Kritiek op nota over Znid-Afrika Vakmanschap herken je zo. Tegemoetkoming kleine tweeverdieners Politie kon bende pas na vier jaar aanpakken Aiiti-cliscrmiinatiewet niet voor 1 juli klaar WOENSDAG 19 JUNI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 CNV: 'Notitie uiterst mager' EINDHOVEN (ANP) - Een inbre kersbende in Eindhoven is vier jaar op strooptocht geweest zonder dat de politie daar iets aan heeft kunnen doen. Door allerlei bezui nigingen lukte het pas begin dit jaar om een uit veertien man be staand team te formeren, dat in en kele maanden kans zag de bende volledig op te rollen. De bende roofde voor 2 tot 2,5 miljoen gul den bij elkaar. Daarvan is voor slechts twee ton aan goederen te ruggevonden. Tussen 1981 en 1985 pleegde de bende ruim 180 delicten. Het me rendeel daarvan betrof inbraken in woningen. Vier keer werd een ge wapende overval gepleegd. In een geval werd daarbij ook daadwerke lijk geschoten, overigens zonder ie mand te raken. De politie heeft 35 verdachten aangehouden, in leef tijd variërend van 18 tot 54 jaar. De verdachten komen uit Eindhoven Vakbonden, anti-apartheidsbewe ging, oppositie en werkgeversorga nisaties hebben inmiddels negatief gereageerd op de notitie. De Zuid- afrikaanse ambassade wilde nog geen reactie geven, maar de behan deling in de Kamer, volgende week, afwachten. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) wil Nederlandse be drijven in Zuid-Afrika wettelijk verplichten te rapporteren over hun sociaal gedrag in dat land, met name over gelijke lonen voor gelijk werk voor de zwarte werknemers en het toestaan van vakbonden. Dat is geregeld in een EG-gedrags- code uit 1977. De behandeling van zwarte werknemers wordt getoetst in het overleg tussen regering, werkge vers en werknemers. Als de drie partijen constateren dat de EG-co- de is geschonden komen er sanc ties. De sociaal attaché op de Ne derlandse ambassade in Pretoria krijgt de functie van 'waakhond'. In de notitie stelt de regering ver der een verscherping van het wa penembargo voor. Niet alleen moet er een verbod komen op verkoop Koning wil aan huiseigenaren* geld teruggeven DEN HAAG (GPD) - Staatssecre taris Koning (financiën) is bereid om geld dat overschiet uit de pot. voor aftrek van groot onderhoud, terug te betalen aan de huiseigena ren. Hij zei dat gisteren in antwoor den op vragen van kamerlid Wol- ters (CDA). Er blijft waarschijnlijk, geld over van de regeling aftrek groot onder houd en schilderswerk. Die (tijde lijke) regeling wordt afgeschaft, omdat de belangstelling van huiseigenaren voor de belastingaf trek gering is. Daardoor heeft de regeling niet het bedoelde positief effect op de bouwnijverheid. De re geling werd destijds gefinancierd door verhoging van het huurwaar deforfait (een bedrag dat huiseige naren bij hun inkomen op moeten tellen). Hoeveel geld er overblijft, wilde Koning niet zeggen. Ook kon hij geen concrete toezegging doen over de wijze waarop huiseigena ren het te veel betaalde geld terug krijgen. Het huurwaardeforfait zal, nu de regeling is afgeschaft, weer worden verlaagd tot 1,3 procent van de waarde van het huis. Koning zei verder weinig te voe len voor het voorstel om de kosten van onderhoud volledig aftrekbaar te maken van de belasting. Die suggestie was gedaan in het rap port van de ISMO, een commissie die de bestrijding van fraude en oneigenlijk gebruik onderzoekt. Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proefje. TflO&cH Vakmanschap is Meesterschap en omgeving. Daar werden, op een enkele uitzondering na, ook de in braken en overvallen gepleegd. De korpsleiding van de Gronin ger gemeentepolitie liet maandag bij de presentatie van het jaarver slag weten de bestrijding van de drugshandel in de stad Groningen, na Amsterdam en Rotterdam de derde drugsstad van ons land, niet meer aan te kunnen. Het niet meer onbeperkt kunnen schuiven met de dienstroosters werd als oorzaak opgegeven. „Deze gevallen zijn niet uniek. Wij hebben de overheid talloze ma len gewaarschuwd dat dit er zat aan te komen. Maar het gaat als po- litievakbond niet aan om telkens wanneer je gelijk blijkt in de prak tijk aan de bel te trekken", aldus voorzitter Koffeman van de politie bond ACP. Zowel het Groninger geval als het Eindhovense is volgens Koffe man terug te voeren op „de bud- getpolitiek" van de overheid. De ongeveer driekwart jaar geleden ingevoerde regeling voor onregel matig werk bij de politie, die door meer korpsen als het Groninger als .'onwerkbaar wordt ervaren, is vol gens hem een voorbeeld van die budgetnolitiek. Alles heeft een grens, aldus Kof feman, en hij meent dat die grens zo langzamerhand in zicht is geko men. Het wordt volgens hem de hoogste tijd dat de overheid het be lang van de politie in onze samen leving bepaalt en aan de hand daar van een politiebeleid gaat voeren, aldus de bondsvoorzitter. Voorzitter L. van der Linden van de politiebond NPB is het niet ge heel eens met zijn collega Koffe man. De problemen in Groningen hebben volgens Van der Linden meer te maken met de interne or ganisatie van dat korps. „Als je de drugbestrijding belangrijk vindt, dan moet je die prioriteit stellen", aldus Van der Linden. Volgens hem wil de korpsleiding van de Groninger gemeentepolitie de re geling voor onregelmatig werk ter zijde schuiven. „Die klachten zeg gen meer over de politie dan over de regeling". DEN HAAG (GPD/ANP) Nederlandse ondernemingen met vestigingen in Zuid-Afrika die weigeren te rapporte ren over de arbeidssituatie van hun zwarte werknemers kunnen boetes, gevangenisstraffen of een verbod op nieu we investeringen in Zuid-Afrika krijgen. Dat heeft een top ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken ge zegd in een toelichting op de gisteren verschenen rege ringsnotitie over Zuid-Afrika. van wapens aan Zuid-Afrika, maar ook op aankoop van wapens uit Zuid-Afrika. Het CDA vindt de sancties op be drijven die weigeren te rapporte ren nog 'erg onduidelijk'. CDA- woordvoerder Aarts zei dat daar over heldere taal moet worden ge sproken. De WD is tegen de ver plichte rapportage. PvdA'er Wallage vindt dat de in vesteringen aan banden moeten worden gelegd. Als Nederland niet echt krachtige maatregelen neemt, zoals een investeringsstop, lacht de Zuidafrikaanse regering in haar vuistje, zo meent Wallage. De ont wikkeling in het Amerikaanse con gres wijst erop dat daar de steun voor economische sanctiemaatre gelen toeneemt. Het is bescha mend dat uitgerekend ons land bij deze ontwikkeling achterblijft, al dus de PvdA. D'66 is 'ronduit teleurgesteld' over de notitie en zet vraagtekens bij de argumentatie om niet tot een economische boycot over te gaan. De Democraten hadden aanslui ting bij de ontwikkelingen in Ame rika voor de hand liggend gevon den. Teleurstellend Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond noemt het on begrijpelijk dat het vrijwillige ka rakter van de EG-code wordt afge haald. Pas als duidelijk is Neder landse bedrijven zich niet aan de code houden, moet er iets worden gedaan, aldus het NCW. De vakcentrales FNV en CNV zijn