'Er zal best nog een potje worden gejankt' Aanzet tot weren verkeer van Leiderdorps knelpunt 'Levensgevaarlijk' kruispunt opgeknapt Bejaardenwoningen bij Sophiekehuis komen er 'Nooit meer stinkende en zwarte sloten in Warmond' 'Vijftig jaar getrouwd blijven is geen kunst Met Aloysiusschool verdwijnt hoofd Vink Automobilisten in Leiderdorp 'meegenomen' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 27 JUNI 1985 Agenda DONDERDAG Gulden Vlies - spreekuur PvdA, 19-21 LWH-pand - Caeciliastraat, film 'Before Stonewall' van Gretha Schillers, 20 uur. Ekklesia - Rapenburg 100, schrijfavond Amnesty International, 20 uur. LISC - le Binnenvestgracht 22, schryf- avond Amnesty International, 20 uur. Leiderdorp Tenn Bowl - zomer-bridge-drive van LBC, 19.45 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis Noordbuurtseweg, raadsvergadering, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - raadscommissie financiën en economische zaken, 19.30 Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat, gecombi neerde raadscommissie-vergadering, 20 Leiderdorp Gymzaal W. de Zwijgerschool - ingang Bernhardstraat, sportinstuif voor werk- "De strijd is gestreden". Joop Vink draagt, staande op de speelplaats, de Aloysiusschool nog steeds op handen ifoio Hnivi ii Gemeentehuis - Noordbuurtseweg, af- Holvast) sche]d gemeentebode Berg 16 uur van het Rode Kruis in het rayon Leiden, een baan van twintig uur per week. Bovendien is hij lid ge- j worden van het parochiebestuur "want stilzitten kan ik toch niet". Hij is niet rouwig om het ver- I vroegde vertrek uit het onderwijs: "Ik ben een beetje opgebrand in het onderwijs. Ik ben blij dat ik ge zond eruit kan stappen. Als ik om me heen kijk, zie ik veel oudere on- derwijzers die met hun gezondheid j tobben. Het is een zwaar vak, ik heb er veel in de vernieling zien gaan. Strèss, hartinfarcten, dat soort dingen Dat is een angstbeeld LEIDERDORP - Het (vracht voor me. Ik ben bewust op dit punt i k de v der yaik gestopt omdat je anders als hoofd f 7® r JÏÏJÏIJ, i toch de kar van de nieuwe school Boumanweg in Leiderdorp zal gaat trekken. Die energie kan ik voorlopig op twee manieren niet meer opbrengen Niet dat ik worden geweerd: vrachtauto s i oude vent voel, maar ik heb mogen de weg niet meer op Bewoners Van der Valk Boumanweg: situatie nijpender de loofc der jaren al zóveel e tussen zeven uur 's avonds en het onderwijs gestopt. Bo- zeven uur 's ochtends en er vendien heeft het leven meer te wordt een snelheidsremmend bieden dan alleen onderwijs. Nu h.ui aanePbraeht bii de kan ik tenminste buiten de school- staKe' n rl vakanties op vakantie gaan. Stuk- kruising Dijkgravenlaan. De ken goedkoper en rustiger. Ik ben raadscommissie ruimtelijke or- blij dat ik nu met mijn vrouw een '■fiftij' beetje een eigen leven kan gaan lei den". dening is gisteravond akkoord gegaan met deze, experimente le, ingrepen. Zonder slag of stoot ging dat niet. Weliswaar benadrukte wethouder Meerburg dat het hier om een "eer ste stap" ging waarna er nog velen zullen volgen; een aantal commis sieleden sprak een vernietigend oordeel uit over het voorstel. WD'er De Waard beet het spits af: "Het is een schande dat dit voorstel hier nu ligt. Het lijkt op een minachting van bewoners van ambtenaren en politiek", aldus De Waard, die benadrukte dat eerst het rapport dat bureau DHV heeft gemaakt ovër deLeiderdorpse ver keerssituatie aan bod moet komen. Dan kan een 'totaalpakket' aan ver keersmaatregelen worden geno men en niet, zoals nu bij de Van der Valk Boumanweg, een klein stukje. "Ik heb volledig begrip voor de nood van de bewoners", verklaarde De Waard, "maar aan óns ligt het niet dat