AUTO Seat zet derde model op hetzelfde onderstel lajkfeernuife&tfyte 7,98 1,59 1,98 .est Voor verdere informatie en voor een proefrit kamsteeg |©@)vag DEVLEESCHMEESTERS WOENSDAG 26 JUNI 1985 PAGINA 11 Samengesteld door Koos Post fi Olè - i\ -i T Citroëns BX-programma omvat al veertien versies Citroën Nederland komt volgende maand met een supersnelle BX Sport, die een topsnelheid van tegen de 200 kilometer per uur kan halen. Tegelijkertijd begint in Frankrijk de verkoop van de BX Break. Deze stationwagen zal in drie uitvoeringen op de markt komen. Te zijner tijd zullen zij ook in Nederland te koop zijn. Door deze aanvullingen komt het BX-programma op maar liefst veertien versies. In totaal bouwde Citroën tot nu toe een half mil joen BX'en. Wat de BX Sport betreft, de Franse fabriek bouwt er voorlopig niet meer 2500. In de neus van dit snelste model uit de groeiende BX-serie zit een motor van 1905 cc, die bij 5800 toeren per minuut een vermoeen van 126 pk kan produceren. Daarmee kan vanuit stilstand binnen de 9 seconden een snelheid van 100 km/uur wor den bereikt. Dit is mede te danken aan de verbetering van de stroomlijning, waardoor de weerstandscoëfficiënt werd terugge bracht naar cw 0.325. De BX Break zal op basis van drie motortypen en twee uitrus tingsniveaus leverbaar worden: de BX Break 16 RS (1590 cc benzi ne, 94 pk), de BX Break 19 TRS (1905 cc benzine, 105 pk) en de BX Break 19 RD (1905 cc diesel, 65 pk). De prijs van de BX Sport zal ongeveer 35 mille gaan bedragen, de prijzen van de Breaks zullen bekend worden als de levering begint. Het Spaanse 'automerk Seat komt in september met een nieuw model (de 'Malaga') op de Nederlandse markt. Een middenklas vierdeurs wagen, waarvan de prijslijst vermoe delijk in buurt van de twintig mille zal beginnen. De klant kan kiezen uit drie door Por sche ontwikkelde motoren: 1,2 en 1,5 liter benzinemotoren en een 1,7 liter diesel. Nu is nieuw in dit geval wel een betrekkelijk begrip, want op nieuw heeft Seat een andere car rosserie op hetzelfde onderstel ge zet en uitgerust met dezelfde mo toren. De Ibiza, de Ronda en de Malaga hebben in feite precies de zelfde basis. Nu is dat niet zo verwonderlijk, want zoals men zich wellicht zal herinneren heeft Seat na het stuk lopen van het huwelijk met Fiat zo'n vijf jaar geleden moeten roeien met uiterst beperkte rie men. Weliswaar mocht men met wat gewijzigde Fiat-modellen nog een tijdje verder en nam de staat de weinig florerende inboedel over, het was bittere noodzaak om zo snel mogelijk met eigen model len een eigen gezicht te tonen om het Seat-schip van volledige on dergang te behoeden. Men ging daarbij voortvarend te werk. Wat niet in eigen huis was werd elders gekocht. Vormgeving bij 'meester' Giugiaro, carrosserie- bouw bij Karmann en motoront wikkeling bij Porsche. En vooral werd voor de organisatie toenade ring gezocht bij Volkswagen. Zo strak zijn de banden met het VW- Audi-concern aangehaald dat de Spaanse fabriek reeds VW Polo's en Passats bouwt en alle Seat-dea lers in Spanje ook VW's en Audi's verkopen. Het ziet er naar uit dat Volkswagen in snel tempo de Na Ronda en Ibiza nu de Malaga plaats inneemt die Fiat leeg heeft achtergelaten. Bij Seat heeft men overigens nooit onder stoelen of banken ge stoken dat men zich erg gelukkig voelt met al die in het buitenland gekochte steun. Integendeel, men komt er rond voor uit dat het suc ces van de laatste tijd voor een niet te onderschatten deel is te danken aan die 'vreemde' hulp. En nu hamert de fabriek er weer met veel nadruk op dat met de sa menwerking met Volkswagen ook de kwaliteitscontrole van het Wolfburgse concern in huis is ge haald. Er staan Westduitsers bij de banden waarop de Polo's en de Passats