Vos, of de vraag hoe het zo ver kon komen ïncassobeleid gemeente deugt niet' Vos: 'We hebben altijd volgens de voorschriften gewerkt' De erfenis van een Zoeterwouds bedrijf Glijden tijdens het trouwen PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 22 JUNI 1985 Agenda "De opslagcapaciteit van de chemische produkten die door Handelmaatschappij Vos worden verhan deld is met de verhuizing van Utrecht naar Zoeter- woude vervijfvoudigd. Deze groei was noodzakelijk geworden door de sterke expansie die het bedrijf de laatste jaren meemaakte in de omzet van grondstof fen ten behoeve van de metaalbewerkingsindus- triëen en de fabricage van verfstoffen, textiel, cos metica en kunststoffen. Deze produkten die zijn op geslagen in een loods en tanks, zijn geen van alle brandgevaarlijk, giftig of milieuvervuilend". Hiermee is het allemaal begonnen. Vos Co kon digt op 20 maart 1975 in een persbericht officieel de komst naar Zoeterwoude aan. Het stuk doet tien jaar later wrang aan. Inmiddels weten we dat de opslagcapaciteit waarover Vos toen sprak in het voorbije decennium meermalen onderwerp van juri dische strijd was en dat van de laatste zin van het citaat uit het persbericht helemaal niets klopt. De eerste brand in Alphen aan den Rijn is al achter de rug, de mate van giftigheid blijkt wel uit het ge geven van de brandweerman die toen met braaknei gingen naar het ziekenhuis werd vervoerd en de ver vuiling van het milieu...., daarover is de laatste tijd genoeg duidelijk geworden. Het terrein van Vos is vervuild, de singel rond het industrieterrein is vies en op de terreinen erbuiten zijn de onderzoeken nog bezig. Tien jaar geleden zei de toenmalige directeur van Vos, H.A. van Vlimmeren, in deze krant: "De kans op morsen is klein. We werken met vrij dure produkten, het is voor ons dus gewoon een economisch belang dat er niet gemorst wordt met de stoffen". Onderstaand artikel gaat over het morsen en de - dure - gevolgen daarvan. Het terrein van Vos Co is bezaaid met gaten in de grond, waaruit de onderzoekers hun informatie halen. De vaten op de achtergrond zijn inmiddels verwijderd. (foto Holvast» benzeen door Vos verhandeld. Volgens Van Niesthoven kon al veel eerder bekend zijn dat Vos op grote schaal de bodem en het water aan het vervuilen was. "Een jaar of zes geleden scheurde een grote wa terleiding naar 3M door aantasting van chemicaliën volledig open. Het waterleidingbedrijf De Rijnstreek is daar nog bijgeweest. Duizenden kubieke meters water stroomden toen het terrein op en de bodem in met medeneming van wat al niet? De vloerplaten in de loods moesten opnieuw worden gelegd. Onder het kantoor stond ook vies bruin water met een lucht die we niet konden lokaliseren. Misschien staat het er nu nog wel". Waarom heeft Van Niesthoven zijn mond gehouden toen hij van dergelijke verontreiniging op de hoogte was? "En dan op staande voet ontslagen worden zeker", kaatst hy de bal terug, "ach jongen, er werden spreekverboden opge legd. Voor jou tien anderen, zo gaat dat toch". Verweekt Chef produktie, C.J. Boere, van het waterleidingbedrijf De Rijn streek bevestigd desgevraagd dat "voor 1979 door een ongelukje puntverontreiniging optrad waar door de hoofdleiding werd aange tast en bezweek". Het pvc-mate- riaal verweekte toen, waarschijn lijk door de inwendige druk. Vol gens Boere hoeft dat niet te beteke nen dat het drinkwater is aange tast. "Het kan ook andersom ge beuren, dat een chemische stof door het materiaal heendringt zon der de buis aan te tasten". Na de smaakklachten bij Vos Co is ook hetdrinkwater bij het na burige bedrijf 3M onderzocht. Dat leverde een geringe mate van verontreiniging op. Met 3M is toen de afspraak gemaakt de waterkwa liteit in de gaten te blijven houden. Boere: "Als de toestand hetzelfde is als vorig jaar is er geen aanlei ding tot het nemen van maatrege len". Bij 3M zelf zijn inmiddels maat regelen genomen. Het personeel kreeg een tijd Spa-water te drinken in plaats van het gewone leiding water. Diepgaande onderzoeken hebben volgens het bedrijf echter aangetoond dat het water weer te drinken is. Een woordvoerder van het bedrijf: "We hebben het zekere voor het onzekere genomen, maar nu is het drinkwater weer in orde". Eerder genoemde R. de Jong, mo menteel werkzaam bij 3M: "Dat zeggen ze ons inderdaad ook, maar die rapporten krijgen we niet te 3M is zelf ook bezig met een on derzoek naar de gesteldheid van water en bodem. Het duurt volgens het bedrijf nog enkele maanden voordat de uitslag bekend is. Toch is inmiddels de kwaliteit van het drinkwater goedgekeurd. Over het onderzoek naar andersoortige verontreiniging laat men zich bij 3M spaarzaam uit. Ook het Hoogheemraadschap van Rijnland is niet scheutig met het verschaffen van informatie. "Het is nog in onderzoek", is het weinig spoed belovende antwoord op vele vragen. "Regelmatig wor den er monsters genomen en we zijn nog op zoek naar de bronnen", klinkt het. Doorspoelen van de verontreinigde singel, waar het contact met het water nog steeds wordt afgeraden, is volgens het Hoogheemraadschap niet meer no dig. "De regen doet dat werk al", zegt de voorlichter. By de gemeente Zoeterwoude waren gisteren de enige twee per sonen die met informatie over 'de zaak Vos' naar buiten mogen tre den afwezig. Zoals bekend wordt op het Zoeterwoudse raadhuis uit gegaan van het principe 'de vervui ler betaald' en rekent het gemeen tebestuur op een volledig schone erfenis van het bedrijfsterrein van Vos Co. Op dat terrein is een Zoeter- wouds aannemingsbedrijf bezig de loods op te knappen. Steeds meer opgeslagen vaten verdwijnen van het bedrijfsterrein. Het aantal ga ten in de grond neemt toe. Volop activiteiten dus nog op het perceel Industrièweg 20. Hoelang het nog zal duren voordat een nieuw be drijf zich op het dan schone terrein zal vestigen, blijft een open vraag. Te hopen is dat in elk geval het ge meentebestuur van Zoeterwoude bij het verlenen van een vestigings vergunning een lesje heeft geleerd. Al was het maar een lesje schei kunde. ZOETERWOUDE/AL- PHEN AAN DEN RIJN - Het bedrijfsterrein van Vos Co aan de Industrieweg in Zoeterwoude biedt een troosteloze aanblik. De toe gangshekken zijn verbogen, een muurtje bij de voorma lige tapplaats is omgeval len. In het met doodgewone straatstenen geplaveide ter rein zijn her en der gaten ge graven door de onderzoe kers van TNO. In elk gat staat ongeveer zestig centi meter onder straatniveau een laag okerkleurig grond water. door Dirk Jan Roeleven Achter de loods op het terrein lig gen verroeste vaten en zijn de grij ze stenen met een bruine aanslag bedekt. De achteringang van de loods is open, de deur ligt werkloos op het zand. Inmiddels is het gat vervangen door een houten af scheiding. In de loods staan nog vaten en liggen zakken met poe- dervormige inhoud. In de loods zitten scheuren, evenals in het kantoorgebouw. De terp waarop het vullen van de va ten tien jaar lang gebeurde, is even eens in verval. Bij de voordeur hangt een bordje met de mededeling dat Handel maatschappij Vos Co is verhuisd naar de Ondernemingsweg in Al phen aan den Rijn. Het personeel is meegenomen, wat aan chemi sche troep in de bodem en het grond- en oppervlaktewater is ach tergelaten, is nog steeds niet volle dig bekend. Wat zit er in de grond, hoeveel, hoe diep. waar en hoe krijgen we de grond, het water en het slib weer schoon? Dat zijn grofweg de vragen waarmee TNO, Vos, de ge meente Zoeterwoude, het waterlei dingbedrijf De Rijnstreek en het Hoogheemraadschap voor Rijn