Wisselkoersen blijven zwevend mmm Positieve kijk op economische groei Beursweek Gildegids is het ei van Columbus voor veel ouderen Ambtenarenbonden dagen Rietkerk voor rechter Rotterdam: wie een kuil graaft voor een ander Veel kritiek NCOV op programma CDA ZATERDAG 22 JUNI 1985 ECONOMIE Tokio-verklaring westerse industrielanden TOKIO - Het huidige systeem van zwevende wisselkoersen zal gehandhaafd worden. Dat is de voornaamste conclusie van de 'Tokio-verklaring', die door de ministers van financiën van de belangrijkste westerse industrielanden is aangenomen. Minister van financiën Ruding toonde zich na afloop zeer tevre den met het resultaat van de bij eenkomst. Volgens hem is er geen Achterstallige rente Argentinië zal nog eens 320 mil joen dollar betalen aan achterstalli ge rente op zijn buitenlandse schuld. Dit heeft president William Rhodes van Citicorp, het hoofd van het bankcomité dat de schul den coördineert, vrijdag bekendge maakt. De betaling wordt verricht wan neer de gegevens voor het financie ringsplan 1984/85 voor dat deel van de Argentijnse schuld dat door commerciële banken is geleend, worden verstuurd aan de betrok ken banken. Argentinië is dan de financiële verplichtingen tot aan februari van dit jaar nagekomen. Op 12 juni had Argentinië al 250 miljoen dollar aan achterstallige rente betaald. Automatisering De Rabobankorganisatie heeft de eerste fase van het in 1977 gelan ceerde automatiseringsplan afge sloten. Er is voor f 90 miljoen aan apparatuur en programmatuur bij de 942 plaatelijke Rabobanken in ons land binnengebracht. In de ja ren tot en met 1988 zal nog eens voor f 400 miljoen worden geinves- teerd. Principe-akkoord Werkgevers en bonden in de de tailhandel en het ambacht in de woninginrichting hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een nieuwe cao, die voor ongeveer 13.000 werknemers geldt. In de cao, met een looptijd van vijftien maanden, is in beginsel afgespro ken dat de gemiddelde werkweek in de woninginrichting naar 38 uur gaat door op jaarbasis 92 uur korter te werken. Verder is vastgelegd dat de prijs compensatie wordt ingeleverd ter financiering van de arbeidsvoor waarden met een maximum van drie procent. De uitkering bij ziek te wordt tot honderd procent van het netto loon aangevuld en de vut- leeftijd gaat per 1 januari 1986 van 62 naar 61 jaar. De lonen gaan in de woninginrichting per 1, april 1986 structureel met 1 procent omhoog. Arbitragecommissie De directie van de cacaofabriek De Zaan in Koog aan de Zaan heeft de Voedingsbond FNV gisteren voorgesteld het- conflict over de aanvulling van de WAO-uitkerin- gen aan" een arbitragecommissie voor te leggen. De voedingsbond had de fabriek een ultimatum ge steld tot gistermiddag drie uur om de huidige regeling te handhaven. Volgens een woordvoerder van de bond zullen de leden bij de ca caofabriek vandaag hun mening over het voorstel van de directie kenbaar kunnen maken. enkele basis voor een systeem van vaste wisselkoersen, en dat komt er volgens hem 'de eerste twintig jaar zeker niet'. De ministers van financiën van de 'Groep van Tien' grote indus trielanden bespraken in de Japan se hoofdstad de mogelijkheid van het beperken van de heftige schommelingen in de onderlinge waarde van verschillende mun teenheden. Vooral Frankijk heeft, sinds de economische topconfe rentie in Williamsburg in 1983, aan gedrongen op een systeem dat de variatie in de wisselkoersen aan banden legt. Het Franse voorstel om 'zones' in te voeren die de fluctuatie van de koersen binnen bepaalde grenzen beperken, is in de Tokio-verklaring als 'onrealistisch' van de hand ge wezen. In het communiqué wordt wel erkend dat de koersschomme lingen vaak groot zijn. Aangedron gen wordt op een grotere rol