worden gemaakt. Maar van die banden rollen ook de Seats en die delen dus in de gron digheid waarmee de Duitsers het produkt controleren. Omdat Seat grote haast had met het op de markt brengen van ei gen modellen heeft men het zich zelf niet moeilijk gemaakt. De vijf- deurs Ronda diende als uitgangs punt. Aan die Ronda is nog duide lijk af te zien dat het een van de Fiat Ritmo afgeleid model is,, al heeft de Internationale Kamer van Koophandel in Parijs na een ver bitterd gevecht vastgesteld dat de veranderingen voldoende waren om het model toch een Seat te kunnen noemen. Het onderstel van de Ronda is echter gebruikt om er de Ibiza op te zetten. Een kleiner model welis waar, waarbij de wielen de grootte van de tweedeurs carrossserie hebben bepaald. En nu heeft Seat datzelfde onderstel ook als basis laten dienen voor de Malaga, met een zowel over de voor- als de achteras overhangende carrosse rie. Een bijna dertig centimeter langere carrosserie dan de Rbnda derhalve. En dat heeft tot prettig veel binnenruimte en een fikse kofferbak geleid. In het vooronder zitten weer de door Porsche ontwikkelde en met veel waardering ontvangen, erg soepele en leuk zuinige motoren. De 1200 cc krachtbron is een tik keltje aan de lichte kant voor de grotere Malaga, maar met de 1500 cc motor kan men uitstekend uit de voeten. Dat heb ik kunnen er varen tijdens enkele proefritten rondom de plaatsen waaraan Seat- modellen hun naam hebben ont leend: Ronda en Malaga. Binnen afzienbare tijd staat er nog een kleiner model naast met een ook al bij voorbaat bekende naam: de Marbella. Er is op onderdelen best kritiek te leveren op het nieuwe produkt van Seat. Zoals destijds ook de Ibiza niet feilloos functioneerde toen hij te water werd gelaten. Maar zoals de enthousiaste presi dent-directeur Diaz Ruiz opmerk te tijdens de persintroductie van de Malaga heeft de fabriek toen bewust dat risico genomen. Men had kunnen wachten tot alle kin derziekten waren overwonnen, maar dat had Seat de goede ver koopresultaten gemist die men nu ondanks die kleine mankementen heeft geboekt. Seat bijvoorbeeld was in de eerste drie maanden van dit jaar een van de weinig merken die een grote groei registreerde. Een groei die de fabriek maar al te hard nodig heeft. En die veel voor het imago van het merk betekent. Voor de ontwikkeling van de Malaga heeft men meer tijd ter be schikking gehad. Dus is men grondiger te werk gegaan. Zo De Seat Malaga grondig zelfs, dat de fabriek twee dagen gesloten is geweest om het gehele personeel - van hoog tot laag - te kunnen voorbereiden op en te instrueren over de komst van de Malaga en te kunnen door dringen van de bittere noodzaak van kwaliteitscontrole. De Malaga wordt zoals gezegd met drie motoren uitgebracht. De 1200 cc benzinemotor levert een vermogen van 63 pk, wat goed is voor een topsnelheid van 150 km/ uur. De 1500 cc, eveneens een 'sys- teem-Porsche' benzinemotor, pro duceert 85 pk en haalt 165 km/uur. De 1714 cc dieselmotor (die ik ove rigens nog niet heb kunnen rij den) geeft 55 pk af, wat tot een top van 145 km/ uur kan leiden. De exacte prijzen zullen pas be kend worden als in september de levering in Nederland begint. Om te beginnen wat cijfers. Bijna elf jaar geleden begon Volkswagen met de produktie van de Golf. Er zijn er inmiddels ruim zeven miljoen van de band gelopen. De eerste editie haalde een oplage van 6,2 miljoen stuks. De tweede editie nadert alweer zijn eerste miljoen. Van die ruim zeven miljoen Golfs hebben een kleine twee mil joen een diesel- of een turbo-die selmotor. De geheel door Volks wagen ontwikkelde Golf diesel kwam in 1976 in produktie. Ik kan mij er vandaag de dag nog over verwonderen, dat de internationa le jury van autojournalisten