het zo lang duurt. Wij hebben al lang genoeg gevraagd om een snelle behande ling van het DHV-rapport". Knelpunt De Waard was ook ontstemd om dat de voorgestelde maatregelen voor de Van der Valk Boumanweg volgens hem leiden tot een vergro ting van de verkeersdruk in bij voorbeeld het Zijlkwartier. "De Van der Valk Boumanweg is één van de grootste knelpunten in Lei derdorp. Die kun je nooit los zien van het totale DHV-gebeuren. Wat de gemeente doet is een ad-hoc op lossing bedenken", aldus De Waard. Wethouder Meerburg bestreed tal tegenstrijdigheden in de stuk ken aangetroffen en vond dat de ef fecten van de voorstellen niet te overzien waren. Ook hij oordeelde: "We missen de verkeerscirculaties- tudie". Stam: "Ik voel me nu net een ko nijn dat gras zit te eten in plaats van als commissielid te oordelen over goed afgewogen stukken". Milder toonde zich PvdA-burger- lid Molkenboer, die verklaarde me de namens PPR-raadslid Van der Zande te spreken. De man, die lang voor de DHV-nota met zijn PPR- vriend een eigen verkeersnotaatje creëerde, vond de voorgestelde maatregelen "toch niet zo gek". Jammer dat zijn voorstellen niet aan de orde kwamen (eenrichting verkeer bijvoorbeeld), maar als ex periment kon dit er best mee door. Uiteindelijk zouden alleen WD en D'66 tegen de voorgestelde maatregelen stemmen. Intussen zaten gisteravond heel wat bewoners van de drukbereden weg te luisteren. Namens de bewo- nersgroep Van der Valk Bouman weg kon woordvoerder G. de Groot ook een duit in het zakje doen. Hij schetste een somber beeld: "De situatie wordt in de toe komst steeds ongunstiger", aldus De Groot, die daar vervolgens een aantal redenen voor opsomde. Om dat bijvoorbeeld de Mauritssingel wordt doorgetrokken, Leiderdorp een vuilstortplaats krijgt en er geen tweede ontsluiting van het Leidse industrieterrein De Waard komt, wordt het op de Van der Valk Boumanweg alsmaar druk ker, zo betoogde De Groot. De bewoners zien toch het liefst WASSENAAR - De Wassenaarse commissie ruimtelijke ordening en openbare werken is gisteravond i akkoord gegaan met het bouwplan Ook de esthetische kant van het bouwplan kwam gisteravond aan bod. A. Pruijs (WD): "Wij vinden het gebouw niet echt mooi". Olij- 50 bejaardenwo- slager (CDA): "Zo'n gebouw ningen nabij het Sophiekehuis. Twaalf bewoners van de Van Zuylen van Nijeveltstraat hadden bezwaren tegen het plan gemaakt. Op de hoorzitting voorafgaand aan de vergadering herhaalde één van hen nog eens hun grieven. Het ge bouw dient geen schoonheidsprijs". Wet houder Cocheret was daarentegen van mening dat het gebouw een aardig visitekaartje voor Wasse naar vormt als je vanaf de Kat wij k- seweg komt. Harting (Partij Wassenaar) 1 s etages wordt te hoog erop dat Wassenaar over enige tijd waardoor het uitzicht wonenden wordt verpest en "er let terlijk een schaduw over onze hui zen valt". Ook vreest men voor een toenemende geluidsoverlast en wordt de Zuylen nog drukker, rommeliger en rumoeriger. De be zwaren van de omwonenden wer den resoluut van de tafel geveegd. Volgens wethouder mr. A.F. Co cheret de la Morinière (WD) hoeft men echt niet te vrezen voor ver- keers- en geluidshinder. Er is, zo zei hij een "algemene tendens, een afkeer van flatgebouwen omdat het flats zijn". 