Eindelijk renovatie Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie Amateur onder wetenschappers Schepjes en zakjes in strijd tegen hondepoep Meer dan vijf miljoen beschikbaar DIRECTEUR, VOORZITTER™. Startsein voor bouw bedrijf Leeuwenhoek Buurtbewoner wil dat café eerder dichtgaat GJ. de Jonckheere onderscheiden voor onderzoek varens WOENSDAG 26 JUNI 1985 LEIDEN - Het Rijksmu seum voor Natuurlijke His torie krijgt van de rijksge bouwendienst meer dan vijf miljoen gulden voor de re novatie van de huidige be huizing aan de Raamsteeg in Leiden. De situatie momenteel verkeert, wordt sinds jaar en dag als rampzalig betiteld. Het onderkomen is te klein, de kli matologische situatie deugt er niet en het museum mist een expositie ruimte. Sinds 1959 is er in het ge bouw aan de Raamsteeg praktisch niets meer veranderd. De beschik bare ruimte is zelfs zo krap dat het museum al jaren gesloten is voor publiek. Over het gebrek aan expositie ruimte en de steeds maar groeien de ruimtenood heeft de museum directie regelmatig haar beklag ge daan bij de rijksgebouwendienst. Die regelmatige klaagzang werd met even grote regelmaat afgedaan met het argument dat er geen geld is voor het oplossen van de proble men. Er komt nu dan toch verande ring in de situatie. De rijksgebou wendienst heeft geld beschikbaar gesteld om het zogenaamde 'natte- magazijn' aan de Raamsteeg, waar dieren op sterk water worden be waard, te renoveren. Op een bin nenterrein van het museum wordt een bergplaats gebouwd waar de collectie tijdelijk zal worden opge slagen. Het oude gebouw zal onder meer worden aangepast aan de huidige veiligheids- en klimatolo gische eisen (air-conditioning). Na de renovatie van het 'natte magazijn' zal het 'droge magazijn' aan het Van der Werfpark, waar de overblijfselen van grote dieren staan opgesteld, aan de beurt ko men. Het gebouw zal ook worden aangepast aan de klimatologische- en veiligheidseisen die vandaag de dag aan een dergelijk onderkomen moeten worden gesteld. De nood voorziening op het binnenterrein zal na de renovatie van het 'droge magazijn' als bergplaats dienen voor de collectie uit het 'natte ma gazijn'. Als alles volgens plan verloopt zal de renovatie van de beide ge bouwen in 1989 zijn voltooid. Bij de rijksgebouwendienst houdt men nog een slag om de arm over wat de renovatie van de twee ma gazijnen gaat kosten omdat het werk nog niet geheel is aanbe LEIDEN - Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft gisteren de eerste spade de grond in gesto- I ken voor de bouw van het biotech- 111 nologisch bedrijf Centocor Europe r*| in de Leeuwenhoek in Leiden. De 1"i minister kreeg bij zijn werkzaam- heden hulp van burgemeester Goe- r koop van Leiden, M. Wall, de presi- n dent-directeur van het Amerikaan- 's se hoofdbedrijf Centocor en J. Fonteyne, de directeur van Cento- Ook leden PPR l\ akkoord met samenwerking g| LEIDEN - De ledenvergadering n van de Leidse PPR is gisteravond n unaniem akkoord gegaan met de e voorgestelde samenwerking tus- J sen PSP, PPR en CPN bij de ge- v meenteraadsverkiezingen van 1986. 'Links Leiden PSP/PPR/ CPN' neemt met één lijst deel aan deze verkiezingen. De leden van de PSP hebben al ingestemd met de samenwerking. H Volgens PPR-raadslid Rob van Lint vindt de partij het erg belang- t rijk dat het samenwerkingsver- e band actief probeert allerlei maat- schappelijke groeperingen en or- t ganisaties te betrekken bij de sa- e menstelling van het verkiezings- H programma. Minder gelukkig wa- I ren sommige leden met het feit dat fractiediscipline mogelijk blijft. Al len in uitzonderlijke gevallen zou een drievierde meerderheid van de fractie, waarin leden van alledrie de partijen, tot een eensluidend stemgedrag kunnen beslissen. "Er zijn mensen niet gelukkig mee dat de mogelijkheid über haupt bestaat", aldus Van Lint, die aangeeft dat de PPR-leden van be hoorlijk wat enthousiasme over de samenwerking blijk gaven. "De fractiediscipline is geen breek punt. Alleen als het voor de CPN een probleem is, dan willen we er nog eens over praten". Gebroken neus LEIDEN - Een 30-jarige automo bilist moest gisteravond met een gebroken neus en beenletsel naar het Diaconnessen ziekenhuis wor den gebracht nadat hij op de Witte Singel ter hoogte van de