Noj steeds een gat tusien arbeidsmarkt en schoolopleidingen Nieuwe Lorentzschool verrijst uit as GAB-aderzoeker Roodzant: Contouren zichtbaar van T-lmiising op Lammenschansplein Weer verkrachting Leidse Hout Complex aan Van VoUenhovenkade in 1986/1987 in gebruik MAANDAG 1 J[ 1985 LEIDEN "Ilnd het jammer dat er nog steeds een groot 'gat' bestaat tussen schoolop leidingen en arbeidsmarkt. Er ontbreekt een schakel waardoor jongeren niet altijd goed weten wommige banen precies inhouden", zegt J.K. Roodzant, arbeidsmarkton derzoeker bij 1 gewestelijke arbeidsbureau (GAB) Leiden. Arbeidsmarktonderzoeker J. K. Roodzant: "Er bestaat op dit moment Hij meent dat dejd door dit al les vaak slecht int heeft in de eigen mogelijkhi. Roodzanl legt uit dat er tewoordig veel functies zijn ontn die nauwe lijks meer zijn tegelijken mei 'oude' beroepen, brijst daarom het initiatief dat (ktwijkse Ver eniging voor hanen industrie enkele jaren gele heeft geno men door jongerond te leiden bij bedrijven en ellingen. "Ik zou graag zien t bevorderd wordt om de arbqiarkt inzich telijker te maken 4 jongeren". Roodzant verlaaver enkele maanden het LeiqJAB, een in stelling waar hij sar heeft ge werkt. Hij vertrekt 1 september naar het ministerin sociale za ken. Roodzant levi onder meer maandelijks statisen over de toename of afnarr^n de werk loosheid in de Lei regio en de duin- en bollensti en de ver schuivingen die binnen de door Wim Wegman verschillende beroepssectoren hadden voorgedaan. Dat was overigens maar een klein onderdeeltje van zijn werk. Een van zijn voornaamste taken was het ondersteunen en begelei den van het beleidsplan van het Leidse GAB. Roodzant moest voortdurend kijken of het beleid dat in dit beleidsplan is uitgestip peld wel overeen komt met de werkelijkheid en of het aanvulling of wijziging behoefde. Niet verplicht De ontwikkelingen wat betreft de werkloosheid zijn nog het een voudigst te volgen. Per slot van re kening moet elke werkloze, wil hij tenminste in aanmerking komen voor een uitkering, zich bij het GAB melden. De ontwikkelingen in de werkgelegenheid binnen het gewest zijn echter veel moeilijker op het spoor te komen. Hoewel een flink aantal bedrijven de hulp van het GAB inroept bij het vervullen van vacatures, zijn ondernemingen niet verplicht openstaande vacatu res aan te melden. Roodzant moet daarom dagelijks een vuistdikke stapel kranten, periodieken, nota's en rapporten doorwerken wil hij een globaal beeld krijgen van de werkgelegenheidsontwikkelingen. Het beleidsplan dat het GAB vo rig jaar voor het eerst heeft ge maakt, blijkt vooralsnog een goed beeld te geven van de ontwikkelin gen binnen het gebied. Roodzant, die een grote bijdrage heeft gele verd aan dit plan, is daar zichtbaar tevreden mee. Vooral ook omdat dat beleidsplan voor een deel niet alleen op harde cijfers is gebaseerd maar ook een beetje 'op het gevoel' is gemaakt. "Cijfers zijn vaak op veel verschillende 'terpreteren", meent Roodzant. "Wij hebben blijkbaar de kennis in huis om uit die cijfers ontwikkelin gen te destilleren die ook inder daad kloppen met de werkelijk heid". Psychologie Vaak komt er bij het schetsen van te verwachten ontwikkelingen ook een stukje psychologie kijken, stelt de vertrekkende arbeids marktonderzoeker. "Neem bij voorbeeld het aantal schoolverla ters dat zich op de markt meldt. In voorgaande jaren bleven jongeren vaak toch maar doorleren omdat zij verwachtten door de slechte economische situatie niet zo snel aan een baan te