Autoriteiten faalden op alle fronten hm™ Z-Afrika-beleid een formaliteit Kerkelijke studie naar burgerlijke ongehoorzaamheid Interview Wanorde kenmerkte optreden bij HeizeJramp DONDERDAG 27 JUNI 1985 PAGINA 15 BRUSSEL - De negen Belgische parlementariërs en tientallen toehoorders vielen vorige week af en toe bijna van hun stoel van verbazing. Met de dag groeide de verbijstering over zoveel onkunde, on macht en soms zelfs pure onwil. Vijf dagen lang hoorde de parlementaire commissie die een onder zoek instelt naar de dra matische gebeurtenissen op 29 mei in het Brusselse Heizelstadion, de verant woordelijken voor de handhaving van de orde. En als een ding duidelijk werd, dan is het wel dat ze stuk voor stuk op een vre selijke manier hebben ge faald. door Hans de Bruijn De minister van binnenlandse zaken, de hoofdcommissaris van politie, de burgemeester, de be stuurders van de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB), de bevelhebber van de Rijks wacht en zijn ondergeschikten, de commandant van de brand weer en de leiders van de hulpor ganisaties: ieder verscheen op zijn beurt voor het afleggen van een verklaring voor het drama, dat 38 dodén en 450 gewonden eiste. De parlementaire heeft naar verwachting nog zo'n twee tot drie weken nodig voor haar conclusies. Maar nu al is duidelijke dat op 'Zwarte Woens dag' zowat alles fout is gegaan dat maar fout kon gaan. Niet door toeval, maar door 'gewoon' menselijk falen. De verklaringen vormen een verbijsterend ver slag van de manier waarop ieder een volledig langs elkaar heen heeft werkt, zowel bij de voorbe reiding als bij het drama zelf. Voorbereiding In april en mei worden zes werkvergaderingen gehouden op uitnodiging van de KBVB, maar er is geen coordinator. Ver tegenwoordigers van de Brussel se politie gaan kijken bij de vlek keloos verlopen Europa-Cup II- finale in Rotterdam. De Rijks wacht, een militair korps dat ver antwoordelijk is voor rellenbe- strijding, ontbreekt daar. En in Liverpool krijgt de politie te ho ren dat de Liverpool-supporters 'brave jongens' zijn en dat zoveel politie niet nodig is. Op de laatste cöordinatie-bij- eenkomst, de dag voor de wed strijd, ontbreekt de Rijkswacht. De uitnodiging is naar een ver keerd onderdeel gestuurd. Tij dens de vergadering wordt ge beld, maar de Rijkswacht vindt het niet nodig om te komen. De brandweer ontbreekt op de eer ste drie vergaderingen: die is niet uitgenodigd. Nadat het Rode Kruis brandweercommandant Van Gompel heeft gebeld, stuurt deze op eigen houtje een officier naar de vergaderingen. Toch wordt in de verslagen van de eer ste bijeenkomsten de aanwezig heid van de brandweer vermeld. Het 'verslag' van de bijeenkomst op 23 mei bijvoorbeeld noemt de naam van officier Alain Gibson, terwijl deze op dat moment de bestrijding van een grote brand leidt. 'Geen tijd' KBVB-voorzitter Louis Wou ters waarschuwt op vrijdag 24 mei de Bijzondere Opsporings brigade (BOB) van de Rijks wacht dat duizenden valse toe gangskaarten in omloop zijn: Een Italiaans reisbureau depo neert er zelfs 2000 op de KBVB- burelen. De BOB heeft echter 'geen tijd' en de Italiaan neemt de kaarten weer mee terug naar Milaan. Zeshonderd ervan wor den verkocht. Zij blijken voor vak Z, het vak waarin de doden en gewonden vielen. De Rijks wacht heeft later nog geprobeerd een brede strook op de tribune tussen de vakken Y en Z vrij te krijgen, maar dat kon niet meer omdat de kaartjes daarvoor al waren verkocht.Bij noodsitua ties geldt in Brussel een rampen plan. Brandweer en Rode Kruis besluiten woensdagmiddag 29 mei om 16.00 uur op eigen houtje hun aandeel van dat plan in wer king te stellen. Alleen daardoor was direct na de ramp voldoende medische hulp en opvang be schikbaar. Tijdens de verhoren bleek dat de Brusselse hoofd commissaris van politie Georges Poels niet eens wist wat dat ram penplan inhoudt. 