'Geheime' brief over burgerraadslieden wel openbaar maken BAANVAK Werkloosheid iets toegenomen door toevloed schoolverlaters Advies commissie beroepschriften: WOENSDAG 19 JUNI 1985 Anjer actie, ondersteund met muziek LEIDEN - Morgenavond zal tijdens de koopavond vooral rond het Stadhuisplein muziek te horen zijn. In het kader van de Aryeractie zullen muziek korpsen en majorettengroepen de lotenverkoop ten behoeve van het Anjerfonds muzikaal ondersteunen. Het Anjerfonds verleent subsidie aan (Leidse) verenigingen, stichtingen en groepen die op het gebied van de cultuur actief zijn. Om dit financieel mogelijk te maken wordt jaarlijks een An jeractie gehouden. De Leidse verenigingen zullen de komen de week hun medewerking ver lenen bij de verkoop van loten. Voor één gulden is zo'n lot te koop. Er zijn prijzen te winnen als een videorecorder, kleuren televisie, rijwielen en een was automaat. De trekkingsdatum is 27 juni. Publikatie van de trekkingslyst zal geschieden in de Leidse bla den. Inlichtingen over de loterij zijn te verkrijgen bij het secretariaat van het Leidse Aiyerkomitee, telefoon 254649. Jongen haalt Uino-diploma LEIDEN - De 16-jarige Wouter van al zijn vrouwelijke medeleer- LEIDEN - De 'vertrouwelijke' Marck uit Leiderdorp was gisteren lingen was prettig. "Ik voelde me brief van de directie maat- de eerste jongen op de Mondriaan helemaal niet buitengesloten". De schappelijke dienstverlening/ scholengemeenschap aan de Vijf lts-ers bleken wat minder positief gemeentelijke sociale dienst Meilaan die het diploma lhno in over Marcks ommezwaai te den ontvangst nam. Hij heeft eerst een ken. "Sommigen noemden me een aan het Leidse college over het Instituut Burgerraadslieden jaar geswitched. "Van het sleute- Marck zich niets van aan. Met dit aan motorvoertuigen naar diploma op zak kan hij v„. gemaakt, eventueel in 'gekuis- breien en naaien", typeert Wouter voTgop'leidmg bij de Noorderwiek te'vorm. Dat adviseert de com- Marck zelf de omschakeling. gaan volgen. Hij ontving het pa- Hü heeft de opleiding "heel erg piertje gisteren van directeur Wie leuk gevonden" en ook de reacties linga. missie voor beroep- en be zwaarschriften aan burgemees- (toio Holvast) ter en wethouders van Leiden. LEIDEN De werkloos- heid onder bouwvakkers met 182. heid in de Leidse regio en Voornamelijk vonden huisschil- Hp Hilin on hnllnnctrnolr ic ders, timmerlieden en metselaars ae auin- en bollenstreek is weer een baan 0ok in de sectoren de afgelopen maand iets horeca en verkeer daalde het aan- toegenomen. Deze Stijging tal werkzoekenden aanmerkelijk: werd vooral veroorzaakt met respektievelijk 34 en 19 perso- kelijkheid van dit cijfer door in herinnering te brengen dat in 1979 maandelijks nog gemiddeld 1.200 vacatures openstonden. Het diep tepunt eind oktober 1984 waren aan", aldus Van der Zwet. Veel werkgevers klagen de laat ste tijd dat zij niet of nauwelijks ge schikte vaklui kunnen vinden. Een onterechte klacht, meent de Lisse- nog slechts 180 vacatures niet se GAB-directeur C. van der Zwet. vervuld - lijkt echter achter de "Werkgevers hebben vroeger ook il SCil°°!^rlaierS In de metaalsector, waar de afge- zich op de arbeidsmarkt lopen maanden juist een een da- meldden, zo blijkt uit cijfers ling van de gewestelijke ar beidsbureaus (GAB's) in Leiden en Lisse. In mei schreven zich in totaal 1.500 nieuwe werkzoekenden in. In fe bruari, maart en april meldden zich gemiddeld nog 1.100 nieuwe werk zoekenden aan. De werkloosheid onder mannen daalde de afgelopen maand met 163 personen tot 7.889 en zelfs het aantal jeugdige manne lijke werklozen (jonger dan 23 jaar) bleef ondanks de toename van het aantal schoolverlaters (77) vrijwel gelijk. De stijging van de