die elk jaar een auto van het jaar kiest, toen niet het baanbrekende werk heeft onderkend dat de Volkswagen-fabriek met het uit brengen van die eerste kleine die sel heeft verricht. Dieselmotoren waren tot dat moment voorbehouden voor het vrachtvervoer en bepaalde mer ken grote personenauto's, met Mercedes als grote koploper. Volkswagen werd de eerste pro ducent van dieselpersonenauto's in de kleinere middenklasse, waarin het - zoals bekend mag worden geacht - inmiddels we melt van de dieseltjes. Om een modewoord te gebrui ken, Volkswagen is een 'trendset ter' geweest. Het concern in Wolfsburg heeft een ontwikkeling op gang gebracht, die er toe kon leiden dat het percentage diesels bv in ons land vorig jaar de enor me sprong van 9,5 naar iets boven de 13 procent kon maken. Deze ontwikkeling is boven alles te danken aan het feit dat diesels nu niet meer beperkt zijn tot alleen de duurdere modellen, maar in al le klassen zijn te vinden. Het kilo- metrage, waarbij dieselrijden aan trekkelijk wordt, is dus belangrijk lager komen te liggen. Het is inmiddels genoegzaam bekend hoe geweldig die diesels zich ook technisch hebben ont wikkeld. In niets doen zij meer denken aan de stinkerige, kabali- ge en trage krachtbronnen van weleer. Het zijn rustige draaiende, pittige machientjes geworden, die vooral op langere afstanden zeer zuinig en uiterst stabiel hun werk willen doen. Hoe groot die vrijwel geruisloze technische evolutie is geweest blijkt het beste als men vandaag de dag de top van de Golf-diesel- lijn in handen krijgt: de Golf GTD. De turbo-diesel dus. Beslist geen goedkope wagen. Ruim 32.000 gulden. Maar ik ben het volledig met de man van het tank station eens, bij wie het recht uit het uit het hart opborrelde: 'Het is een hele hap geld, maar eigenlijk zouden de meesten dat moeten kopen'. Nu zag die man de wagen op zijn allergunstigste moment, na melijk aan de pomp. Want daar kan men het voordeel van het zeer zuinige verbruik in harde guldens vertaald zien. En zo'n Golf turbo diesel is inderdaad verbluffend zuinig. Het is niet eens een kunst om met die wagen meer dan twin tig kilometer uit een liter dieselo lie te halen... Natuurlijk, onder bepaalde wat minder gelukkige omstandighe den en als men heel hard jakkert met dat stuk venijn (dat gemakke lijk 160 km per uur kan draaien) zal men geen één op twintig ha len, maar er toch altijd dicht in de buurt blijven. Maar als men rustig rijdt (en dan denk ik aan snelhe den van 120 tot 130 km/uur), dan zal men wellicht nóg gunstiger uitkomen. Met dit vriendelijke verbruik voor ogen en het verschil in prijs tussen benzine en diesel - zowel in binnen- als in buitenland - in ge dachten, zal men niet kunnen ont kennen dat deze Golf turbo-diesel een zeker voor de portemonnee erg prettige kar is. Het overslag punt - waarbij men de hogere aanschaffingsprijs heeft terugver diend door de lagere brandstof prijs zal dus reeds bij een laag kilometrage al kunnen worden bereikt. Een kwestie van rekenen. De prestaties worden onder de motorkap verzorgd door een krachtbron met een inhoud van 1588 cc. Dezelfde die in de norma le Golf diesel voor 54 paarde- krachten kan zorgen, maar dank zij de aangehangen turbocom pressor in deze Golf-versie maar liefst 70 paardekrachten in het ga reel brengt. Die kunnen de ruim 900 kilo wegende wagen gemak kelijk naar die hoge top sleuren en de rijder praktisch doen verge ten dat hij met een diesel op stap Dat zou geheel vergeten worden als de motor nog stiller was. Want al die prestaties worden niet ge ruisloos geleverd. Het is onzin om te zeggen dat deze dieselmotor r/1 UtO rv l 1 \llegaar Dieselmarkt in de VS ingestort De markt voor personenauto's met dieselmotor is in Amerika vrijwel volledig