Een op vijf mensen slachtoffer misdrijf Buren tegen bouw bejaardenhuizen 'Familie Guillermo komt van goede huize' Verkeer irriteert Leiderdorpers meest Slaags om een spiegeltje Minister onthult 'echt' bord WOENSDAG 26 JUNI 19 WASSENAAR - Op het terrein tussen het Sophiekehuis en de Van Zuylen van Nijeveltstraat kan een complex met 50 be jaardenwoningen komen te staan. Het gaat om een gebouw van zes bouwlagen, met twee- en driekamerappartementen en daarop een opbouw van vier woningen. De huurprijs va rieert van 415 tot 445 gulden, respectievelijk voor de twee- en de driekamerwoning. Vanavond zullen de leden van de raadscommissie ruimtelijke orde ning/openbare werken zich over het bouwplan buigen. Tegelijker tijd wordt een hoorzitting gehou den naar aanleiding van de bezwa- Vanavond hoorzitting over Wassenaars nieuwbouwcomplex ren. die een aantal omwonenden tegen het bouwplan hebben. Het eigenlijke plan dateert al van augustus 1984. Maar het streven om nog dit jaar met de bouw te be ginnen werd teniet gedaan doordat het rijk de gevraagde contingente- ring weigerde én omdat de ge meente Wassenaar niet wist of er rijkssubsidie zou komen voor de renovatie van het Sophiekehuis. Er werd zelfs rekening gehouden met een totale afbraak van dit bejaar dentehuis. Uit nader overleg kwam echter naar voren dat er de eerstkomende vijf tot tien jaar geen geld voor re novatie of nieuwbouw beschikbaar zal komen. Bovendien bleek het Sophiekehuis uit een onderzoek van het Bouwcentrum naar zo'n dertig bejaardentehuizen in de re gio als een van de beste uit de bus te komen. Redenen voor het be- Men koos derhalve voor de bouw van bejaarden woningen. Tijdens een commissievergadering in au gustus 1984 werden naar aanlei ding van bezwaren van omwonen den aanmerkingen gemaakt over de bouwmassa en de plek van de nieuwbouw. Maar: de plek bij de Van Zuylen van Nijeveltstraat, tus sen Berkheistraat en Storm van 's- Gravensandeweg, is de enige mo gelijke. Temeer daar renovatie of nieuwbouw van het Sophiekehuis voorlopig van de baan is. Aldus burgemeester en wethouders in een notitie. Verplaatsing van de nieuwbouw naar de strook grond langs de Storm is volgens hen niet moge lijk: daar ligt de lage vleugel van het Sophiekehuis, een vleugel die het bestuur wil handhaven. De omwonenden zijn fel gekant tegen de hoogte van de nieuw bouw. Maar burgemester en wet houders zien niets in een verlaging van het complex. Zo'n verlaging met één of twee bouwlagen bete kent namelijk een stijging van de huurprijs met zo'n 100 tot 200 gul den per maand. Bovendien zorgt iedere verdwenen laag voor een vermindering met acht woningen, terwijl het in de praktijk nauwe lijks zichtbaar zal zijn. Ook vanwe ge de zeer grote behoefte aan be jaardenwoningen in Wassenaar, alsmede de bijzonder beperkte bouwmogelijkheden in en rond het centrum, geven burgemeester en wethouders de voorkeur aan dit plan. De welstandscommissie is in middels eveneens akkoord. WOENSDAG Leiden LWH-pand - Caeciliastraat, film 'The my of lovers' van Rosa von Praunheim 21 uur. Voorschoten Lindehoeve - fietsdriedaagse, 18 t Wassenaar Gemeentehuis De Paauw - raadscom missie ruimtelijke ordening en openba Binnenkort zekerheid over pandjes aan Kerklaan LEIDERDORP - Medio au gustus wordt duidelijk wat er met de karakteristieke pandjes aan de Leiderdorpse Kerklaan gaat gebeuren. Dan zijn alle restauratieplannen bekeken en is bekend of. en zo ja: hoeveel, er subsidie aan te pas kan ko men om de huisjes op te knap pen. Dat deelde wethouder Meer burg deze week in de raad mee. Zoals bekend wilde hij de pandjes, ooit gebruikt als zon dagsschool, gaarkeuken en