Hotel naast zwembad De Vliet actief in vrije tijd Civiele Werken naar de Waard Sportvelden op Pomona worden in ere hersteld Lammenschansweg heeft echte vluchtheuvels nodig Complex met veertig kamers op parkeerterrein Last van een slecht passend kunstgebit Lichten Churchilllaan kruispunt Haagweg gaan continu branden Boottocht naar het Heempark ZATERDAG 22 JUNI 1985 Voormalige sociale werkplaats LEIDEN - Een gedeelte meentelijke directie Civiele Werken wordt ondergebracht in het voormalige gebouw van de Dienst Sociale Werkvoorziening op het industrieterrein De Waard aan de Willem Barentszstraat. Met name de werffunctie van de dienst wordt hier ondergebracht. Die is nu verspreid over vier plaat sen: de Stadshulpwerf aan de Ou de Herengracht, de monumentale Stadstimmerwerf aan het Galge water, een hal aan de Roosevelt- straat en een steenopslag aan de Hoge Morsweg. Alleen deze steen opslag blijft op de huidige plek ge handhaafd. Het is de bedoeling de Stadstim merwerf aan het Galgewat^r een andere bestemming te geven. Dit complex is voor zijn huidige func tie niet meer geschikt doordat dicht in de buurt, op het terrein van de vroegere Morspoortkazer- ne, inmiddels woningen staan. Er zijn al geruime tijd plannen om dit monument te restaureren, maar het geld daarvoor is nog niet door het rijk ter beschikking gesteld. De gemeente hoopt dat het Nationaal Restauratiefonds, dat volgend jaar in werking treedt, een uitkomst kan bieden. De Stadshulpwerf aan de Oude Herengracht moet volgens het be stemmingsplan Verversbuurt openbaar groen worden, zoals rond de hele oude stadsveste een groene gordel is aangèlegd. Het is de be doeling dat de vrijkomende werk plaatsen op dit terrein zullen wor den benut door de gemeentelijke Directie Groen, die dan haar on derkomen aan de Sint Jacobs- gracht, waar weinig ruimte de ge- beuren, wordt nog onderzocht. Hoge Morsweg In de hal aan de Rooseveltstraat, die de gemeente huurt, wordt nu nog een deel van het rijdend mate rieel gestald. De gemeènte heeft de huurovereenkomst per 1 januari 1986 opgezegd. De steenopslag aan de Hoge Morsweg, die een terrein van ongeveer 10.000 vierkante me ter beslaat, is te groot voor het nieuwe onderkomen in de Waard en blijft daarom gehandhaafd. De gemeente heeft inmiddels overeenstemming bereikt met de eigenaren van de grond en de op stal aan de Willem Barentszstraat, resp. Bredero Vastgoed en Boga- mij. De dienst sociale werkvoorzie ning, in de volksmond sociale werkplaats geheten, was er gehuis vest tot ze in 1983 naar Leiderdorp verhuisde. Het bedrijfsgebouw be vat zeven units, met een totale ruimte van 3000 vierkante meter, met daarnaast nog een terrein. De boten van de afdeling waterwer ken kunnen noordelijk van het ge bouw Geld voor projecten achterstandswijken De Stadstimmerwerf aan het Galgewater, die een andere bestemming zal krijgen. Het monumentale, uit de zeventiende eeuw daterende gebouw verkeert al een tijd in een slechte staat en moet worden gerestaureerd. Wel onderging de gevel in 1976/1977 nog een opknapbeurt. (archieffoto) LEIDEN - Het sportcomplex Po mona aan de Nachtegaallaan zal dit jaar worden opgeknapt en vervol gens in gebruik worden genomen door culturele minderheden. Het opknappen van de voetbalvelden en kleedkamers (vroeger in ge bruik bij w Leiden, ASC en later JAG) is één van de twaalf projec ten waar het Arbeidsbureau en de gemeente deze week overeenstem ming over hebben bereikt. De dit jaar al aan te vatten werk zaamheden worden mogelijk ge maakt door geld dat de