LEIDSCH DAGBLAD Explosie verwoest fabriek EX1BA Premier Lubbers geeft 'schoonheidsfoutje' toe GOLDEN TEN CASINO STATIONSWEG Drukkerij n Demmenie <§L Leidse ambtenaren verzwijgen extra inkomsten Tientallen Katwijkers geëvacueerd wegens giftig gas Enquête: D'66 in de lift Schadereparatiesaan alle merken HBV/// Berri dreigt bemiddeling te stoppen ovë door üw formulierenstroom? ZATERDAG 22 JUNI 1985 OPGERICHT 1 MAART No. 37735 Politierechter deelt boetes uit van 6.000 tot 16.500 gulden (Van e r verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse politierechter heeft gisteren boetes van 6.000 tot 16.500 gulden uitge deeld aan twaalf Leidse gemeente ambtenaren wegens belastingfrau de. De ambtenaren, onder wie een aantal gepensioneerden (één van 85 jaar), hadden gefraudeerd met hun aangiften voor de inkomsten belasting en in sommige gevallen met die voor de vermogensbelas ting. De twaalf hadden op hun aangif tebiljetten 'vergeten' de rente op te geven die zij hadden genoten van hun tegoeden bij het Spaarfonds voor het personeel van de gemeen te. Dat verzuim was hun alleen ten laste gelegd voor de jaren 1978 tot en met 1982, maar het was duide lijk dat over de jaren ervóór de ren te evenmin als inkomen was opge geven. De boetes waren even hoog als de naheffmg die zij daar bovenop moeten betalen aan de inspecteur van de belastingen. Verder veroor deelde politierechter mr. Van Overbeek de ambtenaren tot twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf. De twaalf komen uit Lei den, Noordwijk, Leiderdorp en Al phen aan den Rijn. De ambtenaren voerden ter ver dediging aan dat het min of af spraak was dat zij de rente voor de fiscus zouden verzwijgen. Ook wa ren er die zeiden altijd te hebben begrepen dat die rente niet belast baar was. Het Spaarfonds zelf zou dat volgens hen ook hebben gesug gereerd. Officier van justitie mr. Renc- kens zei in dit geval tot strafvervol ging te zijn overgegaan om elke schijn van klassejustitie te vermij den. Bovendien noemde zij de zaak bijzonder schrijnend omdat het hier ambtenaren betreft. „Mensen die voor hun werk overheidsgeld uitgeven en dan in de privésfeer de belasting tillen", aldus Renckens. Voor zover de naheffing bij de ambtenaren onder de 6.000 gulden bleef, werden de zaken afgehan deld door de inspecteur van de be lastingen. Maar ook in dat geval moeten de desbetreffende ambte naren een boete betalen die gelijk is aan de naheffing. Onderzoek De zaak werd aan het rollen ge bracht door de Belastingdienst zelf, die begin 1983 het bestand van het Spaarfonds onderzocht. Het bestuur van het fonds stelde toen de deelnemende leden hiervan per brief op de hoogte. Daarop vroeg een aantal van hen aan de inspec teur om de aangifte over 1982 te herzien. Dat gegeven werd gisteren veelvuldig aangevoerd als verzach tende omstandigheid. Maar mr. Van Overbeek wees erop dat de verzoeken om wijziging pas waren ingediend na de mededeling van het Spaarfondsbestuur. Een van de terechtstaande amb tenaren herinnerde aan de oprich ting van het Spaarfonds. Hij zei dat het 25 jaar geleden in het leven was geroepen om de gemeente wat meer financiële armslag te geven. Hij vond dat ook de gemeente in deze zaak niet vrijuit gaat en eigen lijk verantwoordelijk moet worden gesteld. (Van eyi c r verslaggevers) KATWIJK - Een zware explosie bij de Chemische Fa briek in Katwijk heeft de afgelopen nacht voor een er- norme ravage gezorgd. Een belangrijk deel van de fa briek, die midden in een woonwijk ligt, werd totaal ver woest. In de directe omgeving sneuvelde door de druk een aantal ruiten. Tientallen omwonenden werden van wege het gevaar voor verdere ontploffingen en vrijko mende gassen tijdelijk ondergebracht in de sporthal Cleyn Duin of bij kennissen. Er vielen geen gewonden. De ontploffing in de fabriek, waar onder meer geneesmiddelen wor den gemaakt, werd gevolgd door een uitslaande brand. Een niet goed functionerende ketel is ver moedelijk de oorzaak geweest. Als gevolg daarvan kwam ook giftig zoutzuurgas vrij. Op het moment van de ontploffing waren vier werknemers in het bedrijf aanwe zig. Zij wisten nog juist op tijd het pand te verlaten. Brandweerlieden temidden van de ravage bezig met de blussing. (foto Hogewoning) Veertig jaar geleden werd de eerste atoombom tot explosie gebracht. Een generaal, een vredesactivist en een kernfysicus debatteren over de sindsdien ontstane