werkloosheid deed zich dan ook voornamelijk voor onder vrouwen. In mei nam het aantal werkzoekende vrouwen toe met 251 tot 4.249 en het aantal werkzoekende jeugdige vrouwen met 135 naar 1.466. Die stijging werd voor een belangrijk deel ver oorzaakt door schoolverlaatsters. Net als in vorige maanden, daal de ook in mei het aantal werkzoe kende bouwvakkers behoorlijk. In totaal verminderde de werkloos- de werkloosheid waar te steeg het aantal werk zoekenden met 50. Met name meld den zich meer automonteurs en elektromonteurs als werkzoeken de. In de kantoorsector en de ver zorgende sector steeg de werkloos heid eveneens. Hier waren de schoolverlaters de belangrijkste oorzaak. Een forse stijging van de werkloosheid deed zich voor in de sector algemene dienst - in hoofd zaak laaggeschoold werk. Per sal do werden in deze categorie 156 nieuwe - en in hoofdzaak vrouwe lijke werklozen ingeschreven. Ondanks de geringe stijging van de werkloosheid, ontwikkelt de werkgelegenheid in de Leidse re gio en de bollenstreek zich nog steeds gunstig. Dat blijkt onder meer uit het aantal vacatures dat eind vorige maand nog openstond. In totaal waren eind mei 533 banen nog niet vervuld, 71 meer dan in april. Volgens arbeidsmarktonder zoeker Roodzant van het GAB is dit het hoogste aantal vacatures sinds september 1982. Hij schetste overigens de betrek- rug. Roodzant meent dat nog lang niet alle schoolverlaters zich heb ben ingeschreven als werkzoeken de. Pas tegen augustus of septem ber zal volgens hem de grote 'haus se' achter de rug zijn. Hij leidt hier uit af dat de meeste schoolverlaters de vooruitzichten op baan kleiner zyn, zijn schoolverla ters eerder geneigd zich in te schrijven bij het GAB. Wanneer de markt goed is, en zij vrij snel aan een baan denken te komen, klop pen ze niet zo snel by het GAB geen 'volslagen' vaklui kant klaar van de 'markt' kunnen halen. Dus waarom nu dan wel?", zegt hij. Bovendien zijn de werkgevers zelf ook schuldig aan het vermeende tekort aan vakmensen, stelt de Lis- sese GAB-directeur. In het verle den tal van bedrijfsscholen en vak- staan tussen het schoolonderwijs en de beroepswereld. Inmiddels wordt er weer meer geïnvesteerd in het opleiden van leerlingen. Maar het zal nog wel enkele jaren duren voordat de effecten hiervan zichtbaar worden. Man vernielt tweemaal ruiten winkel LEIDEN - Een 34-jarige i van Leiden heeft gistermiddag tot twee keer toe ruiten vernield van een winkel aan de Haarlemmer straat. De Leidenaar vernielde eerst rond half twee 's middags een ruit van de winkel. Omdat de scha de naar zijn idee kennelijk nog niet groot genoeg was, keerde hij een half uur later terug om nog enkele andere ruiten van de zaak in te gooien. De Leidenaar is door de politie gearresteerd en mee naar het bu reau genomen voor verhoor. Het is de politie vooralsnog onbekend waarom de man de vernielingen heeft gepleegd. Zeven maanden cel geëist voor reeks inbraken DEN HAAG/LEIDEN - Tien maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een achttienjarige Leidenaar voor een reeks van inbraken. Zo heeft hy in maart van dit jaar uit drie modezaken aan de Haarlem merstraat geld, rond 700 gulden, jeans, jacks en sweaters gestolen en in april uit een winkel in diezelf de straat een geldkistje met 250 gulden. Hij is aan het eind van april uiteindelijk op heterdaad betrapt bij een inbraakpoging in een schoenenwinkel aan de Kuiper- steeg. De jonge Leidenaar is de afgelo pen paar jaar in totaal zeven maal voor inbraken met justitie in aanra king geweest. Toch noemde de raadsman zijn cliënt geen echte cri mineel. „Begeleiding is hard en hard nodig", aldus mr. Pie"l, „Maar die wijst hij categorisch af'. De advocaat zei ook niet te weten wat