Jan Timman vol vertrouwen na winst in Taxco Njord brengt Bond in verlegenheid 5t?DFT W aterpoloploeg niet bij de les Gross onweerstaanbaar Belgische voetbalbond wil in Heizei blijven spelen Steunfonds nabestaanden voetbalramp Amsterdammer in kandidaten-toernooi Kasparov weigert Gligoric als arbiter Waterskiër V.d. Maas naar EK Kees Koemans keert terug bij DIOK PAGINA 10 MAANDAG 1 JULI 1985 Piet Wildschut naar FC Antwerp ANTWERPEN (ANP) Piet Wild schut speelt het komend seizoen voor FC Antwerp. De 27-jarige ver dediger heeft nog een contract voor een jaar bij zijn werkgever PSV. Wildschut gaat op huurbasis in België werken. Hij kwam het af gelopen voetbaljaar bij de Eindho- vense eredivisieclub in conflict met trainer-coach Jan Reker. Het is de bedoeling dat Wildschut vol gende week in de uitwedstrijd te gen Werder Bremen voor de inter- toto-competitie zijn debuut in Bel gische dienst maakt. BRUSSEL (ANP) - De eerste van de twee eventuele kwalificatie wedstrijden tussen België en Ne derland moet in het Heizel-sta- dion worden gespeeld. Dat is het voornemen van het bestuur van de Belgische voetbalbond (KBVB). Tijdens de algemene vergadering zei voorzitter Wou ters zaterdag in Brussel, dat de autoriteiten eerst toestemming moeten geven voor het duel. „Maar wij willen vasthouden aan het principe, dat de wedstrijd in de Heizei plaats vindt". Het zou de eerste belangrijke voetbal wedstrijd zijn sinds de rampzali ge rellen van 29 mei voor het be gin van de Europese bekerfinale tussen Juventus en Liverpool. Op 11 september valt in en te gen concurrent Polen de beslis sing of België eerste of tweede wordt in kwalificatiegroep 1 voor het toernooi om het wereldkam pioenschap. Beide teams hebben zeven punten uit vijf wedstrij den. Indien de Belgen als tweede eindigen, komen ze op 18 okto ber en 20 november uit tegen Oranje. Vast staat, dat de ploeg van trainer Guy Thijs eerst thuis speelt. „België is een brave staat", hield Wouters de KBVB-verga- dering voor. „Vóór de ramp in mei zijn in de Heizei negen inter nationale wedstrijden waarbij nauwelijks iets ernstigs is gebeurd. Ik vraag de wereld niet ons toe te juichen. Maar we mogen ook niet verantwoorde lijk worden geacht voor de rel len. Degene, die in de voetbalwe reld geheel onschuldig is, werpe de eerste steen". In de week na de finale tussen Juventus en Liverpool verplaat ste de KBVB de Belgische be kerfinale tussen Cerkel Brugge en SK Beveren naar het Astrid- park van Anderlecht. Het eerst volgende grote sportevenement in de Heizei, de Ivo Van Damme Memorial, staat voor 30 augustus op het programma. Deze atle tiekwedstrijden tellen mee in het internationale Grand-Prixcir- cuit. BRUSSEL (ANP) - De Belgische voetbalbond zal een hulpfonds stichten om de nabestaanden van de voetbalramp in de Heizei te steunen. KBVB-voorzitter Louis Wouters maakte zaterdag bekend dat de bond 1 miljoen Belgische franken (55.000 gulden) beschikbaar stelt om het fonds op te zetten. Op voor stel van de Hongaarse voetbalbond zal België een wedstrijd tegen de Hongaren spelen. De recette van dat duel gaat naar het steunfonds. TAXCO (AFP) - Jan Timman heeft het interzone-schaaktoernooi van Taxco gewonnen. In de voorlaatste ronde in de Mexicaanse stad versloeg de Nederlandse grootmeester de Tsjechoslo waak Eduard Prandstetter in 40 zetten. Timman, die in de laatste ronde door de ziekte van Balasjov, die met maagklachten in een ziekenhuis in Taxco is opgenomen, al verzekerd is van een vol punt, is door dat resultaat