Digros ziet af van vestiging Markthof Komen nieuwe pannen te laat? 'Ombudsman' moet leven ouderen gaan verlichten Banken in regio willen eventueel fusie aangaan Verjaardag gevierd met tentoonstelling Rijnsburger 'ontkomt' uit Leiderdorp Koeien op (echt) veld van Alecto Tasjesrovers dankzij agent aangehouden in Wassenaar PAGINA 2 MAANDAG 1 JULI 1985 OEGSTGEEST De Digros komt niet in het leegstaande Oegstgeester winkelcentrum De Markthof aan de De Kempenaerstraat. Supergrutter Jan van der Broek vindt het te lang duren voordat hij zijn zaak kan openen. Hierdoor en vanwege het feit dat hij alvast huur moet gaan betalen terwijl het nog volledig onzeker is of Digros inderdaad in het centrum mag, acht het bedrijf het zakelijk niet verantwoord nog langer in gesprek te blijven. Aan de een half jaar durende on derhandelingen over de komst van Digros is plotseling een einde ge komen nu Van der Broek afhaakt. Jan van der Broek legt uit waarom dat gebeurt: "Ik zou pas volgend hij dan weieens willen aanzien om op grond daarvan maatregelen te nemen. Voor dit doel had Van der Broek een parkeerfonds willen in stellen waarin hij en andere winke liers geld zouden storten jaar maart kunnen openen. Dat eventueel noodzakelijk gebleken heeft voor mij geen zin. Tegen die tijd gaan er andere zaken open. Ik besteed het geld voor Oegstgeest dan liever aan een andere vesti- verkeersmaatregelen te betalen. Janken "Ik wens niet met mijn ogen ging. Maar Oegstgeest komt wel dicht in het diepe te springen", hoor. Ik weet alleen nog niet waar zegt burgemeester Scheenstra en wanneer Van der Broek wijt zijn terug trekking het Digros-plan om maar gewoon te beginnen en af te wachten hoe belangrijk deel de verkeerssituate zich ontwikkelt. de trage besluitvorming"van de "Tijdens het laatste gesprek tussen gemeente Oegstgeest. "Er zijn ge- Digros en de geiheente vroeg Van meenten waar het 'tak-tak' gaat. Daar kunnen op korte termijn der Broek of de gemeente kon randeren dat hij eind oktober, be- gen. Als Proper zegt dat het slecht gaat met de straat, gebruikt hij dat om dingen voor elkaar te krijgen". Scheenstra gelooft niet dat het terugtrekken van Digros Oegst geest een slechte naam geeft bij on dernemers. Eerder was er Macin tosh dat Oegstgeest teleurgesteld de rug toekeerde. Scheenstra: "Het ligt niet aan ons dat we nu weer net zo ver zijn als een halfjaar geleden. De parallel met Macintosh kun je trekken, want het komt telkens op het parkeren uit. Had ik maar een halve hectare in dit gebied be schikbaar voor parkeerplaatsen, dan was er niets aan de hand. In dit oude dorp is dat echter uitgesloten, dus ik heb veel zorgen voor de toe komst van dit gebied". gunningen worden afgegeven. In gin november zou kunnen openen Oegstgeest moest ik wachten tot Die garantie kunnen wij natuurlijk i de zomervakantie. En dan nog nooit geven omdat er ook nog be- het de vraag of ze wel roepsprocedures tegen het plan te gunning kunnen geven. Het is jam- verwachten zijn. Daarop zei Van mer, misschien dat een ander be- der Broek dat hij het wel voor ge drijf met een betere lobby het wel zien hield. Het redt. In elk geval moet de gemeen te wel inzien dat er een winkel straat naar de verdommenis aan het gaan openhartig duidelijk gesprek' Scheenstra is heel duidelijk de mede door het CIMK-rapport geconstateerde economische Van der Broek had vorige week noodzaak van een trekker in de De dinsdag een gesprek met de ge- Kempenaerstraat. "Men moet in de meente. Hierin ontvouwde hij De Kempenaerstraat nu eens op- plannen om alvast te gaan draaien houden met janken. Het gaat niet aan de De Kempenaerstraat. De slecht met de straat. Mensen zeg- verwachte parkeerproblemen zou gen dat om hun eigen gelijk te krij- REGIO/DEN HAAG - De Stich ting Bondsspaarbank in Noord- wijk en de Stichting Nutsspaar- bank in Den Haag onderzoeken de mogelijkheid van een fusie. Een nauwere samenwerking moet er toe leiden dat de banken hun marktpositie versterken. De bank in Noordwijk beschikt over in totaal vijf filialen, waarvan twee in Noordwijk en een in Rijns burg, Voorhout en Noordwijker- hout. Een fusie met de Nutsspaar- J. Schohaus van winkeliersver eniging