wapenwedloop en over de vraag hoe die ooit nog te beteugelen is. 2>AGINA 19 Leidse enge plekken in kaart gebracht Sportsponsoring in Nederland: de tv is heilig VANDAAG 36 PAGINA'S HILVERSUM (ANP) - Sinds Hans van Mierlo vorig weekeinde .be kendmaakte 'dat hij beschikbaar is als lijstrekker voor D'66, zit deze partij duidelijk in de lift. De Demo craten zouden stemmen pakken van CDA, WD en PvdA, en uitkó- men op vijf zetels. Nu hebben ze er zes, in de voorlaatste opiniepeilin gen zouden ze er slechts twee tot drie krijgen. Dit blijkt uit een ver- kiezingsonderzoek van het bureau Interview van Maurice de Hond, waarvan de resultaten vanmiddag bekend zijn gemaakt in het VARA- programma In de Rooie Haan. De regeringscoalitie zou als er nu verkiezingen werden gehouden uitkomen op 69 zetels in de Twee de Kamer. Het CDA zou drie zetels verliezen en uitkomen op 42, ter wijl de WD negen zetels zou ver liezen en zou uitkomen op 27. De PvdA zou volgens Maurice de Hond vijftien zetels winnen en uit komen op 62 zetels. Evenals in de NIPO-enquete, waarvan de TROS vandaag de uit komsten bekendmaakte, zou er volgens de VARA-enquête geen linkse meerderheid inzitten, hoe wel de cijfers van beide onderzoe ken verschillen. Maurice de Hond komt in zijn jongste peiling uit op: PvdA (62 zetels)," D66 (5), PSP (3), CPN (2) en PPR (2). NIPO houdt het op een totaal van 72 zetels voor links. CDA en WD zouden volgens de NIPO-enquête met steun van klein rechts uitkomen op een nipte meerderheid van 78 zetels. Volgens Maurice de Hond 75. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 12 graden. Middagtemperatuur omstreeks 18 gra den. Matige zuidwesten wind. 23 juni 1985 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.04 uur Maan op: 10.27 uur, maan onder: 01.10 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 07.23 en 19.57 uur, laagwater om 03.13 en 15.36 uur. 24 juni 1985 Zon op: 05.20 uur, zon onder: 22.04 uur Maan op: 11.50 uur, maan onder: 01.27 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 08.09 en 20.42 uur, laagwater om 04.01 en 16.17 uur. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 Na enkele klachten over adem halingsmoeilijkheden werd on middellijk na de explosie het gehe le gebied rond de fabriek aan de Van der Vegstraat afgezet. In ver band met de windrichting gold dat uit voorzorg ook tijdelijk voor het gedeelte 'Rijnmond'. Op het ge meentehuis werd een beleidscen trum ingericht en het rampenplan ter hand genomen. Tevens werd de hulp van deskundigen van de pro vincie Zuid-Holland ingeroepen. Ook de Katwijkse artsen werden gewaarschuwd. Uit de gehele regio kwam assistentie van politiekorp sen om te helpen bij de afzettingen en de evacuatie. De brandweerkorpsen van Kat wijk, Noordwijk en Rijnsburg had den het vuur na ongeveer een uur onder controle, nadat een 'deken van schuim' over de brandhaard was gelegd. Rond vier uur werd het gebied rond de Chemische Fa briek weer vrijgeven en konden de bewoners weer naar hun huizen të- rugkeren. De schade loopt volgens de fabrieksdirecteur mogelijk in de miljoenen guldens. (Zie ook pagina 14) Laser volgt ruimteveer: Star Wars- proef slaagt CANAVERAL (AP) - De Ame rikaanse luchtmacht is er giste ren in geslaagd het ruimteveer Discovery vanaf een grondsta tion op Hawaii te volgen met een laserbundel. Het was de eerste proef in het kader van het Amerikaanse Star Wars- programma waarbij het ruimte veer betrokken was. De laserbundel, van overi gens geringe sterkte, werd door de luchtmacht ingeschakeld terwijl de Discovery met zijn zevenkoppige bemanning op een hoogte van 354 kilometer over Hawaii vloog, met een snelheid van 28.000 kilometer per uur, iets sneller dan een kernraket. 'Wij hebben het doel in zicht,' meldde astronaut John Fabian. 