'Muziek heeft geen paspoort nodig' Tobbedansen in tropisch decor Italiaanse ster Gianna Nannini sluit Parkpop af Tour op tv Kabuki meer om het spel dan om inhoud Blazen op 'Werfpop' WOENSDAG 26 JUNI 1985 KUNST PAGINA 23 LEIDEN/CAGLIARI - Gianna Nannini is dit jaar met haar Prima- donnas de slotact van het Parkpop festival in het Zuiderpark in Den Haag. Ze komt uit Italiè, is in haar eigen land al lang het stadium ge passeerd waarin je nog ongestoord een broodje of bos bloemen kan gaan kopen en ligt sinds een live optreden in het tv-programma Rockpalast in 1983 ook bij de West duitsers góed in de markt. Voor Parkpop onderbreekt ze een Ita liaanse tournee. De zaterdag eraan voorafgaand speelt ze in Brescia, na Den Haag gaan Gianna Nannini en de Primadonnas meteen door naar Modena. door Ariejan Korteweg Parkpop wordt haar eerste live optreden in ons land. "Ik hou van Holland" haast ze zich dan ook te verklaren. In haar geval is die lief desverklaring niet helemaal onge fundeerd. Ze herinnert zich nog haar eerste bezoek aan ons land. vakantiegangster, per motorfiets op de terugweg van Engeland naar Italië. En twee jaar geleden heeft ze voor de Neder landse televisiecamera's haar 'Ra- gazzo's dell' Europe gemimed. Ze werd geboren als dochter van een pasta-bakker in het prachtige Siena, een stad in Toscane met een rijke traditie waar in de middeleeu wen de onderlinge rivaliteit tussen de stadswijken enorm groot was. Een rivaliteit die nog steeds speelt getuige haar live-dubbelelpee 'Tut- to Live'. Het nummer 'Bip Bip' werd tijdens een optreden in Siena opgenomen. Halverwege dat num mer hoor je hoe er als een reactie op iets wat zij zingt tumult onder het publiek ontstaat. Gianna Nan nini: "Bi Bip is een geïmproviseerd nummer. Ik zing daar flarden uit een oud strijdlied van mijn stads wijk 'Dell'oce', de beste wijk die er is. Dat wordt door sommigen met gejuich, door anderen met gejoel ontvangen, afhankelijk yan waar ze zelf vandaan komen". Puccini Toen Gianna Nannini achttien was vertrok ze uit Siena naar het sterk op Westeuropa gerichte Milaan: "Daar heb ik kennisgemaakt met rock roll en blues. De provocatie die die muziek inhield, de vrijheid die er uit sprak, sprak me enorm aan. Ik was achttien jaar in die tijd. Geleidelijk ben ik echter gaan be seffen dat ik toch voor alles een dochter van Puccini (Italiaans ope racomponist, red.) ben. Ik verdedig mijn Italiaanse levensgevoel en mijn Italiaanse bronnen, ook in mijn muziek". In 1976 bracht ze haar eerste langspeelplaat uit. Drie jaar later, na een verblijf van veertig dagen in de Verenigde Staten, behaalde ze met 'America' haar eerste hit in Ita lië. De samenwerking met de Keul se producer Conny Plank op de plaat 'Latin Lover' uit 1982 maakt dat ze in steeds bredere kring se rieus wordt genomen. Anne Len nox van de Eurythmics verzorgt op die plaat de toetsenpartijen. Ze zingt uitsluitend in het Ita liaans. Dat moge blijken uit songti tels als 'Fotoromanza' - vorig jaar Op het gratis toegankelijke festival Parkpop, zon dag 30 juni in het Zuiderpark in Den Haag, komen de volgende groepen: George Kooymans, gitarist van de Golden Ear ring, treedt op met een eigen groep, waarin men sen uit Jan Rot en Boom Boom Mancini (Podium 1,13.00 uur). The Untouchables komen uit Los Angeles en staan met hun dansbare single 'Free Yourself in de Engelse top 20 (Podium 1, 14.15 uur). Zanger Peter Garrett van Midnight Oil is lid van het Australische parlement en lijsttrekker van de Anti-Atoompartij. De band staat garant voor opwindende rock (Podium 1,15.30 uur). Hugh Masekela is een Afrikaanse trompettist, die al ver voor de golf van Afro-rock in Europa en de VS populair was. Met zijn uit tien muzikanten bestaande band mengt hij traditionele muziek en disco (Podium 1,16.45 uur). Orchestral Manoeuvres in the Dark