Minima krijgen toch extraatje in Vakmanschap herken je zo. CDA boort plan WD de grond Fiscus gaat drugs belasten Kabinet zwicht voor druk Kamer Huisarts berispt voor euthanasie vrouw (93) 'Belastingvermindering middengroepen verkiezingsstunt' 'Situatie Sri Lanka laten meewegen bij terugsturen' Omzetbelasting jeugdcentra onderzocht WOENSDAG 26 JUNI 1985 DEN HAAG (GPD) - Mensen die dit jaar in aanmerking komen voor de zogeheten 'eenmalige uitkering' krijgen in december toch een extraatje. Onder druk van de Tweede Kamer heeft het kabinet besloten een extra toeslag van 175 gulden te geven aan echtpa ren met kinderen en een-oudergezinnen, verder 150 gulden aan echtparen zonder kinde ren en 105 gulden aan alleenstaanden. Het kabinet beschouwt het extraatje voornamelijk als een tegemoetkoming in de overmatige kosten die men heeft moeten maken vanwege de extreme kou in het begin van het jaar. Het kabinet komt niet tegemoet aan de wens van vooral de PvdA om ook de mensen die in 1985 voor het eerst naar een minimuminko men zijn gedaald, een uitkering te geven. Op grond van de geringe in flatie zou die uitkering overigens op een beperkt bedrag uitkomen. De kosten die zijn verbonden aan het uitbetalen van de uitke ring, belopen per aanvraag zo'n 45 gulden. Daarmee zou het bedrag van de uitkering voor de 'nieuwe' minima in geen verhouding meer staan tot de kosten die ermee ge paard gaan. Bovendien wil het ka binet voorkomen dat er drie cate gorieën van 'echte' minima gaan ontstaan: de veeljarigen, de tweeja rigen en de nieuwe. De PvdA zou vandaag, wanneer de 'eenmalige uitkering' in de Tweede Kamer wordt besproken, opnieuw op een uitkering voor de nieuwe minima aandringen. PvdA- woordvoerder Buurmeijer meent dat met het verstrekken van de ex tra toeslag wordt erkend dat de koopkracht van de minima dit jaar wel degelijk daalt en dat daar ook de 'nieuwe' minima onder te lijden hebben. Buurmeijer schat dat het bij de nieuwe minima om zo'n 70 gulden gaat. De Tweede Kamer zal, nu het ka binet met de extra toeslag tege moet is gekomen aan de eisen van in elk geval de regeringspartijen CDA en WD, de regeling voor de eindejaarsuitkering zonder proble- I men aanvaarden. De totale kosten I van de regelingen (inclusief 70 mil joen voor de extra toeslag) belopen 365 miljoen gulden. Bedragen De 'eenmalige uitkering' voor mensen die zowel in 1984 als in 1985 alleen of samen met een of meer anderen niet meer dan één minimuminkomen hebben, wordt nog dit jaar uitbetaald, zo is de be doeling. Voor degenen die in 1984 voor het eerst voor een uitkering in aanmerking kwamen, zijn de be dragen dit jaar als volgt: - een echtpaar (of samenwonen den): 510 gulden. - een eenoudergezin: 460 gulden. een alleenstaande van 23 jaar of ouder: 355 gulden. een alleenstaande van 22 jaar: 310 gulden. - een alleenstaande van 21 jaar: 270 gulden. en alleenstaanden van 18 tot en met 20 jaar: 250 gulden. Deze bedragen worden verhoogd met 60 gulden voor ieder kind voor wie kinderbijslag wordt ontvangen en dat in Nederland woont. Voor degenen die in 1984 en ook in voorgaande jaren een eenmalige uitkering kregen, geldt een hogere uitkering: - een echtpaar of samenwonen den: 655 gulden. een eenoudergezin: 590 gulden. een alleenstaande van 23 jaar of ouder: 455 gulden. - een alleenstaande van 22 jaar: 400 gulden. - een alleenstaande van 21 jaar: 350 gulden. en alleenstaanden van 18 tot en met 20 jaar: 320 gulden. Voor deze groep wordt de kin dertoeslag 160 gulden per kind. Bovenop deze bedragen worden de extra toeslagen van 175, 150 of 105 gulden betaald. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minis ter Ruding (financiën) en het CDA hebben gisteren het WD-plan voor lastenverlaging voor de mid dengroepen de grond in geboord. Volgens Ruding is het plan 'voor barig' en CDA-woordvoerder Van Dijk sprak van een 'verkiezings stunt'. Ook PvdA'er Wöltgens zag niets in het liberale plan. Wel drong ook hij aan op maatregelen die de economie stimuleren, met name door het vergroten van de koopkracht voor de burgers. De CDA-fractie vindt dat het ka binet eerst maar eens moet zorgen voor het behoud van koopkracht voor ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers. Mocht er dan nog geld over zijn, dan wil de frac tie dat volgens Van Dijk besteden aan bestrijding van de werkloos heid. Zijn partij denkt aan een ex tra inspanning voor herverdeling van arbeid. De WD'er De Korte presenteer de gisteren in de Kamer het WD- plan om volgend jaar de lasten (be lastingen en premies) met in totaal drie miljard te verlagen. Daarmee AMSTERDAM (ANP) - Het Me disch Tuchtcollege in Amsterdam heeft gisteren een huisarts berispt voor het beëindigen van het leven van een 93-jarige vrouw in een be jaardentehuis zonder dat de vrouw er zelf om had gevraagd. Wèl had de arts voordat hij haar op 31 de cember 1983 een fatale dosis'pijn stillende middelen (vooral morfi ne) toediende, gesproken met de beide zoons en de zuster van de pa tiënte. Ook een verpleegster was bij dat gesprek aanwezig. Volgens het college heeft de arts met zijn besluit overhaast en op onvoldoende gronden zijn besluit genomen. Door zijn handelen ten opzichte van de bejaarde vrouw, die van 1958 tot haar overlijden zijn patiënte was, heeft de arts het ver trouwen in de stand der genees kunde ondermijnd, aldus het Me disch Tuchtcollege. Het college tekent daarbij wel aan er van overtuigd te zijn dat de arts heeft gehandeld met goede be doelingen ten opzichte van zijn pa tiënte. Hij heeft ook de gevolgen van zijn optreden aanvaard door kunnen volgens hem de besteed bare inkomens op peil blijven, ter wijl de middengroepen (35:000 tot 70.000 bruto) er nog iets op vooruit gaan. Het plan gaat uit van een ver laging van de sociale premies van 1 miljard en een belastingverlaging van twee miljard. De premieverlaging moet be taald worden uit de aan het be drijfsleven toegezegde lastenver lichting. Voor de financiering van de belastingverlaging (vergroting van de belastingvrije som, en verla ging van de twee onderste belas tingschijven met elk een punt) denkt hij aan een pakket maatrege len. Voor 1986 kan het geld komen uit de aardgasbaten. In de jaren daarna kan de WIR-pot daarvoor gebruikt worden, waarbij De Korte denkt aan afschaffing van de nega tieve aanslag. Zowel Van Dijk als Wöltgens toonden zich niet erg enthousiast over deze besteding van de aard gaswinsten. Over het plan om de WIR-pot te gebruiken sprak Van Dijk geen oordeel uit, Wöltgens herinnerde De Korte eraan dat mi- het voor een toetsing aan te mel den. Bovendien heeft'de arts niet de gemakkelijkste weg gekozen van het onjuist invullen van de overlij densverklaring. Volgens het tuchtcollege doet dit er echter niets aan af dat het leven van de vrouw is beëindigd op grond van een aanvechtbare uitleg van de bedoelingen van de vrouw, in plaats van op een ondubbelzin nige wilsuiting. De arts heeft vol gens het tuchtcollege zijn ingreep gedaan op een moment dat hij hier over nog uitsluitsel had kunnen krijgen van de vrouw, die nog hel der van geest was. Die mogelijk heid heeft hij niet gebruikt, aldus het college. dig en overantwoord' (foto ap> nister Ruding al een paar