S 0 T Liverpool in beroep Economie wordt winnaar Spelen '92 De accommodaties Bulgaarse communistische partij ontbindt topclubs Veiligheid niet op begroting NEC akkoord met uitspraak van KNVB Steur dwarsboomt transfer Molenaar Kasparov in de aanval Keiharde aanpak van voetbalgeweld Spelen '92 met primeur Tegen straf UEFA Ruzie om plaatskaarten promotieduel Bestuurscrisis bij Heracles duurt voort Conclusie bij presentatie rapport aan ministerraad: ZATERDAG 22 JUNI 1985 SPORT PAGINA 13 BELGRADO (AFP) - Gary Kaspa rov, de uitdager van Karpov in de strijd om het wereldkampioen schap schaken, heeft in Belgrado dreigementen geuit aan het adres van Campomanes, de voorzitter van de wereldschaakbond (FIDE). De Russische grootmeester heeft besloten „de waarheid naar buiten te brengen" over de eerste, afge broken tweekamp, als Moskou weer wordt aangewezen als plaats van handeling voor de tweekamp en als zijn voorstellen worden ge negeerd. '„Ik ben van mening, dat dat de enige manier is om aan de intriges van Campomanes en zijn omgeving tegenwicht te bieden", aldus Kasparov. Timman Jan Timman heeft in de derde zitting van de achtste ronde van het interzonale toernooi in Taxco (Mexico) zijn achterstand op de Cubaan Jesus Nogueiras terugge bracht tot een half punt. Tim man kwam remise overeen met de Sow- jet-schaker Oleg Romanisjin. De Amsterdammer moet nu nog de zijn hangpartij tegen de Ameri kaan Lev Alburt uitspelen. In die partij heeft Timman winstkansen. AMSTERDAM (GPD) Als Amsterdam volgend jaar de Zomerspelen van 1992 krijgt toegewezen, zal de Nederlandse economie de grote winnaar zijn. De geschatte winst voor de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 bedraagt circa 15 miljoen gulden en de overheid vangt waarschijnlijk zo'n 200 miljoen netto aan inkomsten uit belastingen en sociale premies. Voor de economie van ons land betekent de organisatie van de Spelen een injectie van ruim twee miljard gulden. De werkgelegenheid zal hierdoor toenemen met zo'n 32.000 manjaren. De betalingsbalans zal door een uitvoer van 1,65 miljard gulden en een invoer van 0,65 mil- verwachten is. Het merendeel daarvan komt voor rekening van de verkoop van televisierechten jard eveneens aanzienlijk verbe- sponsorbijdragen, die in dollars terd kunnen worden. De conclu- betaald worden. Een winst, die ge- sies zijn van het Nederlands Eco- baseerd is op een dollarkoers van f nomisch Instituut uit Rotterdam, 2,70. Dat laatste heeft overigens al die gisteren werden bekendge maakt bij de presentatie van het rapport van de Stichting Olympi- den, want sche Spelen aan de ministerraad. 2,70 vallen '92 naar verwachting bijna een kwart miljard gulden aan extra in komsten opleveren. Onderver deeld in 186 miljoen aan loonbelas ting, 121 miljoen aan premie-in komsten volksverzekering, 35 mil joen aan invoerrechten en 34 mil- geleid tot een kritische opstelling joen aan extra btw-heffingen. Als staatssecretaris Van der Reij- de extra uitgaven daarvan afge- i de dollar onder de f trokken worden blijft er een batig de zeven jaar dat de saldo over voor de overheid Dollarkoers Uit de studie werd duidelijk dat k°rt ontstaan er voor de stichting een beschei den winst van 15 miljoen gulden te Spelen nog wachten, dan kan voor hetzelfde geld te- Voor de Nederlandse overheid zal de organisatie van de Spelen in r dan 200 miljoen gulden. Voor de betrokken gemeenten zal dat circa 11,5 miljoen zijn. Economie e stijging van de produktie in Ne derland met ruim 2 miljard gulden is voor 70 procent te danken aan de sectoren bouw (360 miljoen), hore ca (350 miljoen), cultuur, sport en Opening Stadion Strandvliet, Atletiek Stadion Strandvliet, Badminton recreatie (300 miljoen), zakelijke Sporthallen Zuid, Basketbal RAI, Boksen Ahoy' Rotterdam, Gewichthef- dienstverlening (230 miljoen) en tv fen Jaarbeurs Utrecht, Handbal Uithof Den Haag, Handboogsport Ook- °™oep en telecommunicatie (220 meer, Hockey