PSP blokkeert samengaan links Koninklijk geklauter in Spanje Greenpeace-schip ontsnapt Vrouw maanden seksueel misbruikt en mishandeld Man wurgt dochtertje Dronken matroos richt voor miljoen schade aan Beatrix opent observatorium op Isla Bonita Terugkeer kamerleden onzeker GS: voorwaarden voor kerncentrale Moerdijk Belgen helpen bij vlucht uit Antwerpse haven MAANDAG 1 JULI 1985 BINNENLAND PAGINA 5. De congresuitspraak betekent een overwinning voor de leider van de Tweede-Kamerfractie Van der Spek, een felle tegenstander van samenwerking. Hij dreigde met af treden als het congres hem niet zou steunen. Na afloop van de eindstemming, waarbij een voorstel tegen samen werking met 50,8 procent van stemmen werd aangenomen, zei Van der Spek zich weer kandidaat te zullen stellen voor de komende verkiezingen. Voorwaarde is dat „ik me nog jong voel, ze het thuis goed vinden en het partijbestuur mijn terugkeer steunt". Van der Spek voegde daaraan toe dat het aantal vijanden binnen de partij de laatste jaren enorm is toegenomen. De terugkeer van de kamerleden Van Es en Willems, die wel voor stander zijn van enige vorm van sa menwerking, is nu hoogst onzeker geworden. De discussie binnen de PSP over samenwerking met CPR, CPN en eventueel ook EVP sleept zich al jaren voort. De tegenstanders zijn bang voor het verwateren van de socialistische beginselen die zich DEN BOSCH (ANP) - Gedepu teerde Staten van NoorcPBrabant gaan onder bepaalde voorwaarden akkoord met het voorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) om mee te werken aan het verlenen van ver gunningen voor de bouw van een opslagplaats voor radio-actief afval en een fabriek voor mestverwer king op het industrieterrein Moer dijk. Dat blijkt uit een zaterdag openbaar geworden brief aan de staatssecretaris. De staatssecreta ris heeft die medewerking ge vraagd in het kader van de schuld sanering van het industrie- en ha venschap Moerdijk. De door GS gestelde voorwaar den houden onder meer in dat eerst de nu geldende procedures moeten zijn voltooid die te maken hebben met de opslag van radio actief afval en de mestverwerking. Daar horen ook de werkzaamhe den van de commissie-Geertsema bij. Deze is bezig te onderzoeken welke plaats het meest geschikt is voor de opslag van het kernafval. Provinciale Staten hebben de voorwaarden vorige week vastge legd in een motie en die wil het col lege van GS eerbiedigen, zo liet cornmissarjs van de koningin Van Agt al eerder weten. Verder gaat het college van GS ervan uit, zo blijkt uit de brief aan Van Amelsvoort, dat de opbrengst van de verkoop van 100 hectare grond aan de Provinciale Noord brabantse Elektriciteits Maat schappij PNEM voor de bouw van GRAFSCHENNERIJ (GPD) - Een 21-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag op een rooms-katholiek kerkhof in Ooy (gemeente Ubbergen) een enorme ravage aangericht. In een zwaar be schonken toestand trapte hij 99 grafstenen omver. De materiële schade loopt in de duizenden gul dens. Na een ruzie op de zoge naamde Beierse feesten in Ooy ging de jongeman omstreeks mid dernacht naar het kerkhof om het graf van zijn grootvader te bezoe ken. Op het kerkhof gooide hij de grafstenen omver en verzamelde hij de bloemstukken van alle gra ven, die hij op het graf van zijn opa legde. Vijf arrestaties na vondst 2.600 kilo marihuana DEN HAAG (ANP) - Bij controle door de Rotterdamse douane in de haven van Rotterdam is een paar dagen geleden in een container met aardewerk uit Peru achter een dubbele wand 2.600 kilo marihua na met een geschatte handelswaar de van 7,5 miljoen gulden gevon den. In verband hiermee zijn zater dag vijf mensen