Van Agt geeft wel fouten toe 'Reinigingsrechten kunnen omlaag' Debat over kerncentrale Moerdijk 'Verrijkingsklasjes nodig voor begaafde kinderen Veiling kunstcollectie Menten gaat nu door Minister wil duurdere Slufterdam voor slib Scheidende directeur Afval Verwerking Rijnmond: ZATERDAG 22 JUNI 1985 DEN BOSCH (ANP) - De commissaris van de koningin in Noord-Brabant, Van Agt, heeft gisteravond toegegeven dat Gedeputeerde Staten procedurele fouten hebben gemaakt in de discussie over de eventuele bouw van een kerncentrale. Hij deed dat tijdens een debat in Provinciale Staten over de mogelijke bouw van de kerncentrale op het Industrieterrein Moerdijk. Hij vond echter een motie van de D'66-statenfractie, waarin de handelwijze van GS wordt afgekeurd, onaanvaardbaar. DEN HAAG (ANP) - Verrij- kingklasjes moeten en kunnen er komen voor de kinderen die zoveel talent hebben, dat ze daardoor moeilijkheden ondervinden in en met de samenleving. In deze klas jes kan speciale aandacht worden besteed aan creativiteit en sociale vorming en aan inventief denken. Deze aanbeveling aan staatssecre taris Ginjaar-Maas (onderwijs) komt van de Dr. Binetstichting uit Tilburg, die op haar verzoek daar over het rapport 'De Problematiek van Hoogbegaafden' heeft uitge bracht. Het rapport gaat over zes jaar contacten met ouders, onderwijs kringen, deskundigen en de bij zonder getalenteerden zelf. Als het gaat om de vraag hoe je kunt weten of een kind 'hoogbegaafd' is en hoe je zo'n kind begeleidt, heeft ons land een achterstand vergeleken met landen als de Verenigde Sta ten, Canada, Engeland enzovoorts, aldus de stichting. Gebleken is, dat ouders van be doelde kinderen vaak hun proble men verzwijgen uit angst voor de vooroordelen van de omgeving. Het is dringend nodig het grote pu bliek voor te lichten. Veel leerkrachten hebben tijd noch aandacht voor kinderen met veel talent. Wie er wel speciale aan dacht aan wil besteden, klaagt over een gebrek aan maatstaven om het bijzondere te herkennen, aan voor lichting en aan leermiddelen. Aan bevolen worden cursussen voor leerkrachten en andere deskundi gen, en documentatiecentra. Plannen voor speciale scholen voor kinderen met veel talent zijn in ons land gestrand op onder meer de grote spreiding van dit soort kinderen. Wel is er mede door het samengaan van kleuter- en lager onderwijs een andere situatie ont staan. Eens per week kunnen de getalenteerde kinderen anderhalf tot twee uur bij elkaar komen on der leiding van een gespecialiseer de leerkracht. Dat die kinderen van verschillende leeftijd zijn en in verschillende klassen zitten, hoeft daarbij geen bezwaar te zijn, aldus het rapport. De stichting acht deze lessen van essentieel belang omdat de kinde ren er hun problemen in kunnen oplossen. In zulke klasjes wordt leerstof aangereikt die niet op school wordt aangeboden. De kin deren leggen contact met andere kinderen met veel talent. Ze ko men graag naar het verrij kingsklasje. Van Agt reageerde op de vaak felle verwijten van alle fracties, met uit zondering van het CDA. De kritiek op het niet tijdig en volledig infor meren van Provinciale Staten noemde Van Agt volstrekt ge rechtvaardigd. Het verwijt, dat GS eigenmachtig zou zijn opgetreden wees hy echter van de hand. Het college heeft al in een vroegtijdig stadium laten weten in meerder heid geen bezwaar te hebben tegen de bouw van een kerncentrale op Moerdijk. Dat standpunt is onmid dellijk kenbaar gemaakt aan de re gering, zei hij. „We hebben blijkbaar de indruk gewekt, dat ons positief standpunt de definitieve opvatting van de provincie zou zijn. Dat is nooit on ze bedoeling geweest. Onze bood schap is verkeerd overgekomen", aldus Van Agt. Inbraak Van Agt ging ook in op de in braak, afgelopen nacht, in het mi nisterie van economische zaken. Op voorhand deelde hij mee, dat daarbij ook documenten zijn gesto len die betrekking hebben op een onderhoud, dat hij al geruime tijd geleden samen met de president directeur van de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij PNEM h»eft gehad met minister Van Aardenne. „Die gesprekken hadden betrekking op de eventuele bouw van een kern centrale op Moerdijk. Het ging daarbij met name over het veilig stellen van een goedkoop stroom- tarief voor Brabant en het instand houden van de Amercentrale in Geertruidenberg, ook als er een nieuwe kerncentrale komt. Die ge sprekken hebben een goed resul taat opgeleverd voor Brabant". Inbraak De fractievoorzitter van de PvdA, mevrouw J. Baartmans, noemde na afloop de verklaring van de commissaris volstrekt on voldoende. „Het college heeft ge maakte afspraken geschonden. Van Agt is daar helemaal niet op in gegaan. Daar tillen wij zwaar aan". De PvdA heeft al eerder laten we ten desnoods de enige socialisti sche gedeputeerde A. Brugman te zullen terugtrekken uit het college van GS als er geen afdoende ver klaring wordt gegeven voor de ge- AMSTERDAM (ANP) - De veiling van de kunstcollectie van de m maart vrijgelaten Pieter Menten kan maandag in het Park-Plazage- bouw in Amsterdam doorgaan, ook ten behoeve van de Bondsre publiek Duitsland, een van Men- tehs schuldeisers. Dit is het gevolg van de uitspraak, gistermiddag, van de Amsterdamse rechter Gi- solf in het geding dat de Bondsre publiek tegen Menten had aange spannen. Menten had vorig jaar juni een zogenoemd eigen beslag op zijn be zit gelegd in verband met het geld dat hij op zijn beurt nog tegoed zegt te hebben van West-Duits- land. Daarover wordt nog geproce deerd, zodat er geen reden is om nu al dat beslag op te heffen, aldus gis teren Mentens advocaat, mr. A. Oo- Rechter Gisolf bepaaide echter dat het beslag van Menten kan worden opgeheven. Dat beslag is destijds ten onrechte tot stand ge komen, meent hy, omdat Menten daarvoor toestemming nodig had van een rechtbankpresident. De wet schrijft dat voor in het geval van vreemdelingen, in dit geval de Duitse staat. De kunstcollectie van Menten was gisteren en is nog vandaag en morgen voor het publiek te bezich tigen, onder zeer scherpe bewa king. Het betreft ruim 500 stukken, vooral oude schilderijen - soms van bekende meesters - en antiek. De collectie wordt geveild ten behoeve van de grootste schuldei sers. Dat zijn behalve de Bondsre publiek het veilinghuis Sotheby Mak van Waay en in mindere mate de Nederlandse belastingdienst. Duitsland en Sotheby hebben sa men 2,9 miljoen gulden tegoed van Menten. Menten heeft de veiling van zijn collectie jaren weten tegen te houden. Tijdens het kort geding kwam overigens ook weer de vraag aan de orde van wie nu eigenlijk de kunstcollectie Menten is: van Men ten zelf of van Meta Pauw, zijn ex- vrouw. Het hof in Den Haag moet zich daar nog over uitspreken. Bei de voormalige echtelieden wonen sinds de vrijlating van Menten weer bij elkaar in Blaricum. volgde procedure. Volgens me vrouw Baartmans wordt een be slissing daarover genomen na af loop van het debat over de kern centrale, dat vandaag zou worden voortgezet. Van Agt nam gistermiddag een petitie in ontvangst van een groep demonstranten die protesteerden tegen de mogelijke bouw van nieu we kerncentrales. Het onderzoek naar de inbraak bij Economische Zaken door een milieu-actiegroep heeft tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. De politie is vooral benieuwd hoe de actievoerders te weten zijn geko men waar ze precies moesten zijn, aldus een woordvoerder. Op de vijfde etage van het gebouw aan de Bezuidenhoutseweg werden op de vijfde etage twee kamers openge broken, een van de directeur-gene raal Energie en van zijn plaatsver vanger. Consumentenbond vindt vrijlaten tarieven funest DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond is zeer teleurgesteld over het kabinetsbesluit om een aantal gemeentelijke tariefsverho gingen vrij te maken. Na afloop van de ministerraad werd gister avond meegedeeld dat het over heidstoezicht op de tarieven soepe ler zal worden. De Consumentenbond vreest dat de nieuwe regeling op den duur tot forse extra verhogingen van alle ta