Stadion Amstelveen, Judo RAI, Kano Bosbaan, Moderne miljoen gulden). Vergroting van de Vijfkamp Amsterdam, Roeien Bosbaan, Hippische Sport Amsterdamse Produktie bij toeleveringsbedry- Bos, military Eder Hei Ede, Schermen RAI, Schieten Biddinghuizen, Yen, ka" ,nog ee"s blJna twee mil- Tafeltennis Sporthallen Zuid, Tennis Buitenveldert, Turnen RAI, Voet- |?rd .g"lden oP^veren, waardoor bal Strandvliet, Ajax, Feyenoord en PSV, Volleybal RAI en Houtrust Den 7 v.?.n to^name zelfs Haag, Wielrennen baan: Alkmaar, weg: Zuid-Limburg, tijdrit: Ooster- richting 4 miljard kan lopen, scheldedam, Worstelen RAI, Zeilen Medemblik, Zwemmen Sloterpark- De bPelen m Amsterdam zullen bad, Waterpolo Den Hommel Utrecht, Sluiting Stadion Strandvliet. kunnen zorgen SOFIA (AFP) - Het secretariaat van het centrale comité van de Bulgaarse communistische par tij heeft het voetbalgeweld in ei gen land rigoreus aangepakt. De partij besloot de twee topclubs van het land, Levski Spartak en CSKA Sofia, met onmiddellijke ingang te ontbinden, hun posi ties in de eindstand van de com petitie (eerste en tweede) te schrappen en hun uitslagen in de bekercompetitie ongedaan te maken. Deze gisteren in het partijblad gepubliceerde, krasse maatrege len zijn het directe gevolg van de incidenten in de woensdagavond gespeelde finale van het nationa le bekertoernooi tussen beide ri valen, die CSKA met 2-1 won. Het duel werd gekenmerkt door bijzonder hard en grof spel, klop partijen tussen spelers en zeer agressieve benadering van de ar biter, die drie spelers (twee van Levski en een van CSKA) het veld uitstuurde en zes keer de ge le kaart trok. De pers vergeleek het stadion van Levski in zijn commentaren met een slagveld en had stevige kritiek op de lei ding van arbiter Yassenov. De resolutie van het secreta riaat sprak gisteren van een „on waardig spektakel" ,van „uitin gen van relschopperij, van schending van de elementaire normen van de socialistische, sportieve geest" en van „een on duldbare provocatie in strijd met het beleid van de partij het voet balgeweld op en rond de Bul gaarse velden aan te pakken". Het partijblad meldde tevens, dat de bestuursleden en trainers van de ontbonden clubs niet meer in aanmerking komen voor verantwoordelijke functies in de Bulgaarse sport. Het bestaans recht van beide clubs, wier leden tot het overheidspersoneel beho ren (CSKA is de legerploeg en Levski van ministeriële ambte naren), acht de partij na de uit spattingen verder „ongepast". Het partyblad spaart de inter nationals van beide clubs niet. Het wyst er op, dat zij vooral aan de basis hebben gestaan van het uit de hand lopen van de wed strijd. „Grof en onbesuisd", zo omschrijft het blad hun gedrag. „Ze dachten dat alles geoorloofd was". In het artikel wordt niet gerept over de toekomst van het natio nale elftal, dat er redelijk voor staat met het oog op kwalificatie voor de eindronde van het toer nooi om het wereldkampioen schap in Mexico. Bovendien wordt geen woord besteed aan de inschrijving van de Bulgaarse clubs voor de Europese beker toernooien in het komende sei zoen. 800 manja- aan werk in de directe sfeer en via de toeleveringsbedrijven nog eens op 15.800 manjaren. Zodat het totaalbeeld ontstaat van bijna 32.000 manjaren werk. Prettige boodschap Burgemeester Van Thijn en sportwethouder Walraven noem den het rapport van de Stichting Olympische Spelen „gedegen en met een prettige boodschap". Am sterdam hoopt de problemen die zich voordoen met betrekking tot huisvesting van bezoekers en de verkeersdrukte te kunnen oplos sen „met een beroep op de mede werking van de Amsterdammers". Het rapport wordt twee maanden ter inzage gelegd voor de Amster damse burgerij. B en W willen in september komen met een voorstel aan de gemeenteraad, die zich dan in oktober over de plannen voor de organiatie zal uitspreken. De regering echter deelt niet bij voorbaat de conclusies uit het rap port van