op het totaal van 12 punten geko men. De Amsterdammer heeft zich met die overmacht geplaatst voor het kandidaten-toernooi in Montpel- lier. Aan die strijd in de Zuidfranse stad nemen de beste vier van de drie interzonale toernooien deel, de halve-finalisten uit de vorige WK-cyclus, Ribli, Smislov en Kortsjnoi, verder Spasski en de verliezer van de tweekamp om de wereldtitel tussen Karpov en Kas parov. Behalve Timman heeft ook Nog- ueiras zich geplaatst voor het kan didatentoernooi. De andere twee deelnemingsbewijzen worden in Taxco nog betwist tussen de Rus Tal, de Canadees Spragget en de Joegoslaaf Cebalo. De kansen van de laatste zijn voornamelijk theore tisch. De score van twaalf uit vijftien (negen zeges en zes remises) is d.e beste uit de loopbaan van de Ne derlander, die tot Taxco op de we reldranglijst van de ELO-rating de met Beljavski gedeelde derde posi tie innam. De zege in Mexico ziet Timman als de belangrijkste over winning uit zijn carrière. Zeges in sterker bezette toernooien tellen voor hem na Taxco niet meer. De overwinning in Mexico, vol gens Timman vooral vergemakke lijkt door zijn goede beginfase en de betere beheersing van de partij- zenuwen, kwam voor de groot meester als een verlossing. De veelbelovende schaker miste in 1972 en 1975 de aansluiting naar het interzone-toernooi. In 1979 en 1982 meldde hij zich twee keer als favoriet voor die eerste stap rich ting wereldtitel, maar beide keren ging hij onder de druk van het moeten winnen schaakmat. De dagen voor het toernooi vreesde Timman de Russen, maar van de drie Sowjets toonde slechts Tal enige vorm. Balasjov was ziek en Romanisjin kwam niet in het spel voor. In de eerste en derde ronde kende Timman bovendien het geluk van de topspeler. Tegen Spragget en Pinter stond hij vol gens zeggen verloren, maar zijn te genstanders overzagen hun moge lijkheden, waardoor beide partijen toch in remise eindigden. Na vijf ronden had Timman een dermate hoge score, dat zijn plaats bij de eerste vier eigenlijk al vast stond. Zenuwen „De zenuwen waren toen hele maal weg. Als ik dan de instelling heb dat ik eigenlijk niet meer hoef te winnen, dan gaat het veel beter, want dan win ik namelijk wel", is de toelichting van de Nederlander over zijn opmerkelijke vorm in de speelzaal van hotel Montetaxco op de top van een berg, waar voor toe risten te gepeperde prijzen worden gehanteerd. Timman, zonder secondant naar Mexico afgereisd, nam in het ver loop van het toernooi ook weinig risico's. Met zwart remiseerde hij snel tegen zijn grootste concurren ten, Nogueiras en Tal. Tegen Al- burt leverde die voorzichtigheid zelfs winst op. Timman hield door het gunstige toernooiverloop zijn laatste vondsten achter de hand. Tegen de jeugdige categorie met spelers als de Noor Agdestein (winst), de Mexicaan Sisniega (winst) en de veelbelovende Ara bier Saed (remise) kwam hij ook niet in de moeilijkheden. Het meest tevreden was de Nederlan der nog over de winst op Romanis jin, de vierde achtereenvolgende zege op de Rus, die onlangs in Mos kou een hoger ingeschaald toer nooi od de naam schreef. Het eerstvolgende toernooi voor Timman heeft plaats in Amster dam, waar hij Karpov in een dub- belrondige zeskamp zal ontmoe ten. De ontwikkelingen in het in terzone-toernooi hebben de groot meester vertrouwen gegeven voor de toekomst. In Taxco verklaarde hij: „Als ik altijd zo zou spelen als hier, dan geloof ik niet dat er enig onderscheid zou zijn tussen mij en Karpov of Kasparov." BELGRADO (AFP) - Gari Kas parov, de uitdager van Anatoli Karpov in de schaaktweekamp om de wereldtitel, heeft aange kondigd, dat hij „zal afzien van deelneming", indien de Joego slavische grootmeester Sveto- zar Gligoric opnieuw tot hoofd arbiter benoemd zal worden. Kasparov gaf deze verklaring zaterdag in Moskou aan het Joegoslavische persbureau. De uitdager voert aan, dat Gligoric niet op de lijst van kandidaten staat voor de post van hoofdar biter, maar dat FIDE-voorzitter Campomanes de Joegoslaaf wel benaderd heeft voor de functie. „De eventuele aanstel ling van Gligoric zal een daad zijn zonder precedent en een grove schending van de regle menten". „Indien Gligoric toch wordt benoemd, zal ik categorisch af zien van hervatting van de tweekamp op 2 september in Moskou", verzekerde Kaspa rov. „Bovendien ben ik tegen de herbenoeming van die jury leden uit de eerste tweekamp, die hun medewerking verleend hebben aan de onsportieve be slissing van Campomanes". Die match werd in februari van dit jaar na 48 partijen afgebro ken op de stand 5-3 voor Kar pov op voorstel van Campoma nes. i Kasparov is een felle tegen stander van Gligoric, die hij omschreef als een van de „ra- ders in het dictatoriale mecha nisme van Campomanes". AMSTERDAM Njordcoach Pan- cras Hogendoorn heeft er nog steeds geen spijt van met zijn ploeg niet naar het trainingsweekend in Hazewinkel te zijn gegaan en zich zelf aldus tot dissident te hebben laten verklaren. Zelfverzekerd ver kondigde de Leidse coach toen al, dat hij helemaal niet inzag, dat er een acht gemaakt zou kunnen wor den, die het niveau van zijn vier zou overtreffen. Njord presteerde vervolgens goed in Vichy, bedank te voor deelname in Grünau en sloeg dit weekend tijdens de "Ko ninklijke" haar slag. Zaterdag roeiden de Leidse stu denten naar een overtuigende zege op een bondscombinatie. in een tijd, die slechts één seconde bleef steken boven het baanrecord. Gis teren won Njord in een soort walk over het Open Nederlands Kam pioenschap in de gestuurde vier. De sensatie zat hem echter in de zaterdag verroeide race om het kampioenschap in de acht. Afgelo pen woensdag was Hogendoorn nog aan het bellen om vier roeiers te vinden, die samen met zijn vier tal een ploeg wilden vormen om de veelbesproken bondsacht een lesje te leren. Hij vond respons bij Ley- the-roeier Arold de Vries, die aan vankelijk in de bondsacht zat, maar daar door coach Mijnders zonder duidelijke reden weer even snel uit was gezet. Ook de afvallers van Laga, Houck en Cohen, hadden wel oren naar een revanche. Routinier Han Abelsma maakte het achttal van stuurman Lex Kwee vol, dat na één training en een voorwedstrijd, in de fianle genadeloos toesloeg. Na een matige start kwam de Leid se combinatie goed op gang en ver sloeg de nationale acht met een lengte. De bond kan langzamerhand on mogelijk meer om Njord heen; de Leidse studenten tonen steeds weer hun capaciteiten. En Hogen doorn heeft gelijk gekregen: de acht is niet beter dan de vier van Njord. Dat was de reden dat hij zijn ploeg niet wilde opofferen aan het formeren van een nationale acht. De bond zit intussen met de brok ken. Want behalve dat de ploeg lang niet snel genoeg is (de lichte achten gingen harder) staat de bond nogal wat kritiek te wachten. Het plan, waaraan Njord niet mee heeft willen doen, betekende het vroegtijdig opbreken van vereni- gingsploegen om met de beste roeiers daaruit een topacht te ma ken voor de wereldkampioen schappen. Tamelijk rigoreus werd vastgesteld wie de