aangehouden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën gister morgen bekend gemaakt. De vijf mannen werden aange houden toen zij zaterdagmorgen de container aan het lossen waren in een boerderij in de omgeving van Wouw. Het zijn inwoners van Hoo- gerheide, Wouwse Plantage, Woensdrecht, Zundert en Breda, in leeftijd variërend van 21 tot en met 36 jaar. Bij het onderzoek werd sa mengewerkt door de Rotterdamse douanerecherche en de recherche van de gemeentelijke politiekorp sen van Rotterdam, Breda, Etten- Leur en de rijkspolitie. Van der Spek: overwinning. onder meer vertalen in totale ont wapening, uittreden uit de NAVO en een 25-urige werkweek. De voorstanders van 'een nieuwe linkse beweging' daarentegen til len daar minder zwaar aan en wij zen op het succesvolle optreden een kerncentrale, helemaal ten goede zal komen aan Brabant. Daarmee zou een nog uitstaande schuld van 54 miljoen gulden kun nen worden vereffend. Het college zegt niet akkoord te gaan met de voorstellen van Van Amelsvoort als de opbrengst van die verkoop niet voor Brabant be-, stemd is. Mocht de bouw van een kerncentrale op Moerdijk niet doorgaan, dan moet opnieuw over leg worden gevoerd over de oplos sing van de financiële problemen waarin het industrie- en haven schap verkeert, zo meent GS. van gezamenlijke PSP-PPR-CPN- lijsten op gemeentelijk niveau. Partijvoorzitter Mazeland riep hen op niet uit de partij te stappen. „Binnen de partij is nu een on werkbare situatie ontstaan, maar er is nog zo veel anders dat ons bindt", aldus Mazeland in zijn slot toespraak. De 'samenwerkers' of 'doorbre kers' blijven hun partij inderdaad trouw, zo bleek onmiddellijk na af loop van het congres. Wel besloten zij de samenwerking met PPR en CPN op plaatselijk niveau 'met kracht voort te zetten' met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen in maart 1986. In september zullen zij zich beraden op de vraag of en hoe zij binnen de PSP kunnen blij ven opereren en hoe zij alsnog een vorm van samenwerking tot stand kunnen brengen. PPR en CPN, die zich twee we ken geleden nadrukkelijk voor sa menwerking hebben uitgeproken, hebben met teleurstelling op de PSP-afwijzing gereageerd. Voor zitter Izeboud van de CPN zei wel in gesprek te willen blijven met de beide PSP-stromingen. Voor PPR- voorzitter De Jong betekent de congresuitspraak een politieke verwijdering. Hij zei de PSP nu net zo te zullen behandelen als de PvdA. Overval: 2 ton ROTTERDAM (ANP) - Bij een ge wapende overval op een bank aan de Hesseplaat in Rotterdam heeft een onbekende man met een bi vakmuts op vanmorgen enkele geldcassettes met een bedrag van in totaal 200.000 gulden buitge maakt. Dit heeft een politiewoord voerder bekendgamaakt. De overvaller was 's morgens voor de opening van de bank via een raampje het gebouw binnenge drongen. Toen het personeel om streeks acht uur de bank binnen kwam, kwam de man plotseling te voorschijn. Onder bedreiging van een revolver dwong hij de werkne mers enkele cassettes te geven. NIJMEGEN (GPD) - Een 24-ja- rige vrouw uit Nijmegen is zeker twee maanden lang in een wo ning in Nijmegen gedwongen vastgehouden. In die periode is zij door twee Nijmeegse vrou wen van 20 en 19 jaar en een 14- jarig meisje uit Druten verschil lende malen aangerand en zwaar mishandeld. De 24-jarige Nijmeegse heeft, naar nu bekend is geworden, vanaf half april tot 22 juni vastge zeten in de woning van de 20-jari- ge vrouw uit Nijmegen. Zij moet in die tijd door een hel zijn ge gaan. Ze is diverse keren mis handeld met onder meer een Het actieschip 'Sirius' van Greenpec te kunnen. IJMUIDEN (GPD) - De geslaagde ontsnapping van het Greenpeace- schip Sirius uit de haven van