'Niet van dienst' Bestuurders van de KBVB be ginnen zich twee uur voor de wedstrijd zorgen te maken over eventuele incidenten, omdat zich dan al Italianen in het eigenlijk 'neutrale' vak Z bevinden, die bovendien door Britten vanuit vak Y met stenen worden beko geld. Secretaris-generaal Pierre Roosens zoekt een uur lang naar de commandant van het Rijks wacht-detachement op de Heizei om hem erop te wijzen dat tus sen beide vakken geen Rijks wachters stonden, maar kan de man niet vinden. Andere officie ren zeggen: "Ordehandhaving is onze zaak, niet de uwe". Om 19.00 uur, twintig minuten half acht niet geweten te hebben dat zich in het stadion proble men voordeden. Hij had zijn commandopost niet ingericht in of bij het stadion, maar op het hoofdkwartier in de Brusselse binnenstad. Daar hadden zich 's middags immers wat ongere geldheden voorgedaan. Hij kreeg van zijn ondergeschikten bij het stadion geen enkele informatie doorgespeeld. De verbindings mannen van de BOB bevonden zich dan ook buiten en niet in het stadion. De majoor beschikte op het hoofdkwartier wel over een tv, maar die werd pas om half acht aangezet 'om naar het 5 te kijken'. voor de dramatische gebeurte nissen, loopt Roosens de bevel hebber van de Rijkswacht, gene raal Robert Bernaert tegen het lijf. Maar die is er slechts als toe schouwer 'en dus niet van dienst'. Bernaert komt even later toch in actie, beveelt reservetroe pen naar het stadion te komen en gaat op zoek naar zijn verant woordelijke officieren. Hij kan die niet vinden en neemt zelf maar het bevel op zich. Foutjes Volgens Bernaert hebben zijn mensen 'veel kleine foutjes heb ben gemaakt die samen de grote fout hebben gevormd'. Zo was er niet één duidelijke commandant voor de algehele ordehandha ving. omdat volgens Bernaert minister van binnenlandse zaken Nothomb noch de politie noch de rijkswacht voor het hoofd wil de stoten door een van hen de lei ding te geven. Volgens burge meester Brouhon was dat ook niet nodig, 'omdat in het verle den altijd alles goed was verlo pen'. Gemeentepolitie en Rijks wacht, tussen wie al sinds men senheugenis een competentie strijd plaatsvindt, 'verdeelden' het stadion volgens een onge schreven afspraak die geldt bij alle grote manifestaties in Brus sel. Maar verbindingsofficieren tussen beide korpsen waren er niet. De commandant van de Rijks wacht in het district Brussel, ma joor Michel Kensier, heeft het be vel van de eenheden op de avond van de Cup-finale. Tot die avond had hij zich geen enkele keer met de voorbereidingen bemoeid. Kensier verklaarde tot kort voor Om 19.28 uur krijgt Kensier een telefoontje van Bernaert die eist dat hij naar de Heizei kwam. Dan verneemt hij dat zich een ramp had voltrokken. Om 19.18 uur, drie minuten voor de drama tische gebeurtenissen begonnen, kreeg Kensier van zijn comman dant in het stadion nog te horen 'dat alles onder kontrole was'. Daarom hield Kensier zijn reser vetroepen ook buiten het sta dion. Toen waren tussen Britten en Italianen in de vakken Y en Z al gevechten gaande. Een andere Rijkswachtofficier, majoor Van Rompaey, belde echter al om 19.15 uur met het ministerie van binnenlandse zaken en liet we ten 'dat het hier helemaal niet goed gaat'. Waarom Van Rom paey zijn eigen commandant niet inlichtte is niet bekend. Van Rompaey wordt deze week nog gehoord. Ongeloof Minister Charles-Ferdinand Nothomb, als bewindsman op binnenlandse zaken politiek ver antwoordelijk voor de ordehand having, heeft de dramatische ge beurtenissen geheel thuis via de tv gevolgd.. De eerste berichten over doden gelooft hij niet 'om dat daarvan op de tv niets te mer ken was'. Nothomb heeft zich vooraf geheel niet met de organi satie bemoeid. Hoewel de Rijks