er nu met de man moet gebeu ren en wenste de rechtbank daar om maar veel wijsheid toe bij het vaststellen van de strafmaat. De rechtbank doet 2 juli uitspraak. PvdA-spreekuur Het wekelijkse spreekuur van de PvdA is er voor de zomer vakantie nog driemaal: 20,27 ju ni en 4 juli. Daarna pas weer op 15 augustus. Het spreekuur is op donderdagavond van zeven tot negen uur in Het Gulden Vlies, Breestraat 125. Op die tijd kan er ook gebeld worden: 254547. Pena De Oktoberbeweging en de We reldwinkel Leiden organiseren vrijdag een pena. Dat is een Zuidamerikaans feest waar, on der genot van drank en hapjes, muziek wordt gemaakt en de po litiek wordt besproken. Deze pe na staat in het teken van het ver zet van boeren tegen de militaire dictatuur in Chili. Het program ma, in buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade, bevat twee muziekgroepen, een spreker, een diaserie over Chili en infor matie over de MCR, de Movi- miento de Campesinos Revolutio- naires (boerenverzetsbeweging). Aanvang acht uur. Politie verstoort 'gratis' maaltijd LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren de 'gratis' maaltijd ver stoord die een 16-jarige jongen voor zichzelf en enige huisgenoten had aangericht. De jongen brak gisteren in in een kantine van een korfbalvereniging aan de Zoeter- woudsesingel. Daar nam hij onder meer een paar dozen kroketten De inbraak bleef echter niet on gemerkt en enige getuigen gaven de politie het kenteken van de auto waarmee de jongen na zijn inbraak naar huis werd vervoerd. De politie volgde het spoor en kwam uitein delijk terecht in een pand aan de Uiterstegracht. Toen agenten het pand binnen gingen, roken ze dat de buit inmiddels in de frituurolie lag te pruttelen. De kroketten zijn door de politie in beslag genomen. Verhuur van aanhangwagens Het komt nogal eens voor dat mensen een beroep op andéren moeten doen in verband met ve- voersproblemen. Daarbij gaat het dan niet om personenver voer, maar om vrachtvervoer. Ie dereen heeft weieens een kleine verhuizing; heeft materiaal no dig voor verbouwingen of andere doe-het-zelf-werkzaamheden; heeft soms flink wat grond nodig voor de tuin of heeft gewoon be hoefte aan een aanhangwagentje in de vakantie. Sinds kort bestaat 'De Boedel- bak' die een passende oplossing heeft voor dergelijke vervoers problemen. Twee jonge onderne mers verhuren aanhangwagens in verschillende maten, met of zonder huif. Zowel bedrijven als particulieren kunnen er een be roep op doen. Het idee van L.W.L. de Bruijn, een doctorandus nog wel, en L. de Bruijn is afkomstig van de Verenigde Staten. Daar is het systeem al geruime tijd ingebur gerd. Volgens de plannenmakers wordt over het algemeen de voorkeur gegeven aan de huur van aanhangwagens die,aan de eigen auto wordt gekoppeld, bo ven de huur van bijvoorbeeld busjes. Van invloed daarop is on der meer de prijs. Het huren van aanhangwagens is nu eenmaal goedkoper. In deze regio zijn drie adressen waar aanhangwagens kunnen worden gehuurd: Automobielbe drijf Rijnland aan de Van de Valk Boumanweg 71 in Leider dorp (tel. 071-899301); De Jong's Autobedrijf aan de Hoofdstraat 104-106 in Valkenburg (tel. 01718-13941) en by hetzelfde be drijf aan de Van de Mortelstraat 254 in Noord wijk (tel. 01719- 19303). Kans op nieuwbouw voor starters De kans bestaat dat de gemeente Leiden in de toekomst nieuwe gebouwen neer gaat zetten voor startende ondernemers. De twee bedrijfsverzamelgebouwen die tot dusver zijn of nog worden verwezenlijkt, waren telkens op geknapte, oude fabriekspanden. Wethouder J. Fase-Dubbelboer van economische zaken stelt echter dat de gemeente bij derge lijke oude panden met zoveel ex tra kosten wordt opgezadeld dat het het overwegen waard