van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) bij het stabiliseren van de wisselkoersen. Concrete maatregelen heeft de belangrijke conferentie niet opge leverd. De deelnemers onder streepten slechts hun voornemen om te streven naar een betere on derlinge afstemming van het natio nale economische beleid op dat van de andere landen. De Japanse minister van finan ciën Takeshita, tevens voorzitter van de vergadering, zei dat de deel nemende landen 'vastbesloten' zijn 'rekening te houden met de uitwer king die het (nationale) economi sche beleid heeft op de internatio nale gemeenschap'. Deze vage be ginselverklaring kan echter de gro te meningsverschillen niet verhul len die er tussen de belangrijkste industrielanden bestaan. De kritiek die er vooral in West- Chinese order van 10 miljoen DELFT (ANP) - Optische Indus trie de Oude Delft gaat de Chinese industriële organisatie Norinco voor ruim f 10 miljoen kennis en apparatuur leveren voor de ver vaardiging van (tweede generatie) helderheidsversterkerbuizen. On der meer zullen ook Chinese tech nici in Nederland een gespeciali seerde opleiding krijgen. Volgens Oldelft kan het contract dat nu is gesloten worden gezien als een vervolg op een al begin 1979 gesloten overeenkomst, die betrek king had op dezelfde technologie. Oldelft bouwde toen in Zuid-China een instituut, waarin nu de nieuw te verwerven technologie zal wor den ingevoerd. AARDGAS - De aardgasprijs voor grootverbruikers zal in het derde kwartaal van dit jaar ongeveer 1 cent lager zijn per kubieke meter dan over het tweede kwartaal het geval was. Dit blijkt uit een mede deling van de Gasunie. De daling van de gasprijs in het derde kwar taal is iets geringer dan in overeen stemming zou zijn met de daling van de stookolieprijzen, aan de hand waarvan de gasprijzen wor den vastgesteld. Europa bestaat op Washington, dat de grote overheidstekorten op de Amerikaans begroting oorzaak zijn van de hoge rentestanden en de overgewaardeerde dollar, valt pre cies onder een dergelijke formule. Maar niemand verwacht dat de Amerikaanse regering zich door deze verklaring gedwongen zal voelen het beleid om te gooien. De bevindingen die zijn vastge legd in de 'Tokio-verklaring', zul len verder worden besproken 'op de ledenvergadering van het IMF, die in oktober van dit jaar in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel bijeenkomt. Minister Ruding zal de voorzitter zijn van die conferen tie. De Stichting Vakonderwijs Horeca heeft gisteren in Zoetermeer exa mens afgenomen van de opleidingen tot restaurantkok en restaurantkel ner. Op de foto: kok Joke van Breugél (rechts) wacht in spanning wat de examinatoren, J. Besuyen (links) en J. den Hollander, over haar.kookpro- dukten op te merken hebben (foto ANP) ROTTERDAM (ANP) - De groot ste ambtenarenbond AbvaKabo doet maandag ook mee in het kort geding dat de CFO, de CMHA en het Ambtenarencentrum voor de president van de Rotterdamse rechtbank hebben aangespannen tegen minister Rietkerk van bin nenlandse zaken vanwege de schorsing van het akkoord dat de bonden onlangs met de gemeente Rotterdam bereikten over verho ging van de onregelmatigheidstoe slag voor de circa 4000 werkne mers in de semi- en volcontinu- dienst. Dit heeft bestuurder S. Doren bos van de AbvaKabo in Rotter dam vrijdag meegedeeld. De Abva Kabo doet niet mee in het kort ge ding dat de andere drie bonden ook tegen de gemeente Rotteram hebben aangespannen. Volgens Dorenbos is het schor singsbesluit van minister Rietkerk onaanvaardbaar en ongeloofwaar dig. Rietkerk heeft immers in ja nuari ook niet ingegrepen in het toen bereikte akkoord over een aanzienlijke onregelmatigheids toeslag voor de rijksloodsen dat minister Smit-Kroes heeft geslo ten, terwjjl niet aannemelijk is te maken dat de situatie van