Versleten rem remt Streuer Mamolaweer in de kijker 'Rustige' verloop van Asser TT Toppers gaan onderuit Twee ernstige ongevallen Assenaar 'mag' niet winnen Minder toeschouwers door regen en TV Argentinië geplaatst voor WK Atletico M. verovert de beker NAC winaar Euro-toernooi Toch geen punthoofd PAGINA 12 MAANDAG 1 JULI 1985 ASSEN (GPD) Een rijdende cameraman als winnaar van de 500 cc. Kan het gekker? Pas nadat zijn sponsor, die maar wat graag aan een dergelijke publiciteitsstunt wilde meewerken, hem op zijn plichten had gewezen, was Ran dy Mamola bereid de bijna twee kilogram wegende came ra op de benzinetank van zijn motorfiets mee te torsen op zijn natte tocht over het circuit van Drente. „Ik denk dat ik die camera er altijd maar op moet houden. Dat ding heeft mij misschien wel geluk gebracht", grijnsde de Ameri kaanse 'sproetenkop', nadat hij als winnaar was afgevlagd. Mamola, die met zijn positie bij Honda allerminst tevreden is, om dat hij zich een pion voelt, die pas naar voren wordt geschoven als 'superstar' Freddy Spencer om wat Coureur test op Assen nieuw type regenhelm. «foto anp> voor reden dan ook geen rol van betekenis kan spelen, genoot nog lang na van zijn overwinning. Freddy Spencer had de Drentse hoofdstad toen allang per helikop ter verlaten en bevond zich in Mainz, waar zijn aanwezigheid in een sportprogramma op de Duitse televisie op prijs werd gesteld. Met gemengde gevoelens zal Spencer in de wentelwiek hebben plaatsgenomen. Aan de ene kant blij met zijn zege in de 250 cc, maar toch ook zeker met de pest in zijn lijf vanwege zijn val in de halve-li- terklasse, waardoor hij binnen een ronde al langs de kant stond. Bui ten zijn schuld overigens ging Spencer horizontaal. De Fransman Christian Sarron torpedeerde hem bij het opdraaien van de Stekken- wal. Spencer, die er vrijwel altijd in slaagt het gezicht in de plooi te houden, ontstak in grote toorn, al duurde zijn boosheid dan maar even. Want: „Christian doet dat na tuurlijk niet opzettelijk. Door het opspattende regenwater heeft hij mij waarschijnlijk niet gezien". De Fransman, die een van Spen cers beste vrienden op het renners kwartier is, gaf dat naderhand be schaamd toe en verontschuldigde Wereldkampioen Eddy Lawson ir De Nederlander werd knap vierde. zich uitgebreid bij de Amerikaan, die dit seizoen zijn zinnen heeft ge zet op zowel de mondiale titel in de 250 cc als in de 500 cc. De leiding in de tussenstand om het wereldkam pioenschap in de halve-literklasse zou Spencer in Assen zijn kwijtge raakt, als Eddy Lawson tenminste zijn verstand had gebruikt. „Law son heeft lomp gereden", vond Boet van Duimen, die met een vier de plaats boven verwachting goed presteerde. Terwijl Randy Mamola zijn humeurige landgenoot later 'stupid' noemde. Nadat hij halverwege de race was opgerukt naar de tweede plaats, nam Eddy Lawson teveel ri sico's en kwam ten val. „Eddy zal zichzelf nu wel een schop onder zijn kont geven", veronderstelde Mamola, terwijl hij zich moeizaam uit zijn kletsnatte leren harnas hees. „En als hij het zelf niet doet", ging de kleine geblokte Californiër verder, „dan doe ik het wel. Hoe kun je nou zo stom zijn". Maar Mamola bleek zich te heb ben vergist, want Eddy Lawson liep allerminst met het plan rond zichzelf te straffen. „Ik nam hele maal niet te veel risico. Hoe kan Randy dat nu zeggen? Hij weet he lemaal niet wat er gebeurd is". Veel meer woorden wenste Law son verder aan de Asser regenrace niet vuil te maken. Nors voor zich uit blikkend trok hij zich in zijn motorhome terug. Dat Freddy Spencer opgelucht was omdat zijn grootste concur rent in de strijd om de wereldtitel geen punten scoorde, behoeft geen betoog, maar toen hij van Lawsons val vernam, reageerde hij wel als een echte sportman: „Is alles oké met Eddy? Ja? Daar ben ik blij om", waren zijn eerste woorden. De race in de 500 cc stond, zoals de gehele TT, volledig in het teken van de weersomstandigheden. De regen gutste vrijwel de gehele dag naar beneden, waardoor vooral de halve-literklasse - het klapstuk van de veiling een allerminst be vredigend verloop kreeg. Maar liefst negen coureurs slaagden er niet in hun paardekrachten op het glibberige asfalt te houden. Nie mand raakte gelukkig