Drie klachten over politie naar Nat. Ombudsman Bezwaar café tegen bouwplan gegrond 'Haarlemmerstraat ook 's avonds en 's nachts afsluiten' Raadsleden: sauna mag wel uitbreiden Tegen korpsen Leiden, Alphen en Noordwijkerhout Kleuren- kakofonie en absurde vormen in nieuw Leids restaurant Herrie leidt tot vechten aan Zijldonk i DONDERDAG 27 JUNI 1985 LEIDEN Meerderheid raadscommissie LEIDEN - De Haarlemmerstraat moet niet alleen overdag maar ook 's avonds en 's nachts hermetisch worden afgesloten voor vrachtver keer en personenauto's. Dat is althans de wens van een meerderheid in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer. De gemeente heeft al het plan opgevat de winkelstraat binnen kort dagelijks vanaf elf uur af te sluiten voor vrachtwagens van le veranciers. Het is nu ook al verbo den na elf uur de straat in te rijden, maar veel chauffeurs trekken zich daar niets van aan. De bedoeling is nu dat de Haar lemmerstraat iedere dag, bij de in gang aan de Turfmarkt, Pelikaan straat, Lange Mare en Havenplein met paaltjes wordt afgesloten. De parkeerpolitie wordt belast met het aanbrengen en het weghalen van de paaltjes. De winkeliers staan positief tegenover deze maat regelen. De meeste leden van de raads commissie vinden de maatregelen echter niet ver genoeg gaan en pleitten gisteravond voor volledig afsluiten van de straat, dus ook 's avonds en 's nachts. Met name in de avonduren zou er sprake zijn van een gevaarlijke situatie omdat er hard gereden wordt. Een en an der heeft, volgens de raadsleden, vooral te maken met de z heid van een videotheek straat. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) zei ook voor stander te zijn van volledige afslui ting van de straat, met uitzonde ring van de ochtenduren. Volgens de wethouder is het evenwel zeer lastig dit nu al te regelen. Peters wil de afsluiting met paaltjes over dag na drie maanden bespreken en in het najaar overgaan tot volledige afsluiting, als een oplossing is ge vonden voor de organisatorische problemen. Mare De aanlooproute naar het kern winkelgebied zou aanzienlijk ver beterd kunnen worden door de Stille Mare en de Lange Mare, tot aan de Clarensteeg, op marktdagen en koopavond af te sluiten voor au toverkeer. Dit is de conclusie van een amb telijke notitie, over de vraag van het PPR-raadslid Van Lint, naar uitbreiding van het voetgangersge bied in de Haarlemmerstraat en de mogelijkheid van meer parkeer plaatsen op de Lange Mare (vraag uit de projectgroep De Camp). Voor het verbeteren van de aan looproute naar het kern winkelge bied (vanaf Molen De Valk en de Digros parkeergarage) zou het trot toir van de Lange Mare, of een ge deelte daarvan, verbreed moeten worden. Voordeel daarvan is dat men een betere aansluiting krijgt Wethouder Peters (foto wim Dijkman) op de trottoirs van de Marebrug en dat er ruimte komt voor terrassen bij cafés en restaurants in het ge deelte Lange Mare tussen Oude Vest en Clarensteeg. Het vergroten van het aantal par keerplaatsen kan alleen door het trottoir te versmallen. Om het aan tal te vergroten moeten auto's ook schuin geparkeerd worden. Dit le vert echter veiligheidsproblemen op met de fietsers die achter de au to's langs rijden. Het is niet moge lijk, aldus de ambtelijke notitie, èn meer parkeerplaatsen te scheppen èn een aantrekkelijker aanlooprou te te maken. Het verbeteren van de aanloop route is zo kostbaar dat niet denk baar is dat een en ander op korte termijn wordt uitgevoerd. Voor de hand ligt om aanpassingen te kop pelen aan vernieuwing van de rio lering (niet op korte termijn voor zien) en de aanleg van de ver nieuwde Waagbrug. LEIDEN/REGIO - Het Justitieel Klachtenbureau heeft klachten over het optreden van de politie korpsen in Alphen aan den Rijn, Noordwijkerhout en Leiden voor gelegd aan de Nationale Ombuds man. Tegen twee duinwachters van Wassenaar loopt een zaak bij de officier van justitie. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1984 van het Justitieel Klachtenbu reau, een onderdeel van de Leidse Rechtswinkel. Dit bureau behan delt klachten van burgers over het optreden van de politie, andere op sporingsambtenaren, het openbaar ministerie, advocaten en notaris- De klacht tegen de rijkspolitie van Noordwijkerhout betreft een zaak waarbij een man door politie mensen zodanig mishandeld zou zijn, dat hij er een gekneusde rib en en diverse schaafwonden aan over hield. Kwetsuren die door een arts werden geconstateerd. Volgens de lezing van deze man werd hij in de nacht van 29 op 30 april 1984 op zijn fiets aangereden door een politie-auto. Hij werd ver zocht mee te komen naar het bu reau om verder te praten, maar weigerde dat, omdat hij, in het jaarverslag met 'B.' aangeduid, in het gezelschap van zijn vriendin was. Toen B. werd vastgegrepen en zich probeerde los te trekken, werd hij in het gezicht geslagen. Het jaarverslag vervolgt: "De agenten kregen versterking en B werd in een politiebusje gegooid, waar drie agenten op hem gingen zitten. In de cel werd hem gevraagd of hij mee wilde werken aan een bloed proef. Door zijn ervaringen van die nacht was B daar niet toe bereid". Op 31 mei werd er een klacht in gediend bij de rijkspolitie, waarop op 29 oktober antwoord kwam, al dus het jaarverslag. De reactie luid de dat niet de politie-auto, maar de fietser de aanrijding had veroor zaakt. Het toegepaste geweld kwam doordat B zich verzette; de klap in het gezicht was een kwestie van zelfverdediging. B. werd ver volgd omdat hij een ambtenaar in de uitoefening van zijn werk zou hebben gehinderd en omdat hij een bloefproef had geweigerd. Volgens het klachtenbureau hield de politie met de afdoening van de klacht geen rekening met drie getuigenverklaringen. Noch tans weigerde de officier van justi tie de zaak te seponeren (B. dus niet te vervolgen), ging hij in zijn antwoord niet op het verzoek in en schoof de klachten over het politie optreden terzijde. Reden voor het Justitieel Klachtenbureau om de LEIDEN - Een tafel met verschillen de poten, stoelen met scheve rugleu ningen, imitatie-marmer en kleu rencombinaties die de ogen prikke len. Een mislukt interieur of een fascinerende nieuwe huisstijl? Het is het interieur van het deze week geopende Latijns-Ameri kaanse restaurant annex koffie bar, Camino Real, aan de Doelen steeg in Leiden. De stijl heet Mem phis en komt uit Italiè: tafels en stoelen, vormen en kleuren, graniet en andere natuursteenmotieven die in een eerste oogopslag een kermis achtige indruk maken of associa ties oproepen met het interieur van de Flintstones. De leestafel met stoe len heeft in de verte ook iets weg van een Rietveld-interieur waar aan een ventje met een figuurzaag het nodige heeft verbouwd. Bij na dere kennismaking blijkt er even wel sprake van een serieuze ont- werp-theorie. Wat is Memphis? Het is de naam voor een reeks sensationele produk- ten uit de koker van Italiaanse in terieur-ontwerpers die sinds het be gin van de jaren tachtig in snel tempo een niet onaanzienlijke re putatie hebben opgebouwd en in middels een internationale groep ontwerpers om zich heen hebben verzameld. Sinds 1981 komen de Memphis-designers jaarlijks met een complete collectie meubelen, stoffen, lampen en glas op de markt die de tongen behoorlijk weten los te maken. Kunst of kitsch, is het bekende di lemma waarvoor critici zich ge steld zien. En de verwarring is deze maal zo groot dat sommigen het voor het gemak maar houden op een kruising tussen die twee of het zo ver doorgevoerd zijn van de kitsch dat het bijna kunst is. Zeker is dat Memphis haaks