Mengele zo goed als zeker dood Arne Treholt, van diplomaat tot superspion Officieel Braziliaans rapport: 1 Nederlandse kolonie in Mozambique bezorgd ZATERDAG 22 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ATHENE (AP) - Met optredens van dertig groepen uit Nederland, Spanje, Engeland, België, Frank rijk en West-Duitsland is gisteren het half jaar geopend waarin Athe ne de eerste culturele hoofdstad van Europa is. Honderden verbaas de Atheners en toeristen zagen op de pleinen kunstenaars gekleed in kleurige punkkleren springen, dansen en onverwachte happe nings opvoeren. De officiële opening die bijge woond werd door de 15 Europese ministers van cultuur, president Mitterrand van Frankrijk en de Westduitse minister van buiten landse zaken Genscher vond gis teravond plaats op de Akropolis. De opening werd gevolgd door een banket bij de Agora, het oude marktplein van de stad. Het idee om om het half jaar een stad te benoemen tot culturele SAO PAULO (AP) Internationale medische deskundigen hebben tijdens twee weken d.ur«?n,d(r onderzoekingen 'met redelijke wetenschappelijke zekerheid' vastgesteld dat het van de Grïeksf mSer stoffelijk overschot, dat op 6 juni in de Braziliaanse kustplaats Embu werd opgegraven, mwMclinTMerraün cn haar Fran: van Josef Mengele is. se collega Jack Lang. De kosten voor Athene bedragen bijna 20 mil- Athene nu culturele hoofdstad joen gulden. Het openingspro gramma omvat popconcerten, volksdansen, schaduvrtheater en de opvoering van Handels opera Xerxes door het staatstheater van Karlsruhe. De Franse president Mitterrand opent vandaag een tentoonstelling van beelden van Rodin in de Natio nale Kunstgalerie waar ook het be roemde schilderij van Delacroix 'Griekenland wenend bij de ruïnes van Messolonghi' tentoongesteld gaat worden. De Duitse minister Genscher zal een tentoonstelling openen in het voormalige Atheen- se huis van de archeoloog Heinrich Schliemann met vondsten uit zijn opgravingen in Troje. In de-vissershaven Perama bij Kortstondige kaping in Noorwegen ppn OSLO (DPA/Rtr/AFP/UPI) - Een mPt Noorse jongeman (20), die gisteren een verkeersvliegtuig kaapte op een binnenlandse vlucht van Trondheim naar Oslo, heeft zich aan de politie overgegeven. Alle 116 passagiers en de bemanning konden het vliegtuig ongedeerd verlaten. Ooggetuigen op de luchthaven Athene zal Melina Mercouri een re plica van een oud schip uit de tijd van Alexander de Grote te water laten. Het schip is gereconstrueerd aan de hand van een wrak dat 16 jaar geleden bij Kyrenia in het noorden van Cyprus gevonden werd. Zeilers en archeologen ho pen in de loop van dit jaar nog te ontdekken hoe er met het schip ge zeild moet worden. In Pireaus zal ei vaarttentoonstelling zijn met 15.000 voorwerpen vanaf de vroeg ste Griekse geschiedenis tot de 19- eeuwse onafhankelijkheidsoorlog tegen het Ottomaanse Turkije. De tien ministers van cultuur van de EG houden morgen een bij eenkomst in Delphi over de cultu rele betrekkingen tussen Oost de Atheense openluchtthea ters tal van beroemde theater-, ope ra- en balletgezelschappen optre den en zullen honderden geleerden congresseren over onderwerpen van moderne filosofie tot Byzan tijnse kunst. De Braziliaanse leider van het on derzoek, Romeu Tuma, zei dat er 'uit onderzoektechnisch oogpunt absoluut geen twijfel over bestaat onderzoek. tijdens het zwemmen overleden. De politie opende het graf en nam het stoffelijk overschot mee voor dat het lijk van iemand anders dan Josef Mengele'. Tuma 'Ik geloof dat we de conclusie dat moeten aanvaarden, gelet op het hier het officiële onderzoeksrapport la- kaliber van de experts die ter zal worden vrijgegeven. Hij hebben.' luidde de reactie toonde een reconstructie van het Israëlische politiefunctionaris Me- gelaat van Mengele die de Brazi- nachem Russek, een'autoriteit ten liaanse, Amerikaanse, Westduitse