regering voor zogenaamde achterstandswij ken beschikbaar heeft gesteld. Van het totale bedrag van vijftig mil joen kon het Leidse arbeidsbureau één miljoen gulden incasseren. Uitgangspunt voor de besteding was dat het geld ten goede moest komen aan zowel Nederlandse als buitenlandse bewoners van achter standswijken. Voor Leiden betreft dat de wijken Leiden Noord, Slaaghwijk (de flatcomplexen aan het begin van de Merenwijk), Noorderwkartier, De Kooi en Groenoord. In samenspraak met de gemeen te is er een lijstje van twaalf projec ten uit gerold. Maar met de eerste tien projecten zaten arbeidsbureau en gemeente al aan het bedrag van één miljoen gulden. Twee projec ten zijn in principe naar volgend jaar verschoven. Het gaat daarbij om verbeteringswerkzaamheden van de flats aan Arendshorst en Condorhorst en het maken van een recreatieve ruimte in buurthuis Groenoord. Kraaierbrug De helft van het 'minderheden- geld' wordt besteed aan het op knappen van Pomona en vernieu wing van de Kraaierbrug (samen goed voor vijfhonderdduizend gul den). Wat dat eerste betreft: cultu rele minderheden spelen nu op complexen van bestaande vereni gingen en de velden worden daar door overbelast. Ér is behoefte aan een eigén ruimte. Pomona wordt daarvoor als een voorlopige oplos sing beschouwd. Het project is LEIDEN - Naast zwembad de Vliet aan de Voorscho- terweg, op het parkeerter- rijdend materieel te stallen, kan af- rejn) WOrdt een hotel ge- ge van B en W heeft al de bereid heid uitgesproken het bestem mingsplan Leiden Zuid-West te veranderen. Op de grond waar het t o_ hotel moet komen rust nu namelijk bouwd met een accommo- de bestemming 'recreatieterrein'. uit dat het tarief van het hotel zo'n 65 gulden per kamer per nacht zal zijn. In een kamer kunnen twee of worden gecompenseerd door VISWEDSTRIJD - Zondag 7 juli wordt in de Witte Singel een vis wedstrijd gehouden. De deelne ming staat op voor mensen van zestien jaar of ouder en er wordt op totale lengte gevist. Inschrijven kan bij Double Dutch Inn (Nieuw- straat), Parva (Herenstraat) en café Haagweg. Inlichtingen «kunnen worden verkregen onder tel. num mer 124755. datie van veertig kamers. De initiatiefnemer, het Lei- derdorpse bedrijf Verheij Multiprojekt bv, wil al in september met de bouw van het hotel beginnen. De bouwer kan hoogstwaarschijn lijk op de medewerking van de ge meente Leiden rekenen. Het colle- Het is de bedoeling een hotel met goedkope kamers te bouwen, zo dat het past in het streven naar de realisering van goedkope over nachtingsmogelijkheden in Lei den, waarvoor de gemeenteraad zich heeft uitgesproken. Goekoop De Haagse architect v plan, Van Veldhpven, gaat de nodige slagen om de ai drie mensen overnachten. Het moet dus een goedkoop hotel wor den; in een gemeentelijk stuk wordt gesproken over een 'low budget hotel'. Het is de bedoeling van Verheij Multiprojekt dat het ten. hotel gerund zal worden door een echtpaar dat er zelf in zal wonen. Van Veldhoven heeft een ont werp gemaakt voor een gebouw van twee verdiepingen met elk twintig kamers. Het hotel zal gesi herindeling van het resterende ter rein; bovendien is het de bedoeling een grasveld aan de overkant, waar ook nu al vaak auto's staan, even als parkeerterrein in te rich- De hotelgasten zullen op dezelf de parkeerruimte zijn aangewezen als de zwembadbezoekers. Vol gens architect Van Veldhoven hoeft dat geen probleem te zijn. De het tueerd worden op de hoek van het' hotelgasten zuilen gewoonlijk pas met parkeerterrein nabij het fietstun- neltje. Er