beste acht roeiers waren. Vervolgens werden er weer enkele wijzigingen in de samenstelling aangebracht en werd aldus een spoor van vernie lingen achtergelaten in het vereni- gingsroeien. En dat alles voor een uiterst pover resultaat. De clubs zullen zich volgend jaar nog een keer goed bedenken alvorens weer mee te doen met de plannen van de bond. Bij de scullers heeft de werkwijze van de bond wel goed gewerkt. Het grote verschil met de boordroeiers is natuurlijk dat er individueel ge werkt wordt en er bij het formeren van ploegen minder "slachtoffers vallen". Zo zijn de Leidse roeiers Steven van Groningen en Jos Compaan probleemloos in de na tionale dubbelvieren bij de man nen resp. de dames terecht geko men. De mannendubbelvier roeide zaterdag overtuigend naar een nieuw baanrecord. De damesploeg won zondag met grote voorsprong het kampioenschap. Beide vieren zijn zeker van deelname aan de we reldkampioenschappen eind au gustus in Hazewinkel. Jos Compaan bleek in het skif- nummer toch weer de sterkste Ne derlandse: in de race om het kam pioenschap werd ze tweede achter de sterke Deense kampioene Pors. In de strijd om de Hollandbeker, die na een hard duel gewonnen werd door de Belg Dirk Crois voor Rienks, bereikte Steven van Gro- Michael Gross juicht om zijn nieuwe wereldrecord op de 200 meter vlinderslag. De 'Albatros' was dit weekeinde tijdens de Westduitse kampioenschappen in Remscheid onweerstaanbaar. (foto ap> REMSCHEID (DPA/SID) - Mi chael Gross heeft de Westduitse zwemkampioenschappen aange grepen om zijn unieke talent nog eens te bevestigen. De 21-jarige zwemmer uit Offenbach was in de zesdaagse titelstrijd in Remscheid onweerstaanbaar op dreef. Twee wereldrecords, drie beste wereld- seizoenprestaties en zeven titels uit zeven starts vormden zijn niet te overtreffen buit. Na zijn wereldrecord op de 400 meter vrije slag (3.47,80) heroverde hij zaterdag het wereldrecord op de 200 meter vlinderslag. Met 1.57,01 bleef hij driehonderdste se conde onder de tijd van de Austra liër John Sieben in de Olympische finale in Los Angeles. Vrijdag had Gross zijn recordpoging al aange kondigd. In de series zwom hij toen zeer regelmatig naar de knap pe tijd van 2.01. Een etmaal later in de eindstrijd zwom Gross solo naar de wereldtop. Zonder tegenstand van betekenis haalde hij een fractie af van de supertijd van Sieben, die hem in Los Angeles op de laatste vijftig meter verraste en de Olym pische titel voor zijn neus weg kaapte. Met beste wereldseizoenpresta- ties op de 200 meter vrije slag (1.47,83), 100 meter vlinderslag (53,83) en in de 4 x 200 meter vrije slag-estafette (7.24,22) stak 'de al batros' niet alleen torenhoog uit boven de rest van het deelnemers veld in Remscheid, maar fungeer de hij tevens als kopman van het Duitse mannenzwemmen, dat weer duidelijk in de lift zit. Vijf weken voor de Europese ti telstrijd in Sofia luisterden de mannen de 97e titelstrijd op met elf nationale records. Het merendeel daarvan kwam op naam van Frank Hoffmeister, die in 1984 de DDR ontvluchtte en zich aanmeldde bij de zwemvereniging Bochum. Hoff meister, die twijfelt over deelne ming in Sofia, nam vier records voor zijn rekening en geldt in de Bulgaarse hoofdstad op de rug- slagnummers als een gevaarlijke concurrent voor de Oostblok- Viel er bij de mannen een jubel stemming te bespeuren, bij de vrouwen was er sprake van een da lende prestatielijn. Op de zestien nummers werd geen enkel record verbeterd en slechts drie keer werd aan de EK-limiet