en Israëlische experts met behulp van de modernste technieken heb- I ben samengesteld. De Amerikaanse gebitsdeskun- dige dr. Lowell Levine zei dat de zijn teleurstelling uit dat Mengele identiteit 'met redelijke weten- nooit berecht i Mengele en een van de buitenlandse specialisten die de Braziliaanse politie hebben gehol pen. Hij zei dat er 'weer een nazi minder op de lijst staat' en sprak schappelijke zekerheid is vastge- I steld'. Hij las de slotalinea van het Wilmes Texeira rapport, dat hij namens het Ameri kaanse ministerie van justitie en het Simon Wiesenthalcentrum in Los Angeles heeft opgesteld en aan de Braziliaanse politie heeft over handigd. Bij het verlaten van het kantoor van Tuma zei Levine: 'Het De Braziliaanse onderzoeker dr. dat de conclu- 'Met alle ele menten die wij tot onze beschik king hadden zijn wij in staat ge weest een wetenschappelijk vast staande conclusie te bereiken.' De Braziliaanse politie had van [meet af aan gezegd 'voor 90 pro- is 'm. Er is geen mogelijkheid dat cent zeker' te zijn dat het lijk r de meeste ge- Mengele was. Op een vraag over nog twijfels koestert ant- zochte Duitse oorlogsmisdadiger woordde Tuma dat de resultaten verplaatste zich begin juni Brazilië, toen de politie tips uit het politie-onderzoek en de be vindingen van de medische des- West-Duitsland natrok en bij het kundigen vrijgegeven zullen Oostenrijkse immigrantenpaar den. 'Wie dan nog door wil gaan Wolfram en Liselotte Bossert te- recht kwam. Zij gaven toe dat ze Mengele tijdens zijn achttienjarig verblijf in Brazilië onderdak had den geboden en leidden de politie naar een graf in Embu, waar Men- s gele was begraven. De Duitser, die gevens verantwoordelijk wordt gehouden voor de dood van meer dan 400.000 met onderzoeken gaat zijn gang - geen probleem.' De Braziliaan dr. Daniel Munoz verklaarde dat de conclusie is ge baseerd op vergelijkingen van de stoffelijke resten met medische ge gevens en foto's. Hij verwees met name naar een spleet tussen de tanden, de lengte van 1,75 meter, in het concentratiekamp het haar en een afwijking aan het Auschwitz, was op 7 februari 19?9 schaambeen. 'Het aantal overeen- Zweedse ex-premier overleden STOCKHOLM (AP) - Tage Er- lander, de na-oorlogse leider van de Zweedse sociaal-democraten die 23 jaar lang aan het hoofd heeft ge staan van de Zweedse regering, is vanmorgen op 84-jarige leefdtijd. in een ziekenhuis in Stockholm overleden. Erlander, die in 1946 premier werd en die post tot 1969 bekleedde, heeft een groot aandeel gehad in de tot standkoming van het uitgebreide stelsel van sociale voorzieningen waarom Zweden beroemd is. De oud-premier, die al enkele jaren leed aan een hartkwaal, werd in maart opnieuw met hartklachten in het ziekenhuis opgenomen. (foto TT) komsten in het opgegraven ge raamte geeft aan dat dit hoogst waarschijnlijk behoorde aan Josef Mengele. Anders gezegd, het is hoogst onwaarschijnlijk dat ie mand anders zoveel punten van ge lijkenis en zo weinig van verschil zou vertonen.' Simon Wiesenthal zei 'geen keus te hebben dan de bevindingen van de experts te aanvaarden'. Functio narissen van het Simon Wiesen thalcentrum in Los Angeles ver klaarden dat er nog een aantal vra gen zijn, die onbeantwoord zijn ge bleven omdat de familie Mengele geen medische gegevens heeft voorgelegd. 