universi teit tegen een boom was gereden. De 28-jarige passagier werd naar het AZL gebracht met hersenlet sel. Het restaurant by uitstek voor gezellig en sfeervol dineren met uw zakenrelatie of verenigings bestuur. Rapenburg 97 LeidenTel. steedt. Volgens een schatting zul len de totale kosten tussen de vijf en tien miljoen gulden liggen. Vooralsnog zal in de magazijnen geen tentoonstellingsruimte wor den opgenomen. Verwacht wordt dat na 1989 een uitbreiding van het museum met extra opslagruimte en een vaste expositieruimte aan de orde zullen komen. gefotografeerd aan de zijde van de Raamsteeg, waar het 'natte' magazijn is gevestigd. (foto Holvast) Bejaarde dupe van 'tuinlieden' LEIDEN - Een bejaarde bewoner van de Burggravenlaan is gisteren de dupe geworden van twee heren die zijn tuin even kwamen opknap pen. Het tweetal, rijdend in een kleine vrachtwagen, vertelde de man dat zijn tuintje wel een op knapbeurt kon gebruiken. De be woner stemde toe. Ongeveer een uur was het tweetal in de weer met het strooien van 'iets zwarts', wel licht bladaarde. Daarna kreeg de bejaarde man de rekening gepre senteerd: ruim zeshonderd gulden. Omdat hij dat niet kon betalen, kwam men overeen dat hij een la ger bedrag aan het tweetal zou be talen: vijfhonderd gulden. In twee jaar 21 inbraken winkel LEIDEN - In een groentewinkel aan de Kooilaan heeft men in de nacht van maandag op dinsdag ge probeerd in te breken. Het was de 21ste keer in twee jaar dat inbre kers de groentewinkel bezochten. Ditmaal werd er niets weggeno men, wel sneuvelde er een ruit. Op weg naar science-park LEIDEN - Het probleem van de hondepoep kan het best met schepjes en zakjes worden aan gepakt. Strenger optreden van de politie, betere voorlichting en door de stad verspreide poep- plaatsen zijn nog een paar sug gesties die een ambtelijke werk groep in een tussenrapport doet. Dat rapport zal vanavond in de raadscommissie ruimtelijke or dening worden besproken. De werkgroep 'Hondepoep- probleem' met daarin ambtena ren, politie en VW is een paar jaar geleden door de toenmalige wethouder Waal ingesteld. Hal verwege '83 was de eerste verga dering over "dit weliswaar niet ernstige probleem, maar zo er gerniswekkend dat een serieuze poging er iets aan te doen alles zins gerechtvaardigd is", aldus de werkgroep zelf. De werkgroep is sindsdien twee keer bijeen geweest (de slotvergadering in de lente van '84 ging niet door wegens andere werkzaamheden) en heeft een demonstratie van een 'opruim- machine' bijgewoond. Dat was in december '83 op het Vrouwen- kerkplein. Deze puur technische oplossing vond in de ogen van de werkgroep echter geen genade. De mentaliteit van de hondebe- zitter wordt er niet beter van en zo'n machine kost veel geld. Het meest wordt verwacht van hondepoepzakjes en -schepjes. Ze zouden in de hele stad (moge lijk tegen betaling) verkrijgbaar moeten zijn. Het verplicht oprui men van hondepoep zou dan via de plaatselijke verordening aan gescherpt moeten worden. Een minderheid binnen de werkgroep pleit zelfs voor een harde aanpak nu volgens haar is gebleken dat de zachte aanpak niet helpt. Een strenge controle door reiniging en politie met flin ke boetes kan alleen nog maar helpen. De politie voelt daar ech ter niets vöor. Het hondepoep- probleem heeft daar geen hoge prioriteit. Dat blijkt ook uit een bijgevoegd schema met sugges ties: de politie heeft volgens dat schema niet echt een positieve bijdrage aan de discussie gele verd. Behalve verstrekking van schepjes en zakjes vindt de werkgroep dat het 'hondenbe- leid' van de gemeente verduide lijkt moet worden. Bovendien zouden er verspreid door Leiden hondepoepplaatsen moeten ko men, streng gescheiden van speelplaatsen. Een poepverbod voor de omringende gebieden zou door borden moeten worden aangegeven. Reductie van hon debelasting voor de bezitter die zijn hond een gedragscursus laat volgen, wordt als mogelijkheid geopperd. cor Europe. Centocor is het eerste biotechno- logische bedrijf dat zich in de Leeuwenhoek vestigt. Het is de be doeling dat daar mettertijd meer bio-technologische bedrijven ko men en dat de Leeuwenhoek uit groeit tot een heus 'bio-science- park'. Het pand van Centocor is naar verwachting rond februari van het volgende jaar gereed. Het zal bestaan