stempellokaal, slopen. Daarop rezen er vanuit het 'oude dorp' protesten en vervolgens kwam er ook de nodige kritiek vanuit de raad. Waarop Meerburg toe zegde eventuele restauratie- mogelijkheden nog eens te be kijken. Dat is gebeurd: er is een con cept-plan klaar van de Stich ting Het Kleine Leidsche Woonhuis. Een plan dat de stichting op eigen initiatief heeft gerpaakt. Ook is er, zo verklaarde Meerburg, inmid dels een particulier die deze week met een plannetje op het gemeentehuis langskomt. In de raadsvergadering van augustus weten de omwonenden van het Kerklaantje meer. LEIDERDORP - Een op de vijf Leiderdorpers is het af gelopen jaar slachtoffer ge worden van een vernieling, inbraak, van diefstal, van dalisme, een geweld- of ze dendelict. Toch raken de in woners van het dorp meer geïrriteerd door het verkeer dan door een van deze mis drijven. Dat blijkt uit het 'slachtofferon- derzoek', gehouden door twintig agenten van het korps rijkspolitie onder 200 inwoners van Leider dorp, Koudekerk, Woubrugge en Hoogmade. Achterliggende ge dachte: aan het licht brengen hoe groot de bereidheid onder de be volking is om aangifte te doen; te weten komen wat er 'leeft' en wat voor de bevolking het grootste pro bleem is op het gebied van de cri minaliteit. Twee agenten die op joüw deur af stappen en aanbellen. Geeft dat geen vizioenen van een onheilstijding, of, op z'n minst, onbetaalde boetes? De Leiderdorpse politie kent dat schrikeffect. Vandaar dat ze, bij het houden van de enquête, voorzichtig te werk is gegaan. "Van tevoren was een bijeenkomst belegd waar is afgesproken de mensen direct te vertellen waarvoor we zouden komen", legt Verver uit. "En zo vriende lijk mogelijk". Volgens Verver waren de ondervraagden expres niet op de hoogte gebracht van het bezoek, om te voorkomen dat er "feiten verzonnen zouden worden". Men acht het onderzoek representatief omdat uit ie dere woonwijk een paar Leiderdorpers zijn ondervraagd. Bijna halve eeuw bij politie WASSENAAR - Bijna 43 jaar was hij in dienst bij de Wassenaarse gemeentepolitie. Nu, op zijn 65-ste, krijgt chef vreemdelingendienst W.P. van der Krogt een beloning: de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Burgemeester Schoute speldde hem de onder scheiding gistermiddag in een besloten bijeenkomst om. In krap een halve eeuw heeft Van der Krogt in zijn gemeenterijk aan 'vreemd gespuis', heel wat werk verzet. Bezoeken van hoogwaardigheids bekleders, feestjes van ambassades, recepties van diplomaten, conferen ties: Wassenaar is en blijft een bijzonder dorp, waar voor Van der Krogt dan ook volop werk was. (foto Holvast) OEGSTGEEST - Een 47-jarige Katwijker en een 23-jarige Oegst- geestenaar zijn gisteravond slaags geraakt. De redenen: twee gebro ken autospiegeltjes. Rijdend op de Kennedylaan in Oegstgeest raakten de bestelbusjes van de vechtersbazen elkaar rake lings. Daarop keerde de een om. Hij wilde de schade regelen. De an der had weinig tijd en riep dat het kentekennummer maar even geno teerd moest worden, dan zou de schade later wel worden geregeld. Daarmee werd geen genoegen genomen. Er ontstond een gevecht waarbij de Katwijker gewond raak te. Hij moest op de afdeling neuro logie van het Diaconessenhuis worden opgenomen met nog onbe kend letsel. Dat blijkt het grote aantal fiet sendiefstallen te zijn. De meeste Leiderdorpers, die 'ja' zeiden op de vraag of ze slachtoffer waren ge weest, raakten hun tweewieler kwijt. 