gewond. De Nederlandse rijders profiteer den het meest van de abnormale omstandigheden. Met vier man klasseerden zij zich bij de eerste tien. Van Duimen werd vierde, Pa- jic (8e), Van der Mark (9e) en Punt (10e). Maar mocht men bij de KNMV nu denken dat de Neder landse wegrace internationaal ge zien weer aansluiting heeft gevon den, dan moet men er goed aan het oor even bij Boet van Duimen te luisteren te leggen. „Het heeft mij minimaal zes plaatsen gescheeld dat het regende", gaf Den Boet er blijk van over gevoel van realiteit te beschikken. Hoezeer de weersomstandighe den in de 500 cc een rol speelden, bleek ook uit de klassering van Pierre Etienne Samin. De Frans man maakte in Assen zijn Grand Prix-debuut in de halve-literklasse en werd direct vijfde. ASSEN (GPD) - Het TT-weekein- de is tamelijk rustig verlopen. „Een van de rustigste van de laat ste twaalf jaar", aldus een woord voerder van de politie in Assen. Ondanks de regen en de drassige weilanden waarop geparkeerd kon worden verliep de aan- en afvoer van het TT-verkeer bijzonder vlotjes. Volgens de organisaties waren er 125.000 toeschouwers bij de motorraces. De Asser politie kreeg in totaal zestig aangiftes van diefstal en be roving. Naast motoren (zestien, waaronder een Suzuki van bijna 30.000 gulden en een Harley David son met een waarde van 20.000 gul den) en auto's (vijf, waarvan twee met een waarde van tussen de 80.000 en 100.000 gulden), hadden de dieven het voornamelijk voor zien op motoronderdelen, tenten, helmen, geld en andere waardepa pieren. Een man uit Denemarken, die een lift had gekregen van vier per sonen in een auto, werd ter hoogte van Assen zaterdagochtend door het viertal beroofd van zijn geld. Nadat de Deen was uitgestapt en bedankt had voor de lift sloeg het viertal hem neer en ging er van door met 5000 Deense kronen. Twee motorrijders kwamen za terdagavond om het leven geko men bij ongevallen in Gasselte en Borger. Een Volvo-surveillanceau- to van de rijkspolitie in Gasselte botste op de motor van de 23-jarige H. J. Winterwerp uit Zuidlaren. Volgens de politie had de bestuur- ASSEN (ANP) - Op de eigen Drentse hei ging het voor Egbert Streuer en Bernard Schnie- ders, de wereldkampioenen motorracen op drie wielen, weer mis. Ook in de achtste TT, die Streuer als stuurman in het zijspan doorbracht, bleef de overwinning niet in Assen. De race van zaterdag, voor de Asser combinatie het hoofdnummer van het seizoen, duur de een halve ronde te lang. Drie kilometer voor de streep werden Streuer, de vindingrijke technicus en begaafde rijder, en Schnieders, fanatiek balancerend in de bak, achterhaald door de Zwitsers Biland en Waltisperg. Biland. voor de zesde keer TT-win- naar, zag tot zijn verrassing in die slotronde plotseling de contouren van de aanvankelijk zo ver wegge lopen motor van Streuer. Diens span van Zwitserse makelij had geen enkel remvermogen meer. Zelfs de Westduitser Schwarzel kwam in de slotkilometers nog langs. De derde plaats van Streuer en Schnieders was de grootste domper op de TT-dag, die weer eens een volksfeest in de tonen van 1977 (Hartog) en 1980 (Middelburg) had moeten opleveren. Ontroostbaar was het woord niet voor de gemoedstoestand van de beide Drenten na afloop. De dom me pech was goed voor een dubbe le baaidag van het duo, dat in de racerij op drie wielen aan de top van de wereld staat. Dat werd in Assen, het thuiscircuit, in de trai ning en in de wedstrijd voor de zo veelste keer bewezen. „Als we die problemen met de remmen niet hadden gekregen, hadden we de rest op meer dan anderhalve mi nuut gereden", berekende Streuer na de mislukking. „Biland en Schwarzel gingen helemaal niet snel rond. Wij hebben door die pro blemen met de remmen, die al in de tweede ronde opdoken, ook niet voluit kunnen rijden." Halverwege de race bleken de remblokken ver sleten. Staal op staal vertraagt slecht. Een slechte serie blokjes. ASSEN (ANP) - Het toeschouwersaantal bij de 55ste TT van Assen haalde lang niet de in 1982 bereikte recordhoogte. In dat jaar kwa men naar de trainingen en de races in totaal 204.000 (61.000 en 143.000) liefhebbers kijken. Dit jaar bleef vooral onder invloed van het regenachtige weer het bezoekersaantal ver van die