Oegstgeest Actief is eerst even stil van het nieuws en rea geert dan: "Het is heel jammer dat het niet doorgaat. Je hebt dat CIMK-rapport gelezen waarin dui delijk de noodzaak van een trekker staat. Kijk, de gemeente kan het natuurlijk altijd op het parkeren gooien. Na Macintosh zeiden ze dat ze hun les hadden geleerd. Ze zouden in de toekomst slagvaardi ger zijn... Het maakt mij verdrietig dat ze er niets van hebben geleerd. Ik ben niet geweldig enthousiast over dit gemeentebestuur. De be reidheid is er gewoon niet bij de gemeente. Ze blijven maar hame ren op oude afspraken tussen Pro per en de gemeente over een klein schalige invulling van de Markt hof. Daar moetje overheen kunnen stappen. Waar een wil is, is een weg". Proper Beheer, exploitant van bank, waarin ingenomen al langere De Markthof, noemt het "een heel tijd de filialen van de Leidse Spaar- vervelende situatie" die is ont- bank, zou betekenen dat de beide staan: "Het is verschrikkelijk voor banken over in totaal 90 kantoren de Markthof en voor de De Kempe- in de regio Den Haag en Leiden naerstraat. Een trekker is hard no- kunnen gaan beschikken. dig, dat bleek duidelijk uit het rap- Het balanstotaal van de Stich- port. Er lagen goede mogelijkhe- ting Bondsspaarbank Noordwijk den om bij ASC te parkeren, die bedroeg aan het begin van dit jaar onderhandelingen hebben nu ook 247 miljoen en dat van de Haagse geen zin meer. We moeten maar Nutsspaarbank 3.250 miljoen gul- weer met nieuwe gegadigden gaan den. De banken bieden werk aan praten. Dit is heel jammer, Digros respectievelijk 46 en 564 mensen, was dé oplossing". WASSENAAR - De Vereniging van Wassenaarse Beeldende Kunstenaars bestaat tien jaar. De verjaardag wordt gevierd met een expositie in de galerie van Henk de Greef. Aan de tentoonstelling nemen éénentwintig creatieve Wassenaarders deelte weten Truus Oele, Ina Orbeen. Nayicy van Overveldt, Bas. v.d. Poll. Anneke Hogewoning. Ragnhid Oussoren. Frits Crasborn, P. Henkemans. lrmgard de Voogd. Erna BourgonjenRenée Hogeland. Dons v.d. Gronden. Wilh. Frowein. Klaas de Brauw, Jan Stegeman. Anton Landers. Addi Kubbinga. Hanneke Schuitema. Ninke Kast. Joop van IJlden en Alexandra. De expositie geeft een redelijk representatief beeld van wat er in het Wassenaarse kunstwereldje wordt gepres teerd. Sporen van vernieuwing zijn er nauwelijks te vinden, uitingen van gedegen vakmanschap des te meer. Voorzitter Anton Landers laat er trouwens geen twijfel over bestaan: 'We zijn er vóór alles om onze belangen te behartigen en niet om achter een trend zoals de Nieuwe Wilden aan te hollen'. Geen modieuze experimenten dus op deze expositie, maar het bekende gevarieerde werk. dat uiteenloopt van lieflijke landschapjes tot krachtig neergezette portretten, van klein keramiek tot wondermooie wandkledenvan kleurrijke lichtkasten tot verstilde stillevens. De gevarieerdheid van de expositie - de vereniging streeft er overigens naar om een eigen (tentoonstellings- jruimte te verkrijgen in 'De Pauw' - maakt een bezoekje aan de galerie in de Schoolstraat zeker de moeite waard. Men kan er tot 14 augustus terecht. Op de foto de Wassenaarse handweefster Alexandra bij één van haar fraaie wandtapijten. (foto Holvast) APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 28 tot vr 5 juli Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313. Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. LEIDERDORP - Een 16-jarige Rijnsburger is zaterdagmiddag met een auto van de familie tegen bielzen gebotst op de Leiderdorpse Zijldijk. De jongen raakte hierbij niet ge wond, maar de auto is vermoede lijk total-loss. Het was in ieder ge val niet mogelijk er nog verder mee te rijden. Te voet moest de minder jarige ontkomen. Hij had hiervoor alle tijd omdat omwonenden pas na anderhalf uur de politie alarmeerden. Doordat betrappen er toen niet meer bij was, kon geen proces-verbaal wor den opgemaakt tegen de Rijnsbur ger. Wel ziet het ernaar uit dat hij zelf de schade moet betalen. De verzekering zou dat in dit geval weigeren. LEIDERDORP - Koeien heb ben gisteren lekker gegraasd op een (echt) grasveld van de Leiderdorpse hockeyclub 'Alecto'. De viervoeters