'Niet veel zeggen, dan loopt het vanzelf Leidse diakonie: ais verspieders de stad verkennen Koster Koolhaas (Marekerkhoudt ermee op ZATERDAG 22 JUNI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN Wat in kostersver- halen steevast ter sprake komt is, dat de kerken in tegenstelling vaak tot nu - vroeger zo vol waren. 'Lek ker' vol. Daarin klinkt dan altijd een toon van weemoed door, want in een soepel verloop van drukke diensten lag in niet geringe mate des kosters eer. En van die 'eer' is niet zo veel meer over. Om kosten te besparen moeten kosters hun plaats zelfs afstaan aan vrij willigers. Ook koster G. Koolhaas (63) van de Marekerk, die eind deze maand na ruim veertig jaar ker kelijke dienst zijn post verlaat, heeft zo zijn mooie herinnerin gen. "Al toen ik twaalf jaar was, hielp ik m'n vader met stoelen sjouwen in het Javalokaal. Hij was daar vrijwilliger. Dat lo kaal was de gymzaal van de school Medusastraat, kerkelijk de voorloper van de Kooikapel, nu Bethlehemkerk. Zaterdags moes ten de stoelen worden klaargezet en na de dienst moest alles weer worden opgeruimd". Orgeltrapper, Zelf is koster Koolhaas nu 42 jaar geleden als vrijwilliger be gonnen in de Hooglandse kerk. "Dat was onder koster Ranse laar. De Hooglandse had haast altijd volle diensten, ook al om dat ze om half 11 begonnen. Wie de dienst van 10 uur in een van de andere kerken niet haalde, kon altijd nog daarheen. Per dienst waren er buiten het koster- spaar zeker tien vrijwilligers no dig om alle plaatsenvakken te be mannen. Daar was vaak ook de galerij onder het orgel bij. Die ging open als het beneden vol liep. Ze stonden al bij de deur te wachten. Vooral jongelui wilden daar graag zitten. Dat vroeg na tuurlijk weieens extra toezicht". "Je mocht in die tijdje fiets ge woon in het koor van de kerk zet ten. Bossen fietsen stonden daar tegen de pilaren. Maar wat wil je, er kwamen zelfs mensen die op de Hooglandse Kerkgracht woon den met de fiets naar de kerk. Dat kon je zien aan de naam plaatjes die ze aan hun fiets had den". In de oorlog is het Koolhaas meermalen overkomen, dat hij werd ingeschakeld bij het orgel- trappen omdat er geen stroom "Je moest dat wel met z'n twee ën doen, want het was zwaar werk, en als de een niet verder kon, dan moest de ander het on middellijk overnemen om het ge luid niet te laten wegzakken". Samenstelling van deze pagina: S. J. de Groot Organist van de Hooglandse kerk was toen Feike Asma, dit jaar overleden. Aan hem en zijn wekelijkse bespelingen bewaart oud-vrijwilliger Koolhaas de bes te herinneringen. "Heel jammer dat hij er niet meer is". Drie diensten Met zelfstandig kosteren begon Koolhaas in 1959, toen de aula van de Dr. Van Voorthuijsen- school aan de Marnixstraat in Noord, als voorloper van de Ko- ningskerk, in gebruik werd geno men. Dat was geen kerkelijk ge bouw en dus was Koolhaas daar geen koster maar 'sleutelbewaar der'. Net als bij zijn vader in het Javalokaal moest hij zaterdags de aula gereedmaken voor de dienst van zondagmorgen en na gebruik in schoolse staat terug brengen. Een mooi moment was de ope ning van de Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan in 1962. Ds. Ottevanger had er de eerste steen voor gelegd en ds. Schoon- heim leidde de openingsdienst. Door allerlei oorzaken - zoals onvoldoende inzicht in de behoef te aan kerkelijke accommodatie op lange termijn en de toenemen de onkerkelijkheid moest deze kerk al na dertien jaar oktober '75) worden afgestoten. Ze is nu rouwcentrum. Koolhaas werd van zijn kosterschap ontheven, maar kon door onvoorziene om standigheden nog in hetzelfde jaar (december '75) in de Mare kerk beginnen. Daar is hij dus bijna tien jaar geweest. Geen eenvoudige functie, want de Marekerk is nog de enige waar zondags twee diensten zijn, en in de tijd dat de Radioge meente van dominee Toornvliet er nog bijeenkwam eens per maand zelfs drie. "Dan nam ik m'n boterham mee voor tussen de twee avonddiensten". Koolhaas herinnert zich een kerstzangdienst van ds. Toorn vliet met meer dan 1100 mensen. Dat bezorgde hem een vermaning van de brandweer, die uit veilig heidsoogpunt zo'n 900 bezoekers in deze ruimte wel genoeg vond. Tegenwoordig zitten er 's mor gens gemiddeld een kleine 300. Plezierig Over kosters wordt wel geschre ven als mensen die een maximum aan geduld, tact, diplomatie