staat op de koele, functionele inte- Camino Real aan de Doelensteeg: rene nieuwe huisstijl. neurkunst van de afgelopen jaren. Net nu de metalen buisstoelen van Marcel Breuer en Mart Stam einde lijk overal te koop zijn, en overeen komstig de wens van de ontwerpers een massaprodukt zijn geworden, komen de Memphis-ontwerpers met creaties op de markt die niet alleen wars zijn van pure functionaliteit maar eigenlijk ook elke andere ge vestigde interieur-theorie over boord. zet. Kitscherige meubelen met een kakofonie aan kleuren en absurde vormen die rechtstreeks aan de blokkendoos lijken ont leend. Franje Worden decoratie en franje de trend van de jaren tachtig? Als het aan de Memphis-ontwerpers ligt wel. Mensen houden niet van koele, estetisch verantwoordde interieur- tjes, is hun theorie: zie de praktijk van imitatie-antiek en de over daad aan pronk en praal. Het ant woord van Memphis is een soort 'ei- De leestafel met stoelen heeft iets weg lan het nodige verbouwd is. gentijds antiek' dat ook bol étaat van decoratie en loze vormen, prot serig en met een fleem van moder niteit. De vraag is of mensen zoiets in hun huis willen hebben, nog even afgezien van de prijzen die niet misselijk zijn. De Memphisgroep heeft minstens één punt gemeen met de functionele designers: Beiden dromen er van hun produkten aan de lopende band te produceren en vorm te ge ven aan de dingen van alledag. De massa zal zich er waarschijnlijk weinig van aantrekken, maar Memphis zal zijn uitwerking op het alledaagse interieur niet missen. Er komt weer meer kleur en versie ring in de vormgeving. Maar, of die net zo tijdloos zal zijn als de in terieurkunst van Breuer en consor ten is zeer de vraag. Unieke stijl Als ontwerptheorie voor het inte rieur van een nieuw restaurant valt de keuze voor Memphis even wel geslaagd te noemen. Camino Real heeft een unieke huisstijl ge kregen die zich duidelijk onder scheidt van de concurrentie en voorgoed afrekent met de eetgele- genheden vol biels, wagenwielen en boerenzakdoeken of de quasi-mo- derne witte interieurtjes van de laatste tijd. Het architectonisch ontwerp voor het nieuwe restaurant, opgetrok ken in een voormalige, uit de 17de eeuw stammende, wijnkoperij en distilleerderij, is een idee van de Leidse architect Wim Hofman. De wandarmaturen in de eetzaal en een opvallend tempeltje met verzil verde zuil zijn ook van zijn hand. Interieur-ontwerper Walter Kui- venhoven ontwierp de leestafel met stoelen, de bar, een koffietafel en de hanglampen boven de bar. Het project, restaurant en koffie shop, is opgezet door vijf compag nons en kon verwezenlijkt worden Commissie verder akkoord met bouw woningen Maredorp en Langegracht LEIDEN - De Leidse gemeente raad wijst de meeste bezwaren die zijn ingediend tegen de bouw van woningen aan de Langegracht en in de wijk Maredorp (Hekkensteeg en omgeving) van de hand. Het ge grond verklaren van één van de be zwaarschriften heeft evenwel tot gevolg dat aan de Van der Werf- straat vijf woningen minder ge bouwd kunnen worden. Tegen het plan voor de bouw van 43 nieuwe woningen in Maredorp zijn vijf bezwaarschriften inge diend. De eigenaar van café 'De Schmidsche' aan de Van der Werf- straat maakt bezwaar tegen het feit dat zijn bedrijf voor de nieuwbouw moet wijken. De café-eigenaar ver wijt de gemeente dat op geen enke le wijze rekening is gehouden met ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Noordwijk (01719) 12456 zijn belangen. Volgens de gemeente is de hand having van het café, gezien de overlast die het bedrijf nu al zou veroorzaken, ongewenst. Zolang er geen overeenstemming is over de verplaatsing van het café is het evenwel niet mogelijk het bouw plan volledig te realiseren. De ge meente heeft daarom de bouw van vijf woningen, op de