voldaan. Daar voor was vooral oudgediende Pe tra Zindler uit Keulen verantwoor delijk op de 200 en 400 meter wis selslag. Zij sleepte Birgitte Schulz op de 200 meter wisselslag mee naar een ticket voor Sofia. De ove rige leden van de vrouwenploeg werden geselecteerd op de in Ne derland ook niet onbekende esta fette-gronden. MAASTRICHT/SOEST (ANP) - Het Nederlands waterpolo-team heeft zich in de twee oefenwed strijden tegen de Verenigde Sta ten, de winnaar van het Olympisch zilver in Los Angeles, in al zijn gril ligheid gemanifesteerd. Zaterdag behaalde de selectie van coach Geurtsen in Maastricht een leuk succesje door gelijk te spelen (3-3). De dag erop lag er in Soest een ze vental in het water, dat alle overtui ging miste, met de minieme neder laag (6-7) meer dan tevreden mocht zijn en Geurtsen aanleiding bood zijn ploeg ongenadig ervan langs te geven. In Maastricht meende George Geurtsen nog na het gelijke spel, dat zijn ploeg over een maand op de Europese titelstrijd in Sofia niet tot de degradatiekandidaten be hoeft worden te gerekend. Ook zonder de belangrijke inbreng van Stan van Belkum, die een zonnige en ongestoorde vakantie op Malta laat prevaleren boven de Europese titelstrijd, zag Geurtsen de strijd in de Bulgaarse hoofdstad na de 3-3 met vertrouwen tegemoet. Zelfs de absentie van Ton Buunk, die van de tribune toekeek, kon zijn aanvankelijke optimisme niet wegnemen. De gelouterde in ternational heeft opnieuw last ge kregen van een tijdens de trip naar China en Japan opgelopen lies blessure. Hij meldt zich dagelijks voor onderwatermassage bij de fy siotherapeut, maar krijgt daarbij niet echt de vertrouwde chloor- lucht in de neus. „Het baart me zor gen", zei Geurtsen oprecht en keer de daarmee terug in de realiteit, want de record-international kan in Sofia nauwelijks gemist worden. Die vaststelling werd gisteren bewaarheid in het tweede duel te gen de Amerikanen, die van de Olympische ploeg alleen Peter Campbell de oversteek over de hadden laten maken. In Soest miste coach Geurtsen ook nog Ed van Es door een ribblessu- re, waardoor hij een sterk verjong de formatie het water inzond. Dat zevental speelde zonder overtui ging, zonder vast spelpatroon en maakte van de tweede ontmoeting meer een wedstrijdje hardzwem- men, dan polo spelen. Met 6-7 (2- 1,0-2,2-3,2-1) kwam de ploeg van Geurtsen er nog zeer genadig af. LZ'86 DRACHTEN - De adspiranten jongens van LZ'86 streden dit weekeinde in Drachten om de na tionale waterpolo-titel voor club teams jongens onder 16 jaar. De jeugdige Leidenaren behaalden tussen de acht sterkste ploegen van Nederland een vierde plaats. Zaterdag leek een nog veel hogere klassering in het verschiet te lig gen omdat de pupillen van coach Gijs v.d. Leden, die overigens vo rig jaar ook op een vierde plaats be slag legden, in de poule wedstrij den ongeslagen bleven. Workum werd met 25-1 terzijde geschoven, Brandenburg werd met 7-6 aan de zegekar gebonden en het Almelose ZPA was met 11-3 kansloos. Giste-» ren verging het de Leidenaren ech ter een stuk minder. In de kruisfi nale moest allereerst worden aan getreden tegen streekgenoot AZC. De Alphenaren waren met 10-5 te sterk. Wat LZ'86 toen nog restte was de strijd om de derde en vierde plaats. Dit werd een herhaling van de poule wedstrijd omdat in de an dere kruisfinale Brandenburg met 9-8 had verloren van HZC/de Rob ben. Wat zaterdag wel lukte bleek gisteren niet haalbaar. Door een 11- 7 nederlaag viel LZ'86 net buiten de prijzen. Nederlands