LEIDSCH DAGBLAD Bommen in Z.-Afrika eegenomen: Nu 9.98 Sikhs-terroristen in VS getraind Consulaten protesteren tegen prostitutie In één nacht zeven doden en acht gewonden Nederland weigerde in '80 uitlevering Magee aan Engeland dar^r" enVinóev ra\on®.S;7bo^«- Beslissing over villa Christina valt morgen Koning mag aanblijven van Kamer Eén van de gijzelaars wordt vrijgelaten WOENSDAG 26 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37738 Eindhovense 'stunttoerist' in Griekse cel HERAKLION/KRETA (AFP) - Een 37-jarige toerist uit Eind hoven moet de cel in omdat hij het verkeer in Heraklion, de hoofdstad van het Griekse ei land Kreta, in gevaar heeft ge bracht. De man werd vanochtend door de rechtbank in Heraklion tot zes en een halve maand ge vangenisstraf veroordeeld om dat hij ruim een uur lang in het centrum van de stad een chaos had aangericht. Hij was er gis teren op de luchthaven van He raklion vandoor gegaan in een auto van de Griekse luchtvaart maatschappij Olympic Air ways. Met hoge snelheid reed hij naar het centrum van de stad waar hij enkele gevaarlij ke capriolen uithaalde. Om hem tot stoppen te dwingen moest de politie enkele wegver sperringen opwerpen. AMSTERDAM (GPD) - De plan nen van de gemeente Amsterdam om de heroïneprostitutie te ver plaatsen naar het oostelijk deel van de De Ruijterkade is op bezwaren gestuit van onder meer de consula ten van Denemarken, IJsland en Noorwegen. De consulaten zijn bang dat door de komst van de he roïneprostitutie ook de drugshan del en de daarmee gepaard gaande kleine criminaliteit zal toenemen. Burgemeester Van Thijn van nieuwe tippelzone te scheppen geheten 'ontvangend' land alles Amsterdam heeft enkele maanden werd verworpen. Daarvoor in de moet doen om een consulaat te be- geleden de buurtbewoners rond- plaats is nu het plan gekomen om schermen tegen de aantasting van om de Utrechtsestraat beloofd een het oostelijk deel van de De Ruij- zijn waardigheid, einde te zullen maken aan de heroï- terkade aan te wijzen als tippelzo- Krijgen de ambassades neprostitutie in deze buurt. Vervol- ne. gens is een werkgroep op zoek ge- Opmerkelijk is dat dit gebied in gaan naar een vervangende lokatie, homokringen al bekend is als pros waarbij de veiligheid voor de pros- titutiegebied. De drie consulaten tituées ook een rol moest spelen, beroepen zich in hun verontwaar diging op een internationaal artikel Een voorstel om nabij Artis een waarin wordt bepaald dat een zo- Amsterdams gemeentebestuur nul op request, dan wordt overwogen het protest te richten aan de rege ring. Ook enkele bedrijven in dit gebied hebben inmiddels tegen de gemeentelijke plannen geprotes teerd. JOHANNESBURG (GPD) Zeven mensen zijn afgelopen nacht gedood en minstens acht anderen gewond tijdens verschillende granaataanvallen in zwarte woonwijken in de Zuidafrikaanse Oost-Rand. Twee doden vielen in Tsakane, toen een granaat werd geworpen in een privé-woning. Op hetzelfde moment werd er ook een granaat gegooid op een elektriciteits-tus- senstation in de zwarte woonwijk ■Kwathema. De ontploffing die hierop volgde, kostte aar twee mensen het leven. blussen. De politie van Transkei heeft inmiddels toegegeven, dat de brand is veroorzaakt door een kleefmijn. Een tweede mijn kon voor ontploffing onschadelijk wor den gemaakt. Inwoners van Umtata zeggen, dat de ontploffing de hele stad deed schudden. Er werd een vuur bal gezien van meer dan 500 meter hoog. De politie van Transkei pa trouilleert nu bij de benzinesta- i Duduza zijn afgelo- tions, omdat er gevreesd wordt Ook in de wijk Duduza werden drie jongeren gedood en raakten er twee ernstig gewond. Volgens de pen nacht minstens zes handgrana ten gegooid naar woningen r rellen. Nu het regeringsdepot s opgeblazen, wordt een run op