de rijks- loodsen op aanzienlijke wijze af wijkt van die van de werknemers in de semi- en volcontinudienst, al dus Dorenbos. Bovendien dreigt volgens de Ab- vaKabo-bestuurder de huidige on regelmatigheidstoeslag voor de cir ca 3000 Rotterdamse ambtenaren in semi-continudienst door het schorsingsbesluit lager te worden dan hij nu al is. Het college van b en w van de gemeente Rotterdam heeft vrijdag voorgesteld in die gevallen waar door het schorsingsbesluit van mi nister Rietkerk een verlaging zou dreigen de huidige onregelmatig heidstoeslag te bevriezen. Volgens tinudienst 50 a 60 gulden netto per Dorenbos echter is het schorsings- maand meer dan hun vergelijkbare besluit bepalend en niet de hou- collega's bij het rijk en op grond ding van het gemeentebestuur van van het schorsingsbesluit van Riet- Rotterdam. Op dit moment verdie- kerk zou dit extraatje dan weg ko nen de ambtenaren in de semi-con- men te vallen. ROTTERDAM (ANP) - De ge- ming van het RT-terrein gevor- meente Rotterdam moet uit een derd. door haar beheerd fonds van 2,9 miljoen gulden, voor eventuele af vloeiingen van werknemers van Rotterdam Terminal, huur-achter- standen tot een maximum-bedrag van 750.000 gulden van dat bedrijf ten opzichte van de gemeente beta len. Dit heeft de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. F. Ni- vard, gisteren bepaald. Nivard is het met de gemeente eens dat het fonds daarvoor eigen lijk niet bestemd is, maar omdat de gemeente ontruiming van het ter rein van Rotterdam Terminal aan de Wilhelminakade eiste is sprake van een bijzondere omstandigheid op grond waarvan de rechter - vol gens een overeenkomst tussen be drijf, gemeente en vakbonden - de fonds-bestemming kan wijzigen. De gemeente spande het kort ge ding tegen Rotterdam Terminal en de bewindvoerder aan om uitsluit sel van de rechter te krijgen over de rechtmatigheid van de beslis sing van bewindvoerder en direc tie van Rotterdam Terminal en de vakbonden huurachterstanden uit het fonds te laten voldoen. Omdat de gemeente echter een juridisch aanknopingspunt voor een kort ge ding moest aandragen werd ontrui- Japan verlaagt invoertarieven met 20 procent TOKIO (AP) - Het Japanse kabinet heeft gisteren een verlaging van de invoertarieven voor 2.400 agrari sche en industriële produkten met 20 procent aanbevolen als onder deel van het 'actieprogramma' om de enorme Japanse handelsover schotten te verminderen. De voorstellen zullen volgende week dinsdag formeel worden aan genomen door een vergadering van de ministers met de regerende Liberale Democratische Partij, al dus functionarissen in Tokio. Ver volgens zullen zij worden opgeno men in de definitieve versie van het 'actieprogramma' dat premier Yasuhiro Nakasone in april heeft aangekondigd. Het programma zal maatregelen omvatten voor stroomlijning van invoervergun ningen, opheffing van andere han delsbarrières en liberalisering van geld-, kapitaal- en dienstenmark ten. Het programma moet eind juli van kracht worden voor de duur van drie jaar. In de slag om de magische grens van 1300 wordt de rente voor Wall Street met de dag belangrij ker. Nu het economische beeld ernstige vervormingen vertoont, is een dalende rente nog de enige factor waaraan hoop en stimu lansen kunnen worden ontleend. Maar renteverwachtingen zijn even grillig als het weer, zodat het koerspeil van de New Yorkse effectenbeurs deze week een soort jojo-beweging rond de 1300 zonder een definitieve beslissing liet zien. Amsterdam was positiever en trachtte het vorige week opgelo pen verlies weg te werken. Na drie dagen handel werd van de toen verloren 7 punten weer de helft terug gewonnen. Donder dag volgde onze beurs echter de matte stemming van Wall Street en liep een flinke reactie op. Opmars Na een aarzelend