rieven, en dus van de lasten voor de burger en de consument zal lei den. Uit onderzoeksgegevens van de bond blijkt dat de gemeentelij ke tarieven nu al sterker stijgen dan de kosten van levensonder houd en het inflatiepeil. Dit on danks de afgelopen regeling waar in toestemming moest worden ge vraagd voor verhogingen met meer dan tien procent. Het rijk had dus al geen echt effectief instrument om de gemeentelijke tarieven on der controle te houden, maar heeft nu zelfs dat instrument laten vallen en heeft dus geen enkele rem meer op de stijgingen van de gemeente lijke tarieven, aldus een woord voerder van de bond. „We zijn bang dat veel gemeen ten hun begrotingen sluitend zul len maken door links en rechts toch allerlei tarieven te verhogen, wat nu plotseling allemaal een stuk gemakkerlyker kan". De Vereniging Eigen Huis vindt dat deze maatregel sterk lijkt op een uitnodiging aan de gemeenten om hun tarieven sterker te laten stijgen dan de inflatie. MEDEMBLIK (ANP) - Prinses Margriet en Pieter van Vollenho ven (op. de voorgrond) openden gis teren het Stoommachinemuseum in Medemblik. Daarna woonden zij het tweede stoomfestival bij, waar ze naar toe werden gebracht in een heuse stoombus uit vroeger jaren. (foto ANP) Videofilm met sabotagetips elektriciteit ARNHEM (ANP) - Binnen de anti-kernenergiebeweging rou leert een aantal videofilms waarin wordt gedemonstreerd hoe de elektriciteitsvoorzie ning in ons land is te saboteren door hoogspanningsleidingen kort te sluiten. De Binnenland se Veiligheidsdienst (BVD) heeft inmiddels de hand op een exemplaar van de videopro- duktie weten te leggen. Die film is deze week door deskun digen van de KEMA bekeken en wordt daar als 'zeer serieüs' beschouwd. Dit heeft een woordvoerder van de KEMA gisteren beves tigd. De videofilm is volgens hem geproduceerd door een groep die zich 'Verzetsfront Willie Wortel en de Lampjes' noemt. Deze groep claimde ten tijde van de grote Dodewaard- demonstraties in het begin van de jaren tachtig al enkele sabo tageacties op hoogspanningsly- DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft het kabinet voorgesteld voor het grootschalig baggerdepot bij de Maasvlakte bij Rotterdam die variant aan te leggen die het verst weg ligt bij de kust van Voorne. Daarmee is een bedrag van 190 mil joen gulden gemoeid, dertig mil joen gulden meer dan de variant die aanvankelijk was voorzien, zo heeft het departement gisteren meegedeeld. De meerkosten zijn volgens de minister echter gerechtvaardigd vanwege het belang van instand houding van het waardevol natuur gebied aan de Voornse kust. De kosten voor aanleg en onderhoud van de zogenoemde Slufterdam zullen gelijkelijk door het rijk en Rotterdam moeten worden ge deeld, zo heeft de minister beslo ten. Dat geldt dan ook voor de meerkosten, waarvan Rotterdam aanvankelijk bang was dat ze te veel zelf zou moeten opbrengen. Het college van B en W van Rot terdam koos mede om die reden aanvankelijk voor een goedkopere variant, maar de gemeenteraad en de Rijnmondraad besloten later toch te kiezen voor de duurdere va riant. In de Slufterdam, die als een lus- vormige dam aan de Maasvlakte zal worden aangelegd, kan in totaal 150 miljoen kubieke meter veront reinigd havenslib geborgen wor den. Dat is goed voor een periode van zo'n vijftien jaar. Bush roert Star Wars aan DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse vice-president George Bush komt dinsdagavond voor een kort werkbezoek in Nederland aan om met pre mier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) van ge dachten te wisselen over zaken als 'Star Wars', het Geneefse wapenbe- heersingsoverleg met de Sowjet-Unie, en SALT II het tweede Ameri kaans-Russische akkoord over beperking van strategische wapens. Vol gens het Engelse persbureau Reuter zal hij ook krachtig aandringen op de plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraketten in Nederland. Het bezoek van nog geen 24 uur is onderdeel van een rondreis van 23 juni tot 3 juli langs