'Goede tweede' op de lijst is de inbraak (één op de twintig on dervraagden) en het vandalisme. Met diefstal uit de auto werden twee op de honderd Leiderdorpers geconfronteerd. De onderzoekers noemen de cij fers en het resultaat van het onder zoek onthullend. Een op de vijf slachtoffer van een misdrijf: "best een hoog getal", aldus onderzoeks coördinator L. Verver. "Niet zozeer landelijk, want de grote steden ha len het gemiddelde aardig op. Maar voor Leiderdorp is het best hoog". Andere conclusies uit het onder zoek: - Loslopende honden blijken in het dorp een bron van ergernis te zyn voor niet-hondenbezitters. - De bereidheid om zaken bij het bureau aan te kaarten is heel hoog: 97 procent van de Leiderdorpers is Mijlpaal in geschiedenis Voorschoten VOORSCHOTEN - De 8000-ste wo ning in Voorschoten is gisteren op geleverd. Een feit waarbij de ge meente uitvoerig wenste stil te staan. Want: uit de bouwgeschie denis van het dorp blijkt dat een toename van 100 woningen slechts eens in de zes jaar voorkomt. Daar bij is het de vraag of de magische grens van 10.000 woningen ooit wordt gehaald. Als Noord-Hofland en de nog te realiseren wijk Star- renburg klaar zijn is de gemeente met zo'n 9500 huizen 'vol'.. Na de oorlog is het snel gegaan in Voorschoten, het dorp dat daar voor slechts uit een oude kern en een zogeheten lintbebouwing be stond langs de Veurseweg, Leidse- weg, de (nu Leidse) Rijndijk en de Papelaan plus een stukje Bloemen- wijk. Na 1945 werden achtereen volgens gerealiseerd de Nassau- wyk, Vlietwijk, Adegeest, Bosch geest en (nog niet volledig) Noord- Hofland en Bijdorp. De 2000-ste woning kwam in 1951 gereed. Voorschoten telde toen 10.532 inwoners. Nu de 8000- ste woning is opgeleverd bedraagt het inwonertal exact 22.000. De 8000-ste is een van de twintig vrije-sectorwoningen aan het Suze Groenewegerf. De 'gelukkige be zitter' is de familie W.G. Westgeest, op de foto gefeliciteerd door wet houder Van Leeuwen.j (foto Holvast) daartoe genegen. "Blijkbaar leeft de angst voor mogelijke represail le-maatregelen hier niet", conclu deert onderzoeksman Verver. - Het verkeer in alle mogelijke fa cetten levert de meeste ergernis op. In alle facetten, de ergernis geldt dus net zo hard voor een par keerbon als voor het rode stop licht. De politie zegt het beleid niet te maken, "maar we kunnen wel een en ander doorspelen aan de ge meente". - Een kwart van de mensen er gert zich aan concentraties cross- bromfietsers. Lering Men wil uit het onderzoek lering trekken. Zo oordeelt de politie dat de bereidheid om aangifte te doen best hoger kan. Van de 21 procent die vorig jaar met criminaliteit te maken kreeg, maakte een derde de gang naar het politiebureau niet. Meestgehoord motief daarvoor: 'het heeft toch geen zin'. De meeste Leiderdorpers zeggen het jammer te vinden dat men na de aangifte niets meer hoorde. Een kwart van hen had enige vorm van nazorg op prijs gesteld. "Daar wil len we dus iets aan doen", aldus kaderlid J. Korbee. "En dat geldt eveneens voor het gegeven dat de helft van de mensen tevreden is over de afwikkeling van de aangif te. De andere helft is dat dus niet. Omdat men nooit meer iets ge hoord heeft of er niets meer aan de zaak is gedaan, zegt men". het slachtoffer-onderzoek: 'Angst niet in Leiderdorp', (foto Holvast) Wat kan de Leiderdorpse politie doen om de 'service' te verbeteren? Korbee: "Meer tijd aan de nazorg gaan besteden. Bijvoorbeeld door een week na de aangifte weer naar de mensen toe te gaan. Dat idee past ook prima in ons streven om de politieman niet meer in de auto, maar lopend te laten surveilleren". "Kijk, het is natuurlijk niet zo dat we in twee maanden al die pun ten kunnen verbeteren. Het gaat om een proces, en dat kost tijd. Maar de wil is er". Snel onderzoek woningbehoefte in Leiderdorp LEIDERDORP - In Leiderdorp