Van der Reijden botst met Kamer Bruna maakt de blrtsopschooL Yredesgesprek M.-Oosten afgelast Wet planning gezondheidszorg Politie Aruba vraagt massaal overplaatsing Doodschieten man door politie gerechtvaardigd Wanhopige man doodt kind: cel/tbr geëist DONDERDAG 27 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) is gisteren in botsing gekomen met een meerderheid van PvdA en WD in de Tweede Kamer. Inzet van het conflict is de wet voorzieningen gezondheidszorg. De bewindsman weigert deze in 1982 aangenomen wet uit te voeren, omdat dat niet haalbaar zou zijn. Maar PvdA en WD zijn daar niet van overtuigd. De wet is bedoeld om provincies en gemeenten meer bevoegdhe den te geven bij het plannen van voorzieningen op het gebied van de gezondheidszorg. ORANJESTAD/WILLEMSTAD (ANP) - Op achttien na hebben alle 180 agenten van het politiekorps op Aruba overplaatsing gevraagd naar een andere post op de Neder landse Antillen. De agenten heb ben niet het vertrouwen dat hun rechtspositie na de invoering van de status aparte voor Aruba goed zal worden gewaarborgd. Dat heeft de voorzitter van de po litiebond op Aruba. L. Merkies, gisteren in Oranjestad verklaard. De politiebond heeft de regering tot vanmiddag 12.00 uur de tijd ge geven om aan een aantal eisen te voldoen. „Zo niet, dan komen er acties", aldus Merkies. „Als zoveel politie-ambtenaren overplaatsing vragen, is er iets mis. Die conclusie kan de regering ook trekken". Merkies wilde niet zeggen wat voor acties de bond op het oog heeft. De politie mag ook op Aruba niet staken. De politiebond heeft een pakket van twaalf punten inge diend waaraan moet worden vol daan, wil het korps voldoende ver trouwen behouden in hun rechts positie na de intreding van de sta tus aparte. Maandag kwam de re gering met tegenvoorstellen in de vorm van een ontwerp-protocol. Dit ontwerp-protocol werd dins dagavond door de leden van de po litiebond op een vergadering afge- Een van de eisen van de politie bond is dat „na 1 januari 1986 de opleidingen voor de respectieve di ploma's dezelfde duur en inhoud zullen hebben als dat nu het geval is en dat de politie-examens op de zelfde wijze als nu geschiedt zullen worden afgenomen". Verder eisen zij garanties dat hun salaris op het zelfde niveau blijft als nu. De overplaatsingsverzoeken zul len door een speciale toetsings commissie worden bekeken. Bon den en overheid zijn in een eerdere fase overeengekomen dat de ver zoeken zullen worden getoetst aan twee maatstaven: de mate van bin ding met Aruba en overige gegron de redenen die een overplaatsing zouden kunnen rechtvaardigen. Een eventuele leegloop van het politiekorps kan ernstige gevolgen hebben voor de afronding van de voorbereidingen van de status aparte van Aruba. De Tweede Ka mer heeft tijdens de behandelin gen van de wijzigingen van het sta tuut begin deze maand een motie aangenomen waarbij bij de rege ring werd aangedrongen op steun aan Aruba om te voorkomen dat het politiekorps leegloopt. Van der Reijden meent dat de wet pas kan worden uitgevoerd na drastische aanpassingen. Hij heeft die in een enkel geval al eigen machtig toegepast, waardoor de wet per 1 januari in enkele gebie den (zoals Kennemerland en Lim burg) van kracht wordt. PvdA en WD vinden dat de bewindsman in dit geval zijn boekje te buiten is ge gaan door te volstaan met een alge mene maatregel van bestuur zon der dat hfj een wetswijziging heeft voorgesteld. De bewindsman lichtte de Ka mer gisteren nog eens voor over de problemen die de invoering