recordscore steken. Zaterdag bezochten 125.000 mensen de wedstrijddag. Voor de drie trainingsdagen werden 50.000 kaarten verkocht. Volgens Jaap Timmer, de voorzitter van de TT-commissie, had de directe uitzending van de 250cc-race op de Duitse televisie ze ker invloed uitgeoefend op het bezoek. Voor volgend jaar valt geen toestemming meer te verwachten voor een dergelijke repor tage. Binnenkort wordt ook beslist of de TT-organisatie de samen werking met NOS-Studio Sport voortzet. Na het schenden van schriftelijke afspraken, aldus Timmer, richt het Circuit van Drente het oog ook op andere gegadigden. Dit jaar werd al onderhandeld met de ATV, het samenwerkingsverband van AVRO, TROS en Veronica. Voor de samenvatting van zaterdag voor de Nederlandse tv had de TT-commissie in overleg met de betrokken bordsponsor wel de volgens WVC-normen verboden reclame op de loopbruggen voor het grootste deel verwijderd. Timmer had overwogen enige prik kelende teksten op de borden te laten schilderen. De suggesties „WVC wil het zo, anders stond hier Texaco" en „geen Texaco op dit bord, omdat anders Elco mort" bleven echter ongebruikt. concludeerde Streuer, die ze spe ciaal laat aanmaken en nog nooit enig probleem op dat gebied had gekend. In de slotfase leek de 31- jarige Drent, die maximaal twintig tellen vooruitsnelde, zijn tempo te minderen om op heel houden naar de verlossende finish te rijden. Dat was schijn. „We moesten steeds eerder vaart minderen. We konden drie ronden voor tijd alleen nog via de versnellingsbak snelheid terug nemen. In de voorlaatste ronde durfde ik de achterblijver Stein- hausen lange tijd niet voorbij. Ik was bang hem te rammen." Bliksemstart Het begin van de race, die niet werd verstoord door de dreigende regenbuien, stond in het teken van het snelle vertrek van de Britse nieuweling Webster en de bliksem start, door het gras van de vijfde rij naar de tweede positie, van routi nier Biland. Streuer stoeide met de weerspannige Biland en kwam in de vijfde ronde definitief op de kop van het achtervolgende peloton. Streuer durfde niet te dicht bij de Britse koplopers te komen. „Ze re den in het begin strak, maar begon nen door gebrek aan ervaring fou ten te maken", verklaarde Schnie ders de voorzichtigheid van de we< reldkampioenen. In de zevende bleek de juistheid van de visie van de Nederlanders. Webster raakte in de Ramshoek de controle over zijn span kwijt en be landde in de sloot. De Brit brak de linkeronderarm, Hewitt kwam met rugklachten vrij. Voor Streuer, die ongehinderd richting finish kon snellen, begon in 1981 in diezelfde water-afvoer de tegenslag, die hem nu al jaren van de begeerde TT-ze- ge houdt. In 1978, '79 en '80 reed hij zich in samenwerking met zijn toenmalige maat Van der Kaap naar de subtop van de zijspanwe- reld. Geheel in overeenstemming met die ontwikkeling was de vier de plaats van 1980. In '81 kwam Schnieders in de bak. In de eerste TT uit hun samen- Het zijspan van schieten toe om de buiteling zijn arm. de Engelse koplopers Webster en Hewitt raakte letterlijk van de wal in de sloot. Helpers overigens ongedeerde duo-passagier uit het water te trekken. Stuurman Webster brak bij de (foto ANP) Kurt Waltisperg kwam voor het vierde achtereenvolgende jaar als pas sagier van zijspancoureur Rolf Biland winnend over de streep in As sen. De bebaarde Zwitser trok voor de kou snel een jack aan en arri veerde even later aan de poort van de trap naar het erepodium. De strak geïnstrueerde bewaker kreeg van Waltisperg geen doorlaatpas te zien en weigerde hem tot drie keer toe de toegang naar het podium. De laconieke Zwitser vond dat niet echt erg en vertrok. Slechts met moei te was hij even later toch nog naar de huldiging te dirigeren. zijspanveld bleek in Assen te groot om schokkende wijzigingen in de puntenoogst te verwachten. Van de Nederlanders reden naast Streuer nog drie man, Van Drie (7e), Kooij (8e) en Van Kempen (9e) naar een plaats in de top-tien, waardoor Oranje de overheersende kleur was in Assen. der van de politiewagen de motor rijder niet opgemerkt. Op het mo ment dat de politieauto linkaf wil de slaan, botste de auto frontaal op de motor. Winterwerp was op slag dood. Ook bij de tweede botsing, in