teleurgesteld over de notitie. De FNV acht vergaande economi sche sancties nodig om de apart heid effectief te bestrijden, het CNV vindt met name de uitwer king in de nota te vrijblijvend. "Hier is zoveel jaren aan gewerkt, maar het resultaat is uiterst ma ger", aldus het CNV. Sietse Bosgra van het Komitee Zuidelijk Afrika vindt dat de noti tie 'geen enkele doeltreffende bij drage vormt aan de strijd tegen de apartheid'.De notitie gaat uit van de EG-gedragscode, die volgens Bosgra een 'slappe boterberg' is. De code is allang achterhaald is door de strijd van de zwarte vakbe weging, die veel verdergaande ei sen stelt, aldus Bosgra. WITTE DORP - De bewoners van het Witte Dorp in Rotterdam zijn boos en ongerust over de plannen van de gemeente hun woningen niet te slopen maar te renoveren. Op aandringen van Westduitse ar chitecten willen B en W de inder tijd door J.J.P. Oud gebouwde wo ningen proberen het Witte Dorp als monument te behouden. Restaure ren van het in 1923 als noodwijkje gebouwde dorp kost 150.000 gul den per woning. Nieuwbouw is 25.000 gulden per woning goedko per. DEN HAAG (ANP) - De Chinese premier Zhao Ziyang meent dat zijn besprekingen met premier Lubbers hebben bijgedragen tot versterking van het wederzijdse be grip en de vriendschap tussen Ne derland en China. In c ken is een grote mate stemming aan de dag getreden, al dus de premier, die gisteren op een persconferentie in Den Haag sprak over een „erg vruchtbaar" bezoek. Het was de eerste maal sinds de proclamatie van de Volksrepu bliek, in 1949, dat een Chinese rege ringsleider Nederland bezocht. Vandaag is de premier naar China teruggekeerd. Bij de foto: duidelijk vermoeid volgt de Chinese premier Zhao Ziyang een produktendemonstra- tie bij Philips. Links naast hem mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat), rechts president Dekker van de raad van bestuur van Phi lips. (foto ANP) PvdA'er nieuwe burgemeester van Groningen DEN HAAG - Directeur-generaal Staatsen van het ministerie van binnenlandse zaken wordt vrijdag vrijwel zeker benoemd tot burge meester van Groningen. Staatsen is nu de rechterhand van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) bij burgemeestersbenoemingen. Staatsen is 42 jaar en sinds 1974 lid van de PvdA. Daarvoor is hij in Groningen twee jaar raadslid voor D'66 geweest en twee jaar wethou der. Hij maakte toen deel uit van het 'rode' college onder leiding van Max van den Berg, de huidige voorzitter van de PvdA. Gifvondst op bouwterrein in Amsterdam KADOELEN/OOSTZANERWERF (GPD) - In Amsterdam-Noord is opnieuw een ernstig geval van bo demvervuiling ontdekt. Het gaat om een terrein in Kadoelen dat het stadsdeelraadbestuur wilde aanko pen voor woningbouw. Vorig jaar is een geruchtmakende gifvondst gedaan op een nabijgelegen sport terrein. Hoewel er volgens de deskundi gen nog geen direct gevaar voor de omwonenden bestaat, maakt de verantwoordelijke deelraadswet houder Wals zich ernstige zorgen: "Er begint zich zo langzamerhand een trend af te tekenen dat dit hele gebied vol met gif zit". Het grondwater in het betrokken gebied is verontreinigd door indus trieel chemisch afval. Vastgesteld zijn stoffen als chloorbenzeen, he- xachloorcyclohexaan, vluchtige aromaten en koolwaterstoffen, olie en zware metalen. Vooral achter een tankstation zijn afvalstoffen van de produktie van chemische bestrijdingsmiddelen gevonden. Elders op het terrein is een 'waan zinnige hoeveelheid olie in de bo dem geconstateerd', aldus Wals. Het is vrijwel zeker dat het gif evenals