zal waarschijnlijk nog voor de zomer vakantie de opdracht voor een deugdelijk woningbehoefte-onder zoek de deur uitgaan. Wethouder Meerburg zegde dat gisteravond tijdens de raadsvergadering toe. Er wordt al tijden gesproken over zo'n onderzoek. Politiek Lei derdorp wil nu wel eens weten wat de Wormen- mestbedrijf moet ruimte verlaten DEN HAAG/V OORSCHOTEN Het Voorschotense wormenmesl bedrijf Piton moet de bedrijfsruim te aan de Veurseweg voor 25 jui hebben verlaten. Dat heeft de pre sident van de Haagse rechtbanl beslist in een kort geding, aange spannen door verhuurder Flinter man. Deze bloemenkweker wil da het wormenmestbedrijf zijn ruimtt verlaat omdat het al een jaar geei huur meer zou hebben betaald. De uitspraak van de rechter bete kent hoogstwaarschijnlijk het ein de van het Voorschotense bedrijl Tijdens de behandeling van he kort geding stelde Piton-baas P Frijters onmogelijk weer te kun nen opkrabbelen als hij de kassen aan de Veurseweg moet verlaten. WASSENAAR - Na jarenlang 'zeu- ren' heeft Duinrell zijn zin: eri i wordt een bord neergezet dat naar' het Wassenaars recreatiepark ver-! wijst. Niemand minder dan minis ter N. Smit-Kroes zou vandaag het het dorp zijn op dit gebied. Moet 'klein' worden gebouwd, of juist Fietstocht voor grotere gezinnen? Dat soort vragen komt in het woningbehoef te-onderzoek aan de orde. officiële ANWB-bord aan de snel weg onthullen. Tegelijkertijd werdl het 'illegale' bord van Duinrell zelf verwijderd van het plekje op Rijks- weg 44. Auto te water Vanwege het 30-jarig bestaan organiseert Veilig Verkeer Neder land, afdeling Oegstgeest, komen de zaterdag een demonstratie 'Au to te water' in zwembad Poel meer. Tussen twee en vijf uur zijn er steeds demonstraties en films over het gegeven van de automo bilist, die met zijn voertuig in het water komt en er dan tracht uit te komen. Ervaren duikers maken, duidelijk hoe dan te handelen. Bo vendien wordt er informatie gege ven over de cursus auto te water, die in Leiderdorp wordt gegeven. Poppentheater Het Voorschotense poppenthea ter Wellus-Nietus speelt zaterdag in het theater aan de Marijkelaan 4 om half drie de try-out van een nieuwe kindervoorstelling, 'De tentkarromobiel'. Bestemd voor kinderen van 4 tot 10 jaar. Graag van tevoren reserveren via tele foonnummer 01717-8361. Lang gewacht, stil gezwegen: WD-raadslid Kruidenier begon er gisteravond weer over. Wanneer het nu eens kwam. En: het zou in teressante aspecten kunnen ople veren bij het volbouwen van Bui tenhof. Waarop wethouder Meerburg zei dat het college er toevallig morgen (lees: vandaag) over zou hebben. De Oegstgeester operettevereni- ging 'De Troubadours' houdt ko mende zaterdag een fietstocht van zo'n 25 kilometer lang. De tocht kan door jong en oud wor den gereden. Start en eindpunt zijn bij 'De Roode Leeuw' aan de Dorpsstraat 55 in Oegstgeest. Starttijd: tussen tien en twaalf De operettevereniging organi seert de tocht vanwege het tienja rig bestaan. Raad van State moet beslissen of prinses Christina naar Wassenaar komt DEN HAAG, WASSENAAR - „Je moet natuurlijk van goede huize komen als je een land huis in De Horsten wil bou wen, maar dat is met de familie Guillermo het geval". Aldus lichtte provinciaal woordvoer der mr. J. H. Huyser gisteren bij de Raad van State de toe stemming toe die het provin ciebestuur had verleend voor de bouw van een landhuis voor prinses Christina en haar gezin op landgoed De Horsten in Wassenaar. Huyser bracht naar voren dat le den van de koninklijke familie in onze samenleving nu eenmaal een unieke plaats innemen en dat hun huisvesting aan bijzondere eisen betreffende privacy, representatie