komen. Op dit mo ment bestaat echter meer vertrou wen in de arbeidsmarkt en kunnen we een groter aantal schoolverla ters verwachten dat zich als werk zoekende laat inschrijven". Uit de woorden van Roodzant blijkt overigens dat van de rol die het gewestelijk arbeidsbureau speelt in de totale arbeidsmarkt ook weer niet te veel moet worden voorgesteld. "We hebben niet de pretentie dat we alles wel even zul len regelen", zegt hij. "Onze ar beidsbemiddeling speelt zich af in de marge van de markt: daar waar de vraag en het aanbod van arbeid niet zo goed op elkaar aansluiten". Een van de manieren waarop het GAB vraag en aanbod van arbeid op elkaar probeert af te stemmen, is het scholen van werklozen. Vooral in Leiden is dat belangrijk omdat een groot deel van de werk lozen daar laaggeschoold is terwijl voor deze mensen maar weinig ge schikte banen voorhanden zijn. Scholing zal echter ook dit pro bleem niet kunnen oplossen. Roodzant: "Je kunt niet tot in het oneindige doorgaan met scholing. Sommige werklozen zitten nu al aan het plafond van hun mogelijk heden. Bovendien kunnen we al leen mensen gebruiken die goed gemotiveerd zijn voor een scho lingscursus. Niet vergeten mag worden dat sommige opleidingen de overheid ongeveer 40.000 gul den per plaats kosten". Bedrijven Roodzant ziet trouwens tot zijn genoegen dat steeds meer bedrij ven scholingscursussen beginnen binnen de onderneming zelf, even tueel met subsidie van het GAB. Op deze wijze kan eventueel wor den voorkomen dat mensen op straat komen te staan als de functie die zij bij het bedrijf bekleden niet meer nodig is. Volgens hem mag echter ook niet worden onderschat dat een aantal grote bedrijven scholingscursussen opzetten voor mensen die zelfs niet eens direct bij die onderneming kunnen wor den geplaatst. "Veel bedrijven zijn zich bewust van hun sociale taak", stelt Roodzant. Toch doen die on dernemingen dat niet helemaal uit liefdadigheid. "De kosten gaan voor de baat uit. Door nu mensen op te leiden voor een bepaalde functie, worden die bedrijven later niet geconfronteerd met moeilijk heden als ze willen uitbreiden. Zo ontstaat er een reserve aan vaklie den die die bedrijven kunnen be nutten in geval van een 'calamiteit' kunnen benutten". Politie houdt twee jarige inbrekers aan LEIDEN De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee jarige inbrekers in de kraag gegrepen. De Leidenaren, 17 en 19 jaar oud, werden aangehouden nadat zij hadden ingebroken in een sigaren zaak op de hoek Apothekersdijk/ Prinsessekade. Het tweetal had het nodige kleingeld bij zich en een flinke partij tabakswaren klaar ge zet om mee te nemen. Aan het bureau bleek dat de 17- jarige na twaalf uur jarig was ge worden en dat de 19-jarige voor twaalven zijn verjaardag had ge vierd. Volgens de politie is het tweetal nog niet jarig. Muziek stoort politiezender LEIDEN - Het mobilofoonver keer van de Leidse politie is afgelo pen nacht ruim twee uur gestoord geweest door een onbekende zen der die uitsluitend marsmuziek uitzond. De stoorzender, die het de politie onmogelijk maakte haar werk normaal te doen, kon van nacht niet worden opgespoord. Autokrakers zeer actief LEIDEN - Bij de Leidse politie is het afgelopen weekeinde éénen twintig maal aangifte gedaan van inbraken in auto's of pogingen daartoe. Een ongewoon hoog aan tal, aldus een politiewoordvoerder. De dieven hadden het vooral voor zien op geluidsapparatuur. Een van de fiets- oetgangerstunnels die onder het wegenbeloop i aanbouw zijn. Op