5 D T Mesker: perfecte demonstratie hoe het niét moet Debacle voor Arroyo Tennistitels Tönjami en Jacqueline van Wijt Heiden start in Tour 1986 Les Strijd der geslachten laait in tennisland hoog op MAANDAG 1 JULI 1985 SPORT PAGINA 11 LONDEN (GPD) In tennis is bijna alles inwisselbaar, van speelmateriaal tot lijn- en scheidsrechters. Zelfs de jeugdigen, die worden ingehuurd om ballen te rapen en aan te gooien zijn hun plaats niet zeker, zo bleek zaterdag op het centre-court van Wimbledon. Dat ondervond de verlegen rood harige puber, die in een opwelling de euvele moed had om - terwijl Martina Navratilova en Bettina Bunge nog volop bezig waren - de baan op te rennen in de veronder stelling dat een netbal de rally al had beëindigd. De jongen herstel de zijn fout snel, maar werd toch prompt vervangen. Het ontbreekt er nog maar aan dat de hoofdrol spelers (-sters) zelf van het gras worden gehaald wanneer ze onder de maat presteren. Beschamend Wat dat betreft zou Marcella Mesker een serieuze kandidate zijn geweest. Het was weliswaar geen schande dat de beste Nederlandse tennister verloor van de als achtste geplaatste Zina Garrison, maar de manier waarop die nederlaag in de derde ronde tot stand kwam (6-1, 6-4) deed de kleine Nederlandse kolonie in Londen, onder wie en kele bondsbestuurders. be schaamd zwijgen. De 26-jarige Mesker gaf tegen de bepaald niet overtuigende donkere Amerikaan se een perfecte demonstratie hoe tennis niet moet worden gespeeld. Qua aanleg en lichaamsbouw doet de Haagse zeker niet onder voor het gros van haar succesvollere collega's, maar ze mist momenteel elk zelfvertrouwen. De opslag van de nationaal kam pioene, inmiddels afgezakt naar de 73e plaats in het mondiale klasse ment, is daarnaast beneden alle peil, hetgeen ook tijdens het duel met de kleine Gan^son weer duide lijk tot uitdrukking kwam. In acht service-beurten produceerde ze maar liefst tien dubbele fouten, waarmee haar eliminatie voor het grootste deel is verklaard. Anders had Mesker, die deson danks zo'n 19.000 gulden prijzen geld verdiende, de strijd kunnen aanbinden met Catherine Tanvier, ook al geen hoogvliegster in het wel brede, maar kwalitatief gezien aan ernstige bloedarmoede lijden de vrouwencircuit. De Frangaise hield verrassend Gabriela Sabatini uit de vierde ronde, waardoor er van de 16 geplaatste speelsters nu nog tien over zijn. Want Claudia Kohde-Kilsch (zes). Bonnie Gadu- sek (negen) en Kathy Jordan (tien), bereikten zelfs de derde ronde niet eens. Bij de mannen is de situatie on geveer gelijk. Daar beantwoordden tot dusverre negen deelnemers aan hun ontvangen voorkeursbehan deling. Opvallend is overigens dat er bij de laatste 32 in het schema vijf kwalificatiespelers zijn, van wie de Westduitser Andreas Mau- rer zich inmiddels zelfs nog verder heeft gemanifesteerd door de als negende geplaatste grasspecialist Johan Kriek te kloppen. De prestatie-van-de-dag kwam echter op naam van een andere kwalificant, Ricardo Acuna, die zijn afgebroken duel met Pat Cash tot een goed einde bracht. De 27- jarige Chileen, nummer 133 op de wereldranglijst, deed precies waar van hij de nacht daarvoor al had gedroomd: na slechts negen minu ten de partij met een ace uitserve- ren. Voor de Australische favoriet, zesde geplaatst en vorig jaar nog halve finalist op Wimbledon, reden om uit te roepen dat hij 'in de slechtste vorm van m'n leven' ver keert. Handen vol Jimmy Connors en Ivan Lendl mochten dan wel winnen, zij zijn evenmin in beste doen. De gerouti neerde Amerikaan had de handen vol aan de Indiase stylist Ramesh LONDEN - In het dubbelspel is Marcella Mesker aan de zijde van haar Amerikaanse partner Ann Henrickson door de eerste ronde gekomen. Het duo versloeg