stond voor aan bij het begin van de new wave, had hits met 'Enola Gay' en 'Joan of Are' en heeft sindsdien de muzikale koers nauwelijks gewijzigd (Podium 1, 18.05 uur). Aswad bestaat uit een kerngroep van drie En gelsen, voor optredens met zeven extra muzikan ten uitgebreid. Militante reggae (Podium 1,19.30 uur). Wolf Maahn Deserteure kregen voor hun plaat 'Irgendwo in Deutschland' veel lof. Degelij ke Duitstalige popmuziek (Podium 2, 13.00 uur). De Dijk behoort zowel muzikaal als wat de tek sten betreft tot de top van de Nederlandstalige bands (Podium 2,14.00 uur). Raymond van het Groenewoud op het podium is een Belgische wereldattractie. Scherpe en me lige teksten op stevige rock, reggae en Afrikaanse klanken (Podium 2,15.05 uur). The Bluebells mogen zich in de bescherming van Elvis Costello verheugen, komen uit Schot land en maken opgewekte, op folk geënte muziek (Podium 2,16.15 uur). Telephone schijnt de beste Franse rockband van het moment te zijn. In eigen land de absolute top (Podium 2,17.25 uur). wekenlang nummer één in Italië -, 'Autostrada' en 'Siamo Ricchi'. In West-Duitsland en Zwitserland is ze desondanks zeer geliefd. Gianna Nannini verwacht dat ook in ons land de taalbarrière moeiteloos zal worden overwonnen. "Emoties gaan niet enkel via woorden. De muziek en het lichaam spreken ook ieder hun eigen taal. En dat is een taal die door heel Europa kan worden verstaan. Muziek heeft geen paspoort nodig. Ik schrijf nu alles in het Italiaans, maar mis schien ga ik onder invloed van het vele reizen in de toekomst ook En gels gebruiken. Het maakt niet echt veel uit". De muzikale taal van Gianna Nannini is zeer gevarieerd. Haar begeleidingsband de Primadon nas, na talloze wisselingen nu min of meer constant, heeft de degelij ke bezetting van twee gitaren, toet sen, bas en drums. Ze beheersen een heel scala, en dat is wel nodig ook, want bij optredens wordt veel geïmproviseerd. De nummers van Nannini lopen uiteen van stevige rock en funk tot onvervalste mee zingers en -deiners als 'Ragazzo dell'Europe', die haar meditterane herkomst verraden. Ook wie geen woord Italiaans spreekt kan de ref reinen snel meezingen. Schermen De lichaamstaal is een verhaal apart. Gianna Nannini kleedt zich voor optredens bij voorkeur in een hansop, pyama of sportuitrusting en gaat als een bezetene op het po dium tekeer. De tomeloze energie die ze uitstraalt zal niet vreemd zijn aan haar succes. "Sport is mijn drug", zegt ze. "Ik fiets en doe aan vechtsporten; vroeger was dat ka rate, tegenwoordig is dat schermen geworden. Als ik op tournee ben ga ik hardlopen en, als er in het hotel een baan is, squashen. Het maakt me niet veel uit wat. Elk deel van het lichaam is verschillend en elk deel moet fit blijven". De vulkanische energie die ze uitstraalt, komt nog het duidelijkst tot uiting in haar stem. Iedere zangleraar die haar hoort zou plaatsvervangende pijn in de keel krijgen: ruw, hees, alsof haar strot- De 72ste Tour de France zal door de NOS uitgebreid op de televisie worden gebracht. Van vrijdag 28 juni tot en met zondag 21 juli zullen dagelijks in de middaguren zoveel mogelijk recht streekse beelden worden getoond, waarna van 18.20 tot 18.40 uur een sa menvatting wordt uitgezonden. Uitzon dering hierop zijn de eerste twee Tour- dagen. dan zal van 18.00 tot 18.15 uur een samenvatting zijn te zien en op de zondagen 7 en 14 juli vormen de etappe samenvattingen onderdeel van de regu liere Studio Sport-uitzending. Wat de aanbieding van het beeldma teriaal betreft is de NOS afhankelijk van de Franse televisie. Om die reden be staat de mogelijkheid dat er in onder- el zendsche kunnen optreden. Alle hebben plaats via Nederland 2 Vrijdag 28 juni: proloog te Plumelec 15.40-16.55 uur. Zaterdag 29 juni: le etappe, Vannes- Lanester 15.45-17.30 uur. Zondag 30 juni: 2e