5000 a 6000 bejaarden binnen haar grenzen heeft en daardoor een enorme behoefte aan bejaardenwo ningen die vooral ook betaalbaar dienen te blijven. Daarom: "Doen dit plan". Tenslotte hield ook de socialist Goulooze nog een plei dooi voor de behoefte aan goedko pe huurwoningen voor ouderen. Wethouder Cocheret benadrukte de woningnood, juist in de catego rie huizen met een huurprijs tus sen de 400,- en 500,- per maand in het centrum van Wassenaar. Voor deze categorie biedt het We teringpark weinig soelaas. de kritiek: volgens hem is het eenrichtingverkeer op hun weg in- DHV-rapport al wel degelijk be- gevoerd. Kan dat niet, dan stellen sproken. "Een ander punt: u sug gereert dat er niets gebeurt, maar er worden voldoende andere maat regelen genoemd. Deze wordt -er nu uitgelicht omdat het om een ex periment gaat, waarbij we kijken of het tot meer overlast leidt. En wat die groene golf op de Engelen- daal betreft: waar haalt u het geld vandaan om een groene golf inclu sief alle kunstwerken in te stel len?", aldus een even boze wethou der, die onmiddellijk weer op zijn vingers werd getikt door de WD'er. Weliswaar zijn onderdelen van het DHV-rapport door de com missie besproken, maar het totale verkeerscirculatieplan "is voor ons nog in de mist gehuld", zo sprak hij. D'66-raadslid Stam kwam ook met kritiek. Hij had een groot aan- r het 'knip-plan' i waarbij de weg in verschillende stukken wordt opgesplitst. Een aantal door de bewonersgroep voorgestelde maatregelen: een ver bod voor vrachtauto's, stoplichten bij de Laan van Oudenzorg en de Spanjaardsbrug, herindeling van de Van der Valk Boumanweg, het afsluiten van alle ventwegen voor autoverkeer en een verbod om van af de Persant Snoepweg links af te slaan. Voorlopig nog toekomstmuziek. Of, zoals De Groot het gisteravond stelde: "Het bewonersoverleg be staat vandaag drie jaar. En we zijn in die drie jaar niet verder geko men dan dit voorgestelde experi ment. Waar is het tempo in de te nemen maatregelen? Het pro bleem wordt met de dag erger". WARMOND/SASSENHEIM Nooit meer zwarte stinkende slo ten in Warmond en Sassenheim, Dat wil Sassenheim bereiken door het Hoogheemraadschap van Rijn land een nieuwe, strengere hinder wetvergunning te laten aanvragen voor het lozen van afvalwater in sloten in Sassenheim. Aanleiding was het gebeuren in mei. Toen klaagden veel Warmon- ders en Sassenheimers, woonach tig in het slootrijke gebied rond Zandsloot, Ringsloot en Kaag over stank en vissterfte. De schuldige, het Hoogheemraadschap van Rijn-1 land, noemde het een incident. Door de vorst kon pas laat de tot actie grote schoonmaak worden gehou den waarbij slibrijk water wordt geloosd. En direct na het lozen, no dig om de geteisterde installaties weer lucht te geven, stegen de tem peraturen. Het gevolg, volgens het schap, zuurstofgebrek en vissterf- De gemeente Sassenheim ge looft niet dat het om een incident ging. Ze verwacht juist dat de lo zingen ook de komende jaren veel hinder zullen veroorzaken gedu rende de lente. Uitbaggeren en het tegenover elkaar open zetten van gemalen helpt niet voldoende. Voor een nieuw gemaal zijn de plannen nog vaag. Reden genoeg Warmonds buurgemeente om ctie over te gaan en de voor waarden en voorschriften in de hinderwetvergunning aan te scher- LEIDSCH .O. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071143545 ABONNEESERVICE I. beta- 250.90 345,20 131,40 65.70 (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, per post 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers f 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Wille Singel 1, Leiden (071)144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. ZOETERWOUDE - "Die Meerburgerkerk is een stuk van ons leven geweest". Het echtpaar Van der Hoeven- Zwetsloot, woonachtig aan de Hoge Rijndijk 37 in Zoeterwou de, is vijftig jaar getrouwd. Ze staan voor de Meerburgkerk, waar ze elkaar op 3 juli 1935 het ja-woord gaven. De kerk speel de verder een belangrijke rol in het leven van het echtpaar, om dat manlief van zijn veertiende tot zijn zeventigste als