Ant werpen is voor een belangrijk deel te danken aan de medewerking van een aantal Belgische haven functionarissen. Tijdens het eerste deel van de nachtelijke vlucht be vonden zich aan boord van de Si rius drie Belgen die het vaartuig vanuit het havengebied via het Schelde-Rijnkanaal naar de Oos- terschelde loodsten. De vlucht die gisterochtend klokslag twee uur begon, beteken de het einde van een gedwongen verblijf in de haven van Antwer pen waar de Sirius op 4 mei, op verzoek van twee Belgische rede rijen, aan de ketting werd gelegd. Pas vijf uur na het plotselinge nachtelijke vertrek werd de rivier politie van Antwerpen van de vlucht op de hoogte gebracht. Toen bevond de Sirius zich al in Nederlands vaarwater. Aan boord van het Greenpeace-vaartuig wa ren na de beslaglegging niet - zo als te doen gebruikelijk vitale onderdelen uit de stuurinrichting of van de motor weggenomen om het schip onklaar te maken. Een van de Belgen die zich tij dens het begin van de ontsnap pingspoging aan boord van de Si rius bevond, was gisteravond ook aanwezig toen het schip omstreeks half zeven onder grote belangstel ling afmeerde aan de Sumatrakade in Amsterdam. „De poging was al gedurende enige weken zeer goed voorbereid", zei de man die ano niem wepste te blijven. Afbranden Direct na het vertrek uit de Ant werpse haven werd een begin ge maakt met het afbranden van de mast om onder een brug boven het Schelde-Rijnkanaal door te kun nen. Toen het schip de Kreek- TENERIFE - De Spaanse koning Juan Carlos staat erom bekend, dat een officieel protocol hem vaak hindert. Maar zaterdag dreigde de positieve eigenschap van de ko ning om de strakke protocollaire voorschriften te doorbreken, funeste gevolgen te zullen hebben voor zijn uitgebreide koninklijke en presidentiële gevolg. Tijdens de rondgang langs de vijf sterre- en zonneobservatoria die op het Cana- rische eiland van La Palma werden ingewijd, kon Juan Carlos de nei ging niet bedwingen om zijn vor stelijke aanhang een blik te gun nen op de adembenemende diepte van de vulkaankrater van de Ro- que de los Muchachos, waar de ob servatoria zijn gestationeerd. door Gerrit Jan Hoek De koninklijke en presidentiële gasten probeerden Juan Carlos ge dwee te volgen en de rullige en nogal schuine lavahelling op te klauteren. Maar daarin was offi cieel niet voorzien. Vandaar dat de rotsige bodem niet was geëgali seerd en er evenmin een loper was uitgelegd. Vooral de vrouwelijke leden van het gezelschap, met naaldhakken niet op deze geïmpro viseerde klauterpartij berekend, kwamen in grote problemen. Twee riem en een stoelleuning en heeft moeten dulden dat de drie haar seksueel martelden met allerlei huishoudelijke apparaten. Ver der heeft ze een keer terwijl haar neus werd dichtgehouden, vijf li ter water moeten drinken en werd ze gedwongen zeep te eten en Andy te drinken. Over haar hele lichaam is de vrouw geschopt en geslagen. Er werd zelfs op haar lichaam ge sprongen. Ook moest ze van de )p weg Kraksluis op de Belgisch-Neder landse grens naderde, werd door het sluispersoneel gevraagd naar de bestemming van het schip. Men nam genoegen met de verklaring: „Wij varen van zuid naar noord". Daarop werd geantwoord: „Wel kom Sirius, kom er maar in". „Wij zijn in de Kreek-Kraksluis van boord gegaan. Een Nederland se loods nam het werk daar over", aldus de Belgische hulpverlener. Voorzitter Ron van Huizen van Greenpeace Nederland bevestigde na aankomst in Amsterdam dat ei zeker niet te klagen was geweest over een gebrek aan medewerking van de zijde van de Belgische auto riteiten. „We wisten dat het bootje van de Antwerpse rivierpolitie in het dok lag. De vlucht via de