wacht al een half uur voordien problemen verwachtte, wordt de minister niet ingelicht. Om 19.35 uur hoort Nothomb van een ambtenaar via de telefoon dat er doden zijn. Om negen uur is de ware omvang van de ramp be kend, maar Nothomb laat zich pas om 22.15 uur op het crisis centrum zien. Kritiek Over en weerden hebben de verschillende partijen forse kri tiek. Zo verwijt generaal Ber naert de organisatoren van de Cup-finale, de KBVB en de UE FA, dat het Heizelstadion vol strekt ongeschikt was voor zo'n evenement. Maar uit het verhoor bleek ook dat zijn Rijkswacht het stadion geen enkele keer heeft geïnspecteerd. Dan was wellicht de slechte staat van de tribunes duidelijk geworden. De parlementaire commissie be zocht zelf maandag het stadion, en volksvertegenwoordigers konden toen gemakkelijk met de blote hand stukken beton losw rikken. Deze week zal de com missie enkele betrokkenen nog maals horen, onder wie generaal Bernaert, om enkele tegenstrij digheden in verklaringen van hem en de andere ordediensten op te lossen. De grote vraag is welke gevol gen de uitkomsten van het on derzoek - waarover niemand twijfels heeft - zullen hebben. De naam van Nothomb duikt het meest op, ook al omdat hij regel matig heeft geroepen dat hij en niemand anders politiek verant woordelijk is. Maar dat hij zal af treden gelooft niemand. De coalitiepolitiek in België is zo mogelijk nog gecompliceer der dan in Nederland. Notombs aftreden betekent zonder meer een politieke crisis, en een derge lijke 'verkiezingsstunt' kan de rooms-liberalé coalitie allerminst gebruiken. i 'ii— ill' --L'S» V JOHANNESBURG - De door de Nederlandse regering aangekon digde aanscherping van de EG-ge- dragscode voor investeringen door het Nederlandse bedrijfsleven in Zuid-Afrika, zal in de praktijk wei nig verschil maken met de huidige situatie. Dat blijkt uit verschillen de reacties in kringen van het Ne derlandse bedrijfsleven in Zuid- Afrika. Zo de verscherping al ge volgen heeft, dan zullen die vooral de zwarte arbeiders treffen. Een strengere en consequente naleving zou namelijk wel eens kunnen be tekenen, dat de Nederlandse be drijven, die in Zuid-Afrika werk zaam zijn, zich gedwongen voelen om personeel te ontslaan. Ook wordt gewezen op de mogelijk heid, dat Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika hun meerderheidsaan deel aldaar van de hand doen, ten einde de EG-gedragscode te omzei len. door Ruud de Wit De 'Notitie Maatregelen Zuid- Afrika', is vorige week door minis ter Van den Broek van buitenland se zaken aan de Kamer aangebo den. Uit de notitie blijkt, dat de re gering nog steeds geen been ziet in een eenzijdig Nederlands verbod tot investeringen in Zuid-Afrika. Het kabinet-Lubbers blijft vast houden aan zyn 'tweesporenbe leid', dat enerzijds erop neer komt dat wordt gestreefd naar meer in ternationale druk op de Zuidafri- kaanse regering om de apartheid te beëindigen. En anderzijds wil de regering proberen op een vreedza me wijze de veranderingsproces sen in het land zelf te bevorderen. De nu aangeboden notitie geeft de verschillende elementen aan, waarmee de regering haar beleid ten op zichte van Zuid-Afrika ver der gestalte wil geven. Naast moge lijke maatregelen op het terrein van de olievoorziening van Zuid- Afrika; de gewenste, maar volgens de regering ook moeilijk realiseer bare beperking van de koleninvoer uit Zuid-Afrika en de Nederlandse bijdragen aan de versterking van het wapenembargo tegen Zuid- Afrika, hecht zij vooral belang aan de aanscherping van de E-G-ge- dragscode. Onvermogen In verschillende kringen in Zuid- Afrika wordt echter gezegd, dat Nederland met deze aangekondig de verscherping van de EG-ge dragscode buiten zijn vermogen grijpt of dat het allemaal toch wei nig zal voorstellen. Aangezien de meeste Nederlandse