begin zette de New Yorkse effectenbeurs een veelbelovende opmars in. Dat kwam doordat zich in de Verenigde Staten een nieuwe golf voor rentedalingen ontwik kelde. Een aantal grote banken verlaagden op grond daarvan op nieuw hun basisrente, die hier door voor het eerst na 10 jaar be neden de 10 procent terecht kwam. Deze psychologische door braak kon van grote betekenis worden en leidde onmiddellijk door C. Wagenaar tot een verwachte spoedige nieu we discontoverlaging. Maar toen in plaats daarvan bekend werd dat in mei de consumptieve be stedingen in de Verenigde Sta ten met 0,7 procent waren geste gen en het eerdere cijfer voor april tot een stijging van zelfs 1 procent is verhoogd, slonk de hoop op een spoedige officiële renteverlaging. Beurskringen in Wall Street sloten niet uit dat hierdoor het schattingscijfer van de economi sche groei over het tweede kwar taal weieens op 2 a 3 procent zou kunnen worden gebracht wat, vergeleken met de groei van 0,3 procent in het eerste kwartaal, een forse verbetering zou inhou den. Dit zou kunnen betekenen dat topman Paul Volcker van de ge zamenlijke Amerikaanse centra le banken, een niéuwe discon toverlaging voorlopig uitstelt. En prompt viel Wall Street, die dins dag enige punten boven de 1300 kwam te staan, weer beneden de ze grens, met spanning wach tend op verder nieuws aan het economisch front. Ondertussen nadert de eerste helft van 1985 zijn einde en moe ten de grote beleggers hun boe ken afsluiten. Voor vele beroeps- beleggers is dat geen gemakkelij ke zaak, want in Wall Street be staat een flinke beduchtheid voor de verslechterde bedrijfsre sultaten over het tweede kwar taal. De vraag luidt dan ook wat het verstandigst is. Zwakke aan delen te ruilen tegen betere of het opbouwen van een flink li quide saldo. Ook in ons land zitten vele be leggers met het probleem van verdere economische groei. Nu na Amerika ook in West-Duits- land de economische groei sterk is vertraagd en in het anders zo dynamische Japan zelfs tot stil stand is gekomen, luidt de vraag hoe het kleine Nederland dan zo sterk kan blijven groeien als top economen willen doen geloven. Het beeld dat professor Rutten van het ministerie van economi sche zaken over de positie van ons bedrijfsleven liet zien, maak te op de beurs grote indruk. Zelfs het Centraal Planbureau zou be zig zijn de eerder opgestelde prognoses in hogere richting te herzien. Wat zou kunnen leiden tot een zeer positief beeld op de komende Prinsjesdag in septem ber. Duidelijk is echter dat dankzij meevallers het beeld van 's rijks financiën zich sneller in gunstige zin ontwikkelt dan verwacht. In de Voorjaarsnota bleek dat het tekort van onze begroting dit jaar zal teruglopen tot 8 procent van het nationale inkomen, wat aan zienlijk gunstiger is dan de 9,7 procent die destijds in de Miljoe nennota 1985 werd verwacht. Hierdoor, en door de dalende rente in Amerika, liep onze obli- gatiemarkt deze week licht op. Op de markt voor hypotheekren te werden enige verlagingen toe gepast, maar het opmerkelijke was dat de opslagrente van een half procent nog steeds gehand haafd bleef. Vooral in de eerste helft van de week lag de aandelensector eveneens goed. Wat meer buiten landse vraag deed een groot aan tal topfondsen sterk oplopen. Maar onze beurs blijft wel gevoe lig voor het gedrag van Wall Street en niet alle dagen scheen de zon. Toch overheersten per saldo het aantal koersverbeterin- gen sterk. Verliezer Tien tot vijftien gulden meer stegen ABN, Nijverdal-Ten Cate, Leidsche Wol, Holec, Drukkerij De Boer, Medicopharma en ACF. Borsumij was de grote verliezer, gevolgd door Schuitema. De in troductie van het optiefonds AOT op de parallelmarkt onder vond grote belangstelling. De Europese optiemarkt sloot in totaal ongeveer 