Gegijzelden naar Westerse post? Voedselverdeling Mozambique slecht Gorbatsjov dreigt overleg te staken Gonzalez wijzigt ministersploeg Tweespalt bij Franse socialisten Berri denkt aan neutrale ambassade Bonn/Parijs eens over Eureka Oprichting VN herdacht DONDERDAG 27 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV - Amal-leider Berri die nu al dertien dagen 40 Amerikanen in Beiroet gegijzeld houdt, wil de vliegtuigpassagiers naar een neutrale ambassade in de hoofdstad overbren gen. De diplomatieke posten van Frankrijk en Zwitserland zijn in dit verband genoemd. Maar de kans is niet uitgesloten dat Berri in de Syrische hoofdstad Damascus een „veili ger" schuilplaats voor de gegijzelden in petto heeft. gegijzelde naar huis te zullen stu- den die nog aan boord van het MAPUTO - Volgens het maande- lijkse rapport van het Mozambi- kaanse departement dat is belast met de coördinatie van de nood- voedselhulp, is er een aanzienlijke verslechtering opgetreden voor de door Ruud de Wit opgesteld door de Amerikaanse maisleveranties op de bestemde Mozambika- hulporganisatie Care, is de situatie plaats aankomen, blijkt uit het Mo de noordelijke Tete-provincie, zambikaanse rapport dat dit niet zo in de grens met Zimbabwe en is: 770 ton mais zou zich nog steeds Malawi, het meest kritiek. On- in het plaatsje Zobwe, aan de grens honderdduizenden nen die bedreigd worden door een nieuwe hongerdood. De onveilig heidssituatie in het land door ge welddadige activiteiten van Rena- danks beweringen van het Rotter- met Malawi bevinden, omdat i ernstig tekort damse bedrijf Chemimex, door het geen vervoer is om het verder te transporteren. Volgens het rapport is de weg n, zijn trokken om de Nederlandse nood- tussen Zobwe en Moatize, de voedselhulp aan Mozambique te hoofdstad van de provincie Tete, verzorgen, dat alle toegezegde 'een weg van dood en verwoesting' o-rebellen transportmiddelen om buiten- Nederlandse ministerie voor ont- landse noodvoedselhulp naar de wikkelingssamenwerking aange- droogtegebieden te vervoer hiervoor verantwoordelijk. Volgens het rapport, dat mede i door de activiteiten van de Rena- mo-rebellen. Het zou minstens tien dagen kosten om de afstand van 120 kilometer onder militair escor te af te leggen. Het transport van voedsel onder militaire bescher ming van de kust door de provin cie Sofala naar Tete zou heen en terug zeker een maand bedragen. De situatie in de provincies Ma- nica, Sofala, Gaza en Inhambane zou even ernstig zijn als in die van Tete. In sommige gebieden zou het aantal slachtoffers van de hongers nood nog dagelijks sty gen. Een woordvoerder van Chemi mex in Rotterdam bevestigde dat er problemen zijn met de voed- seltransporten in Mozambique, maar hy verzekerde dat de zendin gen die zyn bedrijf verzorgt, wel aankomen. Als voorwaarde voor deze manoeu vre stelt de Amal-leider dat de Ver enigde Staten haar marineschepen van de zesde vloot die voor de kust van Beiroet paraat worden gehou den, tenminste 12 zeemijlen van de Libanese hoofdstad verwijderd uitgesteld' houdt. Volgens het plan zullen de Hoewel Om niet de indruk te wekken TWA-vliegtuig zijn by tijd en wijle dat Israël het „menselyke" gebaar van Berri waardeerde en daarmee impliciet zou toegeven aan de eis de kapers, werd de operatie op bovenmenselijke wijze op de proef worden gesteld, blijkt uit het cowboy-achtige gedrag van de sji'i- tische kidnappers. Zij schieten voortdurend vanuit de deurope ningen in het toestel vanuit het Amerikanen door de betreffende woordvoerder ct geen commentaar cockpitraampje in de lucht ambassade pas vrijgelaten mogen op wi]de geveni blijft de algemene