van de plannings- en financieringswet in de weg stonden. Hij heeft zelf op lossingen aangedragen en deze verwerkt, zodat het naar zijn idee nu voor gemeenten eenvoudiger zal zijn gezondheidsvoorzieningen in een plan te vatten en daarvoor financiën te vragen. In drie gebieden wordt al enige tijd gëexperimenteerd met de nieuwe opzet: Kennemerland, Limburg en Eindhoven. Per 1 ja nuari zou men daar officiéél kun nen gaan werken, zo is de bedoe ling van Van der Reijden. Aan de hand van de ervaringen die daar worden opgedaan, kan het nieuwe stelsel - wellicht in 1987 - in het he le land van kracht worden. De gezondheidsvoorzieningen moeten dan volgens de plannen van het kabinet samen met de maatschappelijke dienstverlening (zoals maatschappelijk werk en ge zinszorg) onder één wet vallen. Het ontwerp daarvoor, de wet gezond heidszorg en maatschappelijke dienstverlening (wgm) gaat binnen enkele weken naar de Raad van State, zo kondigde Van der Reij den aan. Monstrum WD en PvdA verweten de be windsman gisteren in een commis sievergadering dat hij door toepas sing van een algemene maatregel van bestuur een geheel nieuwe wet maakte zonder wetgeving. Staats rechtelijk is dit een monstrtim, procedureeel is het niet wenselijk en inhoudelijk is het niet nodig, want de goedgekeurde wet kan worden ingevoerd, zei het WD-ka- merlid Dees. Hij zei dat Van der Reijden door de de wet op te houden bij de ge meentebesturen 'georganiseerde moedeloosheid' heeft veroorzaakt. „Dit is een zig-zagkoers". PvdA- woordvoerster Ina Muller sprak van 'vreemd en ongehoord' optre den. Volgens haar worden de be voegdheden van gemeente- en pro vinciebesturen hiermee wegge werkt. Zij zei dat Van der Reijden handelde in strijd met de bedoelin gen van de wet: „Dit is terug naar af'. UTRECHT (ANP) - Tegen de twee Utrechtse politiemannen die op 18 juni een 40-jarige van moord verdachte man doodschoten, zullen geen maatre gelen worden genomen. Een onderzoek door de rijksrecherche heeft uit gewezen dat ze 'uit pure noodweer' hebben gehandeld: een van de politie mannen verkeerde in een situatie waarin zijn leven werd bedreigd. Mr. R. Behling, officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, heeft dit giste ren meegedeeld. De twee politiemannen maakten deel uit van een acht man groot arres tatieteam (in burger) dat die dag drie broers moest aanhouden. Deze wer den ervan verdacht betrokken te zijn bij de moord op de 24-jarige Rachid Zibouh. Zibouh werd eind mei doodgeschoten - volgens de politie 'koel bloedig geëxecuteerd' - op de stoep voor een koffiehuis waar hy met een paar vrienden stond te praten. Het arrestatieteam viel, na de voordeur te hebben ingetrapt, op 18 juni een flat aan de Rooseveltlaan in Utrecht binnen, waar niet alleen de van de moord verdachte man aanwezig bleek, maar ook diens 30-jarige broer. Volgens een verklaring van de broer dachten zij aanvankelijk, dat er handlangers binnenstormden van de familie Zibouh. Tussen de twee fa milies bestaat al lang een vete. Direct bij binnenkomst riepen de leden van het arrestatieteam echter al dat ze van de politie waren en ook vol gens de broer was dat al snel duidelijk. Hij heeft zijn broer dan ook toegeroepen op te houden, toen die een van de politiemannen te lijf bleef gaan met een 50 centimeter lang mes, ook nadat de agent al twee schoten had gelost. De politieman struikelde bij het achteruitlopen over een bank en schoot nogmaals. Daarbij schoot hij ook door zijn eigen teen. Terwijl de verdachte met het mes boven