keer heeft gezegd dat niet zeker is dat het komende jaar 1,5 miljard gul den voor het bedrijfsleven be schikbaar is. Bedlegerig De vrouw, een oud-verpleegster, werd in 1977 opgenomen in een be jaardentehuis. Toen de arts haar daar na een onderbreking van een jaar terugzag vond hij haar zicht baar verouderd, zeer vermagerd en vermoeider. Zij had talrijke licha melijke klachten. De vrouw dacht zelf, naar later bleek ten onrechte, dat zij blaaskanker had. Verder had ze onder meer hartklachten. Zij werd in toenemende mate bed legerig. Maar tot het einde bleef zij volkomen helder van geest. Vol gens de arts heeft zij een keer de verzuchting geslaakt: "Kon u me maar een spuitje geven". De vrouw zou ook niet hebben gewild dat Minister Ruding voelde er niets voor nu al uitgebreid in te gaan op de voorstellen van De Korte. Deze komen bij de komende begrotings besprekingen aan de orde, zei hij. Maar de minister herhaaldé-zijn opvatting dat de premies eventueel wel verlaagd kunnen wórden, om dat de sociale fondsen forse over schotten laten zien. De ombuigin gen in de sociale zekerheid moeten volgens hem dan ook doorgaan. Hij wees er verder op dat de col lectieve lastendruk nu al onder het in het regeerakkoord afgesproken niveau ligt. Daarnaast heeft het ka binet de belastingen al eens met 500 miljoen verlaagd, als onderdeel van de tweeverdienersoperatie. Besluiten over verdere maatrege len kunnen niet eerder dan eind augustus verwacht worden, wan neer het kabinet weet welke effec ten voor de koopkracht het Prins jesdag-pakket zal hebben. De minister wees ook het door de oppositionele PvdA ingediende voorstel voor een binnenlandse be stedingsimpuls van de hand. Vol- PAGINA 5 haar leven werd verlengd. Actieve^ euthanasie heeft de vrouw, die doopsgezind was, ook volgens de arts, echter nooit gevraagd. Op 30 december 1983 was de vrouw gevallen. De arts, die te hulp was geroepen, vond haar met het rechterbeen naar buiten gedraaid. Zij had duidelijk veel pijn. De arts heeft toen de beslissing genomen de vrouw buiten bewustzijn te spuiten om pijn uit te sluiten. De patiënte wilde dat zelf ook. Vol gens de deskundigen, die voor het college verschenen, was dit 'paar- demiddel' niet nodig geweest om de vrouw van haar pijn te verlos sen. De volgende dag had de arts een gesprek met de zoons en de zuster van de vrouw. In gezamenlijk over leg is ten slotte de beslissing geno men het leven van de patiënte, die nog steeds in coma was, te beëindi gen. Vervolgens kreeg de vrouw de dodelijke injectie. Het tuchtcollege heeft het de arts zeer kwalijk genomen dat hij geen overleg heeft gevoerd met een an dere arts. gens Ruding is er geen reden over te gaan tot stimulering van de vraag, omdat de bestedingen, de consumptie en de investeringen weer toenemen. Voor dit jaar wordt een stijging verwacht met ongeveer 1,5 procent. "Er dient dus geen beleidszwenking plaats te vinden. Dat is onnodig en onver antwoord", aldus Ruding. Ook de stimulering in Europees verband werd door hem afgewezen, omdat dèeconomie in de Gemeenschap al aantrekt. Ruding zag in de brief van de PvdA-fractie een beleidswijziging, omdat de nadruk niet langer ligt op verhoging van de uitgaven, maar op lastenverlaging voor de bur gers. Dat betekent een verschil met de tot nu toe beleden politiek dat de invloed van de overheid juist vergroot moet worden in plaats van verkleind. Maar tegelijkertijd spreekt de PvdA alleen maar over beperking van het overheidste kort, terwijl de voorgestelde maat regelen uiteihdelijk zullen leiden tot een vergroting van het tekort. Hij betreurde deze