Rome, Bonn, Den Haag, Brussel, Geneve, Parijs en Londen. Bush zelf heeft gezegd dat hij naar West-Europa gaat om „te luisteren, te leren en overleg te plegen". Ook de handelsconflicten tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap en het probleem van terrorisme zullen ter sprake komen. Vijftal licht zes postorder bedrijven op AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft de afgelopen weken drie mannen en twee vrou wen in Amsterdam Zuid-Oost (Bijlmermeer) aangehouden we gens oplichting van zeker zes grote postorderbedrijven. Het vijftal be stelde het afgelopen halfjaar onder 120 valse namen goederen die zij niet betaalden. Het is volgens de politie in de Bijlmermeer de eerste keer dat postorderbedrijven op deze schaal zijn opgelicht. Het is niet bekend welk bedrag met de verduisterde goederen is gemoeid. Er is in elk geval voor ruim een ton terugge vonden. Het vijftal (19 tot 32 jaar) maakte gebruik van de brievenbussen van leegstaande woningen in de Bijl mermeer. Ongeveer drie weken ge leden kreeg de politie lucht van de zaak. Een wijkagent hoorde dat on bekenden geregeld brievenbussen van onbewoonde flatwoningen leegmaakten. Het vijftal nam uit deze brieven bussen de PTT-mededelingen mee die een postbode in de bus stopt als hij een geadresseerde niet thuis treft. De oplichters gingen met de ze mededelingen naar het postkan toor in de Bijlmer en namen de goederen van de postorderbedij- ven in ontvangst. Het vijftal hield er volgens de po litie een complete adminstratie op na. Die is teruggevonden. Het ging de vijf om om elektrische appara ten, kleding, tapijten enzovoorts. Twee verdachten moeten zich ook verantwoorden voor steunfraude. Zij ontvingen een uitkering, terwijl zij als schoonmakers werkten op Schiphol. Afscheidsconcert van Theo Olof AMSTERDAM (GPD) - Theo Olof heeft gisteravond afscheid geno men als concertmeester van het Amsterdamse Concertgebouwor kest. Na afloop van het afscheids concert, het Vioolconcert van Tsjaikovsky dat werd gespeeld in de RAI, werd Olof gehuldigd met de zilveren eremedaille van de stad Amsterdam. Theo Olof is sinds 1974 concert meester van het Concertgebouwor kest geweest. Voor die tijd oefende hij die functie uit bij het Residen tie-orkest. Het afscheid als concertmeester betekent niet dat Olof niet meer zal optreden met het Concertgebouw orkest. „Dat gaat nog wel even door", aldus gisteravond de schei dende concertmeester. Een blik op de kunstcollectie v TWEE DODEN (ANP) - De 30-jarige P.A. Leek uit Egmond aan de Hoef en de 18-jarige B.B. Martin uit Alkmaar zijn gistermiddag om het leven gekomen door een ongeluk op een met knipperlichten beveiligde over weg tussen Schagen en Heerhugowaard. Dit heeft de politie meegedeeld. De slachtoffers zaten op een motor die tegen een intercitytrein van Den Helder naar Amsterdam botste. ADVERTENTIE Werkelijk honderden artikelen heeft Braber. Voor kampeerders of andere "vrij-buiten-vogels". Want Braber weet 't: kampeerders kopen graag op één adres. Het scheelt extra sjouwen en is voordeliger bovendien. Waldorpstraat 516. Den Haag. Tel. 070- 948855. ROZENBURG (GPD) - Overal in ons land zouden de reinigingsrech ten kunnen worden verlaagd. Maar dan moeten de elf bestaande en merendeels kleine vuilverbran dingsinstallaties wel in de nabije toekomst worden vervangen door slechts vijf grote. Dat zegt ir. M.J. Kleinjan, de scheidende directeur van de AVR, de Afval Verwerking Rijnmond. Hij wordt per 1 septem ber directeur van de papierfabriek Ugchelen vlakbij Apeldoorn. door Bas Hoppel "Vroeger", zegt hij, "vond men dat iedere gemeente maar zijn ei gen huisvuil moest opruimen. Nu wordt er gelukkig al gesproken over samenwerking per provincie. Ik denk echter dat de zaak lande lijk en misschien wel Europees moet worden bekeken". Per jaar zetten we met ons allen niet minder dan 5 miljoen kilo huisvuil by de vuilnisman. Voor een deel gaat dat naar de vuilstort plaats van de VAM in Wijster, voor een ander deel wordt het verbrand in