schromendaarbij niet af en toe ko- verwachting overeind dat Jeruza- i"1"4 lem de komende dagen telkens door Taco Slagter gels gericht op cameramensen voorbij taxiënde Libanese vliegtui- worden als de in Israël gedetineer de ruim 700 Zuidlibanese guerril la's, van wie de meeste sji'iten, los laat. Opnieuw wilde Israël vandaag een groep gevangenen via het Ro de Kruis in vryheid stellen, maar zag daar om een merkwaardige re den op het laatste moment vanaf. Het nieuws over de vrylating van 70 sji'iten lekte gistermiddag uit gemoet. De situatie rond het vliegtuig van Trans World Airlines op de luchthaven van Beiroet is weder om gespannen. Een van de kapers zaaide paniek door aan de ver keerstoren te melden dat de eerste officier van de drie bemanningsle den stervende was. De Amerikaan werd van boord gehaald en naar een ziekenhuis overgebracht. La- het Amerikaanse persbureau ter op de dag keerde hij enigszins Associated Press, precies op het hersteld van een geestelijke ineen ogenblik dat Berri bekend maakte storting in de cockpit terug een door een hartaanval getroffen Dat de zenuwen van de gegyzel- MOSKOU (UPI/DPA/AFP) - Sow- jet-leider Gorbatsjov heeft gisteren gezinspeeld op een mogelijke te rugtrekking van de Sowjet-Unie uit de ontwapeningsonderhande lingen in Genève als de Verenigde Staten hun houding niet wijzigen. „Het bereiken van serieuze ak koorden komt niet voor in de (Amerikaanse) plannen, zei Gor batsjov in een toespraak tot metaalarbeiders in de Oekraiënse stad Dnjeprpetrovsk. De Amerika nen hebben geen enkel serieus groep gedetineerden naar Zuid-Li- gen te banon zal terugsturen. Deze week Hoewel de VS het dreigement gingen 31 sji'iten van het straf- Libanon met een zèeblokkade en kamp Atlit (Galilea) de vrijheid te- het belemmeren van het vliegver keer naar de luchthaven van Bei roet economisch te boycotten nog niet waar hebben gemaakt, vangt Syrië het pressiemiddel serieus op. Libanese radiostations meldden woensdag dat president Assad van Syrië de militieleiders van Liba non naar Damascus heeft ontbo den. Druzen-leider Walit Joemblatt is al in de Syrische hoofdstad en verwacht wordt dat Berri en ande re moslim-leiders hem spoedig zul len volgen. Politieke waarnemers in Jeruza lem constateren nog steeds frictie tussen Israël en Amerika over het gijzelingsdrama. Washington waar deert het maar weinig dat er poli tieke partijen en individuele politi ci in Jeruzalem oppositie voeren tegen de groepsgewijze vrylating van de sji'iten. Met name ter rech terzijde van het politieke spectrum bestaat grote weerstand tegen wel ke concessie dan ook aan de ka pers. Zelfs de socialistische minis ter van defensie Rabin zou partij genoot premier Peres daarin tegen werken. Cassius Clay Om de patstelling in de kidnap- voorstel naar voren gebracht „maar nemen, integendeel, maatre gelen die een (wapen-)beperking onmogelijk maken"", aldus de Sow- Ping te doorbreken heeft de jet-partijleider. malige Amerikaanse wereldkam- Hij dreigde dat de Sowjet-Unie pioen boksen Mohammad Ali (Cas- de „situatie opnieuw zal moeten sius Clay) zich als bemiddelaar bij beoordelen" als de VS blijven tijd- de Israëlische ambassade in Was- rekken bij de onderhandelingen, hington aangemeld, zo meldde gis- ïg van allerlei vraag- teren de Israëlische krant Ha Das- de weg gaan en de tijd bot. Hij wil zowel met Peres als met Berri praten. De Israëlische stukken uit de weg gaan ondertussen gebruiken versterking van hun militaire pro- ambassadeur zou zijn superieuren gramma's. Moskou kan niet toe staan, aldus Gorbatsjov, dat de on- derhandelingen opnieuw worden bokser toch vooral hartelijk te