Wie berooft hier wie?' Ellen Kuzwayo, de 'moeder van Soweto': 40 jaar na de bom ZATERDAG 22 JUNI 1985 EXTRA PAGINA 21 De 70-jarige Zuidafrikaanse onderwijzeres, maatschappelijk werkster en activiste Ellen Kuzwayo, bijgenaamd 'de moeder van Soweto', was onlangs in ons land ter gelegenheid van het verschijnen van haar boek „Noem mij vrouw". Deze ruim driehonderd pagina's tellende autobiografie is een authentiek en boeiend verslag van de psychologische weg die zij heeft afgelegd vanaf het vrij stabiele, negentiende eeuwse Zuid-Afrika naar het voor zwarten onzekere en intimiderende huidige regime dat de apartheid in stand houdt. Tegengewerkt, gevangen genomen, van haar huis bestolen en nog veel meer: Ellen Kuzwayo is niet bitter, maar ziet nog steeds hoop voor een nieuw en ander Zuid-Afrika. Wij spraken met haar. door Patricia van der Zalm Ellen Kuzwayo (70): "Ik ben me gaan afvragen wie er in Zuid-Afrika nou eigenlijk crimineel zijn". <rotoGPDi „Mijn opzet was over de strijd en het overleven van zwarte vrouwen in mijn land te schrijven en het 'werd een autobiografie. Iemand zei: Ellen Kuzwayo, je hebt zo'n rijk leven, het zou zonde zijn als je dat de mensen onthield. Het is daarom een combinatie geworden van mijn eigen leven en dat met andere vrouwen". Of, zoals Bettie Head in het voorwoord schrijft: „Aan het eind van het boek heb je het gevoel alsof er een schaduwgeschiedenis van Zuid-Afrika is geschreven' Na lezing van haar boek „Noem mij - vrouw" vraag je je af hoe het mogelijk is dat Ellen Kuzwayo nog enig vertrouwen heeft in internationale politieke pressie I om een eind tè maken aan het apartheidsregime in haar vaderland Zuid-Afrika. Ze heeft er dan ook zeer 1 gemengde gevoelens over, omdat de meeste Europese landen die Zuid-Afrika kritisch hebben benaderdzeer grote economische belangen by dat land hebben. Daarom wordt er veel gepraat over het veroordelen van apartheid, maar verandert er in werkelij kheid bitter weinig. Apartheid wordt, zegt j Ellen Kuzwayo, met de mond veroordeeld, maar door daden in stand j gehouden. „Van internationale protesten merken wij zwarten in elk geval weinig resultaat". „Als je in een land bent geboren, hoefje je normaal gesproken niet op een bepaalde manier aan te passen, maar dan hoor je er thuis, wie ofwat jé ook bent. De vraag is niet: hoe moeten we ons gedragen, maar: wat moeten we I doen om een eind te maken aan de onderdrukking van zwarten. Niet alleen in Nederland, maar in vele andere landen kunnen zwarten via hun muziek j en dans zeggen wat ze op hun hart hebben, en dat wordt volledig geaccepteerd. Hopelijk kunnen die mensen ooit iets betekenen voor Afrika, als ze besluiten terug te keren. En ook in mijn land hebben zwarten op velerlei manieren wegen gevonden om de blanken te vragen: hoe lang denk je ons i nog zo te kunnen behandelen, we zijn I net zo menselijk als jullie?" Zestienjuni Schoolkinderen weigerden naar school te gaan toen de blanken besloten dat de lessen voortaan niet meer in het Engels maar in het Afrikaans werden gegeven, een taal die de kinderen niet begrepen. Dat liep uit op een treffen met de politie - Soweto, 16 juni 1976 - waar bloedige rellen vele levens eisten en waarbij velen gevangen genomen werden of verdwenen. „Zestienjuni", schrijft Kuzwayo, „is de dag dat we thuis blijven om onze wonden te likken en om elkaar te troosten". „Blanken praten er nauwelijks over, maar denken er natuurlek wel over. Misschien beschouwen ze het meer als een dag van boycot en staking. Er zijn al heel wat zwarten ontslagen omdat ze die dag niet op hun werk kwamen". „De