waren hun naast het sportpark De Bloe- merd gelegen weiland ont vlucht. En ze werden pas terug gehaald door de eigenaar, toen langslopende Leiderdorpers alarm sloegen. Het bezoek heeft een flinke hoeveelheid af drukken opgeleverd. UW Voorschoten is nog niet uit de zorgen met 12.000 VOORSCHOTEN - Ook wanneer de Voorschotense raad donder dag 12.200 gulden opzij legt voor de vervanging van 'Tafeltje Dek- je'-pannen, is de UW nog niet uit de zorgen. De vereiste goed keuring van de provincie kan maanden op zich laten wachten. Terwijl over twee, hooguit drie weken twintig van de negentig pannensets moeten worden ver vangen. Conclusie: de gemeente moet onmiddelijk een voorschot ge ven. Anders krijgen tien van de 40 a 45 klanten over enkele we ken geen warme maaltijd meer. Voorzitter mevrouw Scheffer: "Het is gewoon gevaarlijk, zegt ook de Keuringsdienst van Wa ren. Emaille laat los en kan tus sen het eten komen. Bovendien zitten er putjes in de pannen en de deksels sluiten niet meer: het eten klotst er dus gewoon uit. Ontzettend smerig". Al in april vorig jaar heeft de vrijwilligersorganisatie bij wet houder Marselis geklaagd over de kwaliteit van de goedkope pannen, die ieder jaar moeten worden vervangen. En in een epistel van 20 december stipt de club aan hoe duur goede pannen zijn. Roestvrijstalen enkelwandige gamellen, waarvan er eind vorig jaar 22 zijn aangeschaft en waar op nu wordt gemikt, kosten 189 gulden per set van vier. Dubbel wandige sets komen op ƒ400. En piepschuim, dat vier keer per week moet worden rondge bracht omdat het niet kan opge warmd, zou komen op ƒ1,39 per maaltijd. "Dit materiaal wordt bijna overal gebruikt en dagelijks rondgebracht door de opgerichte Stichtingen Tafeltje Dekje", al dus deelde mevrouw Scheffer Marselis mee. "Maar hij zei met een dat we dat wel konden verge ten. Hij vroeg ons te beginnen met roestvrijstaal". Bedroevend De organisatie liet daar geen gras over groeien. De rijkssubsi die van 1.620 gulden werd aange sproken en de pannenpot, ge vuld door donaties, kledingbeur- zen en "zuinigdoen" ("we gebrui ken nooit postzegels") moest er aan geloven. Er konden helaas slechts 22 pannen worden ge kocht en de UW hoorde van de gemeente niets meer. Terwijl de kwaliteit van de overige 68 goed kope pannen snel verslechterde. Conclusie is dan ook: de ge meente heeft de situatie nijpend laten worden en niet de UW, zo als onlangs door WD—wethou der Van Dalen werd gesugge reerd. Voorzitter Scheffer: "Hii Deze opnamen zijn al rijp voor de vuilniszak. De UW heeft ze dan ook aan de vuilnismannen meegegeven. Of de nieuwe exemplaren op tijd komen? (foto Holvast) begrijpt er kennelijk niets van, de belangen van Voorschotena ren zijn in nood, niet wij". De or ganisatie neemt deze "bedroe vende opmerking" zeer hoog op, zoals ze ook de opmerking van WD-voorzitter De Boer-Pino niet gauw zal vergeten. Deze zei, aldus UW's mevrouw Bijlsma, "dat 'Tafeltje Dekje' eigenlijk niet zo hoeft. De buren kunnen toch ook koken"). Toch zal de UW als niet-poli- tieke organisatie bejaarden vrij laten in hun stemkeuze. En ach, ook andere partijen schat de club niet hoog in. "Die leuzen van: we hebben bejaarden hoog in het vaandel staan, daar verwacht ik ook de komende keer weer bij zonder weinig van. Allemaal loze kreten". Terwijl minister Brinkman keer op keer benadrukt dat 'Ta- feltje-Dekje' de belangrijkste voorziening is van de thuiszorg en de provincie vorig jaar ge meenten vroeg financiële midde len ter beschikking te stellen voor een goede maaltijdvoorzie ning, smeekt de UW al driejaar tevergeefs om 3.500 gulden voor een derde maaltijd. En over een dagelijkse maaltijdvoorziening, "elders in het land gebruikelijk", durft ze niet eens meer te dén ken. Toen ze daar eens over be- gulden gon "vielen de heren van hun stoel". Voedselvergiftiging Ze betreurt dat bijzonder, vindt nu eenmaal dat ouderen recht hebben op een verse maal tijd elke dag. Dat is gezond én ze ker. Nu worden de maaltijden de tweede dag opgewarmd en loe ren de gevaren van voedselver giftiging. Tenminste, wanneer de maaltijd buiten de koelkast in de pannetjes wordt bewaard. Het gaat om twee soorten