zal dus enige parkeer- als het zwembad al dicht dus sprake van dubbel ge bruik". Het doorgaan van het plan hangt af van de medewerking van de ge meenteraad gezien het stand punt van B en W is er op zijn minst de instemming van de meerder heid te verwachten - en van de be reidheid van het provinciebestuur. De provincie moet het goedvinden dat er al gebowud gaat worden, voordat de wijziging van het be stemmingsplan formeel is gereali seerd. Mocht de bouw in septem ber inderdaad kunnen beginnen, dan kan het hotei er volgens Van Veldhoven nog voor volgend jaar Pasen staan. vooral bedoeld om ongeschoolden en weinig geschoolden aan vaker varing te helpen. De voetbalclubs die destijds op Pomona speelden, moesten het veld ruimen voor de bouw van een regionaal revalida tiecentrum (prof. Jan Mulderkli niek), waarvan de realisering ech ter steeds is uitgesteld. Ook de vernieuwing van de Kraaierbrug geldt als een zoge naamd leer/werkproject. De brug over de Nieuwe Rijn verkeert al ja ren in slechte staat. Beide projec ten kunnen overigens maar ten de le worden bekostigd met het geld uit de minderhedenpot. Voor het resterend bedrag (750.000 gulden) wordt nog dekking gezocht. De andere projecten in vogel vlucht: een bedrag van 28.000 gul den is beschikbaar voor het maken van een Marokkaans-Nederlandse krant, vooral bestemd voor Marok kaanse jongeren. Deze krant be staat inmiddels al. Een bedrag van 125.000 gulden is gereserveerd voor aanstelling van twee perso nen die in de stad karweien op knappen. Herinrichting van stra ten, onderhoud van groen en riole ring zijn de klussen die de twee 'omgevingsvakmannen' zullen moeten opknappen. Surinamers De Stichting Surinamers Leiden in de Slaaghbuurt worden geacht met een bedrag van 60.000 gulden een beroepskracht te kunnen aan stellen. Het kleinste bedrag (15.000 gulden) is voor een project textiele werkvormen, bestemd voor jonge buitenlandse vrouwen. Voor bege leiding van jongeren in buurthui zen die gevestigd zijn in achter standswijken is een bedrag van 120.000 gulden ingeruimd. Met een bedrag van 75.000 gul den kan een peuterleidster voor twintig uur worden aangesteld en 30.000 gulden is beschikbaar voor begeleiding van Turkse en Marok kaanse meisjes in buurthuis 't Spoortje. Ten slotte is een bedrag van 40.000 bestemd voor een inter ne functie bij de gemeente om het beleid voor achterstandswijken te versterken. Conclusie na proef: straat wordt veiliger LEIDEN - De geïmproviseerde vluchtheuvels op de Lammen schansweg, ter hoogte van de kruispunten met de Leliestraat, de Koninginnelaan en De Sitterlaan, moet worden omgezet in een defi nitieve straatindeling met vlucht heuvels. Zo'n nieuwe wegindeling zal de Lammenschansweg veiliger maken voor (brom)fïetsers en voet gangers. De afdeling verkeer van de ge meente komt tot die conclusie op grond van de resultaten van een proef die de afgelopen maanden is gehouden. In het vooijaar van 1983 is door bewoners uit de wijk ten oosten van de Lammenschansweg het actiecomité 'Lammenschans Veilig' opgericht. Uit een enquête onder buurtbewoners kwam naar voren dat de onbeveiligde kruis punten erg gevaarlijk werden ge vonden. De grootste bezwaren wa ren de hoge snelheid van het au toverkeer, het inhalen op de kruis punten en de breedte van de weg die het overstekende voetgangers, met name bejaarden en school gaande kinderen, moeilijk maakt veilig de overkant van de straat te bereiken. ADVERTENTIE Naar aanleiding van de enquête stelde de afdeling verkeer van de gemeente een onderzoek