ingestort. Dit is vooral te wijten aan de ge stegen prijs. Temeer omdat benzi ne weer volop tegen redelijke prijs verkrijgbaar is. Dat heeft de vraag naar diesel tot bijna nul ge reduceerd. General Motors heeft dan ook besloten te stoppen met de produk tie van de grotere dieselmotoren, de zes en acht cilinders. In de per sonenauto-sector is nu alleen de kleine Chevette met een viercilin- der dieselmotor nog verkrijgbaar. In autokringen wordt aangeno men dat General Motors mede tot deze stap is gekomen omdat de steeds strenger worden voorschrif ten voor uitlaatgassen het concern tot kostbare aanpassingen zouden advertentie Oegstgeest-Leiderdorp-Voorschoten Katwijk-Lisse-Hillegom hebben gedwongen op een moment dat er nagenoeg geen vraag meer is naar zulke dieselmotoren. Ook Ford heeft stappen geno men. Het concern heeft een bestel ling van 190.000 dieselmotoren bij BMW herroepen. Ford er er ge woon niet zoveel nodig. Men zal voorlopig met een afname van 4.000 stuks volstaan. Over de fi nanciële regeling van deze tegen slag voor BMW wordt nog ge praat. Nissan één Nissan was vorig jaar weer de meest verkochte Japanse auto in Europa. Voor de twaalfde achter eenvolgende keer. In heel Europa werden vorig jaar 9,6 miljoen auto's verkocht. Daar waren meer dan een miljoen Japanners bij. Nissans aandeel daarin bedroeg 283.000 auto's. En het merk is doende zijn posi tie nog verder te versterken. In Spanje is net een fabriek in ge bruik genomen. In Engeland is er één in de maak. En in Amsterdam zal deze zomer het onderdelencen- trum volledig operationeel zijn en onderdelen kunnen leveren aan geheel continentaal Europa. Saab 900 E Saab heeft een nieuw basismo del in de 900-serie uitgebracht in de vorm van een vierdeurs sedan met handgeschakélde vier-ver- snellingsbak. Deze wagen - de Saab 900 E (Economy) - verschijnt in de prijs lijst voor 32.500. Daarmee is de ze nieuwe 900-versie de laagst ge prijsde aanbieding in het Saab- programma. Bovenaan staat de Saab 9000 Turbo 16 van bijna 70 mille. net zo kalm draait als de benzine motor. Stationair draaiend na een koude start is hij zelfs rumoerig. Dat gaat echter snel voorbij, dan kabbelt hèt dieselgeluid veel vriendelijker voort. Maar men blijft die dieselbrom voortdurend horen. Ik vond hem echter niet hinderlijk. Het heeft verder weinig zin na al die jaren, dat de Golf op de markt is, nog eens alle leuke kanten van de wagen op te sommen. Het is een auto, die in de loop der jaren zijn betrouwbaarheid, bruikbaar heid en duurzaamheid volledig heeft bewezen, wat iedereen heeft ervaren die op weg is gegaan om een gebruikte Golf te kopen. Dan moet men heel diep in de beurs tasten. De tweede versie is met behoud van veel goeds toch nog een ver betering gebleken ten opzichte van zijn directe voorganger. Het is een uiterst volwassen wagen ge worden, die in de praktijk echter één opvallend bezwaar kent: de draaicirkel is nogal groot. En dat breekt bij het manoeuvreren nog wel eens op. Maar verder: in deze Golf turbo diesel vindt men de gehele techni sche ontwikkeling samengebald, die Volkswagen geen tien jaar ge leden op gang heeft gebracht. Het is heel hard gegaan! Technische gegevens Golf GTD. Turbo-dieselmotor van 1588 cc. Ver mogen 70 pk. Compressie verhouding 23:1. Versnellingsbak 4 E. Topsnel heid 160 km/ uur. Acceleratie 0-100 km/uur in 14,5 seconden. Lengte 3985 mm. Gewicht 919 kg. Aanhangwagen geremd 1200 kg. Brandstoftank 55 li ter. Zestienkleppers bij Volkswagen 'Prestige-automobielen' noemt de fabriek zelf de Golf GTI I6V en de Scirocco GTX 16V met topsnelheden, die ruim boven de 200 kilometer per uur uitgaan. De wagens zijn uitgerust met 139 pk sterke motoren, die net even meer dan acht secon den nodig hebben om vanuit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur te komen. 