en beveiliging moet kunnen vol doen. Tegen de provinciale toe stemming voor de bouw en de op grond daarvan door de gemeente afgegeven bouwvergunning was een schorsingsverzoek ingediend door de algemene vereniging voor natuurbescherming voor 's-Gra- venhage en omstreken. Die mocht zij gisteren toelichten bij de voor zitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. P. J. Kapteijn. De vereniging hekelde die pro vinciale toestemming voor de bouw omdat die volgens haar de grondslag van het geldende be stemmingsplan aantast. „Alleen als het kleine afwijkingen van het bestemmingsplan betreft, mag de gemeente er met provinciale toe stemming van afwijken", aldus de vertegenwoordiger van de vereni ging. Volgens hem druist de toe stemming ook in tegen het beleid dat de provincie zelf de afgelopen jaren met betrekking tot De Hor sten heeft gevoerd. De woordvoerder van de provin cie gaf ook toe dat het college van GS niet stond te juichen toen het van de koninklijke bouwplannen op de hoogte werd gebracht. Gede puteerde Borgman is samen met leden van het Wassenaarse ge meentebestuur ter plekke zelfs poolshoogte gaan nemen. Omdat de provincie haar bezwaren had, is de indiener van de bouwaanvraag, Jorge Guillermo, toen gevraagd om maar elders een stukje bouw grond te zoeken. Die heeft dat ook een jaar lang geprobeerd, maar moest eind vorig jaar melden el ders niets geschikts te hebben kunnen vinden. Hoewel de inspecteur voor de ruimtelijke ordening in de provin cie tegen de plannen was, kon de provinciale planologosche dienst er toch mee instemmen. „Het streekplan sluit de bouw van het landhuis niet uit", aldus de provin ciale woordvoerder. Ook de ge meentelijk woordvoerder vond de afwijzing door de inspecteur „te ongenuanceerd". Hij wees boven dien op de historische achtergrond van de bouwplaats. Direct er in de buurt heeft al in de zestiende eeuw een landhuis gestaan dat ruim hon derd jaar geleden is afgebroken. „Het huis komt bovendien in een bouwgordel te liggen waarin ook andere gebouwen staan en als er op dit moment voor het gebied een bestemmingsplan in de maak zou zijn, zou dit landhuis er zonder eer in worden opgenomen". Een voormalige beheerder van De Horsten bracht naar voren dat De Horsten een uniek landgoed is, maar door mensenhanden gescha pen. Hij zei de plaats te hebben aangewezen waar het landhuis nu moet worden gebouwd. „Het is weliswaar niet precies dezelfde plek als waar het historische Ei kenhorst heeft gestaan, maar dat is gedaan om mooie bomen te spa ren", zo legde hij uit. Hij meende voorts dat het De Horsten goed zal doen als de eigenaar er zelf weer gaat wonen (het goed is particulier bezit van prinses Juliana, red.) en noemde het landhuis een aanwinst voor de landschappelijke waarde van het gebied. Mr. Kapteijn zei zich enige zor gen te maken over de verkeersaf wikkeling als het gezin Guillermo er eenmaal woont. „Maar niet al leen dit gezin, er kan over 20 jaar wel een heel andere familie wo nen", aldus Kapteijn. Met name noemde hij de aansluiting van de Raaphorstlaan op de Rijksstraat weg richting Den Haag minder ge lukkig. Zowel de provincie als de gemeente deelde die zorg niet. Vol gens hen is de verwachte toename van het verkeer als gevolg van de bouw erg gering. Mr. Kapteijn doet morgen uit spraak over het schorsingsverzoek. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per kwartaal, aan huis bezorgd POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. 250,90 f 345,20 131,40 65.70 89,30 22,10 f 30.- per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport. P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2