Israël bereid tot concessie Liverpool biedt Turijn troost Europese samenwerking antwoord op Stars Wars Bouwfonds biedt u nu 'n hypotheekrente 30 jaar vast: 8,4% Bestand Beiroet gebroken Bunte brengt achtergrond leven Mengele verkiezingen in Portugal WOENSDAG 19 JUNI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 Sji'iten eventueel vrij onder toezicht Rode Kruis BEIROET (AFP/UPI/Rtr) - De Israëlische minister Rabin (defensie) heeft gezegd dat Washington nog geen contact heeft opgenomen met Israël over de eisen van de sji'itische kapers. Rabins verklaring volgde op uitlatingen van premier Peres, die bereid is een eventuele oproep van het Rode Kruis voor vrijlating van de sji'itische gevangenen in overweging te nemen. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) wil toezicht houden op een eventuele ruil van gijzelaars tegen gevangenen, maar wil niet als bemiddelaar optreden. De hulporganisatie heeft echter nog geen verzoek binnengekregen om bijstand te verlenen. De sji'itische Amal-militie heelt gisteren drie van de dertig tot veer tig overgebleven gijzelaars uit het gekaapte Amerikaanse passagiers toestel in Beiroet vrijgelaten. Amal-leider Nabih Berri, die een sleutelrol speelt in de gijzelingsaf faire, drong er bij de Amerikanen BEIROET/AMMAN (AFP/DPA) - Ondanks een akkoord om de strijd rond de Palestijnse vluchtelingen kampen in West-Beiroet te staken zijn gisteren bij voortdurende be schietingen zeker 13 mensen om het leven gekomen en tientallen gewond geraakt. Ook in andere de len van de Libanese hoofdstad vie len slachtoffers. Abu Jihad, de „tweede" man van de grootste Pa lestijnse organisatie „Al Fatah", heeft het akkoord categorisch afge wezen en veroordeeld als een Sy- risch „komplot" om de Palestijnen te ontwapenen. Bij de voortdurende strijd om de kampen Sjatila en Bouij al-Baroj- neh (Sabra viel eerder in handen van AMAL) werden in de nacht van maandag op dinsdag en giste ren overdag minstens 13 personen gedood en zeker 52 mensen ge wond. Bij de beschieting van Bouij al-Barajneh door de sji'itische mili tie van AMAL en de uit sji'ieten be staande zesde brigade van het Li banese leger werden volgens Pale stijnse zegslieden vijf gewonden gedood die in een ziekenhuis la gen. Drie mensen kwamen om het le ven en 17 raakten gewond toen in de druzische wijk Karakol in West- Beiroet drie granaten insloegen. In de vroege namiddag kwamen vier granaten neer in een groep badgas ten op het strand van Beiroet: 3 do den en zeker 27 gewonden, zo be richtte radio-Beiroet. op aan de impasse in de crisis te doorbreken door Israël te vragen enige honderden sj'itische gevan genen vrij te laten. De drie vrijgelaten passagiers zijn de Griekse zanger Demis Roussos, diens Amerikaanse vrien din Pamela Smith en een Ameri kaan van Griekse afkomst. Zij wer den door Berri in de Libanese hoofdstad overgedragen aan func tionarissen van de Griekse ambas sade. Roussos, die al enkele dagen geleden uit het vliegtuig was ge haald, verklaarde goed te zijn be handeld door de kapers. "Niemand heeft mij slecht behandeld. Zij vroegen mij iets te zingen en ik zag geen reden dat niet te doen. Zij bo den mij zelfs een veijaardagstaart aan. Ik zie niet in waarom ik niet voor hun zou zingen", aldus de zanger. Berri onderstreepte dat alle gij zelaars, die op verschillende plaat sen in Beiroet worden vastgehou den, binnen een dag vrij kunnen zijn als de Amerikanen Israël ertoe bewegen in te gaan op de eis van de kapers om de ruim 700 sji'iti sche gevangenen te laten gaan. "Ik weet zeker dat, als uw (Amerikaan se) regering Israël vraagt deze mensen te redden, dit probleem binnen 24 uur is opgelost". ADVERTENTIE Stuurt u mij alle informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. i Naam: j Adres: I Postcode: I I I I I 1 I M I I 1 I 1 M I I I I I I II 1 II I I I II I I I II I I II I Plaats:!L Telefoon:! 