etappe, Lorient- Vitre 16.00-16.55 uur. Maandag 1 juli: 3e etappe, Vitre-Fou- gères (ploegentijdrit) 15.45-18.00 uur. Dinsdag 2 juli: 4e etappe, Fougères- Pont Audemer Quillebeuf 16.15-18.15 Woensdag 3 juli: 5e etappe, Neufcha- tel-Roubaix 15.45-18.00 uur. Donderdag 4 juli: 6e etappe, Rou- baix-Reims 15.45-18.00 uur. Vrijdag 5 juli: 7e etappe, Reims-Nan cy 15.45-18.00 uur. Zaterdag 6 juli: 8e etappe, Sarre- bourg-Strasbourg (individuele tijdrit) 17.00-18.15 uur. Zondag 7 juli: 9e etappe, Strasbourg- Epinal 13.45-14.45 uur. Maandag 8 juli: 10e etappe, Epinal- Pontarlier 15.25-16.50 uur. Dinsdag 9 juli: 11e etappe, Pontar- lier- Morzine Avoriaz 15.30-16.55 uur. Woensdag 10 juli: 12e etappe, Morzi- ne-Lans en Vercors van 13.15-14.15 uur en van 16.15-17.40 uur. Donderdag 11 juli: 13e etappe. Vil- lard de Lans (klimtijdrit) 15.30-16.55 Vrijdag 12 juli: rustdag. Zaterdag 13 juli: 14e etappe, Au- trans-St.Etienne (eerste deel) 11.30- 13.00 uur. Zondag 14 juli: 15e etappe, St. Etien- ne-Aurillac 14.45-16.50 uur. Maandag 15 juli: 16e etappe, Auril- lac-Toulouse 15.25-16.55 uur. Dinsdag 16 juli: 17e etappe, Toulou- se-Luzardiden 15.30-16.55 uur. Woensdag 17 juli: 18e etappe eerste deel St. Sauveur-Col d'Aubisque (10.40-11.55 uur) 18e etappe tweede deel, Laruns-Pau (14.25-15.45 uur) en de aankomst 16.15-17.25 uur. Donderdag 18 juli: 19e etappe, Pau- Bordeaux 15.25-16.55 uur. Vrijdag 19 juli: 20e etappe, Montpol- Limoges 16.00-17.25 uur. Zaterdag 20 juli: 21e etappe, Circuit du lac de Vassivières-en-Limousin (in dividuele tijdrit) 15.15-16.45 uur. Zondag 21 juli: 22e etappe, Orleans- Parijs 15.40-17.25 uur. Ennosuke Ichikawa III i zelfdodingsritueel. Kabuki: 'Yoshitsune Senbonzakura' (De duizend kersenbomen van Yos hitsune) door het ensemble Ennosu ke Ichikawa III uit Tokio. Artistieke leiding en regie: Ennosuke Ichikawa III. Gezien op 23 juni RAI Amster- AMSTERDAM/LEIDEN - Wat van ver komt is lekker, zo lekker .dat het soms ongeproefd al ge prezen wordt om de smaak. Me nig theaterliefhebber loopt bij het horen van het woord 'Kabu ki' het water in de mond. Er zijn er echter maar weinig die deze traditionele Japanse theater vorm met eigen ogen hebben ge- Japan kent drie belangrijke theatrale tradities die eeuwen lang zonder noemenswaardige wijzigingen te hebben onder gaan van generatie op generatie zijn overgeleverd en nu nog steeds worden beoefend. Het zeer verfijnde maar ook zeer tra ge Noh-theater en het Bunraku- poppentheater waren al eerder in het Holland Festival te zien. Dit jaar is er dan eindelijk de kans de werkelijkheid van Kabuki te toetsen aan de mythe. De twee voorstellingen in het RAI-com- plex afgelopen weekeinde droe gen door de zeer hoge toegangs prijs een nogal exclusief karak ter, maar de NOS heeft er opna men gemaakt die vanavond wor den uitgezonden. Het Kabuki-ensemble dat ons land nu bezoekt draagt de naam -van de belangrijkste acteur: En nosuke Ichikawa III. Ichikawa is de familienaam (in de lijst van 37 acteurs zijn nog zestien andere Ichikawa's te vinden!), Ennosu ke is een soort erenaam, die deze acteur na gebleken bekwaam heid kreeg van zijn leermeester Vanavond op de televisie en grootvader Ennosuke II. Het Kabuki-theater is een acteurs theater. De hele structuur is er op gericht de belangrijkste ac teurs de kans te geven hun vak manschap en veelzijdigheid te etaleren. Een perfecte beheer sing van stem en lichaam en de juiste uitvoering van de tot in de kleinste details vastliggende rol len zijn van veel meer belang dan het verhaal en de strekking van het getoonde. Een aantal grote middeleeuwse krijgsverhalen vormen de basisstof voor de vele Kabuki-drama's. De nadruk valt op krijgsmanseer, heldenmoed en zelfverloochening. De rituele zelfdodingen zijn dan ook niet van de lucht in dit soort stukken. Het gaat ook meer om het spel