tegenstelling. Elfjarige wint VN-wedstrijd voor poster DEN HAAG (ANP) - De 11-jarige Cindy Ensink uit Schagen (foto) heeft in Nederland de in verband met het 40-jarig bestaan van de Verenigde Naties uitgeschreven wedstrijd voor het ontwerp van een poster gewonnen. Een natio nale jury, waarin onder meer gra fici zitting hadden, vond dat haar ontwerp een boodschap van vre de geeft die het streven van de VN op uitnemende wijze tot uit drukking brengt. „De meisjesfi guur op de poster straalt onbe vangenheid en harmonie uit", al dus de jury. De voorzitter van het Natio naal Comité 40 jaar Verenigde Naties, oud-minister van buiten landse zaken drs. W.K.M. Schméltzer, maakte dit gisteren in Den Haag bekend en felici teerde de jeugdige winnares. Het winnende ontwerp werd geko zen uit 186 inzendingen van zo wel beroepskunstenaars als scholieren. Op de tweede en der de plaats kwamen respectieve lijk Celine Leopold, illustratrice uit Amsterdam, en Gerard Wiel aard, graficus uit Den Haag. De ontwerpen van het drietal zullen in New York meedingen met de drie beste inzendingen uit de andere lidstaten van de VN. Een internationale jury kiest daar 31 juli de drie beste ontwer pen die worden beloond met geldprijzen van 5.000, 2.000 en 1.000 dollar. De winnende poster zal 24 oktober, op de dag van de Verenigde Naties, overal in de wereld worden gebruikt om de aandacht van alle wereldburgers opnieuw te vestigen op de doel stellingen van de VN. (foto gpd) ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - Als het kabi net Tamil-vluchtelingen na afwij zing van een asielverzoek wil te rugsturen, moet het 'de situatie rond hun veiligheid in Sri Lanka nadrukkelijk meewegen'. Daar voor kan het kabinet overleggen met de Hoge Commissaris (HC) voor de vluchtelingen van de Ver enigde Naties. Maar, zo stelde de kamermeerderheid van CDA en WD gisteren ook, uiteindelijk be slist het kabinet over al dan niet uitwijzen. De CDA'er Van den Toorn dien de gisteren tijdens het Tamil-debat een motie in waarin hij het kabinet vraagt bij twijfel of in geval van on eigenlijk gebruik van.de asielpro cedure zorgvuldig te werk te gaan zodat risico's voor leven of vrijheid van de betrokken Tamils worden vermeden. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) stelde dat dat op zich geen probleem is, mits de Nederlandse overheid de uiteinde lijke beslissing over terugzenden houdt. Hij voelt er evenwel niets voor, om zoals PvdA-woordvoerster Haas wil, uitgeprocedeerde Tamils überhaupt niet terug te zenden zo lang de situatie op Sri Lanka nog niet is genormaliseerd. k WD-woordvoerder Wiebenga steunde zijn coalitiegenoot Van den Toom in de opvatting dat de feitelijke situatie in Sri Lanka moet meespelen in het besluit tot daadwerkelijk terugzenden van Tamils. Het kabinet kreeg dinsdag tij dens het plenaire nog eens steun voor het tot nog toe gevoerde be leid inzake individuele toetsing van asielaanvragen. Van den Broek wees er op dat een wezenlijk verschil met by voorbeeld de Viet namese bootvluchtelingen is, dat de toenmalige groep alvorens in Nederland te arriveren door de Ho ge Commissaris al was aangemerkt als politieke vluchteling. Bij de Ta mils, die plotseling en in aanzwel lende mate in ons land zijn opgedo ken, is dat geenszins het geval, al dus de bewindsman. Hij herhaalde nog eens dat het kabinet op het standpunt blijft staan dat Tamils die niet in aan- Te losse zeden NUNSPEET (ANP) - De ker ken in Nunspeet hebben de ge meenteraad met klem gevraagd om wat genoemd wordt het ze- denverwilderende topless ba den te verbieden. Ze willen dat de