dat op het sportterrein en in de Volgermeerpolder, in de ja ren zestig is gestort. Wals zegt dat er nog geen bewijzen zijn dat het gif afkomstig is van Philips Du- phar. De bewoners rond het betreffen de gebied zijn gisteren op de hoog te gebracht van de bevindingen. Onderzoek naar dood Marokkaan UTRECHT (GPD) - De rijksre cherche stelt een onderzoek in naar de dood van de 40-jarige Ma rokkaan M. D., die dinsdagmorgen in zijn woning in Utrecht door vier politiekogels werd getroffen. De schietpartij volgde op een poging van D. om een politieman met een hakmes zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Deze 31-jarige hoofdagent moest aan drie diepe snijwonden worden geopereerd. Volgens een woordevoerder van de Utrechtse politie was er voor de betrokken hoofdagent sprake van een levensbedreigende situatie. Toen JJ. voor een vijfde maal met het kapmes op hem afkwam, schoot de hoofdagent driemaal op zijn aanvaller. Tegelijkertijd loste ook een collega van hem een schot op D. In een verklaring aan de pers stelt de Utrechtse politie, dat de drie broers in verband met de moord op de 24-jarige Rachid Zi- bouh moesten worden gearres teerd. Zij werden verdacht van de moord op Zibouh of medeplichtig heid daaraan. Over het motief van deze moord tast de recherche nog in het duister. Opnieuw 12 jaar voor stichten van brand Casa Rosso AMSTERDAM (ANP) - Het ge- rechtshof in Amsterdam heeft gis termiddag de 36-jarige J. L. uit Is raël veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf wegens brandstich ting in het sex- en gokpaleis Casa Rosso op de Wallen in de hoofd stad. Daarbij kwamen in december 1983 dertien mensen door verstik king om het leven. De rechtbank veroordeelde L. vorig jaar juni ook al tot twaalf jaar. L. stichtte de brand uit i nadat hij na diverse ruzies als schoonmaker in de Casa Rosso was ontslagen. Later werd hem ook de toegang tot het complex ontzegd. Het hof beveelt de minis ter van justitie aan L. in een zoge noemd rijksasiel te plaatsen in plaats van in een gewone gevange- L. is al diverse malen in het bui tenland veroordeeld. In de Ver enigde Staten kreeg hij eens twee jaar wegens het doden van zijn toenmalige werkgever. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is er nog niet in geslaagd de tegen stellingen over de wet gelijke be handeling (anti-discriminatiewet) te overbruggen. Daarmee is het on waarschijnlijk geworden dat het wetsvoorstel nog voor 1 juli ge reedkomt, zoals de Tweede Kamer vorig jaar had gevraagd. Het lijkt zelfs onwaarschijnlijk dat het voor stel nog gedurende de zomermaan den wordt afgerond. Premier Lubbers sloot dinsdag in de Tweede Kamer echter niet uit dat het kabinet wel overeenstem ming weet te bereiken. Lukt het niet, dan vindt hij dat het kabinet moet vaststellen dat het in de hui dige kabinetsperiode niet meer lukt. De weg is dan vrij voor de in diening van een initiatiefwet door WD of PvdA. WD-kamerlid me vrouw Rempt-Halmmans de Jongh heeft al laten weten bezig te zijn met een dergelijk initiatief wetsvoorstel. De afgelopen weken hebben zo wel CDA als WD bij het kabinet aangedrongen haast te maken bij de indiening van de wet gelijke be handeling. Maar volgens Lubbers kon het kabinet ook na enkele ver gaderingen de tegenstellingen niet verzoenen. Een advies van een ambtelijke werkgroep bleek niet aanvaardbaar. In de discussies binnen het kabi net komen vooral twee kwesties voortdurend terug. Dat is de vraag of de nieuwe wet uitsluitend discri minatie op grond van seksuele ge aardheid moet