de Stichting Olympische Spelen. Staatssecretaris Van der Reijden wil eerst het rapport be studeren van de interdepartemen tale werkgroep, waarin twaalf mi nisteries zijn vertegenwoordigd. Deze ambtelijke werkgroep, onder leiding van secretaris-generaal Lemstra van WVC, hoopt het werk binnen veertien dagen af te ron den. Van der Reijden: „De rappor tage van de werkgroep vormt voor mij de basis voor het advies aan de ministerraad en dat zal ik verdedi gen". De Raad van beheer van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 presenteerde gisteren zijn plannen. Het lid Wagner middenwordt geflankeerd door de directeuren Reitsma (links) en Kamminga. (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De kosten voor de veiligheidsmaatregelen tij dens de Spelen van 1992 komen niet voor op de begroting, die door de Stichting is gemaakt. Ir. Krijn Reitsma, van de commissie '85, die verantwoordelijk is voor het eerste grote rapport, stelde gisteren in Amsterdam, dat de staat de beveili ging van de burgers als zijn uit drukkelijk recht claimt. De kosten, die daarmee gemoeid zijn, een bedrag van ten minste 200 miljoen gulden, komen dus ten las te van de rijksoverheid en de ge meente Amsterdam. Volgens Reitsma staat die kostenpost te genover de baten, die de Spelen aan Rijk en Gemeente zullen ople veren. Grootste post aan de uitgavenzij de is het pers-en communicatie centrum, dat vlak bij het Olym pisch Stadion in Amsterdam-Zuid oost zal komen, 572 miljoen gul den. Reitsma ziet dit centrum als een permanente voorziening op het industriegebied Amstel-3, die ook na de Spelen zal kunnen wor den gebruikt. Uit contacten met het bedrijfsle ven is hem gebleken dat er grote belangstelling is voor sponsoring van de Spelen. „Het is", zei de voorzitter van de commissie '85, „zelfs zo dat er een groep is die aan geboden heeft de kosten van de bouw van het Olympisch Stadion te dragen." AMSTERDAM (ANP) - Wanneer Amsterdam op 17 oktober van het volgend jaar in Lausanne de orga nisatie van de Olympische Spelen van 1992 zou krijgen toegewezen, presenteert de hoofdstad in elk ge val een Olympische primeur. De organisatoren willen het Interna tionaal Olympisch Comité voor stellen een Olympisch festival „Jonge Olympiërs" te mogen hou den. Dit festival moet duizend 12 tot 18-jarigen omyatten, die zullen worden ondergebracht in gastge zinnen. Het Stadion op Strandvliet zal naar raming 152 miljoen kosten, maar komt voor 117 miljoen op de begroting voor. „Het restant, 35 miljoen dus", lichtte Reitsma toe, „zal in een bepaalde vorm van de kapitaalmarkt moeten komen. Het is bovendien hetzelfde bedrag, dat de gemeente zou moeten uitgeven aan renovatie van het oude Olym pisch Stadion, wanneer de Spelen van 1992 niet in Amsterdam zou den worden gehouden." Andere grote financiële posten voor Olympische accommodaties zyn: verbreding Bosbaan (roeien en kano) 28 miljoen, Hippisch Cen trum in Amsterdamse Bos 19 mil joen, Sloterparkbad (zwemmen) 23 miljoen, diverse trainingsaccom modaties 17 miljoen. De bouw van het Olympisch dorp in het Tuinbouwgebied Slo ten vormt een uitgave-post van 123 miljoen. Het dorp past in het wo ningbouwbeleid van de gemeente en zal pas na de Spelen definitief worden afgebouwd. De aanpassing aan de eisen van de „echte" bewo ners en de eventueel nodige repa raties zullen dan minder kostbaar zijn. LIVERPOOL (AP) - De voetbal club Liverpool heeft vrijdag aange kondigd in beroep te zullen gaan over de donderdag door de Euro pese voetbalunie UEFA opgelegde straf als gevolg van de dramatische gebeurtenissen in het Brusselse Heizel-stadion, waar supporters van de club verantwoordelijk wa ren voor de dood van 38 voorname lijk Juventusaanhangers. De Uefa heeft donderdag in Zü- rich besloten naast het verbod tot nader order voor Engelse clubs in Europa te spelen Liverpool nog eens voor drie extra seizoenen voor wedstrijden in Europa te schorsen. Als het