in, dat de conclusies van de enquête beves tigden. Er werden vervolgens een aantal varianten uitgewerkt om de weg veiliger te maken. Om er ach ter te komen wat het effect daarvan is, werd besloten tot het houden van een proef. Deze proef kwam er op neer dat er gele reflecterende markerings- palen op de rijbaan zijn geplaatst die vluchtheuvels suggereren en het onmogelijk maken op de kruis punten in te halen. Hard rijden is daardoor ook moeilijker gemaakt omdat het verkeer dat rechtdoor gaat, moet afremmen voor het ver keer dat rechtsaf wil. Tijdens de proef heeft de afde ling verkeer opnieuw onderzoek gedaan om de effecten te meten. De resultaten worden aanzienlijk genoemd. Gebleken is dat de ge middelde snelheid is gezakt en de oversteek op de kruispunten voor (brom)fietsers en voetgangers is bekort en daardoor veiliger gewor den. Omwonenden hebben ook po sitief gereageerd op de proef. De afdeling verkeer van de ge meente beveelt het college van B en W daarom aan de proef om te zetten in een definitieve vormge ving. Op de rechter rijstrook zou den, ter hoogte van de kruispunten vluchtheuvels moeten worden aan gebracht met daarop een mast voorzien van verlichte borden. Ge schat wordt dat met het aanbren gen van deze voorzieningen een bedrag gemoeid zal zijn van 123.500 gulden. Dat kan enorm vervelend zijn, dat weten we maar al te goed. U kunt er wat aan doen zon der het slachtoffer te worden van hoopgevende maar vaak te leurstellende beloften. Wij zijn kunstgebitspecialisten die zich al jaren op hoog niveau met de ze problematiek bezighouden. Ook op dit gebied staan de ont wikkelingen niet stil. Wij kunnen u verschillende adequate oplossing bieden. Ga eens praten met de men sen die er verstand van hebben. Wees niet bang en kom rustig even binnen. Wij staan altijd voor u klaar. U kunt ook bellen. Tel. 125566 maandag t/m donderdag 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag 8.30 tot 15.00 TAND PROTHETIEh gediplomeerd tandprotheticus v/d Waalsstraat 44, Leiden LEIDEN - De verkeerslichten op het kruispunt Churchilllaan-Haag- weg zullen voortaan continu werken. Het college van B en W heeft dit besloten naar aanleiding van de ve le ongevallen die zich voordoen als tussen tien uur 's avonds en zeven uur 's morgens de lichten worden uitgeschakeld. Het kruispunt is voor automobilisten dan dermate onoverzichtelijk dat, na het tijdstip van tien uur, regelmatig auto's op elkaar botsen. In een aantal geval len vielen daarbij ook gewonden. B en W hebben voorts opdracht gegeven de verkeerslichteninstal laties bij. de Verdistraat, de Vijf Meilaan, de Telderskade en bij de Haagweg aan te sluiten op de ver- Het Galjoen naar Munnikenstraat LEIDEN - De prot.chr. basis school Het Galjoen zal worden on dergebracht in het schoolgebouw aan de Minnikenstraat. Het ge bouw van de huidige lagere school aan de Oosterstraat zal worden ge sloopt. In het aangrenzende com plex aan de Munnikenstraat is hu de kleuterschool gehuisvest (op de benedenverdieping). Deze school, evenals het gebouw aan de Ooster straat daterend uit 1923, zal ingrij pend worden verbouwd en uitge breid. B en W zijn bereid hieraan medewerking te verlenen. keersprocessor en een zoaanig pro gramma te maken dat automobilis ten, met een maximum snelheid van vijftig kilometer per uur, met een minimum aan stoppen over de Churchilllaan kunnen rijden. In het afgelopen jaar zijn ook an dere klachten over de verkeerssi tuaties rond de nieuwe Churchill- brug regelmatig aan de orde ge weest. Een oplossing voor de