ont- gebruikt als middel om de mensen zand in de ogen te strooien en als „dekmantel voor oorlogsvoorbe- te bevolking van de Verenigde Sta- reidingen die ten doel hebben de ten. Maar of Mohammad Ali de strategische superioriteit van de sleutel is tot een vreedzame oplos- VS te garanderen". Moskou wil geen herhaling van de „treurige sing van de gijzeling mag worden betwijfeld. De reputatie van Vliegveld Brussel De Belgische minister van trans port Herman de Croo heeft beves tigd dat de veiligheidsmaatregelen op de luchthaven van Brussel te wensen over laten, dit na perspu blicaties waarin de onveiligheid was gesignaleerd. De minister heeft de luchthavenautoriteiten opgedragen maatregelen te treffen en het veiligheidspersoneel op zijn verantwoordelijkheid te wijzen Anti-satellietwapen Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 229 tegen 193 stemmen besloten de proeven met Amerikaanse anti-satellietwa pens (ASAT) te verbieden zolang Moskou dat ook doet. De Senaat, waar de republikeinen de meerder heid hebben, is het daar niet mee eens. Beide Kamers binnen het Congres moeten nu gezamenlijk een compromis vinden. Reagan wil 97,9 miljoen dollar (338 miljoen gulden) voor het ASAT-systeem. Joodse activist De joodse activist Dmitri Shapi ro, ook wel bekend als Daniel Sha piro, heeft bekend dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het verspreiden van laster over de Sowjet-Unie, maar heeft slechts een voorwaardelijke gevangenis straf van drie jaar gekregen omdat hij berouw heeft getoond. Dit heeft het officiële persbureau Tass be kendgemaakt. Japanse explosie zijn by de bomexplosie op de vlieg veld Narita waarbij zondag twee doden vielen, is zaterdag in Tokio geweest en een dag later weer ver trokken. Twee Canadese functio narissen zijn in Japan aangekomen om onderzoek in te stellen naar die aanslag en naar een mogelijk ver band met de ramp met het toestel van Air India. De explosie in Tokio is waarschijnlijk veroorzaakt door een tijdbom. Oeganda Oegandese autoriteiten hebben in het district Luwero, ten noorden van Kampala, 44 burgers vrijgela ten die lange tijd zijn vastgehou den zonder in staat van beschuldi ging te zijn gesteld. Dit is bekend gemaakt door ooggetuigen van de vrijlating, die geschiedde nadat Amnesty International een rapport had gewijd aan de situatie van ge vangenen in Oeganda en ook de Britse regering een beroep op de machthebbers in Kampala had ge daan. varingen" uit de vroegere Sowjet- befaamde ex-bokser met de Ameri- Amerikaanse ontwapeningsbe- kaanse nationaliteit zal op sji'iti- sprekingen Gorbatsjov leverde der kritiek op de Amerikaanse Star-Wars-plannen voor een verde- digingsschild tegen vijandelijke ra ketten. Deze plannen moeten wor den gezien als een „poging de stra tegische wapens van de Sowjet- Unie te verlammen om voor zich zelf (de VS) de mogelijkheid een kemaanval op te stellen". Alle gepraat zogeheten defensieve karakter Star Wars voor de argeïozen". De Sowjet-lei- der dreigde met niet nader aange duide tegenmaatregelen als „onze gesprekspartner in Genève aan zijn standpunt vasthoudt". Gorbatsjov, die in maart de overleden Sowjet-leider Konstan- tin Tsjernenko opvolgde, heeft al eerder gedreigd met een Russisch vertrek uit Genève. Reeds in april verklaarde hij dat wapenwedloop en onderhandelingen onverenig baar zijn. sche extremisten weinig indruk het bijzon- maken- Giftige kaas maakt in VS al 48 doden LOS ANGELES (AP) - Een openbare aanklager in Los An geles heeft een gerechtelijk on derzoek ingesteld naar het mo gelijk gebruik van ongepasteu- riseerde melk voor de produk- tie van een kaassoort die sinds medio