'Daarom moeten de geleerden genoegen nemen met 99 procent zekerheid in plaats van de volle 100 procent.' Polen vragen vrijlating Mich nik, Lis WARSCHAU (UPI/Rtr) - Meer dan 10.000 Polen hebben hun handtekening gezet onder een peti tie aan het parlement in Warschau waarin ze vragen om vrijlating van drie activisten van het verboden vakverbond Solidariteit die vorige week tot langdurige gevangenis straffen veroordeeld zijn. Dit heeft Jacek Kuron, een vooraanstaand dissident, gisteren gezegd. De petitie is opgesteld door de activisten en heeft een week in het land gecirculeerd. Uit onafhanke lijk bron is vernomen dat Lech Wa lesa als eerste de petitie heeft gete kend. Wladyslaw Frasyniuk kreeg 3,5 jaar gevangenisstraf, Adam Mich- nik 3 jaar en Bogdan Lis 2,5 jaar tijdens een proces in de havenstad Gdansk. Hun advocaten hebben aangekondigd dat ze in hoger be roep zullen gaan. De drie hadden opgeroepen tot een staking uit protest tegen de verhoging van de voedselprijzen die eind februari haar beslag zou krijgen. Maar de staking ging niet door, omdat de prijsverhoging werd uitgesteld. Minister Olszowski van buiten landse zaken, die een bezoek aan Italië brengt, verklaarde eerder op de dag dat de drie veroordeelden in hoger beroep konden gaan. Pre mier Craxi van Italië had gewei gerd de Poolse minister te ontvan gen vanwege de zware straffen. overgaf. Eerder was vernomen dat de eer ste luchtpiraat in de geschiedenis van Noorwegen een gesprek eiste met de premier en de minister van justitie om te praten over zijn grie ven. De kaper was kortgeleden uit de gevangenis ontslagen. De kaping duurde drieeneenhalf Overwinning van zwarte vakbond Moord in Amerikaans ministerie WASHINGTON (AP) - Een ge wapende man is gisteren het zwaar bewaakte ministerie van buitenlandse zaken in Was hington binnengedrongen waar hij een vrouw doodschoot en vervolgens zichzelf van het leven beroofde, aldus de poli tie. De schietpartij vond plaats in een kantoor op de zesde verdie ping van het State Department waar ook minister George Shultz zijn kantoor heeft. De politie verklaarde dat het waar schijnlijk een geval van moord en zelfmoord was. 'Een zoon schoot zijn moeder neer en toen zichzelf,' aldus een woord voerder. Het was onduidelijk hoe de man, die volgens een radiosta tion gewapend was met een ge weer, het gebouw kon binnen komen. Doorgaans moeten alle bezoekers langs een metaalde tector. JOHANNESBURG (GPD) - De grootste vakbond in Zuid-Afrika, de National Union of Mine wor kers, die meer dan 200.000 zwarte mijnwerkers telt, heeft een histori sche overwinning behaald. Voor 816 arbeiders van de East Rand Gold and Uranium Company (ER GO) is na lange onderhandelingen vastgelegd, dat zij voortaan op 1 mei een vrije, doorbetaalde dag zullen krijgen. Tijdens de 1 mei manifestaties van het afgelopen jaar kondigde de NUM aan, dat een van haar belangrijkste actiepunten voor het komende jaar zou zijn om bij de verschillende mijndirecties een doorbetaalde, vrije 1 mei-dag 3 Perswoordvoerder van de Anglo American, de grootste mijnonder- Een Franse ziekenverzorger van de organisatie artsen zonder grenzen neming in Zuid-Afrika, waartoe stuitte in het noorden van Nicaragua op een groep anti-sandinisten, die ook ERGO behoort, zei echter, dat de weg blokkeerde. Hij nam deze foto en werd later vrijgelaten, (foto afp) dit nog niet betekent dat alle mijn- werkers een doorbetaalde vrije 1- mei dag zullen krijgen, ook niet in de ERGO-mijn zelf. Als reden hier voor gaf hij op, dat in de meeste mijnen in continu-dienst wordt ge werkt. Daarom zullen op 1 mei een aantal arbeiders hun functie moe ten blijven vervullen. Volgens NUM-voorzitter Rama- ec°£ vanC°ERGC)e als "een de.™ te SenÊover de in- twee maartaJÏÏÏÏSiD?Neder «'"B™ ™ige tientallen jaren MSSg, s® ssisnssrx 1 qS dige overeenkomst zeker twee-der- ders is sneeiaaf voor deze* zaak van de van de leiders op 1 mei vrij Harare naarMapSto overgevlogen kunnen' om bij de Mozambiquaanse minis- v^ ®rb! f NUM met de di. rectie"van ERGO^wereöigeko- men, dat de salarissen op de mijn zullen worden opgetrokken met 12,5 tot 18 procent, afhankelijk van de functie. Hiermee is het mini mumloon op de mijn gekomen op 430 rand per maand, circa 800 gul- den. JOHANNESBURG - De arresta- landse zaken tie van twee Nederlandse ontwik- op allerlei kelingswerkers in Mozambique t gin mei van dit jaar, zonder dat echte aanklacht