raad morgen het verbod in de algemene politieverorde ning opneemt. In hun voorstel aan de raad willen B en W niet in de gehele gemeente het zon nen met ontbloot bovenli chaam tegengaan. De kerkeraden van de Neder lands-Hervormde Gemeente, de Gereformeerde Gemeente en de Christelijk Gereformeer de Kerk zeggen dat topless zwemmen tot meer jeugdige losbandigheid voert en een kli maat zal scheppen dat in strijd is met Gods wet. merking komen voor politiek asiel, kunnen worden teruggestuurd naar het zuiden van Sri Lankó^ De situatie aldaar zou veilig genoeg zijn, anders dan in het noorden en oosten van het land. Het verwijt als zou dat oordeel, mede naar aanleiding van het rap port van de zogeheten commissie- Wijnaendts die zich ter plaatse heeft georiënteerd, zijn gebaseerd op een 'momentopname', wees Van den Broek met kracht van de hand. Het rapport-Wijnaendts is in feite slechts een aanvulling op de stroom van informatie die Neder land bereikt over de ontwikkelin gen op Sri Lanka. Bovendien heeft de commissie met velerlei perso nen en instanties, en zeker niet uit sluitend de overheid, gesproken, zodat naar het oordeel van de mi nister niet mag worden gesproken van 'een rapport na een weekje uit'. Twee jaar geëist voor incest met zes dochters ALMELO (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr. J. Buttinger, heeft gisteren twee jaar gevangenisstraf geëist te gen een 58-jarige man uit Twente, die de afgelopen twintig jaar incest zou hebben gepleegd met, zes van zijn zeven dochters. Op 14 mei bij de eerste behandeling was ander halfjaar geëist, de rechtbank hield de zaak op 21 mei aan omdat men een door een kinderarts opge maakt rapport wilde inzien. De officier kwam gisteren tot zijn hogere eis omdat verdachte zijn jongste dochter van 14 jaar zo onder druk had gezet dat ze haar aanvankelijke belastende verkla ring introk. Bij de rechter-commis- saris heeft het kind inmiddels op nieuw toegegeven dat ze door haar vader is misbruikt. Deze ontkende dit gisteren op de zitting. Mr. Buttinger zei dat hij het de verdachte ernstig aanrekent dat hij zich niet heeft ontzien zijn jongste dochter onder zware druk te zet ten. Hij eiste daarom een zwaarde re straf. Rechtbankpresident mr. H. Talsma zei dat de verdachte bij zijn dochters vier kinderen heeft verwekt. Hij deelde verder mee dat er aanwijzingen zijn dat de man ook seksuele omgang heeft gehad met twee van die kinderen die in middels 16 17 jaar zijn. Uitspraak 2 juli. ADVERTENTIE knikarmschermen ZON voor zijn, hoeft niet duur te zijn AMSTERDAM (ANP) Veertien op hol geslagen paarden hebben gisteren in Amsterdam voor veel consterna tie en een achttal gewonden gezorgd. Een 12-jarig meisje raakte vrij ernstig gewond en werd in het ziekenhuis opgenomen, zeven anderen liepen lichte verwondingen op bij de val van hun rijdieren. De acht paarden en zes pony's raakten op drift toen een van de dieren tegen een laag ijzeren hek in het Vondelpark liep, waar de groep onder leiding van een 19-jarige instructrice doorheen galoppeerde. Het dier struikelde, raakte in paniek en sloeg op hol, waarna de rest van de dieren het volgde. Alle kinderen, op een 10-jarige jongen na, vielen van hun dieren. De viervoeters renden het park uit en kwamen in het drukke verkeer terecht. Achtervolgd door ongeveer twintig politiemensen werden de laatste dieren ongeveer een uur later 'aangehouden'. Een paar van hen hadden kans gezien om in de Bilderijkstraat en Mamixstraat te komen. Tijdens hun wilde galop hebben de dieren volgens de politie wel voor opschudding maar voor weinig schade gezorgd. De