GRANDIOOS VAKANTIEFESTIVAL DAAR KAN GEEN OPRUIMING MEER TEGENOP! 595.- VN 40 jaar: erger voorkomen ^SlIlUAN1- "winkelwaarde- CDA: minder kerntaken bij plaatsing raketten Schoo zet zich af tegen Verschraald beeld' beleid Geslaagd! WOENSDAG 26 JUNI 1985 PAGINA 15 Bij zijn aankomst op vliegbasis Valkenburg werd vice-president Bush gisteravond verwelkomd door premier Lubbers en minister Van den Broek. (foto anp) DEN HAAG (GPD) - «en CDA- delegatie heeft de Amerikaanse vi ce-president Bush vanmorgen tij dens een werkontbijt voorgehou den dat plaatsing van kruisraket ten gepaard moet gaan met het af stoten van andere kernwapenta- ken. Ook kreeg Bush te horen dat het Strategische Defensie Initiatief (SDI) 'destabiliserende effecten' kan hebben. Bush arriveerde gis teravond voor een kort bezoek. Het CDA gaf niet aan hoeveel ta ken Nederland zou moeten afsto ten. Tussen de beide regeringspar tijen bestaan daarover menings verschillen. Volgens" CD A-defen siespecialist De Boer is niet ge sproken over de Amerikaanse uit nodiging om deel te nemen aan SDI. "Wij hebben Bush onze aarze lingen voorgehouden. Met name ook voor het gevaar van ontkoppe ling tussen de defensie van Ameri ka en die van Europa", aldus De Boer. Bush prees gisteren tijdens een diner op het Binnenhof premier Lubbers voor diens handig opere ren ten tijde van het rakettenbe- sluit vorig jaar juni, waarmee Lub bers een kabinetscrisis wist te ver mijden. relaties met ontwikkelingslanden intensiveren zich juist op velerlei terreinen". De minister sprak tijdens een bij eenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). De ze viering werd ook bijgewoond door koningin Beatrix. Schoo zei dat het KIT door de be zuinigingen moeilijke jaren achter de rug heeft, maar daardoor mede werd gedwongen zichzelf beter te organiseren. Nu kan het instituut volgens de minister beter en soepe ler worden ingezet in het Neder landse ontwikkelingsbeleid. AMSTERDAM (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) heeft zich gisteren in Amster dam afgezet tegen het wat zij noemde 'verschraalde beeld' van haar beleid. Zij wees erop dat haar beleid soms wordt gezien als 'een soort economische politiek' waar voor beter een minister van inter nationale economische betrekkin gen had kunnen worden aange steld. De discussie over ontwikkelings samenwerking is "lange tijd gedo mineerd door economen", aldus de minister: "In werkelijkheid is er iets heel anders aan de hand. De „Wij, de volken van de Verenigde Naties..." luidt de aanhef van het Handvest van de Verenigde Naties dat vandaag 40 jaar en circa 150 gewapende conflicten geleden werd ondertekend. Deze plechtige gebeurtenis op 26 juni 1945 vormde de afsluiting van een confe rentie in San Francisco die negen weken eerder was begonnen. Doel van de bijeenkomst, waar afgevaardigden uit 50 landen ver tegenwoordigd waren, was het opstellen van een blauwdruk voor de na-oorlogse vrede en ontwikkeling. Met de ondertekening was de oprichting van een nieuwe wereldorganisatie als opvolger van de ter ziele gegane Volkenbond een feit. Het Handvest trad op 24 oktober 1945 in werking. Deze dag wordt sindsdien gevierd als de „Dag van de Verenigde Naties". Toen de delegaties in april voor het eerst in San Francisco bij eenkwamen, was de onvoorwaardelijke overgave van nazi-Duits- land (op 8 mei) nog twee weken verwijderd. Adolf Hitler en Benito Mussolini leefden hun laatste dagen. Hitier pleegde toen de Sow- jet-troepen zijn bunker in Berlijn naderden op 30 april zelfmoord en Mussolini werd op 28 april door Italiaanse partizanen doodge schoten. Het einde van de oorlog in de Pacific leek echter nog ver weg. Maar weinigen konden voorzien dat Japan binnen vier maanden, na de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki, gedwongen zou- worden zich over te geven. Het nucleaire tijdperk was nog niet begonnen. Roosevelt Voorzitter van de conferentie was de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Edward Stettinius. Andere hoofdpersonen waren onder andere Vjatsjeslav Molotov, de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden en Clement Attlee (beiden uit Groot-Brittannië), T.V. Soong (China), Paul-Henri Spaak (België) en de Zuidafrikaanse veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts. Smuts was indertijd ook betrokken geweest bij de totstandko ming van het Volkenbond verdrag. Nederland stuurde zijn minis ter van buitenlandse zaken, E.N. van Kleffens. Tijdens de conferentie werd herhaaldelijk verwezen naar