tegen hen ngediend, heeft grote" ongerust- landëe ambassadeur te Zimbabwe, SLftfffii éelooflda^meTde Hui heid gebracht onder de andere Ne- die tevens ambassadeur voor Mo- "enkomst twel dS derlanders, die in dit Derde-We- de heer A T. Krhnei- dige overeenkomst zeker twee-der- reldland werkzaam zijn. Zij vragen zich af of zij in de huidige politieke situatie in Mozambique nog wel enige rechtszekerheid hebben. door Ruud de Wit ter Buitenland kort El Salvador De revolutionaire partij van Cen- traalamerikaanse arbeiders (PRTC) heeft zich gisteren verant woordelijk gesteld voor de aanslag op een restaurant in San Salvador waarbij woensdag 13-mensen, on der wie vier Amerikaanse mari niers, om het leven zijn gekomen. De PRTC is één van de vijf organi saties die het Nationale Bevrij dingsfront Farabundo Marti (FLMN) vormen, de linkse guerril labeweging tegen de christen-de mocratische.president Duarte. Aids De immuniteitsziekte aids breidt zich in Europa nog steeds uit, zo stelt de Wereldgezondheidsorgani satie van de Verenigde Naties (WTIO) in een gisteren verschenen rapport. Het aantal aids-slachtof- fers groeide in de eerste drie maan den van dit jaar met 178 tot 940. Van hen zijn er 468, ofwel 49,8 pro cent, gestorven. FRANKFURT (Rtr) - De West duitse autoriteiten hebben „enor me twijfel" over de echtheid van de boodschap van de tot nu toe on bekende „Arabische Revolutionai re Organisatie" dat zij verantwoor delijk is voor de bomaanslag van woensdag op de internationale luchthaven van Frankfurt. Bij deze aanslag kwamen drie mensen om het leven. Een woordvoerder van de politie zei dat een team van 100 recher cheurs tot de conclusie was geko- Arabische claim bomaanslag, Bonn sceptisch men dat de boodschap vals was, omdat de groepering onbekend is en de melding onvoldoende gede tailleerd was. In een verklaring aan een buiten- guerrilla-organisatie Rote Armee lands persbureau in Beiroet zei de Fraktiön. organisatie dat de bomaanslag was gepleegd, omdat de Westduitse ge heime dienst Arabieren in dienst neemt om leden van „Arabische strijdorganisaties" in Libanon te vermoorden. De Westduitse autoriteiten heb ben zes telefoontjes gehad van ver schillende organisaties die zeiden verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslag. Twee daarvan waren kennelijk van de Westduitse stads- Op 2 mei werd de 27-jarige R. Fluit in Nampula, de hoofdstad de twee Nederlanders van de noordelijke provincie Mo- genis zambique, gearresteerd. Fluit was meter sinds negen maanden in Mozambi que om namens de Eduardo Mond- lane-stichting als onderwijzer ont wikkelingshulp te verrichten. Een week later werd de 30-jarige arts Y. van de Berg eveneens gearres teerd, nu in de havenstad Nacala. Ook werd er een Britse ontwikke- derlanders lingswerker gevangen gezet. Gezien de uiterst moeilijke weg-, lucht- en communicatieverbindin gen, in Mozambique duurde het bijna drie weken, voordat de Ne derlandse ambassade te Maputo een bevestiging had ontvangen dat de twee Nederlanders ook inder daad waren gearresteerd. Dit zou zijn gebeurd, omdat zij de 'staats veiligheid in gevaar zouden heb ben gebracht'. Sinds dat moment heeft het Ne derlandse ministerie van buiten- dering te vragen Het'bnige wat de ambassade tot nu toe heeft kunnen bereiken, is dat een lid van de ambassade een bezoek heeft kunnen brengen aan de gevan- Nampula, op 1500 kilo- de hoofdstad Maputo. Ook mag sinds enige tijd de vrouw van Van de Berg, die aan het einde van zijn dienstverband in Mozam bique stond en zijn inboedel reeds verscheept had, elke ochtend haar man bezoeken. Volgens bronnen Nampula verkeren de twee Ne- redelijke gezondheid en hebben ze voldoende eten en drinken, hoewel ze niet de beschik king hebben over elektriciteit. De Mondlane-stichting in Am sterdam, die 60 vrijwilligers in Mo zambique heeft zitten, tast naar ei gen