Wes- terschelde was niet mogelijk om dat we zeker zouden zijn aange houden bij het passeren van de grote Antwerpse zeesluizen. Met een vlucht via het Schelde-Rijnka naal en Oosterschelde leken de au toriteiten geen rekening te houden omdat onze mast te hoog was voor een daar te passeren brug". En de mensen die de Sirius in de gaten moesten houden, lagen tijdens on ze vlucht te slapen, zo vertelde Huizen. behulpzame handen moesten voor komen, dat koningin Beatrix een koninklijke uitglijder maakte, ter wijl de Zweedse koningin Silvia, de Spaanse koningin Sofia en de echtgenote van de Westduitse pre sident Von Weizsacker slechts met de grootste moeite hun evenwicht konden bewaren. Uiteindelijk wis ten alle gasten met het nodige steun- en stutwerk de uitkijkpost op de randvan de krater onge schonden te bereiken. Dali De koninklijke krampachtigheden vormden de meest becommenta rieerde anekdote van de tweedaag se ceremonie, die vrijdag en zater dag op de Canarische Eilanden Te- nerife en La Palma plaatshad, op geluisterd door koningin Beatrix en prins Claus, de Zweedse koning Gustaaf en koningin Silvia, de Deense koningin Margerita en prins Henrik, de Spaanse koning Juan Carlos en koning Sofia, de Britse hertog van Gloucester en de presidenten Von Weizsacker en Hillary respectievelijk van West- Duitsland en Ierland. Het hoogtepunt vormde de offi ciële ingebruikneming van de vier observatoria van Zweden, Dene marken en twee centra waarin Groot-Brittannië, Nederland en Ierland samenwerken. Voor deze gelegenheid had de beroemde ar chitect van de Canarische Eilan- drie daders gaan tippelen. Hoe wel er in die tijd niemand van de daders direct bij haar in de buurt was, was de bedreiging toch zo danig dat ze steeds naar het huis waar ze werd vastgehouden te rugkeerde, aldus een politie woordvoerder. Vorige week deed de vrouw toch aangifte bij de Nijmeegse gemeentepolitie. Zij heeft, voor zover nu bekend, geen blijvend lichamelijk letsel opgelopen. Af- Na een voorspoedige tocht arri veerde de Sirius gistermiddag om vier uur bij het sluizencomplex van IJmuiden. Een zeker duizend koppige menigte begroette het schip en bemanning met een dave rend applaus. Ook de Nederlandse autoriteiten legden het schip geen strobreed in de weg, zodat het vrij kon doorvaren naar de thuishaven Amsterdam. Hoewel Greenpeace heeft ge zegd de juridische consequenties van de ontsnapping te aanvaarden, zei voorzitter Ron van Huizen niet te geloven dat die gevolgen vér strekkend zullen zijn. „De recht bank heeft op 12 juni al bepaald dat onze acties tegen de dumping van chemicaliën in de Noordzee ze ker niet strafbaar zijn. De eis van de twee Belgische rederijen die een bedrag van 360.000 gulden ver langen, wegens schade door onze acties op de Noordzee wordt door niets gerechtvaardigd", aldus Van Huizen. De gesloopte mast van de Sirius die, op verschillende plaatsen ge broken, aan boord was vastgezet, moet als verloren worden be schouwd. In Amsterdam zal het schip worden voorzien van een nieuwe mast. den Cesar Manrique (ook de ont werper van het wereldberoemde toeristencomplex Lago de Martia- nez in Puerto de la Cruz op Teneri- fe) een futuristisch podium gecon strueerd, uitgerust met acht manen voorstellende spiegels op de faca de. De speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde kosmische muziek eri het indrukwekkende uitzicht op het wolkendek ver on der het op 2400 meter gelegen astrofysische centrum, zorgde voor een bijna surrealistische sfeer, die zo van de doeken van de schilder Salvador Dali leek te zijn overge nomen. De ombarmhartig brandende zon en de ijle lucht eisten echter ook hun tol. Tal van genodigden moesten