is om nieuwe gebouwen te laten verrij- Of er op korte termijn inder- beetje daad nieuwe of vernieuwde be drijfsverzamelgebouwen in Lei den komen, is echter nog maar de vraag. De stichting werkgele genheid die zich met het beheer van deze gebouwen bezighoudt en de startende ondernemers begeleidt - heeft het zo druk dat zij nauwelijks nog de zorg voor een derde bedrijfsverzamelge bouw erbij kan hebben. "Je kunt niet onbeperkt starters opvan gen met de beschikbare r want het moet wel zorgvuldig blijven". Wervingsfilms meer in trek Steeds meer bedrijven en instel lingen gaan ertoe over om een vacature bij het gewestelijke ar beidsbureau vergezeld te laten gaan van een video-filmpje. Dank zij een dergelijk filmpje krijgen belangstellenden een be ter beeld van hetgeen ze bij dat bedrijf staat te wachten. Overigens zijn het voorname lijk de grotere bedrijven en in stellingen, zoals bijvoorbeeld de Nederlandse Spoorwegen, die dergelijke 'video-presentaties' la ten maken. De filmpjes zijn niet bedoeld als promotiefilm voor een bedrijf. Uiteraard worden de goede kanten van een onderne ming getoond, maar ook komen de wat minder goede facetten voor het voetlicht. De video films worden niet gemaakt door het bedrijf zelf, maar via de Rijksvoorlichtingsdienst gegund aan een onafhankelijke produk- tiemaatschappij. Door middel van een video-presentatie kun nen toekomstige sollicitanten ook leren hoe ze bij een sollicita tiegesprek het beste voor de dag kunnen komen. De vacaturebanken van de GAB's in Leiden en Lisse mogen zich trouwens verheugen op een grote belangstelling van werk zoekenden. Volgens mevrouw Den Hollander, de beheerster van de vacaturebank van het Leidse GAB, wordt deze op som mige dagen door meer dan 100 mensen bezocht. Hoewel het ef fect van de vacaturebank niet al- j tijd goed is te meten, meent me vrouw Den Hollander dat meer dan 35 procent van de mensen die aan een baan zyn geholpen, deze heeft weten te vinden dank zij de vacaturebank. In de Leidse regio en de duin en bollenstreek waren aan het eind van de vorige maand nog ruim 500 vacatures niet vervuld. Dat aantal is uiteraard een mo mentopname. Dagelyks worden tientallen vacatures aangemeld en worden er ook weer tientallen geschrapt omdat ze inmiddels De commissie geeft daarmee het D'66-raadslid J.Th. Hoekema ge lijk. Hoekema tekende bezwaar aan tegen het besluit van het colle ge om de brief alleen vertrouwelijk ter kennis te stellen aan de ge meenteraad. B en W moeten Het college wilde de brief ver trouwelijk houden omdat hij vol gens B en W een onvolledig en daardoor vertekenend beeld gaf als hij niet samen met andere stukken werd gelezen: in dit geval de nota rechtshulp en een toentertijd inge- gens nog een beslissing nemen of diend raadsvoorstel over het IBR. Bovendien bevat de brief een per soonlijke beleidsopvatting van een ambtenaar en die hoeft krachtens de verordening openbaarheid be- XUtrt meer om ae Dnei Zeil te aoen. ot,nlr nn^nhnnr to uunrHon ao De inzet van zijn bezwaarschrift is maakt aldSs B en W principe-uitspraak te kry- maakt' aldus B en W" Hoekema daarentegen vindt dat de brief een belangrijk onderdeel heeft gevormd van de hele manier waarop het college voorstellen heeft voorbereid over het IBR. Als vervolgens niet in het openbaar over de inhoud van de brief mag worden gepraat, frustreert het col lege daarmee een goede democrati sche werkwijze van de gemeente raad, stelt hy. gen over de vraag welke ambtelij ke notities en brieven nu wel en welke nu niet openbaar kunnen worden gemaakt. Persoonlijk De brief over het Instituut Bur gerraadslieden 'dook' november vorig jaar op. In het schry ven, dat betrekking had op de toen in dis cussie zijnde Nota rechtshulp, stel