'Wa gens, die zich zonder schroom kunnen meten met internatio naal gerenommeerde sportwa gens', zeggen de persgegevens. Maar bovenal wagens met ui terst soepele en 'goed ademen de' motoren, waarmee met een slakkegang in de vijfde ver snelling kan worden gereden maar waarmee ook langdurig de naald van de snelheidsme ter in de hoogste regionen kan worden gehouden. En dat alles zonder veel kabaal en met een aangenaam laag verbruik van brandstof. Volkswagen heeft jarenlang gewerkt aan de ontwikkeling van deze zestienkleppen moto ren (vier kleppen met cilinder dus). Het is in feite een super- versie van de 1,8 liter motor, die in totaal al in 17 miljoen auto's van het VW-Audi-con- cern is geplaatst. Uit deze motor kan in de normale uitvoering met twee kleppen per cilinder al een vermogen van 100 paarde- krachten worden gehaald, zo als in de rallysport is geble ken. Met verbeterde 'ademha ling' door verdubbeling van het aantal kleppen per cilin der wordt dat dus 139 pk. Uiteraard krijgt men zoiets niet cadeau. De Golf zes tienklepper zal een kleine vijf mille meer gaan kosten dan de gewone Golf GTI, die nu nog op 33 mille staat, maar wan neer de zestienklepper in het najaar beschikbaar komt on getwijfeld meer zal noteren. En zo zal het ook gaan met de Scirocco GTX 16V. Ruim vijf mille meer dan de 'gewone' GTX, nu nog dik 41 mille maar dan zeker meer. Achteruitrij-radar auto Veel (meestal kleine) schadegevallen aan de auto doen zich voor bij het achteruit rijden, bijvoorbeeld bij het insteken op een par keerplaats, in de garage, bij het keren enz. Je moet in zulke situa ties eigenlijk ogen aan de achterkant van de auto hebben. Zo'n „oog" bestaat. Het is de „achteruitrij-radar", een eenvoudig apparaat dat gemakkelijk zelf kan worden gemonteerd. Ingescha keld zendt het ultrasone geluidsgolven uit die teruggekaatst wor den door een obstakel. Dat kan een geparkeerde auto, een boom of lantaarnpaal, de garagemuur of wat dan ook' zijn. Ook een niet opgemerkte kinderfiets die op de oprit van de garage ligt, een plotseling achter de auto langs lopende kleuter kan bij een achter uitsteek-manoeuvre worden geraakt. Het „radar-oog" wordt door een kabel verbonden met een unit die op het dashboard gemonteerd wordt. Zowel hoorbaar als zicht baar geeft deze de nodige informatie. De installatie kan naar wens ingesteld worden, tussen 30 centimeter en 1.70 meter, om op die gekozen afstand een zoemer in werking te zetten. Doet zich bin nen die afstand een obstakel voor, dan hoor je dat duidelijk. Bo vendien kun je op de digitale display duidelijk zien op welke af-, stand de achterkant van de auto zich bevindt t.o.v. een obstakel. Bij een afstand van tien meter beginnen de cijfertjes, om de 10 centimeter verspringend op te lichten. Een plotseling opdoemend (bewegend) obstakel wordt direct gesignaleerd. De achteruitrij-radar (op het belang daarvan is in de recente tv-uitzending op Veilig Verkeersdag geattendeerd) is vooral nuttig als je een caravan, sleeper of aanhanger achter de auto hebt. Voor vrachtwagens bestaat een speciale uitvoering. De elektrische voe ding van het apparaat komt via de sigaretteaansteker uit de auto accu. Het wordt geleverd als inbouwpakket en het kost 435. Verkrijgbaar bij o.a. Dynad in Alkmaar. ADVERTENTIE kilo 13,90 kilo 12,90 Mals stukje Varkensfrikando Originele Hamlapjes Originele Wienerschnitzel 500 gram ?t/ö Gekruide Verse Worstkilo Gemarineerde *7 /i O Haasfiletlapjes500 gram 4 Gekruide Elke 4e Gratis Shoarmaburger100 gr Gegrilde Casselerrib100 gram PROEF VAN HUN BEKWAAMHEID. Leiden: 5 Meiplein, Korevaerstraat, Codi Levendaal.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11