plaats van De Schmidsche en de plek ernaast, voorlopig opgeschort. Andere bezwaren tegen het bouwplan Hekkensteeg en omge ving zijn afkomstig van omwonen den en gericht tegen de aantasting van de zontoetreding, lichtinval, privacy en woongenot. Volgens de gemeente is met deze zaken vol doende rekening gehouden en wordt gebouwd op voldoende af stand van de bestaande woningen. De bewaren worden daarom afge- De gemeente wijst ook bezwaren over het te geringe aantal parkeer plaatsen in de buurt van de nieuw bouw van de hand. Uitgegaan is van de gangbare norm van twee parkeerplaatsen per drie woningen en dat is voldoende, aldus de ge meente. Het bezwaarschrift van de eige naresse van een pand aan de Oude Vest, die de gemeente het eigen dom van een strook grond betwist, wordt ook ongegrond verklaart. Volgens de eigenaresse is de ge meente slechts eigenaar van een kast achter haar woning. De ge meente meent eigenaar te zijn van een diepe kast (eigenlijk een gang) die nodig is voor de realisering van het nieuwbouwplan. De rechter zal er waarschijnlijk aan te pas komen om uitspraak te doen over de ei gendomsverhoudingen. Magazijn De meubelhandel en stoffeerde- rij Wisse en Snelderwaard aan de Haarlemmerstraat maakt bezwaar tegen het feit dat in het plan voor Maredorp geen rekening is gehou den met de herhuisvesting van ma gazijn- en toonzaalruimten die de ze firma in het gebied heeft. Naar aanleiding van dit bezwaarschrift is de gemeente in onderhandeling met de meubelhandel over ver plaatsing van de magazijnruimten naar andere panden aan de Van der Werfstraat. Raadsleden in de commissie voor ruimtelijke ordening en ver keer drongen er gisteravond op aan dat er snel een oplossing moet komen voor de meubelhandel. Bakker (WD) noemde het onzorg vuldig van het college van B en W dat men er zo laat achter is geko men dat de firma tal van magazijn ruimten in gebruik heeft in het ge bied waar de nieuwe woningen moeten komen. Alleen het feit dat het nieuwbouwplan op de tocht zou komen te staan, hield de meer derheid in de raadscommissie er van tegen het bezwaar van Wisse gegrond te verklaren. zaak bij de Nationale Ombudsman te deponeren. Alphen De klacht over de gemeentepoli tie van Alphen aan den Rijn gaat om een zaak, waarbij de betrokke ne zelf aanbood een bloedproef te ondergaan, maar haar dat door de politie werd geweigerd. Het ging om een vrouw die zag dat de politie op straat ruzie maakte met de vriend van haar dochter. Ze ging er naar toe en nodigde de partijen uit om de ruzie in haar woning uit te praten. Daar liep de aak uit de hand: zowel de vrouw als de vriend van haar dochter werden "met ge weld geboeid", volgens het jaarver slag, en naar het Alphense politie bureau gebracht. "Op het politiebureau onderging de vrouw een zware veiligheids fouillering, terwijl mannelijke agenten bij een open celdeur op de gang stonden. Koffie werd haar ge weigerd. 's Morgens mocht zij, na een nacht cel ter ontnuchtering, naar huis. Een bloedproef werd haar geweigerd en daarmee het mogelijke tegenbewijs". Klachten van het Justitieel Klachtenbureau bij de korpschef en in 'hoger be roep' bij de burgemeester van Al phen hadden geen resultaat. Daar om zal nu worden geprobeerd "recht te halen" bij de ombuds- Tabletten Twee Leidenaars zagen in de nacht van 29 februari op 1 maart 1984 hoe hun auto, die in de Smid- steeg op een invalideparkeerplaats stond, in de takels hing om wegge sleept te worden. De discussie met de twee Leidse politie-agenten leidde tot een vechtpartij. De Lei denaars werden naar het bureau gebracht. Eén van hen gebruikte tabletten tegen duizeligheid en be nauwdheid. Hij moet ze acuut in nemen, zodra hij last krijgt. Die bewuste nacht moest hij de tabletten, voordat hij de cel inging, bij de wachtcommandant