ech ter een onverwacht felle en deels succesvolle campagne gevoerd, voornamelijk aangevoerd door Gurkan. Intussen werd Nail Gurman, ad junct-secretaris-generaal van de sociaal-democratische Sodep, dit weekeinde in Ankara in hechtenis genomen en op transport gesteld naar Istanboel. De militaire autori teiten van de staat van beleg aldaar stellen hem verantwoordelijk voor de meeting die de Sodep op 9 juni in deze stad met hun toestemming organiseerde, maar waarbij leuzen werden gehanteerd die hun vol strekt onwelgevallig waren. Door de organisatoren is aanhou dend gewaarschuwd tegen extre me leuzen, maar toch zijn hier en daar teksten gehoord en opge merkt als 'leve de eerste mei', 'weg met de folteraars' en 'leve de volke ren van Turkij' (Turken en Koer den dus), die de militairen uiterst onaangenaam treffen. Turkije is zo'n beetje het enige land ter we reld waar de eerste mei wordt geacht onopgemerkt voorbij te gaan. Om de zaak ingewikkeld te ma ken, wordt op 19 augustus a.s. nog een derder sociaal-democratische partij opgericht, de 'partij van de mocratisch links' die hoogstwaar schijnlijk Rahsan Ecevit als leider zal kiezen. De echtgenote van de voor tien jaar uit de politiek geban nen oud-premier Bulent Ecevit. De populisten die onder Gurkan nu weer wat prestige hebben verwor ven zouden met deze partij willen fuseren en niet met de Sodep die van beide zijden wordt gezien als een te academische elitepartij. De nieuwe partij moet een 'sterk gewortelde boom' worden, zo ver klaart mevrouw Ecevit in een uit voerig vraaggesprek met de Miliet van vandaag. ff king van Syrië. Een boodschap be doeld tegen het recente initiatief van de VS om een dialoog op gang te brengen met Jordanië en de Pa- lestijnen over een mogelijke vre desconferentie zonder Syrische medewerking, of beter gezegd te genwerking. Het is nog te vroeg om te voor spellen of deze boodschap in Was hington is overgekomen. De dis cussie gaat hier nu in de eerste plaats over de vraag of er al dan niet vergeldingsacties moeten ko men. De Amerikaanse regering zwijgt in alle talen, behalve dan de bekende kreten dat er geen afspra ken zijn gemaakt, dat er geen druk is op Israël, en dat er geen beloften zijn gedaan over het al dan niet uit blijven van strafmaatregelen. Aanval Mugabe op blanken HARARE (UPI) Premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft gisteren fel uitgehaald naar de blanken in zijn land. Hij noemde hen racisten omdat zij bij de parlementsverkiezingen voor blanken van afgelopen donderdag in groten getale hadden gestemd op de partij van oud-premier Ian Smith, de conservatieve alliantie van Zimbabwe (CAZ). De CAZ kreeg 15 van de 20 voor blanken gereserveerde zetels in het parlement. De IZG (onafhankelijke Zimbabwe groep), die voorstander is van samen werking met de zwarte regering van Zimbabwe, kreeg er slechts vijf. De zwarte meerderheid in Zimbabwe gaat vandaag en morgen naar de stem bus om 80 parlementsleden te kiezen. De winst van Smith -een fel tegenstander van het beleid van Mugabe- toont aan dat de blanken de racisten van het koloniale verleden zijn ge bleven, aldus Mugabe. Hij verklaarde dat zij zijn in vriendschap uitge strekte hand hadden genegeerd. „Het stemgedrag van de meerderheid van de blanken heeft ons getoond dat het vertrouwen dat wij in de blan ken hadden gesteld en het geloof dat zij zich verzoend hadden met de nieuwe politieke orde in dit land niet verdiend waren. We geloofden ten onrechte dat degenen die een onrechtvaardige oorlog voerden tegen het volk van Zimbabwe, dat degenen die het bloed vergoten van duizenden leden van ons volk, zijn veranderd of spijt hebben", aldus Mugabe. Moordende concurrentie op Amerikaanse tv Sandro Pertini, de 88-jarige president ran Italiëvoert een danspasje uit ter gelegenheid van zijn 'pensione ring'. Pertini diende zaterdag officieel zijn ontslag in. Hij zal woensdag worden opgevolgd door Francesco Cossigna. (foto AP)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7