zeggen volledig in het duister over de reden van de arrestatie. Datzelfde doen woordvoerders van het ministerie van buitenlandse za ken. Er zijn volgens beide bronnen in het verleden geen problemen tussen ontwikkelingswerkers en Mozambikaanse regering geweest. Treholt in hoger beroep OSLO (AP) - De Noorse ex-diplo maat Arne Treholt heeft aangekon digd in beroep te zullen gaan tegen het vonnis van 20 jaar gevangenis straf dat tegen hem is uitgesproken wegens spionage voor de Sowjet- Unie en Irak. Na de uitspraak zei Treholt, die van de rechtbank twee weken de tijd kreeg om tegen het vonnis in beroep te gaan: 'Ik ben veroor deeld voor dingen die ik niet heb gedaan... de rechtbank heeft gel den verbeurd verklaard die ik nooit heb ontvangen.' van wie een zestal deskundigen op het zaken Van der gebied van de Noorse veiligheid. 118 januari 1981 ge- Want Treholt ontkende met voor heime besprekingen voerde met de de Russen gewerkt te hebben, Toen de Nederlandse minister buitenlandse Klaauw op 17 Noorse regering, zal hij niet heb ben vermoed, dat de inhoud het gesprek korte tijd later maar wel dat hij de veiligheid zijn land in gevaar had gebracht. De deskundigen bestreden die le- dossiers van de Russische geheime zing en mede op basis daarvan dienst, de KGB, belandde. door Leo Maat En niet alleen de opvattingen van de Nederlandse regering, maar ook die van de Amerikaanse, West- De meeste gevallen, namelijk duitse, Britse, Canadese en Finse 307, doen zich in Frankrijk r wekelijks drie tot vier nieuwe geseind aids-gevallen bij komen. Daarop volgen de Bondsrepubliek Groot-Brittannië. In Nederland (52 staatssecretaris waarvan 10 nieuwe gevallen sinds serij) en 1 januari), België en Zwitserland komt er wekelijks by. ETA onafhankelijkheidsbeweging ETA- M, onder wie een lid van de auto nome politie van Spaans Basken land, zijn gisteren aangehouden in de Spaanse provincie Guipuzcoa. Dit heeft de Spaanse minister oordeelde de rechtbank donderdag de Noorse spion tot twintig jaar ge vangenisstraf. Loopbaan De loopbaan van Arne Treholt was glahsrijk. Hij studeerde in het begin van de jaren zestig aan de universiteit van Oslo politieke we- regering werden vanuit Oslo door- tenschappen en economie. Was Moskou. De rappor- toen al aktief in de Arbeiderspartij. Als hoofdbestuurslid van de jeugd afdeling van de partij was hij een fervent tegenstander van het Noor se lidmaatschap van NAVO en EG. In 1966 werd hij journalist bij het linkse dagblad Arbeiderbladet, deze vertrou- vervolgens werkte hij enige jaren als wetenschappelijk medewerker by het politicologisch instituut van waaraan Treholt zich in de loop der Noorwegen om in 1973 persoonlijk jaren schuldig had gemaakt. Presi- secretaris van minister Jens Even- dente van de rechtbank Astrid sens te worden. De partijloze Even- het Internatio- Den Haag, be- teur in deze was de Noorse top ambtenaar Arne Treholt (42), oud- i zeerecht (vis- de voormalige Noorse minister van landbouw ziektegeval Thorstein Treholt. Het doorspelen i' welijke gegevens was maar één de vele wetsovertredingen, De immer onberispelijk geklede diplomaat hoorde gelaten de beschuldi gingen en het vonnis aan. Tot het einde hield hij vol dat hij de veiligheid van zijn land niet in gevaar heeft gebracht. (foto ap> Veertien leden van de Baskische Sverdrup Rynning had bij de ope ning van het proces tegen Treholt, op 25 februari van dit jaar, een half heerde de portefeuille uur nodig om de vijftien pagina's mische zaken en ruim veertig misdrijven omvat tende aanklacht voor te lezen. Het proces, dat werd omschre- als de belangrijkste spionage- binnenlandse zaken' Jose Barrio- zaak die ooit in Noorwegen nuevo, in Rome meegedeeld. In de voerd, duurde elf weken en speel- Italiaanse hoofdstad vergaderen de ministers van binnenlandse zaken van de Europese Gemeenschap over het onderwerp