de plaatselijke activisten. In de wijk benzinestations verwacht. Er wordt aangenomen dat de grana ten zijn gegooid door aanhangers het blanke minderheidsbe- nog niemand die de verantwoorde lijkheid van de aanslag heeft op geëist, maar waarschijnlijk moet wind in Zuid-Afrika. In de wijk pa- de Zuidafrikaanse guerrillabewe- trouilleren na de granaataanvallen politie-eenheden. Vanochtend wei gerden veel arbeiders in de wijk naar hun werk te gaan. ging ANC ervoor verantwoordelijk worden gesteld. Het ANC besloot gisteren na een beraad van enkele dagen de strijd tegen Zuid-Afrika te verhevigen en maakte eveneens het bekend daarbij burger-doelen niet In Umtata, de hoofdstad zgn. thuisland Transkei, werd door te zullen ontzien 'saboteurs' een regeringsbenzine- depot opgeblazen. Volgens de Zuidafrikaanse radio was de stad vannacht in benzinewolken gehuld en is de schade aanzienlijk. Zes uur na de aanslag was de brandweer er nog niet in geslaagd de brand te 1 Zangeres Gianna Nannini (topattractie op Parkpop in Den Haag): 'Ik ben een dochter van Puccini'. PAGINA 23 'Echte' minima krijgen dit jaar toch een extraatje. PAGINA 5 Mozambique tien jaar on afhankelijk: van de regen in de drup. PAGINA 7 1 Pensioenfonds PGCM haalt hard uit naar minis ter De Koning. PAGINA 9 Martina Navratilova was op Wimbledon net voor de bui binnen. PAGINA 13 Dader aanslag Brighton in arrest LONDEN (GPD) - De Brit se politie heeft vermoede, lijk de dader van de aanslag in Brighton van vorig jaar, die in de eerste plaats was |gericht tegen premier That cher, opgepakt. Het zou gaan om Patrick Magee (33), die in 1980 naar Nederland {vluchtte. De Nederlandse [justitie weigerde destijds |hem uit te leveren. De politie heeft steeds gezocht naar een man met een baard, die enkele weken vóór de aanslag der de naam 'Roy Walsh' in Grand Hotel had gelogeerd. Vol gens het nationale Britse persbu reau Press Association, dat zich ba seert op bronnen in Noord-Ierland, is Roy Walsh een van de mensen die nu is gearresteerd. Magee/Walsh wordt sinds 1979 door de politie gezocht wegens een reeks aanslagen. Volgens PA is LEIDEN - Mevrouw Bush, de echtgenote van de Amerikaanse vi ce-president, heeft vanmorgen in gezelschap van minister Deetman een bezoek gebracht aan de Leidse universiteit. In de universiteitsbi bliotheek maakte zij kennis met drie Leidse studenten die in augus tus voor een jaar naar de universi teit van Texas gaan om nog meer kennis op te doen. Het drietal volgt in Leiden de nieuwe studierichting Amerikanistiek. In een vrolijk praatje hield Bar bara Bush de studenten voor meer van de Verenigde Staten te zien dan Austin, de stad waar de uni versiteit staat, en het geijkte rijtje Miami, Hollywood of New York. "Dat is Amerika niet alleen", sprak zij gedecideerd. "En mocht Was hington of het Witte Huis worden aangedaan, vraag dan rustig naar de vrouw van de vice-president. Ik zal jullie rondleiden". Uit handen van de voorzitter van het college van bestuur, K. J. Cath, ontving zij een boek over Leiden. Twee jaar geleden bezocht me vrouw Bush in Leiden het Pedolo gisch Instituut en de daaraan ver bonden school aan de Bloemfonte instraat. Barbara Bush verklaarde ten slotte Leiden een warm hart toe te dragen, maar dat ze wel graag hoorde dat er over LEIden werd ge sproken en niet over LAIden zoals enige sprekers deden. (foto Holvast) Koel en buien Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur streeks 10 graden. Maximumtempera tuur ongeveer 16 graden. Matige tenwind. De vooruitzichten voor dag tot en met zondag: af en toe afnemend buiig en geleidelijk iets der koel. 27 juni 1985 Zon op: 5.22 uur, zon onder 22.04 uur. Maan op: 16.03 uur, maan onder: 2.09 Walsh „een volslagen gek die vele moorden op zijn geweten heeft. Hij is