'De Vier' krijgen voorrang bij woningbouw Stevenshof actief in vrije tijd Bush twijfelt niet aan plaatsing kruisraketten Angst: rooms Arubarood Europa Leiden wil positie woningbouwcorporaties verbeteren 'Kladderaars' knappen schade op Lezers Schrijven DONDERDAG 27 JUNI 1985 PAGINA 17 LEIDEN De gemeente wil de vier fuserende wo ningbouwverenigingen Leidse Woningstichting (LWS), De Eensgezindheid, Werkmanswoningen en De Eendracht na de samens melting voorrang geven bij de toewijzing van nieuw bouw. Verbetering om de fi nanciële positie van 'De Vier' en de andere corpora ties is Leiden bezig met plannen om hun leningen met een hoog rentepercen tage te vervangen door gun stigere leningen. Hij tekende hierbij tevens aan dat ook fusiecombinatie in spe van 'De Vijf (PCW, Ons Doel, Ons Belang, Tuinstadwijk en De Goede Wo ning) met de huidige regeling toch ook failliet zal gaan op het onder houd, hoewel deze club het mis schien langer dan 'De Vier' zou kunnen volhouden. "In deze maatregel van Brokx (staatssecretaris van volkshuisves ting) om de verenigingen met een grote bedrijfsreserve geld uit de zak te kloppen, komt verandering. Op dit moment zijn in Den Haag geluiden hoorbaar dat er een ande re regeling op komst is. De signa len van de problemen zijn doorge komen", meldde een hoopvolle Tesselaar. PvdA-wethouder Tesselaar (volks huisvesting) verdedigde onder meer aldus de fusienota van 'De Vier' gisteravond in de raadscom missie voor volkshuisvesting. De leden gaven zonder veel bezwaren hun fiat aan de nota. Alleen raads lid De la Mar (PSP/PPR) behield zijn stem voor. Hij is onder meer bang dat na de fusie het onderhoud aan de corporatiewoningen in het Lage rente slop zal raken. Bovendien wil De la Mar dat het besturen van de ver eniging meer in de openbaarheid zal plaats hebben en de huurders meer inspraak krijgen. De wethouder maakte verder duidelijk dat de fusie van De Vier geen verandering in deze proble matiek zal brengen. "Ze worden er financieel niet beter van, maar ook niet slechter. Beknibbelen op on derhoud is niet nodig. Het onder- houdsfonds is redelijk gevuld". Behalve De la Mar hadden ook CDA en WD aanvankelijk hun twijfels over de fmanciële gezond heid van De Vier. Het draaide hier met name om de vraag of verant woord onderhoud mogelijk is na de fusie. "Tot dusver werd aan on derhoud gemiddeld 1100 gulden per woning per jaar uitgegeven", had De la Mar berekend. "Dat wordt in nieuwe opzet 700 tot 800 gulden. Zo raak je verder in de pu ree. Ik verwacht een sterke terug loop van het onderhoud na de fu- Niet behappen "In financieel opzicht had-het sterker gekund", herhaalde Tesse laar naar aanleiding van deze twij fels. "Als de regering de huidige re geling voor het groot onderhoud aan na de Tweede Wereldoorlog gebouwd woningbezit handhaaft kan de nieuwe vereniging het groot onderhoud niet behappen". Voorts kondigde Tesselaar aan dat de gemeente voorstellen voor bereid om alle leningen van de wo ningbouwverenigingen te herzien, in verband met de huidige lage rentestand. Dat geld wordt geleend op de kapitaalmarkt en vervolgens weer aan de woningbouwvereni gingen geleend. Voor gemeente maakt dit niets uit omdat ze nu - simpel gesteld - al geld krijgt van het rijk om aan de woningcorporaties te lenen. Voor de verenigingen is de andere rege ling in de praktijk voordelig omdat zij dure leningen in één keer kun nen aflossen en dan van de ge meente voordeliger kunnen lenen. Onder meer in Groningen heeft zich hetzelfde voorgedaan. De voordelen kunnen aardig op lopen, in aanmerking genomen dat een lening met 12 of 13 procent rente - in de dure tijd afgesloten - zou kunnen worden vervangen door een lening tegen 8 procent. Een complex van een redelijke om vang brengt