het Britse paar Croft en Howell met 6-3 en 7-5. Krishnan. terwijl Lendl vijf sets lang op de baan stond tegen Mike Leach. Dat de Tsjechoslowaak een uiterst merkwaardige wedstrijd speelde mag blijken uit de in totaal 22 dubbele fouten die hij tegenover 26 aces stelde. Een 'misverstand' met zijn kersverse coach Tony Ro che over de te volgen taktiek, zo bleek later. Dat de partij zaterdag opnieuw twee keer moest worden onderbro ken wegens regenval (gisteren scheen de zon volop in Londen, maar toen werd er traditioneel niet gespeeld) deerde de lichtgeraakte Oosteuropeaan, die een waarschu wing ontving wegens 'misbruik van het racket' allerminst. „Je mag dan telkens weer vijf minuten in slaan. En dat is bij elkaar meer trai ning in voorbereiding dan ik in de hele periode voor Wimbledon heb gedaan", meldde Lendl. Andreas Maurerdie Wimbledon normaal beschouwt als een warming—up voor het Melkhuisje, verraste zaterdag met een zege op Johan Kriek. Het voorbeeld van Boris Becker schijnt bij de Westduitsers inspirerend te werken. (Foto api Niet alleen Marcella Mesker ging zaterdag 'af op Wimbledon. Ook Clau dia Kohde verdween uit het enkelspel. De Westduitse veegde na haar ver lies tegen Jo Durie opzichtig haar tranen weg. (Foto ap> LANESTER (ANP). Na het ver dwijnen van de Belg Fons de Wolf, die de start miste van de proloog, raakte de Ronde van Frankrijk tijdens de eerste etap pe nog een markant figuur kwijt. De Spanjaard Angel Arroyo stap te na 123 kilometer van de eerste etappe in de bezem wagen. Bij het begin van het seizoen werden Arroyo kansen toegedacht in de Tour. Hij eindigde als tweede in 1983 en als zesde - met etappeze ge - in 1984. Zijn opgave betekende zowel een sportief als een financieel de bacle. Tijdens de voorbije winter besloot Arroyo van ploeg te ver anderen. Zor gaf hem een jaarsa laris van 18 miljoen peseta's, een slordige 350.000 gulden. Dat geld was niet voldoende voor de ren ner. Hij bedong, dat hij alleen in de Ronde van Frankrijk moest presteren. In de Ronde van Spanje had hij geen trek, de Ron de van Italië gebruikte hij alleen als training. Het is allemaal mislukt. Arroyo reed overal slecht, had last van een leverkwaal en zere knieën, miste het einde van de Giro en was nergens in het Spaanse kam pioenschap. Tijdens de titelstrijd in Valladolid viel hij over een overstekende hond. Hij kwam met zijn linker elleboog in het verband aan de start van de Tour. Hij was niet vooruit te branden. "Ik had eigenlijk niet in de Tour moeten starten", zei Arroyo in Lanester. "Ik heb al weken koorts, kon het wiel van mijn ploeggenoten niet houden en alle medicijnen hielpen niets. Ik ben toch begonnen in de hoop dat het gaandeweg zou verbeteren, maar dat is niet gebeurd". LANESTER (ANP). De kwalitei ten van Eric Heiden vielen het eerst op bij het schaatsen. De Amerikaan werd meervoudig wereldkampioen en veroverde vijf gouden medailles bij de Olympische Winterspelen in La ke Placid. Die prestaties lever den hem een vermogen in dollars en een baan bij de Amerikaanse televisie op. Naast dat werk en zijn studie medicijnen gaf Hei den zich van 1981 over aan een andere hobby: de wielersport. Hij werd maar meteen be roepsrenner. Daar heeft hij de smaak intussen van te pakken gekregen. In de Ronde van Italië legde hij zich toe op de tussen- sprints en werd ook winnaar van dat klassement, hetgeen vele li res in de kas van zijn ploeg bracht. Amper terug in de Ver enigde Staten veroverde Heiden het eerste open Amerikaanse kampioenschap op de weg. dat in Philadelphia werd gehouden. Na het incasseren van 25.000 dollar (87.000 gulden) voor de eerste prijs, borg Heiden zijn ra cefiets op om direct naar Europa te vliegen voor de Ronde van Frankrijk, nu