zich met problemen van duizeligheid en plotseling verlaag de bloeddruk onder behandeling van het Rode Kruis laten stellen. Ook prins Claus had zichtbaar moeite met deze extreme klimato logische omstandigheden. Europa Koning Juan Carlos onder streepte in zijn officiële openings toespraak het belang van het mul tinationale astrofysische centrum, dat volgend jaar nog eens wordt uitgebreid met de op twee na grootste telescoop ter wereld, de William Herschel, met een diame ter van 4,2 meter. De Spaanse ko ning deed bovendien een oproep gelopen donderdag en vrijdag zijn de drie daders aangehouden. De 20-jarige Nijmeegse en het 14- jarige meisje uit Druten zijn zus ters, en de 19-jarige vrouw uit Nijmegen is met hen bevriend. De drie vrouwen hebben intus sen bekend en zijn vervolgens in afwachting van hun proces op vrije voeten gesteld. De drie jonge vrouwen zal, be halve aanranding van de eerbaar heid, ook zware mishandeling, verduistering en bedreiging ten laste worden gelegd. De 20-jarige wordt bovendien beschuldigd van wederrechtelijke vrijheids beroving en de 19-jarige Nij meegse van poging tot doodslag. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft gisteren een 45- jarige man in zijn woning aan het Guldenwinckelplantsoen in Am sterdam aangehouden op verden king zijn 3-jarig dochtertje Lorrai ne te hebben gewurgd. Het drama heeft zich zaterdag afgespeeld. Zaterdagmorgen heeft de moe der, die elders in de stad geschei den van de man woont, het kind bij haar vader gebracht. Het meisje zou vervolgens na het bezoek om zes uur weer bij haar moeder thuis worden gebracht. Dat gebeurde echter niet en de moeder maakte zich ongerust. Volgens de politie zijn bij de man toen hij het kind weer zag, op een gegeven moment 'de stoppen doorgeslagen'. Na het kind te hebben gewurgd heeft hij nog geprobeerd met be hulp van medicijnen de hand aan zichzelf te slaan. In de loop van de ££cht is hij kennelijk toch wakker geworden uit een diepe slaap. De moeder van het kind belde op en over de telefoon heeft hij haar ver teld wat hij had gedaan. De moeder van het meisje heeft vervolgens de politie gewaarschuwd. Campingbus in Oostenrijk ontploft: zes zwaar gewonden SALZBURG (ANP) - Op de Tauernautobahn in het district St. Johann in Oostenrijk is gistermid dag een Nederlandse campingbus ontploft, waarbij de zes inzittenden - vier kinderen en twee vrouwen - allen ernstig gewond raakten. De bus reed in zuidelijke richting. De kinderen (van twee tot zeven jaar), die achterin zaten, waren er het slechtst aan toe. Zij hepen ern stige brandwonden op. Vermoede lijke oorzaak van de explosie is een defect in de toevoer van de gasin stallatie waarmee de campingbus was uitgerust. De slachtoffers konden niet di rect worden geïdentificeerd, door dat alle documenten waren ver brand, maar uit papieren die ver der in de bus werden gevonden kon worden afgeleid dat beide vrouwen, van omstreeks dertig jaar, uit Rijssen in de provincie Overijsel kwamen. ATOOMVRIJSTAAT (GPD) - De voorgenomen aankopen door Atoomvrijstaat van lands in Huij- bergen en een pand aan de Dorps straat in Woensdrecht gaan door. Er komt geen enquête over de aan kopen onder de bevolking van Woensdrecht, van wie een deel zich ertegen verzet. De transacties zijn bedoeld om de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht te bemoeilijken en bij voorkeur on mogelijk te maken. Atoomvrijstaat heeft 4.500 'paspoort- en obligatie houders' die de aankopen mogelijk maken. om met de astrofysische centra op gedane kennis ook door te spelen aan andere naties. "Want op die manier zal Europa trouw blijven aan haar universele roeping". Daarvóór had koningin