fanatiek, bereid voor de republi keinse zaak te sterven en kent geen angst, een karaktertrek die hem de bijnaam „de risiconemer" heeft op geleverd". De Britse politie is gisteren be gonnen aan een grootscheeps on derzoek in twaalf Engelse bad plaatsen om na te gaan of zich in hotels daar mogelijk tijdbommen bevinden die er zijn geplaatst door het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Voorzover de politie bekend, was alleen een tijdbom geplaatst in het het Londense Rubens-hotel. Deze - bom werd afgelopen zondag ge vonden en onschadelijk gemaakt. Hoewel de politie vermoedt de eenheid van de IRA te hebben op gerold vóór deze meer bommen kon plaatsen, wordt geen enkel ri sico genomen en worden in ieder geval de grote hotels in alle betrok ken badplaatsen onderzocht. Het was de bedoeling van de IRA om halverwege juli een spoor van terreur door gewoonlijk drukbe zochte badplaatsen als Bourne mouth, Blackpool, Brighton, Dover en Great Yarmouth te trek- ken door iri elke van deze plaatsen bommen tot ontploffing te laten brengen. Dat de IRA kennelijk voor deze tactiek heeft gekozen, betekent een huiveringwekkende verande ring: de republikeinse beweging heeft zich tot dusver steeds op het standpunt gesteld in de eerste plaats doelwitten als militairen, po litiemensen en politici te willen treffen. De bommen, aldus de verijdelde BEIROET (AFP/AP/Rtr.) - De lei plannen van de IRA, zouden wor- - der van de sji'itische Amal-mili- den uitgerust met tijdmechanis- tie, NabihBerri, heeft vanochtend men die weken van te voren kun- aangekondigd dat één van de nen worden ingesteld. Een verge- veertig Amerikaanse gijzelaars in lijkbaar tijdmechanisme werd vo- Beiroet zal worden vrijgelaten, rig jaar oktober gebruikt bij de Het gaat om de 48-jarige James bomaanslag op het Grand Hotel in Palmer, die hartklachten heeft. Brighton, waarbij vijf mensen het Hij was zelf aanwezig bij de pers leven verloren. conferentie, die Berri gaf om de Top AbvaKabo niet blij met sportsponsering ZWOLLE (GPD) - De Zwolse afdeling van de AbvaKabo gaat de plaatselijke handbalclub Ty foon sponsoren. De afdeling hoopt op die manier meer naambekendheid te krijgen. De sponsoring kwam tot stand zonder overleg met het hoofd bestuur in Zoetermeer, dat niet erg gelukkig is met het initia tief. Volgens voorlichter A. de Kwant heeft de afdeling niet het recht om zo'n besluit eigen machtig te nemen en zal er nog uitgebreid over de zaak worden gesproken. De Kwant: "We zijn er zeker niet gelukkig mee als dit een algemene trend gaat worden. We zijn tegen sponso ring vanwege de hele vercom mercialisering van de sport". Het sponsoringscontract is voor een seizoen afgesloten. Hoeveel geld er mee is ge moeid, wil de afdeling niet zeg gen. Unica tuinstoel, lichtgewicht en inklap baar. Met fleurige loper. Ideale meeneem stoel. Perstuk Zolang de voorraad strekt verkrijgbaar bij Albert Heijn: LEIDERDORP, Winkelhof 29. TORONTO (AP) - Een van de twee sikhs, die de Amerikaanse fe derale politie FBI zoekt wegens een moordcomplot tegen de India se premier Rajiv Gandhi en de ex plosie in de Indiase Boeing, heeft in een trainingskamp voor militai re huurlingen in de Amerikaanse staat Alabama geleerd om te gaan met explosieven en andere terro ristische strijdmiddelen. Dit heeft de Canadese krant Glo be and Mail gisteren gemeld. De twee gezochte sikhs, Lal Singh en Ammand Singh, die volgens de FBI de wijk hebben genomen naar Canada, worden ook verdacht van betrokkenheid bij de explosie van bagage op de luchthaven Narita van Tokio. Kettingbotsing ROTTERDAM (ANP) - Bij een ket tingbotsing net buiten de Hei- nenoordtunnel zijn vanmorgen ze ven mensen licht gewond geraakt. Bij het ongeluk waren volgens de politie meer dan dertig auto's be trokken. Het ongeluk