ver keersproblemen rond het kruis punt Dr. Lelylaan-Morsweg is voorlopig nog niet voorhanden. Het plaatsen van een verkeerslich teninstallatie wordt te duur gevon den. De verschillende varianten met hun consequenties zullen nog eens door de afdeling verkeer van de gemeente op een rij worden ge zet. Een andere kwestie die nog aan de orde komt is de afsluiting voor doorgaand verkeer van het gedeel te van de Morsweg tussen Rijn- zichtbrug en het Morsviaduct. Na de zomervakantie zal daarover met de direct betrokken bewoners en bedrijven een inspraakavond wor den gehouden. De bouw van een fiets- en voet gangerstunnel onder het kruispunt Vijf Meilaan-Churchilllaan en de aanleg van vrij liggende fietspaden langs de Vijf Meilaan zijn aange meld voor de zogenaamde terug- ploegregeling. Dit wil zeggen dat mogelijkerwijs werkloosheidsgel- den kunnen worden aangewend om de beide voorzieningen tot stand te brengen. Het wachten is op een beslissing van het rijk. LEIDEN - Drie wethouders (Kuij- ers, Tesselaar en Peters) en een aantal genodigden hesen zich gis termiddag in .een trekschuit. Van de Rijnsburgersingel (ter hoogte van de Korte Mare) lieten zij zich naar het Heempark varen, waar Pe ters als verantwoordelijk wethou der het jubileumfeest mocht inlui den. Het Heempark bestaat 25 jaar. Die boottocht had een histori sche achtergrond. Het Heempark was lange tijd moeilijk bereikbaar (de Oegstgeesterweg dateert van 1967) en voor de aanleg van het park in 1960 werd veel materiaal aangevoerd per schuit. De komende week is het feest in het Heempark. Aanstaande zondag een Heemplantfestijn met een marktachtig gebeuren en tot eind juni is er een tentoonstelling over de geschiedenis en bedoeling van het Heempark. Tevens is er een boekje verschenen waarin dat uit de doeken wordt gedaan. Bij de opening van die jubileum- week gistermiddag in de regen be klaagden de betrokken medewer kers van de directie groen over de geringe bekendheid van het Heem park. De festiviteiten van de ko mende week moeten daar verande ring in brengen. "Laat niemand nog zeggen dat hij nog nooit van het Heempark heeft gehoord". Wethouder Peters onderschreef hun klachten, maar hoopte aan de andere kant dat het park ook weer niet te bekend zou worden. Dat zou de rust ook weer niet ten goede ko men. (foto Holvast) Heavy Metal In het Breehuys wordt zater dag een heavy metal night gehou den. Er treden twee bands op, te weten: Armada, een band uit Den Haag en Black Night. 'Om negen uur kan men naar binnen. De concerten duren tot één uur. De deur sluit om elf uur. Sowjet-Unie Mr. G.P. van den Berg, weten schappelijk medewerker van het documentatiebureau voor Oost europees Recht van de Leidse universiteit, houdt maandag avond een inleiding over ar beidsgeschillen in de Sowjet- Unie. Hij doet dat op een infor matie- en discussieavond die de Leidse CPN houdt in het Leidse Volkshuis, Middelstegracht 5. Van den Berg houdt zich al enke le jaren bezig met het onderzoek van arbeidsgeschillen in de Sow jet-Unie. Welke arbeidsconflicten er spelen, hoe die worden opge lost, de rol van de vakbonden hierbij en van de rechter, zijn on derwerpen die aan de orde ko men. Aanvang acht uur. Volksdansen De Leidse volksdansvereniging Oud Poelgeest sluit maandag avond het seizoen af met een in stuif, waar ook niet-leden terecht kunnen. Van half acht tot half elf kan er gedanst worden in de gymzaal van de Prinses Irene- school aan de Herenstraat 83-85 (gym- of sportschoenen ver plicht). Samenstelling en presen tatie worden verzorgd