weer in de rol van televisiecommentator. Heiden raakte direct onder de indruk van het Franse spektakel en beloofde directeur Felix Levi- tan volgend jaar terug te komen: als renner. "Ik wil in mijn leven ook een keer de Ronde van Frankrijk gereden hebben." LEIDEN De rolbezetting bij de finales van de districtskampioen schappen tennis bij Unicum was gisteren anders dan vooraf werd verwacht. Mede door het slechte weer van de voorafgaande dagen haalden sommige favorieten niet LEIDEN De weersomstan digheden hebben hun stempel gedrukt op het verloop van de districtskampioenschappen tennis, die ongetwijfeld bij de deelnemers en deelneemsters bekend zullen blijven als de nachtelijke exercities op Uni- Wat het weer betreft trof de organisatoren uiteraard geen blaam, niettemin kan er wel een les worden getrokken uit deze titelstrijd. Het aantal partijen dat de be trokkenen tijdens de kam pioenschappen mogen spelen, moet worden beperkt. In die zin dat een deelnemer alleen moet worden ingeschreven in de klasse waarin hij of zij is ge kwalificeerd. Geen optreden dus van een B2-spelerin BI, of de kampioenschappen in de onderscheiden klassen moeten worden verdeeld over verschil lende parken. Zoals het nu ging, kan het niet meer. Na twee dagen regen was de misè re bijna niet meer te overzien. de finales die overigens wel op een zonnige dag werden verspeeld. Dat was niet alleen plezierig voor de wedstrijdleiding, die bijna net zo veel tijd aan terreinwerk als aan planning had moeten besteden, maar ook voor de spelers en speel sters. Hans Tönjann zegevierde bij de mannen in B 1, Jacqueline van Wijk domineerde bij de vrouwen In B 2 won Christel Verwoert; Jan Siemerink pakte de titel bij de mannen in B 2. Hans Tönjann vond in de eind strijd niet Freek van der Capellen tegenover zich. maar Jan Willem Lugthart. Tönjann heeft de titel overigens niet cadeau gekregen. Hij won nog simpel in twee sets van Stefan Faas, maar in de halve finale moest hij tegen Herman van der Capellen drie sets op de baan blijven; 6—1, 6—7, 6—2, en die laat- ste setwinst kwam moeilijker tot stand dan de score doet den. Jan Willem Lugthart, in B 2 ge klopt door Erik Snellenberg, had in de halve finale tot zijn opluch ting geen kind aan Freek van der Capellen, die er niet bij was. Niets lukte hem en Lughart gaf hem ook niet de kans. Het werd 6-0. 6-2 voor de Katwijker, die in de finale op weg leek om, na Lisse, een tweede bres in het bolwerk van de gevestigde orde te schieten. Tönjann moest zoveel passeer- slagen laten gaan dat hij de eerste set met 6-2 verloor, maar hij heeft wat de overige Leidse B-toppers missen: zelfvertrouwen. In de tweede reeks ging hij niet meer bij iedere mogelijkheid naar het net. maar speelde inplaats daarvan de slijtageslag vanuit het achterveld met Lugthart mee Het werkte. Tönjann won met 6-3 en stoomde in de derde set door naar 4-2. Lughart bleek echter een taaie. Met een paar fraaie passeerslagen, vooral van de backhand, maakte hij gelijk, maar terwijl iedereen zich opmaakte voor een spannend slot, gaf de Katwijker zijn kansen op de districtstitel uit handen met een knullig slechte service-beurt. Tönjann is er de man niet naar zo'n kans voor open doel te missen en serveerde zijn tegenstander op zijn eigen opslag vervolgens op 15 af; 6-4. In het vrouwenenkelspel B 1 trof Jacqueline van Wijk niet Margot van Overloop, want die was in de halve finale gesloopt door Tine Langeveld. Laatgenoemde kreeg geen voet aan de grond in de eind strijd. want Jacqueline van Wijk domineerde zodanig dat de con currentie er nog lange tijd stil van zal zijn. In de halve finale stuurde ze Henny Fehling met 6-0 en 6—2 naar de kant en Tine Langeveld kreeg in de finale precies één spel