maart aan 48 mensen het leven heeft gekost. De archieven van het kaasbe- drijf"zijn in beslag genomen en in het bedrijf wordt nagegaan of er mogelijk sprake is van moord zonder opzet. De direc teur van het bedrijf verklaarde dat hij vanaf de eerste dag inza ge heeft gegeven in alle papie ren en de noodzaak tot de inbe slagneming en het onderzoek dan ook niet in te zien. Het bedrijf kreeg maande lijks ongeveer 10 procent meer ongepasteuriseerde melk aan geleverd dan er in gepasteuri seerde vorm gebruikt werd voor de kaasproduktie. Dit zou erop kunnen wijzen dat er on gepasteuriseerde melk ge bruikt werd voor de kaas. MADRID - De Spaanse premier De meest geredc kandidaten om Felipe Gonzalez zal op korte ter- uit het kabinet gewipt te worden Nieuwe aanslag in Brussel juist voorkomen BRUSSEL - De Brusselse politie heeft gisteren ternauwernood een nieuwe bomaanslag kunnen voor komen. Om acht uur 's morgens werd een bom ontdekt op de stoep van het kantoor van de elektroni- ca-fabriek ACEC in de zuidelijke voorstad Drogenbos. De bom was het werk van het Revolutionair Front voor de Prole tarische Actie, zo neemt men aan, omdat op het gebouw het symbool en de letters FRAP (van de Frans- talige afkorting) waren gekalkt. Het FRAP heeft eerder dit jaar al twee bomaanslagen gepleegd in Brussel, op het gebouw van de NA- VO-assemblee en op het gebouw van de Duitse firma AEG in de voorstad Ukkel. Aangenomen wordt dat het FRAP banden heeft met de Strijdende Communisti sche Cellen (CCC), die al vijftien bomaanslagen in België hebben gepleegd. De bom in Drogenbos was volgens de politie 5 kilo TNT mijn een aantal ministers in zijn zijn de ministers" kabinet vervangen. Na de minister- toerisme, Baron. raadvergadering van gisteren kon digde regeringswoordvoerder So- tillos aan, dat Gonzalez voor vol gende week woensdag bekend zal transport i landbouw, Romero, van openbare werken, Campo en van algemene zaken, Moscoso. De eerste drie ministers zouden moeten wijken als gevolg maken hoeveel ministers en van van regelmatige botsingen met dS welke departementen hun porte- invloedrijke minister feuille zullen moeten inleveren. door Gerrit-Jan Hoek Al enkele dagen circuleren in Madrid hardnekkige geruchten over eenophanden zijnde rege ringscrisis in het socialistische ka binet, aangewakkerd doordat pre mier Gonzalez onlangs openlijk verklaarde dat een wisseling van de wacht op een aantal ministeries niet uitgesloten mocht worden geacht. i financiën, Boyer, op wiens neo-liberale economische beleid zij herhaaldelijk kritiek hebben geuit. De interne crisis, die volgende minder moeilyk te raden. Het elek- week zijn beslag krijgt, betekent tronicaconcern levert onderdelen Zij was verborgen in een snel kookpan, een methode die bij eer dere aanslagen in België ook al is toegepast. De explosievendienst heeft uren nodig gehad om het tuig onschadelijk te maken. Waarom de bom niet is ontploft is nog niet dui delijk. De meeste bomaanslagen in België hebben in de vroege ochten duren plaatsgehad. Waarom ACEC is gekozen de Hawk-luchlafweerraketten en de Milan-antitankraketten van het Belgische leger. Bovendien eindelijk eens te breken bouwt ACEC militaire telecommu- kwalijke traditie van vori- nicatieapparatuur. flinke streep door de rekening van premier Gonzalez. Een van zijn primaire doelstellingen is altijd ge weest met ec ge regeringen om herhaaldelijk van ministers te wisselen en dit keer met dezelfde ploeg, die De meeste aanslagen van de CCC FRAP waren gericht tegen mili- cember 1982 werd geformeerd, de taire instellingen of (vooral Ameri kaanse) bedrijven die materieel le veren aan