de op 12 april 1945 overleden Amerikaanse president Franklin Roose velt, van wie de naam „Verenigde Naties" afkomstig was. De tot standkoming van de VN zou de bekroning van zijn levenswerk hebben betekend. De basis voor de VN werd reeds tijdens de Tweede Wereldoor log gelegd. Op 14 augustus 1941 publiceerden president Roosevelt en de Britse premier Winston Churchill het Atlantisch Handvest, een plan tot reorganisatie van de wereld op democratische en vreedzame basis. In dit Handvest was een aantal beginselen opge nomen over de gezamenlijke strijd tegen de fascistische regimes en de wijze waarop in de na-oorlogse wereld de vrede verzekerd zou moeten worden. Op 12 januari 1942 werden deze principes in de Verklaring van de Verenigde Naties onderschreven door 26 landen, waaronder Nederland, die alle in oorlog waren met de As-mogendheden - Duitsland, Italië en Japan. In de verklaring van Moskou (30 oktober 1943) erkenden de VS, de Sowjet-Unie, China en Groot-Brittannië „de noodzaak om zo spoedig mogelijk een algemene internationale organisatie tot stand te brengen, gegrondvest op het beginsel van gelijke soeve reiniteit van alle vredelievende staten, en waarvan alle vredelie vende staten, groot of klein, lid kunnen zijn, ten einde de handha ving te verzekeren van internationale vrede en veiligheid". Machteloos De belangrijkste voorbereidende werkzaamheden hadden ech ter plaats op de conferenties in Dumberton Oaks (augustus tot oktober 1944) en Jalta (februari 1945). In Dumberton Oaks werd door de VS, de Sovjetunie, China en Groot-Brittannië lering ge trokken uit de machteloosheid van de Volkenbond tegenover agressieve staten. Hun vertegenwoordigers spraken af dat de Gro te Vijf (inclusief het niet aanwezige Frankrijk) permanent lid zou den zijn van een apart orgaan - de Veiligheidsraad - waarin ge waakt zou worden over de wereldvrede. De overige landen kon den lid worden van een Algemene Vergadering. Vetorecht Een van de hete hangijzers was ook de wijze van besluitvorming in de verschillende VN-organen en met name het vetorecht van de Grote Vijf in de Veiligheidsraad. Vooral van de zijde van de kleine re landen, onder aanvoering van Australië, kwam hierop kritiek. Nederland dat indertijd nog de illusie koesterde een fol als mid Roosevelt en Truman: droom delgrote mogendheid te kunnen spelen, probeerde voor deze cate gorie van staten een bijzondere positie te verkrijgen. Maar alle pogingen om het vetorecht te beperken faalden door verzet van de Grote Vijf. Deze landen betoogden dat, wilden zij zich van hun taak - het handhaven van de wereldvrede - kunnen kwijten, zij eensgezind en eenstemmig moesten samenwerken. Hoe mooi dit destijds ook klonk, de ware reden voor het vast houden aan het vetorecht was juist gelegen in de verwachting dat men het in de toekomst wel eens niet altijd eens zou zijn. Door het vetorecht werd voorkomen dat er ingrijpende beslissingen geno men zouden kunnen worden tegen de wil van één van hen. Dit zou immers kunnen leiden tot ernstige onderlingen conflicten en mo gelijk zelfs het uiteenvallen van de VN-organisatie. Volgens de onlangs overleden polemoloog en volkenrechtsgeleerde B.V.A. Röling beseften de Grote Vijf van het begin af aan dat de VN bij een conflict tussen de supermachten machteloos zouden zijn. Door het vetorecht zou het beginsel van 'collectieve veiligheid' nooit gericht kunnen zijn tegen een permanent lid. In San Francisco werd overeenstemming bereikt over de vier doelstellingen van de VN-organisatie. Deze zijn vastgelegd in het Handvest, dat in zijn geheel uit 111 artikelen bestaat. Kortweg komen deze doelstellingen neer op: 1. handhaving van de internationale vrede en veiligheid door mid del van gemeenschappelijke maatregelen (het zogenaamde begin sel van collectieve veiligheid); 2. het ontwikkelen van vriendschappelijke betrekkingen tussen de volken op basis van het beginsel van gelijke rechten en zelfbe schikking der volken; 3. streven naar internationale samenwerking bij het oplossen van vraagstukken van economische, sociale, culturele of humanitaire aard; 4. het zijn van een centrum om de pogingen der volken tot het bereiken van deze doeleinden met elkaar in overeenstemming te brengen. V erwachtingen Volgens een onlangs verschenen VN-rapport zijn bij de onge veer 150 gewapende conflicten sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog circa 20 miljoen mensen om het leven gekomen, een gemiddelde van ruim 1360 doden door geweld per dag. Mede hier om is men er zich