den ambtenaren dat de werkwijze van het onafhankelijke IBR zou moeten worden veranderd en dat de gemeente moest proberen meer greep op het instituut te krygen. Uit de brief bleek ook dat de direc tie maatschappelijke dienstverle ning/gemeentelijke sociale dienst ontevreden was met het IBR. Aanvankelijk circuleerde de brief alleen bij de collegepartijen PvdA en WD. De inhoud lekte via deze krant uit. Na de nodige strub belingen was het college bereid het schrijven ook te laten lezen aan le den van de overige raadsfracties. De brief werd echter niet openbaar gemaakt. Dit hield in dat raadsle den tydens raadsvergaderingen niet over de inhoud van de brief mochten praten. Niet onvolledig De commissie voor beroep- en bezwaarschriften geeft de D'66'er op alle punten gelijk. Volgens de commissie is er inderdaad geen sprake van een onvolledig stuk omdat de brief betrekking heeft op de nota rechtshulp, en die is wel openbaar. Ook is er niet direct sprake van een persoonlijke beleidsopvatting van een ambtenaar. De commissie grijpt daarbij terug op een artikel in de - gemeentelijke - verorde ning openbaarheid van bestuur uit 1980. Daarin staat dat een stuk pas een 'persoonlijke beleidsopvatting' is en dus vertrc worden behandeld Hoekema (D'66) (foto Holvast) ker uit de persoon dan uit de func tie van de ambtenaar voortvloeit. In 1980 gaf het college by deze wat cryptisch klinkende zin de uitleg dat een beleidsopvatting 'persoon lijk' is als deze niets te maken heeft met de taak waarvoor een ambte naar is aangesteld. Hieruit trekt de commissie be roep- en bezwaarschriften de con clusie dat als een ambtenaar schrijft over een onderwerp dat wél te maken heeft met zijn taak, dit in principe niet als een persoon lijke beleidsopvatting mag worden gezien. En aangezien de brief van de directie maatschappelijk werk handelde over een onderdeel van het maatschappelijk werk, moet deze openbaar worden gemaakt als daarom wordt gevraagd. Niet ondertekend Volgens de commissie blijkt ook niet uit de brief zelf dat er sprake is van een persoonlijke beleidsopvat ting van een of meer ambtenaren. Hoewel het stuk 'informeler' van toon is dan gebruikelijk bij ambte lijke stukken, is de brief niet on dertekend. Daardoor is niet meer uit te maken welke ambtenaar of ambtenaren hem nu precies heb ben geschreven. Opmerkelijk is overigens dat Hoekema zich niet heeft beroepen op de verordening openbaarheid bestuur van de gemeente Leiden, maar op de minder vérgaande - landelijke - Wet openbaarheid be stuur en op een aanbeveling van de Raad van Europa, die geen rechts kracht heeft. Ondanks deze 'nala tigheid' heeft de commissie de ge meentelijke verordening er toch maar by gehaald. Alex Bordewijk bij zijn opgeknapte touringcar waarmee hij popgroepen wil vervoeren. (foto Holvast) zijn vervuld. Om teleurstelling te voorkomen, wordt een vervulde vacature onmiddellijk uit het be stand verwijderd. En één keer per maand belt mevrouw Den Hollander alle bedrijven die een vacature hebben ingediend met de vraag of daarin nog steeds niet is voorzien. Popgroepen met de bus Alex Bordewijk uit Leiden gaat van zijn 'tic' zijn beroep maken. Twee jaar geleden kocht hij een oude stadsbus waarmee hij op vakantie ging naar Frankrijk. Sindsdien beschouwt hy zichzelf als een bussengek en begon hy eens diep na te denken wat er al lemaal met bussen kon worden gedaan. Mogelijkheden te over, zo bleek hem al snel. Eén van die mogelijkheden gaat binnenkort, als het allemaal een beetje mee zit, werkelijkheid worden: Alex wil namelijk met een omge bouwde touringcar popgroepen door Nederland vervoeren. "Ik wist dat er een of andere grote maatschappij uit Duitsland popsterren als The Rolling Sto nes en Rod