koster aan deze rooms katholieke kerk was verbonden. Gistermiddag kwam burge meester Houdijk bij het echt paar langs om ze in de bloe metjes te zetten. H.W van der Hoeven (74) en M.J.P. Zwet sloot (72) zijn geboren en geto gen aan de Hoge Rijndijk die ten tijde van hun huwelijk nog Hooge Rijndijk heette. Ze heb ben negen kinderen ter wereld gebracht, hetgeen volgens Van der Hoeven "heel normaal was voor die tijd". Om vijftig jaar getrouwd te zijn, vindt Van der Hoeven geen kunst: "Als je sa men kans ziet te blijven leven, is het allemaal heel simpel". ZOETERWOUDE - "De Aloysiusschool moet hier blijven", staat op het spandoek dat nu al ruim acht maanden aan een woning op de Zoeterwoudse Schenkelweg hangt. Joop Vink kijkt er vanuit zijn leslokaal dagelijks tegenaan. Nog wel, want vandaag neemt Vink officieel afscheid als hoofd van de school die noodgedwongen eveneens van functie verandert. "Ik zal de kinderen ontzettend missen, maar ook de moeders". "Vorig jaar voelde ik al nattigheid bij de festiviteiten rond het zestig jarig bestaan van de Aloysius school. Toen stond in het jubi leumboekje een felicitatie van stichtingsvoorzitter André de Jong met de zinsnede: 'Mede ook door de terugloop van het aantal kinde ren in ons dorp gaat de school de komende jaren een moeilijke tijd tegemoet'. Uiteindelijk bleek het sneller te gaan dan we toen konden voorzien. De strijd is nu gestre den". Joop Vink (55) kijkt terug naar vorig jaar. toen de roerigste perio de van de Zoeterwoudse school nog moest beginnen. Vanavond neemt hij officieel afscheid van de school waarvan hij 26 jaar hoofd is geweest. Van zeven uur tot half ne gen is er een afscheidsreceptie in het Muziekcentrum. Daarna is er een feestprogramma voor het vier de hoofd dat de verdwijnende school in 116 jaar heeft gekend. Voortaan is er geen Aloysius school meer. De openbare biblio theek zal de leslokalen vullen. Het "Proficiat en nog vele jaren", dat in het jubileumboekje van vorig jaai staat, ziet er nu een beetje treurnis- wekkend uit. "Er zal best een potje worden ge jankt als we afscheid nemen van de school. Als ik de laatste keer hier de deur uitga, zal er heel wat door me heen gaan. De afgelopen twee weken heb ik dat gevoel van een snelle afbouw. De laatste teambe spreking, de laatste redactieverga dering van de schoolkrant, de laat ste hoofdenkring, de laatste com missie onderwijs en de laatste be stuursvergadering. Je bent dan heel bewust afscheid aan het ne men. De laatste schooldag zal heel moeilijk zijn, dat zal een domper worden. Niet alleen voor mij, maar ook voor veel ouders en anderen die zich voor het behoud van de school hebben ingezet". Nachtwaker Emotionele taferelen dus bij het vertrek van een school en zijn hoofdonderwijzer. Zoals de gehele 'schoolstrijd' door verhitte emo ties, met name van de zyde van de WASSENAAR De kruising Ker- keboslaan/Rijksstraatweg in Was senaar zal zodanig worden gere construeerd dat wielrijders en 'bromfietsers die over het fietspad langs de Rijksstraatweg rijden, ter plekke straks geen voorrang meer zullen krijgen op het verkeer uit de Kerkeboslaan. Een voorstel van B en W hiertoe werd gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken met algemene stemmen aanvaard. Het kruispunt is blijkens een on derzoek van Rijkswaterstaat le vensgevaarlijk, het neemt de 12e plaats in op de lijst van de meest verkeersonveilige plekken langs rijkswegen in de provincie Zuid- Holland. In de periode 1978-1982 vonden er 25 ongevallen plaats, waarvan 16 met letsel. Het gaat daarbij vooral om ongevallen waar bij het gemotoriseerde verkeer uit de Kerkeboslaan geen voorrang verleende aan (brom-)fietsers op