immers al gauw een lening van vijf miljoen gulden met zich mee: in het gunstigste geval is een rentebesparing van twee ton per jaar haalbaar op dat complex. Complexen die rendabel zijn blijven buiten deze transactie. Ook bouwplannen waarvoor het rijk een bijdrage geeft, die bij een voor deliger rentepercentage zou ver vallen, komen niet in aanmerking. Momenteel wordt bekeken welke complexen geschikt zijn voor deze truc. Nieuwbouw Gunstig voor de financiële posi tie van 'De Vier' is het gisteravond door Tesselaar aangekondigde voornemen van de gemeente om deze club, in overleg met de andere corporatie(s) enige tijd voor te trek ken bij de toewijzing van nieuw bouw. Dit heeft tot gevolg dat 'De Vier' jaarlijks een rijksvergoeding voor onderhoud opstrijken, maar daaraan de eerste jaren geen geld hoeven uit te geven. "Er zijn redelijke argumenten om dit uit te voeren", stelde Tesse laar. "Laat die club van vier in de Stevenshof maar een aantal hon derden woningen bouwen. De an deren hebben dat al gedaan. Het moet wel in overleg met de andere verenigingen geschieden. Over de kritiek van De la Mar met betrekking tot de inspraak van de bewoners merkte Tesselaar op, dat de huidige fusieplannen enige veiligheid en zekerheid bieden dat de nieuwe club op democratische wijze bestuurbaar is. De PSP/PPR- er echter kon zich niet vinden in de samenstelling van de ledenverga dering, die moet worden gekozen uit vertegenwoordigers uit elke wijk. Naar zijn idee moeten alle huurders lid kunnen worden van de vereniging. Tesselaar vond de gekozen vorm van vertegenwoordiging echter een goede tussenvorm tussen ver eniging en stichting. En ook op dit punt wist de wethouder de vragen van de commissieleden kennelijk bevredigend te beantwoorden. De hele club ging, het voorbehoud van De la Mar uitgezonderd, akkoord met de fusienota. Vanavond moeten de leden van De Eensgezindheid hun goedkeu ring uitspreken over de fusie. De leden van De Eendracht doen dit na de zomer. Werkmanswoningen is inmiddels akkoord. Wat de LWS betreft moet de gemeenteraad in stemmen met de fusievoorstellen. Het is de bedoeling dat de samen voeging van De Vier dit jaar wordt voltooid. Een groep van tien jongeren heeft gisteren de verfkwast ter hand genomen om de door hen bekladde garage deuren op te knappen. (foto Holvast) LEIDEN - Een groep van onge veer tien jongeren is gisteren be gonnen met het opknappen van de 'schade' die zij hebben aangericht in de Multatulistraat in Zuid-West. De jongeren hebben een aantal ga ragedeuren beklad. Om nu een ge baar van goede wil te maken tegen over de buurtbewoners en de ge bruikers van de garages, schilde ren ze de deuren over. De jongeren hebben de verfkwast ter hand genomen op aandringen van club- en buurt huiswerker Piet Hein van As in Zuid-West. Dat is gebeurd nadat de wijkagent de jongeren op het spoor was gekomen en hen de schade wilde laten vergoeden. De CTW, de gezamenlijke technische dienst van de woningbouwverenigingen, vond het een lovenswaardig idee om de jongeren zelf de schade te laten opknappen en stelde gratis schuurpapier, kwasten en verf be schikbaar. Piet Hein van As hoopt dat de tien 'kladderaars' op deze duidelijk maken dat ze zo kwaad nog niet zijn. "En eerlijk gezegd vind ik het ook een positief inge stelde groep. Zouden ze dat niet zijn, dan waren ze natuurlijk nooit bereid geweest de schade zelf te verhelpen". Overigens hoopt de club- en buurthuiswerker ook dat de gemeente dank zij dit initiatief geld beschikbaar stelt aan het clubhuis in Zuid-West voor activi teiten tegen vandalisme. "Dat geld is weliswaar toegezegd, maar we hebben het nog steeds niet". Muziek In het restaurant 'Zaailing' aan de Hooigracht wordt zater dag een muziekavond gehouden. Aan