land worstelen. Wat ons interes seert is de vraag hoe het zover heeft kunnen komen. Leidenaar J.M.Th, van Niestho ven werkte van augustus 1978 tot februari 1982 als administrateur bij het bedrijf. Hij beschrijft hoe het 'overdrummen', het vullen van va ten van tweehonderd, vijftig en vijfentwintig liter in zijn werk ging: "Vrachtwagens kwamen het terrein oprijden en werden gelost via een slang van de wagen naar de ondergrondse opslagtanks. De lege vaten liepen over een lopende band naar de vulplaats. Met een slang zoals je bij een benzinepomp tankt werden de stoffen van de op slagtanks 'overgedrumd'. De volle vaten werden gewogen en dan met een heftruck naar de opslagplaats gereden. Dat ging in een snel tem po omdat per dag tientallen vracht wagens moesten worden gelost. Bij dat overdrummen werd uiter aard gemorst, dat kan niet missen, dat heb je bij een bezinepomp toch ook altyd. Zo is al die rotzooi uit eindelijk dag in dag uit in de grond beland". Oegstgeestenaar R. de Jong heeft als uitzendkracht korte tijd bij Vos op de tapplaats gewerkt. "Je maakte een vat vol op gewicht en dan kwam het volgende vat. Bij vier van de tien vaten gaat er een flinke klets overheen. Vele tiental len liters zijn de grond in gelopen. Als je die grond afgraaft, zit er geen aarde meer in. Als een vat omdon- derde liep het allemaal meteen weg. Het gebeurde weieens dat een De reactie van Vos Co op boven staand verhaal is van H.O. van der Kooij: "Natuurlijk is er gemorst op ons terrein, dat is een standaard probleem voor bedrijven als de on ze. Kijk maar eens naar alle benzi nestations, gasfabrieken en derge lijke. Daar vind je toch ook altijd vervuiling onder de grond. Je kan nooit honderd procent uitsluiten dat ergens iets lekt. Het idee klopt niet dat de vervuiling voóral ont stond bij het afvullen van de vaten op de tapplaats. Daar hadden we namelijk een betonnen bak met een goot erin die opving wat werd gemorst. De bodem onder die plaats is schoon, althans niet meer vervuild dan andere plaatsen". "Bij het loskoppelen van de slan gen van de tankwagens is waar schijnlijk wel eens onzorgvuldig gehandeld. Dan druppelt het een en ander de grond in. Normaal vat viel, bijvoorbeeld als de hef truck hem niet goed had opgepikt of neergezet". Onzorgvuldig Van Niesthoven ("Ik wil dat mijn kleinkinderen later nog veilig in de grond kunnen spitten") meent dat Vos onzorgvuldig omsprong met de gevaarlijke spullen die het ver handelde. Daarin staat hy niet al leen. In het verleden werd Vos re gelmatig op de vingers getikt we gens het overtreden van de hinder wet. Op een dag vertikte Van Niesthoven aan het werk te gaan toen de vaten zo hoog stonden op gestapeld dat ze tot aan de ramen van zijn kantoor op de eerste ver dieping reikten. Om een inzicht te geven in de hoeveelheden die Vos in 1980 ver handelde, pakt Van Niesthoven er een computeruitdraai bij met gege vens over de omzet per artikel. In dat jaar kwamen volgens de voor malige administrateur per week tientallen vrachtwagens met trich- loorethaan binnen, hetzelfde spul dat nu in de singel rond het indus trieterrein is aangetroffen. Van Niesthoven: "Dat spul was daar niet aan te slepen". Verder werden honderden ton nen methyleenchloride per maand verwerkt. In 1980 werd 272 ton hangt daar een emmer onder, maar dat wordt weieens vergeten. Het gaat in die gevallen echter om een paar honderd milliliter. Dat consta teer je echter wel als je de bodem onderzoekt. Als je bijvoorbeeld een kopje trichloorethaan leeg- gooit, zit het na een maand nog ver boven de C-waarde in de grond". "Vaten vielen inderdaad weieens om. Meestal is dat geen probleem omdat de vaten voor binnenlands vervoer streng zijn gekeurd. Ze moeten valproeven hebben door staan, maar soms gaat het