meer: 6-1, 6-2 voor Van Wijk. De wedstrijd die iedere kijker nog lang zal heugen was de halve eindstrijd van Tine Langeveld te gen Margot van Overloop. Na drieenhalfuur strompelden beiden van de baan. Tine Langeveld had de mentale slijtageslag toen ge wonnen met 4-6, 6-4, 7-6 (7—4). Haar benen weigerden dan ook dienst in de halve finale van het en kelspel B 2 die zij een half uur later moest spelen tegen Heieen van der Berg. De Noordwijkerhoutse, die overigens ook een driesetter had gespeel tegen Nelleke Weyermans in C 1, klopte de uitgebluste Tine Langeveld met 6-3 en 6-2. In de B 2-finale leverde de kleine Heieen van der Berg tegen Christel Ver woert een gevecht waar de vonken vanaf spatten. Bij 5-4 in de derde set weerde zij liefst vier matsch- punten af, maar ze verloor tenslot te toch: 6-4,4—6,7-5 voor Christel Verwoert. Jan Siemerink won het enkel spel B2 bij de mannen door in de finale met 6-0, 6-3 te winnen van Waldo Jansen. Laatstgenoemde kwam met 6-4, 7-5 langs Thomas Koemans in de halve finale, maar zijn passeerslagen die het pad ef fenden naar de eindstrijd, leverden hem tegen Siemerink geen rende ment op. Sterker nog, Siemerink speelde hem herhaaldelijk uit van uit het achterveld. Als de Rijnsbur ger in zo'n vorm steekt, kan hij ie dereen in de Leidse B-top aan. Ook Waldo Jansen dus, die met 0-6, 3-6 het onderspit moest del- In het gemengd dubbelspel was de combinatie Ellen de Groot/ Pe ter Pauwels een lust voor het oog. Het Alphense duo Tine Langeveld en Charrel Asselbergs, die toch een grole reputatie genieten op dit on derdeel, kauwde zich stuk op het taaie verzet van De Groot en Pau wels. In de finale waren ook de toch zeer ervaren Jacqueline van Wijk en Arnold van der Capellen even eens kansloos: 4-6, 1—6. Margot van Overloop ging overi gens niet met lege handen huis waarts. Met Christel Verwoert pak te zij de titel in het vrouwendub belspel B door Ellen de Groot en Annette Hins in de finale met 6-1, 6-4 af te troeven. Kees Jan Schuilen burg won het mannenenkelspel C 2 via 6-2. 7-6 tegen M. Stals en Heieen van der Berg pakte ook nog twee titels: het vrouwenenkelspel C 1 (6-4, 6-1 te gen Madeion Damen) en het vrou wendubbelspel C Met Fleur Meij er versloeg zij Patricia Jongmans en Leontine Poots: 6-2,6—4. In het mannenenkelspel C 1 was de titel voor Robert van Splunter die Mar co Visser in de finale met 6-3,4-6, 6-4 klopte na een enerverende wedstrijd. Irma van den Oudenrijn won in het vrouwenenkelspel C 2 van Marquerite Patiwael (een be lofte): 6-4, 7-5. FRANK BONTE Andere uitslagen: M.D.B, Damen/Vink-F. v.d. Capellen/Ton- 3-6. 2-6, G.D.C.. M. Oostlander/M. 6-3, D.D.D, Bader/Tauber-v.d. Bent/Brou wer. 2-6, 5-7, M.E.V. (40+), v.d. Kwast-Kog- gink, 6-1, 6-2, V.E.V. (35+), M. Meijer-A. Bosman. 6-3, 2-6, 6-1, M.D.V., Dekker/v.d. Kwast-Mcijcr/van Leeuwen, 6-0, 3-6. 6-7, DDV, Tonjann/Hooghoudt-Meijer/Kallen- berg, 1-6, 1-6, MEV (45+), Blomendaal-de Groot, 1-0, de Groot ret. LONDEN (GPD) - De sleur die het rondtrekkende internationale ten- niscircus elk jaar weer met zich meebrengt valt kennelijk moeilijk te doorbreken. Zelfs de inspiratie bron bij uitstek. Wimbledon, staat tot dusverre behoorlijk droog, ge tuige de magere, nauwelijks tot de verbeelding sprekende overwin ningen van diverse toppers en het geringe aantal 'verwenpartijen'. Het onderstreept slechts dat ook proftennissers (-sters), hoeveel ple zier ze ook aan hun sport beleven, zo nu en dan afleiding nodig heb ben in een bestaan, dat meestal van de ene naar de andere hotelkamer leidt. En wat is er dan mooier dan om in het kader van een algehele poging het mondiale circuit weer volop gesprekstof te bieden en wel licht ook nieuw elan te geven, ge bruik te maken van de