deze avond doen mee: Ran dolph Whitfield (gitaar en luit), die voornamelijk klassieke mu ziek ten gehore zal brengen, en de Mexikaanse gitarist Azul. Azul speelt flamenco-muziek. De mu ziekavond begint om 18.00 uur. Vrijwilligers De Leidse vrijwilligerscentrale zoekt vrijwilligers en vrijwillig sters. Bovendien vraagt zij ver enigingen en organisaties die vrijwilligers kunnen gebruiken, zich bij haar aan te melden. De centrale stelt wel de voorwaarde dat het niet om commercieel werk mag gaan of om werk dat eigen lijk door een betaalde kracht moet worden gedaan. De vrijwil ligerscentrale is gevestigd aan de Langegracht 246a en is tijdens werkdagen geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Het telefoonnummer is 149064. Film Tijdens de rozefilmweek verto nen de Lesbische vrouwen Leiden (LVL) vrijdag de film 'Vrouwen (Hustruer)' van de Noorse regis seuse Anja Breien. De film wordt gedraaid in het pand aan de Caeciliastraat 18 en begint om 20.15 uur. Afrikaanse dans Het komende weekeinde wordt in Leiden weer een workshop Afrikaanse dans gehouden, deze keer onder leiding van de Kongo lese dansleraar Rifi Kythouka en de percussionist Dieudonné Kan- za. Belangstellenden kunnen kennis maken met de ritmes van de Afrikaanse dansen. Zaterdag 29 juni wordt een demonstratie gegeven door Kythouka en Kan- za in de Burchtsociëteit. Deze de monstratie begint om 21.00 uur. De workshop wordt zaterdag en zondag gehouden van 10.00 tot 17.00 uur. Wandelen Zaterdag houdt de VVV weer een themawandeling door de bin nenstad van Leiden. Deze keer wordt speciaal aandacht besteed aan de kerken in het centrum. Enkele van deze bouwwerken kunnen van binnen worden be zichtigd. De wandeling begint om 10.30 uur vanaf het VVV-kan toor aan het Stationsplein. Deel nemers worden aangeraden zich vooraf bij de WV aan te melden voor de rondwandeling. Fietstocht De wijkvereniging Aktief houdt zondag een fietstocht door de polders rond Leiden. De route is 30 kilometer lang. Deelnemers kunnen vanaf 11.00 uur vertrek ken vanaf de rolschaatsbaan aan de Van 's Gravesandestraat in Leiden Zuid-west. Deze tocht stond overigens aanvankelijk voor vorige week zondag ge pland, maar ging toen niet door vanwege het slechte weer. Majoretten dag in de Vijf Meihal een 'danst- wirl-wedstrijd'. Ongeveer 100 jongens en meisjes uit geheel Zuid-Holland zullen aan deze wedstrijd deelnemen, die wordt gehouden vanwege het tienjarig bestaan van de Fourty Four De grees. De wedstrijden beginnen om 12.00 uur. Bijen Dit weekeinde stelt de imkers vereniging Leiden en omstreken haar bijenstallen open voor het publiek. Er zullen dan imkers aanwezig zijn die uitleg geven over deze insecten. Het publiek kan tevens een kijkje nemen in een 'bijenkast', voor zover het weer dat toelaat tenminste. Be langstellenden kunnen zaterdag terecht in de bijenstal op het landgoed Cronesteyn van 13.00 tot 17.00 uur en zondag in de bij enstal in het Heempark, van 13.00 tot 17.00 uur. Ga er eens lekker voor zitten deze week. voor het lezen van de week bladen. Vaak hebben de Neder landse periodieken wel één be paald onderwerp, waarover zij alle berichten. Eén belangrijk thema, dat als een rode draad door de bla den van verschillend pluimage heen loopt en waaraan zij meestal te kerkennen zijn. Door hun bena dering, gedegen of oppervlakkig, kritisch of volgzaam, zijn de tijd schriften gemakkelijk in te delen en te kwalificeren. Zo'n hulpmiddel in de vorm van een gemeenschappelijk thema is er deze week niet en dat doet al ver moeden dat op de redactie-burelen de zomertijd is ingegaan. Dat om in het journalisten-vakjargon te spre ken De komkommertijd of The sil ly season, zoals de Engelsen het zo mooi plegen uit te drukken, is in gegaan. Geen