vlees, aardappelen, groente en een toetje. Soep krijgen de klan ten de laatste drie jaar niet meer. De kok van bejaardenoord 'Ade- geest', samensteller van de maal tijden, weigert dat goed op te warmen gerecht in de pannetjes te doen. Hoezeer de betrokkenen dat ook betreuren. Meermalen heeft UW bij de gemeente geprotesteerd tegen een en ander. In april 1984 vroeg ze of de gemeente per 1 mei 'ta feltje dekje' wil overnemen. De club had de indruk dat "ouderen nauwelijks meetellen in Voor schoten en dat de gemeente inzet en motivatie van UW in twijfel trekt". Op deze brief krijgt de organi satie geen antwoord. De landelij ke en provinciale UW stellen voor te stoppen met de maaltijd voorziening, maar de afdeling Voorschoten kan dat niet over haar hart verkrijgen. "Je wordt in feite gechanteerd. Want de ge meente zegt: je kunt die mensen toch niet laten barsten?". Vuilniswagen Bitter lacht mevrouw Scheffer en steng pakt ze het beleidsplan van B en W erbij. Kil leest ze voor: "Al jaren wordt met mede werking van de UW de maal tijdvoorzieningen voor ouderen verzorgd". Was het maar waar, zegt ze. De enige activiteit van de gemeente bestaat eruit dat zij, sa men met huisartsen en wijkver pleegkundigen, de klanten aan wijst. Dit betreft naast ouderen, ook een beperkt aantal zieken en ge handicapten. Over het algemeen wonen die nog zelfstandig. Toch hebben de vrijwilligers ook een afnemer in een verzorgingste huis. Verbazingwekkend? De da mes leerden al de verbazing te verdringen toen zij zo'n 23 jaar geleden begonnen met de voed selvoorziening. Het eten, in het klooster bereid, werd bovenop de vuilnisauto gezet. Later viel het blauwe karretje van de nuts bedrijven in of de auto van bur gemeester De Kool. En, als geen van de wagens vrij was. nam men een taxi. Warmondse bejaarden komen er vaak niet meer uit WARMOND - Warmondse ouderen die door stapels pa perassen de oplossing niet meer zien, kunnen vanaf het naderende najaar de vraagbaak bellen. Deze vraagbaak, een Warmondse ex-gezinsverzorgster, geeft als een soort ombudsman adviezen en komt zonodig langs. Bijvoorbeeld om orde in de admi- nistratie te brengen of uit te leggen hoe een reuma-patiënt subsidie kan aanvragen voor centrale ver warming. "Want: vroeger was dat een fluitje van een cent. Er was gewoon een potje voor. Nu is het een hele toestand met allerlei formulieren", aldus J. Timmermann, bestuurslid van het Ouderen Overleg War mond (OOW). Dit is een samenwer kingsverband van organisaties die zich bezig houden met professio neel en vrijwillig bejaarden werk. Bij de OOW komen dan ook re gelmatig klachten binnen over al die regelingen. Ook in zijn hoeda nigheid als chef van de gemeente lijke afdeling welzijn en huisves ting merkt Timmermann regelma tig dat ouderen niet meer uit de pa pieren rompslomp komen: "Bij het aanvragen van de eenmalige uitke ring proberen we eerst schriftelijk info te krijgen. Wanneer dat niet lukt, gaan we langs. Dan blijkt vaak dat er ook over andere zaken veel onduidelijkheid is". met hun problemen kunnen aan kloppen is er niet. Ook het dage lijkse spreekuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening heeft een andere opzet. En de pro fessionele club heeft dan ook snel haar verzet tegen de vraagbaak la ten vallen. Sterker nog: ze neemt plaats in een soort begeleidings commissie, samen met het vrijwil ligerswerk en de gezondheidszorg. Over de precieze opzet van een en ander moet nog worden gespro ken. Duidelijk is al wel dat de vraagbaak de eerste maanden de status van vrijwilliger krijgt. Haar enige vergoeding is die voor de te lefoonkosten. Thuisbasis is haar huis. Wanneer het project aanslaat kan ze wellicht in loondienst ko men en kr(jgt ze mogelijk een ei gen stekje Timmermann denkt hierbij aar de ruimte waar de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening spreekuur houdt, het Wijkgebouw, Herenweg 77. Vrijwilliger Een echte plek Juf Corrie Voorschotense peuters van nu én peuters van vroeger kunnen komende woensdag afscheid ne men van 'juf Corrie'. Na negen jaar gaat zij peuterspeelzaal 'De peuterhof verlaten voor een op leiding aan de sociale academie. Afscheid nemen kan