bedrijven reeds zoveel mogelijk binnen de nu aangegeven richtlijnen werken, lijkt de wettelijke vastlegging van rapportage niet meer dan een for maliteit. Wat de uitvoering van de richtlijnen zejf betreft, wijzen de bedrijven op een aantal proble men. Het belangrijkste is die van gelijke betaling voor blank en zwart voor gelijk werk en de uitbe taling van een minimumloon. Wat het eerste betreft, zeggen de bedrij ven, dat als ze deze richtlijn inder daad consequent gaan doorvoeren, ze gedwongen zullen zijn talrijke zwarte personeelsledert te ont slaan. Of zoals een bedrijfsleider, die anoniem wenst te blijven, zei: 'Kijk, een zwarte koffiejuffrouw kan vaak niet meer dan dat. Een blanke koffiejuffrouw kan meestal veel meer. Als we die twee hetzelf de zouden moeten betalen, dan is voor ons de keus niet moeilijk: we ontslaan de zwarte, omdat we het ons economisch niet kunnen ver oorloven haar hetzelfde te betalen als die blanke'. Wat het minimumloon betreft zijn er andere problemen. In Zuid- Afrika bestaat er geen wettelijk verplicht minimumlooffc De Ne derlandse bedrijven in Zuid-Afrika moeten dan ook enigszins met de natte vinger werken. Als norm wordt, conform de EG-code, aan gehouden, dat het minimumsalaris 50% hoger ligt, dat hetgeen wat mi nimaal noodzakelijk is voor de ba sisbehoeften van een arbeider en zijn familie. Van de 16 bedrijven, die over de periode juli 1982/1983 hebben gerapporteerd, kregen 3457 zwarte arbeiders een mini mumsalaris dat boven het door de code aangegeven niveau lag. In de meeste overige gevallen werd opgemerkt, dat deze perso neelsleden slechts werden aange houden, omdat ze anders zonder inkomen zouden komen te zitten. Met andere woorden, hun oplei ding en taakvervulling was derma te gering, dat het economisch niet verantwoord zou zijn hen meer te betalen. Shell Over andere punten van de EG- gedragscode werd door de bedrij ven opgemerkt, dat het soms heel moeilijk was zich er letterlijk aan te houden. In lang niet alle bedrij ven zijn er vakbonden actief of wensen de arbeiders als een collec tief tegenover de directie op te tre den. Een groot probleem vormt ook de Zuidafrikaanse wet bij som mige richtlenen. Zo wonen op het terrein van de Rietspruit-kolen- mijn, die voor 50% eigendom is van Shell, de blanke en zwarte arbei ders gescheiden, omdat de Zuid afrikaanse wet gemengd wonen verbiedt. Deskundigen in Zuid-Afrika wij zen nog op een ander aspect. Als een Nederlands bedrijf in Zuid- Afrika zich echt wenst te onttrek ken aan de richtlijnen van de EG- gedragscode, dan heeft het altijd de mogelijkheid om zijn Neder landse meerderheidsaandeel af te stoten aan een bedrijf in een land buiten de EG of aan een Zuidafri kaans bedrijf. Dit is in het verleden reeds een paar keer gebeurd. En het wordt niet onmogelijk geacht, dat dat meer zal gebeuren, nu Ne derland dreigt met strafrechtelijke maatregelen. Ook verwacht men in dezelfde kringen niet, dat Neder land alle andere EG-landen mee zal krijgen. Frankrijk, Denemarken en West-Duitsland zullen nog wel voor het Nederlands initiatief te vinden zijn, maar van de kant van de overige landen hoeft op weinig steun gerekend worden, en dan wordt met name gewezen op Enge land en Italië. Doch ook in Zuidafrikaanse vak bondskringen is men niet echt te- vreden met de nu door Nederland aangekondige verscherping van de EG-gedragscode. De National Union of Mineworkers, NUM, heeft er in het verleden al op gewe zen, dat bijvoorbeeld de Shell wel braaf werkt volgens de richtlijnen van de code, maar elke feitelijke verantwoordelijkheid voor de ar beidssituatie op de Rietspruit-ko- lenmijn van de hand wijst, 'omdat zij slechts zorg draagt voor de ver koop en het transport van de ge dolven kolen en het management van de mijn in handen laat van de Zuidafrikaanse