van de acteurs, dat dankzij de close-ups van de tv-camera's in de huiskamer nog beter dan in de zaal zal zijn te bewonderen. Daarnaast zijn de kostuums en de make-up erg opvallend. De acteurs zien er door de vele lagen kimono's, borststukken, wapen rokken, gordels, kragen en prui ken uit als monumentale oor logsschepen met alle zeilen bij. De make-up met de typerende hoge zware wenkbrauwen en het weggeschoren voorhoofdshaar maken het gezicht haast tot een masker. Bovendien worden alle vrouwenrollen door mannen ge speeld, mannen die in hun uiter lijk en in hun motoriek en mi miek haast werkelijk vrouw zijn geworden. De bewondering is echter niet zonder grenzen. Als ik het goed gezien en begrepen heb is er bin- nen de vele strikte regels en wet ten van Kabuki wel degelijk vrij heid van handelen voor de ac teurs en de regisseur. De mise- en-scène vond ik vaak nogal fan tasieloos, sommige grappen en trucs te simpel en te gemakkelijk en wat betreft de meeste van de acrobatische vechtscènes, kan het Kabuki, of in elk geval het ensemble van Ennosuke, nog heel wat leren van de Peking Opera. Maar de slotscène, die vanavond zeker te zien zal zijn, was wel zeer spectaculair. Het applaus was dan ook ovationeel, duurde zeker een kwartier en werd begeleid door luid gejuich. Hele bossen bloemen werden op het toneel geworpen. En als een echte superster nam Ennosuke de hulde in ontvangst. Ik had me Japanners iets bescheidener voorgesteld, maar ook dat is blijkbaar een mythe die om bij stelling vraagt. MARC VAN DER VELDEN Televisiepresentator Jack van Gelder (links) met zijn Engelse collega van de BBC, Lenny Bennett (foto gpd> LEIDEN - De organisatie van 'Werfpop', het jaarlijkse popfestival in het Van der Werfpark, wil daar dit jaar het 'grootste' blaasorkest van het land laten optreden. Dat nog te vormen orkest moet bestaan uit minstens 150 blazers, die na een muzikale rondgang een concert van ongeveer vijftien minuten geven. Werfpop wordt dit jaar op 31 augustus gehouden. Wie mee wil blazen, kan zich opgeven bij de gemeente Leiden. De befaamde jazz-zangeres Ella Fitzgerald gefotografeerd tijdens een optreden gisteravond in Parijs. 'La' Fitzgerald zal over enkele weken ook op het North Sea Jazzfestival in Den Haag verschijnen. (foto afp» Ondanks ldetterende regen 1 2) 19- Paul Hardcastle 2 (1) Dancing in the dark - Bruce Springsteen 3 5) A view to a kill - Duran Duran 4(4) Love is in your eyes - Gerard Joling 5(3) Don't you - Simple Minds 6(6) You can win if you want Modern Talking 7 (17) I'm on fire - Bruce Springsteen 8 (10) Clouds across the moon Rahg Band 9 7) In my house Mary Ja ne Girls 10 (11) Wasmasjien - Trafassi 11 (15) So in love - Orchestral Manoeuvres in the Dark 12 (12) Kronenburg park - Frank Boeijen Groep 13 (13) Feel so real - Steve Ar- rington 14 8) That devil called love - Alison Moyet 15 9) We are the world - USA for Africa 16 (23) The lady don't mind - Talking Heads 17 (20) Spend the night - The Cool Notes 18 (16) Let it swing - Bobby Socks 19 (30) Duel eye to eye - Propa ganda 20 (19) Kom der bij - Normaal 21 (14) The unforgettable fire - U2 22 (29) Crazy for you Madon- 23 (27) Letter from my heart - Steve Allen 24 (24) Danger - The Star Sis ters 25 (21) Around my dream - Sil ver Pozolli 26 (38) Waarom fluister ik je naam nog Benny Ney- 27 (25) Loving the alien - Da vid Bowie 28 (33) Endless road - Time Bandits 29 Born in the USA - Bruce Springsteen 30 (40) Josephine - Chris Re a 31 Frankie - Sister Sledge 32 Axel F - Harold Falter- meyer 33 (39) Love don't live here any more Jimmy Nail 34 (31) The heat is on - Glenn Frey 35 (37) Cannonball - Super- tramp 36 Toen ik eindelijk alles had Jan Boezeroen 37 (34) Since you came into my life - Glenda Peters 38 Suddenly - Billy Ocean 39 She's so in love - The Cats 40 If you love somebody set