detergrond het flatgebouw Cronestein. (foto Hoivas Hengelsport Visvereniging V '74 hield een wedstrijd in Z'dam. Uit slag: 1 F. Reijken 3iks-14.600 gram, 2 J. Kokked&12.720, 3 G.J. Kokkedee 23-1J Rossen 28-8320, 5 ren 22-9300, 6 J. 9780, 7 A. Segijn 140, 8 S. Kokkedee 15-6740. C. Meier 6420-16,10 R. v.d. Zp 13-5520. De Ruisvoorn vide zesde wedstrijd in de Hanswete ring en in de Rijn brudekerk. Uitslag: 1 J. Nieuburg jr. CUb-iz.tzu, o -114 D. van i fin Tonge- krans 17- 2175 gram-11 stuks, 2 A. de Wit 2250-10, 3 M. Riemens 1425-11, 4 Th. Voskuil 1725-7, 5 Th. van Daalen 1000-9, 6 J. de Hoed 1225- 6, 7 J. Nieuwenburg sr. 975-2, 8 W. van Weizen 600-2, 9 A. de Graaf 425-3, 10 L. van Deventer 475-2. Duivensport Wedvluchten uit Chateauroux. De Reisduif: 1,10 W. Fokker; 2, 4 N. de Groot en zn.; 3 F. Penseel 5 W. Tolboom; 6, 7, 9 G. van Stein; 8 G. v.d. Tang. LPC: 1, 3 P. de Haas; 2 W.L. Onstenk; 3, 6 J.H. Pen en zn.; 5, 8, 9,10 J. Staffelen; 7J.C. v.d. Horst. V rouwenochtend In verband met de zomer vakantie stopt de groep Vrou wen-Alleen-Samen (VAS) met haar wekelijkse koffie-ochtenden op diysdag in het Volkshuis. Het is nog niet bekend wanneer deze bijeenkomsten voor alleenstaan de vrouwen weer zullen begin nen. Dat hangt af van de verhui zing van het Leidse Volkshuis (te rug naar de Apothekersdijk). LEIDEN - Op het Lammenschans plein worden langzamerhand de contouren zichtbaar van de nieuwe T-kruising, met fiets- en voetgan gerstunneltjes, die in de plaats komt van de vroegere rotonde. Cijfers hebben uitgewezen dat de rotonde niet was berekend op de verkeersdrukte nu en in de toe komst. Er deden zich op het Lam menschansplein de afgelopen ja ren al meer ongelukken voor dan op andere provinciale wegen. De reconstructie van het plein heeft dan ook jarenlang hoog op het prioriteitenlijstje van het provin ciebestuur van Zuid-Holland ge staan. Begin vorig jaar was het zover dat met de reconstructiewerk zaamheden een begin kon worden gemaakt. De vroegere rotonde wordt omgebouwd tot een T-krui- sing waarbij de Voorschoterweg en de Europaweg in eikaars verlengde komen te liggen en de hoofdroute zullen vormen. De Lammen schansweg wordt als belangrijke uitvalsweg voor Leiden op deze hoofdroute aangesloten terwijl de Man 'verdient' 1,- zwart LEIDEN - De Leidse politie heeft een 25-jarige Leidenaar aangehou den wegens steunfraude. De man heeft vermoedelijk een bedrag van bijna 8000 gulden aan uitkerings- gelden gëind, terwijl hij zwart werkte. 8000. minder belangrijke Kanaalweg weer wordt aangesloten op de Lammenschansweg. Voor fietsers en voetgangers worden een viertal tunneltjes aangelegd. Vooral die scheiding tussen snel- en langzaamverkeer zal de veilig heid ten goede komen. Daarnaast zal, door het nieuwe wegenbeloop, de verkeerscapaciteit van het Lam menschansplein toenemen, waar door het spitsverkeer sneller kan worden verwerkt. Bezwaren tegen de reconstructie van het plein werden vorig jaar door de Raad van State verworpen. Doorslaggevend was een prognose van de provincie dat de verkeers drukte op het plein de komende ja ren aanzienlijk zal toenemen en de reconstructie van het plein, met het oog op de verkeersveiligheid, dus hoogst noodzakelijk is. Met de aanpassing van het Lam menschansplein is een bedrag ge moeid van bijna zeven miljoen gul den, dat grotendeels ten laste komt van het rijk en de provincie. De ge meente draagt alleen bij in de kos ten van de verkeerslichteninstalla tie. Het nieüwe wegenbeloop op het Lammenschansplein