partner'. En de NUM wijst dan erop, dat de ar beidssituatie in vele andere mij nen, vooral op het gebied van de verstandhouding tussen arbeiders en management veel beter is. Op vallend is het in dit verband, dat in vakbondskringen wordt gezegd, dat met name Amerikaanse bedrij ven, die werken volgens een eigen code, de zgn. Sullivan-code, veel verder gaan in de behartiging van de belangen van hun zwarte arbei ders, dan de Nederlandse. In radicale vakbondskringen, bijvoorbeeld door de aan het UDF verwante CUSA, de Council of Unions of South Africa, wordt de nu door de Nederlandse regering aangekondigde aanscherping van de EG-gedragscode ook als onvol doende beschouwd. De CUSA vindt, dat Nederland moet voor gaan in een politiek van volledige desinvestering in Zuid-Afrika en ziet het nu geformuleerde stand punt als een afleidingsmanoeuvre. En de Zuidafrikaanse regering tenslotte? Die heeft geen. enkel probleem met het Nederlandse re geringsinitiatief. Bij monde van minister Chris Heunis heeft zij al eerder gesteld dat desinvestering of verscherping van investerings- regels door de rest van de wereld slechts een grotere werkloosheid onder de zwarte bevolking zal ver oorzaken. En als Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika door de Ne derlandse regering gedwongen worden hun zwarte personeel meer te betalen, waarom zou de Zuid afrikaanse regering daar proble men mee hebben? De rooms-katholieke bisschop pen van Nederland hebben hun be- leids—adviescommissie gevraagd, een studie te maken van het ver schijnsel 'burgerlijke ongehoor zaamheid'. Zij willen meer inzicht hebben in de betekenis daarvan. De uitkomst van die studie kan worden gebruikt als de bisschop pen zouden reageren op mogelijke acties van burgerlijke ongehoor zaamheid, bijvoorbeeld na een be sluit tot plaatsing van kernraketten in ons land. Bisschop Ernst van Breda deed daarover mededelingen na een ge sprek tussen afgevaardigden van de bisschoppen en het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV). Naast bis schop Ernst namen van kerkelijke kant aan dat gesprek deel: bis schop Bar van Rotterdam, hulpbis schop De Kok van Utrecht, secre taris-generaal Van Munster en stu diesecretaris Schumacher. Na mens het IKV onder anderen oud voorzitter Ter Veer, secretaris Fa- ber en de voorzitter van de werk groep 'Kerken', J. ter Laak. Bisschop Ernst verklaarde, dat de bisschoppen het in het najaar te houden volkspetitionnement te gen de plaatsing van kernraketten in Nederland een 'legitieme zaak' achten, maar niet zullen oproepen hieraan mee te doen. "Iedere ka tholiek zal voor zichzelf moeten uitmaken of hij eraan deelneemt". De bisschoppen volgen daarmee het standpunbt van de Raad van Kerken. Afsluiting seizoen. De Schola Gregoriana Lugdunensis sluit zon dag (30 juni) haar werkjaar af met een gregoriaanse vesperdienst om half 5 in de Lodewykskerk (Steen- schuur 19) in Leiden. De bezoekers zullen het gregoriaans kunnen vol gen aan de hand van gereedliggen de vouwblaadjes met Latijnse tek sten en Nederlandse vertalingen. Het Leidse gregoriaanse koor (een kleine 20 leden en niet gebon den aan een gemeente, parochie of gezindte) bestaat twee jaar. Het heeft nu aan zo'n vijftien diensten meegewerkt. Versterking kan het koor goed gebruiken. (Wie belangstelling heeft, neme Pelgrimstocht. Op dinsdag 16 juli wordt vanuit Noord wijk, Lei den, Den Haag, het Westland, Delft en Rotterdam een bedevaart ge houden naar 'Maria's Genade-oord' in de Belgische Ardennen, Ban- neux-Notre Dame. Belangstellen den in omliggende plaatsen kun nen zich hierbij aansluiten. Het thema van de bedevaart is: 'De zin van het christelijk lijden'. Contactpersoon voor Noordwijk is mevrouw Van Houten, 01719- 16706, voor Leiden zuster Conrada, 071-893621, voor Nieuwveen