1 I I II I II 1 I I 1 I I I 1 II I I I Bouwfonds Ik heb wel/geen hypotheek. Opsturen in gesloten envelop zonder postzegel naar I Bouwfonds, Antwoordnummer 1479,2500 XK Den Haag. I Of afgeven bij het Bouwfonds-infocentrum Den Haag, Nassauplein13. I.H.i Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van het Bouwfonds. Buitenland kort Polen Voor het eerst in anderhalf jaar heeft kardinaal Glemp, het hoofd van de rooms-katholieke kerk van Polen, gisteren een gesprek ge voerd met premier en partijleider Jaruzelski. Regeringswoordvoer der Jerzy Urban verklaarde op een persconferentie dat uit de ontmoe ting blijkt dat „de regering de dia loog met de kerk wil voortzettten". De sfeer tussen kerk en staat in Po len is de laatste tijd danig verslech terd, wat met name gemarkeerd is door de moord op priester Popie- luszko vorig jaar oktober door vier leden van de politieke politie. Treinramp Egypte Bij een botsing tussen een passa giers- en een goederentrein nabij Aswan, in het noorden van Egypte, zijn gisteren tenminste 30 mensen om het leven gekomen. Volgens ooggetuigen zijn 13 van de 15 wa gons van de personentrein in vlam men opgegaan. Zeker 15 inzitten den zijn naar het ziekenhuis over gebracht. Afghanistan In Washington zijn Amerikaanse en Russische topdiplomaten een tweedaagse bespreking begonnen over de kwestie-Afghanistan. Het is het eerste gesprek over deze aan gelegenheid sinds drie jaar. De Amerikaanse delegatie wordt ge leid door staatssecretaris Richard Murphy van buitenlandse zaken, speciaal belast met het Midden- Oosten en Zuid-Azië. De delegatie van de Sowjet-Unie staat onder lei ding van Oleg Sokolov, tweede man op de ambassade in Washing ton. TURIJN - Het verschil tussen de Britse en Italiaanse volksaard blijkt al direct nadat het toestel met de vredesdelegatie uit Liver pool op het vliegveld van Turijn tot stilstand is gekomen. De verbou wereerde Britten worden, zodra zij voet op Italiaanse bodem hebben gezet, letterlijk overspoeld door de horde zuidelijke persfotografen en camerateams. Van de officiële ont vangst komt zo goed als niets te recht. door Henk Dam- Vooral de 27-jarige John Welsh, een barman uit Liverpool die met zijn vrouw, zijn twee kinderen en zijn broer is afgereisd, moet het ontgelden. „Zwaaien, zwaaien", 'schreeuwen de paperazzi naar de kinderen, die met grote angstogen om zich heen kijken. Welsh is een groot man in Italië geworden. Hij was het die op de bewuste avond, nu drie weken ge leden in totaal acht Juventus-aan- hangers redde door hen onder de omgevallen muur weg te trekken. Dat heeft hem de heldenstatus op geleverd. Als een kluwen spaghetti rolt de roepende en nog net niet vechten de menigte naar de terminal, langs de mannen van de „controllo pas- saporti", die het allemaal ook niet aan kunnen en iedereen maar door zwaaien, dóór de hal, om bij een klein zijvertrekje tot stilstand te komen. Bemoedigend Daar wordt de delegatie uit Li verpool nog maar eens officieel welkom geheten. De Britse consul Vyn Kelly spreekt de Britse jour nalisten inmiddels bemoedigend toe. „Vonden jullie het een pande monium? Je had ze moeten zien toen Charles en Diana hier waren". Later zegt een van de gemeente raadsleden uit Liverpool: „Het is me echt honderd procent meege vallen". Nee, er klopte niets van al die verhalen in de plaatselijke pers van Liverpool, de brieven die er waren ontvangen van Italianen die zwoeren de 38 doden van het Hei- zel-stadion te zullen wreken. De ontvangst van de vredesdele gatie uit Liverpool, bestaande uit gemeenteraadsleden, hoge geeste lijken, vertegenwoordigers van Li verpool twee grote voetbalclubs en vakbondsbonzen is zelfs wel vriendelijk te noemen. Trots pose ren Italianen met een voor de gele genheid in twee talen afgedrukte speciale vredeseditie van de Liver pool Echo, de grootste plaatselijke krant. En kindertekeningen alsme de een groot spandoek waarmee de inwoners van Turijn onze liefde en gebeden wordt meegegeven, wor den in dank aanvaard. Al die zwaar gewapende Carabi nieri zijn dan ook niet echt nodig. Liverpool is het komen goedma ken en de inwoners van Turijn, zo ze er al in geïnteresseerd zijn, vin den het best. Stenen worden niet gegooid, niemand roept zelfs maar boe. Bedroefd Op de eerste rij van de met veel barok-goud en rood versierde