uit een kantoorgedeel te, een produktie- en laboratorium gedeelte en een magazijn. Het pand zal een vloeroppervlakte me ten van ongeveer 5500 vierkante meter. Geschikt President-directeur Wall van Centocor legde gisteren, voordat de eerste spade de grond in ging, uit dat Leiden een zeer geschikte plaats is voor een bio-technolo- gisch bedrijf. Volgens hem heeft vooral de aanwezigheid van de Rijksuniversiteit Leiden, waarmee volgens Wall al uitgebreide contac ten bestaan, voor het bedrijf de doorslag gegeven zich in Leiden de vestigen. Centocor heeft inmiddels ook contacten gelegd met het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, het Nederlands Kankerinstituut en het Rijksinstituut voor volksgezond heid en milieu. Centocor gaat onder meer pro- Reclamezuil Plesmanlaan in oktober LEIDEN - De reclamezuil, die in de buurt van Holiday-inn aan de Plesmanlaan in Leiden moet ko men, verrijst waarschijnlijk in ok tober. Aanvankelijk was het de be doeling dat de zuil welke een hoogte zal hebben van ongeveer 24* meter - al eerder zou worden ver wezenlijkt. Echter, door de betrek kelijk hoge huurprijs hadden wei nig bedrijven er belangstelling voor de mast te bouwen en te ex ploiteren. Burgemeester en wethouders hebben nu besloten de huurprijs voor de grond waar de mast moe ten komen met 2500 gulden te ver lagen tot 25.000 gulden per jaar. Een woordvoerder verwacht dat het bedrijf Inter-Best bv nu wel be langstelling zal hebben de mast te bouwen en te beheren. Inbraakpogiiig met auto in autobedrijf LEIDEN - Werknemers van een autozaak aan de Lammenschans- weg ontdekten gistermorgen om streeks kwart over zeven dat een automobilist door een ruit van de zaak was gereden. De auto, die ove rigens in de nacht van maandag op' dinsdag bleek te zijn gestolen, stond in de zaak 'geparkeerd'. De politie heeft het sterke vermoeden dat de bestuurder door de ruit reed om vervolgens te kunnen inbre ken. Dat het daar niet van kwam, komt volgens de politie doordat de man waarschijnlijk werd gestoord in zijn bezigheden. Minister Van Aardenne (tweede van rechts) met links naast hem burgemeester Goekoop steken de eerste spade in de grond voor de bouw van het bedrijf Centocor. Hetzelfde doen president-directeur Wall (geheel links) en directeur Fonteyne. (foto Holvast) dukten ontwikkelen en fabriceren voor de bestrijding van kanker. Ook zal er een stof worden ge maakt die specialisten meer in zicht moet geven over de aard van het letsel na een hartaanval. Minister Van Aardenne noemde gisteren de kleine afstand tussen de Rijksuniversiteit en Centocor 'symbolisch' voor king tussen deze twee instellingen. Van Aardenne meende voorts dat de vestiging van dit soort bedrij ven goed past in het economische beleid van de regering. LEIDEN - Een buurtbewoner vindt dat de ontheffing die café Odessa aan de Hogewoerd geruime tijd geleden werd verleend onge daan moet worden gemaakt. Tij dens een zitting van de Raad van State zei de man, die pal tegenover het café woont, dat de overlast voor hem zeer groot is: zijn portiek wordt als urinoir en fietsenstalling gebruikt. Doordeweeks is het café ge opend tot één uur, in het weekein de tot twee uur. Zou het café een uur eerder dichtgaan, dan zou de overlast beslist minder groot zijn, zo betoogde de man gisterochtend. De buurtbewoner vertelde ver der dat er volgens de commissaris van politie geen sprake is van over last. Onzin, zo sprak hij. "Ik heb de politie een paar keer gebeld omdat er in mijn portiek was geplast. De commissaris kan dat weten. Als hij dus zegt dat er geen sprake is van overlast heb ik het gevoel dat hij mij voor leugenaar uitmaakt". Volgens gemeenteambtenaar Van Viegen ontkent de politie he lemaal niet dat er soms sprake is van overlast. "Maar het gaat ook om iets anders: ik denk niet dat het veel uitmaakt of het café nu om twaalf uur dichtgaat of een uur la ter". De advocaat van het café, mr. Van Heijningen, zei dat er in de buurt van een café natuurlijk altijd enigszins sprake is van overlast, maar volgens hem kon er in het ge val van Odessa niet gesproken worden over ontoelaatbare over last. "Er is enig geruis als men het ca fé verlaat. Voordeel van deze buurt is overigens dat er geen auto's mo gen komen; dat moet toch een troost zijn. In