NAVO-strijdkrachten. het BONN (AFP/DPA) - Frankrijk en West-Duitsland zijn in Bonn eens land zeker geworden over de uitgangspunten van het Franse Eureka-programma dat voorziet in samenwerking op technologisch gebied. Dat ver- klaarde gisteren de Franse minis ter van onderzoek en technologie, Hubert Curien. „Wij hebben vastgesteld dat we aan het Eureka-project exact de zelfde definitie geven", zei de mi nister na een gesprek met zijn Westduitse ambtgenoot Heinz Rie- senhuber. De twee bewindslieden hebben in aanwezigheid van de mi nisters van buitenlandse zaken van Genscher voor de Bondsrepubliek, een document aanvaard dat van daag zal worden aangeboden aan de Europese top in Milaan Curien verklaarde dat in de details eens is c ting die men wil uitgaan met Eure ka. In een communiqué van Gen- schers woordvoerder werd meege deeld dat „besloten verwezenlijken". De Frans-Duitse samenwerking in het kader van Eureka zal de vol gende drie terreinen bestrijken: - onderzoek naar technologieën bestemd voor de markt, bijvoor beeld supercomputers en andere de twee landen, Roland Dumas informatiesystemen; Frankrijk en Hans-Dietrich- - onderzoek naar technologieën die gebruikt kunnen worden bij de bestrijding van milieuvervuiling. Het gaat hierbij niet in de eerste plaats om de produk.tie van appa- i het tot ratuur maar om het vinden van op- de rich- Jossingen voor milieuproblemen via geavanceerde onderzoekingen. - ontwikkeling van nieuwe tech nologieën op gebieden waarop de Eureka te Westduitsers en Fransen reeds ver gevorderd zijn: nieuwe telecom municatiesystemen en snelle over brengingsmiddelen Regeringskringen in Bonn be klemtoonden dat de samenwer king in het kader van Eureka niet beperkt zal worden tot de Europe se Gemeenschap en haar lidstaten, maar open zal staan voor iedereen. Partijleider en premier oneens over lijsttrekkerschap PARIJS - De socialistische partij leider Lionel Jospin heeft zich da- n", sprak Fabius. De ambiance de betoging en alle andere her- i de nesten gewerkt met de eis kenbare tekenen wezen er echter dat hijzelf en niet eerste minister op dat premier Fabius in Marseille Fabius de toon van de komende in feite de campagne voor de parie campagne voor de parlementsver- mentsverkiezingen begin volgend kiezingen zal aangeven. Hij heeft jaar geopend had. En dat was nu tegen 6 juli de steun van zyn ach- juist een eer en een recht die de terban gevraagd, maar het wordt partijleider waren toebedacht, al- steeds meer de vraag of die hem dus Lionel Jospin, zonder meer zal volgen. door Rudolph Bakker Vaandel Als hij die steun niet krijgt, wil Jospin als partijleider aftreden. In principe heeft Jospin wel gelijk, maar hij is er druk mee bezig voor het eerst in de historie van de partij de aanhang rond Mitterrand te klo ven. Dat is slecht voor de partij, maar nog slechter voor de presi dent. Belangrijker was nog dat Fabius in Marseille - en ook al eerder - een ander beeld van die verkie zingscampagne ontwierp dan Jos pin. Moet de party zich terugtrek ken op de oude uitgangsposities en Sinds president Mitterrand afge lopen maandag en dinsdag een be zoek heeft gebracht aan de Midi en daar een aantal toespraken gehou den heeft, zijn de kansen voor Jos pin gedaald. Mitterrand heeft uit geroepen dat het zijn plicht is „re kening te houden met alle anderen, met alle stromingen in de bevol king en met alle groepen die zich op het ogenblik tot de oppositie re kenen". En Mitterrand vroeg er om dat iedereen „na de match een good sport" zou zijn. Met deze en dergelijke woorden heeft Mitter rand te verstaan gegeven dat hij de parlementsverkiezingen van vol gend jaar waarschijnlijk