wordt, nu de werkzaamheden een eind op streek zijn, goed zichtbaar. Ook de contouren van de fiets- en voetgan gerstunneltjes zijn thans duidelijk te onderscheiden. Het verkeer baant zich intussen, met de nodige hindernissen, een weg rondom het toekomstige knooppunt. De be doeling is dat de reconstructie- werkzaamheden dit najaar klaar zijn. Links op deze foto de Lammebrug en de Europa weg die straks in het verlengde zullen liggen van de Voorscho terweg, waarvan de contouren (rechts op de foto) reeds zichtbaar worden. De Lammenschansweg zal (ongeveer in het midden van de foto) op de twee genoemde wegen aansluiten, waardoor de T-kruising zal ontstaan. (foto Holvast» Vermoeden politie: zelfde dader als eerste keer LEIDEN - De Leidse politie ver moedt dat de man die zaterdagoch tend een verpleegster heeft ver kracht in de Leidse Hout, dezelfde is als de onbekende die vrijdag 21 juni een 33-jarige verpleegster in het park verkrachtte. De situatie en het signalement van de man lijken althans op die van een week eerder. In beide ge vallen werden verpleegsters, 's ochtends vroeg, op weg naar hun werk, door de man van hun fiets gedwongen en met geweld ver kracht. De 21-jarige verpleegster die za terdagochtend werd verkracht, reed omstreeks half acht op haar fiets over de Johan Costerweg, op weg naar haar werk in het Diaco nessen-ziekenhuis. Zij werd door de onbekende man, die midden op de weg stond, gedwongen te stop pen. De man dwong de vrouw ver volgens, met een mes op haar ge richt, het Leidse Hout in te lopen waar hij zich met geweld aan haar vergreep. De onbekende ging er na zijn daad vandoor op een racefiets. Het signalement van de man luidt: leeftijd begin twintig, 1.75 tot 1.80 lang, donkerblond haar en een gezet postuur. Hij droeg een don kerbruin leren jack, een donkere broek en groene rubberlaarzen. De man had een licht Leids accent en reed op een lichtblauwe of grijs blauwe racefiets. Een ieder die in lichtingen kan verschaffen over de identiteit van de man wordt ver zocht contact op te nemen met de zedenpolitie, telefoon: 071-149961. LEIDEN - Een hoop 1 en twee eenzame lokaaltjes aa| Van Vol- lenhovekade doen in ferste ver ten nog niet denkenj het ge bouw, dat daar de korfle tijd uit de grond zal verrijzee nieuwe Lorentzschool. Vlak ie school vakantie zal wethoud'an Don gen samen met de jqte en de oudste leerling van derentz' de eerste paal de grond iren en als de bouw vordert zal hrhooljaar 1986/1987 in de nieuwe iool wor den begonnen. Het was helemaal nie bedoe ling deze openbare bas hooi aan de Van Vollenhovenk neer te zetten. Directeur EriTilemon: "We hadden aanvankei het plan om de school hier aan Lorentz- kade te verbouwen lotiuwe ba sisschool". De dépeidae aan de Van Vollenhovekadezcils zoda nig worden gehandlaa of afge stoten. In de Oudejiaricht van 1983 stak een brandsic^r echter een spaak in het wie li gebouw aan de Van Vobnwenkade brandde, op twee loklena, volle dig af. En omdat er»u >ch plek vrij kwam vond de entente het beter een nieuwe ontzschool neer te zetten. Renovatie Ouders en leerkrachten van de Lorentz hadden er aanvankelijk moeite mee. Het gebouw aan de Lorentzkade is gezellig, er is veel hout in verwerkt en waarom zou je ergens anders naar toe gaan? File- mon: "Na de renovatie zou het hier wel een gek gebouw zijn gewor den, maar nog steeds erg gezellig. We zagen die nieuwbouw eerst echt niet zitten. Maar nu we hier uitgroeien en de plannen vergevor derd zijn, kunnen we eigenlijk niet wachten tot