raadszaal van het stadhuis van Tu rijn zit een intens bedroefde vrouw. Wit jack, blauwe jurk, het zwarte haar al wat grijzend, zit ze naar de grond te kijken. Iedereen die iets is in de zaal, groet haar, de Italianen met een omhelzing, de Britten met een handdruk. Ze staat beleefd steeds op als er weer een aartsbisschop of een burgemeester haar sterkte komt wensen. Dan gaat ze weer zit ten, blik naar de grond, mondhoe ken op huilen. Het gaat om Carolina Landini. Haar man, een 50-jarige kok, was De voorzitter van JuventusGianpietro Boniperti (rechts) geeft de bur gemeester van Liverpool een cadeau bij diens bezoek aan Turijn. Links op de foto Eduardo, de zoon van FlAT-directeur Agnelli. (foto ap> een hartstochtelijke fan van Juven tus. Natuurlijk was hij er in Brus sel bij, toen de Cup moest worden bevochten. Hij was een van dege nen die niet meer levend terug kwam. Zijn vrouw zit nu namens de nabestaanden in de zaal. Later vertelt een Italiaanse geestelijke, monsignor Peradotto, dat een van de twee zoons van het echtpaar, de 15-jarige Andrea, be zig is met zijn schoolexamen. „Hij heeft als onderwerp voor zijn op stel gekozen: Het geweld dat dage lijks onze maatschappij kwelt", zegt hij. De bijeenkomst in de raadszaal is het onmiskenbare hoogtepunt van de vredesmissie. Spreker na spreker, uit Liverpool en Turijn, vertelt er in gloedvolle bewoordin gen dat „we dit nooit meer laten gebeuren". Van de zijde van Liverpool wor den „ons diepste medeleven" (vi- ce-voorzitter W. Corkish van FC Li verpool), „de innige wens tot ver zoening" (bisschop David Shep- pard), „een uitgestoken hand van vriendschap" (burgemeester H. Dalton) aangeboden. Mevrouw Landini hoort het allemaal aan, en blijft strak naar de grond kijken. Domheid De welsprekendste rede is die van Turijns burgemeester, Cardet- ti. Hij spreekt over de slachtpartij in het Heizel-stadion als „een triomf van vulgariteit en domheid in een situatie die elk atoom ver nietigde van de betekenis van sport als bevestiging van kunde en schoonheid, elegantie en stijl". En later zegt hij: „In Brussel was er, als bij een oude offerrite, een slachtpartij voor de wedstrijd. Dat draagt de verontrustende bood schap dat in een grote gemeen schap oorlog de plaats van spel kan innemen. Die boodschap werd in onze huizen, op onze tv's beves tigd. Het leven heeft niet langer waarde. Diezelfde boodschap im mers is er de laatste tijd in terroris me, drugsverslaving en de georga niseerde misdaad". Daar heeft Cardetti's Liverpool- se colelga H. Dalton, weinig tegen in te brengen. Hij spreekt van de „prachtige staat van dienst" die de voetbalstad Liverpool tot drie we ken geleden had. „In een vreselijke avond is dat allemaal vernietigd. Dat is ónze tragedie". Dan overschrijdt hij naar het ge voel van velen in de zaal de dunne grens van de goede smaak door het gedrag van de voetbalvandalen toe te schrijven aan een tekort aan ba nen en huizen. Hij is nog net niet zover premier mevrouw Thatcher persoonlijk de schuld van de ramp in Brussel te geven. Later doet zijn tweede man, de militante Derek Hatton, er nog een schepje boven op door tijdens een persconferentie glashard te bewe ren dat de autoriteiten in Brussel 'de voornaamste schuld' voor de ramp moeten dragen. Want, zo zegt hij, we hebben on ze bouwkundige inspecteur naar het Heizel-stadion gestuurd, en die is tot de conclusie gekomen dat het helemaal niet op een grote wed strijd berekend was. Ineens is de deemoedigheid verdwenen. Ita liaanse journalisten sissen zachtjes tussen hun tanden als de tolk het hen uitlegt. Uitglijer Later blijkt, dat Hatton een twee de uitglijer heeft begaan. Hij heeft voorgesteld een benefiet-wedstrijd tussen Juventus en Liverpool, op neutraal terrein, te spelen. De op brengsten zouden voor de nabe staanden van de slachtoffers zijn. Het voorstel werd door de Italia nen zo vriendelijk mogelijk van de hand gewezen- Het is werkelijk een ontroerend moment. Als de delegatie uit Liver pool 's avonds de monumentale Madonna de la Consolata-kerk bin nen stapt, klinkt een warm applaus onder de