118.000 con tracten af, iets meer dan in de voorgaande werkperiode. Phi lips bleef weer nummer één, met de klemtoon op de calls. Ook Ak- zo deed goede zaken. De belang stelling nam echter af, naarmate de week voortschreed. De dag omzet was op de eerste dag ,35.500 contracten en maar 17.500 op de laatste dag. DEN HAAG (GPD) - Het Neder lands Chr. Ondernemers Verbond heeft veel kritiek op het ontwerp- verkiezingsprogramma van het CDA. Vooral de paragraaf over het midden- en kleinbedrijf vindt deze organisatie „mager". Zij heeft haar leden (onder wie veel CDA-kiezers) opgeroepen amendementen in te dienen. Voor die leden heeft het verbond concrete tekstvoorstellen klaar liggen. Voor het midden- en kleinbedrijf heeft het CDA het „er lelijk bij la ten zitten", vindt het NCOV. Zeker als men de inhoud vergelijkt met die van de landbouwparagraaf, die toch ook op zelfstandige onderne mers betrekking heeft. Geen aan dacht wordt besteed aan een spe ciaal op het midden- en kleinbe drijf toegesneden beleid en aan de positie van de zelfstandigen. Het NCOV-bestuur herinnert er aan dat de (honderdduizenden) on dernemers in het midden- en klein bedrijf als „kiezersmarkt" bepaald niet onaantrekkelijk ?ijn. Deze sec tor is bovendien voor het welzijn van ons land van wezenlijk belang met een werkgelegenheid van 70 procent in de marktsector, terwijl 95 procent van alle ondernemingen ertoe behoort. Bepleit wordt om in het program te streven naar verbetering van de meewerkende partner in gezinsbe drijven (meestal de echtgenote) op te nemen, zodat gelijke behande ling ontstaat. Speciale aandacht zou moeten worden besteed aan de problematiek van de overname van bedrijven door jonge onderne mers. Voor schorsing toeslagenakkoord DE GILDEGIDS: Uitzendbu reau voor ouderen blijkt ei van Columbus. Een advertentie: „De heer Van de Berg heeft een jaren lange ervaring in meubelstoffe ren en woningstofferen. Hij is be reid mensen die hun huis willen stofferen of hun meubels op nieuw willen bekleden adviezen te geven. Contact via Gilde G. 038". De Gildegids, een poster ter grote van een krantepagina. Bijna honderd advertenties waarin ouderen op basis van vrij willigheid hun diensten aanbie den. Variërend van het geven van stucadoortips tot aan hulp bij voorouderonderzoek of zelfs financiële adviezen van een ge pensioneerd accountant. door Huub Klompenhouwer „Eigenlijk is het 't ei van Co lumbus gebleken, die Gildegids. Voor de mensen die er aan mee doen is het een prachtige gele genheid om niet geïsoleerd te ra ken. Voor de mensen die via die Gildegids een beroep op die ou deren doen is het een hele nutti ge manier nog wat te leren van de ervaring die die mensen toch hebben opgebouwd en met zich meedragen". Wout van Doornik is project leider van het unieke Amster damse project Gilde. Het best te vergelijken met een soort uit zendbureau voor ouderen, een vacaturebank voor vrijwilligers. Eenmaal gepensioneerd of ver vroegd uit het arbeidsproces ge stapt hebben veel ouderen toch de problemen om niet meer da gelijks aan het werk te zijn. Ze raken geïsoleerd. maal een maatschapij met de druk op jongeren. Het zijn de jongeren die de gang van zaken bepalen", zegt Van Doornik. „Steeds vroeger raken mensen uitgerangeerd. Waar vroeger het idee leefde dat men kon sparen voor de oude dag, en dan kon rentenieren, daar vormt die oude dag nu bijna een derde van hun leven. Een paar maanden lekker niks doen is wel aardig, maar er is bij de ouderen heel nadrukke lijk ook een wens om nog mee te tellen, maatschappelijk actief te blijven". Tenen „Anderzijds willen ze niet meer op hun tenen blijven lopen om volop mee te moeten doen. Het is pas de laatste jaren dat er werkelijk het besef is dat ouder zijn ook kwaliteiten met zich meebrengt. Dat ze