hem stond toen hij achterover op de bank lag loste een collega vervolgens nog een schot. Van de in totaal vier schoten bleken er achteraf drie dodelijk. De politieman had vier diepe snijwonden in zijn arm, tot in het bot. De drie verdachte broers waren een week eerder al vrijwillig naar het politiebureau gegaan om een getuigenverklaring af te leggen. Niettemin was de inval in de flat - waarin zich ook nog twee vrouwen en een zestien jarige jongén bevonden - volgens mr. Behling noodzakelijk, omdat er intussen 'voldoende vermoeden van schuld' bestond. Van der Reijden bestreed de kri tische geluiden in de Kamer door erop te wijzen dat er straks wel de gelijk regionaal kan worden over legd over een budget en over de be steding daarvan. Hij zei dat dit in de verdere toekomst zelfs kan lei den tot regionaal verschillende zie kenfondspremies. De aangenomen en onaangepaste wet zou dit onmo gelijk maken, volgens de bewinds- WD en PvdA bleven er echter bij dat Van der Reijden met wets wijzigingen moet komen of moet wachten op de binnenkort te ver wachten, nieuwe wet (wgm). Uit eindelijk werd besloten in het na jaar een uitvoeriger debat aan deze kwestie te wijden. NCO ruziet met Schoo over beleid DEN HAAG (ANP) - De Nationale Commissie voor Ontwikkelingssa menwerking (NCO) vindt de ma nier waarop minister Schoo (ont wikkelingssamenwerking) een nieuwe subsidieregeling voor de NCO wil maken chaotisch en niet aanvaardbaar. De NCO stelt daar om voor de huidige subsidierege ling met twee jaar te verlengen. Minister Schoo heeft via haar woordvoerder laten weten zeer te leurgesteld te zijn over deze 'voor tijdige' verklaring van de NCO. Die draagt bij tot een ongewenste pola risatie van de discussie, aldus Schoo. De NCO houdt zich bezig met voorlichting en bewustwording op het gebied van ontwikkelingssa menwerking. De voltallige verga dering van de NCO waarin een groot aantal maatschappelijke or ganisaties is vertegenwoordigd, heeft gisteren over een nieuwe subsidieregeling vergaderd. Slechts enkele uren vóór die verga dering kwamen er weer nieuwe voorstellen uit Den Haag, aldus de NCO die dit een onaanvaardbare gang van zaken vindt. Vandaag zou het NCO-bestuur zijn voorstel voor verlenging van de huidige regeling op tafel leggen in een gesprek met Schoo. Schoo heeft aanvankelijk toege zegd dat er vóór 1 juli een besluit zou vallen over een nieuwe subsi dieregeling. De NCO krijgt nu jaar lijks 14 miljoen gulden van Ont wikkelingssamenwerking. De mi nister heeft er in het verleden wei nig misverstand over laten bestaan weinig gelukkig te zijn met de ma nier waarop de NCO in een aantal gevallen heeft geopereerd. Volgens het huidige mandaat kan de minis ter echter geen veto over bepaalde projecten uitspreken. ROTTERDAM (ANP) - Brandweerlieden tillen kinde- i over de vangrail na de ket tingbotsing gisterochtend op de weg van Rotterdam naar Zie- rikzee bij de Heinenoordtunnel. Elf mensen raakten gewond, 23 o's waren bij de botsing be trokken. Het ongeluk werd ver oorzaakt door een combinatie i een plensbui en vers aange legd asfalt op de westbaan van de tunnel. Er ontstond een as- faltwolk waardoor veel auto mobilisten uit de richting Rot terdam plotseling het zicht vol ledig kwijtraakten. Behalve de 23 auto's was er ook een school bus met kinderen bij het onge luk betrokken. Van de elf ge wonden werden er gisteren acht uit Rotterdamse ziekenhuizen ontslagen. (foto anpj Extraatje minima DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer stemt in met het