het fietspad langs de Rijksstraat weg. Harting (Partij Wassenaar) vroeg zich gisteravond af in hoeverre het juist is om "verkeer voorrang te ge ven dat het altijd al heeft geno men". Wethouder mr. A.F. Coche ret de la Morinière (WD) was van mening dat je een situatie waarin het verkeer zich ergens aan houdt beter kunt legaliseren. Het langza mere verkeer wordt iets opletten der en dat is al een 'heel erge' ver betering. Dorpskerk bood gisteravond een opmerkelijke aanblik. De hele kerk stond vol met rolstoelen en bedden. Hoe zat het: het Rijnlands Christe lijk Mannenkoor 'trakteerde' de be woners van het Leiderdorpse ver pleegtehuis 'Leythenrode' op een concert. Het Rode Kruis plus een groot aantal vrijwilligers kwamen er aan te pas iedereen naar de kerk te vervoeren. Eenmaal daar gearri veerd barstte het concert los. waar bij de bewoners van' dirigent San- der van Marion zelfs 'verzoeknum mers' mochten opgeven, (foto Holvast) door Dirk Jan Roeleven Aloysiusschool, is gekenmerkt. "Veel mensen hebben de afgelo pen tijd geleden", zegt Vink, "hel was maandenlang hier op school en in veel huiskamers het gesprek van de dag". Terugblikkend zegt Vink dat hij er nooit bij heeft stilgestaan "dat de school eraan zou gaan". "Ik blijf beweren dat het een financiële kwestie was, hoewel dat van ver schillende kanten werd ontkend. Je moet natuurlijk ook relativeren. Ik heb vaak gedacht dat het hele dorp meeleefde met het behoud van de Aloysiusschool. Tot ik ie mand van de Rijndijk sprak die vond dat hy voor huisvesting in de Sjaloomschool was omdat de ge meente anders veel geld van ande re voorzieningen zou moeten ha len. Achteraf ben ik in elk geval blij dat het gebouw blijft staan". Vink zal dan niet meer zoals nu een soort nachtwaker zijn. Tegen woordig loopt hij ook in de week einden even door de school om te LEIDERDORP - Motorrijders van de verkeersgroep van de rijkspoli tie hebben gisterochtend tussen zeven en twaalf uur zo'n 38 auto mobilisten 'schrik aangejaagd'. Zij werden vanuit diverse plekken in Leiderdorp gesommeerd om mee te komen naar het terrein van ge meentewerken by de Persant Snoepweg. Daar aangekomen wer den alle vehicels aan een grondig onderzoek onderworpen. Twee au to's werden meteen maar in beslag genomen. Verder werden er 15 pro cessen-verbaal uitgedeeld vanwe ge diverse mankementen. ZOETERWOUDE - Het aan tal 'fusievluchters' in Zoeter woude is volgens het schei dende hoofd van de Aloysius school "meegevallen". Tijdens de strijd over de huisvesting van de nieuwe basisschool zijn tien leerlingen van de Aloysiusschool naar de Kla- verweideschool gegaan. Eén scholier ging naar de Corbulo, een ander naar de Montessori school in Leiderdorp. kijken of er geen inbrekers zijn ge weest of dat er waterschade is. "Als ik stop hoeven ze me niet te bellen voor ingeschoten ruitjes. Daarom heb ik de gemeente ook op het hart gedrukt snel het gebouw aan te pakken en te verbouwen. Leeg stand is de pest voor zo'n gebouw, dan holt het hard achteruit". Stress De naam 'Vinkenestje' was één van de suggesties die als naam voor de nieuwe fusieschool in Zoe terwoude is voorgedragen. "Alsje blieft niet", reageert Vink, "dat schept alleen maar verplichtin gen". Zoals waarschijnlijk bekend, is de naam Westwoud gekozen, vernoemd naar de wijk waarin de school staat. Bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd van de school verwachtte Vink nog vier jaar te zullen door gaan. Door de regeling dat in het onderwijs op 55-jarige leeftijd kan worden uitgetreden, is de intensie ve onderwijsperiode van Vink eer der beëindigd. Hij wordt voorzitter

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2