'Het is blauwgroen. het pul seerde even en bleef toen korte periodes volgen.' De lucht macht noemde de proef later Als doelwit voor de laserbun del diende een veelhoekige spiegel die in een van de ven sters van het ruimteveer was gemonteerd om de straal terug te kaatsen naar het grondsta tion op de 3.035 meter hoge berg Haleakala. De beslissing om de proef te laten doorgaan werd pas op het laatste mo ment genomen. Winsemius krijgt gelijk in kwestie kernafval DEN HAAG (GPD) - Het was een 'schoonheidsfoutje' om minister Winsemius (milieubeheer) niet te voren de brief aan Noord-Brabant te laten lezen, waarin wordt ge vraagd het radioactief afval in Moerdijk op te slaan in ruil voor 20 miljoen gulden. Premier Lubbers gaf dit gisteravond toe na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. In de brief had volgens Lubbers de voorwaarde moeten staan dat de commissie-Geertsema het in dustriegebied ook daadwerkelijk als meest geschikte locatie voor de opslagplaats aanwijst. Staatssecre taris Van Amelsvoort (binnenland se zaken), die de brief mede na mens premier Lubbers schreef, heeft dat als vanzelfsprekend be schouwd. Lubbers zei dat Winsemius voor- TEL AVIV (GPD) - De Libanese Amal-militieleider Nabih Berri heeft gisteren in een interview met een Grieks dagblad gedreigd zijn rol als bemiddelaar in het Ameri- kaans-Libanese kapingsdrama op te geven als niet aan de eis van de sji'itische luchtpiraten wordt toe gegeven. Maar Israël weigert nog steeds de honderden destijds in Zuid-Libanon gevangengenomen sji'iten uit te wisselen tegen een veertigtal in de Libanese hoofd stad gegijzeld gehouden Ameri kaanse vliegtuigpassagiers. En de Verenigde Staten houden voet bij stuk door er niet om te vragen. Een groep sji'iten demonstreer de gistermiddag bij het luchtha vengebouw in West-Beiroet om steun te betuigen aan de kapers en verwensingen te uiten aan het adres van de Verenigde Staten en Israël. De menigte wil op een gege ven ogenblik het gekaapte TWA- lijntoestel bestormen. Maar de sterk met Iran verbon den moslim-fundamentalisten kre gen daartoe geen kans. Kapers en leden van Berri's Amal-militie schoten over de hoofden van de de monstranten heen. Na twee uur chaotische taferelen was de lucht haven weer rustig. af wel min of meer betrokken was geweest bij een voorstel om de fi nanciële problematiek van het Ha venschap Moerdijk op te lossen. In een gesprek met Winsemius had hij begrepen dat Moerdijk hoog op het kandidatenlijstje van de com missie-Geertsema staat. Die mede deling en de weerstand die Geert- sema ondervindt bij het zoeken van een locatie voor de opslag plaats hadden Lubbers en Van Amelsvoort tot het voorstel ge bracht. Het Havenschap Moerdijk kampt met een tekort van 200 mil joen gulden. Het rijk toonde zich inmiddels al bereid om daarvan 109 miljoen gulden op zich te ne men door 600 hectare braakliggend industrieterrein aan te kopen. Bui ten medeweten van Winsemius stelde Lubbers, Van Amelsvoort en Ruding (financiën) voor om 20 miljoen gulden extra te betalen als Brabant bereid is vergunningen te verlenen voor een mestverwerken- de fabriek en de opslagplaats voor kernafval. Lubbers zei gisteren, dat met Brabant opnieuw over de financië le problemen van Moerdijk zal worden onderhandeld als het in dustrieterrein niet geschikt blijkt voor het opslaan van het gevaarlij ke afval. De 20 miljoen gulden zijn dan wel weer van tafel. Dat zelfde gebeurt als Brabant niet wil mee werken aan de opslagplaats en de mestfabriek. Minister Winsemius heeft na het kabinetsberaad gisteren direct een brief aan de Tweede Kamer ge stuurd. Daarin bevestigt hij nog maals de afspraken die zijn ge maakt over de werkwijze van de commissie-Geertsema. „De keuze mogelijkheden voor de uiteindelij ke locatie voor opslag en verwer king van radioactief afval blijven op dit moment geheel openstaan", aldus de bewindsman. (Zie ook- pagina 5) CASINO LEIDEN IEDERE DAG GEOPEND VANAF 14.00 UUR 24 observatiespel Opening zaterdag 22 juni 18.00 uur Dagelijks geopend van 12.00 tot 6.00 uur. Elke dag drankjes en een smakelijk buffet gratis. Wij heten u hartelijk welkom, DE DIREKTIE Spelen kunnen overheid 200 min opleveren AMSTERDAM (GPD) - Het Neder lands Economisch Instituut heeft berekend dat de overheid waar schijnlijk 200 miljoen gulden (net to) aan inkomsten uit belastingen en sociale premies binnenkrijgt als in 1992 de Olympische Spelen in Amsterdam worden gehouden. De organiserende stichting zou zo'n 15 miljoen wijzer worden van de Spe len. Dezè cijfers werden gisteren be kendgemaakt bij de presentatie van het rapport van de Stichting Olympische Spelen aan de minis terraad. Het instituut heeft ook be cijferd dat door de Spelen de werk gelegenheid met zo'n 32.000 manja ren zal toenemen. (Zie verder pagina 13) Wi 9 van de 10 keer kan het eenvoudiger. Demmenie: de drukker met kantoorervaring weet dat. Rietschans 68, Leiderdorp Postbus 109,2300 AC Leiden Telefoon (071)411141*

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1