inleve ren. Zou hij ergens last van krijgen, dan moest hij op de bel in zijn cel drukken en zou hij de tabletten krijgen, luidde de afspraak. Hij kreeg die nacht last van benauwd heid, maar, zegt het jaarverslag, op zijn bellen wordt niet gereageerd en ook de volgende morgen wor den hem de pillen niet verstrekt. "Terwijl hij in een psychisch ver warde toestand verkeert, wordt hem een verhoor afgenomen. Wan neer hij om negen uur het bureau mag verlaten, zit hij onder de rode uitslag. Pas nu wordt hem zijn pil lendoosje teruggegeven". Een klacht bij de korpschef werd afgewezen, waarna een beroeps chrift bij de burgemeester volgde. De adviescommissie die de burge meester van dienst staat, heeft in formeel laten weten dat ze waar schijnlijk niet tot een oordeel zou kunnen komen, bij gebrek aan vol doende feiten. Daarom is de zaak nu voorgelegd aan de Ombuds- Wassenaar Ook andere opsporingsambtena ren dan de politie kunnen hun boekje te buiten gaan, merkt het klachtenbureau op en het wijst hierbij op een voorval op Tweede Pinksterdag 1984, waarbij twee duinwachters van Wassenaar be trokken waren. Een man liep met een niet-aangelijnde hond door de duinen van Wassenaar. Twee duin wachters die een diensthond bij zich hadden, maakten de man er op attent dat het loslopen van hon den verboden is. De wandelaar had geen riem bij zich en kon de hond dus niet aanlij nen. De man weigerde de hond te dragen en ook om zijn naam op te geven aan de duinwachters. Daar op werd, aldus het jaarverslag, de diensthond ingeschakeld. "De hond beet de wandelaar tweemaal in beide armen. Zijn jas en over hemd waren gescheurd en hij hield er twee lelijke verwondingen aan over". De onbezoldigde opspo ringsambtenaren maakten volgens het klachtenbureau overmatig ge bruik van geweld. Een klacht daar over werd door de burgemeester van Wassenaar afgewezen, evenals een eis tot schadevergoeding. De zaak loopt nu bij de officier van justitie. Aan Boshuizerlaan Rietveld-interieur waar- (foto Dirk Ketting) dankzij twee ton subsidie van het rijk voor 'additionele werkgelegen heidsprojecten'. Eén en ander bete kent dat de aannemer zeventig pro cent van het werk heeft moeten la ten verrichten door mensen die lan ger dan een jaar werkloos waren. Camino Real is dus niet zomaar een restaurant. Behalve het werk gelegenheidsaspect en de Latijns- Amerikaanse keuken is het echter vooral het interieur dat spraakma kend is. De sensationele kleuren en de fascinerende vormgeving zullen zeker in de smaak vallen van 'de moderne Leidse scene'. Voor de ge middelde Leidenaar is het er even wennen, of misschien wel nooit. Memphis als visite-kaartje valt daarom in meer dan één opzicht gewaagd te noemen. De restauranteigenaren weten in elk geval welke weg ze willen gaan, getuige de naam Camino Real. Let terlijk vertaald uit het Spaans: de koninklijke weg. JAN RIJSDAM Tegen de realisatie van een woongebouw (55 woningen) op het voormalige terrein van Clos en Leembruggen aan de Langegracht/ 3e Binnenvestgracht zijn drie be zwaarschriften ingediend. Die gaan voornamelijk over de ver meende vermindering van zon en licht voor omliggende woningen en de inbreuk die wordt gemaakt op de privacy van bewoners van deze huizen. De gemeente meent dat juist veel aandacht is besteed aan de privacy van omwonenden en denkt dat het met de vermindering zon en licht wel meevalt omdat de hoogte van het vroegere fabriekscomplex de hoogte van de nieuwbouw over schrijdt. Met de bewoners die be zwaar hebben aangetekend tegen de bouw van een aantal bergingen achter de bestaande woningen zal wel een regeling worden getroffen zodat zij de beschikking krijgen over een tuin. De overige bezwaren werden ongegrond verklaard. LEIDEN - De gemeente heeft de bezwaren ongegrond verklaard die