niet hun leef tijd hoeven te verloochenen om in de race mee te blijven doen. Vanuit de welzijnsorganisaties hebben we lang gezocht naar een manier waarop je dat gestalte kunt geven. Hoe je taken zou kunnen verzinnen die op het lijf geschreven zijn voor ouderen. Je kunt stellen dat het Gilde geba seerd is op drie uitgangspunten. Allereerst de overdracht van kennis en ervaring van de oude ren op de jongeren. Daarnaast proberen we te stimuleren dat ouderen actief worden in de ou derenbonden. En ten slotte heb ben we ook nog een poging ge daan om die band tussen oud en heel jong te bewerkstelligen. In Hengelo is er een project ge weest waarby er een soort pleeg- opa's en -oma's gecreëerd wer den. Maar dat is verzand geraakt. Ik hoor er tenminste niks meer van. Stukgelopen op geloofs- en standsverschillen". „Ondanks de werkloosheid zijn er veel banen waarvoor vrij willigers gevraagd worden. Ik denk dan aan buurthuizen, scho len, stichtingen. Waarom dan niet een beroep doen op de oude ren?" Begin van het jaar is het Gilde- project voor het eerst van start gegaan. Financieel gesteund door het ministerie van WVC, de gemeente Amsterdam en het Ko ningin Julianafonds. Organisato risch gecoördineerd door het project Pensioen In Zicht en ge steund door de Amsterdamse ou derenbonden, Humanitas, de stichting Wijkvoorzieningen voor bejaarden en het vormings werk voor volwassenen. Drie middagen in de week, op dins dag, woensdag en donderdag, is het Gilde bezet door vrijwilli gers, die het bemiddelende werk doen. Dat gebeurt in het Mozes- huis aan het Waterlooplein. En nu al is het een succesformule gebleken. De heer Van Diemen, bijvoorbeeld, is een gepensio neerd chef-kok op cruisesche pen. Hij geeft op aanvraag aan groepen de geheimen van zijn voormalige vak prijs, gebaseerd op de fijne Franse en Hollandse keuken. De belangstelling is zo groot, dat hij nu al voor volgend jaar aan het agenderen is. Kraakpand Fraai is ook het verhaal van het kraakpand De Grote Keizer in Amsterdam. Die schakelden een oudere elektricien in via de Gil degids. Met diens adviezen wis ten de bewoners van het kraak pand enkele duizenden guldens uit te sparen op de vernieuwing van de elektriciteit in hup pand. Of neem Bernard Drukker, de voormalige organist van Cinema Royal. Hij biedt in de Gildegids aan om voor groepen anekdotes over zijn loopbaan te vertellen, of lezingen te houden over de ont wikkeling van het orgel. Ja, zelfs beginnende popmuzikanten kunnen hem om advies vragen als ze een popgroep op willen zetten. Enige nadeel is dat'hij in het oosten van het land woont en derhalve bij eventuele over komst naar Amsterdam wel een tegemoetkoming in de kosten vraagt. Een dame die breicursussen heeft aangeboden, heeft het drukker dan ooit. Twee cursus sen en een wachtlijst inmiddels. Bleek dat het met name Suri naamse vrouwen zijn, die brei lessen willen volgen. Inmiddels is het Amsterdamse s.ucces in vakkringen ook door gedrongen tot andere steden. Vaii Doornik heeft er bijkans een dagtaak aan om uitleg en infor matie te geven. Zelfs uit het bui tenland komen de uitnodigingen om lezingen te houden over het project. Binnen het Europees Parlement is men zeer geïnteres seerd in het verloop van het Gil- deproject. „Dat vind ik zelf ook wel het fascinerende. Je bent heel lang aan het zoeken, en dan opeens kom je op zo'n idee. Dan pas denk je: waarom is niemand anders ooit eerder met het idee gestart. De naam Gilde: de over dracht van leermeester op leer ling. Maar ook het samen voor een taak staan. Erbij horen. Ie dere keer als we een nieuwe gil degids uitbrengen, hebben we dan ook een gezellige bijeen komst waarbij iedereen uit het Gilde welkom is. Het is zo van zelfsprekend hè".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9