extraatje dat de mensen die moeten rondko men met een minimum-inkomen, in het vooruitzicht is gesteld. Het kabinet kwam daags voor het ka merdebat met de toezegging dat de 'echte minima' kunnen rekenen op een extra uitkering van 175 gulden (voor echtparen of samenwonen den met kinderen en één-ouderge zinnen), 150 gulden (voor echtpa ren zonder kinderen) en 105 gulden (voor alleenstaanden). De PvdA deed gisteravond een vergeefse poging om er ook een uitkering uit te slepen voor de mensen die in 1985 voor het eerst op een minimum-inkomen terecht komen. De zogeheten 'eenmalige uitkering' wordt uitsluitend ver strekt aan mensen die in 1984 ook al voor deze uitkering in aanmer king kwamen. AMSTERDAM (ANP) - Eigenlijk had de 30-jarige verdachte met zijn drie maanden oude dochtertje in zijn armen uit het raam willen springen om zelfmoord te plegen toen de moeder, geëscorteerd door twee politie-agenten, zijn oogappel bij hem weg kwam halen. Maar de drang tot zelfbehoud bleek zo'n fundamenteel instinct, dat hij in zijn wanhoop cn verwarring alleen het kind doodde. Zo luidde ongeveer het pleidooi waarmee raadsman mr. D. van der Kuyp gistermiddag de rechtbank in Amsterdam ervan probeerde te overtuigen dat zijn cliënt een on vervalste 'crime passionnel' had gepleegd, en dus aanspraak kon maken op clementie. Maar officier van justitie mr. W. van Nierop acht te toch opzet bewezen, „hoezeer ik ook besef welk een verdriet dit dra ma veroorzaakt heeft voor allen die erbij betrokken waren". Hij eiste tegen de man, die gebroken in de verdachtenbank zat, twee jaar ge vangenisstraf en onvoorwaardelij ke terbeschikkingstelling van de regering. Deskundigen van het Pieter Baancentrum hebben zich langdu rig het hoofd gebroken over de vraag hoe een alledaags verschijn sel als een slechte relatie tussen schoonmoeder en schoonzoon kon uitmonden in het drama dat zich op 2 februari in de Amsterdamse woning van de verdachte en zijn vriendin heeft afgespeeld, zo bleek op de zitting. Dat de man zielsveel Israëli's willen niet in Amsterdam met Palestijnen praten TEL AVIV - Alle Israëlische politici en leden van de Vrede Nu-beweging hebben besloten niet deel te nemen aan het congres van Pax Christi over vrede in het Midden-Oosten dat begin volgende week in Amsterdam zou wor den gehouden. De conferentie is daarom uitge steld, maar de kans is groot dat de bijeen komst in het geheel van de baan is. Zij menen dat de uitgenodigde Israëli's niet representa tief zijn voor het land en de daaraan verbon den problematiek. Het Israëlische parlementslid Bar-On van de beweging voor de burgerrechten is bijzonder teleurgesteld over het niet doorgaan van het congres. „Laat ik voorop stellen dat ik graag mijn Palestijnse vrienden in Amsterdam had willen ontmoeten. Maar de organisatoren heb ben een ernstige misrekening begaan en dat betreur ik ten zeerste". Bar-On doelt daarmee op de representatie van de Israëlische delegatie. Pax Christi had alleen centrum-linkse en linkse politici voor het congres uitgenodigd. Bovendien zijn de meesten van hen Israëlische Arabieren, onder wie de bekende volksvertegenwoordiger Da- roushe uit Nazaret van de Arbeiderspartij. „Ik ben mij ervan bewust", vervolgt Bar-On, „datje in zo'n delegatie niet alle stromingen in het Israëlische volk kunt opnemen, maar de uitgenodigde afgevaardigden vertegenwoordi gen nog geen twintig procent van het politieke spectrum in ons land. Dat was uiteindelijk on aanvaardbaar voor alle Israëlische genodig den". Volgens Bar-On had