en aanpassingsvermogen moeten hebben om de vele bazen en baas jes in de kerk enigszins de baas te blijven. De 'dorpelwachter' in 's Heren huis is in sommiger ogen overal goed voor. In enkele geval len mag dat zo zijn, maar Kool haas heeft dat nooit zo ervaren. "Ik ben iemand die niet veel zegt. En dan loopt het vanzelf. Dat is tenminste mijn ervaring. Je moet niet op ieder slakkie zout leggen. Hoe ik dit zo lang heb kunnen doen? Ik vond het werk gewoon plezierig en leuk. Na tuurlijk ook dankzij m'n vrouw, die me altijd geweldig heeft bij- Koster Koolhaas gestaan. Als je hdar niet mee hebt, kan je er beter niet aan be ginnen. Je moet soms meer doen dan normaal van iemand kan worden verwacht. Maar er zijn grenzen, en dat moeten degenen met wie je te maken hebt wél van je weten". Koolhaas voelde zijn functie in de Marekerk toch iets anders aan dan vroeger in de Koningskerk. "In een grote kerk beschouwen ze je meer als dé koster. Het gaat er wat officiëler. Er is wat meer afstand. De Koningskerk had zo'n 250 zitplaatsen. Dat was veel intiemer. Daar had ik vaak het gevoel, op een familiefeest te zijn. Je moest van alles en nog wat re gelen, maar nam er ook zelf aan deel, voelde je er meer bij betrok ken". Na de sluiting van deze kerk bleef Koolhaas wonen in de flat ernaast, zodat hij bij zijn af scheid van de Marekerk (met het grote kostershuis aan de Mare) niet hoeft te verhuizen. Rook Wat hem de laatste tien jaar wel hoofdbrekens heeft gekost, was de kerkverwarming. "Daar heb ik zowat de hele pe riode mee getobd. Vaak ging ik zaterdagsavonds laat nog naar de kerk om te zien of de verwar ming 't nog wel deed. Als er rook uit de pijp kwam, zat 't wel goed. Maar dat was nog geen garantie dat de kerk de volgende morgen op temperatuur zou zijn, want 's nachts kon er altijd nog wat mis gaan. Dat was dan jammer. M'n nachtrust heb ik er nooit aan op geofferd". De verwarmingsproblemen zijn inmiddels verholpen. Wat nu met enige herstelwerkzaamhe den in en aan de kerk - nog ex tra zorg vraagt is het schoonhou den voor het zondagse gebruik. "Je weet soms niét waar je moet beginnen". Maar 30 juni komt er voor het kosterspaar Koolhaas ook aan die zorg een eind. Op die zondag wordt er in en na de kerkdienst afscheid van hen genomen. De opvolger kan hier nog niet worden genoemd, omdat de kerk voogdij eind volgende maand nog een slotgesprek met hem moet hebben. Hervormde Kerk: beroepen te Moordrecht (deelgemeente) kandi daat C. van Duijn Bergambacht, te Oudega (Fr., Wymbritseradeel) kandidaat J. Wassenaar Utrecht; aangenomen naar Drachten (deel werk) J. Hofstra aldaar; bedankt voor Lienden L. W. C. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk; toegelaten tot de evangeliebediening en beroep baar C. J. van Herk Groningen, P. Molenaar Huizen, A. J. Plaisier Zeist, G. H. J. Gerelings Leider dorp, mevrouw G. M. Speelman Amsterdam, A. E. de Bruijn Utrecht, mevrouw K. P. Klos Vlaardingen, G. J. Smit Zeist en W. Smit Zeist. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Maassluis H. van Veen Wou denberg; aangenomen naar Zoeter- meer J. W. van der Linden Den Haag-Escamp, naar Wijnjewoude (Fr.) voor evangelisatie in de clas sis Drachten J. Schonewelle Ny- ensleek (Dr.), naar Ede L. Pleijsant Aalten. Gereformeerde Gemeenten: be roepen o.a. te Benthuizen en Kat wijk aan Zee kandidaat A. J. Gunst Kapelle. Zoeterwoude. Morgen qm half 3 is er weer een (gratis) 'Dorpskerk middag' in de hervormde kerk van Zoeterwoude-dorp, ditmaal met medewerking van het Baroken- semble Voorschoten en Trudy van der Wulp, fagot. Het programma vermeldt o.a. werken van Henry Purcell, Antonio Vivaldi en Wil liam Boyce. Jehovah's Getuigen. Op 29 en 30 juni - het volgende weekeinde dus - houden Jehovah's Getuigen uit de Leidse regio in de congres- hal te Bennekom de halfjaarlijkse kringvergadering. Doel van deze vergadering is, de deelnemers te helpen "om standvastig te blijven in hun geloof, gedrag en evangeli satiewerk". De heer G. van Eyk uit Leiden zal spreken over: "Aan Je hovah's maatstaven van reinheid en moraliteit vasthouden". Ambtsdragers nog vreemd tegenover nieuwe ontwikkeling LEIDEN - Het aantal men sen dat een beroep doet op persoonlijke aandacht en zorg stijgt. Dat meldt het deze week ver schenen jaarverslag van de her vormde diakonie in Leiden. In