onthullingen a la Koning meer, de overwerkte journalisten zitten prinsheerlijk op Mallorca een voorschot op hun arbeidstijd verkorting te nemen. Dat neemt niet weg dat de weekbladen in hun 26ste editie van dit jaar te samen een keur van lezenswaardige arti kelen bieden, voor elk wat wils, die de lezer mee kan nemen naar zijn vakantie-bestemming en hem even aan iets anders dan aan de Tour de France doen denken. Alhoewel? Frits Barend en Henk van Dorp hebben in Vrij Neder land korte gesprekken met de hoofdrolspelers in deze Franse ronde van zelfkastijding. En voor de voetballiefhebbers is er in VN een gesprek tussen Ischa en Martin Jol (FC Den Haag), een meer dan zelfverzekerd type. Zoveel sport doet de Volkskrant ook zomers niet in zijn kolommen. Rudie van Meurs haalt in Vrij Nederland oude koeien uit de sloot, of liever gezegd oude paar den, met een verhaal over de room se projectontwikkelaar en paar denfokker Leon Melchior. Het be kende Telaas over de combine Mel- chior-Van der Stee en hun groot schalige en jammerlijk mislukte plannen voor een paardencentrum in Almere wordt weer actueel, nu Melchior een schadeloosstelling van 19 miljoen gulden eist van de Staat der Nederlanden. En vooral nu Melchior opduikt als de redder van het vaderland, voor zover het althans Aruba heet, en van minister De Koning een blanco cheque van 3.5 miljoen gul den krijgt, om wat met Aruba-pro- jecten te experimenteren (op basis van 'zijn enthousiasme'), is het tijd voor VN om eens uit de doeken te doen hoezeer de projecten van de Jan de Koning: onder de indruk projectenbaas. Maastrichtse zakenman veelal een zachte dood sterven. Zoals de geplande verbouwing van het stadion van MVV: nog steeds geen definitief ontwerp in gediend. De bouw van een distri butiecentrum op luchthaven Zuid- Limburg: nog altijd niet - om in de sfeer te blijven - van de grond ge komen. Een project in Tunis: door geldgebrek in de ijskast. VN concludeert: "Kortom, Mel chior houdt zich voorlopig vooral onledig met imponeren. Door pro jecten aan te kondigen en met zijn Rolls Royce naar regeringsgebou wen te rijden om daar de projecten door te spreken. De Koning is daarvan in ieder geval helemaal onder de indruk geraakt. In Alme re is alles met een tekening en een maquette begonnen. Op Aruba gaat Melchior al met drieëneenhalf miljoen van start". We blijven nog even bij VN als we AbvaKabo-Jaap van der Scheur citeren. "Ik vind datje con sequent moet zijn als je grote woor den gebruikt. Op het FNV-congres voerde Dick Visser het woord, de voorzitter van de Industriebond FNV en een uitstekende collega van me. Hij had het over de perver se politiek van dit kabinet. Dan zou je toch eigenlijk verwachten dat de Industriebond die grote woorden in daden omzet". Het botert niet zo tussen die bonden, sinds de Abva Kabo de Industriebond links heeft gepasseerd en Groeneveld en Dut- man zijn verdwenen. Van der Scheur doet zijn naam eer aan. Echte rechtse weekbladen zijn in Leiden op woensdag nog niet te krijgen. VN, HP en De Groene zijn ook wat progressiever in hun be zorging dan de uitgaven van Else vier, die pas donderdags te koop zijn. Niet getreurd, dan is er altijd nog Arie Kuiper, hoofdredacteur van De Tijd. om ons te doordrin gen van het Russische gevaar. Kuiper heeft een boek gelezen! 