Pax Christi ten minste ook zich als uitgesproken zionisten profileren de politici of organisaties naar Amsterdam moeten uitnodigen. „Het is heel mooi datje op zo'n congres Israëlische Arabieren met Pale stijnen laat praten over vrede in het Midden- Oosten en de toekomst van het Palestijnse volk, maar niet die Israëli's zijn de sleutel tot een oplossing van het nu al 37 jaar durende Arabisch-Israëlische conflict, dat zijn de jood se staatsburgers van dit land. Waarom kregen die geen kans zich op het congres te uiten?" Pax Christi is voor Bar-On nog steeds een sympathieke organisatie, maar hij verwijt het hield van zijn vriendin, en zo mo gelijk nog meer van zijn dochtertje, staat volgens alle betrokkenen als een paal boven water. De moeilijk heden scholen in de schoonmoe der, die de man wegens zijn Antil liaanse afkomst niet accepteerde. De dochter zat daardoor steeds tus sen twee vuren. Op een vrijdag in februari liep een bezoek van schoonmama op een zo heftige ruzie uit, dat de vriendin van de man aankondigde hem te zullen verlaten. „Ze zei: ik ga weg, hou jij het kind maar", zei de man tot de rechtbank. „Ik zei: dat kan je niet menen, want ik kon niet geloven dat ze echt afstand wou doen." Dat bleek ook niet zo te zijn. Twee dagen later kwamen twee po litie-agenten, uit naam van de weg gelopen vriendin, het kind bij hem opeisen. De zekerheid dat de geha te schoonmoeder zich van nu af aan met de opvoeding zou gaan be lasten maakte de man wanhopig, maar uiteindelijk liet hij zich toch bepraten om het babytje, dat nog aan de borst was, mee te geven. Hij mocht het kind nog even in de slaapkamer verkleden. Even later werden de wachtende agenten opgeschrikt door twee harde klappen tegen de muur. Toen ze de slaapkamer binnen stormden was het al te laat. Het kind is volgens het sectierapport onmiddellijk aan hersenletsel ge storven. Uitspraak 10 juli. bestuur ervan wel, dat het nauwelijks enig idee heeft over wat er in Israël werkelijk om gaat. „Voor Pax Christi bestaat Israël voor het merendeel uit linkse partijen en loopt negen tig procent van de bevolking achter de Vrede Nu-beweging aan. Helaas is niets minderwaar. Het politieke landschap van Israël is wel wat anders dan Pax Christi zich dat voorstelt". Bar-On heeft enkele weken geleden, toen hij nog in Den Haag was, geprobeerd het congres te 'redden'. Hij adviseerde de organisatoren aan de Israëlische toe te voegen. Maar kenne lijk kwam dat de organisatie niet van pas, stelt hij vast. Dat ook de gematigde linkse Arbeiderspartij het heeft laten afweten, daaraan ligt volgens Bar-On een miskleun van de eerste orde ten grondslag. De vooraanstaande socialist Aha ron Harel was zeker van plan aan het congres deel te nemen, maar toen hij hoorde dat voor hem en zijn andere partijgenoot geen rol van betekenis op het congres was weggelegd, be sloot hij als eerste van de Israëlische delegatie leden af te zeggen. 'Koffertjes voor kinderen basisschool zijn giftig' UTRECHT (ANP) - De gele kof fertjes die het ministerie van on derwijs en wetenschappen in au gustus wil laten uitdelen aan alle kinderen van de nieuwe basis school, kunnen gevaar opleveren voor het milieu en voor de kinde ren zelf. Dat zegt de stichting Na tuur en Milieu in een brief aan mi nister Deetman (onderwijs en we tenschappen). Volgens de stichting zijn de koffertjes, die informatie materiaal zullen bevatten over de nieuwe school, gekleurd met het schadelijke cadmium. Eerder heeft de stichting Natuur en Milieu er tevergeefs bij bier