gelovigen op. Tegelijk be gint het orgel de Italiaanse versie van 'Dat 's Heren zegen op hen daalt' te spelen. De merendeels oudere mensen in de bomvolle en ryk versierde kerk klappen nog een keer als de vlag van Juventus, met een zwart rouwstrikje daaraan geknoopt, wordt binnengedragen. Dan begint de verzoeningsmis onder leiding van kardinaal Ballestrera. De Liverpoolse aartsbisschop Derek Worlock leest uit de bijbel voor, de zaligsprekingen uit Mat- theus. Zijn cruciale regels: „Zalig zijn de zachtmoedigen, want zij zullen het aardrijk beërven. Zalig z(jn de vredesstichters, want God zal hen zijn zonen noemen". Dan houdt hij een rede hij spreekt over een familie die de dood van een lid van een tweede familie veroorzaakt. „Die mensen moeten elkaar ontmoeten. Dat is niet altijd makkelijk, maar zo'n ontmoeting kan troost bieden". Zijn woorden worden met ap plaus ontvangen. De mis is nu bij na ten einde. Buiten is de avond gevallen. Het is stil in Turijn. In een klein straatje vlak bij de kerk staan twee jongetjes wat tegen een balletje te trappen. Reagan: bezoek aan Bitburg was de moeite waard WASHINGTON (AFP) - Presi- dent Reagan heeft gisteren op zijn persconferentie in Was hington het bezoek aan het Duitse oorlogskerkhof in Bit burg verdedigd. Hij zei dat zijn bezoek „moreel juist" was. „Ik ben tevreden dat ik het heb ge daan. Het was een ervaring die de moeite waard was", zei hij. Het bezoek van de Ameri kaanse president aan het oor logskerkhof heeft zowel in Eu ropa als in de Verenigde Staten tot heftige protesten geleid, vooral nadat bekend werd dat in Bitburg ook SS-ers begraven liggen. Maar, zei Reagan, „ik heb mijn beloning gehad toen ik aan het slot van mijn bezoek 10.000 jonge Duitsers in het En gels het Amerikaanse volkslied heb horen zingen". De Amerikaanse president zei „versteld" te staan van het feit dat de Duitsers de concen tratiekampen hebben laten staan, er musea hebben opge richt en schoolkinderen de kampen laten bezoeken. LONDEN - Europa gaat op wa- pentechnologisch gebied de han den daadwerkelijk ineenslaan. De defensieministers van dertien Eu ropese NAVO-landen kwamen gis teren in Londen overeen gezamen lijk een vijftal technologische pro jecten op te zetten. Vier van die vijf komen ook voor in het omstreden Amerikaanse onderzoeksprogram ma naar een ruimtedefensie tegen ballistische kernraketten. door Hans Geleijnse Volgens minister De Ruiter, voorzitter van deze conferentie van de zogenaamde Independent Euro pean Program Group (IEPG), moe ten de projecten echter niet wor den gezien als een Europees ant woord op president Reagans SDI- programma. De Ruiter stelde vast dat voor het „eerst in de geschiede nis van de IEPG concrete beslui ten" zijn genomen. „Er zijn overeenkomsten, maar die komen nu eenmaal voort uit de technologische ontwikkeling. Wij werken op Europese condities en met eigen doelen. De basismateria len waarom het gaat, zijn bestemd voor verdere ontwikkeling van conventionele wapensystemen". De vijf onderzoeksprojecten be slaan de micro-elektronica (spe ciaal de hoge-snelheidsschakelin- gen voor snelle verwerking van computerinformatie), nieuwe ma teriaalsoorten (zowel lichte maar zeer krachtige als combinaties van materialen die kunnen worden ge bruikt voor bijvoorbeeld tanks), beeldprocessing (verwerking van satellietgegevens door computers, bijvoorbeeld om raketten te kun nen identificeren) en het ontwer pen van conventionele raketkop pen. De ministers besloten, aldus het na afloop van de conferentie ver sterkte communiqué, dat deelne mers aan deze projecten daarvoor geld ter beschikking zullen stellen. Dit gebeurt, aldus De Ruiter, van geval tot geval: het hoeft niet zo te zijn dat alle dertien IEPG-landen aan elk project deelnemen. Hoe veel geld er nodig is ter financie ring ervan, kon geen van de be windslieden meedelen. Nederland se zegslieden hielden het op „enige miljoenen" per project in de eerste fase. Naast de technologieprojecten besloten de ministers ook een stu die op te zetten die uiteindelijk moet leiden tot de ontwikkeling van een Europese