gebeurde even na tien uur, vermoedelijk als gevolg van hevige regenval, aldus een woordvoerder van de rijkspoli tie in Dordrecht. DEN HAAG/WASSENAAR - De Raad van State beslist morgen of prinses Christina in Wassenaar mag komen wonen. Dan zal name lijk uitspraak worden gedaan in een schorsingszaak, die de Alge mene Vereniging voor Natuurbe scherming Den Haag en omstre ken heeft aangespannen tegen de voorgenomen bouw van een villa in het Wassenaars landgoed De Horsten. Een bouw, waartegen noch de gemeente Wassenaar noch de pro vincie bezwaren heeft. "Je moet natuurlijk van goeden huize ko men als je een landgoed in De Hor sten wilt bouwen, maar dat is met de familie Guillermo het geval", verduidelijkte een woordvoerder gisteren bij de Raad van State nog maals het provinciaal 'ja'. De vereniging hekelde de pro vinciale toestemming voor de bouw. Volgens haar druist de toe stemming in tegen bet beleid van. de provincie zelf. Bovendien moet de gemeente veel te veel van het bestemmingsplan afwijken om toestemming voor de bouw van de villa te geven, aldus de woordvoer der. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, mr. Kapteijn, meldde op voorhand zich zorgen te maken over de ver keersafwikkeling na de komst van de familie Guillermo. "Maar niet alleen dit gezin - er kan over twin tig jaar wel een heel andere familie n", aldus mr. Kapteijn. DEN HAAG - Staatssecretaris Ko ning (financiën) zal niet hoeven af treden vanwege zijn directe be moeienis met verscheidene belas tingaanslagen, waaronder die van Avro-directeur Wibo van der Linde en een persoonlijke relatie. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is wel van oordeel dat de WD-be- windsman elke schijn van vriend jespolitiek had moeten vermijden, maar zal geen motie van wantrou wen indienen. Zo'n motie heeft ook weinig kans van slagen. Zowel WD als CDA zijn van mening dat Koning zijn boekje niet te buiten is gegaan. De coalitiepartners zijn weliswaar 'niet gelukkig' met het optreden van de staatssecretaris in een aan tal onderzochte gevallen, maar wil len daaraan geen politieke conse quenties verbinden. Ook de PvdA- kamerleden zijn niet eensgezind van mehing dat Konings positie in het kabinet onhoudbaar is gewor den. De 'affaire' rond Koning werd twee weken geleden aan het rollen gebracht door een publikatie in het weekblad Vrij Nederland, dat on der meer bekend maakte dat Ko ning een oude belastingaanslag van Wibo van de Linde tegen de adviezen van de belastinginspectie in had verlaagd. (zie ook pagina 9) Volgens de Canadese krant zou den Lal Singh en drie andere sikhs in november twee weken een cur sus terrorisme hebben gevolgd in een particulier trainingskamp voor gevechtscommando's in Alabama. 'Ze wilden na hun training terug naar India om te fungeren als com mando's voor de afscheidingsbe weging van sikhs,' zo werd de eige naar van het kamp, Frank Camper, geciteerd. vrijlating bekend te maken. noemde de Franse en de Zwitser- Berri heeft vanochtend gezegd se ambassade als mogelijkheid, bereid te zijn de 39 gijzelaars over te brengen naar een westerse am- Medewerkers van het Rode bassade in Beiroet of Damascus. Kruis, onder wie een dokter, heb- Voorwaarde is dat de gijzelaars ben gisteravond alle 40 Ameri- daar blijven totdat Israël tege- kaanse gijzelaars in Beiroet be- moet is gekomen aan de eisen van zocht en met allen gesproken zon de kapers en de Libanese gevan- der aanwezigheid van derden, genen heeft vrijgelaten. Berri (zie ook pag. 7) Q] Ja, ik pak dat proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend i de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik pak dat kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode. .Tel,. Plaats. r het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1