het gebouw aan de Van VoUenhovenkade klaar is. Dit gebouw hangt vol met tekeningen. Ik denk als je de punaises uit de muur haalt, dat het dan in elkaar stort". Hoewel iedereen na de brand zijn schouders onder het opruim- werk stak en de gemeente al bin nen drie maanden met plannen kwam voor nieuwbouw, heeft het toch ruim anderhalf jaar geduurd voordat de eerste paal de grond in gaat. Die vertraging is ontstaan door ziekte van de architect. Maar inmiddels liggen de tekeningen op tafel en kan Filemon zich verheu gen op het nieuwe schoolgebouw. Het is een laag gebouw met twee ingangen: één voor de onderbouw en één voor de bovenbouw. De ont werper had aanvankelijk met schuine daklijsten gewerkt. Maar de welstandscommissie keurde dat door Annemiek Ruygrok niet goed. "Onbegrijpelijk, want ten eerste voorkomen die daklij sten het vandalisme, omdat ze min der makkelijk te beklimmen zijn dan platte daken. Bovendien ge ven ze een speelser effect", vindt Filemon. Gelukkig vond de wel standscommissie de halfronde vorm van de speelzaal wél mooi en ook de lichtdoorlatende koepel kon de goedkeuring wegdragen. In die koepel zit een zwevend pla fond, zodat het licht tijdens dia- en toneelvoorstellingen kan worden buitengesloten. "We wilden lange gangen in de school vermijden. Daarom is geko zen voor een middenschip, waarop de werklokalen uitkomen. In de speelzaal, dié ook in het midden schip is gesitueerd, zit een flexibe le wand". Al naar gelang de hoe veelheid kinderen kan de opper vlakte van de zaal worden uitge breid of verkleind. Het handvaar digheidslokaal heeft scheidings wanden. Het is ook als kinderkan tine te gebruiken. Het vaste toneel podium is vanuit dit lokaal te be reiken. Daarnaast ligt het docu mentatiecentrum en daarachter een 'kraak- en brandvrije bergings ruimte'. want "we hebben van de brand geleerd", aldus Filemon. Elk lokaal heeft een eigen terras: "Dan kunnen we 's zomers met de kinde ren buiten zitten". De nieuwe Lo rentz zal acht lokalen tellen. De twee na de brand overgebleven lo kalen worden gerenoveerd en zul len ook worden gebruikt. Een dure zaak? "Ja renoveren is altijd duur, maar we hebben die twee lokalen hard nodig. Ik zit voor het komend jaar met elf groepen, het volgende schooljaar zullen dat er vermoede lijk twaalf zijn. Van het rijk kregen we geld om een gebouw met acht lokalen neer te zetten. De gemeen te betaalt de renovatie van de twee overeind gebleven lokalen. Dan zitten we nog aan de krappe kant. Misschien blijven we het gebouw aan de Lorentzkade wel als dépen dance gebruiken". Wit-geel De kosten van het nieuwe schoolgebouw zullen in totaal ruim twee miljoen gulden gaan bedra gen. Het zal worden opgetrokken in een witte steensoort, het hout werk zal geel van tint zijn. Voor de verkeerssituatie aan de Van Vol- lenhovenkade zal de vestiging van de Lorentz overigens enige conse quenties hebben. Filemon is al in overleg met de gemeente om een stoep naar de Burggravenlaan aan te leggen. Bovendien is het zijn wens dat het verkeer op de kade slechts in één richting zal gaan. De directie verkeer van de gemeente staat daar niet onwelwillend tegen- De zijgevel van de nieuwe Lo rentzschool: in het midden de koe pel boven de speelzaal. Het plafond is zwevend, zodat het licht tijdens diavoorstellingen kan worden bui tengesloten. Rechts naast de koepel een geheel uit perspex bestaande 'sluis' die de nieuwbouw verbindt met de twee overeind gebleven lo kalen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3