verbod voor de Engelse clubs opgeheven wordt, gaan die drie seizoenen extra straf voor Li verpool in op het moment dat de club zich kwalificeert voor een Eu ropese competitie. Voorzitter John Smith van Li verpool zei dat de club in beroep zou gaan 'op grond van de extreme strengheid van het vonnis.' Vol gens Smith is 'het verbod catastro faal en bevinden we ons in een ern stige positie, maar we zijn optimis tisch over het beroep, omdat we denken dat we goede gronden heb ben.' Liverpools voorzitter zei dat men bij de vergadering in Zürich geen bewijsmateriaal had kunnen overleggen en dat in beroep wel denkt te kunnen doen. Hoewel het UEFA-verbod geen invloed gehad heeft op het afslui ten van twee nieuwe sponsorcon tracten voor Liverpool, zal het toch wel repercussies hebben op de in komsten van de club die dit sei zoen meer dan 3,5 miljoen gulden bruto bedroegen. Na aftrek van reiskosten en andere onkosten be droeg de opbrengst 2 miljoen gul den. De UEFA heeft Juventus veroor deeld tot het spelen van de eerste twee wedstrijden in Europees ver band zonder publiek en België be straft doordat daar de komende tien jaar geen enkele belangrijke Europese finale meer gespeeld mag worden. De zes Engelse clubs, waaronder Liverpool, die getroffen worden door het UEFA-speelverbod over- wegen komend seizoen een eigen toernooi ter vervanging van de ge miste wedstrijden te houden. Men zoekt nog een sponsor. Rapid Wien De tuchtcommissie van de Euro pese voetbalunie (UEFA) heeft gis teren een boete van 50.000 Zwitser se frank (68.000 gulden) opgelegd aan Rapid Wien. De Oostenrijkse club kreeg de geldstraf wegens het aandeel van zijn supporters in on geregeldheden rond de Europa- Cup-finale in Rotterdam, op 15 mei. De aanhangers van Rapid wierpen vuurwerk en rookbom men naar de spelers en supporters van Everton, de Engelse ploeg die het toernooi voor bekerwinnaars won. Everton zelf kreeg een boete van 3000 Zwitserse Frank (4000 gulden) voor het gedrag van zijn fans bij de halve finale tegen Bayern München. Zware boetes, in totaal voor 56.000 Zwitserse frank, waren er ook voor Girondins Bordeaux. Bij het duel tussen de Franse kam pioen en Juventus, in de halve- eindstrijd van het toernooi der landskampioenen, was naar het oordeel van de UEFA teveel vuur werk op het veld gegooid. De ande re helft van de boete voor Bor deaux betrof het dwarsbomen van de organisatie van de kwart-finale tegen Dnepropetrovsk. De Nederlandse jeugdinternatio- nal Theo Snelders werd door de UEFA voor één wedstrijd ge schorst. De doelman van Twente misdroeg zich na de jeugd-inter- land (tot 21 jaar) op 13 mei tegen Hongarije. Keje Molenaar rechtsin actie tegen Feyenoord, de club waarvoor hij volgend seizoen wil spelen. (Archieffoto anpj ROTTERDAM (ANP) - De transfer van Keje Molenaar van Volendam naar Feyenoord is onzeker geworden door de weigering van Johan Steur voor een jaar op huurbasis bij zijn oude club (Volendam) terug te keren. Steur heeft nog een contract voor e e n jaar bij Feyenoord en wil dat bij de Rotterdamse club uitdienen. Voorzitter Van Kerkum van Feyenoord toonde zich door de houding van Steur „onaangenaam verrast". „Wij •zullen met Steur nogmaals rond de tafel gaan zitten. Zonder zijn mede werking is de komst van Molenaar uiterst dubieus. In dat geval wordt de door Volendam gevraagde vergoedingssom voor ons een onhaalbare zaak", aldus de voorzitter. Heini Otto, die de afgelopen seizoenen voor Middlesborough uitkwam, speelt de komende drie seizoenen voor FC Den Haag. Dat maakte de voorzitter van Den Haag en zaakwaarnemer van Otto, die eerder voor FC Amsterdam en FC Twente uitkwam, bekend. Gerrie Kleton, de 31-jarige spelbepaler van Haarlem, treedt het komen de seizoen in dienst van AZ'67. Anderhalve week nadat Kleton overeen stemming bereikte met AZ kwamen ook de besturen van beide vereni gingen tot een akkoord. NIJMEGEN (ANP) - NEC gaat ak koord met de uitspraak van