brouwer Heineken op aangedron gen de met cadmium geel gekleur de kratten te vervangen. De stich ting vindt dat voorkomen moet worden dat de kinderen van de ba sisschool het geel gekleurde 'Deet- man-koffertje' krijgen. Het cadmium in de plastic kof fertjes is niet alleen schadelijk als het in de vuilverbranding of op de vuilnisbelten terechtkomt, maar levert ook gevaar op als kleine kin deren "die op van alles kauwen en sabbelen, uit de plastic verpakking cadmium opnemen", aldus Natuur en Milieu in de gisteren verstuurde brief aan minister Deetman. De milieustichting herinnert er aan dat het kabinet in mei 1984 aan de Tweede Kamer de notitie 'Cad mium en milieu' heeft toegezon den, waarin staat dat het kabinet streeft naar beperking van cad- miumgebruik tot wezenlijke toe passingen. "Daarvan is in het geval van de Deetman-koffertjes duide lijk geen sprake", aldus Natuur en Milieu. Gevangenen staken wegens 'hondevoer' HEERHUGOWAARD (ANP) - Na een gesprek met de directie heb ben 122 kortgestraften van de half open gevangenis Westlinge in Heerhugowaard gistermiddag een 24-uurs eetstaking beëindigd. Dat heeft adjunct-directeur J.J. Won- dergem van Westlinge meege deeld. Op twee na lieten alle gevange nen dinsdagmiddag de warme maaltijd staan. Dinsdagavond en gisterochtend werden wèl de broodmaaltijden gebruikt. De ge vangenen noemen het voedsel in de gevangenis 'hondevoer', dat zand en beestjes bevat, veel te nat is, onzorgvuldig en in kleine hoe veelheden wordt opgediend en te weinig voedingswaarde heeft. In het gesprek met de directie waren ook de chef-kok van West linge en de directeur van het Am sterdamse cateringbedrijf Eurest aanwezig. Eurest verzorgt de war me maaltijden niet alleen voor Westlinge, maar ook voor tal van andere gevangenissen en ook zie kenhuizen. De gedetineerden is toegezegd dat zij hun grieven in een speciaal klachtenboek kunnen neerleggen en dat die alle aandacht krijgen. Volgens Wondergem was de eet staking „een signaal om aan de in vrijwel elke gevangenis levende onvrede over de voedselkwaliteit uiting te geven". Hij bestrijdt ove rigens uitdrukkelijk de klachten van de gedetineerden. „Het voed sel wordt bij ons altijd gecontro leerd, terwijl bij Eurest vier diëtis tes een afgewogen en gevariëerd menu samenstellen, dat vervol gens zeer zorgvuldig wordt be reid." ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - Prins Bernhard heeft gisteren als regent van het Prins Bemhardfonds de 'Zilveren Anjers' uitgereikt in het Paleis op de Dam. Lenie 't Hart uit Pieterburen was een van degenen die deze onder scheiding ten deel viel vanwege haar inzet voor het op peil houden van het zeehondenbestand in de Waddenzee. (foto anp) Tweeverdieners vangen bot DEN HAAG - Veel 'kleine' tweeverdieners krijgen in juli geen teruggaaf van belasting, omdat ze op het formulier voor de 'voetoverheveling' on juiste gegevens hebben ingevuld. Dat bleek gisteren tijdens overleg in de Kamer met staatssecretaris Koning (financiën). Volgens de staatssecreta ris zijn er van de 123.000 verzoeken om belastingteruggaaf 118.500 afge handeld. Daarvan zijn er 18.000 niet gehonoreerd. Gemiddeld kregen de belastingplichtigen zo'n 1.000 gulden terug. Volgens het WD-kamerlid De Grave hebben veel mensen de loonbe lasting van vorig jaar op het formulier vermeld, in plaats van de loonbe lasting van dit jaar. Hij weet dit voor een deel aan de niet al te heldere voorlichtingsfolder over de voetoverheveling.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5