them free - Sting (Stichting Ned. Top 40) mer daar in Volendam allerminst op een tropische verrassing is uit gedraaid. Gehuld in een borstrok, een trui, een bodywarmer en een drietal jacks zat hij bovenop de ju ryboot, samen met juryleden en commentatoren urenlang trooste loos te verkleumen. Van de ontberingen die op de ju ryboot moesten worden doorstaan, leek de Britse presentator Lenny Bennett allerminst last te onder vinden. Terwijl de regen zijn BBC- paraplu meedogenloos teisterde, begeleidde hij het vochtige spekta kel op een wijze die zijn TROS-col- lega Jack van Gelder tot een stun telige leerling degradeerde. Gelukkig heeft regisseur René Stokvis oog voor dergelijk vak manschap, zodat ook de Neder landse kijkers woensdagavond kennis kunnen maken met de wij ze waarop de Britse televisie een dergelijke evenement te lijf gaat. Trouwens, ook de tien Engelse teams, die het Tobbedansen dit maal een internationaal tintje ga ven, wisten van wanten. De meeste deelnemers verdwenen weliswaar vrijwel onmiddellijk onder de gol ven van de Volendamse haven, maar de originaliteit van de bouw sels die dat lot ondergingen was opvallend. Want hoe fraai die nagebootste baggermolen van een stel Slie- drechters mocht ogen, het reusach tige kunstgebit waarmee een van de Britse teams zich in de strijd wierp dwong zelfs bij de Volen damse toeschouwers bewondering af. (Nederland-1, 20.34 uur). VOLENDAM (GPD) - Het be faamde beeld dat buitenlanders hebben van het in talrijke opzich ten waterrijke Nederland wordt binnenkort op de Britse televisie uitbundig bevestigd. De BBC gaat de kijkers voor de eerste maal con fronteren met het bij ons al gerui me tijd in zwang zijnde tobbedan sen. Dit al bij voorbaat vochtige tijd verdrijf werd geregistreerd in het wereldberoemde Volendam, waar de regen tijdens de opnamen bo vendien zonder ophouden met bakken tegelijk uit de hemel klet terde. Hollandsér kan het niet. Niettemin zal het menige kijker nogal wat moeite kosten zich te verplaatsen in de barre omstandig heden waaronder dit onderdeel van de serie 'Te land, ter zee en in de lucht' moest worden vastge legd. De belichtingstechniek bij de NOS is immers al zover gevorderd dat ook tijdens het meest zware weer de illusie van een aangenaam klimaat moeiteloos op het scherm kan worden getoverd. En wie dan ook deelnemers onder een riant wuivende palmboom te water ziet glijden tegen een blauw ogende lucht lijkt al helemaal niet meer te overtuigen van de ter plekke heer sende realiteit. Halsstarrige ongelovige Thomas sen kunnen zich na afloop van de uitzending - vanavond te aan schouwen bij de TROS - het best even in verbinding stéllen met wedstrijdleider Lou van Rees. Als geen ander zal hij kunnen bevesti gen dat die eerste dag van de zo- Gianna Nannini: "Het i tehoofd eigenlijk te klein is om alle energie te ontladen. "Ik heb nooit zangles gehad", vertelt ze. "Toen ik ontdekte dat ik wilde zingen, ben ik dat gewoon gaan doen". En, met gevoel voor dramatiek: "Het leven vormde mijn stem. Ik heb acht jaar pianoles gehad. Dat heeft me meer kwaad dan goed gedaan". Gevraagd naar haar eigen voor keuren noemt ze U2. "Dat lijkt me een eerlijke band. Ze brengen hun gevoelens op een oprechte manier naar buiten". Dat Gianna Nannini in Italië een begrip is, moge ook blijken uit het feit dat ze muziek maakte voor 'Sconcerto Rock', een door Bernar do Bertolucci geproduceerde film over de bomaanslag in Bologna. Onlangs zong ze de rol van Titiania in de verfilming van Shakespeare's Midzomernachtdroom door Ga- briële Salvatore. Tijdens Parkpop zal Gianna Nannini hoofdzakelijk nummers van de dubbelelpee 'Tutto Live' spelen, in elk geval aangevuld met een aangepaste versie van 'Volare', het Italiaanse lied voor de honge renden in Ethiopië.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23