verbieden, of dat ook discriminatie op grond van huidskleur of ras veroordeeld moet worden. Daarnaast liggen CDA en WD met elkaar overhoop over de verhouding tussen de verschillen de grondrechten. Voor het CDA ligt met name de ze laatste kwestie gevoelig. Daarbij willen de CDA'ers-dat bijvoorbeeld schoolbesturen de mogelijkheid moeten hebben homofiele onder wijzers af te wijzen. De christen democraten vinden dat de grond rechten (vrijheid van godsdienst, van onderwijs of van levensover tuiging) niet door de anti-discrimi natiewet ondergeschikt mogen worden gemaakt aan andere grondrechten, zoals de vrijheid van seksuele geaardheid. Het CDA vindt dan ook dat de wet hierover geen uitspraak mag doen. De WD (net als de PvdA) staat op het standpunt dat geen van de grondrechten elkaar mogen uitsluiten. Vandaar dat de libera len voorstander zijn van een uitge breide wet, waarin alle vormen van discriminatie verboden worden. Premier Lubbers wees erop dat de ministerraad in tijdnood kwam doordat het voorstel van de ambte lijke werkgroep om bepaalde insti tuten in het bijzonder onderwijs een algemene ontheffing te verle nen, werd afgewezen. GRIEKENLAND (ANP) - Er heeft zich een opmerkelijke ver schuiving voorgedaan in de ver koop van vakanties naar Spanje en Griekenland. "De meeste Neder landers hebben Spanje wel ge zien", zegt een woordvoerder van Holland International. De Neder landse toerist heeft deze zomer Griekenland massaal ontdekt. De belangstelling betreft niet alleen bepaalde streken van Griekenland, maar het hele land. MAKKUM - Op 22 juni zal op de scheepswerf Amels in het Friese Mak- kum de nagebouwde 17e-eeuwse Oostindiëvaarder Prins Willem worden gedoopt. Het schip is op ware grootte nagebouwd en zal een vaste lig plaats in Oranda Mura, het Hollandse openluchtmuseum bij Nagasaki in Japan. (fotoANP) CDA en WD tevreden over voorgestelde aanpassing DEN HAAG (GPD) - De twee re geringspartijen CDA en WD zijn tevreden over de tegemoetkoming aan de kleine tweeverdieners, waartoe het kabinet gisteren heeft besloten. De PvdA wijst belangrij ke onderdelen van de regeling van de hand. De gekozen regeling kost het kabinet zo'n zestig miljoen gul den per jaar. De voorgestelde aanpassing van de tweeverdienerswet neemt de nadelen voor huishoudens met een laag, tweede inkomen grotendeels weg. De regeling geldt vanaf 1 ja nuari 1986. Er is geen terugwerken de kracht. Onder kleine tweever dieners verstaat het kabinet die mensen die minder verdienen dan ongeveer 10.000 gulden per jaar, terwijl de partner een normaal in komen heeft. De aanpassing vindt op twee punten plaats. Ten eerste zal vanaf januari de voetoverheveling maan delijks verrekend worden met het inkomen van de meest verdienen de partner. Dat betekent dat huis houdens niet zoals dit jaar een half jaar moeten wachten op de verre kening van de teveel betaalde be lasting. In de tweede plaats hoeft de klei ne tweeverdiener in het vervolg minder belasting te betalen. De technische uitwerking hiervan lijkt erg ingewikkeld, maar komt er feitelijk op neer dat de belasting vrije som van de kleine tweever diener omhoog gaat van 7168 gul den per jaar tot zo'n 8500 gulden per jaar. Verdient hij (of zij) minder dan dit bedrag dan daalt het totale bedrag aan belastingen dat het huishouden betaalt. De nieuwe regeling geldt niet voor gezinnen met kleine kinde ren, omdat deze groep al profiteert van een belastingvoordeel via de aanvullende arbeidstoeslag (kin dertoeslag). Ook uitkeringsgerech tigden (zoals aow'ers en werklo zen) vallen