aanstaande woensdag, tussen twee uur en half vier op het adres Schramlaan 25 in Voorschoten. Schrijfavond Amnesty International Leider dorp houdt woensdag een schrijf avond in de Scheppingskerk. Tus sen half acht en half negen kun nen Leiderdorpers door het schrijven van brieven aan autori teiten protesteren tegen politieke onderdrukking en onrechtmatige gevangenhouding en/of marte ling. Gezinskamp Een nieuw initiatief van de Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest: het kamp voor het hele gezin. Tussen 20 en 27 juli wordt het gehouden in de Bra bantse bossen bij Hilvarenbeek. Er wordt gedacht aan vier tot tien (volledige of onvolledige) gezin nen, die ieder een eigen tent ter beschikking krijgen. De kinderen kunnen in leeftijd variëren van 0 tot ongeveer 13 jaar. Voor meer informatie: de SJJO, Julianalaan 1, telefoon 154773. WASSENAAR - De Haagse officier van justitie staat morgen oog in oog met twee Duitse jongens, 18 en 19 jaar oud, die vrijdag een 57-jari- ge Wassenaarse van haar tasje heb ben beroofd op de Van Zuylen van Nyeveltstraat. De vrouw stond daar op de bus te wachten. Een politieagent die vlak bij de halte woont, zag de be roving en sloeg alarm. Op de Kat- wijkse weg, ter hoogte van vlieg veld Valkenburg, kon de auto met de rovers, "in de berm worden ge reden". In deze auto troffen agenten naast het tasje met 600 gulden een bivakmuts met twee ooggaten aan alsmede een in Nederland verbo den gas-alarmpistool. Het pistool was diezelfde vrijdag gebruikt bij een overval op een Haagse bakke rij. De operatie mislukte daar door dat de bedreigde bakkersvrouw ging gillen tot grote schrik van de oosterburen, die tot hun insluiting op een Noordwijkse camping ver bleven. Overigens is tot vanmorgen nog geen aangifte gedaan door een Haagse bakker. Wanneer dit zo blijft, zal officier van justitie zal zich dus alleen bezig houden met de tasjesroof en het bezit van een verboden (gas)wapen. Roof uit auto's OEGSTGEEST Uit Oegstgeester auto's zijn vannacht een scanner van 500 gulden gestolen en een ra- dio-casseterecorderter waarde van 1.400 gulden. De drie bewuste wagens stonden aan de Van Duivenvoordestraat, Waldeck Pyrmontlaan en Celebes- straat. Bij de eerste twee auto's werden ruiten ingeslagen, in één geval zelfs twee: eerst het achterzij- raampje, vervolgens het grote rechtervoorportierraam. De auto in de Celebesstraat is vermoedelijk met een valse sleutel geopend. LEIDSCH O. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES a.-vrij. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 u ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18 00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van '6 30-16.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorg! per post (binnenland) per half jaar, aan huis be;orgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) ïaand, aan huis bezjrgd 250,90 345,20 131,40 65,70 89,30 22,10 per maand, per post 30,- (maandabonnement alleen mogelijk met (071143545 automatische betaling). 1,00 Abonnementsgelden dieien bij vooruitbe taling te worden voldaan Restitutie is niet Bij automatische betaling geen administra- Abonnementen kunnen »p elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de atxnnementsperiode 9bonnemeenSo'S ,°ntfngen wordt het Betaling van abonnenenten op giro 3203571 t.n v. Damiatt Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOCR Witte Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 Ca Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 IB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakernaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef. J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon ^Duin- en bollenstreek: H I J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.,. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrarn Regio Leiden: W. Hoens>n-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Roier Geestelijk leven: S.J. deGroot Het Leidsch Dagblad is engesloten bij de Gemeenschappelijke Pesdienst, met ei gen correspondenten in lonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Lorven, Parijs. Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2