regering weigert te praten met mensen die daartoe wel bereid zijn. Vele zwarte politieke organisaties worden genegeerd, de regering beschouwt ze als terroristen. Uit wanhoop zijn zwarten gaan demonstreren, letterlijk vechtend met hun rug tegen de muur. En als je dan hoort van regeringszijde: we hebben geschoten omdat we met stenen werden bekogeld, dan vraag je je af: dringt het dan nooit tot ze door wat we bedoelen, namelijk dat we willen dat er naar ons wordt geluisterd? Door een regering die zich notabene democratisch en christelijk noemt". '„Ik wil het gedrag van demonstrerende zwarten geen geweld noemen. Het is verdediging, en de enige manier waarop deze mensen zich kunnen uitdrukken. Ik vraag me af op welke voor manier de blanken in Zuid-Afrika gereageerd zouden hebben als zij door de jaren heen door zwarten waren behandeld zoals wij door hen..." Vernietigd „Mijn grootvader en vele oudere mensen hebben een opleiding gevolgd. Toen de blanke Zuid-Afrikaanse Eenheid in 1910 (en later de Afrikaner Nasionale regering in 1948) aan het bewind kwam, waren er zwarten die qua opleiding en niveau uitstekend in de regering hadden gepast. Maar de bedoeling was om van zwarten slaven te maken. Tot op de dag van vandaag wordt gevraagd: waarom scholen jullie jezelf niet? Alsof we niet geschoold zijn! En alsof de blanken niet als eersten, nadat ze aan het bewind kwamen, de zendingsscholen en het onderwijs aan zwarten vernietigden! Ervoor in de plaats kwam minderwaardig onderwijs, en ik vraag je, wat hebben kinderen daaraan? Is het vreemd dat ze daartegen in opstand kwamen?" In haar boek schrijft ze: „Deze regering is erin geslaagd ons onderwijs te reduceren tot iets dat in hoge mate inferieur is aan het onderwijs voor blanken". Dit, zegt ze, is een van de belangrijkste middelen om de relatie meester-knecht tussen blanken en zwarten in stand te houden. Van een betrekkelijk onbekommerde jeugd - op de boerderij bij haar grootouders en, toen dezen stierven, op het platteland bij haar tante - verhuisde Ellen Kuzwayo na nog een aantal omzwervingen naar Johannesburg om er voor onderwijzeres te leren en er te werken. Ze is nu weduwe en moeder van drie zoons. De overgang van het vredige platteland naar de stad en de sloppen van Soweto, waar geweld tegen en intimidatie van zwarten altijd en overal aanwezig is, was voor Ellen een hele stap. Een schok, maar ook een uitdaging, omdat ze voor het eerst het beschermde 'thuis' achter zich liet. „Net als elk meisje op die leeftijd. Ik was nog niet zover dat ik goed in de gaten had wat voor onrecht zwarten werd aangedaan, misschien was ik nog niet zo kritisch. Het stadsleven trok me aan, omdat ik toen het leven op het platteland niet zo waardeerde. Pas toen ik het kwijt was, toen de regering later mijn eigen boerderij afnam en de plek tot 'verboden gebied' verklaarde, wist ik wat ik had verloren". 'Politiek bedrijven' Mede door haar opleiding en training kreeg ze allerlei gebeurtenissen en processen in haar land in de gaten. Vooral haar opleiding tot maatschappelijk werkster stelde haar in staat zich op een onstuitbare manier in allerlei organisaties en comités te storten. Ze leerde cursussen en projecten voor zwarte vrouwen opzetten, leerde wat hun behoeften waren, hoe ze zich beter zouden kunnen ontwikkelen en voorbereiden op banen. Haar activiteiten in de zwarte gemeenschap zijn er bijna te veel om op te noemen, en worden beschouwd als 'politiek bedrijven', enkel en alleen omdat Ellen zwart is. Ze werkte voor de jeugdafdeling van het inmiddels verboden Afrikaans Nationaal Congres, z'n