eeuwige ri valiteit tussen Half augustus is het zoverdan zal zich in het Amerikaanse Atlan tic City opnieuween prestigege vecht ontwikkelen. Deze 'Battle of the Sexes', strijd der geslachten, moet een definitief antwoord geven op de ondertussen tot vervelens toe gestelde vraag of, en zo ja hoe het mogelijk is dat de vrouw beter kan tennissen dan een man. Het gaat ditmaal om een dubbelspelpartij. Aan de ene kant van het net staan Martina Navratilova en Pam Shri- ver, 's werelds beste dameskoppel dat al acht Grand- Slam-titels in successie heeft veroverd, en aan de overzijde het duo Vitas Gerulaitis- Bobby Riggs. Niet toevallig Natuurlijk geen toevallige keuze, deze vier. Gerulaitis baarde eind vorig jaar, tijdens de open Ameri kaanse kampioenschappen, nogal opzien door zich zeer laatdunkend over vrouwentennis uit te laten. „95 procent kan er absoluut niets van en bij ons is dat precies anders om", riep de blonde Newyorker, die er zelfs zijn riante huis onder ver wedde dat Navratilova dik zou verliezen van de nummer 100 op de mannenlijst. Dat was toevallig de Zuidafrikaan Derek Tarr, die dus danig over zijn toeren raakte dat hij prompt geen oog meer dicht deed en binnen drie maanden naar de 160e positie kelderde. Gerulaitis had zich heel wat op de hals gehaald. „Tot mijn schrik nemen de mensen mijn aanbod se rieus. Dat is een belediging voor het mannentennis. Navratilova heeft zelfs ooit beweerd dat ze Harold So lomon zou kunnen verslaan. Daar had ik ook mijn tweede huis opge zet", gooide de Amerikaan nog wat olie op het fel ontbrande vuur. Bijval De 30-jarige 'Leeuw uit Litau- wen', die zaterdag net als Navrati lova („Gerulaitis heeft geen enkel recht van spreken. Wat heeft hij de afgelopen jaren nou gepresteerd?", reageerde ze na alle aantijgingen destijds) zijn verblijf op Wimble don verlengde, kreeg al in een veel eerder stadium bijval van Bobby Riggs. een nogal excentrieke miljo nair en even fervent vrouwenten- nis-hater. Dat mag bijvoorbeeld blijken uit het feit dat deze twee voudig Wimbledon-winnaar tij dens demonstratiepartijen wel eens in dameskleding of met een hondje aan de lijn de baan is opge komen. Mede dankzij deze Riggs vond in 1973 een historische gebeurtenis plaats. Hij trad destijds in Hous ton voor ruim 30.000 toeschouwers de meeste mensen die ooit bij een tenniswedstrijd aanwezig waren aan tegen Billie Jean King en ver loor die erepartij in drie sets: 6-4, 6-3, 6-3. De jubel in het vrouwen kamp verstomde echter weer wat nadat Riggs in dezelfde maand wel de toenmalige nummer één, de Au stralische Margaret Court, wist te kloppen. De Amerikaan mag dan inmid dels al de 67-jarige leeftijd hebben bereikt, zijn 'kruistocht' tegen le den van het 'zwakke' geslacht die het tennisracket vasthouden duurt onverminderd voort. Bijzaak Mocht het vrouwenduo er inder daad in slagen de mannelijke op ponenten de mond te snoeren, dan zullen zo'n 80 miljoen televisiekij kers er via het kabelnet getuige van kunnen zijn. Een Amerikaanse multimiljonair in onroerend goed, Donald Trump, stelt overigens per team 100.000 dollar beschikbaar, ongeacht het eindresultaat. Dat geld zal voor de twee strijdende partijen ditmaal echter meer dan ooit bijzaak zijn. TENNIS - De Australiër Carl Lint berger blijft ongenaakbaar in het Nederlandse satelliet-circuit. Na zijn overwinning in het eerste toer nooi in Tilburg, behaalde hij giste ren in Zuidwolde zowel de eerste plaats in het enkelspel als in het dubbelspel. In de finale enkel versloeg hij Mi- chiel Schapers met 6-4 en 6-4. In het dubbel won hij met zijn landge noot Mark Woodforde van Harold Rittersbacher (BRD) en Russell Barlow (Aus) met 6-3 en 6-2.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11