meeste schade werd toegebracht aan auto's die voor de hollende paarden een goed heenkomen moesten zoeken. (f0to anp) AMSTERDAM (ANP) - De belas tingdienst in Amsterdam onder zoekt of behalve de 'Happy Family' ook andere grote jongerencentra in de hoofdstad omzetbelasting moe ten afdragen over hun omzetten aan drank en soft drugs. Dit werd gisteren duidelijk tijdens een kort geding van de Happy Family tegen de belastingdienst. Het jeugdcentrum wil zo het be slag opheffen dat de belasting dienst heeft gelegd op 180.000 gul den subsidie van de gemeente. Dit beslag houdt verband met de aan slag van 750.000 gulden omzetbe lasting die de Happy Family over het eerste halfjaar van 1985 kreeg wegens de verkoop van drank en soft drugs. De belastingdienst ontkende gis teren dat alleen de Happy Family wordt aangepakt. Er is geen sprake van een soepel beleid tegenover andere jeugdcentra. Daar zitten wij echter nog in de fase van onder zoek, aldus in de rechtszaal aanwe zige vertegenwoordigers van de belastingdienst. Er werden onder anderen genoemd de ook gesubsi dieerde centra Paradiso, Melkweg en Kosmos, alsmede het commer ciële centrum The Bulldog aan het Leidseplein. De Happy Family - dat is een stichting met diverse projecten met alleen subsidie voor het groot ste centrum aan de Rustenburger- straat - krijgt al sinds begin dit jaar geen geld meer van de gemeente. B en W besloten de subsidie op te schorten als gevolg van politieke commotie (WD-vragen) rond het jongerencentrum. Het college hervatte de subsidie uitkering eind mei, maar de belas tingdienst legde een week later be slag op dat geld. De Happy Family vreest nu haar vestiging aan de Rustenburger- straat te moeten sluiten. De drie personeelsleden in vaste dienst krijgen al enkele maanden geen sa laris en moeten worden ontslagen. De advocaat van het jongeren centrum, mr. P. Huisman, noemde gisteren het beslag willekeurig, overbodig en strijdig met de wet. Hij zei dat de belastingdienst het oordeel moet afwachten van de be lastingrechter. De Happy Family heeft namelijk een bezwaarschrift ingediend tegen de volgens Huis man 'volstrekt onrealistische' aan slag van 750.000 gulden. DEN HAAG (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer wil dat het parlement zich moet kunnen uitspreken over een oplossing voor het kernafval voordat de regering een bouwvergunning afgeeft voor nieuwe kerncentrales. CDA- woordvoerder Lansink diende daartoe gisteren een nieuwe motie in naar aanleiding van het debat van vorige week. Daarin staat dat de Kamer eerst met de door de re gering gekozen oplossing voor het afval 'moet instemmen'. Vorige week spraken de regeringspartijen nog slechts van 'geïnformeerd' worden. Morgen zal er over de mo tie worden gestemd. CDA wil stem bij keuze voor plek kernafval De regeringspartijen blijven ove rigens van mening dat zowel de langdurige bovengrondse opslag en verwerking als de opslag in in ternationaal verband 'in beginsel aanvaardbare oplossingen' zijn. CDA en WD blijven hiermee op de door het kabinet i lijn. Wel krijgen ze nu mogelijk een vinger achter de pogingen van de commissie-Geertsema om een aan vaardbare lokatie voor de tydelijke opslag in Nederland (volgens de re gering voor een periode van 50 tot 100 jaar) te vinden. De voormalige commissaris van de koningin Geertsema voelde zich vorige week in de wielen gereden door het aanbod van enkele CDA- bewindslieden aan het verliesge vende haven- en industrieschap Moerdijk om een krediet te geven in ruil voor de opslag van kernaf val.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5