enorme inwonertal en z'n op gang komende technologie. West-Europa kan ook uitgroeien tot een supermogend heid als er voldoende eensgezindheid bestaat. Kennis op het gebied van kern wapens bestaat al in Frankrijk en Enge land. En die kennis zal ook doordringen in andere landen. Of het er allemaal vei liger op zal worden valt te betwijfelen. Ik ben er niet gerust op wat landen als Is raël en Libië met kernwapens zullen doen. Misschien heeft de wereld wel een lokaal nucleair conflict nodig om te zien hoe erg het is". - Zijn de stralingsgegevens van Hiros hima en Nagasaki nog aktueel, gezien recente studies naar de rampzalige kli matologische en atmosferische gevolgen van een grote kernoorlog, de zogenaam de nucleaire winter? Tolhoek: "De stralingsgevaren van kernwapens worden nog altijd onder zat in de Nationale Raad voor Afrikaanse vrouwen, is onder meer voorzitter van de Black Consumer Organisation (een grote consumentenbond) en van de Maggie Magaba Trust, die zelfhulpprojecten voor zwarte vrouwen organiseert. Ze werkte ook mee aan twee internationaal vertoonde films, 'Awake from mourning' (ter nagedachtenis aan de bloedige onderwijsopstand in Soweto in 1976, waarbij tientallen kinderen werden gedood, gevangen gezet en later vermist) en aan 'Tsiamelo, a place of goodness' over de onteigening van haar boerderij in 1974 in het kader van de Wet op de Groepsgebieden: zwarten werd opeens verboden zich nog op bepaalde plaatsen ('black spots') te vertonen en werden zonder pardon verjaagd van huis en haard. Het dagblad The Star in Johannesburg riep Ellen tweemaal uit tot Vrouw van het Jaar. „De 'subtiele onderdrukking' van vóór de Afrikaner Nasionale Regering bestond eruit dat ze zich nooit bemoeiden met het onderwijssysteem, dat wij beschouwden als een middel om onszelf te bevrijden van de onderdrukking. Schoolmelk voor zwarte kinderen werd afgeschaft, terwijl de blanke kinderen van doorgaanse rijke ouders wel melk en boterhammen kregen". „Met de nieuwe regering kwamen er beledigende uitdrukkingen als: 'zet die kaffer (neger) op zijn plek'. We begonnen ons langzaam af te vragen: wie denken ze in godsnaam wel dat we z;jn? In dat opzicht is het misschien goed geweest dat de huidige regering zo open en hardnekkig onderdrukt... we zijn er door wakker geschud". Bekneld Door haar boek loopt als een rode draad het feit dat de zwarten in de loop van deze eeuw als het ware bekneld raakten tussen de oude, traditionele Afrikaanse cultuur en de nieuwe manier van leven, die de kolonisten met zich meebrachten en dwingend aan iedereen oplegden. Alles wat Afrikaans en traditioneel was moest verdwijnen, want het werd afgedaan als 'heidens'. De kerk zag passief toe en wordt daarom door veel (vooral jongere) zwarten beschouwd als 'mede schuldig' aan het in stand houden Aran de huidige situatie, en wordt derhalve de rug toegekeerd. schat. Ook lage doses zullen grote gevol gen hebben. Bij gebruik van vele hon derden kernbommen treedt er een we reldwijde temperatuurdaling op, vuur- stormen zullen leiden tot een giganti sche roetvorming, oogsten zullen mis lukken, de mensheid zal waarschijnlijk uitsterven. Om de kans op een nucleaire winter te verkleinen wordt in sommige kringen gepleit voor een maximum aan tal kernbommen van 500 1000. Bewe ringen over de wenselijkheid van SDI houden te weinig rekening met die nu cleaire winter. SDI zal namelijk bij de tegenpartij leiden tot de aanmaak van meer bommen om de kans te vergroten door het ruimteschild te dringen". Berkhof: "De Amerikanen hebben voorgesteld in Geneve te praten over een