'De nucleaire dreiging' heet het en hoewel Kuiper vreest te behoren tot de langdurig echte doven als het gaat om het veiligheidsdebat, het boek wist een rimpeling van het trommelvlies te bewerkstelli gen. Wat hoorde Kuiper immers het boek zeggen? Rusland is de vij and niet? Daarvan kwam heel zijn gemoed en schrijfmachine in beweging. Onnozel en verwerpelijk, roept Kuiper, over de zienswijze van de Groningse hoogleraar in de wijsbe- geerte Bernard Delfgaauw. Voor de Russen heeft het geen enkele zin oorlog tegen West-Europa te voeren. Zij hebben daar geen enkel belang bij. Aldus Delfgaauw. Kui per gaat ervan uit zijn bol. "In het westen voert de Sowjet- Unie een eindeloos gevecht met een aantal onwillige en onbetrouw DEN HAAG (GPD) - De Amerikaanse vice-president George Bush is ervan overtuigd dat het Nederlandse kabinet op 1 november zal aankondigen dat 48 kruisraketten op de basis Woensdrecht worden gestationeerd. Bush zei gisteren, nadat hij zowel met Lubbers en het kabinet als de regerings- en enkele oppositiepartijen had gesproken, vertrouwen te hebben dat Nederland het 1 juni-besluit van vorig jaar zal uitvoeren. Dit gegeven het feit, dat "ongelukkig genoeg voor de wapenwedloop" het aantal raketten toeneemt. i kwel ook in de r niet failliet het huidige Maar hoewel nini dan schan- oor HP kenne- achteraf bare satellietstaten. Westelijk van die staten ligt een handjevol demo cratieën die, dat blijkt telkens weer, op de landen in Oost-Europa een grote zuigkracht uitoefenen. De Polen kijken naar ons en den ken: dat willen wij ook. Door te zijn wie we zijn, en doordat onze democratieën liggen waar zij Jig- gen, vormen wij een onophoudelij ke bedreiging voor de veiligheid van de Sowjet-Unie. Dat kunnen wij niet helpen, maar het is wél zo". Aldus Kuiper. Komkommer HP, dat nog altijd wil gaan. De rol PvdA-kamerlid Evelien Herfkens toen zij nog als topambtenaar op het ministerie van ontwikkelings samenwerking werkte in de kwes tie-Jamaica. De Telegraaf maakte er op geheel eigen wijze 'een mini- RSV-schandaal' va het allemaal meer i daal blijkt, is het 1 lijk aanleiding on flink te schoppen tegen zo'n beetje alles wat Jan Pronk indertijd op het departement teweeg bracht. De negatieve toon over het Jamaica onder de socialist Manley zal HP wel per ongeluk van De Telegraaf hebben overgenomen. De Groene legt deze week de weerzinwekkende omstandighe den bloot, waarin asielzoekers in West-Duitsland worden gema- nouevreerd. De Sammellager, al leen het woord al! Verder in de Groene een profiel van Fred-PSP van der Spek. De tegenvoeter van Neerlands grootste tobber Van Mierlo, Van der Spek, de zekerwe- ter. Er is ook jeugdsentiment in De Groene. Boudewijn de Groots tekstschrijver Lennaert, van wie ik nog een tientje krijg, Nijgh. Jeetje, hij is inmiddels de veertig gepas seerd en klinkt al een stuk minder geëngageerd dan toen hij nog over meneer de president schreef. Wel terusten Nijgh. Malle babbel. LEO MAAT Opmerkelijk was gisteren dat in het gesprek tussen de Amerikaan se vice-president en een zware PvdA-delegatie plus D'66-fractie- voorzitter Engwirda de kwestie van het met de VS te sluiten ver drag over de plaatsing van kruisra ketten op Nederlands grondgebied niet ter sprake is geweest. Niet relevant Waar eerder oud-defensieminis ter Stemerdink het Amerikaanse Congres per brief had gewezen op de mogelijkheid dat volgend jaar een PvdA-regering de plaatsing weer terugdraait middels opzeg ging van het verdrag, werd nu, door buitenlandspecialist Ter Beek desgevraagd gesteld, dat dit onderwerp „niet relevant werd geacht om in het gesprek met Bush op tafel te brengen". Volgens Ter Beek achtte de PvdA-delegatie (fractievoorzitter Den Uyl en de Kamerleden Meyer, De Vries, Ter Beek, Stemerdink en Van den Bergh) het zinvoller met de Amerikaan de discussie aan te gaan over de bewapening in brede zin dan die toe te spitsen op de Ne derlandse situatie. Bush zei in het gesprek met de PvdA-D'66-delegatie ook, dat de Sowjet-Unie zich niet houdt aan het door Gorbatsjov op 8 april afge kondigde moratorium op de plaat sing van SS 20's in het Europese deel van de Sowjet-Unie. De Ame rikaan leek daarmee te suggeren dat