weieens mis. Dan hebben we overmaatse vaten waar we het lekke vat in zet ten. Op het terrein was bovendien absorberend materiaal aanwezig dat dan over het gemorste spul werd gelegd. Zo werd dat op een nette manier opgelost. Dat je na tuurlijk niet alles kan tegenhouden spreekt voor zich". Verweekt "Ik vind dat ons wat zorgvuldig heid niets te verwijten is. We heb ben altijd volgens de voorschriften gewerkt. Natuurlijk hebben we problemen gehad met de hinder wet (behalve in Zoeterwoude had Vos ook in Bodegraven en Koude kerk aan den Rijn problemen met de illegale opslag van vaten, red.), maar het terrein in Zoeterwoude was gewoon te klein. In Alphen is de grond volledig vloeistofdicht. Het buitenterrein in Zoeterwoude is voor zeventig procent vloeistof dicht, dat heeft iemand van de ge meente gezegd. Bovendien ver dampen de meeste produkten die we verhandelen erg snel". "Het is uit de lucht gegrepen dat er per dag 'tientallen' vrachtwa gens werden gelost. Hooguit kwa men er drie per dag. Ook hebben wij nooit spreekverboden aan ons personeel opgelegd. Wel klopt dat er in het verleden eens een pvc- pijp is vervangen omdat die ver weekt was, waarschijnlijk door een lekkage van trichloorethaan. Wat door die pijp stroomde weet ik niet, het was in elk geval geen riool, het zou de drinkwaterleiding kunnen zijn geweest". "De afsluiting van het drinkwa ter op ons terrein is gebeurd na de verhuizing naar Alphen. Een werk nemer die bezig was de resterende vaten te ontruimen proefde een bij smaakje toen hy in het kantoor wa ter dronk. Dat komt omdat het drinkwater toen stil stond in de lei ding. Het is een paniekreactie dat 3M overging op flessen water in plaats van het gewone drinkwater te gebruiken. De verontreiniging was alleen op ons terrein". "We nemen nu maatregelen te gen verdere verspreiding om scha de aan derden te voorkomen. Er zal geen druppel meer buiten het ter rein komen. TNO is nu bezig offer tes te verzamelen van bedrijven die de grond op bepaalde plaatsen zui veren. De verontreiniging is gering en de plaatsen zijn eenvoudig schoon te maken. Tot dusver heb ben wij alle onderzoeken en maat regelen op ons terrein betaald, dat kunnen we geen ander in de schoe nen schuiven. De kosten van even tuele sanering van plekken buiten het terrein is een ander verhaal om dat er meerdere vervuilers op het industrieterrein zijn". "Op de vraag wanneer het terrein brandschoon zal zijn, kan ik niet antwoorden. Dat hangt van zoveel factoren af. Als het een tijd goed regent zou de grond bij wijze van spreken vanzelf kunnen schoon- spoelen". ZATERDAG Leiden Breehuys - Breestraat, heavy metal night, 21-1 uur. LVC - Breestraat, swingavond, 21 uur, op zolder optreden Bluesgroep, 23 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond. 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Leiderdorp Dorpskerk - Hoofdstraat, Loop-in-con- cert, 19 uur. de Runzangertjes. COV Ex celsior, 20 uur, L'dorps Kamerkoor om 20.45 uur, Kamerkoor, 21 uur, Esle van Onselen, 22 uur, Corrie Bavinck, 22.15 Sjelter - Heemraadlaan, disco-avond, 20 ZONDAG Leiden Speeltuinvereniging Merendroom - playbackshow in de speeltuin aan de Milanenhorst, 12-18 uur. Van 's Gravesandestraat - bij de rol- schaatsenbaan, fietspuzzeltocht, 11 uur. Leidse Hout - voorstelling jeugdcircus Atleta, 14.30 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan. demonstraties en wedstrijden rock'n roll, breakdance en discodansen, wedstrijd soundmix, 14 Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, optre den Swingin' Crash, 19.30 uur. Dorpskerk - Hoofdstraat, concert leer lingen Streekmuziekschool Rijnak koord, 11.30 uur. Voorschoten Clubhuis Rijnland - Kniplaan, open huis i.v.m. 20-jarig bestaan, vanaf 10 Clubhuis Avanti - Raadhuislaan, 'Acht van Voorschoten', 150 km fietstocht, 7 Zoeterwoude Dorpskerk - concert Barokensemble Voorschoten, 14.30 uur. Eendenkooi - Kooikerkspad, kermis, vanaf 12 uur. Twee ernstig gewonde meisjes op straat gevonden OEGSTGEEST - Twee meisjes uit Katwijk zijn vannacht rond twee uur ernstig gewond geraakt na een aanrijding op het kruispunt Abt- spoelweg/Lange Voort in Oegst- geest. Over de toedracht van het ongeval tast de politie nog in het duister omdat de bestuurder van het motorvoertuig na het ongeluk is doorgereden. De politie in Oegstgeest verzoekt eventuele getuigen dan ook con tact met haar op te nemen onder telefoonnumer 071-155440. De twee meisjes van resp. 17 en 23 zijn met verwondigen aan hun hoofd naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp vervoerd. Over de toedracht zegt een woordvoerder van de politie in Oegstgeest dat op dit moment al leen bekend is dat het voertuig waarmee op de meisjes is ingere den flinke schade moet hebben. Volgens de politie is het ook niet zeker of er een motor of een auto bij het ongeluk betrokken is ge weest. "We hebben glas van een lamp gevonden en een stuk van een ron de achteruitkijkspiegel". Dergelij ke spiegels worden vooral op mo torfietsen gebruikt. ZOETERWOUDE - 'Westwoud', is de naam van de Zoeterwoudse katholieke basisschool die is ont staan uit de fusie van de Aloyisu- school en de Sjaloomschool. De naam komt van een leerling van de Klaverweideschool. Westwoud is de naam van de wijk waarin de hui dige Sjaloomschool staat. De naam werd gekozen uit meer dan hon derd inzendingen. mimen OEGSTGEEST - De gasten van bruid en bruidegom zullen blijven glijden in de trouwzaal van het Oegstgeester ge meentehuis. Dit is - enigszins overdreven - te verwachten nu de gemeente heeft besloten niets aan de gladheid van de parketvloer in de zaal te doen. Gemeentesecretaris Van Hul- steijn licht het besluit toe: "De vloer wordt regelmatig in de was gezet, zodat hij mooi glimt. Als er dan een trouwerij wordt gehouden, dragen vaak nieuwe schoenen met gladde leren zolen. Het schijnt dat die combinatie er voor zorgt dat ze dan bijna of geheel onderuit gaan. Wat kan je eraan doen? Als je de vloer met tapijt bekleedt, reaak je meteen een groot stuk van de sfeer van de zaal kwijt. In zoveel openbare gelegenheden ligt parket, daar hoor je nooit van problemen. Nee, het enige dat zou kunnen helpen is het gebruik van 'rem mende was', misschien moeten we daar eens naar gaan zoe ken". LEIDERDORP - In het Leider- dorpse zwembad 'De Does' speelde zich gisteravond een, voor deze re gio, uniek evenement af: de nacht marathon. Diverse Leiderdorpse ploegen zwommen van 's avonds acht tot vanochtend acht uur door. Een 'randgebeuren' in de vorm van optredens, een artiestengala en de monstraties zorgde ervoor dat de toeschouwers zich niet hoefden te vervelen. Ook honger en dorst kon- den worden gestild in het zwembad aan de Hoogmadeseweg. De regen was ook dit jaar weer spelbreker bij de zwemmarathon maar toch was er nog heel wat be langstelling voor de doorzetters die in het water doken. (foto Holvast» VOORSCHOTEN - Het incassobe- leid van de gemeente Voorschoten, met name op het gebied van de gas-en lichtrekeningen, blijkt voor heel wat irritatie te zorgen. Zo heeft Voorschotenaar T. Gott- schalk de gemeente plus de raad te kennen gegeven zich wild te erge ren aan "de bureaucratische werk wijze van de afdeling centrale boekhouding". Wat wil zijn geval: in maart dit jaar kreeg hij een betalingsherin nering, omdat de nota nog niet was betaald. Onmiddellijk maakte Gottschalk het verschuldigde be drag over. Dat werd op de 25-ste, de uiterste datum, van zijn giro af geschreven. Desondanks werd hem vervol gens tien gulden incasso- en admi nistratiekosten in rekening ge bracht. Navraag leerde hem dat hij de maartnota weliswaar had be taald, maar dat het bedrag nog niet binnen was bij de gemeente. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Dus zorgde Gottschalk ervoor dat de meinota al begin van de maand werd overgemaakt. Toen hij desondanks een betalingsherin nering in de bus kreeg controleer de hij zijn giroboekje nog maar eens. Daar stond het zwart op wit: het bedrag was de 10e afgeboekt. Foutje van de boekhouding, dacht hij toen, dat komt wel boven water. Dat kwam het niet. Op 29 mei kwam de tweede betalingsherinne ring binnen, inclusief de gebruike lijke 'boete' van tien gulden. Gottschalk: "Daarna nam ik on middellijk contact op met de afde ling financiën. Daar kreeg ik te ho ren dat ik per abuis de acceptgiro kaart van vorige maand, april dus, had gebruikt. Nu zou je aannemen dat, aangezien de vorige maand reeds was voldaan, men tot de slot som zou komen dat dit voor de maand mei was bedoeld.." Dat deed men dus niet: de amb tenaren stortten het bedrag keurig terug. Wist Gottschalk veel, want het zweefde op dat moment nog in het niemandsland tussen de ene en de andere bank/giro. Bleef over eind staan dat er weer tien gulden extra moest worden neergelegd. "Het gaat mij natuurlijk niet om dat tientje", vertelt hij desge vraagd. "Het gaat me om het ge mak waarmee ze werken. Ze ko men aan de deur: kun je aantonen dat je betaald hebt, dan is er nog niks aan de hand. Maar ben je stomtoevallig niet thuis, dan gooi en ze hop, dat briefje met die boete van tien gulden in de bus. Het is allemaal zo onsympathiek". Ook anderen Gottschalks geval staat niet op zich. Meldt hij zelf al "dat andere mensen in Voorschoten met het zelfde kampen", zijn plaatsgenoot B. Jagt dreigde nog onlangs van gas en licht te worden verstoken omdat hij in maart, de maand waarop de maandelijks voorschot nota werd verhoogd, per ongeluk nog het 'oude' bedrag had overge maakt. Na veel administratieve romslomp, dreigbriefjes in de bus en gepieker besloot hij alsnog dat gewraakte tientje apart te betalen. Maar het zit hem allesbehalve lek ker, temeer daar ook Jagt heeft ge merkt "dat heel veel andere Voor schotenaren ook vervelende erva ringen met de betalingen hebben". Is de gemeente Voorschoten te streng? Nee, zegt de verantwoordelijk wethouder Van Dalen, die er met een bij meldt dat gevallen als die van Gottschalk "bij tientallen" voorkomen. "Het is een ingewik keld verhaal, die hele boekhou ding", stelt hij voorop. "Maar het komt er op neer dat het voor de ge meente ontzettend moeilijk is om onderscheid te maken tussen de categorieën grote, de beetje en de heel klein beetje wanbetalers én de mensen die gewoon te laat hebben betaald". "Natuurlijk zien wij ook in dat het bitter is voor iemand die heel zelden te laat betaalt. Maar in prin cipe hoort te laat betalen ook niet. Als je gewoon op tijd je voorschot nota voldoet, is er niets aan de hand. Ik geef toe: heb je een twee de aanmaning gehad, dan wordt de betalingstermijn heel krap. Maar dan kun je gewoon nog per kas de nota voldoen. Ja kijk, heb je daar dan geen zin in, en betaal je van achter je bureau per giro; dan ben je te laat. Dan kruisen boete en re kening elkaar". "En dan moetje gewoon dat tien tje betalen. Dat is het enige dat de gemeente op dat moment ver langt". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen rr NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per halfjaar, aan huis bezorgd f 131,40 per kwartaal, aan huis bezorgd f 65,70 per post (binnenland) f 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 per maand, pér post 30.- (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het Betaling van 3203571 t.n.v Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2