samenhangend systeem van offen sieve en defensieve wapens. Als je veel offensieve wapens hebt mag je maar weinig defensieve wapens hebben, of Ellen Kuzwayo: „Ze vertelden ons dat het heidens was om je lichaam te laten zien, we moesten ons bedekken. Onze dansen waren heidens, onze liederen. Zelfs de manier waarop we vroeger onze kinderen opvoedden op de 'inwijdingsscholen' was opeens heidens. En zelfs de missionarissen gunden zich niet de tijd om de zwarte cultuur te begrijpen of ervan te willen leren. Ze veegden alles van tafel en ze dwongen ons om van de ene dag op de andere te veranderen. En als we dat niet deden, heetten we 'stom'. Maar (langzaam en dwingend, met gebaren) de tijd heeft bewezen dat ze ongelijk hadden". Ellen komt uit een vrij ontwikkelde, gegoede en hard werkende familie. „Op de een of andere manier heeft mijn karakter nooit toegegeven aan verslagenheid. Ik heb nooit echt het bijltje erbij neergegooid, maar ben de confrontaties in mijn leven steeds aangegaan. Dat kan je in 'situaties brengen die je nooit had verwacht en die erg zenuwslopend zijn. Ik was zo woedend toen ik in 1977 vrijkwam, nadat ik vijf maanden zonder beschuldiging gevangen had gezeten!" „Maar ik ga binnenkort weer terug naar huis. Ik heb dit boek geschreven, ik heb in vele interviews in Europese landen dingen gezegd die voor de Zuidafrikaanse regering erg omgekeerd. Ga je bijvoorbeeld uit van 1000 kernwapens dan zou je 900 offen sieve en 100 defensieve wapens mogen hebben of omgekeerd. Op die manier is er wellicht een limiet te stellen, maar de Russen hebben daarop tot nu toe erg te rughoudend gereageerd". Tolhoek: "Ik betwijfel of een technolo gische oplossing de enige weg kan'zijn. De droom van Reagan, een ondoordring baar ruimteschild, is onhaalbaar. Zeker de eerste tien jaar. De oplossing moet mede worden gezocht in het afbreken van vijandbeelden. Meer onderlinge contacten en een grotere openheid zijn evenzeer nodig. Er moet meer worden gedaan aan vredesopvoeding, aan we tenschappelijke uitwisseling, en er moe ten vertrouwenwekkende maatregelen worden genomen. Daarnaast is een we reldwijde aandacht voor het vredes vraagstuk nodig. Vanuit de Verenigde Naties moet een kruistocht voor de vre de worden begonnen. 1986, het jaar van aanstootgevend kunnen zijn. De vraag is: moet ik de waarheid vertellen, of moet ik ervoor zorgen dat mijn uitlatingen niemand kwetsen? Maar als er mensen door gekwetst zijn, is dat niet mijn fout. Ik moet afwachten wat de gevolgen zijn. Maar ik weiger me te laten kisten. Sinds ik dit boek heb geschreven, de films heb gemaakt, heb ik veel pijn opnieuw beleefd, maar ik voel me ook opgelucht dat ik die met veel anderen heb kunnen delen. Alsof er een last van mijn schouders is gevallen". Pijnlijk Opvallend is dat Ellen zich, bij de zeer gedetailleerde beschrijving van de rampspoed die zwarten treft en hun reacties daarop, toch steeds verontschuldigt voor hun gedrag: criminaliteit, geweld, alcoholisme. Alsof ze zich schaamt. „Ik ben me gaan afvragen wie hier nou eigenlijk crimineel zijn. De mensen die hun zwarte personeel uitbuiten, of de zwarte werknemers die vervolgens, noodgedwongen, van hun baas stelen? Wie berooft hier wie? Maar dat besef maakt hun gedrag niet minder pijnlijk om te zien". (Noem mij Vrouw, Ellen Kuzwayo, uitgeverij Sara te Amsterdam). de vrede, biedt een prachtig aangrij pingspunt. We moeten vrede en vertrou wen opbouwen in plaats van wapensys temen. Dergelijke initiatieven zullen meer kans van slagen hebben dan louter technologische oplossingen". Een kemwapenvrij Nederland of een