Moskou inmiddels meer dan 414 van deze raketten heeft ge plaatst, maar hij noemde verder geen getallen. Bush wilde tijdens zijn perscon ferentie geen commentaar leveren op de aan een "werkontbijt" door een CDA-delegatie geuite waar schuwing dat eventuele plaatsing van kruisraketten gepaard zal gaan met vermindering van andere Ne derlandse kernwapentaken. Ook vermeed hij een rechtstreeks ant woord op de vraag of hij het met Lubbers eens kon zijn dat de Ver enigde Staten hun "voordeel" kun nen halen uit het Nederlands be sluit wanneer het erom gaat het Russische rakettental naar een la ger niveau te brengen. Bush verklaarde onomwonden het niet eens te zijn met de stelling, dat de NAVO zijn kracht als bond genootschap van vrije naties ook kan tonen door akkoord te gaan met een afwijkend standpunt van een lidstaat, bijvoorbeeld Neder land als het niet plaatst.. Hij be streed daarmee de opvatting die premier Lubbers de avond ervoor aan het diner op het Binnenhof ventileerde. Lubbers vroeg Bush toen, met verwijzing naar de mogelijkheid van niet-plaatsing, de waarde van het Nederlandse besluit te bevesti gen en er voordeel uit te halen. Op die manier zou, aldus Lubbers, de geloofwaardigheid van de NAVO als bondgenotschap van vrije na ties worden versterkt. De Amerikaanse vice-president was het evenmin eens met de som bere geluiden die zowel premier Lubbers als de delegaties van rege ringspartijen en oppositie gisteren lieten horen over de Amerikaans- Russische wapenonderhandelin gen in Genève. "Zo pessimistisch ben ik niet. Een gegeven bij Genè ve is, dat in de Sowjet-Unie kort na elkaar drie keer een machtswisse ling heeft plaatsgevonden. De nieuwe leider moet de tijd krijgen een solide positie op te bouwen". Europese en Nederlandse deel name aan het omstreden Ameri kaanse onderzoek naar een ruimte defensie tegen kernraketten (SDI) zijn niet aan de orde geweest, zo bevestigden ook woordvoerders van de oppositie. Moeders Het artikel in deze krant van 18 ju ni jongstleden van de nieuwe infor- matrice van 'Moeders voor moe ders' heeft bij mij nogal wat irrita tie gewekt. Mevrouw Wessels-Boer neemt het op voor de vrouwen die zich gekwetst zouden voelen door de kritiek op de gang van zaken bij 'Moeders voor moeders' door de stichting 'Lekker dier'. Zij stelt letterlijk: "Lekker Dier weet niet hoe het is geen kinderen te krijgen". Hiermee bedoelt me vrouw Wessels kennelijk de stich ting en al zijn leden, een niet gering aantal van 6000. Als wij ervan uit gaan dat het door haar genoemde percentage van echtparen die on gewild kinderloos zijn neerkomt op rond de tien procent, dan sugge reert mevrouw Wessels dat een flink aantal vrouwen die lid zijn van 'Lekker dier', niet zouden we ten wat het inhoudt oen ongewild kinderloos te zijn. Wie kwetst wie, vraag ik me dan af. Behalve de stichting 'Lekker dier' en zijn leden zijn er overigens ook anderen die de nodige kritiek op 'Moeders voor moeders' naar buiten brengen. Er bestaat al gerui me tijd een comité 'Moeders voor moeders ja, moeders voor zeugen nee'. Daarin zitten veel vrouwen/ moeders die zich gekwetst voelen of eigenlijk bekocht voelen door de werkwijze van 'Moeders voor moe ders', omdat zij ten tijde van hun zwangerschap niet zijn geïnfor meerd over het feit dat hun te goe der trouw verstrekte urine even eens werd/wordt gebruikt voor doeleinden in de bio-industrie. Om welk percentage het hier gaat doet uiteraard niet ter zake. Mevrouw Wessels moet zich mijns inziens dan ook bij haar laatste uit spraak houden: "Moeders voor Moeders is er tenslotte voor vrou wen die geen kinderen kunnen krijgen". Dat betekent dus: niet voor de bio-industrie. M.E. Demmenie Terweeweg 42 Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17