dat geval zou er na sluitingstijd pas echt kabaal wor den gemaakt". Verder was het volgens de advo caat nog maar de vraag of de over last afkomstig is van mensen die in Odessa zijn geweest. "Er zijn im mers meer etablissementen in de buurt. Voorts zou ik willen zeggen dat u altijd nog een hek voor uw portiek kunt plaatsen". Waarna hij besloot met te stellen dat bewoners van de binnenstad enig ongerief voor lief zullen moe ten nemen. "Enige overlast is inhe rent aan het leven in Öe binnen stad". LEIDEN - In één geval had de Zilveren Anjer, die prins Bern- hard vanmorgen in Amster dam heeft uitgereikt, beter de Zilveren Varen kunnen heten. G.J. de Joncheere, één van de vier ontvangers, krijgt zo'n ver zilverde bloem voor zijn weten schappelijke werk op het ge bied van varens. door Bart Jungmann Zilveren Anjers zijn een eerbetoon aan mensen die zich verdienstelijk maken op een terrein dat helemaal buiten hun werk ligt. Een crite rium dat volledig geldt voor Wasse naarder De Joncheere (76). Hij maakte carrière in de scheepvaart, vatte interesse op voor varens en is daar nu sinds zijn pensionering als onbezoldigd medewerker op het Rijksherbarium aan de Schelpen kade mee in de weer. Een amateur onder wetenschappers. "Dat valt soms niet mee", zegt hy. "Maar er zijn er hier meer op het herba- De Joncheere is heel toevallig in de wereld van de varens gerold. Al was hij als HBS'er meer dan nor maal geïnteresseerd in de natuur. "Ik wilde dan ook biologie gaan studeren". Maar daar stak vader De Joncheere een stokje voor: geen geld. In zijn voetsporen tre den (vader was marine-officier) ging niet vanwege een slecht oog, maar via vaders vrienden kwam hij toch in de scheepvaart terecht. Dat voerde hem in 1930 naar Indië. "Eigenlijk weet ik helemaal niks Herbarium-medewerker De Jonckheere: "Je moet je specialiseren". van de Indische flora", moet hij volgen. "Ja, zo ben ik eigenlijk aan zich na een paar jaar bestraffend de varens gekomen", zegt hij zelf hebben toegesproken. Dus stapte ook. "Je moet je namelijk speciali- hij een boekhandel binnen met de seren". vraag of ze iets hadden over de flo- k^nncnd^maar de^oekhand^laar Wijd Verspreid wist wel te vertellen dat de uitgave Varens zijn namelijk wijder ver van een boek over varens aan- spreid dan menig Europeaan zal staande was. Een uitspraak met ge- denken. In de tropen vormen ze (foto Holvast) eenvijfde van de flora. "Daar zitten dan ook veel typen tussen die je niet zo gauw zou herkennen als va rens". De Joncheere sloeg aan het ver zamelen, een hobby die in 1940 bruut werd onderbroken door de Japanse oorlog. Zyn vrouw en hij verdwenen in een kamp en na de oorlog bleek van zijn verzameling niets meer over. "Alles was ver dwenen". Nadat de scheepvaart hem naar Australië bracht, vatte hij de varen- draad weer op. Eenmaal terug in Nederland ging hij zich met de Eu ropese varen bemoeien. Een hoofdstuk dat hij snel uit had. "In Nederland heb je zes varensoorten en verder in Europa is ook erg be perkt". Waarschijnlijk daarom ont wikkelde De Joncheer zich tot één van de weinige varenexperts in Ne derland. Zo kon het gebeuren dat hij als amateur de varens voor zyn rekening nam in het alom geres pecteerde flora-boek van Heukels. Het herbarium aan de Schelpen kade was zelfs op hem aangewezen toen de hoogleraar Hennepman naar Utrecht vertrok. Sinds het scheepvaartbedrijf hem in 1975 uit zwaaide, kan De Joncheere zich halve dagen nuttig maken in het herbarium. "Dinsdag werk ik dan de hele dag omdat er veel achter stand was weg te werken". Dat is inmiddels vrijwel gebeurd. Hij vult zyn tijd met determineren van de varens (onderzoeken op soort) en vervolgens per categorie in het ar chief opslaan. Zijn laatste expeditie was in 1979 naar Celebes. Het zal ook wel de laatste blijven, denkt De Jonchee re zelf. "Het zijn geen plezierreis jes. Ja, voor mij natuurlijk wel, maar ik bedoel: het is hard werken. We hebben toen drie maanden in het bos op de grond geslapen". Voor dat soort uitstapjes acht hij zich nu te oud. Maar werken in het herbarium denkt De Joncheere nog wel even vol te houden. "Daar wil ik nog wel even meer doorgaan, ja. Zo lang het lichamelijk nog gaat, blijf ik er geestelyk gezond bij".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3