Stewart vervoert als ze een toernee door Europa ma ken. Ik dacht: wat die maat schappij kan, kan ik ook. Al hoe ven natuurlijk niet direct de 'Sto nes' bij me aan te kloppen". Een bus was snel genoeg ge vonden. "Die heb ik gewoon ge kocht naar aanleiding van een advertentie in de krant. Als je er een beetje op let, zie je dat er ge noeg bussen worden aangebo den, vaak voor heel weinig geld". In april had Alex Bordewijk zijn bus. Na de nodige luxe en voor zieningen erin te hebben aange bracht, trappelde hij van onge duld om met zijn vervoersbe- driifje te kunnen beginnen. Hij rekende echter buiten de Rijks dienst voor het Wegverkeer. "De bus moest gekeurd wor den en dat bleek een grotere lij densweg te zijn dan ik had ver wacht. Echt, op de allerkleinste dingetjes werd gelet. Als er een klein barstje in de voorruit zat, moest de hele voorruit worden vervangen. Ook werden bijvoor beeld de stoelen afgekeurd die ik erin had aangebracht. Omdat de heren artiesten toch wel een beetje gemakkelijk willen zitten, had ik luxe stoelen in de bus aan gebracht. Die bleken dus te hoog te zijn en moesten worden ver vangen". Ook is Bordewijk, nu nog uit keringsgerechtigde, teleurge steld over de houding van de ge meentelijke sociale dienst. Hij had gehoopt via die dienst een le ning te kunnen krijgen voor de aanschaffing en het inrichten van de bus. "Dat blykt daar ech ter ontzettend moeilijk te gaan. Gelukkig heb ik de benodigde 15.000 gulden kunnen loskrijgen van familieleden want de sociale dienst heeft mij geen gulden ge leend". Hij verwijt de dienst, ook op een aantal andere punten, 'laksheid'. Een woordvoerder van de so ciale dienst noemt dit verwijt overigens onterecht. "Hij moet de regelgeving de schuld geven en niet de sociale dienst. Hij viel buiten de bestaande regels en daar kunnen wij verder niets aan doen. Aan de andere kant: hij mag nu drie maanden en on der bepaalde voorwaarden zelfs zes maanden werken met be houd van uitkering. Dat is ook een bepaalde vorm van subsi die", aldus de zegsman van de sociale dienst. Hoewel de bus nog niet defin- tief klaar is, heeft Bordewijk zijn eerste klant al vervoerd: de Haagse popgroep 'De Div'. En dat moet zijn bevallen, want sindsdien bellen andere, op het bestaan van de 'popbus' attent gemaakte groepen geregeld op of zij ook gebruik kunnen maken van zyn touringcar. Zelfs heeft een organisatiebureau al gebeld of hij de groep 'Mink deVille' wil vervoeren tijdens het Europese tournee van die band. Alex: "Ik heb daarvoor een offerte inge diend. Ik wacht maar af'. Mocht de 'popbus' geen succes worden, dan zal dat waarschijn lijk niet het einde betekenen van zijn 'bussentic'. "Ik heb nog een paar andere plannetjes met auto bussen. Maar die vertel ik liever niet, anders springt er misschien iemand anders in". Komkommertijd breekt weer aan De zomer is dan nog niet in alle hevigheid losgebarsten, toch wordt het wat rustiger. Veel mensen zijn of gaan op korte ter mijn op vakantie zodat er voor medewerkers van de rubriek Baanvak de komende maanden minder werk is te doen. Dat heet by de krant komkommertijd. De kranten worden iets dunner om dat er in de zomer minder verga deringen zijn. Er is gewoon min der nieuws te melden. De Tweede Kamer bijvoor beeld is op vakantie, al noemen ze dat in Den Haag op reces. Dat heeft trouwens weinig te maken met recessie, het veel gebruikte wordt voor de teruggang van de economie. Veilig is dat 'op reces zijn' wel want in de zomermaan den zijn nooit onprettige maatre gelen te verwachten ten aanzien van uitkeringen of belastingen bijvoorbeeld. Naar verwachting keert de ru briek Baanvak eind augustus/be gin september weer terug.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4