kemwapenvrij Europa als eerste stap op weg naar een wereld zonder kernwapens. Is dat streven eigenlijk wel realistisch te noemen? Tolhoek: "Een kernwapenvrije wereld is voorlopig een illusie. Het opstellen van kernkoppen in West-Duitsland bij het IJzeren Gordijn en kruisraketten in Nederland heeft een risico-aantrekkend effect. Het gevolg is namelijk dat er in de DDR en Tsjechoslowakije nu ook raket ten geplaatst gaan worden die gericht zijn op Woensdrecht. Kernwapens plaat sen in dichtbevolkte gebiedep is een groot risico. Als ze er dan toch zo nodig moeten komen, plaats ze dan op zee. Er moeten naar mijn mening kernwapen- vrije zones komen in Scandinavië, West- Europa en de Balkan". Van Putten: "Nog steeds zijn er ont wikkelingen naar meer in plaats van minder kernwapens. Dat is tragisch. Het intensiveren van contacten zal meer nut opleveren dan de geweldige achterdocht die er nu heerst". Berkhof: "Het is een illusie te.denken dat je de kernwapens de wereld uit krijgt. De mensheid heeft eerdere uitvin dingen nog nooit teniet gedaan. Ik zou de kernwapens ook niet willen missen. Het is juist goed dat ze er zijn. Ze geven een unieke terughoudendheid bij staatslieden die beseffen dat ze bij ge bruik ervan zelf ook doelwit zullen zijn. De vredesbeweging vind ik in dezen geen positieve factor. Men is overal te gen en nergens voor". - "Een kernwapenvrije zone waarin je slechts conventionele wapens plaatst heeft militair gezien weinig nut. Er zijn inmiddels kernwapens met een groot bereik, over continenten heen. Het con ventionele scherm kan met dergelijke wapens makkelijk worden gepasseerd. Misschien heeft zo'n zone politiek enig nut, om de defensieve instelling te to nen. Maar eigenlijk zijn de wapens van het Westen toch voornamelijk defensief. We hebben helemaal niet de middelen om de Sowjet-Unie te veroveren. Met onze divisies komen we nog geen tien kilometer ver. Dat weten de Russen ook". Van Putten: "Na de Tweede Wereld oorlog is dank zij allerlei Europese sa menwerkingsorganen de eeuwenoude vijandschap tussen Frankrijk en Duits land overwonnen. Zoiets is dus moge lijk, maar er was wel een oorlog voor no dig. De vijandschap tussen de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie is ook te overwinnen. We kunnen ons daarvoor alleen geen oorlog meer permitteren". (Vervolg van de vorige pagina) ken de lonen een veel groter deel van het defensiebudget op dan in het Oosten. Al leen al de soldaat in het westerse leger verdient twintig keer zoveel als zijn col lega in het Oosten. Daarnaast is door de westerse maatschappijstructuur eén standaardisatie van wapens niet moge lijk, in Rusland wel. Dat maakt defensie systemen in het Westen veel duurder dan in het Ooslen". "Nu hebben we altijd geleefd met een numerieke conventionele wapenover heersing van de Russen. De kernwapens van de VS vormden een tegenwicht. Maar door financiële en politieke oorza ken kan het Westen de Russsen niet meer bijbenen. Het gevolg is instabili teit. Dat is alleen te compenseren met slimheid op het punt van elektronica. Want dat is nou juist een sterk punt van het Westen: de technologieën op civiel en militair gebied zijn nauw met elkaar verbonden. In Rusland is een veel strik tere scheiding en veel meer geheimzin nigheid. Daar moet je al toestemming hebben voor het bezit van een stencilap paraat. Dat is een structurele zwakte. Daar moeten we gebruik van maken met een strategisch wapen als SDI. Dat vormt dan een goed tegenwicht tegen de conventionele overheersing van de Rus- Van Putten: "Het probleem is dat aan beide zijden wordt geredeneerd: we kunnen de ander niet bijhouden. Derge lijke geluiden hoor ik ook in Rusland. Bovendien mag het dan zo zijn dat plaatsing van wapens, de machthebbers daar kunnen natuurlijk ook niet zo maar voorbijgaan aan de gevoelens van de be volking". Berkhof: "Op het punt van raketten zijn er in Rusland geen problemen. Het is een enorm land waarvan maar tien procent in cultuur is gebracht. Er zijn hele lappen onbewoonde toendra's waar raketten kunnen worden geplaatst. De bevolking merkt daar verder weinig Tolhoek: "Beide partijen wijzen op de kracht van de ander om de eigen bewa pening te rechtvaardigen. Beweringen zijn op het moment dat ze worden ge daan vaak moeilijk te controleren. Achteraf blijkt het niet zelden om propa- gandaverhalen te gaan, bedoeld om toe stemming te verkrijgen de eigen wapen- produktie te verhogen". "Het Westen heeft meestal voorop ge lopen met wapens. Men had de atoom bom als eerste, in 1945. De Russen volg den vier jaar later waarbij heel wat men sen in het Westen er verbaasd over wa ren dat die achterlijke Russen ook zoiets konden maken. De geheime formule moest wel haast gestolen zijn, dacht men. Maar steeds blijkt dat wanneer het Westen op technologisch gebied met iets nieuws komt, de Russen zo'n vijfjaar la ter volgen. Zo zal het met SDI ook gaan". "Een verschil in evenwicht is niet zo erg. Dat verschil doet niets af aan de af schrikking, want de mogendheden heb ben inmiddels wel honderd keer zoveel kernwapens als er nodig zijn om de we reld totaal te vernietigen. Men moet zich dus niet zo blindstaren op gelijke of on gelijke aantallen kernwapens". "Ik zou liever zien dat men in het Wes ten zou streven naar een conventioneel evenwicht, gebaseerd op defensieve af schrikking. Eventuele hogere defen sieuitgaven zou ik dan voor lief nemen. Jammer genoeg is de VS zozeer gaan vertrouwen op kernwapens dat men geen verklaring van 'no first use' wil af geven, een verklaring düs dat men niet als eerste kernwapens zal gebruiken. Zo'n verklaring is alleen te realiseren als de politieke wil er is. Om het zover te krijgen moeten veel mensen worden ge mobiliseerd. Daar is de vredesbeweging dus mee bezig. Mensen moeten zich massaal bewust worden van de gevaren van kernwapens". Van Putten: "De grote demonstraties van de vredesbeweging hebben helaas tot nu toe geen merkbare politieke ge volgen gehad. Nu richten we ons op het volkspetitionnement. Daaruit zal moe ten blijken of de vredesbeweging nog veel steun geniet. Het is overigens erg moeilijk om continu veel mensen te mo biliseren tegen politici met hun ambte lijk apparaat en goed georganiseerde be langengroeperingen die een lange adem hebben. Als je het aantal professionele krachten binnen de vredesbeweging zet tegenover de professionele krachten die zich beijveren voor plaatsing van de kruisraketten in Nederland dan is er een grote onevenwichtigheid". Ander wereldbeeld Nu ligt het lot van de wereld eigen lijk in handen van twee grootmachten, die samen zo'n 10 procent van de totale bevolking vertegenwoordigen. Inde toe komst zullen meer landen over kernwa pens beschikken. Wat zal dat voor gevol gen hebben? Tolhoek: "Vooropgesteld dat de huidi ge gevaren onder controle worden ge houden zal er in het jaar 2000 ongetwij feld een ander wereldbeeld zijn. Dan zul len er meer dan twee supermogendhe- den zijn. Ik denk daarbij aan China met V.ln.r. brigade-generaal G.C. Berkhof, prof dr. J. van Putten (voorzitter van het IKV) en prof. dr. H. Tolhoek (kernfysicus te Groningen). (foto's Roland de Bruin)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21