door Truus Willems. Schapen scheren Bij Endegeest is vanmiddag het jaarlijkse schapenscheerders- feest (aanvang twee uur). Daar naast zijn er attracties als spin nen en weven, een rommelkraam en kraampjes met drankjes en hapjes. Dit alles op het terrein de Endegeesterstraatweg in Roze Week De Leidse Werkgroep Homosek sualiteit en de Lesbiese Vrouwen Leiden organiseren de 'Roze Week', voorafgaand aan de lan delijke homodemonstratie in Groningen die op 29 juni is. Het programma van de Roze Week is als volgt. Dinsdagavond, acht uur: vi deofilms van homodemonstraties uit voorgaande jaren. Verder zijn er informatiestands en is er de discussie 'diversiteit van de homobeweging'. Woensdagavond, negen uur: film 'The army of lovers' van Ro sa von Praunheim. Deze film geeft een beeld van de alternatie ve homobeweging- en cultuur in de jaren zeventig. Donderdagavond, acht uur: film 'Before Stonewall' van Gre- tha Schillers, die de geschiedenis beschrijft van de homobeweging van Stonehenge tot en met Stone wall. Vrijdagavond, kwart over acht: alleen voor vrouwen de Noorse film 'Vrouwen' wan An- ja Breien over drie vriendinnen die besluiten de sleur te doorbre ken door met elkaar op stap te gaan. Alle activiteiten in het LWH- pand aan de Caeciliastraat. Politie vraagt informatie over verkrachter LEIDEN - De Leidse politie vraagt om inlichtingen over de man die gisteren in de Leidse Hout een 33- jarige verpleegster heeft verkracht. De vrouw was, omstreeks half zeven gisterochtend, op weg naar haar werk toen zij door onbekende oorzaak in een sloot terecht kwam. Toen ze weer op het droge was ge krabbeld werd ze door een man, die langs de kant van de sloot stond, verkracht. Het signalement van de man luidt: 1.75 tot 1.80 lang, leeftijd tus sen de 20 en 25 jaar oud. De man droeg een spijkerbroek en een blauw overhemd met een asymme trische sluiting en drukknopen, en vermoedelijk een leren jack. De kleding van de man moet flink zijn besmeurd. De zedenpolitie vraagt een ieder die inlichtingen kan verschaffen of de man in de omgeving van de Leidse Hout heeft zien fietsen, con tact op te nemen, Telefoonnum mer: 071-149961, toestel 116. Bouw CBB op voormalig terrein Van Wijk-complex LEIDEN - Het in Leiden te vesti gen regionale Centrum voor Be roepsoriëntatie en Beroepsoefe ning (CBB) komt definitief in het Lammenschanspark. Hét wordt gebouwd op het terrein van het voormalige Van Wijk en Heringa- complex, grenzend aan de Kanaal- weg. Het is de bedoeling dat in sep tember met de bouw van het CBB wordt begonnen. Op het CBB kun nen slecht opgeleide of onge schoolde werklozen cursussen vol gen om de kansen op een baan te vergroten. Het centrum richt zich ook op bijv. buitenlanders die door taalproblemen moeilijk aan de slag kunnen komen. Het Leidse CBB, dat ook werklo zen uit de omliggende gemeenten, de Bollenstreek en de Aar- en Veenstreek moet gaan opleiden, krijgt in het begin 55 cursisten plaatsen toegewezen. Bij de bouw van het nieuwe complex wordt re kening gehouden met een groei tot 80 plaatsen. Om de bouw mogelijk te maken moet het bestemmingsplan wor den gewijzigd. De grond heeft na melijk nog de bestemming indus trieterrein. Het voormalige terrein van Van Wijk en Heringa zal ook worden gebruikt voor de uitbrei ding van bestaande scholen in het Lammenschanspark: de christelij ke MTS, de MEAO en de Nieuwe Vaart. De laatste scholengemeen schap is onlangs een fusie aange gaan met de Algemene Technische School Haagweg.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3