me vrouw Beun, 01723-9138, voor Noordwy kerhout mevrouw Cap- tein, 02523-5218, voor Hillegom mevrouw Kanten, 02520-17894, en voor Langeraar mevrouw Volge- ring, 01722-2674. Zij kunnen alle gewenste inlichtingen geven. Torens. In Friesland proberen de provinciale afdeling van de Ver eniging van Kerkvoogdijen in de Hervormde Kerk en de provinciale kerkvoogdijcommissie zoveel mo gelijk kerktorens onder de hoede van de plaatselijke overheid te krij gen. Het gaat over alle torens, dus niet alleen die welke onder monu mentenzorg vallen. In een brief van beide instanties aan de plaatselijke kerkvoogdijen staat, dat een niet gering deel van het kerkgeld vaak wordt besteed aan het onderhoud van dorpsto rens. "De uitgaven van de her vormde gemeenten rrfoeten zoveel mogelijk beperkt worden tot strikt kerkelijke doeleinden, opdat gel den beschikbaar blijven voor de in standhouding van een goed pasto raat". Tot nu toe zijn ruim 370 torens geïnventariseerd. Daarvan heeft de overheid er 128 in eigendom en de hervormde gemeenten een kleine 200. Van een aantal torens is het ei gendom na de staatsregeling van 1798 nooit goed geregeld. De veel heid van onderlinge regelingen tussen kerk en raadhuis maakt het niet eenvoudig om tot een unifor me oplossing te komen. Een typisch puntje uit zo'n on derlinge regeling: in Bolsward, Koudum en Workum zjjn de torens eigendom van de overheid, maar de kerkelijke gemeenten daar moe ten wel betalen voor het luiden van de klokken.' Pauzediensten. In de Grote Kerk van Harderwijk, met haar unieke en fraaie muur- en gewelf schilderingen, wordt in de periode van 9 juli tot 13 augustus elke dins dagmiddag van 12 uur tot half 1 een middagpauzedienst gehouden, uitgaande van de evangelisatie commissie van de hervormde ge meente en de christelijke gerefor meerde kerk. De kerk is te bezich tigen op dinsdag-, woensdag- en donderdagmorgen van 10 tot 12 uur en ook op dinsdag- en woens dagmiddag van 2 uur tot half 5. Volgende week donderdag (4 ju li) om 8 uur begint in deze kerk ook een zomerserie op het Batz-orgel. Sander van Marion speelt dan on der andere werken van J. S. Bach en Handel. Andere concertgevers in deze serie zijn Albert de Klerk, Willem van Twillert, Jos van der Kooy, Dirk Janszoon Zwart, John Propitius en Stephen Taylor (deze laatste op 15 augustus). Hervormde Kerk: beroepen te Hattem D. M. van der Linde Oude water, te Hasselt G. Kamphuis Stolwijk; aangenomen naar Moor drecht kandidaat W. M. de Boer Leiden, naar Winsum-Obergum (Gr.) kandidaat mevrouw E. Wes- selnk Utrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Opperdoes kandidaat H. Nagelhout ZwoUe, naar Maas sluis H. van Veen Woudenberg. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Hoogeveen J. Kruidhof Hardenberg. Geen visum. De Zuidafrikaan se autoriteiten hebben kardinaal Arns van Sao Paulo (Brazilië) op het laatste ogenblik een inreisvi sum geweigerd. De progressieve aartsbisschop zou op uitnodiging van de Zuidafrikaanse bisschop pen een 'vredesfestival' (van 28 tot 30 juni) toespreken. Arns kon al leen een visum krijgen als hij zou afzien van deelneming aan deze campagne ter beëindiging van de dienstplicht in Zuid-Afrika. Het vredesfestival, waarop onder anderen Nobelprijswinnaar bis schop Tutu en dr. Beyers Naudé zullen spreken, is gericht tegen de tweejarige dienstplicht voor blan ken. Er zijn plannen, die uit te brei den tot kleurlingen en Indiërs; zq kregen kortgeleden beperkte poli tieke zeggenschap. De organisato ren van het festival zijn van oor deel, dat de dienstplicht noodzake lijk wordt geacht om de apartheid in stand te houden. Het gevolg van het absolute falen van de Belgische autoriteiten: voetbalramp die zijn weerga in de geschiedenis nauwelijks kent.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15