zijn gerezen tegen het uitbreidings plan voor de Vijf Meisauna aan de Boshuizerlaan. Omwonenden vrezen overlast van het dompelbad dat op een open dakterras van de nieuwe aan bouw zal komen. Eén en ander zou de privacy van de bewoners aan tasten. Men is er voorts voor be vreesd dat de vergroting van het saunacomplex gepaard gaat met een toename van de parkeerhin- der. De gemeente wijst er op dat het aantal woningen van waaruit di- LEIDEN - Een 43-jarige bewoner van de Zijldonk werd gisteren door boze buurtbewoners bedreigd na dat hij tot tweemaal toe gelui- doverlast had veroorzaakt. Om ze ven uur gisteravond kwam de eer ste melding binnen bij de politie, waarna agenten de man er met suc ces toe bewogen zijn radio zachter te zetten. Vier uur later was het volume al weer opgevoerd en werd de politie opnieuw gealarmeerd. Ditmaal werden de agenten met een op stootje geconfronteerd. Boze me debewoners waren naar buiten ge lopen en beschimpten de man die op zijn balkon stond. Eenmaal bui ten gekomen werd hij zelfs aange vallen door een buurtbewoner. De politie scheidde de vechtenden en nam de 43-jarige man en een 51-ja- rige vriendin, beiden volgens de agenten in beschonken toestand, mee naar het politiebureau. De vrouw kon even later vertrek ken, de man moest ter ontnuchte ring en voor zijn eigen veiligheid de nacht aan de Zonneveldstraat doorbrengen. Volgens de andere bewoners zorgt de man al geruime tijd voor geluidsoverlast. Daarvan kwamen gisteravond trouwens nog zeven meldingen binnen bij de politie. Uit vijf cafés en twee woningen kwam volgens omwonenden teveel geluid naar buiten. Daar zat weer een melding bij uit de Zijldonk. Buurtbewoners dachten dat hun 43-jarige buurman weer bezig was. Het bleek een ka merbewoner die ijlings de volu meknop lager draaide. reet uitzicht bestaat op de geplan de uitbreiding met het dakterras gering is. Voorzieningen, zoals een glaspui zullen er, volgens de ge meente, voor zorgen dat de bewo ners van de Boshuizerlaan geen overlast zullen ondervinden van de activiteiten op het dakterras. De privacy wordt niet aangetast, meent de gemeente. De geplande uitbreiding van de sauna wordt noodzakelijk geacht voor het optimaal functioneren omdat de thans aangeboden facili teiten in vergelijking met andere sauna's zijn achtergebleven. Een eventuele uitbreiding van de par- keerbehoefte kan, volgens de ge meente, worden opgevangen op het reeds bestaande parkeerterrein naast en achter de Vijf Meihal. De parkeeroverlast die omwo nenden thans al ondervinden wordt door de gemeente erkend. In een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer waren de raadsleden het gisteravond met elkaar eens dat maatregelen getroffen moeten worden waardoor het verkeer in de richting van het parkeerterrein wordt gedwongen en niet elders voor overlast kan zorgen. De raads leden wilden evenwel niet zo ver gaan de uitbreiding van de sauna te belemmeren en verklaarden de ingediende bezwaarschriften van omwonenden daarom ongegrond. ADVERTENTIE SNIJ EN LAS MET AGA GAS Depot Leiderdorp (071) 412421 Brand op dak nieuw gebouw reinigingsdienst LEIDEN - Een onnauwkeurig heid van een dakbedekker heeft gistermorgen even voor elf uur voor brand gezorgd in het nieuwe pand van de gemeentereiniging aan de Admiraal Banckertweg. De dakbedekkers waren in het in aan bouw zijnde pand bezig met het aanleggen van bitunen (voor het aanbrengen van dakleer). Daarbij vloog het dak in brand. De aanwezigheid van acht fles sen propaangas zorgde voor direct ontploffingsgevaar. Eén van de flessen ontplofte inderdaad, maar de schade bleef beperkt. Wel werd dertig vierkante meter van het dak beschadigd door de brand. Rond half twaalf was de brandweer de brand meester.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3