buiten de nieuwe rege ling. CDA en WD hebben er begrip voor dat de maatregel pas op 1 ja nuari van kracht wordt. De twee fracties steunen verder de opvat ting van staatssecretaris Koning (financiën) dat het uiteindelijke aantal mensen dat ontslag heeft ge nomen veel minder is dan eerst werd aangenomen. Door de nu voorgestelde aanpassing is er geen aanleiding meer voor kleine twee verdieners hun baan om financiële redenen op te zeggen, menen zij. De PvdA is minder instemmend. De socialisten vinden het onjuist dat ontvangers van een uitkering niet van de aanpassing profiteren. Ook zetten zij vraagtekens bij het besluit dat gezinnen met kinderen geen recht hebben op de tegemoet koming. De fractie is tevreden over de verzachting van de pijn voor kleine tweeverdieners, maar onte vreden over het feit dat de maatre gel pas volgend jaar van kracht wordt. Staatssecretaris Koning schrijft verder in zijn notitie, waaraan de Kamer volgende week nog een kort debat zal wijden, dat in totaal zo'n 10.000 kleine tweeverdieners (meest gehuwde vrouwen) sinds ja nuari ontslag hebben genomen. Hij gelooft echter dat deze ontslaggolf ten onrechte plaatsvond. Een déél van de onrust is veroor zaakt door het systeem van voe toverheveling, dat dit jaar voor het eerst werd geintroduceerd. Zoals bekend geldt voor iedereen, die een inkomen geniet, dat het eerste deel van dit inkomen (vastgesteld op 7168 gulden) belastingvrij is. Dat is de belastingvrije som of be lastingvrije voet. Voetoverheveling houdt in dat het gedeelte van de belastingvrije voet dat de minst verdienende partner niet gebruikt (omdat hij of zij minder verdient dan 7168 gul den) 'wordt opgeteld bij de belas tingvrije som van de meest verdie nende partner. Indien de vrouw bijvoorbeeld een belastbaar inkomen van 6168 gulden heeft, heeft haar man recht op een belastingvrije som van 8168 gulden. De 1000 gulden die de vrouw niet gebruikt, gaat naar de man. Dit jaar geldt nog de regeling dat de belastingdienst het teveel betaalde halverwege het jaar terug geeft. Volgend jaar zal dat elke maand gebeuren, zodat de belas tingbetaler geen halfjaar meer op zijn ten onrechte teveel betaalde geld hoeft te wachten. De technische uitwerking van de nieuwe regeling houdt in dat in het vervolg 15 procent van het inko men van de minst verdienende partner buiten beschouwing wordt gelaten bij het bepalen van het be drag aan voetoverheveling. Dat be tekent dus dat de overheveling in deze situaties wordt bepaald op het verschil tussen de belastingvrije som van de minst verdienende partner en 85 procent van diens be lastbare inkomen. Een rekenvoorbeeld: - Inkomen vrouw 6000 gulden. Ten einde het belastbare inkomen te berekenen, moet dit worden ver minderd met de arbeidstoeslag (397 gulden), het reiskostenforfait (stel 200 gulden), en verwervings kosten (200 gulden). Het belastbaar inkomen wordt aldus 5203 gulden. Dit bedrag wordt nu nog eens met 15 procent van 6000 gulden (is 900 gulden) verminderd zodat het daalt tot 4303 gulden. Dat bedrag wordt gebruikt bij de berekening van de voetoverheveling. Bij een belastingvrije som van 7168 gulden resteert nu nog een be drag van 2865 gulden. Dat bedrag wordt opgeteld bij de belasting vrije som van de man. Diens belas tingvrije som bedraagt in de nieu we situatie 10.033 gulden. Ter ver gelijking: onder de bestaande rege ling zou zijn belastingvrije som 900 gulden lager uitvallen, zodat hij be lasting betaalt vanaf een inkomen van 9133 gulden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5