Borger, schepte een auto frontaal een tegemoetkomende motorrij der. Beide voertuigen raakten to taal in elkaar geklemd en vlogen direct na de botsing in brand. Om standers konden de motorrijder, een 28-jarige man uit Denemarken, die klem kwam te zitten in de auto, niet meer bevrijden. De automobi list, de 49-jarige V. L. uit Drouwen, kon zich ternauwernood in veilig heid stellen. BUENOS AIRES (AFP/Reuter) - Oud-wereldkampioen Argentinië (1978) heeft zich gisteravond ge plaatst voor de eindronde van het toernooi om het wereldkampioen schap voetbal, dat volgend jaar in Mexico wordt gehouden. De Ar gentijnen hadden aan het gelijke spel van 2-2 tegen Peru voldoende om zich als zesde land voor de eindronde te kwalificeren. Eerder plaatsten zich reeds: Mexico (gast land), Italië (titelhouder), Honga rije, Brazilië en Uruguay. Voor 70.000 toeschouwers kon Argentinië pas vlak voor het eind signaal een achterstand van 1-2 wegwerken. Pasculli had de Ar gentijnen in de twaalfde minuut aan de leiding gebracht. Daarna scoorden Velasquez (23) en Uribe (39) voor Peru. Passarella bracht tien minuten voor het eindsignaal de partijen op gelijke voet. Het was een wedstrijd voor groep 1 van de Zuidamerikaanse zóne. In een wedstrijd voor groep 3 van de Zuidamerikaanse zóne speelden Brazilië, dat reeds zeker was van de eindronde, en Bolivia in Sao Paulo gelijk: 1-1. Careca bracht Brazilië in de negentiende minuut aan de leiding. Sanchez zorgde een kwartier voor tijd voor de gelijk maker. MADRID (Reuter) - Atletico Ma drid heeft gisteravond de finale van het toernooi om de Spaanse voetbalbeker gewonnen. De Ma- drilenen versloegen in Madrid voor 110.000 toeschouwers Athletic de Bilbao met 2-1. Bij de rust leidde Atletico met 1-0 door een treffer uit een strafschop (24 e min) van de Mexicaan Hugo Sanchez. Dezelfde speler zorgde in de 54 e minuut voor 2-0, waarna Julio Salinas in de 74 e minuut iets terug deed van Athletic de Bilbao. In Milaan won Sampdoria de eer ste finalewedstrijd voor de strijd om de Italiaanse beker met 1-0 van AC Milan. Het enige doelpunt werd voor 80.000 toeschouwers in de 24 e minuut gemaakt door de Engelse middenvelder Graeme Souness. De tweede wedstrijd wordt woensdag in Genua ge speeld. AMSTELVEEN (ANP) - De junio ren van NAC hebben zaterdag te Amstelveen het jubileumtoernooi van de 25-jarige Eurosporting ge wonnen. In de finale van het toer nooi, met ploegen uit België, BR Duitsland, Frankrijk, Denemarken en Oorwegen, versloegen de Bre dase jeugdvoetballers Sporting Charleroi uit België met 3-1. Volen- dam, winnaar in 1984 eindigde als zesde, NFC Amstelveen werd acht ste en IJsselmeervogels negende. werking vloog het duo in derde po sitie gelegen de sloot in. Een jaar later, 1982, had Streuer in de regen met een beslagen vizier te kampen en haalde 'slechts' de vijfde plaats. Enkele maanden later won het duo in Engeland de eerste Grand Prix uit hun carrière; die score is onder tussen tot zes aangegroeid. In 1983 viel Streuer met proble men met de benzinetoevoer uit. Vorig jaar was hij de beste voor ei gen publiek, maar wenste hij, als koploper in de wereldtitelstrijd, in het gevecht met Biland geen risi co's te nemen in de regen. Dit jaar waren het de remmen die dwars la gen in de ambities van Streuer en Schnieders. die voor de resterende vier wedstrijden van het seizoen de grootste problemen krijgen om zijn achterstand van elf punten op WK-ranglijstaanvoerder Schwarzel goed te maken. De kloof tussen het toptrio Schwarzel-Biland-Streuer en de rest van het internationale ASSEN (ANP) - Rob Punt, de Nederlands kampioen in de 500cc, bereidde zich op 'ouderwetse' wijze voort op de TT. De beruchte nacht van Assen bracht liefhebber Punt tot vrijdagnacht drie uur door in de plaatselijke discotheken, een wijze van voorbereiding, die in de jaren, dat de amateurs nog de hoofdrol speelden in de motorracerijheel gewoon was. De Noordhollander was zaterdag middag weer redelijk uitgeslapen. In de regen maakte hij zijn woorden van voor de TT waar. „Als de regen maar met bakken uit de lucht valt, dan rijd ik me in de punten voor het wereldkam pioenschap." Punt werd tiende, goed voor één punt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 12