het sectiebestuur betaald voetbal de uitslag van de woensdagavond voor de na-competitie van de eer ste divisie gestaakte wedstrijd Den Haag - De Graafschap (0-1) te hand haven. „We geven er de voorkeur aan zondag tegen De Graafschap te spelen. Indien wij beroep aanteke nen tegen de uitspraak, wordt die wedstrijd uitgesteld, omdat in dat geval eerst de resterende 13 minu ten van Den Haag - De Graafschap moeten worden uitgespeeld", gaf voorzitter Bergamin gisteren aan. „Wij kunnen ons niet permitte ren te protesteren. Onze spelers verkeren in een goed ritme, dat we niet door deze kwestie willen door breken. Bovendien hebben diverse spelers hun vakanties al vastge steld. Ook daarmee willen wij reke ning houden", aldus Bergamin. De burgemeester van Bemmel voelt niets voor het idee Den Haag - De Graafschap te laten uitspelen, in dien NEC er eventueel baat bij zal hebben. Dat zal het geval zijn, in dien De Graafschap zondag de wedstrijd tegen NEC in winst om zet, waardoor de Doetinchemmers de Nijmegenaren in de ranglijst passeren. Bergamin: „dat is achter af zeuren. Als de Graafschap zon dag van ons wint, heeft het recht op het eredivisieschap. Dan moet NEC niet alsnog met het vingertje naar de gestaakte wedstrijd wij- Plaatskaarten Het bestuur van NEC is overi gens boos op De Graafschap. De leiding van de Nijmeegse club voelt zich door de Doetinchemse vereniging benadeeld omdat veel te weinig plaatskaarten zouden zijn toegewezen voor de beslissen de wedstrijd in de nacompetitie van de eerste divisie, die in het sta dion Vijverberg wordt gespeeld. In eerste instantie was afgespro ken dat NEC tien procent van het aantal beschikbare entreebewijzen (13.000) zou krijgen, maar uiteinde lijk was De Graafschap slechts be reid er 800 af te staan. Het bestuur van NEC heeft bij monde van voor zitter Bergamin reeds zijn onge noegen geuit en is vast van plan de ze gang van zaken aan te kaarten bij het sectiebestuur van de KNVB in Zeist. Het stadion in Doetin- chem is overigens geheel uitver kocht. ALMELO (ANP) - Voorzitter Ger Vermeulen en secretaris Piet de Joode hebben alsnog besloten geen zitting te nemen in het inte rim-bestuur van SC Heracles '74. Het duo was maandagnacht met de drie nog resterende collega's en bloc opgestapt op aandrang van za kenlieden die de schuld van de Al melose eredivisieclub willen sane ren. Een dag later trad het tweetal wel weer toe tot het tijdelijke be stuur, dat de Stichting Betaald Voetbal Almelo en omstreken (SBVA) formeerde. De reden daar voor was dat anders niemand van het nieuwe bestuur voldoende op de hoogte zou zijn van de actuele stand van zaken in de penibele fi nanciële situatie waarin SC Hera cles verkeert, hetgeen mogelijk consequenties zou kunnen hebben voor het voortbestaan van de pro movendus. Ervaringen van de laat ste dagen hebben Vermeulen en De Joode echter geleerd dat hun aanblijven veel mensen in het ver keerde keelgat is geschoten. Ook al om aan te tonen dat ze wel degelijk solidair zyn met de overige drie op gestapte bestuursleden, besloten beiden daarom hun functies alsnog ter beschikking te stellen. Voorlo pig fungeert Wim Mol nu als voor zitter, terwijl Henk Smits tijdelijk het secretariaat beheert. De Arnhemse eerste divisiever eniging Vitesse heeft de arbitrage commissie van de KNVB inge schakeld voor het oplossen van een conflict met oefenmeester Cle mens Westerhof over de ontbin ding van diens contract. Aanvan kelijk waren Vitesse en Westerhof tot overeenstemming gekomen over een vroegtijdig vertrek van de trainer, die nog een contract van een jaar heeft. Vitesse heeft inmid dels contact gezocht met oefen- meester Janusz Kowalick. De Arn hemse club wil de Pool als A-trai- ner aanstellen. Hij krijgt assisten tie van oud-Vitessespeler Henk Bosveld. Frans de Munck heeft in middels bedankt voor een functie in de technische staf van Vitesse.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13