vuilverbrandingsovens. De eni ge grote oven, met een capaciteit van om en nabij de 1 miljoen ton per jaar, is die van de AVR in het Rotterdamse havengebied. Alle an dere zijn kleintjes, waarvan er en kele, zo is de verwachting, binnen kort eën zachte dood zullen ster ven. Kleinjan: „We weten dat de vuil verbrandingsinstallatie van Den Haag een beperkte levensduur heeft. Die van Leiden is te klein en zal gesloten moeten worden (ge beurt in de jaren negentig red.). Hetzelfde dreigt voor die van Roo sendaal. Die in Amsterdam-Noord zit in de problemen, terwijl Zaan- Geldverspilling De optelsom van deze proble men leidt volgens Kleinjan tot een voor de hand liggende conclusie. „Ik zeg niet dat je die installaties vroegtijdig moet sluiten. Je moet wel vooruit kijken en niet opnietfw overal in het land van die kleine eenheden neerzetten. Dat is geld verspilling. We produceren per jaar vijf miljoen ton huisvuil. Theore tisch zou je die het voordeligst door vijf vuilverbrandingsinstalla ties, met elk een capaciteit van één miljoen ton, kunnen laten verwer ken". Slechts viereneenhalf jaar heeft Kleinjan de AVR gediend. In die periode is de AVR van een noodlij dend bedrijf - in 1980 kreeg de AVR uitstel van betaling - een winstgevende overheidsinstelling geworden. In het afgelopen jaar werd zelfs een recordwinst ge boekt van 22,1 miljoen gulden. Voor de 30 gemgenten, die er hun huisvuil storten - dat zijn niet al- leen de omliggende Rijnmondge meenten, maar ook de gehele pro vincie Utrecht, de Haarlemmer meer en een flink portie van Am sterdam - betekende dat een mee valler. Per aangeleverde ton huis vuil hebben zij 30 gulden terugge kregen. Bovendien zijn de tarieven voor dit en volgend jaar verlaagd. In tegenstelling tot die van de VAM waaraan zojuist is aangekon digd dat ze met een kwart omhoog moeten. Een enkele gemeente, zo als Barendrecht, heeft dat goedko pere tarief doorgespeeld aan de be woners, andere spekken daarmee de eigen gémeentekas. nen moet terugbrengen, zouden wij nog wat huisvuil kunnen ge bruiken. We zitten nu op 85 tot 90 procent van onze capaciteit. Vanaf augustus komt daar het huisvuil van Volendam, Edam en Delft bij". Ultra-moderne oven Volgend jaar neemt de AVR een nieuwe, ultra-moderne oven in ge bruik voor het chemisch afval. De bestaande chemische oven kan het de laatste jaren sterk toegenomen aanbod van chemisch afval niet aan. Hierdoor was voor het in va ten, kratten en dozen verpakte che mische afval een wachttijd ont staan van meer dan een half jaar. Kleinjan: „Ik durf niet te zeggen dat de grote aanvoer van afval iets te maken heeft met de bekend ge worden gifschandalen. Het is wel zo dat nieuwe schandalen hiermee in ieder geval worden voorkomen. Niet alleen de bevolking, maar ook de overheid en de industrie is zich meer en meer bewust geworden wat chemisch afval is en hoe het onschadelijk is te maken. De overstap in het najaar naar Ugchelen betekent voor Kleinjan een terugkeer in het papier. Vóór zijn AVR-periode had hij er al 13 jaar in verschillende directiefunc ties opzitten bij Van Gelder Papier. Over de verschillen tussen de over heidsinstelling en een particulier bedrijf merkt hij ten slotte op: „Die zijn er op momenten dat er beslis singen moeten vallen. Bij de AVR werden er dan altijd veel mensen bijgehaald, aan wie heel veel moest worden uitgelegd. Dat irriteerde me, omdat snelheid met een afge bakende hoeveelheid risico juist van zo groot belang is. "Ik ben altijd wat geprikkeld ge weest door een uitspraak van mi- Kleinjan: wij zouden nog wat huisvuil kunnen gebruiken. nister Winsemius, dat een over- AVR slecht ging toen ik kwam. heidsbedrijf per definitie niet al te Hierdoor gunde men mij het voor- efficiënt kan draaien. Ik hoop een deel van de twijfel. Zodoende kon beetje te hebben kunnen aantonen ik vaak snel beslissingen nemen, dat zoiets wel degelijk mogelijk is. waardoor de vaart erin is gehou- Een geluk daarbij was dat het de den".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5