torpedo. Dit lan- ge-termijnproject werd door staatssecretaris Van Houwelingen (materieel) gezien als voorbeeld van een onafhankelijker Europese opstelling ten opzichte van de Ver enigde Staten. „In het verleden is voor miljarden guldens in Amerika uitgegeven aan torpedo's. Dat moet en kan in de toekomst an ders". BONN - De beruchte oorlogsmis dadiger en kamparts van Ausch witz, Josef Mengele, heeft van 1945 tot 1949 in West-Duitsland in de buurt van Rosenheim gewoond en gewerkt als landarbeider. Daarna is hij met behulp van oude kamera den van de SS-eenheid Viking via Oostenrijk en Zuid-Tirol naar Zuid-Amerika gevlucht, waar hy de langste tijd in Brazilië heeft ge woond. door Hans Amesz Tot 1979, kort voor zijn delijke dood, heeft hij altijd uitge breid contact gehad met zijn fami-* lie en vrienden uit West-Duitsland. Die zijn verschillende keren op be zoek bij de toen meest gezochte oorlogsmisdadiger geweest. Dit staat allemaal in het Duitse geïllustreerde weekblad Bunte, dat vandaag is verschenen. Het ver haal is gebaseerd op 100 foto's, waarop Mengele met familieleden en vrienden te zien is. Op 50 brie ven van Mengele onder anderen aan zijn zoon Rolf, die nu advocaat in Freiburg is, en op vele 'dagboe ken' van de Auschwitz-arts, die di rect verantwoordelijk wordt geacht voor de moord op 100.000 mensen. Bunte heeft dit materiaal gekregen van Rolf Mengele, die het al langer in zijn bezit had en ervan overtuigd is dat zijn vader in 1979 in de buurt van Sao Paolo is ver dronken. In Brazilië wordt nage gaan of het opgegraven lijk van de in 1979 begraven 'Wolfgang Ger hard' inderdaad dat van Josef Men gele is. Op de Duitse televisie werden dinsdagavond twee historici gein- terviewd. die het documentatie- r Sji'itenleider Berri (links) gaf gisteren met de drie vrijgelcLten gegijzelden zanger Roussos en zijn verloofde zeiden goed behandeld te zijn. Tweede van passagier Arthur Targontsidis; uiterst rechts de Griekse ambassadeur in Libanon Georgion. materiaal hadden gezien, en tot de conclusie zijn gekomen dat het au thentiek was. Prof. Hillgruber uit Keulen, die gespecialiseerd is in de geschiedenis van het Derde Rijk, verklaarde dat hij weliswaar niet heeft kunnen vaststellen uit welke periode het papier stamt en dat hij ook geen grafologisch expert is, maar dat hij de 'vaste innerlijke overtuiging' heeft, dat het uitgeslo ten is dat het om een vervalsing gaat. Mengele omschreef hij als een man die tot aan zijn dood niets heeft betreurd. Simon, Wiesenthal, het hoofd van het joods documentatiecen trum in Wenen, heeft de Westduit- se bondskanselier Kohl voorge steld het bedrag van een miljoen mark dat ter beschikking is gesteld ri t h t Rra_:i:a «n«prrravpn hik voor degene die aanwijzingen zou S geven die leiden tot de arrestatie Wiesèlthal cisteren be van Josef Mengele, uit te betalen van Wieseltftal giSteren De aan de circa 150 overlevenden van de medische experimenten van de nazi-kamparts. Dit „op voorwaarde fjJ-00 T11P11WP LISSABON (UPI/Rtr.) - President Eanes van Portugal heeft dinsdag bij het parlement aangedrongen op de vorming van een nieuwe rege ring zonder dat nieuwe verkiezin- gén worden gehouden. In een schriftelijke verklaring aan de volksvertegenwoordiging wees het staatshoofd er op dat ont binding van het parlement en het vervolgens houden van vervroegde verkiezingen (twee jaar vóór de normale datum) „de hoogste kos ten" voor het land met zich zal brengen. Maar hij erkende dat zo'n oplossing alleen mogelijk is als de partijen zich constructief opstel len. Vorige week viel de coalitie van socialisten en sociaal-democraten, onder leiding van Mario Soares, uiteen omdat de twee partijen het niet eens zijn over de te volgen strategie voor de presidentsverkie zingen die in het najaar worden ge houden. De populaire Eanes kan zich volgens de grondwet niet voor een derde termijn kandidaat stel- een persconferentie. De Griekse len- Volgens waarnemers aast de rechts is de andere vrijgelaten 60-jange socialist Soares op het (foto ap) presidentschap.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7