terrorisme. de zich voornamelijk achter geslo ten deuren af. Zo'n zestig getuigen charge en een onbekend aantal a décharge werden gehoord, onder Een jaar later werd Treholt onder Evensens staatssecretaris bij het zeerechtministerie. In die hoeda nigheid reisde hij naar Moskou om met de Russen te onderhandelen over de afbakening van de Noors- Russische grens in de Barentszzee. Onderhandelingen die een voor Noorwegen tamelijk onvoordelig resultaat hadden. Het zogeheten 'grijze-zóne verdrag was vooral op pen op advies van Treholt tot stand geko- foto'r men als zijnde het hoogst haalbare. Hoe Treholt er precies toe geko men is om voor de Russen te gaan werken is ook na het proces nog niet geheel duidelijk. In de meeste spionage-zaken liggen de motieven er duimendik bovenop. In de Ame rikaanse affaire-Walker ging het om het geld, in de Brits-Cyprische zaak om seksuele chantage en in de zaak Kim Philby om ideologi sche motieven. Bij Treholt lijkt het een samen gaan van al deze motieven. Een in 1975 door de KGB georganiseerd feestje in Moskou zou zijn uitgelo- seksorgie, die pikante de Noorse diplomaat zouden hebben opgeleverd. Tre holt ontkende slechts dat hij met de foto's gechanteerd zou zijn. Hy ontkende ook een verhaal dat hij ooit zelf de wereld in had gehol pen: hij zou in zyn jeugd op vakan tie in Tjechoslowakije een kind hebben verwekt. Een verhaal om zichzelf interessanter te maken, luidde de verklaring achteraf. Dollars De rechtbank stelde vast dat het voornamelijk om persoonlijk ge win ging. Treholt zou in totaal ze ker een bedrag van 450.000 gulden in Amerikaanse dollars en Noorse kronen hebben ontvangen, als dank voor zijn wei;k voor de Russi sche en de Iraakse inlichtingen dienst. Een deel van de betalingen zouden op een Zwitserse bankre kening zijn gestort. Treholt zelf schetste een veel aandoenlijker motief: het ging hem erom een brug te bouwen tussen Oost en West door westerse stand punten door te geven aan het Kremlin en zo meer begrip te kwe ken voor de westerse denkwereld. In een zo ingewikkelde en gevaar lijke wereld is het beter te praten dan te vechten, zei hij. "Ik wilde de goede betrekkingen tussen Oost en West verbeteren, maar daarmee ben ik nog geen spion". Nog aandoenlijker wordt het als Treholt zijn heimelijke activiteiten verdedigt met de persoonlijke vriendschap met (KGB-generaal) Gennadi Titov, jarenlang zijn be langrijkste contactpersoon. "Een boeiende persoonlijkheid", aldus Treholt. Als het waar is wat Treholt beweert, dan moet de conclusie luiden dat hij in het web van de Russische geheime dienst is ge raakt door een mateloze naïviteit en wereldvreemdheid. Maar zelfs al heeft een vorm van idealisme een doorslaggevende rol gespeeld om aan de steeds hogere verlangens van de Russen tege moet te komen, dan nog moet de doorgewinterde diplomaat beseft hebben, dat hij strafbare feiten be ging. Waarom anders de vele hei melijke ontmoetingen met Russi sche functionarissen, het stiekum overhandigen van documenten en het erop na houden van een gehei me bankrekening? Wat al in 1970 begon als een on schuldig verzoek van ene Beljajev om 45 exemplaren van een gewoon in de boekhandel verkrijgbaar boek over de Griekse oppositie te kopen, eindigde met de arrestatie in januari 1984, toen Treholt op het punt stond in het vliegtuig naar Wenen te stappen met in zijn hand een koffer met 66 documenten over geheime NAVO-vergaderin- gen. De affaire-Treholt is niet alleen door zijn omvang uitzonderlijk. Het heeft vooral daarom een extra dimensie, omdat hij rollen vervul de als politicus, student aan de mi litaire academie, topambtenaar en VN-diplomaat en zo niet slechts in de positie" was een schat aan waar devolle informatie door te spelen, maar waardoor hij tevens grote in vloed uitoefende op de Noorse be sluitvorming.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7