sommige gevallen kon hulp gebo den worden, zoveel mogelijk in overleg met de wijkdiakenen, in ie der geval met de hulpinstanties waarmee al een relatie bestond. Het gaat dikwijls om zeer inge wikkelde problemen van mensen die bij tal van instanties zijn uitge praat en toch hulp nodig hebben. "Gezien de ontwikkelingen in de samenleving, waar werkloosheid en uitkeringskortingen, echtschei ding en psychische problemen aan de orde van de dag zijn, is het te verwachten, dat deze hulp steeds meer onze aandacht zal vragen", zo rapporteert de diakonale predikant A. Dronkers. De diakonie wil méér zijn dan de behoeder van wat uit vroeger jaren is overgebleven, zegt voorzitter F. H. van der Velde in een 'woord vooraf by dit eerste diakonale jaarverslag. "Ze meldt zich weer present op terreinen waar anderen het vaak laten afweten". Ook richt ze zich op problemen buiten de ei gen gemeente, het eigen land en de eigen kerk. Voor de diakonie is weer gaan gelden: "de akker is de wereld". De kerk moet een open oog heb ben voor de medemens in proble men. "Samen met anderen", schrijft diakonie-voorzitter Van der Velde, "hebben wij naar oplos singen gezocht, zonder stichtelijk heden vooraf, maar wel stichtend door de daad zelf'. "De diakonie is van de kerk een werktuig, een functie". Nog onzeker Op de vraag of het werk van de diakonale predikant (sinds 1981) hecht samenspel tussen de centrale diakonie en de wijkdiaka- nen heeft opgeleverd, geeft het ver slag geen onverdeeld positief ant woord. "Wijkdiakenen voelen zich nog onzeker over hun werk binnen de wijk. Er is zeker ook sprake van af stand tussen de centrale diakonie en de wijkdiakenen". De schrijver van het jaarverslag betreurt dat. Maar er valt toch meer te zeggen. "De diakonie heeft nadrukkelijk gekozen voor een verkenning van de samenleving. Als verspieders hebben wij de stad verkend, en we zijn inderdaad terechtgekomen op plaatsen waar mensen in grote moeilijkheden zitten, waar een blijk van belangstelling van kerke lijke kant allang niet meer werd verwacht, maar wel op prijs wordt gesteld". Het verslag noemt dat "het begin van een proces waarbij de kerk door middel van de diakonie part ner werd en wordt in een groten deels geseculariseerde samenle ving". "Een partnerschap dat niet tot stand komt dankzij mooie be doelingen en adviezen, maar door zelf betrokken te raken bij allerlei problemen waarvoor ook in Lei den oplossingen moeten komen". Lange adem Dat is een moeizame, tijdroven de opstelling, "waaraan we met el kaar binnen de diakonie moeten wennen". "Diakenen zijn door gaans niet voor dit soort taken aan geworven". De verslagschrijver heeft er begrip voor, dat met enige bevreemding naar deze nieuwe ontwikkeling wordt gekeken en tal van ambtsdragers niet staan te dringen om zich erbij te laten be trekken. "Dat is een zaak van lange adem". Het verslag besluit met de sug gestie om bij nieuwe taken mensen te zoeken met een deskundigheid die voor een specifieke opdracht nodig is. Het jaaroverzicht bevat verder informatie over het bureau Maat schappelijk Werk, het Inloophuis, het Wegloophuis, de opvang van mensen met een drugsverleden, het vluchtelingenwerk, de taak groep Migranten, de werkgroep Arbeid, initiatieven ten behoeve van de minima, het Werelddiako- naat, de diakonaten in de Leidse wijken, de diakonale stichtingen en het landelijke overleg van dia konale predikanten. Dit eerste jaarverslag is een goed initiatief. Zonder degelijke infor matie kan er geen waardering groeien voor de sociale verant woordelijkheid van de kerk in deze tijd. De kerkleden hebben er ook recht op. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. Van Niel, Rijnsburg, 5 ds. Van Sliedregt, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdmgsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, ha; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum; Diakonessenhuis 10.30 ds v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- koek, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Rietveld, 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. G. Lo cher; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Jansen. Geref. K. Vryg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Franken, Zeist, in morgendienst avondmaal met gehoorgestoorden. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. W. Veen, Rijs wijk. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. avondmaal. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 hr. C. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 hr. Zijlstra, wo. 8 ds. v. Twillert. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 10 (miv 18 aug. weer 9.30 en 11); Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: di. 7 tot 7.30 oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoeterw .singel (laatste keer voor de vakantie). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, ha, 7 ds. Moll, Alphen. Geref. Kerk 10 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ds. Bouw, Loosdrecht; Kruiskerk 9.30 dr. Broeijer, Utrecht; Opstandingskerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Graaf, H.woude; Nabij 9.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9.30 ds. Taselaar, 10.15 ds. Moll, 5 ds. Hamoen, 's Gravenzande, met do ven, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoomse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv cantorij; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 kand. Lammers, Scherpenzeel, 6.30 ds. Ou- wendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wüschut, 6.30 ds. Verdoom; Salv.kerk 9.30 ds. R. de Vries, 6.30 ds. Gesink, Noordwijk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. Klein geld. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2 ds. Beek huis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Koekkoek en zende ling Sj. Verkerk. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 br. Van Gemeren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. de Groot. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Com. de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Van Duin, 6 ds. De Jong, Zoetermeer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Assies, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst do. 27 juni 7.30 ds. Moerkerken. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 en 6.30 ds. Wieman. ha; Salv.kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Broeck, ha; Bethl.kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Hoef, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Wester beek van Eerten, Reeuwijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Moet, Woerden. Geref. Kerk 9.30 ds v. 't Hoff, 5 ds. v.d. Geref. Kerk 9.30 ds. Bol, Werkendam, bevestiging ds. P. Huisman, 7 ds. Huis man, intrede. Rk Kerk: dorp zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 7 ds. Rootmensen, Ouderkerk a.d. Amstel. Geref. Kerk 10 ds. v. Loenen, Leider dorp. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma, ha. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. T. de Nie, O.geest. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Rk Kerk zat. 7. Ontm.kerk 10 kand. Stam, Barendrechf 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Breevoort, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. O. Kerk 10 ds. Schuurman, ha, 6 ds. Pniëlk. 9.30 ds. Hovius, ha, 6 ds. Schuur man, ha; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; 'De Hoek steen' (Burgersdijkstraat) Pfarrer Wat tjes, Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen college Pr. Frederikdreef 15) 9.30 i ds. De Mey-Meulendij k. Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 en 5 ds. Koster, ha; Triumfatork. 9.30 en 5 ds. v.d. Horst, ha. Geref. K. Vryg. 9.30 en 5.30 leesdienst. Ned. Geref. K. 11 en 7 ds. Janse (in Vre deskerk). Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. A. de Reuver. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 dr. Bade, 7 ds. Boswijk, Lisse. Geref. Kerk 10 ds. Lapré, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. v.d. Born; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 mevr. ds. E. Visser, ha. Baptgem. (wijkgeb. Zylkw.) 10 br. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. v. Roon, Katwijk. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 dr. Bade, Koudekerk. Geref. K. Vryg. 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk 10 gecombineerde dienst in Heemstede (Petrakerk), beves tiging kand. A. W. Vos door ds. v.d. Brink, R.dam, 7 intrede ds. Vos in Pau luskerk aan Ruishornlaan Lisse. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dyken, 7 ds. Otter, IJmuiden. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst, wo. 26 juni 7.30 ds. A. W. den Boer van Sioux Center (Ver. Staten). Evangeliegemeente (Vivaldistr. 69) 9.45 hr. E. Schuurman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen, 6.30 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. Knoppers jr. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver- welius, Veenendaal, 6.30 kand. Middel koop, Dordrecht Geref. Kerk 9.30 kand. mevr. Falken- burg, Leiden, 7 ds. Dronkert, Gouda. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 3 ds. v. Sor- ge, Rijnsburg. Rk Kerk zat. 7, 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Warner, Utrecht, 7 ds. Brederveld, Hilversum. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. De Gelder, Lisse, 5 kand. C. van Duin; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning, 7 ds. El- gersma; De Rank (Golfbaan) 10 kand. H. Klink; Sole Mio 9 ds. Keuning. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.)lO ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, ha, 7 ds. Kèuning, ha; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10 mevr. ds. Siccama, Rysenhout. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30 (in juli en aug. 7 nam. Duitse dienst); Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey; De Zilk 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 dr. A. v.d. Beid; Pauluskerk 10 drs. G. Schwencke; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 ds. Veen- Geref. Kerk 10 ds. T. de Boer. Hoofd dorp. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 ds. De Putter, 4.30 lees dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wyckerslooth 4 ds. v. Achterberg. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, mmv kerkkoor, 6.30 ds. v. Dalen, Den Haag, jeugddienst. Geref. K. 9.30 ds. Broer, 6.30 zie herv. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. Bethelkerk 9.30 ds. Smaling; 'De Vliet- stede' 3 ds. Smaling, ha. Camping 'Ko ningshof 10 kap. Bergsma van L. des Heils. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 7 ds. Damsma; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Hassefras, Maasdijk, jeugddienst; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Ribberink. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Glas. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7, zo. 9 SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, Apeldoorn, 7 ds. Germans, mmv 'De Lofstem'. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas. Chr. Geref. K. 10 ds. Aamoudse, 7 ds. Velema, Gouda. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. Driessen, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ds. Buikema. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Zevenbergen, Den Haag; Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Raadt, Doesburg. Geref. K. Vryg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Lee, Noordwyk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. A. de Kuiper; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 drs. Camme- raat, Leersum, 4.30 ds. v. Kooten, Delft. Geref. Kerk 9.30 ds. De Zeeuw, 7 dr. Meijers, Leiden. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 agapè-viering. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British, school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 kand. Markup, 5 ds. J. Kooien, IJs- selstein; Hoeksteen 9.30 ds. v. Willigen, Veenen daal, 6.30 ds. Goossen; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Maas land; Imm.kerk 9.30 en 7 ds. Hulst, ha. Geref. Kerk Kruisk. 9.30 ds. Verdoorn, 5 ds. Winter, Den Haag; Ontm.kerk 10 ds. Roggeveen,'Ede. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. De Jong, Leiden, 7 muziekdienst; Kievietk. 10 ds. Villerius uit Sommervil- le (Ver.Staten); Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk Zijllaan 10 dr. Rietveld, Zoetermeer, 7 ds. Wolthuis, Monster; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds, De Zwart, V.schoten. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 hr. M. de Bruin, Drie bergen, 7 ds. Cziria, Rynsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Ryndyk zat. 7, zo. 9.30 en 11. scheid kinderen kinderkerk, 6.30 ds. Heymans, Alphen. Geref. Kerk 9.30 zie herv. gem., 6.30 ds. Moet, Woerden. Remonstr. Gem. geen dienst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11