binnen de VN-organisatie van bewust dat de VN voor velen niet heeft beantwoord aan de verwachtingen, hetgeen in veel landen heeft geleid tot desillusie en teleurstelling. Dit on danks het feit dat een andere studie heeft uitgewezen dat de VN in staat is gebleken ongeveer de helft van het aantal na-oorlogse poli tieke incidenten en crises tot een oplossing te brengen. Wat dit aspect betreft hebben de woorden van Röling ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de VN in 1970 nog niets aan actualiteit ingeboet. Hij zei: „Het is moeilijk de VN naar waarde te schatten... De belangrijkste belemmering om de werkelijkheid recht te doen geldt bij elke evaluatie van vredespolitiek en van offers gebracht ten bate van de vrede. De oorlog die niet verhin derd werd is duidelijk in zijn verschrikkelijkheid, de voorkomen oorlog kan nauwelijks tot de verbeelding spreken". (ANP) LEIDEN - Aan de Leidse school voor meao zijn de volgende kandidaten ge slaagd: J. Aarnoutse, K. Agema, M. Anker, A. Augustinus, J. Baas, T. Bakker, M. Bax, R. Becker Hof, J. Beelen, Y. Bekker, M. de Berg, C. Beurze, A. Bijnsdorp, H. de Bode, M. Boer, O. Braxhoofden, B. Bregman, E. Broekes, R. Buurman, S. Cornet, J. v. Dijk, M. Dijst, M. Dongel- mans, R. Dorrepaal, M. van der Drift, C. Drijver, M. Drontman, N. van Duijn, R. van der Eist, J. van Eijk, I. Francois, R. van Gemeren, M. Godijn, R. Goudkuil, A. de Graaf, M. de Groot, G. Heemskerk, J. den Heijer, P. Heijliger, M. Hijman, P. Hoitink, L. van der Hulst, H. Janssen, R. Janssen, A. Jongeleen, J. Jonker, I. Kanbier, M. van Klaveren, J. Kliffen, C. Klop, B. Kok, J. van der Kolk, R. van der Kolk, T. Kortekaas, I. Krijbolder, J. Kromhout, P. Kuijken, P. Kuiper, I. van Leeuwen, R. van Leeuwen, Y. van Leeu wen, M. Lek, J. Looijen, H. van der Meer, J. van der Meij, N. Montfrooij, T. de Mooij, M. van der Most, E. Mulder, R. Netten, M. van Nierop, P. Nusselein, J. van Oostende, H. van Oosterhoud, N. van Oosterom, S. van Osch, Y. Ouds hoorn, H. Ouwersloot, A. Passchier, R. Peijster, F. Pel, R. Perreün, L. van der Poel, P. Poelman, H. van Reenen, P. Ro- meijn, J. Roozen, J.. Sassen, H. Schou ten, F. Seegers, H. Slootweg, A. Sneeuw, E. Souverijn, P. Spek, M. Spi- ker, D. Starkenburg, A. Stolk, M. van Trierum, C. Valk, E. Valkenburg, A. van Veen, W. van Veen. J. Veenswyk, P. Vergeer, B. Vergunst, H. Verhaar, K. Vermeer, J. Vermeulen, H. Verweij, J. Vlieland, H. Vogelenzang, T. van der Voort, R. Vos, E. de Vries, P. Waegema- kers, C. Walsarie, M. Wassenaar, S. Was sing, M. Wegman, W. Wensveen, H. van Wieringen, A. Wildschut, E. de Winter, J. Wolters, S. Wolthaus, A. Zandbergen, R. van Zeijl, M. Zuijderduyn. - 'Het geheime dagboek van Adriaan Mole 13 3/4 jaar' is een vrolyk boek van- Sue Townsend, die alle rampen de re- laat passeren die dertienjarigen heel jongen. Fontein, prijs 22,50. - 'De wereld van Anne Frank'. Het boek geeft tweetalig (Nederlands en En gels) een beeld van Anne Franks leven, de tijd waarin zij leefde en de histori sche ontwikkelingen tussen 1929 en 1945. Er zijn zeer veel foto's in opgeno- Vakantie is feestvieren. En bij feestvieren in de disco, f op 'n terras, tijdens 't diner of 'n romantische strandwandeling horen mooie dingen. Dat heeft uw juwelier goed begrepen en daarom is onze winkel alvast hele maal in de vakantiesfeer. Met aanbiedingen die daar bij horen. Welkom, welcome, willkommen, bienvenu. deieb°a (bod, a ,\\eeng® te heffen: briljant entourage ringen bezaaiJmet diamantjes. Voorbeeld: Mooi op je bruine huid. Royale I4krt gouden graveerplaat, waarin we gratis uw naam gra veren. Of die van iemand ande,s Van 199,-nu Om de boot. de bus. de trein, de DC-10 niet te missen: robuust jongenshorloge met datum, sec-wijzer en duidelijke wijzerplaat Van99_nu (Aanbiedingen zijn geldig van 27 t/m 29 juni of zolang de voorraad strekt) Internationale klasse: gouden armbanden bezet met diaman ten of briljanten. Prijsvoordelen: n 3.500,-nu 1.750,- 1.700,- r We zijn zuinig op uw vakantie geld Daarom kost dit double herenhorloge met leren band, sec-wijzer en Zwiters quartz uurwerk yan ]79_r knopjes v Vele soorten en smaken glad of met facet, nu vanaf Al blijft u de hele vakantie onder water, dit waterdicht dameshorloge met datum, sec - wijzer enstalen band geeft geen krimp. yan 395 Fraai flaneren op de boulevard of in het maanlicht met gouden oorknoppen met briljant, robijn, smaragd of blauw saffier. Voorbeeld van 760,— Van 119,-n

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15