Beatrix de officiële opening verricht van het Jacobus Kapteyn-observato- rium, waarin behalve Nederland ook Groot-Brittannië en Ierland deelnemen. In haar rede benadruk te de koningin, dat dit gezamenlij ke Europese experiment een bij drage kan leveren voor verdere technologische samenwerking. "Te vaak horen we dat Europa achterop raakt op het terrein van de technologie. Het laatste wat we moeten doen, is deze sombere voorspelling te accepteren". Na de officiële plechtigheid ver trokken koningin Beatrix en prins Claus in allerijl naar Nederland, zonder aan de rest van het officiële programma deel te nemen. Het ko ninklijk paar wilde 's avonds nog een deel van de verjaardag van prins Bemhard op Soestdijk mee vieren. Gisteren keerde de rust eindelijk terug op het Isla Bonita ('het mooie eiland') van La Palma. In de toe komst zullen de amper 38.000 in woners alleen nog maar gestoord worden door kleine contingenten wetenschappers, die zich discreet in de 'champignons' (zoals de ob servatoria met hun witte koepels in de volksmond al heten) zullen te rugtrekken. DEN HELDER (ANP) - Een 39-jarige Noordierse matroos heeft zaterdagochtend met een seinpistool voor ongeveer één miljoen gulden schade aangericht op het onlangs gemoderniseerde Ne derlandse off-shoreschip Marie Cecile. Dat heeft de gemeentepo litie van Den Helder meegedeeld. Omwonenden van de Koopvaardersbinnenhaven waarschuw den de politie omdat de man, staande op het stuurhuis, lichtko- gels afschoot op omringende woningen, zonder die overigens te beschadigen. De schutter, die tot de bemanning van de Marie Cecile behoort, richtte ook het seinpistool op politiemannen, waarop een van hen een waarschuwingsschot afvuurde. De matroos kon pas worden overmeesterd nadat hij van achte ren door een politieman was beslopen. Inmiddels stond de stuurhut van de Marie Cecile door een of meer lichtkogels in lichterlaaie. Daarbij werd de zeer geavanceerde elektronica en cpmputerapparatuur voor het controleren en bewaken van op de zeebodem gelegen kabels volledig verwoest. De matroos, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, is ingesloten. Het motief voor zijn daad is niet be kend. Juni een van de natste maanden DE BILT (ANP) - De juni-maand was een van de drie natste van deze eeuw. Gemiddeld over het land viel er in deze maand ten minste 110 millimeter neerslag. Alleen juni 1927 en juni 1966 leverden nog meer regen op namelijk 132 en 124 millimeter. De temperatuur was blijkens het maandoverzicht van het KNMI ook veel lager dan normaal. Zo werd in De Bilt op 14 juni een etmaalgemid delde van 9,1 graad gemeten. Een waarde die zo laat in het jaar tot dusver alleen op 15 juni 1971 was voorgekomen. Middagtemperaturen van meer dan 20 graden kwamen sedert 4 juni helemaal niet meer voor. Deze eeuw brachten alleen juni 1923 en juni 1956 nog minder dagen: slechts twee dagen waarop een temperatuur van 20 graden werd bereikt. Ook de zonneschijn viel tegen. Met een tekort van meer dan 50 uren behoort deze maand tot de zeven somberste juni-maanden van de eeuw. Koningin Beatrix ondersteund op de vulkaan om niet te vallen. Op de achtergrond het observatoriumJacobus Kapteyn' dat zij officieel opende. (foto ANP) UTRECHT (GPD/ANP) - De PSP heeft een blokkade opgeworpen tegen samenwerking met PPR en CPN bij de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Het congres sprak zich zaterdag in Utrecht met een nipte meerderheid uit voor een zelfstandige PSP-fractie met een zelfstandig programma. Hiermee is enige vorm van samenwerking tussen de kleine linkse partijen op landelijk niveau voorlopig van de baan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5