kampioen werd HZC/de Robben dat in een spannende finale AZC met 9-8 de baas bleef. ningen de finale niet en melde Ro nald Florijn zich af, nadat hij zater dag de strijd halverwege had ge staakt. De Hollandbekerwinnaar van 1983 verkeert in een hevige vormcrisis en houdt het de rest van het seizoen voor gezien. Het boordroeien bij de dames lijkt aan de aandacht van de keuzehe ren van de bond te zijn ontsnapt. Anders is niet te verklaren dat de Nereus-Njord-combinaties in de vier en de acht in Luzern geen en kele kans krijgen zich internatio naal te bewijzen, waar andere dat wel mogen doen. Zaterdag won de combinatie met voor Njord Lettie Wessel, de vier. Zondag werden twee goede tweede plaatsen be haald in de vier en de acht achter de Engelsen. In het Senior-B-veld wonnen de gebroeders Arold en Tjerk de Vries als Leythe-Laga- combinatie de stuurmanloze twee. JAN KLERKS. HILVARENBEEK - Leidenaar Erik van der Maas heeft zich giste ren tijdens wedstrijden om de cup van de Nederlandse Waterskibond uitstekend gemanifesteerd. Op twee onderdelen, slalom en figu ren, vestigde de in de junior klasse uitkomende Van der Maas per soonlijke records en op beide on derdelen zal hij in augustus in Bel- gie uitkomen op de Europese kam pioenschappen. Op de slalom scoorde Van der Maas aanvankelijk 3,5/18, waarmee hij eerste werd, gevolgd door Ri chard Jonker uit Maurik (1,5/49) en Lolke Meijer, eveneens uit Maurik (3,5/46). Met 2910 punten vestigde Van der Maas op het onderdeel fi guren niet alleen een persoonlijk record, maar werd hij ook eerste voor Lolke Meijer en Michael Kus- ters uit Hilvarenbeek. Bij het schansspringen behaalde Jan van der Meer uit Roelofarendsveen een eerste plaats met 26,40 meter, ge volgd door Michael Kusters (20.50 meter) en John de Bruin uit Ge- mert (14,10 meter). Bij selectiewedstrijden voor het EK kwam Erik van der Maas later op de dag tot een score van 4 op 16 waarmee hij zijn persoonlijke re cord verbeterde. Bij de senioren won Ad van Ber gen uit Paterswolde de slalom voor Kors Slot uit Rotterdam en Dick Kamerbeek uit Loosdrecht. Ook bij de figuren zegevierde Van Ber gen voor Slot, die bij het schans springen de rollen omdraaide en Van Bergen achter zich liet. LEIDEN - Veelvoudig rugby-inter- national Kees Koemans heeft be sloten om na een seizoen bij de Haagsche Rugby Club gespeeld te hebben terug t.e keren bij DIOK. Koemans benadrukt dat hij het bij HRC prima naar zijn zin heeft ge had maar, zoals hij zelf zegt: 'Mijn kleuren zijn toch blauw en geel'. Tevens heeft Aad van der Luit zich bereid verklaard om voor het ko-' mende seizoen de begeleiding van het eerste seniorenteam van DIOK op zich te nemen. Op de onlangs gehouden algeme ne ledenvergadering van de Neder landse Rugby Bond hebben de rugby-clubs ingestemd met het voorstel een beker-competitie te organiseren voor het seizoen 1985- 1986. Dit betekent dat de 4 eerste klassen en de twee promotieklas sen op zes oktober beginnen met de eerste bekerdag, waarna op de tweede bekerdag, tien november, ook de ere-klasse teams mee gaan draaien. De finale zal op zestien april gespeeld worden op het Na tionaal Rugby Centrum in Hilver sum. Verder werd op de vergadering duidelijk dat de nationale ploeg in elk geval nog twee jaar in de Euro pese B-poule moet spelen samen met Belgie, Zweden en Tsjechoslo- wakije. Dit betekent dat een even tuele promotie naar de A-poule pas in het seizoen 1987-1988 gereali seerd kan worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10