verliest En dat hij er op hoopt zijn dan nog tie dat een pure Mitterrandist als Jospin zich waarschijnlijk tegen de wensen van president Mitterrand verzet. Het is echter de vraag of het president Mitterrand niet allereerst om het behoud van de macht gaat en pas veel later om het heil van de partij die hem die macht bezorgd had. Dat wil dus zeggen dat Jospin nog wel Mitterrandist is, maar Mit terrand het zelf niet meer is. De president is daarenboven met eerste minister Fabius best tevre den en hij voelt er niets voor dat die aan gezag zou inboeten door voor een soort bloedraad van de partij te verschijnen, om daar bo vendien verplicht te zijn ten aan zien van de verkiezingsplannen het achterste van zijn tong te laten socialisten zoveel mogelijk steun te zoeken bij kleinere partijen van links en het midden, om straks met een zo breed mogelijke (Fabius noemt dat: republikeinse) aanhang Het was er mee begonnen dat uit de stembus te komen. Jospin premier Fabius op 14 juni een mas- strijdt voor het onbesmette vaan- sabijeenkomst in Marseille had del: Fabius doet een uitbreekpo- f)n Hé» crritc toegesproken als antwoord op een gine naar alle kanten. En dat is het een regering waarin personages van rechts en van links eventueel kunnen samenwerken. In deze ge- dachtengang past de opvatting- Jospin helemaal niet. de drie oppositieleiders. „Om het schijnbaar de vakantiegangers ook een beeld twee mannen gaat, van de regeringspartij mee te ge- vreselijk boos is op de ander. Intussen proberen van goede diensten de partijen tot elkaar te brengen, wat er in feite op neerkomt dat ze proberen Jospin te doen inzien dat hij maar beter op kan houden met gelijk te willen hebben. Het partijcongres in Tou recent en gezamenlijk optreden essentiële probleem in de strijd Binnen het partijbestuur verwijt louse in oktober wordt door Üfirf3- Jdat r - afgewacht. Kenners beschrijven het nu al als een 'stierengevecht'. SAN FRANCISCO (AP) - Diplomaten uit de hele wereld hebben gisteren in San Francisco een herdenkingsplechtigheid bijgewoond ter gelegen heid van de 40ste verjaardag van de ondertekening van het Handvest van de Verenigde Naties. Secretatis-generaal Javier Perez de Cuellar (zie AP-foto) van de Ver enigde Naties noemde het handvest 'een monumentale prestatie in het istreven naar een vreedzame wereld.' Hij zei verder dat de Verenigde Na ties en het idee van meer landen-overleg weliswaar aan kritiek onderhe vig zijn, maar dat er geen overtuigende alternatieven zyn om het vredes- streven gestalte te geven. De Zambiaanse voorzitter van de Algemene Vergadering, Paul John Lusaka, hield de 131 vertegenwoordigers uit 97 lidstaten voor dat de organisatie te vergelijken is met 'een braaf kind dat zijn best heeft ge daan,' ook al wordt het vaak dwarsgezeten door liefdeloze ouders. Voor Afrikaanse landen heeft de VN de rol vervuld van 'moeder van de onaf hankelijkheid.' Bij de besloten plechtigheid waren drie van de oorspronkelijke onder tekenaars aanwezig, de Amerikaan Harold Stassen, de Filippijn generaal Carlos Romulo en de Libanees Habib Malik. Acht landen riepen de lidstaten van de Verenigde Naties op de organi satie sterker te maken. Maleisië, Argentinië, Oostenrijk, Canada, Jorda nië, Senegal, Spanje en Tanzania deden ook een beroep op de VN-Veilig- heidsraad haar eerste verantwoordelijkheid, het handhaven van de inter nationale vrede en veiligheid, in ere te houden. Volgens de acht landen moet Veiligheidsraad slagvaardiger optreden bij dreigende crisissituaties en zeer nauwlettend blijven toezien op naleving van VN-resoluties.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7